Jak připravit povrch?

Na rozdíl od masivního dřeva se OSB desky před lakováním nebrousí. Pokud se třísky místy odlupují, můžete je na místě obrousit. Povrch se důkladně očistí od prachu a nečistot pomocí kartáčů, širokého kartáče a hadru.

Pokud byl materiál na vnější straně domu již dříve natřen, je třeba odstranit odlupující se barvu pomocí škrabky. Podklad je pak třeba obrousit a nanést speciální základní nátěr, který zvyšuje přilnavost (adhezi kompozic). Pokud byla dříve použita olejová barva, měly by být desky natřeny štětcem.

natřít, desky, ulici

Spáry a praskliny na plechu je třeba obrousit, vyspravit a vytmelit. Vhodné jsou také akrylátové tmely pro OSB desky, které se vyrábějí speciálně pro vyrovnání podkladu z dřevotřísky, a nitro tmely a tmely na spáry. Mají dobrou přilnavost a pevnost a téměř žádné smršťování při schnutí. K vyztužení lze použít opravnou pásku.

Tip: Chcete-li zachovat strukturu materiálu, použijte tmel smíchaný s pilinami.

Čím natírat: různé druhy barev pro OSB fasády

Pro venkovní nátěry OSB desek se doporučují čtyři typy nátěrů.

Alkydové barvy

Po základním nátěru a přebroušení OSB desek můžete začít malovat alkydovými emaily. Základem této barvy je alkydová pryskyřice. Tato syntetická látka se získává působením organických kyselin na rostlinné oleje při vysokých teplotách. Barvu lze nanášet válečkem, štětcem nebo stříkáním. Pro získání kvalitního povrchu je třeba každou vrstvu obrousit a po každém broušení odstranit prach.

Hlavními výhodami alkydových emailů jsou přijatelná cena, odolnost vůči slunečnímu záření a nízkým teplotám (až do 1,5 °C).30 stupňů). Poměrně rychle schne (až 10 hodin), ale je hořlavý a má štiplavý, nepříjemný zápach.

Akrylové barvy

Akrylová barva je suspendovaná směs barviv ve vodní disperzi v roztoku akrylových pryskyřic a polyuretanu. Charakteristickým rysem akrylu je použití vody jako rozpouštědla, díky čemuž se tento typ barvy stal velmi oblíbeným pro použití v exteriéru i interiéru. Před natíráním OSB desek je nutné na ně nanést akrylátový nátěr.

Akrylová barva na dřevo je neprůhledná a po zaschnutí zanechává silný film. Pro dosažení různých designových efektů se do barvy přidávají speciální látky. plastifikátory, které jí dodávají užitečné vlastnosti. Akrylové barvy mohou být matné, polomatné a lesklé.

Je to nejlepší alternativa. jak z hlediska nákladů, tak z hlediska trvanlivosti. Poměrně nenáročná barva, snadno se nanáší, odolná vůči všem povětrnostním podmínkám. Různé barvy dostupné v odstínech jsou jednoznačnou výhodou.

Olejové barvy

Olejové barvy nejsou vhodné pro venkovní použití při vysoké vlhkosti, ačkoli jsou k dispozici olejové emaily pro venkovní použití na bázi oleje. Tento druh smaltů je známý již od minulého století. V průběhu času bylo vyvinuto mnoho barev s lepšími vlastnostmi.

READ  Myčka nádobí s automatickým otevíráním dveří

Příprava OSB desek pro olejovou barvu je stejná jako pro alkydovou barvu, jak je popsáno výše.

Povrch OSB desek musí být čistý, suchý a odmaštěný. Na desku se nanese základní nátěr olejovou barvou. Přes základní nátěr. alespoň dvě vrstvy barvy. Pro dosažení kvality povrchu je třeba každou vrstvu obrousit.

je stále méně oblíbená kvůli mnoha nevýhodám. Jsou toxické, zanechávají stopy a dlouho schnou. Trvanlivost takového nátěru je značně omezená: na slunci a časem bledne a loupe se. Cena. nadprůměrná.

Latexové barvy

Latexové barvy se získávají z mízy kaučukovníků s přídavkem zahušťovadel, pigmentů a změkčovadel. Mají vynikající dekorativní vlastnosti. Po odstranění rozpouštědla zůstává na povrchu pružný pevný film.

Barva je odolná proti oděru, vodě, omyvatelná. Dodává se v matných, polomatných a lesklých barvách. Pro dosažení lesklého nebo matného povrchu se v malém množství přidávají speciální rozpouštědla.

Před nátěrem fasád z OSB desek je nutné použít latexový nátěr. Příprava desky je náročnější, aby bylo dosaženo kvalitního povrchu. Nesmí se na něm usazovat prach a nečistoty. Malování válečkem nebo štětcem s dlouhým vlasem.

Jedná se o nejdražší, ale nejatraktivnější možnost. Hustý a odolný latexový povlak spolehlivě chrání před nárazy, poškrábáním a přírodními vlivy a snadno se roztáhne při různých deformacích podkladu.

Vodou ředitelná barva není vhodná pro OSB desky. Na dřevo se používá vodní disperzní barva, jak je popsáno výše.

Jak připravit povrch?

Na rozdíl od masivního dřeva se OSB desky před lakováním nebrousí. Pokud jsou třísky na některých místech uvolněné, můžete je na místě obrousit. Povrch se důkladně očistí od prachu a nečistot pomocí kartáčů, širokého kartáče a hadru.

Pokud byla barva na vnější straně domu již dříve natřena, je nutné odstranit odlupující se barvu škrabkou. Podklad by měl být obroušen a pro zvýšení přilnavosti by měl být použit speciální základní nátěr. Pokud byl předtím použit olejový nátěr, je třeba desky vykartáčovat mopem.

Spáry plechů a trhliny by měly být obroušeny, očištěny od prachu a tmelu. Vhodné jsou akrylátové plniče pro OSB desky, které jsou speciálně vyrobeny pro vyrovnávání dřevotřískových desek, a také nitro plniče a tmely na spáry. Mají dobrou přilnavost a pevnost a při schnutí se téměř nesmršťují. Pro zpevnění se používá udržovací rouno.

Tip: Chcete-li zachovat strukturu materiálu, použijte tmel smíchaný s pilinami.

Vyrovnání povrchu

Ne každému se líbí struktura desek OSB. Nerovnosti navíc snižují přilnavost nátěru a zvyšují pronikání vlhkosti. Proto se OSB desky před lakováním často pečlivě vyhlazují. Optimálním řešením jsou plniva na bázi oleje. Vytváří hladký a rovný povrch a nejčastěji se používá k vyrovnávání podlahových desek.

Povrch tmelu je třeba nejprve očistit a obrousit smirkovým papírem nebo kovovým kartáčem. Prodávají se také továrně upravené plechy. nejsou o mnoho dražší než běžné plechy, ale ušetří čas a námahu spojenou s broušením.

Výhodou použití tmelu je také to, že chrání před pryskyřicemi a barvivy, které tvoří pojivo desky. Na laku mohou zanechat skvrny, pokud jsou vystaveny.

Další možností, jak udělat OSB desky hladší, je použití laku. Nanáší se v několika vrstvách, přičemž každá z nich má čas na zaschnutí. Dřevo musí být před lakováním důkladně očištěno a odmaštěno.

READ  14ts 10 chybový kód předehřívače nafty

Neexistují žádné specializované laky a plniva pro OSB desky. K tomuto účelu se používají běžné povrchové úpravy dřeva.

OSB desky: nátěr proti vlhkosti

OSB desky v suchých místnostech nepotřebují žádnou další ochranu proti vlhkosti. Vnější plášť domu z této desky je v nejhorším stavu. Postupem času tmavne, a to nejen kvůli dešti, ale také kvůli slunečnímu UV záření. Desky byste samozřejmě mohli zakrýt obkladem nebo panelákem, ale to by bylo dražší. Jak ochránit OSB desku před vlhkostí není snadná otázka. Pokusíme se na tuto otázku odpovědět.

Výběr nejlepšího způsobu nátěru OSB desek

Volba způsobu malování je závislá na konečném výsledku. Je třeba rozhodnout, zda je třeba povrch chránit, nebo zda bude pouze dekorativním prvkem?

Покраска OSB краской для OSB!

Povrch lze nastříkat lakovací pistolí. Dokonce i kabáty jsou vytvořeny. Malování navíc zabere minimum času. Zvyšuje však spotřebu nátěrových hmot a samotné stříkací pistole nelze označit za levné.

Malba štětcem je také možná, ale je složitější a časově náročnější. Použití malířského válečku urychluje proces, je vhodný pro různé směsi a velké plochy.

Průhledné nátěry

Velmi tenký typ barvy na bázi alkydů a akrylátů. Lak nebo glazura je další název pro tuto odrůdu. Použití mořidla zvýrazňuje ušlechtilý reliéf dřeva a chrání ho před UV zářením. A hraním si s různými odstíny můžete získat neobvyklou dekoraci.

Lakování smaltů

Tato varianta přitahuje pozornost, protože ji lze použít jak na vnější, tak na vnitřní stěny. Široká škála barev, zvýšená výkonnostní data.

Tónování OSB desek

Lak je vynikajícím materiálem pro tónování OSB desek. Pro dosažení požadovaného barevného odstínu se ředí rozpouštědlem. Mořidlo se nanáší ručně nebo mechanicky. Pak nechte zaschnout. Pokud je barva zředěná, doba schnutí se zkrátí na 5 minut. Složení lze také vtírat houbou, čímž se povrch namočí.

Při tomto způsobu barvení lze vytvořit iluzi starobylosti přidáním patiny do kompozice, jejíž zbytky lze po zaschnutí odstranit houbou. Výsledek lze zpečetit nalakováním ošetřeného dřeva.

Protipožární ochrana pro OSB desky

Čím natřít OSB desky, aby byl povrch chráněn před vznícením? se speciálními přípravky připravenými k použití, které již mají protipožární a biologické ochranné vlastnosti. Základem vodně-disperzních kompozic je polyvinylacetát:

 • Rozpouštědlo v něm obsažené není hořlavé;
 • Speciální přísady neutralizují patogeny a bakterie. Ošetřené povrchy nejsou napadány hmyzem ani plísněmi;
 • Další přísady jsou zodpovědné za protipožární vlastnosti nátěru. Komponenty pronikají do desky a chrání nejen vnější, ale i vnitřní vrstvu.

Tyto sloučeniny jsou PVA barvy. Zároveň jsou velmi dekorativní.

Možnosti natírání OSB desek ve venkovním prostředí

Za prvé, jak natírat OSB desky ve venkovním prostředí, aby byly chráněny před vlhkostí a byla zajištěna dobrá přilnavost a krásný vzhled.

 • složení musí obsahovat přísady, které chrání před UV zářením;
 • jsou vhodnější přípravky na polymerní bázi;
 • Používejte směsi orientované na dřevěné povrchy;
 • panely jsou před aplikací vyrovnány a opatřeny základním nátěrem;
 • spáry a otvory je lepší zakrýt plnidlem na dřevo;
 • Vždy dodržujte pokyny výrobce.
READ  Indukční varné desky se nesmí instalovat nad trouby

Vhodné přípravky

Nyní k otázce, zda je možné použít určité směsi a čím je možné natírat OSB desky pro různé aplikace v exteriéru.

 • olejové barvy. V mnoha ohledech nejlepší a nejspolehlivější možnost. Viskózní, také se nevstřebává do struktury dřeva. Sušení trvá dlouho. Vrstva je však silná a odolná;
 • Alkydové emaily. A také speciální barvy na bázi alkydů na dřevo. proniknout hluboko, by měly sloužit. Průhledný lak není třeba nanášet na vrchní část;
 • Akrylové barvy. OSB desky dobře zakryjte, vyrovnejte tón. Před natíráním je však vhodné desky natřít antiseptickým základním nátěrem.

Polymerní povlaky poskytují lepší ochranu proti vlhkosti a UV záření. Akrylové barvy se snadno čistí a myjí. Skvěle fungují nátěry latexovými, alkydovými nebo polyuretanovými pryskyřicemi.

Jak připravit povrch?

Na rozdíl od masivního dřeva není třeba OSB desky před lakováním brousit. Pokud jsou třísky místy uvolněné, můžete je na místě obrousit. Povrch se důkladně očistí od prachu a nečistot pomocí kartáčů, širokého kartáče a hadru.

Pokud byl materiál na vnější straně domu již dříve natřen, je nutné uvolněnou barvu odstranit škrabkou. Poté je třeba brousit a nanést speciální nátěr, který zvýší přilnavost (soudržnost kompozic). Pokud byla dříve použita olejová barva, je třeba desky obrousit prachovým kartáčem.

Švy a praskliny mezi deskami obrousíte, zbavíte prachu a vyplníte plnivem. Vhodné jsou akrylátové tmely pro OSB desky, které jsou speciálně vyráběny pro vyrovnávání dřevotřískových desek, a také nitro tmely a tmely na spáry. Má dobrou přilnavost a pevnost a během sušení se téměř nesmršťuje. Pro vyztužení se používá opravná lišta.

Tip: Chcete-li zachovat strukturu materiálu, použijte tmel smíchaný s pilinami.

Charakteristické rysy desek OSB

Pokud vám není jasné, jak natírat OSB desky na ulici, musíte se seznámit se strukturou materiálu. Deska se skládá z dřevěných třísek spojených syntetickým voskem. Materiál může být uspořádán v různých směrech. Věnujte pozornost klasifikaci. Desky s orientovanými vlákny se vyrábějí v následujících typech:

 • OSB 1. Používá se pouze v suchých místnostech a je určen k balení malých nábytkových dílů. Hustota tohoto typu je poměrně nízká a materiál není vhodný pro těžká břemena.
 • OSB 2. Tuto desku lze použít k vytvoření další dekorativní stěny nebo k zakrytí nosné konstrukce.
 • OSB 3. Je vysoce odolný vůči vlhkosti, a proto je vhodný do vlhkých a mokrých místností. Lze je použít k opláštění venkovních konstrukcí a ke stavbě nosných stěn.
 • OSB 4. Tento typ má nejvyšší hustotu a odolnost vůči drsným podmínkám prostředí. Je dobře odolný vůči mechanickým vlivům a vlhkosti a je považován za nejtrvanlivější materiál.

Klasifikace desky se určuje individuálně pro každý případ, protože každý typ plní specifickou funkci. Důležité je také vědět, jak chránit OSB desky před venkovní vlhkostí. Za tímto účelem prozkoumejte materiály, které lze použít k pokrytí těchto desek.

| Denial of responsibility | Contacts |RSS