Spotřeba elektřiny

Příkon společnosti Hoover se pohybuje v rozmezí 1500-3000 wattů. Ukazuje spotřebu elektrické energie spotřebičem. Mnoho lidí si myslí, že právě to rozhoduje o kvalitě čištění, ale ne.

Účinnost vysávání ovlivňuje mnoho proměnných, takže dva vysavače nemohou nutně pracovat stejně.

Trh s vysavači má marketingové tajemství, které ne každý zná. Právě spotřeba energie je uvedena na krytu jednotky, protože tento parametr je mnohem slušnější. Informace o sací síle naleznete pouze v dokumentaci k přístroji.

Čím nižší je spotřeba energie, tím úspornější je provoz jednotky. Pro časté čištění velkých ploch je proto nejlepší zvolit vysavač s nejnižším stupněm sacího výkonu.

Jaké faktory ovlivňují index sacího výkonu?

Sací výkon může ovlivnit několik faktorů:

Pokud je spotřeba energie 2 různých modelů stejná, musí být sací výkon odlišný. Záleží na tom, zda je vysavač vybaven vodním filtrem nebo standardním prachovým sáčkem.

Domácí spotřebič vybavený 5vrstvým filtračním systémem s nejmodernějšími filtry má menší sací výkon než domácí spotřebič se 2 nebo 3 vláknovými filtry. Důvod je jednoduchý: vzduch, který prochází překážkou v podobě vícevrstvého systému čištění vzduchu, ztrácí více energie než při průchodu překážkou tvořenou dvěma standardními filtry.

Rozmanitost modelů spotřebičů v obchodě je matoucí. Abyste se neztratili, měli byste vždy věnovat pozornost kvalitě provedení vysavače. Díky tomu se vyhnete chybě při nákupu kvalitního spotřebiče. Důležité je věnovat pozornost následujícím bodům:

 • kvalita plastového krytu;
 • Jak pevně do sebe jednotlivé součásti zapadají;
 • kvalita kování;
 • zda je při používání vysavače cítit štiplavý zápach;. kvalita upevňovacích prvků.

Sací výkon vysavače se dělí do dvou kategorií:

Chcete-li si vybrat výkonný vysavač, který se snadno používá, musíte se podívat na průměrný sací výkon. Jedná se o měřítko výkonu po celou dobu čisticího cyklu, nikoli pouze po naplnění sáčku.

Je důležité si uvědomit, že průměrná hodnota klesá s tím, jak se prachový sáček plní.

Při úklidu domácnosti může hostitelka pomocí vypínače zvolit požadovanou intenzitu použití. Je chytré pořídit si do domácnosti vysavač s tímto přepínačem.

 • Mechanický. sací výkon se nastavuje mechanickým přepínačem.
 • Digitální. ovládání úrovně pomocí dálkového ovládání. Modely s tímto spínačem jsou dražší než modely s mechanickým vysavačem.

Účinnost závisí také na typu odpadkového koše. Cyklonový typ má nejlepší výkon. Filtr není třeba měnit a sací výkon se po celou dobu čištění nesnižuje. Jednotky vybavené aquafiltrem se vyznačují nižší účinností, protože v tomto případě se předpokládá, že vzduch musí překonávat další překážky v podobě vodní nádrže.

Výkon klasického vysavače s prachovým sáčkem závisí na sacím výkonu a kvalitě instalovaných filtrů.

Má kvalita příslušenství vliv na výkon? Délka a hmotnost hadic, jejich tvar, velikost a využitelná plocha trysek mají přímý vliv na výkon spotřebiče. Mezinárodně uznávaní výrobci neustále zdokonalují své příslušenství, aby mohli zákazníkům nabídnout řadu lehkých trysek, hadic a filtrů. Nejlepší a nejvýkonnější vysavač není levný.

Stavební vysavač (také známý jako stavební vysavač)

Vysavač pro domácnost nebo budovu je obvykle větší a výkonnější (a tedy i hlučnější) verze klasického vysavače, určená pro větší zatížení a zpracování „složitějších“ nečistot.

Všimněte si, že téměř žádný vysavač pro domácnost by se podle výrobce neměl setkat s opravou nečistot. Takové „nesoustředěné“ používání zařízení může vést k předčasnému opotřebení čističe nebo jeho součástí. Stavebním prachem jsou ovlivněny zejména opakovaně použitelné filtry.

Stavební vysavače jsou speciálně navrženy pro sběr cementové malty, velkých nečistot (cihlových střepů a úlomků), nikoli pro domácnost. Mnohá z těchto zařízení lze přímo připojit k elektrickému nářadí na „odpad“, jako jsou přímočaré pily, brusky, loupačky apod. п.

Je zřejmé, že při výběru takového zařízení je nejdůležitější „všudypřítomnost“ a výkon. Elegantní vzhled a snížená hlučnost se v tomto případě obvykle neočekávají.

Konstrukce vysavače pojme několik desítek litrů a samotný přístroj je téměř vždy kompatibilní s opakovaně použitelnými i jednorázově použitelnými prachovými sáčky.

Přestože sběr vody není obvykle nejčastěji vyžadovanou funkcí vysavače, je to příležitostná nutnost. Domácí vysavač lze použít ke snadnému odstranění kaluží z verandy, ke sběru vody z podlahy v koupelně po úniku vody z vodovodního potrubí, k odstranění sněhu z podlahy auta nebo k odstranění vody ze sifonu toalety před vyjmutím záchodové mísy.

READ  Jak často je třeba sáček vysavače vyměňovat?

To se hodí, pokud plánujete menší (nebo větší) rekonstrukci domu nebo pokud se věnujete kutilství (např. práci se dřevem). Doporučujeme také pro letní chatu, dílnu nebo garáž.

Jakmile dokončíte renovaci domu, může stavební vysavač snadno nahradit vysavač pro domácnost. pokud se smíříte s jeho objemností a hlučností.

Na co se ještě zaměřit při výběru

Další funkce

Některé vysavače mají výškově nastavitelný kartáč, který lze přizpůsobit výšce koberce. Jiné umožňují nastavit úroveň sání, což je užitečné, pokud se chystáte čistit textilní povrchy. Vysavač s turbokartáčem vyčistí koberce lépe než vysavač se samotným sacím výkonem. Hledejte funkce, které vám usnadní vysávání.

Kontrola vysavače

I když si objednáte online, prohlédněte si model v prodejně, osahejte si ho, projděte si jeho čištění. Možná si hned uvědomíte, že to pro vás není ten správný model.

Filtry HEPA

U běžného vysavače budete při vysávání „přerozdělovat“ prach. Část se usadí v sáčku nebo v odpadkovém koši a část se nevyhnutelně dostane zpět do místnosti. Alergici jsou na to obzvláště citliví, takže potřebují vysavače se speciálním filtrem HEPA („vysoce účinné čištění vzduchu“).

Výběr vysavačů pro alergiky ZDE.

Spotřeba energie

Pokud nemáte mnoho prostoru k úklidu, ani domácí zvířata nebo koberce s velkým vlasem, nemusíte volit vysavač s velkým výkonem. Takový vysavač spotřebuje hodně energie. Malý model vám také ušetří peníze za elektřinu.

Prodej

Výrobci často výrazně snižují ceny modelů z předchozích let. Podle našich testů nemusí být letošní model nutně ten nejúspornější. Možná si můžete koupit levný vysavač z minulých let, který bude produktivnější než jakýkoli nový.

Co se považuje za dobrý vysavač?

Výběr dobrého vysavače závisí na řadě faktorů, jako je sací výkon, typ nádoby na prach atd. Jak správně vybrat vysavač. RIA Novosti, 19.01.2022

MOSKVA, 6. srpna. RIA Novosti. Výběr dobrého vysavače závisí na několika parametrech, jako je sací výkon, typ nádoby na prach a další. Jak vybrat správný vysavač pro váš dům nebo byt, které modely lépe čistí povrchy a rady odborníků. v článku RIA Novosti.Jak vybrat vysavač pro váš dům a byt?Při výběru vysavače byste měli zvážit jeho typ, výkon, počet trysek, hlučnost a spotřebu energie, velikost, filtrační systém, aby splňoval vaše očekávání,“ komentoval Anatolij Nikonov Dobrý vertikální vysavač může stát více než 20 tisíc, stejně jako model s prachovým sáčkem nebo nádobou. „.Každý elektrický spotřebič má svou třídu energetické účinnosti, která určuje, kolik elektřiny v domácnosti spotřebuje. Nejvyšší třídy hodnocení znamenají, že vysavač spotřebuje velmi málo elektřiny, zatímco nejnižší třídy hodnocení jsou mnohem vyšší. Je lepší zvolit model třídy A, A.Další funkceNěkteré modely vysavačů lze použít k napařování oblečení nebo mytí oken, robotické vysavače mají další funkce v podobě časovače, plánu úklidu, vytváření trasy. Přístroje jsou také schopné zvlhčovat a dezinfikovat povrchy.

Kolik sání by měl mít domácí vysavač v číslech

Charakteristiku lze rozdělit do několika kategorií:

 • 350 W. dostatečný výkon pro suché čištění linoleových podlah, dlaždic a jiných hladkých povrchů. Pokud v místnostech nejsou koberce a není nutné ošetřovat čalouněný nábytek, postačí model s nízkým výkonem.
 • 400 W. dostatečný výkon pro efektivní čištění koberců a pro zachycení většiny prachu a chlupů, pokud v místnosti žijí domácí zvířata.
 • 450 W nebo více. vhodné pro čištění koberců, čalouněného nábytku a dlouhých podlahových krytin.

Nejlepší je hledat modely s regulátorem výkonu. To pomáhá optimalizovat spotřebu elektřiny a ošetřit všechny povrchy. Řídicí jednotka může být elektronická nebo mechanická.

Možnosti napájení

Někteří uživatelé nikdy neuvažovali o tom, že vysavače mají dva druhy výkonu a že parametr spotřeby energie není tím hlavním v charakteristikách moderních domácích spotřebičů určených k odstraňování prachu z místností.

Pozor! Výrobci neustále používají chytrý marketingový trik: spotřebu energie uvádějí pouze na obalu a na samotné jednotce, protože to vypadá slušně. Podobné hodnocení odsávání je uvedeno v průvodní literatuře ke každému spotřebiči.

Spotřeba energie

Tento parametr se pohybuje v rozmezí 1500-3000 W a mnoho uživatelů si myslí, že výkonný vysavač by měl mít nejvyšší podobné ukazatele, ale není to pravda. Udává zatížení, které model během provozu představuje pro elektrickou síť ve vaší domácnosti, ale neexistuje přímá souvislost mezi spotřebou energie a účinností výrobku.

READ  dyson v7 parket extra recenze vysavače

Odborníci to vysvětlují tím, že kvalita domácího vysavače je ovlivněna mnoha dalšími faktory, takže dva vysavače se stejnou spotřebou energie nebudou vykazovat stejný a účinný čisticí výkon. Vždy se jedná o několikanásobek sacího výkonu, proto jej všichni výrobci uvádějí ve svých reklamách.

Čím nižší je spotřeba energie během provozu, tím je výrobek účinnější a tím nižší jsou účty za elektřinu. Pro ty, kteří budou domácí vysavač často používat k úklidu velkých ploch, je tedy lepší pořídit si malý vysavač se střední spotřebou energie. Pokud plánujete používat tyto spotřebiče maximálně jednou týdně k úklidu průměrného městského bytu, vyšší příkon vám neuškodí.

Sací výkon

Rozsah sacího výkonu je následující: 250-480 W, kde platí jednoduchý princip: čím silnější je sání, tím lépe se odstraňuje prach. Moderní spotřebiče lze rozdělit na dva typy podle jejich sacího výkonu:

Mějte však na paměti, že provoz při maximálním výkonu rychle snižuje životnost jednotky.

považuje, dobrý, výkon, vysavače

Pro alergiky, pro které je kvalita úklidu velmi důležitá, doporučují odborníci vysavač pro velké zatížení s cyklónovým filtrem HEPO 13 a jemným filtračním prvkem, který zadrží všechny druhy alergenů. Musíte se však připravit na to, že tyto přístroje rychle opotřebovávají koberce, protože pracují na maximální hodnoty bez ztráty sacího výkonu.

Pojem „užitečný výkon“ zahrnuje dva ukazatele:

 • Maximální účinnosti je dosaženo během prvních sekund po zapnutí přístroje, kdy je nádoba na prach ještě zcela prázdná.
 • „Průměrná“ hodnota, která popisuje, jak dlouho čistič vydrží po celý den, t. к. Sací výkon se snižuje, když je prachový sáček nebo cyklónový filtr plný.

Provozní testy ukázaly, že druhá možnost je o 30 % menší než první.

Vysavače pro alergiky, co byste měli vědět

Popis metodiky

Podle naší metodiky se hodnota průtoku vzduchu určuje pomocí ručního lopatkového anemometru. Tato jednotka nám umožňuje určit rychlost vzduchu v m/s. se vynásobí průřezem potrubí v m 2. dostaneme průtok v m 3 /s. V tomto případě bylo možné nechat celý průtok procházet pracovní částí anemometru. Průměr průřezu je 62 mm, což dává plochu přibližně 3,02×10 mm.3 м 2.

Ke stanovení vakua jsme použili diferenční tlakoměr s rozsahem měření ±34 kPa. Vstup pro měření tlaku má průměr 1 mm a je vyvrtán do průměru ve stěně ocelové „palcové“ trubky s hladkým vnitřním povrchem (vnitřní průměr trubky 28 mm, tloušťka stěny přibližně 3 mm). Takové uspořádání podle studovaných materiálů umožňuje poměrně přesně určit tlak (podtlak) v proudu vzduchu. K tomuto portu bylo pomocí adaptéru a ohebné hadice připojeno druhé (záporné) připojení diferenčního manometru. První spojení zůstává nezapojené, tj. měříme podtlak v potrubí vzhledem k okolí.

Trubky, spoje a oběžné kolo anemometru již kladou proudění vzduchu určitý odpor, ale ten je pevný a relativně malý, zatímco při skutečném použití vysavače se odpor mění v závislosti na použité trysce/kartáči, typu čištěného povrchu atd. д. Pro vytvoření proměnného odporu byla lavice doplněna 1″ šoupátkem. Kompletní konstrukce je zobrazena na fotografii níže:

Na vstupu vzduchu je anemometrické oběžné kolo ( 1 ), dále ohebný adaptér ( 2 ), pak pevný plastový adaptér ( 3 ), krátká jednopalcová trubka ( 4 ), šoupátko ( 5 ), dlouhá jednopalcová trubka ( 6 ) s otvorem pro připojení manometru, připojení k vysavačovému potrubí ( 7 ). Utěsnění spojů se v případě potřeby provádí pomocí izolační pásky z PVC nebo pomocí kusu cyklistické vnitřní trubky. Přístroje na fotografii jsou zleva doprava: anemometr ( 8 ), manometr ( 9 ), wattmetr ( 10 ). Všimněte si, že pro stanovení sacího výkonu je vysavač připojen ke zkušební stolici bez přídavných zařízení a s minimální pracovní konfigurací přívodů a potrubí. V případě standardního vysavače to znamená připojení konce ohebné hadice (pracovní kartáče a trysky k ní mohou být obvykle již připojeny). To proto, že chceme určit sací výkon, který lze použít přímo k čištění. Vysavač musí být vybaven všemi standardními filtry (pokud možno novými, vyčištěnými a/nebo v případě potřeby dobře vypranými), prázdným prachovým sáčkem, pokud vysavač není vybaven prachovým sáčkem, nebo novým prachovým sáčkem v opačném případě. Příklad funkční konfigurace je uveden na fotografii výše.

Pět nuancí při výběru akumulátorového vysavače

Při výběru akumulátorového vysavače každý věnuje pozornost sacímu výkonu, době provozu a funkcím turbokartáče, ale málokdo myslí na další neméně důležité věci.

READ  Jak vložit baterii do podlahové váhy

Na příkladu tří vysavačů, které mám, vám ukážu, čemu je také důležité věnovat pozornost.

Můj příklad: Dyson V6 Animal Pro. Šest let starý Makita DCL181F (moje recenze zde), populární levný Xiaomi Deerma VC 20 Plus.

Ne všechny vysavače se snadno čistí, což platí i pro drahé modely.

U Dysonu se vše zdá být jednoduché a pohodlné. stiskněte páčku, spodní víko se otevře, prach se vysype ven. Ve skutečnosti to obvykle vypadá takto.

Musíte celou nádobu sundat, vyčistit a nasadit zpět, což je trochu nepohodlné.

Novější modely jsou pohodlnější, ale stále nejsou dokonalé.

Makita jednoduše rozdělí kufr na dvě části a prach vypadne ven, ale stále musíte sbírat prach přilepený na filtračním sáčku a sáček vyklopit.

U společnosti Deerma je to mnohem složitější. Nejdříve musíte vytáhnout trysku.

Pak z něj vyjměte středový díl.

Vyprázdněte prach a vyčistěte to, co ulpělo na červeném jádru cyklonu.

Dále je třeba vyjmout HEPA filtr a vyčistit jej.

Pak vše sestavte zpět: nasaďte HEPA filtr, vložte jádro do nádobky, nasaďte nádobku zpět na vysavač, nasaďte trysku.

Musíte uznat, že to není příliš praktické. A je to ještě horší!

Za šest let jsem nikdy nečistil předmotorový filtr Dysonu. je stále dokonale čistý!

Toho je dosaženo vícestupňovou filtrací. nejprve hlavní cyklon, pak síto, pak tucet mikrocyklonů, pak tento filtr, který je těžko přístupný prachu a HEPA na výstupu za motorem.

Filtrační systém většiny vysavačů jiných značek je mnohem jednodušší. pouze cyklon a předmotorový filtr (někdy je k dispozici také kovová gáza). Z tohoto důvodu jsou již po prvním čištění na předmotorovém filtru vidět vločky prachu, jako na fotografii výše.

Konkrétně tento Deerma VC 20 lidí dal kus syntetické netkané textilie před HEPA filtr, takže hlavní nečistoty se usazují na něm, nikoli na filtru.

Ještě horší je, když je předmotorový filtr vyroben z pěny. prach se zachytává ve filtru a hůře se čistí.

Ještě horší je, že filtr vyrobený z pěny se hůře čistí. ucpává prach uvnitř filtru, což znesnadňuje jeho čištění.

Zatím jsem se setkal s filtračním systémem podobným Dysonu pouze u Xiaomi Dreame (neplést s Xiaomi Deerma). Stejně jako Dyson mají za hlavním cyklonem sítko, pak několik mikrocyklonů a pak HEPA s pěnovým kroužkem vloženým dovnitř. Tento kroužek se začne zanášet prachem až po několika velkých čištěních a HEPA filtr zůstane čistý po velmi dlouhou dobu.

Mohou existovat i jiné vysavače s více či méně běžným filtračním systémem, u kterých není předmotorový filtr po prvním čištění pokryt prachem. Pokud je znáte, napište je do komentářů.

Vysavač Dyson funguje, dokud je stisknuta spoušť. Mnoho lidí to nemá rádo, protože musíte držet spoušť stisknutou po celou dobu čisticího cyklu. U novějších modelů byla přidána možnost práce po jediném stisknutí.

Společnost Makita se postarala o velmi pohodlné ovládání: jedním tlačítkem, umístěným těsně pod palcem, vysavač zapnete, druhým vypnete. Dalším stisknutím prvního tlačítka nastavíte vysavač na nízký výkon.

Deerma má to nejnepohodlnější zapínání, jaké si lze představit: jediné tlačítko je nevhodně umístěné, ale co je nejotravnější, k zapnutí je třeba téměř tři sekundy držet tlak.

Když jsem si pořídil vysavač Makita, používal jsem ho neustále k ručnímu vysávání drobných nečistot a ani jsem nechápal, proč. Jen se lépe držel díky ideálnímu těžišti, které je součástí rukojeti (na jedné straně baterie, na druhé straně motor).

Dyson lze kupodivu také zavěsit na prst, i když nakloněný dopředu.

Na druhou stranu má Deerma těžiště daleko před rukojetí a drží se velmi nepohodlně.

Váhová vůle nemá vliv na použitelnost podlahy, ale pokud čistič často používáte v manuálním režimu, stojí za to se jí věnovat.

Jsem přesvědčen o bezpečnosti těchto tří vysavačů, což nemohu říci o levných vysavačích málo známých značek. Pokud mají nekvalitní baterie, žádné bezpečnostní zařízení a nabíječku s primitivním obvodem, může čistička při nabíjení způsobit požár (neslyšel jsem o případu požáru v provozu ani při skladování).

| Denial of responsibility | Contacts |RSS