Bodové svařování vlastníma rukama z mikrovlnné trouby!

Dříve jsme psali: Co můžete vyrobit ze staré mikrovlnné trouby. Dnes se blíže podíváme na to, jak vyrobit bodový svařovací stroj vlastníma rukama z vysokonapěťového transformátoru nebo MOT (transformátoru mikrovlnné trouby) ze staré, nepotřebné mikrovlnné trouby. Samozřejmě za předpokladu, že VN transformátor je nepoškozený (alespoň jeho primární vinutí) a něco jiného je vadné: magnetron, smyčka, řídicí deska atd.д.

Pro řemeslníky může být nutné bodové svařování. Toto bodové svařování poskytuje proud až 800 A, což je dostatečné pro svařování plechů do 1,5 mm.

Takže potřebujeme starou mikrovlnnou troubu a čím větší, tím lepší. Větší mikrovlnné trouby mají větší transformátor. Pokud mikrovlnnou troubu nevlastníte, staré mikrovlnné trouby se často dají levně koupit na fórech a bezplatných nástěnkách, případně je můžete hledat u popelnic nebo se zeptat v televizních servisech.

Pozor! Před demontáží mikrovlnné trouby je nutné ji odpojit od elektrické sítě. Dále rozebereme mikrovlnnou troubu. Uvnitř mikrovlnné trouby se nachází několik součástí, které jsou nebezpečné, i když je trouba vypnutá, a mohou způsobit vážný úraz elektrickým proudem. kondenzátory (viz obrázek vlevo) a pojistky v prostoru. fotografie), které vydrží nabité po určitou dobu. Proto vybíjejte kondenzátory zkratováním jejich vývodů šroubovákem. VN transformátor stojí na dně.

Co se týče vnitřku mikrovlnné trouby, nejzajímavější částí je vysokonapěťový transformátor.

Transformátor se skládá z jádra a dvou vinutí: primárního a sekundárního. Primární vinutí je navinuto silnějším drátem a má méně závitů.

Jádro transformátoru drží pohromadě dva tenké sváry, jak je vidět na fotografii.

Demontáž mikrovlnné trouby, vyjmutí potřebných dílů

Hlavní věc, kterou potřebujeme, je samozřejmě transformátor. Je dokonce dobré, když je sekundární vinutí spálené, protože ho pro naši práci nepotřebujeme. Kontrolu neporušenosti primáru lze zkontrolovat běžným multimetrem a nastavit jeho přepínač tak, aby v případě zkratu pípal. Myslím, že pokud se člověk rozhodl sestavit zařízení sám, určitě ví, jak používat tester.

Po vyšroubování 4 šroubů vyjmeme transformátor. Pokud jej položíte na plošinu, není nutné, aby byl vrchol sekundárního vinutí. Snadno ji poznáte podle červených vodičů, které z ní vycházejí. Ty lze mimochodem ukousnout najednou.

Nahoře je sekundární vinutí, které je třeba odstranit

Reakce na článek „Symboly jako svatojiřská stuha patří do koše, říká moldavská prezidentka Maia Sandu

Od skandálního prohlášení Maii Sandu uplynulo jen několik hodin, když tu náhle.

„Gazprom nechal bez odpovědi žádost Moldavska o dodávky plynu po 1. květnu,“ kterou Moldavsko zaslalo Rusku ještě 12. dubna.

Dohoda podepsaná 29. října 2021 zároveň stanovila, že Moldavsko musí do 1. května provést audit dluhu, který se jen v dubnu zvýšil o dalších 27 milionů. dolarů. „Poptávku po plynu“ by měl podepsat „Gazprom“ a s „Gazpromem“ by měl být dohodnut postup její úhrady, jinak zůstane Moldavsko od 1. května bez dodávek ruského plynu.

READ  Jak odemknout troubu Hansa

Hlava z minulosti

Dobrý den, pikabushka! Jmenuji se Vasilisa a rozbíjím panenky (ne).

Vlastně jsem loutkář! A toto je můj čtvrtý příspěvek!

Tento příspěvek je o historii a procesu výroby panenky „Moje babička kouří dýmku“.

Jednou jsme navštívili dílnu Michaila Gromova, známého koželuha v našem městě i mimo něj, a narazili jsme na dřevěnou hlavu Babusji-Jagusji. Ukázalo se, že ji vyřezal sám mistr, když byl ještě studentem, a to před téměř 50 lety.

Skutečný ročník a rarita. Prosili jsme řemeslníka, aby nám ho prodal, ale odmítl nás.Ale vždycky ji můžete darovat! Tak se k nám dostala výměnou za slib, že z ní uděláme plnohodnotnou panenku.

Bohužel nás jako vždy předtím nenapadlo zdokumentovat všechny okamžiky (to už teď neděláme), takže tady je další fotka. již s tělem.

domácí, mikrovlnná, svářečka

Tělo bylo vyrobeno z textilu, uvnitř byl drátěný rám, takže panence můžete dát libovolnou pózu.

Vlasy byly vyrobeny z přírodní vlny a rozhodl se, že bude zrzavý a odvážný, a hlava okamžitě ožila.

Oblečení jsme vymýšleli za pochodu, protože naše babička nesouhlasila s původně vymyšlenou podobou. Šití, lepení, zkoušení. Cílem bylo, aby babička byla moderní, stylová, uvolněná a spokojená sama se sebou a se životem ve všech ohledech.

Protože tvůrce hlavy panenek z Mistrovy koželužny, na znamení sounáležitosti a z úcty jsme část díla zhotovili v kůži. vestu a boty. Všechny oděvy jsou samozřejmě ručně vyráběné.

Takto vypadají na naší babičce.

Oblečení a boty byly zestárnuty a namalovány pro tento obrázek. Doplňky jsou vyrobeny z kovu, který se hodí ke koženému oblečení.

Lavička, kterou jsme zakoupili. Je to laserem řezaná překližka. Je malovaný, zdobený a zestárlý speciálně pro naši hrdinku.

A tady naše babička sedí na lavičce a kouří dýmku. Trubka je odlita z pálené polymerové hlíny, jsou vyrobeny i ruce.

Zde si můžete zblízka prohlédnout obličej ze dřeva.

Děkujeme vám všem za pozornost. Velmi si vážím vašich komentářů a těším se na ně, protože picabushka vám dává možnost komunikovat způsobem, který je nesrovnatelný s jinými platformami.

domácí, mikrovlnná, svářečka

Příští příspěvek bude věnován výrobě panenky Blythe, protože se nashromáždilo dost fotografického materiálu.

Svářečka z mikrovlnné trouby

Oblouková svářečka vyrobená z mikrovlnné trouby: detailní fotografie výroby, také video.

Jednoduchou svářečku lze vyrobit ze dvou transformátorů ze starých mikrovlnných trub, celý postup výroby svářečky je znázorněn na těchto obrázcích.

Rozebíráme dvě nefunkční mikrovlnné trouby a odstraňujeme několik transformátorů. Tyto transformátory jsou zvyšovací transformátory, které dodávají 2,5 kV pro provoz magnetronu.

Jádro těchto transformátorů nerozebíráme, pouze vypilujeme a vyvrtáme sekundární vysokonapěťové vinutí. Toto vinutí je obvykle nahoře a primární vinutí 220 V dole.

Pomocí pily na kov odřízněte sekundární vinutí na obou stranách obou transformátorů a pracujte opatrně, abyste nepoškodili primární vinutí.

Vyvrtejte zbytky vinutí a vyražte je kladivem.

Na obrázku má transformátor vlevo nad vinutím proudový bočník, který odděluje vinutí. Pro zvýšení výkonu je třeba ji také vyřadit.

Poté potřebujeme drát s plastovou izolací o šesti čtvercích, dlouhý asi 12 metrů. Můžete si pořídit splétaný drát.

Na každý transformátor navineme asi 17-18 závitů, 6 řad vysokých a 3 vrstvy silných. Vinutí musí být pevné, drát by neměl viset.

Zapojte vinutí (ta, která jste navinuli) do série.

Nyní připojte vysokonapěťové vinutí 220 V (ty, které již byly na transformátorech). paralelně. Použil jsem koncovku drátu z auta, izolovanou smršťovací bužírkou.

READ  Vosk pro domácí depilaci bikin

Zapojím ho a změřím napětí na sekundárním vinutí, které jsem navinul, je to asi 31-32 voltů.

Připevněte transformátory k desce pomocí samořezných šroubů.

Při svařování budu používat elektrody o průměru 2,5 mm a svařovat kov o tloušťce 2 mm.

Shrnutí: svařování s touto svářečkou je možné, ale ne na dlouhou dobu, transformátory se začínají zahřívat, takže po každé elektrodě musíte dát stroji čas na vychladnutí.

S výsledkem jsem spokojen, je vhodný pro domácí použití, zejména s ohledem na skutečnost, že jsem dostal materiály zdarma.

Kromě toho se můžete podívat na autorovo video, které ukazuje, jak vyrobit svářečku vlastníma rukama z mikrovlnné trouby.

Obsluha provizorního odporového svářeče

Ovládání svařování 2: Tlačítko zapne napájení transformátoru a páku svařovacích kleští. Tlačítko se nachází na ovládací páce pohyblivé elektrody.

Stlačení dosáhnete přiblížením elektrody k ose páky. Připevněte k provizornímu přístroji pevný nebo odnímatelný přípravek, podepřete pevnou elektrodu. 0,6 až 1 m dlouhá páka z dielektrika nebo pogumovaného kovu zajišťuje dostatečný kontakt při stlačování. Stlačovací síla 30-100 kg.

Spínač proudového přívodu vlastnoručně vyrobeného zařízení je připojen k primárnímu vinutí transformátoru, umístěnému pod prstem svářeče. Zahájení svařování, aby se zabránilo spálení elektrod, je povoleno při plném stlačení.

Vizuální kontrola doby kontaktu se provádí podle barvy kovu. Pro svařování ve velkém se doporučuje nucené chlazení transformátoru a elektrod pomocí ventilátoru nebo přestávek.

Přístroj pro odporové svařování z mikrovlnné trouby

Tvorba jakéhokoli zařízení začíná výkresem budoucího zařízení, seznamem nástrojů, materiálů a příslušenství pro něj.

K domácí výrobě kontaktní svářečky budete potřebovat následující nástroje, materiály a příslušenství:

 • Transformátor ze staré mikrovlnné trouby (pro vysoký výkon jsou potřeba dva transformátory ze dvou mikrovlnných trub);
 • Velký měděný drát pro sekundární vinutí (lze použít svazek drátů s malým průřezem);
 • upínací ramena;
 • laminovaný plech (textolit, letecká překližka) pro montážní desku, tloušťka 10 mm
 • mikrovlnné pouzdro;
 • dmychadlo z mikrovlnné trouby;
 • upínací svorky;
 • Kabely, izolační materiály pro vinutí (plastová fólie, skleněná tkanina, izolační páska z PVC);
 • měděné elektrody vyrobené z kuželovitě naostřených tyčí vhodné velikosti;
 • skříňka s nářadím. elektrická vrtačka s vrtáky, šroubováky, klíče, pilka na železo, kleště, zkoušečka;
 • Různý spojovací materiál (šrouby, matice, podložky, podložky Grover).

Výběr transformátoru

Mikrovlnné trouby se vyrábějí v různých výkonech, takže abyste mohli použít jejich pracovní transformátory, musíte vědět, co chcete svařovat. Volba výkonu závisí přímo na tloušťce svařovaných plechů. Pokud je tloušťka plechu menší než jeden milimetr, stačí pro bodové svařování výkon jednoho kilowattu. Pro plechy o tloušťce do dvou milimetrů je třeba zdvojnásobit výkon na dva kilowatty.

Třímilimetrové plechy již vyžadují pět kilowattů energie. Proč jsou mikrovlnné transformátory vhodné pro bodové svářečky?? Skutečnost, že výkon primárního a sekundárního vinutí těchto zařízení je stejný. V závislosti na počtu vinutí na sekundární straně lze při velmi malém proudu generovat napětí až 3000 V. U odporové svářečky však není potřeba napětí, ale proud.

domácí, mikrovlnná, svářečka

Snížením počtu vinutí v sekundárním vinutí lze tedy dosáhnout nízkých napětí (do tří voltů) při proudech až tisíc ampérů. A protože mikrovlnné transformátory mají výkon až tři kilowatty, jsou nejlepším způsobem, jak si postavit domácí svářečku.

Montáž transformátoru

Mikrovlnná výplň s malou tloušťkou. stačí do jednoho kilowattu. Pro náročnější práci je zapotřebí buď mikrovlnná trouba s vyšším výkonem, nebo dvě mikrovlnné trouby s nižším výkonem. V druhém případě je nutné transformátory zapojit paralelně s pečlivým sladěním vinutí.

READ  Jak lepit sklo na plynové troubě

U odporové svářečky opatrně vyjměte transformátor z mikrovlnné trouby. Opatrně vyjměte sekundární vinutí bočními štípacími kleštěmi a poté vyjměte bočníky. Po odstranění bočníků a starého sekundárního vinutí odstraňte prach a zbytky izolace a naviňte nové vinutí.

Toto vinutí mikrovlnného transformátoru je vyrobeno ze silného měděného drátu o průřezu 50 mm 2 až 100 mm 2. Počet vinutí v sekundárním vinutí by měl být dva nebo tři. Tato konstrukce zajišťuje, že na výstupních svorkách bude napětí přibližně tři volty při proudu až tisíc ampérů. Pokud nemáte tak silný drát, můžete pro sekundární vinutí použít svazek několika slaněných drátů.

Může se ukázat, že silný drát má silnou izolaci. Tuto izolaci je vhodné odstranit a nahradit ji lakovou tkaninou, skleněnou tkaninou nebo běžnou izolační páskou z PVC. Pokud jsou použity dva bloky transformátorů, je sekundární vinutí společné a primární vinutí musí být správně zapojeno. Pro kontrolu správného zapojení vinutí budete potřebovat zkoušečku.

Mikrovlnné bodové svařování vlastníma rukama

Domácí bodové svařování z mikrovlnného transformátoru: schéma, fotografie a popis výroby domácí svářečky.

Pozdravy! Chci vám ukázat domácí bodové svařování, které provedl Vadim Orekhov. Dále ze slov autora.

Pro základ vlastnoručně vyrobené, byl převzat starý a nefunkční mikrovlnné trouby, z něhož transformátor a ventilátor byly bezpečně extrahovány.

Sekundární vinutí bylo z transformátoru odstraněno a nahrazeno třemi závity svařovacího drátu o průměru 16 mm2.

Později jsem na bleším trhu koupil 16mm měděný drát. které soustružník na mou žádost vyrobil jako budoucí elektrody. Přiložený výkres elektrod

Zatímco soustružník vytváří, zušlechťuji transformátor a všechny uzly, které ho obsluhují. Obvod byl vybaven jističem, ventilátorem pro ofukování transformátoru, magnetickým spouštěčem, mikrospínačem pro ovládání spouštěče a dvojicí žárovek pro signalizaci přítomnosti sítě a transformátoru. Pro zvlášť zvědavé, kteří chtějí vědět, jak je to všechno zapojené, přikládám schéma zapojení.

domácí bodovačka z transformátoru mikrovlnky 1.díl

Zapojení, které jsem použil, předpokládá, že mikrospínač bude pracovat na vedení 220 V, což může způsobit úraz elektrickým proudem, aby se takovým případům předešlo, je nutné zavést nízkonapěťové relé, což provedu v následných úpravách

Takto jsem uspořádal uzly uvnitř stroje.

Víko skořepiny, vyrobené ze stejné mikrovlnné trouby, žebra přívodu vzduchu (ta na boku) jsou nativní a otvory na zadní stěně jsou vyrobeny ve formě trubkového roštu vypočteného v programu COMPASS 3D. vytištěné a přenesené na kov, vyvrtané a odjehlené.

A s kleštěmi musí pracovat, aby zajistily potřebnou upínací sílu, myslím, že je třeba udělat excentr, protože pákový systém zabere hodně místa.

Používá se: kovy o tloušťce do 0,8 mm. svařuje dobře, ale co by se vyrovnat s kovem silnější, Myslím, že je třeba dokončit kleště a případně provést ostřejší úhel na elektrody. Myslím, že výše uvedené informace jsou dostatečné pro lidi, kteří si chtějí zopakovat tento design, jako jsem já.

| Denial of responsibility | Contacts |RSS