Jak odstranit barvu ze dřeva. Mistrovské tipy. Odstranění starého nátěru. Odstraňovač nátěrů na kov

odstraňování, barvy, dřeva

Provedli jste rekonstrukci a stará dřevěná skříňka (nebo jiný nábytek, rámy, dveře) neodpovídá barvou a penězi nákupu nové. Existuje způsob, jak je přelakovat, samozřejmě můžete ponechat starý nátěr, ale dveře se nemusí zavírat a brzy se barva odloupne, takže musíte nejprve odstranit starý nátěr. Jak ale odstranit barvu ze dřeva?? Existují dva způsoby, jak odstranit barvu ze dřeva: teplem nebo chemicky.

Provedli jste rekonstrukci a stará dřevěná skříň (nebo jiný nábytek, rámy, dveře) se barevně nehodí a na novou nejsou peníze. Existuje způsob, jak je znovu natřít, samozřejmě nemůžete odstranit starý nátěr, ale dveře se nemusí zavřít a brzy se barva odloupne, takže musíte nejprve odstranit starou vrstvu barvy. Ale jak odstranit barvu ze dřeva?

Existují dva způsoby, jak odstranit barvu ze dřeva: teplem nebo chemicky. K odstranění barvy potřebujete špachtle a domácí elektrický vysoušeč vlasů. Vyfoukněte na povrch horký vzduch (z fénu), aby se barva změkčila. Časem začne barva bublat a je nutné ji odstranit špachtlí. Při odstraňování barvy z prohlubní a důlků použijte trojúhelníkovou špachtli nebo holící strojek. Při používání špachtle buďte opatrní! Dřevo pokud možno nepoškozujte. / Druhou metodou je použití roztoku žíravé sody. Tato metoda funguje na jakémkoli povrchu, ale musíte být opatrnější. Budete potřebovat: gumové rukavice, staré (nepotřebné) oblečení, špachtle, štětec, nepotřebnou (uříznutou láhev) plastovou nádobu, žíravou sodu. První metoda zahrnuje nasazení rukavic a oděvu, nalití tekutého roztoku do nádoby a jeho nanesení štětcem na povrch, který má být očištěn od barvy. Nanášejte barvu, dokud nezačne bublat. Pak opatrně odstraňte nátěr tmelem a otřete povrch odmašťovacím roztokem nebo alespoň vodou. Je také možné vyrobit pastu ze sodné louhy. Pastu lze vyrobit tak, že vezmete žíravou sodu a zředíte ji vodou. Když se zcela rozpustí, přidejte ovesnou mouku, až vznikne kaše. Je vhodnější pro silné vrstvy barvy a obtížná místa. Aplikujte ho hodně a počkejte na expozici. Poté je spolu s barvou odstraňte a dobře opláchněte vodou. Buďte obzvláště opatrní! Pokud se pasta dostane na pokožku, okamžitě ji smyjte studenou vodou.

Jak odstranit barvu ze dřeva. Technologie čištění dřevěného povrchu

Staré dřevěné obložení nebo lakovaný nábytek lze oživit a učinit je neméně atraktivními než dříve.

Aby bylo možné dřevěný povrch natřít nebo nalakovat, je někdy nutné starý lak zcela odstranit. V opačném případě přijde práce vniveč a ztratí se čas i peníze.

To platí například v případě, že byly odřeny velmi velké plochy podlahové desky nebo parket. Nebo kvůli nevhodně zvolenému složení, porušení technologie lakování, začne film praskat, odlupovat se nebo se odlupovat.

Odstraňovač starých nátěrů ;

Různé způsoby odstranění starého laku

Existují tři hlavní způsoby, jak odstranit starý lak z dřevěného povrchu:

 • Mechanické. nejjednodušší, nejlevnější a nejbezpečnější;
 • Thermal. S vysokým žárem pro ty, kteří si rádi hrají s ohněm;
 • Chemické. Použití chemických kompozic (nejdražší metoda) se používá hlavně při práci na velkých plochách, halách;

Volba techniky závisí na schopnostech a rozpočtu řemeslníka a na rozsahu prací.

Mechanické odstraňování nátěrů

Odstraňování nátěrů mechanickými prostředky spočívá v odstraňování dekorativní vrstvy pomocí nástrojů a brusných materiálů. K tomuto účelu se používá:

 • Použití brusného papíru s různou zrnitostí (80 a 150);
 • excentrická bruska;
 • Speciální odstraňovač nátěrů, např. EDGE-20HD.
READ  Jak správně nasadit jehlu na šicí stroj

Výhodou této metody je absence chemických látek, které mají negativní vliv na lidské zdraví. Mechanické čištění nenarušuje strukturu dřeva. Po vyleštění má povrch nový, dobře vypadající vzhled.

Odstranění barvy z parket

Je zde pouze jedna nevýhoda, ale ta je důležitá: proces je časově náročný a zahrnuje velké množství prachu z nejjemnějších částic barvy a dřeva. K ochraně očí a dýchacích cest je nutné nosit ochranné brýle a respirátor.

Obnova povrchu srubu

Při čištění nábytku je třeba konstrukci rozebrat na jednotlivé části. První ošetření se provádí kartáčem s měkkými kovovými štětinami. Poté se použije brusný nástroj s hrubou zrnitostí 80 a následně s jemnou zrnitostí 150.

Profesionální nářadí pro broušení

Před lakováním musí být výrobek zbaven prachu. Velké plochy není možné připravit ručně, proto je třeba použít škrabku. Takový nástroj není levný a v tomto případě je lepší najmout si profesionální tým pracovníků.

Horká metoda odstraňování nátěrů z dřevěných povrchů

Tepelná metoda odstraňování starých nátěrů pochází ze Sovětského svazu a spočívá v zahřátí dekorativní vrstvy na bod tání. Odstraňte změklý lak kovovou stěrkou.

Odstranění barvy pomocí stavebního fénu

 • Pracujte v dobře větraném prostoru a chraňte si ruce rukavicemi a oči brýlemi;
 • Pokud se lak neroztaví, ale zuhelnatí, pak tato metoda není pro složení vhodná. V takovém případě byste měli zakoupit chemický uvolňovací prostředek a opatrně odstranit barvu níže popsaným způsobem.

V domácnostech se k vytápění používají benzínové nebo plynové lampy. Pokud domácnost takové zařízení nemá, není drahé, doplňování paliva také nezničí. S hořákem je však třeba zacházet opatrně, aby nedošlo k požáru.

Dědečkův způsob odstraňování barvy z podlahy

Stavební fén je technologicky vyspělejší a bezpečnější nástroj. Uživatel nastaví požadovanou teplotu přiváděného vzduchu a postupně zahřívá dřevěný povrch a odstraňuje roztavený lak kovovou špachtlí. Povrch zbavený vrstvy laku přebruste smirkovým papírem.

Odstranění starých nátěrů

Tato metoda je vhodná pro malé množství práce. Lze ji například použít k čištění starého nábytku pro nové natírání.

Zdrsnění laku chemickou pryskyřicí

Lak lze ze dřeva odstranit pomocí chemického odmašťovače. Tato metoda je nepostradatelná, pokud potřebujete vyčistit povrch s nerovnoměrnou strukturou (starý povrch). Odstraňovače laku jsou k dispozici ve formě prášků, gelů a tekutých rozpouštědel. Tekutý přípravek je účinný pouze v případě, že jsou naneseny maximálně 3 vrstvy laku, protože těkavá látka se nemůže vstřebat do hloubky.

Odstraňovač laku dufa-abbeizer

Naneste přípravek a počkejte 15 minut

Poté jednoduše odstraňte lak pomocí špachtle

V případě potřeby opakujte

Finální varianta laku je zcela odstraněna, zůstává pouze základní nátěr (mořidlo)

Gelové produkty se používají k odstraňování silných vrstev. Pro ošetření velkých ploch je vhodné použít prášek, do kterého se přidá trochu vody, aby konzistence byla podobná pastě. Vždy používejte rukavice, ochranu očí a ochrannou zástěru.

Odmašťovač se nanáší štětcem. Pokud je povrch malý, měl by být pokryt polyethylenem, aby se zabránilo rychlému odpařování látky. Doba vytvrzování chemického přípravku je 3-4 hodiny. Změklý lak odstraňte kovovou špachtlí a mírným tlakem, abyste nepoškodili strukturu dřeva.

Restaurování pomocí chemikálií

Obvykle není možné dosáhnout vynikajícího výsledku hned napoprvé. Pokud jsou ostrůvky laku po prvním ošetření minimální, lze je odstranit smirkovým papírem. Velké plochy je třeba znovu ošetřit. Tato technika je vhodná pro velké i malé plochy. Toto je jediný způsob, jak se zbavit starého laku na starém dřevěném nábytku. Chemická metoda však není vhodná pro dřevotřískové desky, které se působením rozpouštědel zhoršují.

Zbytky přípravku se odstraní vodou a octem v poměru 5:1. Povrch nechte dobře vyschnout a pokryjte jej brusnou zrnitostí 150.

Pokud na taková opatření nemáte čas, chuť nebo trpělivost, měli byste si najmout profesionála. Profesionálové používají nejlepší techniky a odstraňují barvu rychle a důkladně.

Jak odstranit staré nátěry z různých materiálů

Při renovaci, ať už větší nebo kosmetické, se mnoho lidí potýká se stejným problémem: starým nátěrem, který je třeba oloupat a odstranit. Při čištění starých nátěrů je třeba dbát na to, aby nedošlo k poškození lakovaného povrchu. Způsob odstranění se může lišit v závislosti na materiálu povrchu. Zde je několik základních informací o tom, jak odstranit starý nátěr, aniž byste ho poškodili.

READ  Proč se po laserové epilaci nekoupat

Jak odstranit staré nátěry pomocí stavebního fénu

Fén, stavební fén, stavební fén, horkovzdušný ventilátor. vše je spojeno do jediného elektrického zařízení, které produkuje silný proud horkého vzduchu. Ale fén používaný k vysoušení vlasů a fén používaný při stavebních a renovačních pracích Různé nástroje s naprosto odlišnými teplotami a schopnostmi.

A neměly by se zaměňovat, i když jak fén pro ženy, tak stavební fén fungují na stejném principu.

Mezi nimi je však významný rozdíl ve výkonu, přívodu teplého vzduchu a regulaci teploty.

V tomto článku se dozvíte, jak používat při opravách a na staveništi stavební fén, pro jehož práci je nepostradatelný. Podrobně popíšu, jak s tímto přístrojem odstranit starý lak, jaké trysky lze použít a k čemu slouží.

Po přečtení tohoto článku budete schopni rychle, odborně a profesionálně odstranit staré nátěry.

Tepelná metoda

Tuto metodu odstraňování starých nátěrů lze považovat za nejuniverzálnější, protože ji lze použít i na velké plochy a plochy s nepravidelnou topografií. K tomu je třeba mít zařízení, které umožňuje zahřát ošetřovaný povrch na vysokou teplotu.

Pro venkovní práce lze jako zdroj tepla použít letlampu nebo plynový hořák, ale nejlepší volbou pro tento účel je elektrický stavební vysoušeč (nezaměňovat s domácím fénem), který lze použít v interiéru i exteriéru.

Odstraňování barvy ze dřeva musí začít nejprve mechanickým očištěním povrchu od nečistot a prachu pomocí tuhého kovového kartáče.2. nasměrujte horký proud vzduchu z fénu nebo plynového hořáku na čištěnou plochu pod strmým úhlem k povrchu. Vzdálenost mezi výstupní tryskou a rovinou se určuje experimentálně.3. Starý nátěr zahřívejte, dokud se na něm nezačnou tvořit puchýře, a pak kovovou stěrkou seškrábněte změklou hmotu4. Očistěte stěrku ještě před vychladnutím a uvolněné zbytky vložte do kovové nádoby, jinak se opět přilepí na čištěný povrch.5. Místo stěrky lze obtížné terénní oblasti čistit pomocí škrabek s různými průřezy.6. Zbytky změklé barvy lze odstranit houbičkou na mytí zeleniny krátkými rychlými tahy podél vláken dřeva.7. Poté je třeba povrch vyčistit středně zrnitým smirkem a otřít hadříkem namočeným v rozpouštědle nebo lakovém benzínu. Tepelná metoda je nejúčinnějším způsobem odstraňování nátěrů ze dřeva, zatímco u kovu je méně účinná kvůli jeho vysoké tepelné vodivosti. při provádění těchto prací je však třeba dbát zvýšené opatrnosti, protože neodborná manipulace se zdrojem tepla může způsobit spálení dřeva nebo prasknutí okenních skel.

Jak odstranit starý nátěr ze dřeva

Při stavebních pracích se dříve či později musíme vypořádat s problémem odstraňování starých nátěrů. To platí zejména pro restaurátorské práce na dřevěném nábytku, jedinečných okenních a dveřních rámech. Zatímco z betonu nebo kovu můžete odstranit zaschlé vrstvy barvy bez většího rizika poškození povrchu podkladu, při práci se dřevem byste měli být kvůli jeho tuhosti velmi opatrní.

Jak se správně připravit na práci, která vás čeká

K odstranění barvy ze dřeva je třeba použít různé nástroje a materiály. Doporučujeme je připravit s dostatečným předstihem. Může být zapotřebí špachtle. Místo toho lze použít kovový kartáč. Pro tepelnou metodu je nezbytný stavební fén. Zařízení musí mít regulovanou teplotu. Seznam užitečných nástrojů zahrnuje také:

 • Peorator. Lze použít i vrtačku, pokud je vybavena sadou trysek;
 • Bruska nebo kotoučová pila;
 • Speciální tekutá směs určená k odstranění barvy ze dřeva;
 • Hadry. Používá se k ošetření předmětu za účelem odstranění zbytků barvy;
 • Ochrana kůže a dýchacích cest. Hodí se rukavice a respirátor. Můžete také použít respirátor.

Stejně jako?

Odstraňování starých nátěrů horkovzdušnou pistolí.

Starý nátěr lze snadno odstranit pomocí stavebního vysoušeče.Spirálový ohřívač ohřívá vzduch nasávaný ventilátorem až na 600 °C.Proud ohřátého vzduchu vycházející z trysky je nasměrován na povrch se starou barvou. Teplo barvu změkčí a lze ji snadno odstranit škrabkou nebo špachtlí.

READ  Žádná voda v myčce

Horkovzdušná pistole se obvykle dodává se škrabkou s různými vyměnitelnými hroty. Trysky mají různé tvary, což umožňuje zvolit vhodnou trysku pro různé povrchy. Vnitřní zakřivená tryska je vhodná například k odstraňování starých nátěrů ze zasklívacích lišt.

Při práci s elektrickou horkovzdušnou pistolí je nutné dodržovat bezpečnostní pravidla, aby nedošlo k popálení a úrazu elektrickým proudem.

Jednou z nejbolestivějších otázek, které se objevují při renovacích a generálních opravách, je, jak a čím odstranit staré nátěry. Tento úkol není snadný, protože při vytváření nových barev a výrobě nových barev chtějí vývojáři dosáhnout toho, aby barva byla odolnější a hůře praskala. Existují však techniky odstraňování starých nátěrů, z nichž mnohé probereme níže.

Tepelná metoda odstraňování, odstraňování starých nátěrů (zahříváním). 2. Mechanický způsob odstraňování starých nátěrů (pomocí elektrického nářadí). 2.1 Metoda pískování pro odstranění starých nátěrů. 3. Ruční odstranění starého nátěru. 4. Chemické odstranění starých nátěrů. 5. Pro bezpečnost při odstraňování starých nátěrů. 6. Další způsob odstranění staré barvy ze stěny 7. Musí se starý nátěr odstranit?

Začněme s odstraňováním olejové (alkydové) barvy z různých povrchů. Existují tři způsoby: tepelný, mechanický, chemický a jejich různé kombinace. Nejběžnější z těchto metod je tepelné čištění s částečným použitím mechanického čištění.

Odstraňování starých nátěrů, mechanická metoda

Jak odstranit starý nátěr ze dřeva?

Před lakováním nebo natíráním dřevěných povrchů je třeba je předem připravit. Pokud je na povrchu již barva, je třeba ji odstranit. Poté je třeba povrch obrousit a opatřit základním nátěrem.

Starý nátěr můžete odstranit obyčejnou škrabkou nebo špachtlí, práce je však velmi zdlouhavá a pracná, může vám zabrat více než hodinu a více než jeden den, proto je lepší použít jiné metody a způsoby, jak rychle odstranit starý nátěr z dřevěných povrchů.

Starý nátěr můžete z rovného povrchu odstranit pomocí brusky. Doporučuje se provádět ji venku, protože proces je prašný a abrazivní prachovky mají tendenci se rychle ucpávat.

Můžete použít speciální chemikálii prodávanou ve stavebninách a určenou speciálně k odstraňování barvy ze dřeva. Obvykle se tato chemikálie jednoduše nanese na starý nátěr, nechá se odlupovat a lze ji odstranit běžnou špachtlí. Lze aplikovat různými způsoby: válečkem, štětcem, stříkací pistolí. Poté počkejte asi 15 minut a jemně seškrábněte puchýřky špachtlí. Nezapomeňte si vzít rukavice a nechat otevřená okna, aby se škodlivé pachy rychle odpařily.

Starý nátěr z velkých nebo strukturovaných povrchů nejlépe odstraníte pomocí stavebního fénu! Proces odstraňování starých nátěrů z dřevěných povrchů je díky němu mnohem rychlejší. Tento nástroj je poháněn elektřinou a neváží mnoho. Funguje na principu zahřívání barvy, takže začne bublat a odlupovat se z povrchu, a pak ji lze velmi snadno odstranit špachtlí.

Nejjednodušší způsob, jak odstranit starý nátěr z různých dřevěných povrchů, je použít stavební fén.

Existuje ještě jeden snadný způsob: K odstranění barvy použijte drátěný kartáč a nezapomeňte povrch přebrousit smirkovým papírem.

Velké plochy lze čistit různými elektrickými nástroji. Lze použít například úhlovou brusku nebo vrtačku a speciální příslušenství potřebné pro tento proces. Může to být například brusný kotouč. Pokud je třeba odstranit několik vrstev barvy, můžete použít hlavu štětce.

Při odstraňování starých nátěrů vybraným elektrickým nářadím vždy dbejte na bezpečnost. Dýchací ústrojí je třeba chránit respirátorem a oči speciálním štítem nebo brýlemi.

Jak efektivně odstranit barvu z dřevěného nábytku? | wolfcraft

Pokud je plocha rovná a velká, můžete ušetřit peníze a použít mechanickou metodu s použitím různých elektrických nástrojů. Pokud není možné připojení k síti, lze použít chemické přípravky a poté barvu odstranit běžnými škrabkami. Stavební fén je vždy účinný, ale ne každý povrch vydrží vysoké teploty tohoto nástroje.

| Denial of responsibility | Contacts |RSS