Co můžete dělat s motorem pračky

Poškozenou pračku byste neměli hned vyhodit. Zvláště pokud máte poměrně dobře vyvinuté dovednosti s ručním nářadím a jste zvyklí se v dílně vrtat. Různé domácí přestavby motoru pračky mohou být v domácnosti velmi užitečné.

Třída a stáří stroje rozhoduje o tom, který motor se vám dostane do rukou. Pokud se jedná o starý sovětský motor, jedná se o otevřený, poměrně spolehlivý indukční motor. Bubnový motor ze staré pračky má výkon 180 W, ale pro domácí předělávky je velmi užitečný, protože má vynikající točivý moment. V jiných případech se vám může dostat do rukou:

 • Dvourychlostní motor z pračky s pevnými otáčkami 350 a 2800 ot/min;
 • sběrací jednotka, která při přímém napájení napětím bez seřízení zrychluje hřídel na 12 000-15 000 otáček za minutu;
 • motory pocházejí z mnoha různých tříd moderních praček, protože výrobci dnes často nedodržují jednotný standard kování.

stojí za zmínku invertorový motor, který se používá ve většině moderních praček. Ke spuštění takového stroje je zapotřebí řídicí obvod. Nejprve musí převést střídavý proud na stejnosměrný, poté vytvořit nový signál a změnit frekvenci výstupního napětí, aby bylo možné regulovat otáčky hřídele. Pokud však sada obsahuje napájecí elektroniku z pračky, bude to velmi užitečný doplněk.

Bruska

První věc, na kterou se po kontrole zastaralé domácí pračky podíváme, je motor. Jeho výkon a otáčky jsou pro výrobu domácího brousku zcela dostačující. Není nutné nic složitě předělávat.

Je třeba vyrobit adaptér pro hřídel, na který se připevní brusný kotouč. Pokud je v oblasti kování přídavné „hrdlo“ pro řezný kotouč, pak spolu s brouskem získáme řezací stroj. Lze s ním řezat nejen plastové trubky, ale také kov (tvarovky, plech nebo úhelníky).

Jak vidíte na fotografii, motor pračky je k rámu připevněn pomocí čtyř držáků. Spínač pro něj byl odebrán ze stejné pračky. Jako základ se používá běžný odřezek silné desky. Jedná se o velmi uspokojivé řešení, zejména s ohledem na jeho mobilitu a snadnou výrobu (není nutné svařování).

Zde je další podobné použití motoru pro nastavení ostřicího a řezacího kotouče. Nasazují se na společný adaptér a upínají se pomocí matice s levým závitem.

Stromový pás: pokyny pro výrobu

Jednoduché výrobky ze staré pračky

Ne každý je virtuóz ve svařování nebo soustružení na soustruhu. I v tomto případě však může být pračka v dobrém stavu. Podívejte se na okno, které zakrývá buben. Mistrovské technické dílo a designový poklad.

Jen nezapomeňte na boční větrací otvory v kabině (okénko na pračce je vzduchotěsné)!).

Zázračná lopata vlastníma rukama: výkresy a video z výroby zařízení

Konferenční stolek z pračky

Vaše stará pračka, přesněji řečeno její buben, pomůže ozdobit váš byt. Můžete si z něj vyrobit konferenční stolek. Nerezový povrch s barevným osvětlením vypadá skvěle.

Brazier

Kryt bubnu vyrobený z pevné a vysoce kvalitní nerezové oceli odolává velmi vysokým teplotám. Lze jej tedy použít jako gril.

Pár trubek, půl hodiny svařování a vaše usedlost bude mít šikovný gril. Díky tomu, že je konstrukce skládací, si ji můžete vzít s sebou na venkovské pikniky.

Mobilní kuřák

Proč kupovat drahou udírnu na ryby a maso, když stará pračka je nečinná?? Existuje mnoho možností, jak ji takto použít.

Zaměříme se pouze na mobilní zařízení. Může být vyroben z bubnu, demontovaného z pračky se svislou náplní.

Aby se zabránilo úniku kouře bočními otvory, musí být ucpány tenkým ocelovým plechem, omotaným a upevněným kolem pláště. Nahoře, jak by to mělo být ve skutečné udírně, udělejte pod komínem otvor. Uvnitř bubnu zajistěte kouřovou mřížku (lze ji vzít ze starého plynového sporáku).

17 šikovných řemesel z plastových trubek, která si snadno vyrobíte sami na chalupě

Míchačka betonu

Jedná se o poměrně složité zařízení, které kromě míchání betonu musí zajistit i jeho vykládku. Když se tedy chystáte přestavět starou pračku na míchačku na beton, nejprve zvažte své zámečnické dovednosti a znalosti.

Ty se pak musí přivařit k hřídeli otvorem pro vyjmutý aktivátor.

READ  Jak se zbavit zápachu z pračky

Vypouštěcí otvor v každé podložce sudu musí být ucpaný. V závislosti na množství betonu, který chcete namíchat, se provádí následující kroky. Pokud se jedná o 1 kbelík, lze starý jednofázový motor ponechat na místě.

 • Pokud potřebujete připravit velký objem betonu, pak na místo starého motoru budete muset nainstalovat výkonnější (0,75-1,2 kW) s nízkými otáčkami (1300-1500 za minutu).
 • Kromě toho by měl být „původní“ řemenový pohon nahrazen převodovkou, která sníží otáčky (z 1300 na 25-30) a zvýší točivý moment na lopatkách míchačky.

Sterilizátor pro konzervační účely

Další svépomocná úprava sudu pračky je užitečná pro venkovskou chalupu a domácnost. Jedná se o sterilizátor, který pojme tucet sklenic k tepelnému zpracování.

Jedno je třeba mít na paměti: tento přístroj je vhodný pro sterilizaci ovoce a zeleniny. Maso vyžaduje vyšší teploty (nad 100 °C).

15 geniálních nápadů, jak chytře využít staré věci v letním domě, aby se stal báječným místem pro dovolenou

Postup přestavby je následující:

 • Na otvor v aktivátoru se nasadí zátka;
 • Na dně je připevněna silná drátěná síť na sklenice;
 • Pod síť je třeba umístit podpěru;
 • Ve skříni je vyvrtán otvor pro instalaci elektrického ohřívače vody o výkonu 2 kW.

Kroky pro výrobu smirku z motoru pračky vlastníma rukama

Pro domácí zařízení je nezbytný motor poháněný řemenem.

Zbývá jen správně sestavit zařízení. Po montáži příruby nasaďte na hřídel matici a podložku, poté velký smirkový kotouč a opět matici a podložku.

Jak připojit motor pračky:

motorem, pračky
 • Pomocí zkoušečky vyhledejte vodiče tachometru, které vykazují odpor 70 ohmů (obvykle bílé). Nebudeme je používat.
 • Zbývají čtyři dráty. Pomocí multimetru identifikujte párové vodiče.
 • Připojte vodiče vedoucí ke statoru a k elektrickým kartáčům. Připojte zbývající vodiče pomocí drátu a zástrčky na konci a poté je připojte k elektrické síti.
 • Izolujte spoje.

Ihned po připojení začne motor pro domácí smirkový stroj pracovat a vy budete moci posoudit funkčnost spotřebiče.

Připojení elektromotoru praček sovětské výroby se liší od předchozí verze.

 • Zde najdete pouze 4 vodiče. Najděte ty párové.
 • Vezměte multimetr, změřte hodnoty jednotlivých vodičů. Potřebujete dvojité vodiče s nejnižším odporem, které vedou do pracovního vinutí.
 • Připojte tyto vodiče k zástrčce a zapojte je.
 • Nyní je třeba vytvořit spouštěcí prvek. Můžete použít jakýkoli druh tlačítka, např. zámek dveří. Spojte jeden z vodičů vycházejících z tlačítka se startovacím vodičem (PO) a druhý s pracovním vodičem (OW).

Motor je nyní zapojen. Před zahájením práce je však nutné stroj řádně zajistit, aby nedošlo k nehodě.

Na chatě

Pokud máte zahradu, můžete použít některý z následujících nápadů. Jejich implementace nevyžaduje žádné zvláštní dovednosti a nezabere mnoho času.

Skvělý pomocník pro zahradníky

K mytí zeleniny nebo hub pěstovaných na záhonech v zeleninové zahradě lze použít starý buben. Pokud umístíte vanu nad odtok, vložíte sklizený materiál přes koš na prádlo a shora jej hadicí vypustíte a necháte špinavou vodu gravitačně odtékat přes perforaci. Důmyslná konstrukce funguje stejně jako kuchyňský cedník, jen je mnohem větší. na vstupu získáte čistou zeleninu nebo houby, rychle a bez problémů.

Mnoho zahrádkářů používá buben jako omezovač růstu ovocných keřů nebo k ochraně kořenového systému vzácných květin před škůdci. přes ocelovou ochranu se nedostane žádný hlodavec a přebytečná vlhkost uniká systémem otvorů.

Můžete si také vytvořit jedinečný záhon, který po stranách ozdobíte úlomky keramických dlaždic s různými vzory. krásnými a neobvyklými.

Vytvoření grilu

Tělo bubnu je vyrobeno z nerezové oceli, která je odolná vůči vysokým teplotám, takže můžete vytvořit originální otočný gril, zejména proto, že jsou na všech stranách umístěny větrací otvory pro vyfukování vzduchu. Vezmeme staré trubky, pokud nemáme vlastní svařák, pozveme souseda. a za půl hodiny máme na dvoře gril. Abyste se vyhnuli nepřízni počasí, můžete na vrcholu postavit pevný přístřešek proti dešti.

Z bubnu předních strojů se svislým záložkovým prádlem se dají snadno vyrobit rožně. je třeba provést malou úpravu: oříznout boční stranu úhlovou bruskou a přidat stabilní podpěru ve spodní části.

Motor pračky a schéma zapojení

Srdcem pračky je motor. Toto zařízení otáčí bubnem během pracího cyklu. První modely strojů měly k bubnu připevněné řemeny, které fungovaly jako pohon a zajišťovaly pohyb nádoby naplněné prádlem. Vývojáři od té doby tuto jednotku, která je zodpovědná za přeměnu elektrické energie na mechanickou práci, výrazně vylepšili.

Při výrobě praček se v současné době používají tři typy motorů.

Asynchronní

Motory tohoto typu se skládají ze dvou částí. stacionárního prvku (statoru), který slouží jako nosná konstrukce a slouží jako magnetický vodič, a rotujícího rotoru, který pohání buben.

READ  Jak odšroubovat buben pračky

Motor se otáčí v důsledku střídavého magnetického pole statoru a rotoru.

Tento typ zařízení byl nazván asynchronní, protože nemůže dosáhnout synchronní rychlosti točivého magnetického pole, ale následuje ho, jako by ho doháněl.

Existují dvě verze asynchronních motorů: mohou být dvoufázové nebo třífázové. Dvoufázové modely jsou dnes vzácné, protože na prahu třetího tisíciletí se jejich výroba prakticky zastavila.

Slabým místem tohoto motoru je snížený točivý moment. To se projevuje tím, že se buben pohybuje nepravidelně. kymácí se a neotáčí se úplně.

Nespornou výhodou asynchronních motorů je nekomplikovaná konstrukce a snadná údržba, která spočívá ve včasném mazání motoru a výměně vadných ložisek. Asynchronní motor není hlučný a je poměrně levný.

Nevýhodou zařízení jsou jeho velké rozměry a nízká účinnost.

Obvykle jsou tyto motory vybaveny jednoduchými a levnými modely, které nejsou příliš výkonné.

Sběrací motor

Sběrací motory nahradily dvoufázové asynchronní motory. Tři čtvrtiny všech spotřebičů jsou vybaveny tímto typem motoru. Vyznačují se tím, že je lze provozovat se střídavým i stejnosměrným proudem.

Pro pochopení tohoto motoru stručně popíšeme jeho konstrukci. Kolektor je měděný buben rozdělený izolačními deskami do stejných řad (sekcí).

Místa styku těchto částí s vnějšími obvody (v elektrotechnice se pro tyto oblasti používá termín „vývody“) jsou na opačných stranách obvodu diametrálně odlišná.

Dva kartáče. posuvné kontakty., které fungují jako čepy pohánějící rotor a motor, jeden na každé straně, jsou v kontaktu se svorkami. Jakmile je sekce pod napětím, indukuje se v cívce magnetické pole.

Když jsou stator a rotor pod přímým napětím, magnetické pole začne otáčet hřídel motoru ve směru hodinových ručiček.

To je způsobeno vzájemným působením nábojů: stejné náboje se odpuzují a různé náboje se přitahují (pro názornost si připomeňme „chování“ běžných magnetů).

Štětce se postupně přesouvají z jedné části do druhé. a pohyb pokračuje. Tento proces nebude přerušen, dokud bude k dispozici síťové napětí.

Chcete-li otáčet hřídelí proti směru hodinových ručiček, musí být rozložení náboje na rotoru obrácené. K tomu se kartáče přepínají v opačném směru než stator. Obvykle používá miniaturní elektromagnetické spouštěče (výkonová relé).

Výhodou komutátorového motoru je vysoká rychlost otáčení, plynulá změna otáček v závislosti na změnách napětí, nezávislost na kolísání frekvence sítě, vysoký rozběhový moment a kompaktní rozměry.

Nevýhodou je relativně krátká životnost v důsledku rychlého opotřebení kartáčů a sběrače. Tření způsobuje výrazné zvýšení teploty, což vede k destrukci vrstvy izolující kontakty kolektoru.

Ze stejného důvodu může u vinutí dojít ke zkratu, který může způsobit oslabení magnetického pole. Vnějším projevem takové poruchy by bylo úplné zastavení bubnu.

Měnič (bez komutátoru)

Motor s měničem je motor s přímým pohonem. Tento vynález je starý něco málo přes 10 let. Vyvinula ho renomovaná korejská společnost a rychle si získává oblibu díky své dlouhé životnosti, spolehlivosti, odolnosti a mimořádně kompaktním rozměrům.

Součásti tohoto typu motoru jsou rovněž rotor a stator, ale zásadní rozdíl spočívá v tom, že motor je k bubnu připojen přímo, bez použití spojovacích prvků, které se v první řadě rozpadají.

Mezi nesporné výhody invertorových motorů patří jejich jednoduchost, absence dílů podléhajících opotřebení, vhodné umístění v tělese stroje, nízká hladina hluku a vibrací, kompaktnost.

Nevýhodou těchto motorů je, že jsou náročné na pracovní sílu a jejich výroba vyžaduje velké úsilí, což výrazně ovlivňuje cenu invertorem poháněných strojů.

Připojení a spuštění

Při demontáži motoru z pračky je vhodné provést speciální označení všech jeho vodičů. Tyto kroky pak pomohou připojit motor přímo k síti (zejména asynchronní motory ze starých praček, kde je nutné připojení rozběhových kondenzátorů). Ostatní typy motorů mají také své zvláštní vlastnosti.

Správné zapojení pro jednotlivé typy motorů naleznete nejlépe na internetu nebo v odborné literatuře. A pokud byly všechny kolíky při demontáži označeny, nemělo by být příliš obtížné motor z pračky spustit. K tomu stačí postupovat podle pokynů pro připojení konkrétního typu motoru k síti a dodržovat bezpečnostní předpisy.

Použití motoru pračky v garáži

Pokud máte v dílně nebo garáži funkční elektromotor z pračky, nejlépe jej využijete k výrobě kompaktního funkčního stroje, s nímž můžete obrábět různé kovové a dřevěné obrobky.

Pro toto podomácku vyrobené zařízení je navíc nutné vyrobit speciální adaptér z tyče tlumiče. lze jej vyrobit pouze na soustruhu. Po výrobě a instalaci adaptéru k němu lze připojit sklíčidlo z elektrické vrtačky.

A pak, jak se říká, je to otázka techniky. Pomocí různých nástavců můžete tento stroj používat k vrtání, broušení, ostření a mnoha dalším pracím. Obecně platí, že velmi užitečné domácí zařízení se ukáže při minimálních nákladech.

READ  Odtokový filtr pračky Indesit k čištění

Možnosti a použití podomácku vyrobeného zařízení

Mini stroj ze sběrného motoru z pračky má všestranné použití, takže je užitečný pro různé práce. Například do elektrického sklíčidla vrtačky můžete nasadit vrtáky různých průměrů a vrtat otvory do dřevěných a kovových obrobků. Jedná se však o nejjednodušší aplikaci.

Na takový minipřístroj lze také snadno namontovat brusný kotouč z úhlové brusky s využitím části vřetena nebo běžný brusný kotouč (pro broušení nožů a další práce).

Mimochodem, pro regulaci otáček motoru lze dodatečně shromáždit elektronickou řídicí jednotku. desku pro ni lze zakoupit na Aliexpressu. Podrobný postup výroby a použití mini tanku z elektromotoru z pračky, podívejte se na video na našich stránkách.

Výroba sekačky na trávu z motoru pračky

Dalším dobrým využitím motoru pračky je výroba sekačky na trávu. Toto zařízení je velmi užitečné pro ty, kteří mají chatu a domácí pozemky. Pro výrobu sekačky na trávu není potřeba mnoho materiálů, všechny komponenty lze získat v kůlně a garáži.

 • Nejdříve je třeba získat podvozek, pomocí kterého se bude pohybovat. Můžete použít kolečka z jakéhokoli vozíku nebo kočárku.
 • Na podvozek je třeba nainstalovat speciálně připravenou kovovou plošinu. Plošina může být vyrobena z plechu a čtvercového rohu. Speciální rám je vyroben z ohybu. Sloupky kol jsou k němu přivařeny.
 • Můžete použít trubku s nedostatečně velkým průměrem pro rukojeť. Výška rukojeti je přizpůsobena výšce osoby, která ji bude obsluhovat. Rukojeť je k rámu přivařena pomocí plynového nebo elektrického obloukového svařování.
 • Nyní připravte otvor v plošině tak, aby jím mohla volně procházet hřídel motoru.
 • Dále je třeba umístit mřížku do přední části. Mřížka je přišroubována k rámu. Mřížka musí být opatřena zvláštními odstupy. 2 cm nahoře a 1 cm dole.
 • Motor je k plošině připevněn tak, že hřídel je prostrčena otvorem speciálně k tomuto účelu zhotoveným. Konec hřídele musí být opatřen lopatkami svařováním nebo protlačováním.
 • Motor je třeba zakrýt ochrannou sítí, aby se do něj nedostala tráva. Motor se však může zahřívat a je třeba ho chladit. Proto by měl mít bezpečnostní kryt malé otvory.
 • Nyní připojte napájecí kabel. Stejně jako v případě výroby smirkové desky je třeba najít pracovní vodič pomocí multimetru. Kabel je k němu připojen. K rukojeti sekačky musí být připojen nůž se zástrčkou a speciálním spínačem.

Tím je proces výroby sekačky dokončen. Rukojeti je vhodné pogumovat, aby nedošlo k náhodnému úrazu elektrickým proudem. Stroj je nyní připraven k použití.

motorem, pračky

Nábytek z náhradních dílů

Pokud nepotřebujete domácí kuchyňské náčiní, použijte rozebrané části pračky k výrobě vlastního nábytku nebo úložného prostoru. Nejlepšími materiály pro designový nápad jsou kryt a buben. Níže si přečtěte, jak můžete osvěžit interiér pomocí staré pračky.

motorem, pračky

Konferenční stolek

Ze starého bubnu pračky je neobvyklý high-tech konferenční stolek. Díky vlastnostem původního materiálu bude velmi pevný, ale lehký a bude vám sloužit mnoho let.

Jako základ stolu používáme buben z pračky; pro efektnější vzhled používáme speciální čisticí prostředek, který mu dodá lesklý povrch. Vezměme si jako desku stolu kus tvrzeného skla o vhodném průměru. Na buben jej připevníme pomocí dlouhých spojovacích prvků. Stůl je připraven!

Stůl si můžete vyrobit také z pláště pračky.

Pufy z bubnu pračky

Další zajímavý kus nábytku, který lze vyrobit z bubnu obyčejné pračky. puf, který může zároveň sloužit jako zásuvka na věci. K jeho výrobě potřebujeme: samotný buben, silný pěnový polštář ve světlém povlaku na polštář, list dřevotřísky, sešívačku a pár nábytkových pantů.

Vyřízněte kus dřevotřísky, který bude sloužit jako odklápěcí víko poufu. V závislosti na tvaru polštáře může být kulatý nebo čtvercový. Poté polštářek připevníte na víko sešívačkou. Poté zavěste víko na nábytkové závěsy na horní straně bubnu. Aby náš puf vypadal estetičtěji, můžete ho natřít akrylovou barvou.

Trapdoor jako okno

Dalším detailem pračky, který lze využít neobvyklým způsobem, jsou dvířka poklopu. Mnoho lidí ho používá jako sedátko u okna, ale pouze v nebytových budovách. Jde o to, že tlustá a silná skleněná tabule je velmi propustná pro světlo, ale je obtížné přes ni něco vidět. Proto se často umisťuje do koupelen, venkovních toalet, garáží a dokonce i psích kotců. Další výhodou je, že takové okno nepropouští vodu a lze jej snadno otevřít pro větrání.

| Denial of responsibility | Contacts |RSS