Příčiny znečištění bubnové gumy

Těsnění v pračce je složitá konstrukce s dutinami na vnitřních plochách. Roztáhnete-li záhyby manžety, můžete najít zbytky pěny, drobné částečky nečistot, vlákna z látky a další nánosy. Díky svému uspořádání má těsnicí pryž uvnitř téměř trvale vlhkou atmosféru. Při každém praní se v nich usazují nečistoty, které způsobují tvorbu mikroorganismů a nepříjemných vůní.

Mezi příčiny znečištění těsnicího okraje patří:

vyčistit, žvýkačky, pračce
 • Nekvalitní prací prostředky;
 • nepoužívají se bělící prostředky ani odstraňovače vodního kamene;
 • nesprávné používání avivážních prostředků;
 • Špatná kvalita vody;
 • špinavé prádlo uložené v pračce.

Za jednu z hlavních příčin znečištění žvýkaček a zatuchlého zápachu se považuje používání režimů vysokých otáček a nízké teploty pračky.

Indikace k čištění

Při plánování způsobu čištění žvýkaček v pračce musíte nejprve zohlednit specifika jejího provozu. Výrobci spotřebičů doporučují pravidelné čištění bubnu, těsnicí vložky a zásobníků, aby se zabránilo nežádoucím účinkům.

Když je třeba naléhavě vyčistit gumu bubnu pračky se sušičkou:

 • Po vyprání jsou na prádle zákalové barvy;
 • Je cítit zatuchlina;
 • hromadění usazenin na povrchu těsnění;
 • Hlen, nečistoty, usazeniny v dutinách gumové vložky.

Nedodržení hygienických předpisů může mít neblahé následky v podobě patogenních mikroorganismů, které se vyvíjejí ve vlhkém prostředí žvýkaček a jejichž micely mohou způsobit řadu nebezpečných onemocnění.

Jak odstranit gumy z bubnu

Pračky jsou živnou půdou pro bakterie. Pokud se spotřebič včas nevyčistí, vzniknou na jeho vnitřních částech nepříjemné pachy, plísně a skvrny od vodního kamene. Otření vnější strany pračky, aby vypadala hezky, ale některé hospodyňky zapomínají na těsnicí pásek mezi bubnem a dvířky. A je třeba ji také vyčistit. Jak a čím čistit těsnění, je vysvětleno dále v této uživatelské příručce.

Vodní kámen je problémem všech topných zařízení. Pokud pračku včas nevyčistíte, nepoužijete kyselinu citronovou nebo jiný přípravek na rozpouštění vodního kamene, topné těleso se přehřeje a rozbije. Preventivní údržba by se měla provádět každých 3-6 měsíců.

Několik lidových prostředků, které jsou pro praní doma ideální a snadno dostupné. Mezi nejoblíbenější patří ocet, kyselina citronová a jedlá soda. Lze je používat samostatně nebo ve vzájemné kombinaci.

Jak vyčistit žvýkačku v bubnu automatické pračky se sušičkou?

Pračka je živnou půdou pro bakterie. A pokud se včas nevyčistí, objeví se nepříjemný zápach, skvrny od plísní a vodní kámen na vnitřních částech. Při utírání vnější strany pračky, aby vypadala hezky, zapomínají hospodyňky na těsnicí pásek mezi bubnem a dvířky. Je však třeba ji také vyčistit. Jak a čím čistit manžetu, je vysvětleno níže.

Výběr správného čisticího prostředku

Po umytí zůstává v gumě voda, která může zanechat nepříjemný hnilobný zápach po dlouhou dobu. Plíseň se může objevit také v podobě černých skvrn způsobených vlhkostí. K vyčištění dásní od plísní doporučují hospodyňky následující prostředky:

Při řešení usazování vodního kamene v dásni pračky je nejlepší použít osvědčená řešení. K jeho umytí budete potřebovat:

Jak čistit

Abyste zabránili vzniku plísní v zásuvce dávkovače a nepříjemnému zápachu, nechávejte dvířka pootevřená. Po praní nezapomeňte vypláchnout zbytky pracího prostředku ze zásobníku na prášek. Otřete jej suchým hadříkem a otřete také konektor, do kterého je vložen zásobník. Vraťme se však k bubnové gumě a ukažme si, jak ji vyčistit.

vyčistit, žvýkačky, pračce
 • Vlhkým hadříkem odstraňte z vnější strany žvýkačky plíseň nebo jiné usazeniny.
 • Ohněte okraje manžety a otřete vnitřní stranu, kde obvykle roste plíseň.
 • Namočte houbu do bělidla nebo jiného čisticího prostředku obsahujícího bělidlo.
 • Pomocí houbičky očistěte vnitřní a vnější stranu gumiček a povrch bubnu. Věnujte zvýšenou pozornost drážkám manžety a použijte více čisticího prostředku.
 • Zavřete buben a nechte stroj půl hodiny stát.
 • Po dezinfekci je třeba spustit cyklus oplachování, aby se buben a žvýkačky zbavily mycího prostředku.
READ  Režim máchání v pračce Jak dlouho vydrží?

Plíseň z manžety můžete účinně vyčistit roztokem síranu měďnatého zředěným v poměru 30 g na litr vody. Stačí nanést malé množství roztoku na manžetu, počkat asi 24 hodin, poté opláchnout vodou a otřít suchým hadříkem. Pro vyplavení zbytků můžete pračku spustit v režimu „Quick 30“.

Gumu manžety je třeba po každém praní umýt a odstranit z ní přebytečnou vlhkost, pokud budete manžetu udržovat čistou, nebudete ji muset ani čistit. I když se v ní objeví plíseň, budete ji čistit mnohem méně často.

V případě, že se pod manžetou nahromadilo příliš mnoho plísní a nečistot, je třeba je zcela odstranit. Je to snadné, celý postup je popsán v článku o tom, jak vyměnit těsnicí okraj pračky. To je bonus, protože vám umožní žvýkačku úplně a důkladně opláchnout v misce s velkým množstvím vody, pak ji osušit a vložit zpět. Pokud je poškozená, lze ji vyměnit za novou.

Kompletní čištění pračky

Kromě týdenní a průběžné údržby vyžaduje pračka se sušičkou kompletní vyčištění. Chcete-li provést kompletní praní v pračce na zakázku, musíte:

 • Odstraňte vodní kámen z bubnu;
 • Vyčistěte manžetu bubnu;
 • Vyčistěte poklop dveří;
 • Vypouštěcí filtr je třeba vyčistit;
 • Umyjte zásuvku na prací prostředky.

Voda ze sítě obsahuje soli, které způsobují usazování vodního kamene na vnitřních částech pračky. Na topném tělese, bubnu a bubnu pračky se usazuje vodní kámen. Aby se zabránilo nadměrnému používání vodního kamene, lze použít změkčovač vody, například Calgon. Přesto je důležité pračku alespoň dvakrát ročně odvápnit. Mnoho domácností používá kyselinu citronovou nebo speciální prostředek na odstraňování vodního kamene.

Pro účinné vyčištění automatu od nahromaděného vodního kamene je nutné vzít 100-200 gramů kyseliny citronové a nalít přímo do bubnu, poté zvolit nejdelší program s teplotou ohřevu vody na 60 stupňů. K odstranění zbytků vodního kamene lze použít dodatečné opláchnutí. Na konci programu límec vždy otřete a zkontrolujte, zda pod ním není žádná inkrustace.

Místo citronového octa se používá bílý 9 % ocet, což však není zcela opodstatněné, protože po tomto opláchnutí zůstane nepříjemný zápach.

Čištění dvířek spotřebiče od kapek mýdlové vody a dalších látek je stejně jednoduché jako. Použijte jakýkoli čisticí prostředek na sklo a dveře se budou opět lesknout. Pokud jde o čištění filtru, mělo by se provádět co nejčastěji. Filtr se může ucpat a způsobit poruchu pračky.

Chcete-li vyčistit vypouštěcí filtr, musíte jej nejprve odšroubovat z pračky. Nejprve však odpojte spotřebič od elektrické sítě a zavřete vodovodní kohoutek. Poté otevřete panel nebo dvířka na spodní straně skříně a vyhledejte kryt filtru. Odšroubujte filtr a vyjměte jej proti směru hodinových ručiček. Nezapomeňte do filtru vložit hadřík, protože z něj odkapává zbytková voda. Opláchněte nečistoty z filtru pod tekoucí vodou a znovu jej vložte.

Když se chystáte vyčistit dásně automatické pračky, budete potřebovat také buben a zásobník na prací prostředek. Tato péče prodlouží životnost vašich dílů a pračky jako celku.

Jak vyčistit drážku pračky

Plísně, špína, nepříjemné pachy. to jsou největší nepřátelé praček a jejich majitelů. Pod manžetami dveří se nejčastěji hromadí nečistoty. Existují způsoby, jak vyčistit dásně pračky a vypořádat se s „chronickými“ problémy. K čištění stroje nemusíte používat drahé chemikálie, vystačíte si s některými komerčně dostupnými možnostmi nebo domácími prostředky.

READ  Mohu koberec prát v pračce?

Proč se objevují plísně a houby?

To je postrach příliš spořivých hospodyněk. Pokud pravidelně perete prádlo v krátkých cyklech při 30-40 °C, mikroorganismy plísní se velmi rychle usadí ve škvírách a otvorech pračky. Je to proto, že stroj nelze dezinfikovat teplem. A přebytečný oplachovací a mycí prostředek se stává živnou půdou pro bakterie.

Na konci programu zůstane ve žvýkačce voda, kterou je třeba odstranit suchým hadříkem.

Vlhkost a nepříjemný zápach v bubnu jsou způsobeny tím, že dvířka po praní zůstávají zavřená nebo že je v nich uloženo špinavé prádlo.

Proto by se věci měly ukládat do speciálního koše. Tyto plastové nádoby jsou lehké a mají peoria. Pomáhá prádlu dýchat a zabraňuje vzniku nepříjemných pachů.

Na konci cyklu je důležité nechat dvířka a dávkovač prášku otevřené pro provzdušnění.

Jak odstranit plísně a houby ze žvýkaček?

Můžete použít jakékoli prostředky, které máte po ruce:

V obchodě si můžete zakoupit výrobky na bázi chlóru:

Z dražších a účinnějších fungicidů:

Pokud se na povrchu manžety usazuje vodní kámen, je to v pořádku:

Použijte běžně dostupný prostředek na odstraňování vodního kamene. Pokud se rozhodnete použít komerčně dostupný přípravek, měli byste si přečíst pokyny na obalu. Ukážeme vám, jak správně používat prostředky pro domácnost.

Jak vyčistit gumovou průchodku?

Před zahájením práce vyjměte prádlo z bubnu. Začněte odstraňovat malé množství plísně vlhkým hadříkem. Pokud je gumička zčernalá, hniloba pronikla hluboko do drážky. Je velmi obtížné ji odstranit a manžetu bude možná nutné vyměnit.

Jak odstranit plíseň z manžety pomocí síranu měďnatého? Jednoduše! Zřeďte 30 g přípravku v 1 litru vody. Povrchy nasyťte a nechte působit 24 hodin. Poté otřete vlhkým hadříkem a spusťte cyklus máchání.

Nečistoty pod pružným pásem mezi bubnem pneumatiky by se měly odstranit také houbou. V této oblasti se mohou hromadit nečistoty, mince a další předměty ponechané v kapsách. Pokud se dostane do odtoku, může poškodit čerpadlo nebo vodovodní přípojku.

Pokud manžetu nelze zcela vyčistit, je nutné ji odstranit. Jak na to:

 • Naplňte vnější části uvnitř bubnu;
 • Chcete-li vyjmout vnitřní límec, sejměte horní kryt stroje;
 • Odšroubujte upevnění a sejměte límec.

Nyní můžete zcela odstranit všechny nečistoty uvnitř a důkladně opláchnout gumu v umyvadle s mýdlovou vodou. Užitečné budou také rady z článku „Jak odstranit zápach, nečistoty a vodní kámen z pračky“.

Lze zabránit kontaminaci?

Abyste zabránili množení bakterií, dodržujte tato pravidla:

 • Střídejte krátké cykly s dlouhými cykly při teplotě 95 stupňů;
 • Používejte kvalitní mycí prostředky a nepřekračujte jejich dávkování;
 • Po umytí otřete vnitřní prostor suchým hadříkem. Poklop a výlevku nechte otevřené;
 • Do stroje neukládejte špinavé předměty; k tomuto účelu jsou určeny speciální koše;
 • Každých šest měsíců vyčistěte hadice, filtry a kohoutky;
 • Spusťte programy pro volnoběh s kyselinou citronovou nebo jedlou sodou, abyste zabránili usazování vodního kamene a plísní.

Nyní víte, jak prát pračku a její části. Abyste zabránili růstu plísní uvnitř, udržujte díly čisté a suché.

Mistři kutilové vám poradí, co můžete a co nemůžete udělat pro svou pračku doma

Opraváři vědí, jak nejlépe vyčistit pračku. Jejich tipy jsou jediné, které je třeba dodržovat. Čím tedy můžete pračku vyčistit??

 • Kyselina citronová. Skvěle odstraňuje vodní kámen v bubnu, pomáhá vyhnout se potřebě použití přípravku Calgon. Pomůže také zbavit pračku rzi. Nalijte do bubnu 100 g kyseliny, zvolte nejvyšší teplotu a dvojitý cyklus máchání. Hotovo, váš stroj bude za pár hodin zářit. Můžete také použít citron, ale účinek je méně efektivní.
 • Ocet. Vyzná se ve všech oborech, pokud jde o čistotu. Ocet zředěný vodou (1:1) lze použít k otření všech částí pračky, přidat ocet do bubnu a vyprat nasucho. Další možností je přidat do sběrače prášku ocet. Může také pomoci zbavit buben černých usazenin: potřete jím černé skvrny a poté dobře opláchněte vodou. Jediným problémem je, že z vůně octa se vám může udělat špatně, takže si raději nasaďte roušku.
 • Jedlá soda. Skvěle funguje, pokud potřebujete z pračky odstranit nečistoty. Pokud stroj nebyl delší dobu čištěn, je pravděpodobné, že se v něm nahromadilo velké množství mastnoty. Umyjte se jedlou sodou (2-3 polévkové lžíce.л. v přihrádce na prášek), bude výsledek nápadný. Jedlá soda může také pomoci odstranit papír, který byl nechtěně vložen do bubnu (noviny, látka). Obvykle je tato chyba viditelná ihned po skončení praní, pak není obtížné umýt buben, ale jak čas plyne, budete potřebovat další prostředky.
 • Bělící prostředek. Používám bělící prací prostředek nebo prací gel. Je prokázáno, že pravidelné používání snižuje množství plaku, plísní a dalších „nečistot“ na vašem stroji. Důvodem je složení mycího prostředku. I když jste odpůrci bělidel, možná byste si čas od času měli koupit jedno do pračky.
 • Síran měďnatý. Používá se, když potřebujete vyčistit pračku od plísní. Připravte roztok síranu měďnatého (30-40 gramů na 1 litr vody) a omyjte jím všechna „podezřelá“ místa. Nechte stroj takto stát 24 hodin, aniž byste jej opláchli vodou. Poté jednoduše uveďte pračku do provozu. Před praním dětského oblečení je dobré ho ještě jednou vyprat, abyste se ujistili, že v něm nezůstaly žádné chemikálie.
READ  Jak vyčistit vypouštěcí hadici pračky

Všechny výše uvedené metody fungují, ale nezapomínejte, že v některých případech vás zachrání pouze profesionální čištění. Pokud jste pračku deset let nepoužívali správně nebo jste ji zapomněli vyčistit vůbec, nepomůže vám žádná jedlá soda ani bělidlo. Určitě budete muset investovat do profesionálního a koupit čisticí prostředek pro domácnost.

Žvýkačku můžete vyčistit v pračce pomocí roztoku síranu měďnatého: 20 gramů prášku rozpusťte v 0,5 litru teplé vody. Nechte ji louhovat hodinu a půl až dvě hodiny. Přecedíme přes gázu a odstraníme nerozpuštěné částice. Mohou poškodit těsnicí manžetu.

Jak postupovat: V malé misce smíchejte jedlou sodu a vodu, přidejte směs jedlé sody do zásuvky na prací prostředek v pračce a do bubnu nalijte ocet. Spusťte stroj na maximální teplotu a na co nejdelší dobu. Čištění pračky kyselinou citronovou je ještě snazší.

Jak odstranit z oblečení žvýkačku – Ariel

Proč čistit?

Těsnicí guma má složitý design s oblouky a zásuvkami. V záhybech manžety se hromadí velké množství nečistot, vlasů, žmolků a zbytků. vše, co se neodstraní přes filtr a vypouštěcí hadici.

Díky konfiguraci gumového pásu se v něm neustále udržuje vysoká vlhkost, která je výborným prostředím pro vznik plísní.

Pozor! Zbytky podléhají napadení hnilobou a plísněmi, nepříjemným zápachům a černým skvrnám. koloniím hub a bakterií.

Zápach zatuchliny nejenže vytváří nepříjemnou atmosféru v místnosti, ale proniká i do vypraného oblečení. Zodpovědná hospodyňka nemá důvod se ptát, proč byste měli čistit pneumatiky.

| Denial of responsibility | Contacts |RSS