Mrazničky No Frost. Princip funkce a možné poruchy

Žádný mráz. je systém chladniček a mrazniček, který spouští cirkulaci studeného vzduchu a minimalizuje tvorbu ledu na stěnách. Výraz „frost-free“ znamená „bez mrazu“. To je hlavní rozdíl mezi kapslovým systémem a systémem No Frost: nevytváří sněhové usazeniny.

Tato technologie rovnoměrně rozvádí vzduch po celé chladné místnosti. Eliminuje vznik zón s teplotními rozdíly, kde může vlhkost zmrznout a kondenzovat. V systémech No Frost se plísně vyskytují velmi zřídka a mimo oddělení a uživatel je může odstranit. Spotřebiče No Frost nejenže zabraňují namrzání potravin, ale také zbavují majitele nutnosti čistit spotřebič.

Varianty systému

Systém může být úplný nebo částečný. První typ kombinuje spotřebiče, které fungují zcela na principu No Frost. jak v mrazicím, tak v chladicím oddíle. Tyto systémy lze rozdělit na nezávislé, víceúrovňové nebo kombinované. Částečná technologie je přítomna pouze v mrazicím oddíle, chladicí oddíl funguje pomocí odkapávání.

Bez mrazu

Při nákupu chladničky s mrazničkou se některé ženy v domácnosti setkávají s názvy jako Frost Free nebo Fresh Frost Free. Co tento název znamená a jak se tyto chladničky liší od klasických chladniček No Frost?

Systém chladničky s mrazničkou Frost Free je kombinací těchto dvou systémů. Tento systém odděluje chladicí a mrazicí prostor, ale používá pouze jeden kompresor.

Mrazicí oddíl je obvykle umístěn ve spodní části a používá systém No Frost. Horní přihrádka je navržena jako chladicí systém bez odkapávání. Teplota v chladicí komoře této chladničky se mění v závislosti na výšce a pohybuje se mezi 5 a 8 stupni Celsia. Vlhkost vzduchu se udržuje na úrovni 70-80 °C.

frost, mrazicím, prostoru

Full No Frost

No Frost v chladničkách s touto technologií znamená, že tyto spotřebiče mají samostatný systém odmrazování výparníku v zóně nízké a střední teploty. Jediný rozdíl mezi těmito typy chladniček je tedy v kvalitě technologie No Frost.

Celkem Žádný mráz

Pokud je vaše chladnička označena jako Total No Frost, znamená to, že má ventilátory s rozšířenou funkcí. Spotřebič dokáže čistit vzduch a odstraňovat výpary uvolňované z potravin. Tím se zabrání tvorbě námrazy, nepříjemných pachů a plísní.

Potraviny se skladují v těsně uzavřených nádobách, aby se zabránilo jejich vysychání.

Jediný rozdíl mezi výše popsanými systémy je tedy v míře využití technologie No Frost. Pokud je systém označen jako Low Frost, může pracovat bez odvádění vlhkého vzduchu. A předpona Smart informuje uživatele o supermrazení, skleněných policích a hladkých stěnách.

Neo frost

Neofrost v chladničce je systém, který vytvořila renomovaná společnost Beko. Charakteristickým rysem této technologie je úplná izolace všech oddílů spotřebiče Full No Frost od sebe navzájem. Různé druhy potravin se zmrazují rychleji díky systému Neofrost.

Co je systém No Frost

Chladničky se systémem No Frost jsou relativně nové a staly se silnou konkurencí všem ostatním typům chladniček. Název systému v překladu znamená „bez mrazu“. U kapkových rozmrazovačů uživatelé vidí, v jaké fázi se spotřebič nachází (na zadní stěně se objevuje námraza, po které následují proudy stékající vody), zatímco u modelů No Frost jsou tyto procesy před uživatelem skryty.

Konstrukce chladniček No Frost

Chladničky se systémem odmrazování No Frost mají trochu odlišnou sadu klíčových komponentů. Jsou doplněny ventilátorem poháněným motorem a topným tělesem.

Systém No Frost v chladničce:

 • Výparník, který zachycuje teplo a shromažďuje vlhkost, je umístěn za zadní částí prostoru, nikoli v jeho zadní části.
 • Jednotka má také mnoho kanálů v zadní a bočních stěnách, které rozvádějí ochlazený vzduch po celém prostoru.
 • Protože vlhkost nekondenzuje na zadní stěně, ale pouze na výparníku, je součástí konstrukce chladničky také odtok, který je rovněž skrytý ve stěně chladničky.
 • TEN. který zajišťuje rozmrazování námrazy.

Kondenzátor No Frost.

Jak funguje systém No Frost

Co je No Frost, pochopíte, až když se zamyslíte nad tím, jak funguje. Stejně jako u jiných modelů je hlavní účinnou složkou chladivo, které je stlačeno do kapalného stavu a odvádí teplo z interiéru. Tento systém rozptyluje studený vzduch po celém interiéru pomocí jednoho nebo více ventilátorů a systému potrubí, který umožňuje rozptyl studeného vzduchu po celé místnosti.

READ  Vykřičník na mrazicím oddílu se rozsvítí

Tím se dosáhne rovnoměrného rozložení teploty bez ohledu na to, na které polici se potraviny nacházejí. Jak je to s vlhkostí? Chladivo kondenzuje ve vzduchu na výparníkové cívce ukryté uvnitř. Časovač, kterým je systém No Frost vybaven, pak v určitém okamžiku spustí topné těleso a proběhne proces odmrazování.

Voda odtéká odtokem do speciální nádoby instalované na kompresoru a odpařuje se ven. Díky tomu jsou stěny chladicích oddílů vždy suché a vlhkost z chladničky se pravidelně odstraňuje.

Kondenzační zásobník.

Co je No Frost?

Žádný mráz

Na otázku, jak se nazývají chladničky, které se neodmrazují a ve kterých se netvoří námraza, zní odpověď No Frost. Každý odborník vám s jistotou řekne, že odpověď zní Ne Frost. Zatímco u spotřebičů s odkapávacím systémem si uživatelé mohou všimnout ledu a následně kapek nebo dokonce pramínků vody, u No Frost je tento proces skrytý.

Konstrukce chladničky s mrazničkou se systémem No Frost

Chladničky No Frost mají následující klíčové vlastnosti:

 • Výparník, který odvádí teplo a kapalinu, se nachází za zadním panelem;
 • Protože se veškerá kondenzace usazuje na výparníku, je součástí konstrukce spotřebiče odtok, který je rovněž skrytý v zadní stěně;
 • Topná tělesa zajišťují tání ledových krystalků;
 • V zadní a bočních stěnách jsou umístěny kanály, které rozvádějí chladný vzduch po celém prostoru.

Jak funguje chladnička se systémem No Frost

Ventilátory rozptylují studený vzduch po celém prostoru

Stejně jako u ostatních typů chladniček i u No Frost spotřebičů dochází k cirkulaci chladiva, jeho přeměně do kapalného stavu a odběru tepla. Chladný vzduch se rovnoměrně rozptyluje díky ventilátorům a speciálním dutinám ve stěnách. Díky tomuto systému jsou všechny police udržovány při stejné teplotě.

Vlhkost ze vzduchu kondenzuje na výparníku a zamrzá. Časovač aktivuje topné těleso a kapalina se rozmrazí. Voda se dostává do nádoby umístěné na kompresoru a postupně se odpařuje, zatímco stěny oddílů zůstávají stále suché.

ATLANT XM 4423-000 N

Poměrně objemná chladnička o rozměrech 59,5 x 196,5 x 62,5 cm s celkovým objemem 320 l, z toho 186 l. chladicí část, 134 l. mrazicí část. Vybaveno jedním kompresorem; vzdálenost mezi skleněnými policemi lze nastavit.

Dobrá skladovací kapacita;

žádné emise hluku;

dveře mohou být výklopné;

zvukový signál při otevření dveří;

Samsung RB-33 J3200WW

Stylově navržený model, který bude skvělým doplňkem každé kuchyně. Jeho rozměry jsou 59,5 x 66,8 x 185 cm. Celkový objem 328 litrů, z toho 230 litrů pro chladničku a 98 litrů pro mrazničku.

velký užitný objem při relativně skromných rozměrech;

Plastové a skleněné police vynikající kvality;

Dveře mohou být výklopné;

nízká spotřeba energie;;

vestavěný displej.

Indesit EF 18

Elektromechanicky ovládaný model o rozměrech 60 x 64 x 185 cm. Objem jednotky 298 litrů, chladicí část 223 litrů, mrazicí část 75 litrů. Elegantní a nenápadný design.

Důkladně zmrazuje potraviny;

působí kompaktně, ačkoli je velmi prostorný;

automatické odmrazování;

dveře se snadno zavěšují.

Beko RCNK 270K20 W

Elektromechanicky ovládaný model o rozměrech 54 x 60 x 171 cm. Využitelný objem 270 l. Nízká spotřeba energie.

antibakteriální povlak;

úzká šířka. dobře zapadne do každého kuchyňského interiéru;

Nevydává žádný hluk.

Stinol STN 167

Chladnička s jedním kompresorem vyrobená z oceli, která byla ošetřena speciálním antikorozním roztokem. Rozměry jednotky. 60 x 64 x 167 cm. Celkový využitelný objem. 290 litrů; objem chladničky. 184 litrů; objem mrazničky. 106 litrů.

Dobrý výkon a kapacita;

Tichý provoz;

Robustní a pevné police;

elegantní design.

frost, mrazicím, prostoru

Mýty o No Frost

S modely No Frost jsou spojeny některé běžné mylné představy:

 • Potraviny vysychají a přihrádky začínají nepříjemně zapáchat. Je nehygienické uchovávat potraviny odkryté. Pokud je umístíte do sáčku nebo nádoby, pachy se nebudou šířit a povrch nebude plesnivět Ovoce a zelenina mohou těžit z cirkulace vzduchu, protože zpomaluje proces hnití.
 • Ne Není nutné odmrazování. Přinejmenším z hygienických důvodů je třeba přístroj pravidelně vypínat a čistit.
 • Hlučné spotřebiče. To platí ve většině případů, ale uživatelé, kteří mají nízký rozpočet, se mohou rozhodnout pro tišší model.
 • Tyto modely používají nebezpečné chladivo. Chladicí médium je u obou typů spotřebičů stejné.
 • Všechny chladničky No Frost mají malé přihrádky. Ventilátory zabírají určitý prostor, ale vždy můžete najít model s větší kapacitou To je pravda, ale rozdíl je tak malý, že to rozpočet neovlivní. Novější modely jsou obzvláště úsporné.

Nejlepší levné chladničky No Frost

ATLANT XM 4423-000 N

Poměrně objemná chladnička o rozměrech 59,5 x 196,5 x 62,5 cm s celkovým objemem 320 l, z toho 186 l tvoří chladicí část a 134 l mrazicí část. Vybaveno jedním kompresorem, vzdálenost mezi skleněnými policemi lze nastavit.

READ  Vysoušeč kartáčů s nástavci pro styling

dobrá kapacita;

nevydává žádný hluk;

Dveře mohou být výklopné;

zvukový signál při otevření dveří;

ATLANT XM 4424-000 N

Jednokompresorová chladnička o rozměrech 59,5 x 62,5 x 196,5 cm. Lakonický design; police jsou vyrobeny z odolného skla, které vydrží velkou zátěž. Využitelný objem 307 litrů, 225 litrů v chladicím prostoru a 82 litrů v mrazicím prostoru. Zde jsou skutečné recenze kupujících chladniček Atlant

Další funkce: supermrazení, superchlazení a ukazatel teploty;

Tichý provoz;

je zde displej;

možnost zavěšení dveří;

prostor chladničky lze vypnout samostatně, aniž by se zastavil provoz mrazničky.

Samsung RB-33 J3200WW

Model se stylovým designem, který bude skvělým doplňkem každé kuchyně. Jeho rozměry jsou 59,5 x 66,8 x 185 cm. Celkový objem 328 litrů, z toho 230 litrů pro chladničku a 98 litrů pro mrazničku.

velký užitný objem při relativně malé ploše;

vynikající kvalita plastových a skleněných polic;

Dveře mohou být výklopné;

nízká spotřeba energie;

vestavěný displej.

Samsung RB-30 J3000WW

Chladnička s invertorovým kompresorem; rozměry. 59,5X66,8X178 cm. Celkový využitelný objem. 311 l, chladicí část. 213 l, mrazicí část. 98 l. Vybaveno dalšími funkcemi, jako je indikace teploty a supermrazení. Jedná se o spolehlivou dvoukomorovou chladničku s mrazničkou se systémem nofrost, která se těší stabilní oblibě mezi zákazníky.

univerzální design;

dobrá skladovací kapacita;

Nevydává žádný hluk;

krásné osvětlení.

Indesit EF 18

Elektromechanicky ovládaný model o rozměrech 60 x 64 x 185 cm. Objem jednotky 298 litrů, chladicí část 223 litrů, mrazicí část 75 litrů. Stylový a nenápadný design.

dobře zmrazuje potraviny;

Vizuálně působí kompaktně, ačkoli je velmi prostorný;

automatické odmrazování;

výklopné dveře se snadno zavěšují.

Indesit DF 4180 W

Chladnička s mrazákem dole. Celkové rozměry. 60 x 64 x 185 cm. Elektromechanický typ ovládání. Využitelný objem chladničky. 302 l, včetně chladničky. 223 l a mrazničky. 75 l.

krásný exteriér;

dobrá skladovací kapacita;

Skleněné police jsou opatřeny zátkou proti vypadnutí;

možnost změny polohy dveří

Stinol STN 167

Jednokompresorová chladnička z oceli ošetřené speciálním antikorozním roztokem. Rozměry jednotky. 60 x 64 x 167 cm. Celkový užitný objem. 290 l, chladnička. 184 l, mraznička. 106 l.

Dobrý výkon a úložná kapacita;

Tichý provoz;

robustní a pevné police;

elegantní design.

Beko RCNK 270K20 W

Elektromechanicky ovládaný model o rozměrech 54 x 60 x 171 cm. Užitný objem. 270 l. Nízká spotřeba energie.

antibakteriální povlak;

úzká šířka. dobře se hodí k jakémukoli interiéru kuchyně;

je tichý.

Životnost chladničky s mrazničkou s automatickým odmrazováním

Tento údaj není u všech stejný: závisí na provozních podmínkách, složitosti konstrukce a dalších faktorech. Například sovětské spotřebiče díky své jednoduché konstrukci stále fungují, i když už nechladí tak účinně jako v době výroby. Pokud se podíváte na údaje výrobců, zjistíte, že průměrná životnost se pohybuje od 7 do 10 let (někteří, včetně společnosti Haier, uvádějí u svých modelů 15 let).

Podle Národní asociace stavitelů domů (NAHB) je průměrná životnost dvoukomorové chladničky 13 let. O něco méně než plynové trouby (15 let), ale více než myčky nádobí a pračky (10 let). Stárnutí strojů je však rychlejší. po 4-5 letech.

U chladniček No Frost může být tento údaj o něco vyšší kvůli uzavřené konstrukci a pravidelnému odmrazování výparníku, ale ve srovnání s běžnou chladničkou není zásadní rozdíl.

Životnost by neměla být zaměňována se záruční dobou. Výrobce uvádí v technickém listu spotřebiče jak první, tak i druhou podmínku. Na všechny chladničky Haier se při nákupu u autorizovaných prodejců nebo v internetovém obchodě vztahuje prodloužená záruka 5 let. Individuální záruční doba až 12 let na invertorový kompresor

Provozní podmínky chladničky jsou částečně určeny klimatickou třídou (výrobce ji uvádí v technickém listu). Existuje ve čtyřech typech: SN pro mírné klima (10-32 ℃), ST pro subtropické (18-38 ℃), N pro normální (16-32 ℃) a T pro tropické (18-43 ℃). Pokud se chladnička používá mimo vhodný teplotní rozsah, může dojít k poškození kompresoru.

Jak technologie No Frost funguje

Název technologie, který v překladu znamená „No Frost“, přesně vystihuje její fungování: v komorách chladničky vybavené tímto systémem se nevytvoří ani nejmenší vrstva ledu.

Chladicí spotřebiče chlazené technologií No Frost jsou vybaveny výkonnými ventilátory. Ty přemisťují vzduchovou hmotu uvnitř prostoru, čímž zabraňují tvorbě kondenzace a následné námrazy

Ačkoli první série těchto modelů byla vyrobena již v roce 1967, sériově se začaly vyrábět až o několik desetiletí později. Systém No Frost obsahuje výparník podobný těm, které se používají v běžných modelech. Je však umístěn vně mrazicího oddílu, nikoli uvnitř.

Pro funkčnost chladicího systému je nezbytné nucené proudění vzduchu. Ventilátory pomáhají provádět proces a rovnoměrně rozvádějí vzduch po prostoru a směřují ho k výparníku.

READ  Slunce po laserové epilaci po jak dlouhé době

Zjednodušené schéma distribuce vzduchu pro hlavní a mrazicí prostor spotřebiče No Frost

Na výparníku se usazuje kondenzát, který zmrzne a vytvoří tenkou vrstvu ledu. Chladnička je však vybavena automatickým ohřívačem, který se pravidelně zapíná a mění ledovou krustu na vodu.

Kapalina odtéká do speciální misky umístěné pod kompresorem, odkud se odpařuje a uniká do vzduchu. Díky tomuto schématu se při provozu tohoto typu kompresoru téměř nikdy netvoří led.

Úpravy chladicího systému

Existuje několik modifikací chladicího systému, které se používají v konstrukcích různých značek. V popisech spotřebičů najdete následující označení: Frost Free, Full No Frost nebo Total No Frost. Tato funkce se zpočátku používala pouze v mrazicích oddílech, ale později byla rozšířena i na pracovní prostor chladničky.

Odkapávací chladničky vyžadují pravidelné odmrazování. Bez ní by se pokryla vrstvou ledu, což by nejen způsobilo nepohodlí při používání, ale mohlo by dojít i k vážnému poškození

V současné době platí následující označení:

 • Beznámrazový. výparník je umístěn pouze v mrazicím prostoru;
 • Total No Frost nebo Full No Frost. pomocí speciálních kanálů pro proudění chladicího vzduchu mezi mrazicím prostorem a hlavním prostorem;
 • Dvojitý chladicí systém. dva nezávislé systémy cirkulace vzduchu pro mrazicí i chladicí část.

Někteří výrobci mohou pro výše uvedené systémy používat vlastní názvy.

frost, mrazicím, prostoru

Beznámrazový. výparník je umístěn pouze v mrazicím prostoru;. Vzor pohybu vzduchu

Distribuci chladu ovlivňuje také cirkulace vzduchu, která může probíhat různými způsoby.

V různých modelech renomované značky Samsung se používají dvě technologie:

 • Super-X-Flow spočívá ve vytváření vířivých proudů pomocí šroubového ventilátoru;
 • Vzduchová sprcha. způsobuje vertikální proudění vzduchu, které je považováno za obzvláště účinné. Odborníci tvrdí, že vzduchové sprchy dokáží zmrazit potraviny 1,5 až 2krát rychleji než běžné metody.

Multi Flow, víceúrovňový systém vedení vzduchu, který stabilizuje teplotu vnitřního prostoru, je široce používán. Tato technologie je kombinací technologie No Frost a systému kapkového chlazení.

Diagramy znázorňující rozdíl v proudění vzduchu mezi chladicími systémy Super-X-Flow (levý nákres) a Air Shower (pravý nákres) používanými ve spotřebičích Samsung

V tomto případě je výparník mimo komoru a je umístěn na zadní stěně jednotky. Vzhledem k tomu, že není zajištěna cirkulace vzduchu s ventilátorem, led se při vypnutém kompresoru rozpouští při pokojové teplotě bez přídavného topení.

Výhody a nevýhody beznámrazových spotřebičů

Tento typ chladicí jednotky má své výhody i nevýhody. Hlavní výhodou je dlouhá provozní doba bez odmrazování, což výrazně usnadňuje údržbu. Velkou výhodou je rychlé chlazení potravin díky nepřetržité cirkulaci proudu vzduchu.

Rovnoměrné klima v prostoru No Frost a v mrazicím prostoru. V každé polici je teplotní rozdíl 2-3 °C ve srovnání s 6-7 °C v kapkovém mrazáku.

U No Frost spotřebičů je snazší udržet určitou teplotu v interiéru, která se může zvýšit při častějším otevírání dvířek. Díky provozu ventilátorů lze teplotu obnovit mnohem rychleji.

Udržet potraviny v mrazničce No Frost čerstvé je jednoduché: musí být umístěny v nádobách, pečlivě uzavřených sáčcích nebo jiných obalech

Mezi nevýhody, na které poukazují uživatelé a odborníci, patří menší vnitřní prostor, jehož část je vyhrazena jednotce pro odmrazování. Také mírně vyšší spotřeba energie způsobená ventilátorem. Toto číslo však není příliš vysoké, pouze 100-150 kWh/rok.

Někteří uživatelé uvádějí, že jednotky vydávají značný hluk. V katalozích renomovaných výrobců vždy najdete model, který je prakticky bezhlučný.

Odmrazování mrazicího prostoru pomocí funkce No Frost, co to je??

V mrazicích oddílech se používá systém odmrazování Low Frost. Výparník je umístěn za stěnami po celém obvodu oddílů. Studené stěny rovnoměrně snižují teplotu v oddílech pro potraviny. Protože však nedochází k sublimaci, stěny se postupně pokrývají slabou vrstvou námrazy. Vlhkost v komoře se udržuje, vlhkost se neuvolňuje. Proto mrazničky se systémem Low Frost vyžadují pravidelné odmrazování. Tuto technologii lze použít pouze v mrazicích boxech s teplotami pod bodem mrazu.

No Frost se však používá i v mrazničkách. Záleží na zákazníkovi, co si vybere. Používání suchých mražených potravin v mrazničce má však řadu výhod:

 • Snadná sanitace je nutná jednou ročně;
 • Všechny oddíly mají stejnou teplotu;
 • se proces zmrazování urychlí;
 • časté otevírání dveří nemá vliv na teplotu v komorách;
 • V komorách se nehromadí námraza ani led.

Nevýhodou No Frost chladniček je vysoká cena, vysoká spotřeba energie a vysychání potravin, pokud nejsou ve vzduchotěsném obalu.

| Denial of responsibility | Contacts |RSS