Čím umýt ledničku, abyste zničili zápach?

Snažíte se zjistit, jak a čím vyčistit lednici, abyste se zbavili odolných skvrn a zvláštních pachů? Čištění kuchyňských spotřebičů však vyžaduje speciální čisticí prostředek pro domácnost bez drsných chemikálií. stěny a police spotřebiče přicházejí do styku s potravinami, že??

Lepší je použít babiččiny metody nebo si v obchodě koupit čisticí prostředky na šperky? Pomůžeme vám porozumět problematice péče o vaši lednici. v tomto článku přezkoumáme pravidla pro čisticí činnosti, zvážíme různé lidové metody a prozkoumáme arzenál výrobků zakoupených v obchodě.

Příčiny nepříjemných pachů

Zápach v prostoru chladničky může být způsoben různými faktory. Často se objevuje, když jsou potraviny skladovány bez nádob nebo obalů.

Potraviny s charakteristickým zápachem, jako jsou ryby, se rychle šíří a celý prostor se brzy provoní.

Nebezpečné je delší skladování potravin. Je důležité si uvědomit, že nízké teploty hnilobu zpomalují, ale nemohou ji zásadně zastavit.

Pravidla a teploty pro skladování oblíbených potravin jsou popsány v následujícím článku.

Pokud uchováváte potraviny a polotovary se specifickým zápachem v otevřené chladničce, zavřený prostor chladničky se rychle zaplní ne vždy příjemným zápachem

Ke zkažení potravin může dojít, pokud chladicí zařízení neudržuje správnou teplotu v důsledku poruchy nebo nesprávného nastavení

Velmi nepříjemným faktorem je vadná chladicí jednotka nebo výpadek proudu. To může způsobit znehodnocení obsahu hlavního a mrazicího oddílu, což vede k rychlému růstu mikroorganismů a přetrvávajícímu „mrtvolnému“ zápachu.

Zápach se někdy může objevit, pokud není chladnička pravidelně nebo řádně čištěna. Pokud se nečistí dostatečně často nebo důkladně, mohou se na pracovní desce, odtocích nebo gumových těsněních dvířek vytvořit kolonie bakterií nebo plísní. Podrobné pokyny k péči o chladničku vám pomohou tomuto problému předejít.

K zápachu přispívá také nepřehledné ukládání regálů. V tomto případě je obtížné sledovat stav zásob, zatímco i malý kousek plesnivého bochníku nebo zkažené ryby může vydávat odporný zápach.

Nepříjemné pachy vycházející z mrazicího prostoru mohou být způsobeny velkým množstvím uložených potravin, které brání volnému proudění vzduchu

Nově zakoupené spotřebiče mají charakteristický zápach po plastu. To platí zejména pro levné jednotky, které jsou vyráběny z nekvalitních polymerů.

Přestaňte nakupovat! Udělej si sám! 3 ingredience 10 minut! Sýr doma

Mnoho spotřebitelů si však také stěžuje na výrobní aroma, které lze vnímat i v blízkosti špičkových modelů renomovaných značek.

Silný zápach v prostoru chladničky: jak se ho rychle zbavit?

Pokud je v chladničce přetrvávající silný zápach, tyto prostředky pomohou jen částečně. Tento jev může nastat, když je majitel dlouhodobě pryč a elektřina je vypnutá. Potraviny se stihly trochu rozpustit, spotřebič se rozmrazil a vůně se promísily. Nejsilnější nepříjemný zápach mohou způsobovat následující potraviny:

Maso a masné výrobky;Kyselé ovoce nebo zelenina;Čerstvé, solené a uzené ryby;Všechny druhy sýrů a mléčných výrobků.

lednice, abyste, zbavili, zápachu

To samozřejmě platí i pro zkažené nebo zkažené potraviny. Nejsilnější a nejhůře odstranitelný je zápach ztvrdlých ryb. Po něm ve skutečnosti. maso. Zpravidla se jedná o nejtrvalejší a nejnepříjemnější „vůně“. Nepomůže ani voda, ani prostředek na mytí nádobí, ani jedlá soda.

Postup při odstraňování nepříjemného zápachu z chladničky je následující:

Odpojte chladničku od napájení;Vyjměte všechny potraviny z chladničky, zrevidujte je a ty, které zachytily nepříjemný zápach, vyhoďte. Vyměňte sáčky s dobrotami za nové a plastové nádoby vytřete octem;

READ  Může být myčka umístěna vedle lednice?

K vyčištění lednice a odstranění nepříjemných pachů můžete použít následující přípravky a prostředky:

Roztok sody a teplé vody. Do sklenice vody přidejte lžičku jedlé sody. Nevytvářejte příliš hustou směs, hrozí poškrábání plastového povrchu spotřebiče. Je vynikajícím prostředkem k odstraňování zápachu, čištění a dezinfekci; žitné chlebové kůrky, nakrájené půlky brambor, půlky cibule nebo půlky rýže. V tomto případě není třeba povrchy otírat. Tyto výrobky se odkládají po omytí spotřebiče vodou a prostředkem na mytí nádobí;Citronová šťáva, kyselina nebo octový roztok. Pomáhají odstranit pachy, které se v chladničce objevily nedávno; farmaceutické uhlí, speciální pohlcovače pachů. Používá se jako prostředek k odstranění zápachu v chladničce.

Abyste zabránili vzniku nepříjemného zápachu uvnitř chladicího prostoru způsobeného zkaženými potravinami, musíte znát základní zásady skladování:

Skleněné a plastové láhve nebo plechovky, hrnce a pánve by měly být hermeticky uzavřené;Pokuste se pořídit si pro každou potravinu samostatnou plastovou nádobu. A používejte jej pouze k určenému účelu. Pokud to není možné, zabalte potraviny pečlivě do plastového obalu nebo fólie. Tyto výrobky jsou ideální jako víka;Pravidelně čistěte prostor chladničky (alespoň jednou měsíčně). Důkladně opláchněte všechny díly, police a nádoby. Dbejte na to, aby mezi kovovým a gumovým těsněním neuvízly částečky jídla nebo krve z masa a ryb;

I když máte v kuchyni nejmodernější chladničku s funkcí odmrazování, měli byste ji častěji čistit.

Nepřenášejte zkažené potraviny z místa na místo zmrazením nebo konzervováním. Okamžitě se jich zbavte, abyste zabránili nepříjemnému zápachu; Nepřeplňujte přihrádky. V těchto případech spotřebič jednoduše nestačí a nedokáže udržet všechny potraviny při správné skladovací teplotě. Základní funkce chladničky je narušena, potraviny se kazí a je cítit nepříjemný zápach.

Je lepší problém předvídat, než ho později řešit. Proto se o svou chladničku starejte, aby vám dlouhá léta spolehlivě sloužila.

Nenechávejte potraviny v chladicím prostoru, pokud je tam necháte delší dobu. Po návratu může trvat deset minut, než se dostanete do prodejny, a nemusí se vám podařit zachránit to, co se pokazilo.

Jak se zbavit nepříjemného zápachu v lednici pomocí speciálních čisticích prostředků?

Národní prostředky nepomohou každému a ne vždy, protože v některých případech není možné zbavit se nepříjemného zápachu jednou provždy. Pak je pro majitele „voňavé“ ledničky jediná možnost. Nákup výrobku určeného speciálně pro tento účel. Jedná se o speciální čisticí prostředky nebo odstraňovače zápachu.

Čisticí prostředky

Používání běžných mycích prostředků na skladování potravin má nepříjemné důsledky jak pro potraviny, tak pro lidské zdraví. Pokud se tedy problém vyskytne, je třeba zakoupit speciální čisticí prostředky, které jsou určeny k ošetření chladniček, mrazniček a mrazicích boxů.

lednice, abyste, zbavili, zápachu

Příklady: FeedBack, Oro Fix 02012, SmellOff, Top House. Jedná se o přípravky speciálně vyvinuté pro čištění jednotek a odstraňování zápachu. Přípravky jsou zcela bezpečné a hypoalergenní, ale účinně odstraňují nečistoty i nepříjemné pachy.

Pohlcovače zápachu

Tyto produkty jsou účinnější alternativou k domácím prostředkům, které mohou být proti agresivním pachům bezmocné. Jedná se o absorpční, vzduchopropustný obal kulatého nebo vejčitého tvaru. Tyto absorpční prostředky jsou umístěny na polici nebo na dveřích chladničky.

Hlavní účinnou složkou těchto neutralizačních prostředků je ve většině případů gel nebo silikagel. Existují disperzní absorbéry, kde se o odstranění zápachu stará aktivní uhlí nebo dřevěné uhlí. Po několika měsících vyměňte absorbenty. Mnohé z nich nejen odstraňují pachy, ale fungují také jako dávkovače vůně.

Ionizátory vzduchu

Tato malá zařízení napájená bateriemi jsou nejlepší a dají vám nadobro zapomenout na nepohodlí. Ionizátory přinášejí kromě své „přímé povinnosti“ i další užitečnosti, a to poměrně hodně. Jsou to:

 • neutralizují až 90 % mikroorganismů, které ovlivňují trvanlivost potravin;
 • zvýšit bezpečnost potravin deaktivací škodlivých látek, zejména pesticidů.
READ  Jak se zbavit zápachu z pračky

Nevýhodou této možnosti je poměrně vysoká cena, ale díky pohodlí, absenci zápachu a ochraně potravin před zkažením není tato nevýhoda tak významná.

Ani jeden typ ochrany samozřejmě nenahradí pravidelnou údržbu, odmrazování a čištění jednotky. Udržování salátů a jiných zapáchajících pokrmů v těsně uzavřených nádobách je dobrou příležitostí, jak zapomenout na pachy. Pravidelná kontrola potravin (která se stala pravidlem) také pomáhá předcházet tomuto „zapáchajícímu“ scénáři.

Chemikálie proti zápachu v chladničce

Domácí chemikálie vám mohou pomoci v boji proti zápachu. Několik slov o tom, co můžete použít k čištění lednice.

SmellOFF neutralizuje nepříjemné pachy na molekulární úrovni, a proto čistí nejen chladničku, ale i vzduch v kuchyni. Jeho výhodami jsou:

 • Vysoce efektivní.
 • Snadné použití.
 • pH neutrální složení.
 • Neobsahuje žádné toxické složky.
 • Nepoškozuje kuchyňské povrchy.

Pokud mluvíme o nevýhodách, jsou to vysoké náklady. Znečištěné povrchy je třeba před použitím umýt.

Selena je čistička domácích chladniček. Klady:

 • Dobře odstraňuje nepříjemné pachy.
 • Má antibakteriální účinek.
 • Netoxické.
 • Zabraňuje vzniku plísní.
 • Cenově dostupné.

Unicum. odstraňuje zápach i nečistoty. Jeho výhody:

Premium House je dalším domácím produktem. Ono:

 • Odstraňuje nepříjemné pachy.
 • Odstraňuje nečistoty.
 • Osvěžuje.
 • Bezpečné používání.
 • Obsahuje antibakteriální složku.

Tento zázračný lék však není na trhu vždy k dispozici a ne vždy funguje hned při prvním použití.

Top House. prodává se ve velkých baleních, bojuje proti zápachu zvenčí i zevnitř. Kromě toho:

Všechny tyto produkty vám mohou pomoci v boji za čistotu vaší chladničky s mrazničkou.

Ocet se používá k čištění vně i uvnitř vozu

Pokud po běžném mytí zůstane maso po nějaké době stále zatuchlé a drobné částečky proniknou do plastových a gumových dílů, znamená to, že je potřeba pořádný arzenál. Lidová vynalézavost nezná mezí, a tak existuje spousta receptů, jak s touto nepříjemností bojovat.

9% roztok octa

Tato kyselina je považována za jeden z nejúčinnějších prostředků, a to i na čištění. Ocet se používá k čištění mikrovlnných trub, praček, myček nádobí a samozřejmě chladniček. Stačí po umytí otřít všechny povrchy octem a vodou a účinek je okamžitý.

Sůl a soda

Nejlepšího výsledku pro vnitřní povrchy dosáhnete smícháním 2-3 polévkových lžic soli a jedlé sody ve vodě (1 litr). Navlhčete hadřík roztokem a pečlivě jím natřete všechny plastové části, skleněné police, nádoby a další části spotřebiče. Není 100% účinný? Pak nasypte sůl nebo jedlou sodu do misky nebo sklenice a vložte ji do mrazáku, aby se vstřebala.

Roztok čpavku

Mluvíme o obyčejném čpavku, kterým musíte ošetřit všechny stěny mrazničky. Nepoužívejte však čpavek přímo z lahve. rozpusťte jej ve vodě (1:1). Bonusem je kromě absorpce také kompletní dezinfekce.

Stejně vhodné jsou i práškové nebo celozrnné. Zajímavé je, že kávové aroma se nepřenáší do jiných výrobků, ale výrobek je výborně absorbuje. Podobně jako u aktivního uhlí rozdrťte několik tablet, vložte je do nádoby a vložte do přístroje. Prášek lze odstranit po několika dnech, kdy je dosaženo výsledku.

Citrusové plody

Slupky z citronů, pomerančů, mandarinek, grapefruitů a pomela by neměly jít rovnou do koše. Otřete stěny vločkami nebo rozprostřete kůrky na police. Vynalézavé hospodyňky také naplní polovinu prázdného pomeranče jedlou sodou a umístí tento provizorní filtr do lednice. K tomu, aby lék zafungoval, stačí několik dní.

Cibulové kroužky mohou absorbovat nepříjemnou „ambrózii“. Nechcete to riskovat? Pak do mísy nadrobte černý bochník nebo posypte syrovou rýží. tato neokázalá zrna fungují stejně dobře.

Babiččina tajemství!

Naše babičky se také musely zbavit nepříjemného zápachu v lednici. A odstranění „vůně“ bez použití domácích chemikálií bylo velmi účinné. To byla tajemství těchto moudrých hostitelek:

 • Novou chladničku je třeba vyčistit teplou vodou a mýdlem, důkladně vysušit a vyvětrat.
 • Uchovávejte potraviny na určeném místě: ovoce a zeleninu v zásuvkách pod sklem. Olej, vejce, nápoje na dveřích. Maso, drůbež, ryby na nejchladnějším místě. Jídlo nepřetěžujte. Zbavte se nepotřebných položek. Volná cirkulace vzduchu zajišťuje optimální teplotu ve všech částech chladicího prostoru, což zabraňuje zkažení potravin.
 • Pro rychlé rozmrazení vložte do mrazničky pánev s horkou vodou (ujistěte se, že dno pánve není horké) nebo použijte ventilátor, fén (vyhněte se plastovým částem, protože by mohlo dojít k jejich roztavení).
 • Umyjte lednici vodou s jedlou sodou (1 lžička kostky ledu). Jedna lžíce jedlé sody na litr vody). Povrchy důkladně otřete suchým hadříkem a nechte spotřebič půl hodiny vyschnout.
 • Chcete-li odstranit nepříjemnou „vůni“, otřete chladničku citronovou kůrou.
 • Potraviny s ostrým zápachem (ryby, uzeniny, sýry atd.).Spotřebič také vyrábí širokou škálu výrobků, které snadno zachycují pachy (mléko, máslo, tvaroh, zakysaná smetana atd.), a potravin bez zápachu (např. sýr, sušené mléko, zakysaná smetana, vejce atd.).), skladované v uzavřených nádobách.
READ  Zda se má nakládané maso uchovávat v lednici, nebo ne

„Čistič“ doporučuje: Je dobré všechny potraviny přikrýt/zabalit. Tímto způsobem se zápach nemísí a nemůže být absorbován do povlaku stroje. To platí i pro mrazicí oddíl. K balení se používá celofán, fólie, polyethylen a další.

Následují základní pravidla pro čištění chladničky

Zkušené hospodyňky znají zlaté pravidlo pro udržování kuchyňských linek a spotřebičů v nejlepším stavu: odstraňte nečistoty, skvrny a louže hned, jakmile jsou hotové. Pro každodenní běžné čištění není nutná žádná zvláštní péče. Postačí měkká utěrka z mikrovlákna nebo jiný hadřík, který nepohlcuje vlhkost. Odstranění odolných nečistot pomocí jedlé sody nebo octa. Vnější, kovové a plastové části spotřebičů lze leštit pomocí speciálních přípravků nebo improvizovaných jemných prostředků. Povrch můžete otřít vlhkým hadříkem a poté jej otřít do sucha.

Generální čištění a odmrazování, které je třeba provádět každé 2 až 4 měsíce, vyžaduje rozumný, systematický přístup a následující bezpečnostní opatření. Co dělat?

 • Vypněte napájení.
 • Vyprázdněte potraviny do košů, misek, van nebo jiných nádob. Umístěte na chladné místo. Mrazničku je vhodné obalit nebo zakrýt izolačním materiálem. Hostitelky se obvykle na tento postup připravují s dostatečným předstihem a snaží se co nejvíce vyprázdnit ledničku, aniž by na tento den kupovaly potraviny podléhající zkáze.
 • Odstranění polic, přihrádek a zásuvek na zeleninu. Odstraňte všechny odnímatelné části. Umývejte je odděleně ve dřezu nebo ve vaně či umyvadle.
 • Vnitřní prostor stroje a pryžová těsnění nestačí řádně dekontaminovat. Použijte specializovaný prostředek nebo vhodný přípravek, který je schopen zničit většinu zárodků a plísní. A musíte se ujistit, že je bezpečná, protože potraviny se skladují v chladničce s mrazničkou.
 • K ochraně pokožky rukou používejte běžně dostupné gumové rukavice.
 • Po mokrém mytí je nutné nechat všechny části a vnitřek spotřebiče důkladně vyschnout. Teprve když je zcela suchý, lze jej znovu zapojit.

Vnější povrchy čistěte speciální pěnou, otřete do sucha. Vysajte zadní část a v závislosti na verzi otřete prach a pavučiny kartáčem nebo běžným hadříkem či houbou.

Nepoužívejte žádné látky s abrazivními částicemi ani nejtvrdší vrstvu houbiček na mytí nádobí. poškrábou povrch. Pokud zjistíte zaschlé zbytky jídla nebo mastnoty, okamžitě ošetřete problematická místa vhodným přípravkem a nechte spotřebič zapnutý 10-30 minut v závislosti na stupni znečištění. Po takovém ošetření stačí místo jemně vydrhnout a opláchnout čistou vodou.

| Denial of responsibility | Contacts |RSS