Princip solárních luceren

Konstrukčně jsou osvětlovací zařízení, která jsou poháněna solární energií, poměrně jednoduchá a lze říci, že jsou primitivní. Napájení samotné LED diody v noci zajišťuje baterie, průměrný výkon takové baterie je asi 700 mA/h. Během dne, kdy není potřeba světla, se solární energie ukládá a nabíjí baterii. Krátce po západu slunce, když se obloha začne stmívat a nastane soumrak, začne lampa automaticky svítit. Záře přetrvává po celou noc díky energii uložené během dne. LED diody používané v pouličním solárním osvětlení mají průměrný výkon 0,06 W.

Životnost exteriérového světla tohoto typu se pohybuje v řádu 100 tisíc hodin. Tuto působivou úroveň umožnila skutečnost, že výrobci neustále zdokonalují své výrobky a zajišťují účinnou ochranu konstrukce proti vlhkosti a korozivním účinkům srážek. Moderní svítidla si plně zachovávají funkčnost při kriticky vysokých a nízkých teplotách, mohou pracovat v prašném prostředí. Mezi podobnými zařízeními na trhu modely s různými stupni ochrany před vnějšími vlivy, nejvyšší hodnocení. IP68, což znamená úplnou těsnost těla a nepodléhá pronikání prachu a vlhkosti dovnitř.

Při popisu principu fungování těchto svítidel stojí za zmínku závislost doby svícení a jasu LED diod na délce denního světla a množství slunečního záření. Světlo z LED diod sahá do výšky 10 cm. Za jasného slunečného dne je baterie schopna uchovat dostatek energie pro jasnou záři i v nejtemnějších hodinách dne. Při zataženém počasí je akumulace sluneční energie méně intenzivní a shromažďuje se méně energie, než by mohlo, takže v noci si všimnete, že svítidlo není tak jasné a jeho jas znatelně klesá, protože se spotřebovává jeho energetická rezerva. Pokud není dostatek elektřiny k osvětlení, svítidlo jednoduše přestane svítit.

Proto se vyplatí zvolit pro takové svítidlo co nejsvětlejší místo, nebo spíše solární panel pro jeho napájení. obvykle je připojen kabelem k samotnému zařízení, což umožňuje jeho přemístění na vhodnější místo, než aby byl instalován vedle spotřebiče. Zajistěte aktivní sluneční světlo po většinu denního světla. Pokud jsou solární panely instalovány na otevřeném prostranství, kde se nenachází vysoké rozložitější stromy s velkými korunami nebo budovy, které mohou v určitých částech dne poskytovat stín, bude účinnost takového svítidla maximální.

Za normálních podmínek svítí světlo v noci neustále, ale existují modely vybavené speciálním senzorem, který detekuje pohyb ve tmě. Tato světla se rozsvítí pouze v případě potřeby, pokud se v dosahu objeví pohybující se objekt. Díky tomu se baterie přes noc zcela nevybije, což šetří energii a celá konstrukce vydrží mnohem déle.

Myslíme si, že pro vás bude zajímavé dozvědět se, jak nainstalovat solární panel

Konstrukčně mají svítidla napájená solárními články tyto základní prvky

funguje, solární, panel

Samotné svítidlo je jednotka osazená LED diodami o různých výkonech, jejichž kontakty vedou k baterii;

solární panel. nejčastěji je umístěn ve speciálním obalu, který jej chrání před vnějšími vlivy;

tělo pláště je vyrobeno z kovu potaženého antikorozním prostředkem, který pomáhá chránit konstrukci před škodlivými účinky vlhkosti;

systém řízení okolního světla. to je systém, který řídí, kdy se LED diody zapnou a kdy se přepnou do režimu nabíjení baterie podle toho, jak je v okolí světlo;

upevňovací konstrukce. obvykle se skládá z několika prvků: patky, kterou lze zapíchnout do země, podstavce pro upevnění solárního panelu pod určitým úhlem nebo speciální svorky pro upevnění na různé povrchy.

Venkovní svítidla jsou navržena tak, aby je neovlivňovaly teplotní výkyvy, takže mohou bez problémů fungovat po celý rok a za každého počasí. Výrobci uvádějí udržovatelný teplotní rozsah.50 až 40 stupňů Celsia. Lze zvolit různou kapacitu baterie, ale obvykle platí, že čím výkonnější svítidlo a čím více LED diod má, tím vyšší je jeho kapacita baterie.

Kempingová lampa G-85 / solární panel

Společnost provádí vrácení a výměnu tohoto výrobku v souladu s požadavky zákona.

Pravidla pro vracení zboží

Vrácení je možné do 14 dnů od obdržení výrobku (u zboží odpovídající kvality).

Zpětná přeprava je na náklady kupujícího.

Podle platných právních předpisů můžete vrátit nebo vyměnit zboží odpovídající kvality, pokud:

 • Zboží je nepoužité a nevykazuje žádné známky používání spotřebitelem: škrábance, oděrky, odřeniny, skvrny atd. п.;
 • zboží je kompletní a v původním obalu;
 • všechny štítky a tovární označení jsou neporušené;
 • výrobek si zachová svůj původní vzhled a spotřebitelské vlastnosti.

Jak vyrobit domácí solární světlo?

10 kompletních kroků k výrobě solárního světla od nuly (DIY Solar Light)

 • Koupit vaše produkty.
 • Příprava drátů (řezání a stříhání drátů)
 • Připojení světla k desce plošných spojů.
 • Připojte desku s plošnými spoji k držáku baterie.
 • Vrtání krytu.
 • Připojte solární panel k montážní desce.
 • Slepte všechny díly k sobě.
 • Instalace přepínače.

Solární světlo 60W venkovní reflektor s dálkovým ovládáním

Proč si vybrat nás?
Online objednávání přes košík. nepřetržitě;
Zdarma zavolejte odborníkovi na objekt ke konzultaci;
Dodávka po celé Ukrajině;
Slevové programy pro stálé zákazníky;
Bezhotovostní platba s DPH;
Oficiální výrobek se zárukou kvality;
14denní záruka vrácení peněz;

Solární světlo 60W reflektor s dálkovým ovládáním

LED reflektor, který funguje zcela nezávisle a nabíjí se ze solárního panelu. S tímto reflektorem budete zcela nezávislí na problémech při případném výpadku proudu u vás doma nebo na chatě, protože dobíjecí baterie (zabudovaná v reflektoru) se nabíjí celý den ze slunce, takže může samostatně pracovat až 12 hodin.

Typ solárního panelu. Polykrystalický 6V, 15W.

Typ baterie. 3,2V / 13Ah lithium-železo-fosfátová baterie.

Reflektor bez snímače pohybu.

Hlavní výhodou použití reflektoru se solárním senzorem pohybu je absence jakýchkoli nákladů na elektřinu!

READ  Solární panely pro byt na balkoně

Jak fungují solární panely. české titulky

Lze bezpečně instalovat ve venkovním prostředí bez jakýchkoli problémů.

Tento LED reflektor je vhodný pro použití všude tam, kde není k dispozici síťové napájení nebo kde je zatížení sítě velmi omezené. Svítidlo poskytuje dodatečné zabezpečení tím, že osvětluje prostor a po automatickém zapnutí odrazuje zloděje a lupiče. LED reflektor osvětluje plochu o rozloze cca 50 m 2.

Výrobce Solární světlo
Power 60W
Barva osvětlení 6000К
Napětí 6V
Záruka 24měsíců
Materiál hliník/sklo
Rozměry 220x175x60mm
Světelný tok 9600LM
Odolnost proti vodě IP65
Úhel rozptylu 120°
Doba nabíjení ze slunce 6-8 hodin
Provozní doba Až 15 hodin

Teplota

Podle odborníků je ideální teplota pro provoz elektrárny 25 stupňů Celsia. Paradoxně solární panely lepší výkon v zimě. Platí obrácená úměra: čím nižší jsou teploty za oknem, tím pohodlnější je provoz zařízení. V letních dnech nedochází k přehřívání, takže se zvyšuje účinnost zařízení. Kromě toho je většina panelů navržena pro provoz mezi.40 až 80 stupňů Celsia. A ideální podmínky pro vybavení jsou jasný mrazivý den.

Kolik let vydrží solární panely??

Solární panely byly testovány v mnoha instalacích. V praxi bylo prokázáno, že životnost solárních panelů přesahuje 30 let. Fotovoltaické stanice provozované v Evropě a Spojených státech po dobu přibližně 25 let vykazují snížení výkonu modulů přibližně o 10 %. Lze tedy hovořit o reálné životnosti solárních monokrystalických modulů 30 let a více. Polykrystalické moduly mají obvykle životnost 20 let a více. Amonokřemíkové moduly (tenkovrstvé nebo flexibilní) mají životnost 7 (tenkovrstvá technologie první generace) až 20 (tenkovrstvá technologie druhé generace) let.

Solární moduly obvykle degradují rychleji během prvních dvou let provozu. Tenkovrstvé moduly ztratí během prvních dvou let provozu 10 až 30 % své kapacity, takže nové moduly mají obvykle rezervu kapacity přibližně 15-20 %. Přibližně 90 % fotovoltaického trhu v současné době pokrývají krystalické křemíkové moduly, protože.к. jejich degradace je mnohem menší a jejich životnost je delší než u jiných typů solárních modulů (viz. tabulka níže).

Jak rychle solární panely degradují/ztrácejí účinnost?

Typická degradace výkonu solárních panelů je 0.5 % ročně. Jak bylo uvedeno výše, tenkovrstvé solární panely (a-Si, CdTe a CIGS) degradují rychleji než monokrystalické a polykrystalické panely. Níže je uvedena tabulka ukazující degradaci solárních panelů vyrobených před rokem 2000 a po roce 2000. :

Typ solárního článku Ztráta kapacity za rok, %
Vyrobeno: až 2000 g. po roce 2000.
Monokřemík (a-Si) 0.96 0.87
Telurid kadmia (CdTe) 3.33 0.4
Selenid mědi, india a galia (CIGS) 1.44 0.96
Monokrystalický křemík (mono-Si) 0.47 0.36
Polykrystalický křemík (poly-Si) 0.61 0.64

Jaká je předpokládaná životnost solárních panelů?

Výrobci solárních panelů zaručují, že solární moduly budou fungovat 25 let (u solárních panelů s ochrannou fólií) nebo dokonce 30 let (u modulů s dvojitým sklem), přičemž na konci této doby se výkon sníží maximálně o 20 %.

Mnoho výrobců poskytuje na své moduly záruku na dobu 10 až 25 let. Zaručují však, že kapacita modulů se po 10 letech nesníží o více než 10 %. Na mechanické poškození se obvykle vztahuje záruka na 1 až 5 let.

Krystalické moduly mají nejdelší provozní zkušenosti. Začaly se instalovat v 50. letech 20. století a masově se začaly používat koncem 70. let. Proto lze již nyní vyvodit určité závěry o životnosti těchto modulů.

Krystalické moduly jsou obvykle navrženy na životnost 30 let. Výrobci provádějí zrychlené testy provozu modulu, aby odhadli jeho skutečnou životnost. Samotné solární články používané v solárních modulech mají téměř neomezenou životnost a nevykazují degradaci ani po desítkách let provozu. Výnosy modulů však v průběhu času klesají. Je to důsledek dvou hlavních faktorů. postupného zhoršování stavu fólie použité k utěsnění modulu (obvykle ethylenvinylacetát; EVA) a zhoršování stavu zadního povrchu modulu (obvykle polyvinylfosfátová fólie) a postupného zakalení vrstvy EVA, která se nachází mezi sklem a solárními články.

Těsnicí hmota modulu chrání solární články a vnitřní elektrické spoje před vlhkostí. Protože je téměř nemožné plně ochránit prvky před vlhkostí, moduly ve skutečnosti „dýchají“, ale je to velmi obtížné pozorovat. UV záření a teplotní rozdíly postupně degradují těsnicí hmotu, která chrání články a elektrické spoje před vlhkostí. Vlhkost zachycená uvnitř se během dne, kdy teplota modulu stoupá, uvolňuje ven. Sluneční záření postupně degraduje těsnicí prvky vlivem UV záření, které se stávají méně pružnými a náchylnějšími k mechanickému namáhání. Postupem času se tak zhoršuje ochrana modulu proti vlhkosti. Vlhkost uvnitř modulu vede ke korozi elektrických spojů, zvýšení odporu v místě koroze, přehřátí a zničení kontaktu nebo snížení výstupního napětí modulu.

Druhým faktorem snižujícím výkon modulu je postupné snižování průhlednosti fólie mezi sklem a články. Toto snížení není pouhým okem viditelné, ale vede ke snížení kapacity modulu, protože k solárním článkům dopadá méně světla.

Co se stane s mými solárními panely po 25 letech používání??

Upřímně řečeno, nevíme. Statistické údaje o tom jsou stále nedostatečné, t.к. Fotovoltaika je poměrně mladé odvětví a naprostá většina modulů, které jsou v současné době v provozu. vyrobeno před méně než 10 lety. Existující údaje však naznačují, že solární panely vydrží mnohem déle než 25 let, které slibují výrobci:

  33W (Arco Solar 16-2000) má po 30 letech provozu skutečně lepší výkon, než bylo slíbeno v jeho specifikacích. [2]

 • První solární panel na světě je v provozu již 60 let. [3]
 • Společnost Kyocera informovala o solárních zařízeních, která úspěšně a spolehlivě fungují i po 30 letech.

Výrobci obecně garantují, že maximální opotřebení nepřesáhne 20 % za 25 let. Měření provedená na skutečných modulech v provozu od 80. let však ukazují, že se nezhoršily o více než 10 %. Mnohé z těchto modulů stále fungují v rámci svých původních specifikací (tj. v době výroby).е. bez degradace). Lze tedy s jistotou říci, že moduly vydrží minimálně 20 let a s vysokou pravděpodobností budou poskytovat vysoký výkon i 30 let od zahájení provozu.

Moderní technologie solárních panelů se výrazně zdokonalila a solární panely, které jsou v současnosti v prodeji, jsou ještě spolehlivější, stabilnější a účinnější.

To vše znamená, že pokud se při výpočtu doby návratnosti solárních zařízení předpokládala doba návratnosti 20 let, pak budou solární panely následně vyrábět elektrickou energii zdarma.

READ  Ovládací panel elektrické horkovzdušné trouby Ariston

Jsme přesvědčeni, že kvalitní solární panely budou schopny vyrábět elektřinu i 30 až 40 let po instalaci.

Co můžete udělat pro prodloužení životnosti solárního panelu?

 • Zabraňte fyzickému poškození panelu (t.е. padající stromy, větve, odnášení větrem, škrábance na modulu). Čím více škrábanců je na povrchu modulu, tím nižší je jeho účinnost. V nejhorším případě se může mezi sklo a kryt solárního článku dostat vlhkost a voda, které mohou způsobit zkrat a/nebo korozi kontaktů solárního článku.
 • Důležitá je pravidelná údržba a čištění. Viz. Nejlepší způsob čištění solárních panelů.
 • Čím drsnější jsou klimatické podmínky, ve kterých solární panely pracují, tím rychleji se znehodnocují. Proto má v některých případech smysl instalovat větrolamy.

Jakou životnost mají ostatní součásti solárního systému??

Ostatní součásti systému mají různou životnost: životnost baterií je 2 až 15 let (v průměru 4 až 10 let) a životnost výkonové elektroniky je 5 až 20 let (v průměru 10 až 12 let)

0 nejlepších aplikací solárních panelů

Solární energie získávaná ze slunce pomocí solárních panelů je jen jednou z nejnovějších metod v oblasti ekologické energie, která se objevila v procesu vytváření a udržování obnovitelných a udržitelných zdrojů energie. Stejně jako u každého nového přírůstku do vašeho domova je vždy nutná počáteční investice do nákupu komponent a instalace novinky, abyste zjistili, jak vaše inovace funguje.

Větrání na solární pohon Jak byste chtěli, aby vaše koupelnové, podlahové a stropní ventilátory ve vaší domácnosti fungovaly na solární energii? Ventilátory jsou hojně využívány v celém domě a pro vaše pohodlí pohánějí proudy vzduchu po celém domě. Bylo by dobré snížit náklady na klimatizaci a větrání, zejména proto, že tyto spotřebiče běží celý den a někdy i v noci. K tomu je třeba připočíst odsavače par v koupelnách a digestoře. Myslím, že budete souhlasit, že všichni používáme ventilátory k cirkulaci vzduchu v domě a k odvádění vzduchu, který není čerstvý. Díky solární energii můžete optimalizovat ventilační systémy ve svém domě a ušetřit za elektřinu.

Ohřívání vody v bazénu nebo sauně pomocí solární energie Bazény jsou jednou z největších letních radostí pro děti i rodiče. První den napouštění bazénu po zimě se všichni těší. Pro prodloužení letního využití bazénu můžete nainstalovat solární ohřev vody. Bez elektřiny se však můžete obejít i instalací solárního kolektoru. V tomto případě se voda přivádí do bazénu a ohřívá se cirkulací v kolektorových trubkách. Pak lze nainstalovat recirkulační systém, kde se voda čerpá z bazénu, pomalu prochází solárním kolektorem a vrací se zpět do bazénu.

Solární energie může pomoci ohřívat vodu v domě. Uvažovali jste o ohřevu vody z kohoutku pomocí slunce namísto plynu nebo klasických elektrických ohřívačů vody?? Chápu, že říkáte, že budete muset zaplatit pořádnou sumu za nákup ohřívačů ECO. Nevíte, zda zvládnete instalaci solárního kolektoru ve svém domě.Proto je nejlepší nechat to tak, jak to je.

Instalací rozdělovače se vodovodní systém v domě nijak nezmění. Rozdělovač vody se jednoduše zapojí do stávající přípojky. Samozřejmě se jedná o finanční investici, ale o ekologickou instalaci, která může sloužit mnoho let bez dalších nákladů na plyn nebo elektřinu.

Slunce může váš domov ohřívat zvenčí. Solární ohřev se nazývá pasivní ohřev prostoru a v tomto příkladu se pokusím vysvětlit, jak funguje. Jedním ze způsobů je využití tepla z teplé vody v domě, která se ohřívá, jak je uvedeno v bodě 3 tohoto Top 10, pomocí solárního kolektoru na střeše.

Slunce může také ohřívat místnost přímo bez přidání technických inovací. Pokud je místnost na slunné straně a má velká okna, zachycuje a udržuje se v ní pouze sluneční teplo. Za tímto účelem umístěte do místnosti kameny a čerstvé květiny, které udrží sluneční teplo i v noci.

Napájení čerpadla pomocí solárního panelu V předchozích dvou odstavcích. jsme hovořili o ohřevu vody v solárních kolektorech. A k cirkulaci potřebujete čerpadlo. Čerpadlo je napájeno ze sítě, ale v tomto případě můžeme využít i solární energii.

Slunce tak může nahradit napájení téměř všech systémů v domě.

A zde předjímám otázku skeptiků: Co dělat, když není slunce??

Základem je použití akumulačních baterií, akumulátorů, které budou součástí řetězce solárních panelů a oběhového čerpadla.

Solární energie pro dobíjení baterií a napájení elektromobilů Uvažovali jste o solární energii pro dobíjení baterií?? Lze je použít k napájení ponorných čerpadel, čerpadel teplé vody, stropních ventilátorů v domácnosti nebo osvětlení.

A kolik je v domě baterií a akumulátorů?? V telefonu, dálkovém ovladači, notebooku, hodinkách, nepřerušitelném zdroji napájení, herní konzoli, autě atd.д. Nejlepší však je, když máte náhradní baterie pro každý bateriový spotřebič. Náhradní baterie pak můžete nabíjet pomocí solárních panelů.

Napájení domácnosti solární energií Ano, všechny spotřebiče ve vaší domácnosti můžete napájet solární energií. Systém není tak složitý, jak by se mohlo zdát. V tomto případě jsou solární panely zapojeny do domácí elektrické sítě, podobně jako solární kolektor do vodovodní sítě. S malou úpravou je však třeba přidat měnič, který přemění stejnosměrný proud na střídavý, který napájí elektrické spotřebiče v domě.

Vaření na solární energii. Všichni spotřebováváme potraviny. A všichni, s výjimkou těch, kteří jedí syrovou stravu, si vaří sami. Téměř každá domácnost má plynový nebo elektrický sporák. Ale ani slunce nepřekáželo. Zařízení, které nedávno přišlo z Evropy a jmenuje se solární trouba, si okamžitě získalo zájem a rostoucí popularitu. Tento vařič se skládá z lehkého rámu, fólie a několika metrů lepicí pásky (přítel člověka). Solární vařič ve tvaru mísy shromažďuje a soustřeďuje sluneční paprsky do středu, kde je umístěna nádoba s potravinami.

Solární trouba je oblíbená zejména u turistů a cestovatelů, protože nyní dokáže vařit nebo ohřívat jídlo bez ohně (za slunečného počasí)

Solární energie pro osvětlení uvnitř domu Každý dům má osvětlení. Díky vynálezu LED (světelných diod) je nyní možné osvětlit místnost s minimální spotřebou energie. Tyto malé elektronické lampy mohou být připojeny přes systém nepřerušitelného napájení a přes den mohou svítit pomocí solárních článků a v noci pomocí dobíjecích baterií. Když je slunce na obloze, nabíječka nabíjí záložní baterii a spouští světla. V noci, když není vidět slunce, pracují světla LED na pohotovostní režim.

READ  Jak provádět depilaci voskem

Solární energie pro venkovní osvětlení Pokud se vracíte domů poměrně pozdě, když už slunce zapadlo pod obzor, pravděpodobně byste se rádi prošli po osvětlené ulici. Pouliční světlo je nejen pomůckou při hledání správné branky a vstupu do zámku pomocí klíče, ale také odstrašujícím prostředkem pro nevítané hosty. Stejně jako u vnitřního osvětlení lze i dvůr a ulice osvětlit solárními panely. Je samozřejmé, že kromě solárního panelu mají pouliční světla záložní baterii, která slouží k napájení světla v noci.

Instalací solárních článků do systému pouličního osvětlení lze na mnoho let eliminovat účty za elektřinu.

Solární panely: oblast použití a funkce

Jestliže v minulosti byli lidé závislí na centralizovaných dodávkách energie, nyní má každý dobrou alternativu. solární panely. Takové zařízení je ideální pro instalaci v soukromých domech, rekreačních objektech, průmyslových zařízeních. Elektrárny se staly cenově dostupnějšími a různorodějšími co do typů a výkonu. V této publikaci se blíže podíváme na to, jak solární panely fungují, jaké jsou jejich typy a výhody jejich používání doma i v práci.

Účinnost solárních panelů a kolektorů v zimě

Solární panely mohou být skvělou součástí vašeho domova. V dlouhodobém horizontu vám rozhodně ušetří peníze a mohou trvale snížit vaše účty za energie. Všichni víme, že solární panely přeměňují sluneční energii, ale v Rusku je v zimě málo slunečných dnů, takže je přirozené, že se ptáme, kolik energie vyrobí solární panely nebo kolektory v zimě?

Pochopte, že fotovoltaické panely a solární termické kolektory nejsou ovlivněny nízkými teplotami.

Solární fotovoltaika potřebuje světlo, ne teplo

Mnoho lidí si myslí, že solární panely vyrobí více energie za horkého slunečného dne než za mrazivého slunečného dne. Není tomu tak. Solární panely potřebují k výrobě elektřiny světlo, ale opak je pravdou: teplota snižuje jejich účinnost. Proto jsou jasné sluneční světlo a nízké teploty ideálními podmínkami pro solární panely. Samozřejmě, že za zataženého dne budou panely vydávat méně světla než obvykle, ale obecně se málokdy stane, že by správně načasovaný systém nedokázal během dne dobít baterii. Na druhou stranu, za slunečného a mrazivého dne jsou solární panely velmi účinné.

Čím níže je slunce nad obzorem, tím méně energie se dostane do solárních panelů, tj.к. Sluneční paprsky musí proniknout atmosférou. V zimě je slunce stále nízko a dny jsou kratší, takže ze slunce získáte mnohem méně energie než v létě. V zimě je velmi důležitý úhel natočení solárních panelů. Často je stanoven univerzální úhel pro celý rok. Studie o vlivu úhlu sklonu na účinnost solárních panelů viz. Optimální úhel instalace solárních panelů pro maximalizaci energetického výkonu v severních zeměpisných šířkách

Produktivita solárních panelů v zimě může v závislosti na regionu klesnout 2 až 8krát, čím jižnější region, tím vyšší produktivita. Čím větší je tedy povrch samotných baterií, tím více energie jsou schopny shromáždit. Pokud v létě potřebujete 1 kW energie (to je 4 x 250 wattové panely) na provoz ledničky, počítače a domácího osvětlení, v zimě si raději pořiďte 2 kW, abyste měli jistotu.

O kolik méně? Výpočty ukazují, že systém orientovaný striktně na jih, který v červnu a červenci vyrobí přibližně 300 kWh, v prosinci a lednu vyrobí přibližně 50-60 kWh, t.е. přibližně 5-6krát méně než v létě. To platí za předpokladu, že solární panely jsou očištěné od sněhu. Pokud vaše panely zasype sníh, solární panel nebude vyrábět žádnou elektřinu. Pro přesnější posouzení energetického výkonu solárního fotovoltaického systému při různých úhlech sklonu můžete použít kalkulačku PVWatts na webových stránkách NREL. Kalkulačka je dobrá, protože počítá s energetickým výkonem se zohledněním ztrát způsobených znečištěním, zahříváním modulů, ztrátami ve vodičích, střídači atd.

Níže je uveden příklad výpočtu pro 1kW solární elektrárnu v Samaře.

Fungují solární kolektory i v zimě??

Výše jsme ukázali, že fotovoltaické panely budou vyrábět energii i v zimě, i když mnohem méně než v létě. Budou solární kolektory ohřívat vodu v zimě??

Lze očekávat, že solární kolektory budou v zimě dodávat mnohem méně tepelné energie než v létě. Důvodem je nejen menší množství sluneční energie, ale také to, že v zimě dochází k větším tepelným ztrátám jak v samotných kolektorech, tak v potrubích spojujících je s akumulační nádrží.

Vakuové solární kolektory mohou v průměru vyrobit až 60 % tepelné energie potřebné pro ohřev vody. V letních měsících je možné získat přibližně 90 % energie potřebné pro ohřev teplé vody a v zimě přibližně 25 %. U plochých solárních kolektorů bude toto číslo v létě přibližně stejné, ale v zimě bude podíl energie na ohřev teplé vody ze slunce mnohem nižší, což je způsobeno vyššími tepelnými ztrátami plochých kolektorů při nízkých teplotách vzduchu.

U solárních kolektorů je důležité zajistit, aby v zimě nezamrzly trubky, kterými proudí kapalina. Ačkoli nominálně mohou ohřívat vodu také při.30 stupňů na 10-15 stupňů a další ohřev, který již provádějí jiná zařízení.

Pro celoroční provoz, aby se minimalizovaly tepelné ztráty v prvcích systému, by měly být instalovány dělené systémy s akumulační nádrží umístěnou v domě. Ztráty pak budou pouze v potrubí venku; je třeba je co nejvíce izolovat, aby se teplo vyrobené solárním kolektorem dostalo do zásobníku tepla.

Tepelné ztráty solárním kolektorem a potrubím nejsou jediným problémem solárních kolektorů v zimě. Při silných mrazech může chladicí kapalina (obvykle speciální „solární“ chladicí kapalina na bázi propylenglykolu) zhoustnout natolik, že ji oběhové čerpadlo nedokáže protlačit potrubím. V naší praxi se dokonce vyskytly případy, kdy se vakuové kolektory za mrazivého slunečného počasí vyvařily, protože čerpadlo nedokázalo přečerpat zhuštěnou termální kapalinu v potrubí. To je třeba vzít v úvahu při navrhování a provozování solárního tepelného systému.

Na rozdíl od fotovoltaických panelů, které fungují lépe při nízkých teplotách a nemají prakticky žádné tepelné ztráty na cestě od panelů ke střídači, solární termické systémy vykazují energetické ztráty, které jsou tím větší, čím je chladněji.

| Denial of responsibility | Contacts |RSS