Pračka při odstřeďování bouchá, co dělat

Nerovnoměrné rozložení nákladu je často způsobeno příliš malým počtem položek, příliš malými položkami nebo příliš velkým počtem položek.

Chcete-li odstranit příčinu, musíte otevřít buben pračky a prádlo rozprostřít rukama po bubnu. V případě potřeby nejprve vypusťte vodu přes vypouštěcí filtr nebo nouzovou vypouštěcí hadici, jinak se dvířka spotřebiče neotevřou. Nevyváženosti se můžete vyhnout také tím, že v bubnu smícháte velké a malé předměty a zohledníte typ látky a barvu.

Odstranění cizího předmětu

Pračku nepoužívejte, pokud se mezi buben a nádrž zasekl cizí předmět. Je poměrně snadné rozpoznat, že se v bubnu něco zaseklo. Buben je třeba otáčet rukou ze strany na stranu při vypnutém spotřebiči a bez zátěže. Kovové předměty, jako jsou mince, kostice podprsenky, špendlíky, kovové knoflíky, nýty, budou cinkat, což je zvuk, který byste si nespletli. V nádobě na odpad mohou uvíznout i cizí předměty, například slunečnicová semínka, která jste nevyprázdnili z kapsy.

Cizí předmět není snadné odstranit. V některých případech nelze předmět vyjmout, aniž byste nádrž vyndali ze stroje a demontovali ji. Tím spíše, že zásuvky jsou někdy nezničitelné, což věci ztěžuje. Různé způsoby odstranění předmětů, jako je například kostice podprsenky, jsou popsány v článku na našich webových stránkách.

Kontrola a výměna ložisek

Klepání ložisek obvykle předchází skřípavý zvuk. Proto byste měli pozorně poslouchat, jak pračka funguje. Při podezření na opotřebení ložisek by stroj neměl být provozován. Díl může být poškozen tak, že stroj nelze opravit.

Zjistěte, zda jsou ložiska vadná, ručním otáčením bubnu a jeho kýváním nahoru a dolů. Pokud zjistíte vůli a uslyšíte klepání, je určitě nutné vyměnit ložiska. Životnost ložisek je přibližně 5 let, takže oprava může být nevyhnutelná. Výměna je složitá oprava, a proto je častější požádat o pomoc odborníka. Pokud si však chcete spotřebič opravit sami, podívejte se na článek Jak vyměnit ložiska v pračce.

Tlumiče nárazů a FPS

Pokud pračka se sušičkou chrastí a vibruje, může to být způsobeno vadnými tlumiči. Díky tlumičům nárazů tlumí vibrace, které vznikají při vysokých rychlostech, a pokud se časem opotřebují, pak se nádrž s bubnem bude houpat jako kyvadlo, bude docházet k cizímu hluku.

Navíc to není obtížné u téměř všech praček, s výjimkou Samsung a Hansa. Pro výměnu dílu v těchto strojích je nutné vyjmout nádrž ze skříně, ve všech ostatních případech se výměna provádí bez vyjmutí nádrže, podrobný návod je uveden ve videu níže.

Pokud je příčinou chrastění bubnu síťový filtr, musí být pevně připevněn ke spotřebiči. Nachází se za zadní stěnou spotřebiče. Chcete-li jej vyjmout a opravit, sejměte horní víko, najděte uvolněný filtr a připevněte jej k boční stěně pomocí šroubů.

Abyste pochopili, proč automatická pračka klepe, musíte ji pozorně poslouchat a otáčet bubnem rukou. I když nemůžete určit příčinu, můžete ji alespoň zúžit. Pak byste měli požádat o pomoc odborníka.

Co mám dělat, když se buben pračky nehýbe?

Pokud se buben vaší pračky začne hodně kývat, je to první známka potíží. a vyplatí se je opravit, než se příliš zhorší.

Pokud zjistíte, že je buben uvolněný, nemusíte spěchat k odborníkovi. Tento článek se věnuje uvolněnému bubnu, jeho příčinám a způsobu opravy. proto se řiďte našimi doporučeními.

Proč je buben uvolněný?

Malá vůle v bubnu mohla existovat již z výroby; je zcela normální a neměla by vám způsobovat žádné potíže. Přirozená vůle instalovaná z výroby nezpůsobuje hluk ani dodatečné vibrace.

Pokud je to ale divné a buben se třese a chrastí tak, že se dokonce dotýká těsnění dveří, je to důvod k obavám.

Jak zkontrolovat vůli

Možnost 1. Nejprve otevřete dvířka, uchopte buben a jemně jím pohupujte, poté jím otáčejte doleva a doprava. Pokud při této jednoduché manipulaci neuslyšíte jemné šustivé zvuky, ale chrastění nebo skřípání o slušné hlasitosti, znamená to, že máte poruchu.

Možnost 2. Spusťte mycí cyklus s nejvyšší možnou rychlostí odstřeďování (závisí na konstrukci automatické myčky, může to však být 800, 1000, 1200 nebo dokonce 1400 otáček za minutu). Pokud se buben při ždímání houpe a skáče maximální rychlostí a naráží do těla, znamená to, že je ložisko nebo tlumič poškozený. Během této doby uslyšíte poměrně hlasité zvuky.

READ  Jak promazat tlumiče pračky Zanussi

Zjištění příčiny otáčení bubnu

Musíte se do skříně podívat zespodu. Pokud jsou ložiska poškozená, dochází k úniku vody z kluzného prvku připevněného k zadní části nádrže. V 9 z 10 případů by pod strojem byla louže vody. Pokud je najdete, je třeba vyměnit těsnění a ložiska.

Pokud je buben uvolněný a jediným dalším příznakem je klepání, na ložiska zatím nesahejte, ale zkontrolujte tlumiče. Abyste se k nim dostali, nemusíte stroj úplně rozebírat.

Zjistit, proč je buben uvolněný, je bez rozebrání skříně téměř nemožné. Pokud vás tedy obtěžuje nadměrné tření nebo prudké otáčení bubnu, pračku se sušičkou částečně rozeberte:

 • Sejměte horní kryt. U většiny modelů odšroubujte západky na zadní stěně a vytáhněte kryt směrem k sobě a nahoru.
 • Vyhledání tlumičů. Pokud poznáte, že pružiny a tlumiče selhaly, můžete si oddechnout. příčina je zjištěna a oprava je jednodušší než výměna ložisek. A pokud jsou upevňovací prvky bubnu neporušené, budete muset pračku ještě rozebrat, abyste se dostali do jejího nitra a odstranili opotřebovaná ložiska.

Před opravou stroje s uvolněným bubnem sestavte nářadí. Pokud oprava spočívá pouze ve výměně pružin nebo tlumičů, nebudete potřebovat mnoho:

K výměně ložisek je však zapotřebí více nástrojů:

 • Opravná sada (ložiska, těsnění).
 • Kladivo s měděnou paličkou. Potřebujete ji, abyste mohli opatrně vyjmout hřídel a nepoškodili choulostivé části.
 • Kovový čep. Použijte jej k vyražení ložisek. Ocelová tyč nebo něco podobného bude fungovat.
 • „Svařování za studena nebo silikonový tmel. Pokud má váš model SM nerozebíratelnou nádrž, budete je potřebovat. pak ji budete muset slepit.
 • Pilka na železo bude potřeba ze stejného důvodu jako tmel.
 • Párátko pomůže otevřít a odstranit starý obal vycpávkového boxu.
 • Dva šroubováky. minusový a plusový. k odstranění spojovacích prvků, které budete potřebovat k demontáži pračky.
 • Ke stejnému účelu budete potřebovat sadu klíčů a šroubováků.
 • Kleště.
 • Mazivo pro nové součásti.

Výměna ložisek

Pro správnou výměnu komponentů je nutné také správně demontovat kryt. Háček je v tom, že pračky různých výrobců se rozebírají různými způsoby. K nádrži je možné se dostat přes horní panel u těchto značek: Zanussi, Atlant.

Nádrž praček Samsung, Ariston, LG, Indesit, Bosch a Siemens se vyjímá přes přední kryt. Některé stroje (například Electrolux) lze rozložit na dvě části, ale nádrž se vyjímá i přes přední víko.

Výměna závěsů nebo tlumičů je ta jednodušší část. I to má však své nuance: u některých modelů je přístup k dílům zajištěn shora, zatímco u jiných ze strany dna. Pokud máte model, který vyžaduje demontáž ze spodní strany, netrvá to dlouho, stačí vyklopit staré tlumiče a na jejich místo nasadit nové.

Jak vyměnit tlumiče při jejich demontáži z přední části vozu? Postup je následující:

 • Sejměte kryt vozu odšroubováním zadních držáků. Vytáhněte panel směrem k sobě a pak nahoru.
 • Vyjměte sběrač prášku.
 • Odstraňte podstavný panel, za kterým se skrývá prachový filtr.
 • Sejměte přední panel (s ovládacím panelem). Po vyfotografování polohy drátů je vhodné je odstranit.
 • Otevřete dvířka a vyjměte UPS odšroubováním dvou příchytek. Nezapomeňte odstranit kabeláž ke snímači.
 • K otevření těsnicí pásky použijte šídlo nebo jemný šroubovák.
 • Vyjměte těsnění.
 • Odšroubujte všechny západky (za sběračem prášku, pod ovládacím panelem, v horních rozích vlevo a vpravo) a sejměte přední panel.
 • Po získání přístupu k tlumičům je vyměňte.

Výše jsme stručně popsali postup výměny prvků tlumiče. Další informace naleznete v části „Jak opravit tlumiče v pračce“ a „Jak vyměnit pružiny, tlumiče, tlumiče v pračce“.

Pokud se pračka uvolňuje, viklá, klepe nebo drhne o buben, neodkládejte opravu na neurčito. Nejprve zkontrolujte, zda je příčina v tlumičích nebo ložiskách. Dále situaci neřešte a vyměňte vadné díly podle našich pokynů.

Řešení problémů

Oprava ložisek pračky je poměrně jednoduchý postup.

 • Nejdříve je nutné jej správně rozebrat, aby bylo možné se dostat k nádrži a vyjmout ji. Problémem je, že různé pračky od různých výrobců je třeba rozebírat různými způsoby, což komplikuje situaci.
 • Za druhé je třeba správně demontovat nádrž pračky se sušičkou.
 • Zatřetí je třeba vyjmout poškozená ložiska správně, aniž by se cokoli poškodilo. To vše způsobuje problémy. Podrobnosti o výměně ložisek v pračce na příkladu modelů LG najdete v našem článku o výměně ložisek v pračce LG?
buben, pračky, viklá

Výměna závěsů nebo tlumičů je o něco jednodušší, ale má i svá úskalí. U některých praček se tlumiče dostanou skrz horní stěnu a skrz dno skříně. To je velmi výhodné, protože to ušetří spoustu času a námahy při demontáži panelu, přední stěny a zadní stěny stroje.

READ  Pračky s poloautomatickou pračkou s vertikálním plněním

V tomto případě stačí odšroubovat upevňovací prvky tlumičů, vyjmout je a poté našroubovat nové. Pokud selže pouze jeden tlumič, je třeba vyměnit všechny. to byste měli udělat vždy. U většiny modelů praček se lze k tlumičům dostat pouze odstraněním přední stěny. Jak postupovat v tomto případě?

 • Odstraňte horní stěnu skříně pračky se sušičkou tak, že odšroubujete několik upevňovacích prvků a vytáhnete ji směrem k sobě a pak nahoru.
 • Vyjměte kyvetu s práškem a vypouštěcí desku.
 • Odšroubujte upevňovací prvky, které drží ovládací skříňku, a po odpojení vodičů ji vyjměte.
 • Otevřete poklop pračky, pak vezměte šroubovák a odstraňte blokovací zařízení poklopu odšroubováním dvou upevňovacích prvků a odpojením od snímače.
 • Vezměte šídlo a opatrně vypáčte límec gumové manžety. Prsty opatrně roztáhněte límec a vyjměte jej.
 • Odšroubujte upevňovací prvky v oblasti kyvety na prášek, pod ovládacím boxem, v pravém horním a dolním rohu těla stroje a sejměte přední stěnu. Tlumiče jsou přístupné a lze je vyměnit, jak je vysvětleno výše.

Proces výměny těchto dílů jsme popsali obecně. Více informací o výměně pružin a tlumičů v pračce najdete zde?

Pokud se buben pračky, která věrně sloužila po mnoho let, viklá a klepe, je velmi pravděpodobné, že jsou opotřebované tlumiče nebo ložiska. Co dělat? Situaci neignorujte; buben je třeba zkontrolovat a vadné díly okamžitě opravit. Hodně štěstí!

Pokud se vyskytne problém s keřem

Výměna ložisek a olejového těsnění není vždy snadná. Neočekávaně se může vyskytnout problém, například vyběhnutí dutinky bubnu. Tím se zabrání instalaci nových součástí. Jak tento problém vyřešit vlastníma rukama?

Pokud má křížový náboj bubnu hmatatelné „drážky“, je třeba s nimi pracovat. V opačném případě nové těsnění neudrží těsnost. do ložisek bude zatékat voda a ložiska se ještě rychleji poškodí. Jak se vyrovnat s vyčerpáním?

Je třeba vzít v úvahu rychlost opotřebení pouzdra. Pokud je opotřebení jen malé, postačí lehké přebroušení. Když jsou „rýhy“ dostatečně velké, je nutné díl přebrousit.

Nezapomeňte, že po vystružení pouzdra se jeho průměr zmenší. Olejové těsnění proto bude muset být o něco menší než dříve. Například místo 30mm o-kroužku může být požadován 28mm o-kroužek. Je důležité, aby dobře seděla na náboji bubnu.

Pokud je náboj rozdělovače bubnu vážně poškozen, měli byste zvážit jeho výměnu. Sady na opravu různých modelů praček jsou dnes k dispozici v mnoha obchodech. Díly lze objednat také online.

Je tedy možné odstranit vůli bubnu automatické pračky doma, aniž byste museli využít pomoci mistra. Nejdůležitější je dodržovat pokyny pro výměnu. Pokud je příčina problému správně lokalizována, lze ji snadno vyřešit.

V bubnu je cizí předmět

Během pracího cyklu může být slyšet klepání a chrastění. Příčinou může být nechtěný předmět v bubnu. Často je to způsobeno prasknutím tlumiče nebo pružiny hlavního rámu.

Při vibracích a houpání začne roztržený prvek poměrně rytmicky klepat o tělo a nádrž. Může být cítit, že uvnitř bubnu je nějaký předmět. Pokud je prvek zcela oddělen, chřestění není příliš rytmické; buben se do jisté míry rozkmitá.

Charakteristickým příznakem problémů se zavěšením je pomalé otáčení bubnu během pracího cyklu. Okamžitě se projeví odchylka od hřídele nápravy a na skříni se ozve silné klepání. Problém tohoto negativního chování je možné odhalit pouze při důkladné kontrole spotřebiče.

Zjistěte si problém sami

Prvotní diagnostiku závad mohou provádět všichni uživatelé. Je třeba dodržet určité postupy:

 • Zkontrolujte hmotnostní limity pro prádlo v návodu k obsluze,
 • Zkontrolujte, zda nejsou dveře zablokované. Buben se obvykle přestane otáčet, pokud je ucpaný filtr pro vypouštění vody,
 • Zkuste bubnem otáčet ručně. Pokud je vše v pořádku a vyskytne se problém s automatickým mytím, podívejte se na vodiče, tachogenerátor, řídicí modul,
 • vždy zkontrolujte prostor mezi bubnem a nádrží spotřebiče, zda v něm nejsou cizí tělesa. Pokud je v pořádku, může být vadné topné těleso. Buben se také může přestat otáčet kvůli vadnému topnému tělesu, což zcela zablokuje mycí proces,
 • Zkontrolujte hnací řemen. Měla by být opravena nebo zcela nahrazena novou,

Správný způsob přepravy pračky bez přepravních šroubů. praktické rady

Při stěhování nebo nákupu nového spotřebiče vyvstává otázka, jak zajistit, aby byl spotřebič bezpečný. Aby nedošlo k poškození, měla by být pračka přepravována pouze ve speciálním obalu a ve speciální poloze.

K čemu slouží přepravní šrouby?

Na zadní stěně pračky se sušičkou jsou otvory pro přepravní šrouby.

buben, pračky, viklá

Mechanismus stroje je konstruován tak, že uvnitř je mnoho pohyblivě uspořádaných částí, zejména nádrž, buben a další.

READ  Příčiny úniků vody v pračkách

Aby byl zajištěn bezproblémový provoz spotřebiče, je vše zajištěno tlumicími pružinami.

Při přepravě je buben zavěšen uvnitř skříně stroje. Je připevněn na místě pomocí speciálních šroubů. (Článek o tom, jak je najít a vyšroubovat v pračce, si můžete přečíst zde).

Lze odeslat bez šroubů

Pokud kupujete spotřebič z druhé ruky, šrouby tam nemusí být nebo se mohly ztratit.

V tomto případě je třeba odstranit horní stěnu pračky se sušičkou a uvolněný prostor vyplnit měkkými materiály.

Poté se horní stěna nasune na místo a zajistí se pomocí upevňovacích prvků. Ani při tvrdé přepravě nedochází k nárazům a poškození vnitřních stěn bubnu a nádrže.

Vnější plášť stroje je rovněž zabalen:

Tipy od odborníků

Zkušení odborníci doporučují převážet pračku ve vzpřímené poloze se zajištěným bubnem a nádrží.

Při přepravě v nákladním vozidle umístěte stroj na bok ve směru jízdy.

Pokud jsou v nástavbě přepravovány další nadrozměrné předměty, musí být stroj umístěn mezi nimi tak, aby se nepohyboval, neskákal nebo nepřepadával. Tím se zabrání poškození tlumičů, kontaktů a potrubních spojů.

Jakmile je spotřebič zabalen a připraven na cestu, je třeba jej bezpečně přepravit do vozidla, což může rovněž způsobit problémy. Nejtěžší je spustit jednotku z vyšších pater bez výtahu.

Při sestupu z podlahy by měl být stroj přednostně držen ve vzpřímené poloze tak, jak bude obsluhován.

Pokud to není možné, umožněte naklonění dozadu.

Pokud je obal nedostatečný, hrozí nebezpečí, že se dveře během přepravy otevřou. Přestože jsou uzavřené a drží na místě pomocí speciálních spojovacích prvků, není od věci je zajistit páskou nebo provazem.

Prázdná vypouštěcí hadice se smotá a zajistí páskou nebo stahovacími páskami. Mohou být také zabaleny do plastu nebo měkkého materiálu.

Nakládání do vozidla

Nákladní auto se nakládá nejsnadněji, ale s osobními auty je to trochu složitější.

Existuje několik poloh, ve kterých můžete zařízení přepravovat:

Pokud bude stroj přepravován na boku, nesmí být buben a nádrž zajištěny. Ne všichni odborníci s tímto názorem souhlasí, proto je dobré mezi mechanismy vložit pěnu.

Použitý stroj musí být zcela suchý, pokud bude přepravován na boku. V nádobě s práškem může být stále tekutina. Nejhorší věc, kterou byste mohli způsobit, není namočení těla přístroje, ale poškození elektroniky.

Pokud není jisté, že je nádoba suchá, je lepší ji vytřít do sucha nebo vyjmout a přepravovat odděleně.

Upozornění: pokud je spotřebič přepravován naležato, nesmí nádoba na prášek směřovat nahoru (viz model spotřebiče).Všechny značky, kromě Zanussi, lze přepravovat na zadní straně spotřebiče.

Výrobce Zanussi se liší tím, že plnicí ventil je umístěn v blízkosti protizávaží. Ventil praskne, pokud je umístěn v nepřirozené poloze.

Stroj lze před přemístěním na chvíli položit na záda, aby mohla přebytečná voda odtéct odtokovou hadicí. Řidič by měl samozřejmě jet co nejšetrněji, nezastavovat náhle a neodbočovat.

Možné důsledky

Než se rozhodnete, v jaké poloze stroj přepravovat, musíte vědět, jaké jsou důsledky nesprávné obsluhy. Při nesprávné přepravě hrozí, že stroj nebude opět fungovat.

Hlavní problémy, které mohou nastat:

 • Vadné vypouštěcí čerpadlo;
 • vypadnutí nebo rozbití zásobníku na prášek;
 • rozbití ovládacího panelu;
 • vniknutí vody a následné zkratování kontaktů a kabeláže;
 • prasklá zásuvka a hadice;
 • porucha tlumiče nárazů;
 • Napájecí kabel je přerušený nebo zlomený;
 • prasknutí manžety;
 • rozbití poklopu;
 • rozbití pouzdra.

Přeprava pračky není obtížná, hlavní je dodržovat výše uvedená pravidla, kterých není mnoho. Kromě balení je třeba zvolit správnou polohu v karoserii vozidla. Předejdete tak mechanickému poškození a budete moci spotřebič používat po mnoho let.

Tipy pro řemeslníky

Pokud se vyskytne problém s ložiskem nebo tlumičem, je třeba vyměnit všechny prvky, protože poškozený díl brzy způsobí řetězec problémů s jeho protějšky. A když pračku rozeberete, okamžitě vyměňte obal, který je také omezen v používání a poměrně rychle se opotřebovává.

Nezapomeňte, že stroje různých výrobců se liší svou konstrukcí a jsou různě rozebíratelné. Tuto vlastnost je třeba brát v úvahu i při opravách prováděných svépomocí.

Demontáž nádrže a vyjmutí ložiska by měly být provedeny správně. U některých praček je tlumič nárazů přístupný shora nebo zespodu pračky. Jedná se o praktickou funkci, která šetří čas při opravách, protože nemusíte odstraňovat žádné panely.

| Denial of responsibility | Contacts |RSS