Můžete dát horké jídlo do lednice?

Malý syn přišel za otcem a ten se ho zeptal: „Proč nemůžeš dát horké věci do ledničky?? Máma mi řekla, abych si na něj nedávala marmeládu! A chci, aby rychle vychladl! V lednici se zmrazí rychleji, tati!“

stane, když, vložíte, teplé, jídlo

Otec obvykle řekne: „Protože se to rozbije.“!“. Dítě se však s tímto vysvětlením nespokojí a jednoduše se rozhodne, že příště udělá želé, až nebudou v domě žádné oči navíc. Chcete-li dítěti vysvětlit, co se stane s lednicí, není na škodu vědět, co ji způsobuje. V tomto přehledu se dozvíte, proč byste to neměli dělat a co se stane, když dáte horké jídlo do lednice.

Proč byste neměli dávat horké jídlo do chladničky s bezodkapovým chlazením??

Ne nadarmo se této technologii říká „pláč“. Při cirkulaci chladiva se na zadní stěně chladničky tvoří kondenzát, který zamrzá a mění se ve vrstvu námrazy. Kompresor se při vypnutém spotřebiči cyklicky zapíná, takže námraza taje a odkapává do varné desky.

Hlavní hrozbou pro chladničku je silná vrstva ledu na zadní stěně.

Zranitelnost tohoto systému spočívá v tom, že umístění horkého hrnce do prostoru nesmírně zvyšuje zatížení kompresoru. Při snaze ochladit vzduch v chladničce musí kompresor pracovat intenzivně. zatímco za normálních podmínek je motor v provozu přibližně 10 % času, při chlazení horkých potravin může běžet bez přestávky i několik hodin. To samozřejmě zvyšuje opotřebení kompresoru a snižuje životnost chladničky.

Dalším zásadním problémem při chlazení kapáním je, že výpary z potravin jsou velmi intenzivní, zejména pokud chladíte horkou polévku nebo maso v otevřené nádobě. Množství námrazy na zadní stěně je nadměrné, zamrzá. Voda v pevném stavu ledu je výborným tepelným izolantem. Motor se může přehřát a shořet. K tomu může dojít zejména u domácích chladniček, které nejsou chráněny proti mrazu.

Dalším významným problémem je zvýšená spotřeba energie. Dokud teplota v komoře neklesne na optimální hodnotu 2-3 °C, bude „výkon“ chladničky několikanásobně vyšší než obvykle a mohou se objevit problémy v činnosti ostatních spotřebičů.

„Stačí přesunout šálek ledu z mrazicího oddílu do společného oddílu

Samozřejmě mě zajímalo, jak to funguje.

Nejprve tchyně nalije vodu do plastové nádoby a dá ji na noc do mrazáku. Můžete také použít skleněnou mísu, ale z fyziky víme, že voda se při mrznutí rozpíná. A i když prasknutí skla není nutně jednou z možností, je to možnost, kterou není radno podceňovat. Plast má pružnou strukturu, takže je jisté, že zůstane vcelku.

stane, když, vložíte, teplé, jídlo

Ráno položte ledový balíček na police, kde jsou uloženy hlavní chlazené produkty. Obsah nádrže se postupně rozmrazuje a odebírá teplo z prostoru. aby se vzduch v prostoru ochladil.

READ  Lze myčku umístit pod varnou desku?

Je známo, že termostat chladničky vypne práci motoru, když teplota uvnitř komory dosáhne požadované úrovně. Snížením teploty pomocí ledu ušetří hospodyně energii potřebnou k ochlazení vzduchu.

Tato metoda je výhodná také proto, že zvyšuje vlhkost uvnitř prostoru. Udržuje mnoho potravin déle čerstvých než obvykle. Takto moje tchyně „vychytala dvě mouchy najednou“.

Proč ne a co se stane

V uživatelské příručce se uvádí, že do chladničky se nemají dávat horké potraviny. Výrobce varuje před zkrácením životnosti spotřebiče v případě nesprávného používání. Nejprve je třeba potraviny zchladit na pokojovou teplotu. Potraviny se pak lépe uchovávají a spotřebič vydrží dlouhá léta. Odpověď na otázku, proč by horké potraviny neměly být umístěny v chladicím prostoru, je třeba hledat v několika aspektech.

opotřebení

Co když ji dáte horkou? Je pravda, že se spotřebič může porouchat? Abychom přišli těmto otázkám na kloub, je třeba se podívat, jak mraznička funguje. Ze dvou nejběžnějších chladicích systémů (kapkový a No Frost) je No Frost nejodolnější. Pokud však budete často chladit horkou polévku, spotřebiče se časem začnou hůře ochlazovat a nakonec přestanou fungovat. Když se teplota ve spotřebiči zvýší, motor dostane signál k příliš vysokému chodu a předčasně selže.

Špatný vliv

Druhým problémem je čerstvost potravin, které jsou již v chladničce. Pokud do přihrádky vložíte horkou pánev, okamžitě se z ní začne uvolňovat teplo a pára. To by poškodilo potraviny, které jsou zde uloženy. Znovu se zahřeje a pak se opět ochladí. To je obzvláště nepříznivé pro potraviny podléhající rychlé zkáze, např. mléčné výrobky, chlazené maso atd. д. To může vést k rozvoji škodlivých bakterií v některých potravinách, které mohou v případě nechlazení způsobit onemocnění.

Změny chuti

Mění teplé potraviny vložené do chladničky svou chuť?? Ano. Ženy v domácnosti znají pravidla pro rychlé zchlazení potravin, která se nesmí porušovat. Například nepřevařené mléko se sráží a pečivo se usazuje. Jedná se o nejčastější, ale ne všechny. Některé hospodyňky říkají, že jídlo musí vychladnout při pokojové teplotě, jinak se nevysaje a ztratí chuť. Před vložením horkých potravin do chladničky byste si proto měli uvědomit možnost změny chuti a vůně.

Tvorba námrazy

Když hostitelka vloží do chladničky nechlazené potraviny, intenzivně se z nich uvolňuje teplo a pára, v důsledku čehož dochází ke kondenzaci. To je obzvláště škodlivé pro provoz spotřebiče, zejména v případě odkapávacího systému. Námraza se nejprve tvoří na zadní stěně a nakonec se objeví ledová krusta, která může způsobit přehřátí motoru a poškození spotřebiče. V nejlepším případě bude nutné spotřebič neplánovaně rozmrazit. Se systémem No Frost je situace lepší: nevytváří se zde námraza, ale pokud do chladničky vkládáte stále horké potraviny, způsobuje to další stres.

Znehodnocování nádobí a polic

Kromě hlavních příčin existují i další, kterých si ne vždy všimneme. Každý spotřebitel si vybírá spotřebiče nejen podle jejich technických vlastností, ale také podle jejich vnitřního uspořádání: Někdo dává přednost skleněným policím, jiný kovovým regálům. Pokud je však položíte na horkou pánev, mohou se zničit. Horní vrstva mřížek se může roztavit a stát se nepoužitelnou. Police, i když jsou vyrobeny z tvrzeného skla, se mohou rozletět. Mohlo by dojít k poškození vašich oblíbených šálků a dalšího nádobí. Extrémní teploty způsobují praskliny ve smaltu a odlupování barvy.

READ  Co dělat, když do rozděleného systému v místnosti zatéká?

Proč byste neměli dávat horké jídlo do chladničky?? Je to jednoduché: pokud není vybaven speciálním supermrazicím systémem s odděleným prostorem No Frost nebo West Frost, tento spotřebič se velmi rychle porouchá a bude vyžadovat nákladné opravy. Až si budete kupovat novou moderní chladničku, zaměřte se na tuto funkci, abyste mohli rychle a bezpečně chladit potraviny a nápoje. Nezapomeňte však, že ne všechny potraviny lze tímto způsobem chladit. některé potraviny jsou citlivé na extrémní teploty a mohou se zkazit.

Zkrácení životnosti chladničky

„Srdcem chladničky je motor kompresoru. Je navržen pro provoz v recirkulačním systému (s „klidovými“ přestávkami), aby se minimalizovala spotřeba elektrické energie a prodloužila životnost motoru. Když vložíte horké potraviny do chladničky, kompresor poběží nepřetržitě několik hodin (dokud nedosáhnou stejné teploty jako ostatní potraviny). Vinutí kompresoru se může velmi zahřát a spálit. Pokud není chladnička příliš výkonná, může se stát, že neudrží krok a rozbije se, nebo se vybije dříve a nevydrží tak dlouho.

Když do lednice vložíte hrnec s horkou polévkou (nebo jiným jídlem), dochází k intenzivnímu odpařování, které se po ochlazení usazuje na stěnách lednice v podobě námrazy. Vytvoří se jakýsi „plášť“, který brání freonu (látce zodpovědné za rovnoměrné chlazení chladničky), aby přijímal teplo z potravin. Výsledkem je snížená účinnost chlazení a zvýšené zatížení kompresoru. Důsledek je stejný: životnost chladničky se zkracuje.

Jaká nebezpečí hrozí od horkých potravin v chladničce?

Někteří lidé si myslí, že když máte ledničku, připravuje studené potraviny. ale není tomu tak. Spotřebič odvádí teplo při ochlazování vnitřního prostoru. Pokud si vzpomenete na fyziku, výsledkem je, že se vnitřek chladničky ochladí. A pokud se pánev s horkým jídlem vloží do chladničky, objem tepla se několikanásobně zvýší, což je nepřijatelné.

Smradlavé jídlo

Pokud je spotřebič výkonný a obsahuje velké množství potravin, jedna miska horkého jídla neuškodí. Pokud je potravin málo a spotřebič není dostatečně výkonný, teplo se začne rozptylovat do prostoru. Potraviny, které leží vedle ní, budou mít o 5°-10° vyšší teplotu, než je norma, a zkazí se.

V případě silné lednice a velkého množství potravin se teplota potravin zvýší o 1°-2°. to je normální. Je třeba si uvědomit, že je třeba si položit otázku, zda můžete dát horké jídlo do chladničky, nebo ne.

Pokud se horké jídlo vloží do chladničky, ztratí všechny své zdravé vlastnosti. To platí pro spotřebiče s rychlým chlazením (Samsung, Atlant). Potraviny uložené v plastových nádobách mohou být velmi nezdravé.

Tvorba námrazy

Pokud nádoba s horkým jídlem není pevně zakrytá, uniká pára. Ve stísněném prostoru se nikam nedostane. Jakmile se rozpustí na jemné kapičky vody, usadí se na stěnách a změní se v námrazu. Neplánované odmrazování. jinak by spotřebič nefungoval trvale.

READ  Jak často je třeba sáček vysavače vyměňovat?

Zkažené nádobí

Kdo spěchá, aby co nejrychleji zchladil horké jídlo, může se dočkat nepříjemného překvapení. Rychlé kolísání teploty způsobuje odštípnutí nebo prasknutí nádobí. A co hůř, může jednoduše prasknout a poškodit další potraviny. Skleněné police také nebudou nadšené, když na ně položíte horkou nádobu.

opotřebení

Co se ještě stane, když dáte horkou polévku do lednice? Opotřebení kompresoru. V chladničkách s invertorovým systémem pracuje nepřetržitě, ale při nízkých otáčkách. U verzí bez invertoru běží kompresor i při odstávkách, takže teplota v oddílech je vždy správná.

Kvůli přetížení může dojít k nepříjemným událostem:

  • Prasklé freonové potrubí.
  • Přepálená žárovka.
  • V chladničkách s funkcí No Frost může dojít k poruše ventilátorů.

Pokud se chladivo přehřívá, zvyšuje se spotřeba energie chladničky a potraviny se špatně chladí.

Nadměrná spotřeba energie

Všechny chladničky mají teplotní čidlo. Kompresor může začít a přestat pracovat, což má vliv i na provoz chladničky. Pokud je v přihrádce horké jídlo, teplota má tendenci stoupat a kompresor pracuje intenzivněji.

Invertorové jednotky, otáčky kompresoru jsou v tomto případě vyšší. Běžné chladničky obecně pracují nepřetržitě. Chladnička potřebuje k vychlazení třílitrového hrnce horké polévky o 74-99 wattů více energie než obvykle. Pokud zapomenete, můžete několikrát vložit horké jídlo do lednice. Pokud to však děláte pravidelně, může vás účet za energie na konci měsíce rozčílit.

stane, když, vložíte, teplé, jídlo

Nebezpečí poškození

Moderní chladničky jsou vybaveny skleněnými policemi a přepážkami z plastu. Horké nádobí na stojanu může způsobit praskliny. způsobené kolísáním teploty. Plastový povlak by se mohl při kontaktu s horkou nádobou deformovat. To se může stát u levných chladniček. Plasty zde nejsou kvalitní.

Měli byste být připraveni na to, že v takové situaci nikdo záruční opravu neprovede. Poličky nebo přepážky se zničily v důsledku nesprávného používání, a proto je záruční list neplatný.

Vaše lednice se může rozbít

V návodu ke každé chladničce je uvedeno, že do ní nemáte vkládat horké potraviny. Jistě, pokud se to stalo jednou nebo dvakrát, možná si nevšimnete žádných změn, ale pokud pravidelně „narážíte hlavou“ do lednice a nechladíte potraviny, dříve nebo později se zařízení porouchá.

Pokud se bojíte, že se jídlo zkazí (a to je opravdu možné), ochlaďte ho vodou nebo ledovou lázní nebo ho zabalte do ručníku se studenou vodou. Nebo ji rozdělte na několik porcí a každou dejte do vlastní nádoby, aby rychleji vychladla. Pokud je venku chladno a máte v bytě lodžii nebo balkon, můžete horký hrnec bez obav postavit tam.

stane, když, vložíte, teplé, jídlo

IA „Ve městě N“ dříve řekl, zda je možné nachladit se při sezení pod klimatizací.

| Denial of responsibility | Contacts |RSS