Jak používat. Výběr změkčovače vody pro pračku

Abyste mohli posoudit, zda instalovat solný filtr, nebo ne, musíte znát jeho vliv na vodu. Škodlivé sloučeniny nemají charakteristickou chuť ani vzhled a nelze je identifikovat okem. To se provádí pomocí laboratorních testů a lakmusových papírků.Varování! Soli hořčíku a vápníku jsou nebezpečné zejména při zahřívání. Zvýšením teploty se z nich stanou pevné látky.

Domácí spotřebiče mohou při kontaktu s tvrdou vodou reagovat následovně:

 • Nižší tepelná vodivost zpomaluje zahřívání a činí mytí v myčce nebo pračce neefektivním.
 • Částice se usazují na vnitřních částech spotřebičů a způsobují jejich poruchy. Prvním problémem je topné těleso, které se zanáší vodním kamenem a špatně funguje.
 • Pokud se potrubí ucpe pevnými částicemi, sníží se jeho účinnost.

Polyfosfáty se používají k neutralizaci škodlivých účinků. K ošetření 1 m3 vody je zapotřebí koncentrace 3,5-4,5 g. Polyfosforečnany reagují se solemi a vytvářejí na jejich povrchu mikroskopický film.

V důsledku toho se nemohou vzájemně spojit a vytvořit těsné spojení. Nelze je také připevnit na povrch vodovodního a topného potrubí.

Důležité! Voda po úpravě není vhodná k pití ani vaření, ale zajišťuje bezproblémovou a dlouhodobou funkci domácích spotřebičů.

Struktura solného systému

Konstrukce pračky se sušičkou je stejně jednoduchá jako princip fungování. Jediným možným rozdílem mezi jedním a druhým je objem baňky (směsi soli).

Voda proudí horním otvorem baňky. Poté projde přes náplň soli a vyčištěná se dostane do pračky.

Tento typ zařízení se používá výhradně pro domácí účely, nelze jej použít ke změkčování vody pro pitné účely.

Filtrační látka je při správném použití zcela netoxická. Je neškodný, i když na prádle po vyprání zůstanou částečky.

READ  DIY kotoučová pila z pračky

Jaký filtr koupit

Mezi množstvím solných filtrů vyráběných velkým počtem firem existuje několik favoritů, kteří plně uspokojí uživatele z hlediska výkonu a poměru kvalita/cena. Zde jsou.

 • Gejzír 1 PF. Tento filtr je určen k čištění vody nejen v pračkách, ale také v myčkách nádobí a v bojlerech. Pokud chcete čistit vodu v několika zařízeních najednou, musí být filtr nainstalován na potrubí pro přívod vody do bytu, nikoli na jednotlivé jednotce.
 • Aquaphone Styron. Jedná se o položku tuzemského výrobce. Jeho. protože filtr zcela nahrazuje všechny prášky proti vodnímu kameni. Vhodné také pro pračky a myčky nádobí, ale umístěné mezi hadicí a přístrojem.
 • WFST, dávkovač filtrů BEST-2. Tento přístroj dokáže odvápnit až 20 000 litrů vody. Vyrábí se v Polsku a pojme až 100 gramů. Instaluje se mezi přívodní hadici vody a kohoutek a chrání především topná tělesa.
 • Atmor ATP. Tento izraelský filtr stojí přibližně 300 a je mezi uživateli nejoblíbenější. Vyznačuje se vysokou kvalitou provedení a robustností materiálů, z nichž je vyroben. Jeho použití je velmi jednoduché.

Sami se můžete rozhodnout, zda solný filtr potřebujete, ale nemůže to situaci zhoršit. Voda je měkčí, prádlo se příliš neznehodnotí a na prvcích pračky se nehromadí vodní kámen, rez a jiné pachové látky. Myslíme si, že se to mnoha lidem nelíbí.

Zajímavé:

 • Jak zjistit tvrdost vody v myčce nádobí
 • Tajemství změkčování vody v pračce
 • Filtr pračky Gejzír
 • Jak vyčistit pračku od rzi?
 • Proč potřebujete sůl do myčky nádobí?
 • Jak odstranit vodní kámen z pračky

Instalace filtru

Před instalací filtru vypněte přívod vody do bytu, protože zařízení je připojeno k odbočce vodovodního potrubí, která přivádí vodu do přístroje. Pro instalaci filtračního zařízení:

 • Odpojte přívodní hadici vody, která přivádí vodu do stroje;
 • Připevněte filtr k potrubí; závity na spotřebiči se obvykle shodují se závity na potrubí, takže by to neměl být žádný problém;
 • Poté připojte hadici k filtru tak, aby se zařízení nacházelo mezi trubkou a hadicí.
READ  Vypouštěcí filtr v pračce se neotevírá

To je vše! Takový postup zvládne snadno každý, kdo nemá speciální vzdělání.

Proces instalace

K připojení filtru k automatické pračce nepotřebujete odborné znalosti a dovednosti. Postup instalace čisticího prvku se liší v závislosti na typu zařízení:

 • Při instalaci síťového filtru musí být vodovodní potrubí přerušeno bezprostředně za ventilem, který uzavírá přívod vody do bytu, a jednotka musí být instalována v tomto prostoru;
 • Pro instalaci hloubkového čisticího prvku zajistěte samostatný odtok z potrubí s kohoutkem, nainstalujte tam filtr a teprve poté připojte pračku;
 • Instalace polyfosfátového filtračního prvku se provádí podobně jako u předchozího způsobu, ale před jejím provedením je třeba si pečlivě přečíst pokyny výrobce;
 • instalace magnetu filtru je velmi jednoduchá, není třeba jej zabudovávat do komunikačního systému, jednoduše se připojí k plnicí hadici pračky.

K montáži filtračního zařízení přímo na automatickou pračku budete potřebovat běžný klíč. Čisticí prvek je instalován před přívodní hadicí vody. Po instalaci automatické pračky se sušičkou postupujte při připojování filtračního prvku následovně:

 • zavřete ventil přívodu vody do bytu;
 • Odpojte plnicí hadici od speciální odbočky na vodovodním potrubí, ke které je připojena;
 • Našroubujte filtrační vložku do větve;
 • Připojte hadici pro přívod vody k filtru.

Většina čisticích přístrojů je vybavena standardizovanými závity, které se hodí do potrubního systému. Závity na plnicích hadicích automatických strojů jsou shodné. Proto by postup instalace neměl být složitý.

Na co se zaměřit při výběru?

Pokud se ve vodovodním kohoutku srážejí viditelné nečistoty, je vhodné nainstalovat běžný čistič sítě.

instalace, solného, filtru, pračky

Pokud to není možné, musí být filtr umístěn přímo před pračkou.

instalace, solného, filtru, pračky

Práčka Whirlpool WTLS 60811. NAY Elektrodom

Pokud jste si jisti tvrdostí vody z kohoutku, má smysl pořídit si polyfosfátový filtr (ekonomická alternativa) nebo magnetický filtr (dražší nákup)

READ  Jak odstranit kosti z bubnu pračky

Pokud máte pochybnosti, zda potřebujete změkčovač vody, objednejte si laboratorní test. Ukáže chemické složení a úroveň tvrdosti. Na základě těchto informací se rozhodněte, který změkčovač si chcete koupit.

Chcete-li zjistit tvrdost vody doma, musíte provést jednoduchý experiment. Za tímto účelem si namydlete ruce nebo malý hadřík pracím mýdlem (72 %) a potřete je.

Pokud vytváří svěží pěnu, pak je voda měkká a filtr není nutný, jinak byste měli uvažovat o instalaci změkčovače vody.

Aquaphor Styron

Zajímavý vývoj ruské značky „Aquafor“. Polyfosfátový filtr používaný ke snížení tvrdosti vody dodávané do domácích spotřebičů. Má jeden stupeň čištění. Poznámka uživatelů:

Používá se ke změkčení studené vody. Kapalina protékající solnými krystaly není vhodná k pití a lze ji použít pouze pro domácí účely. Přípravek Aquaphor Styron se instaluje na vodovodní potrubí před přívodní hadici. Velikost připojení 3/4″. Rozměry jsou 6,114,16,1 cm (šířka, výška a hloubka) a hmotnost 0,3 kg. Pro přesné informace o nákladech se obraťte na místního dodavatele.

Jak filtrační prvek funguje

Vodní kámen je způsoben hořčíkem a vápníkem ve vodě. Voda procházející filtračním systémem rozpouští kamenivo, které vytváří ochranný film, jenž chrání části stroje před tvorbou vodního kamene.

Zařízení se skládá z nádoby s baňkou, do které se nasypou polyfosfátové soli. Baňka je uzavřena těsnícím víkem a má několik otvorů pro připojení přívodní trubky vody.

Voda protékající filtrem rozpouští soli, které na sebe vážou molekuly hořčíku a vápníku a zabraňují jejich usazování na součástech v podobě vodního kamene.

| Denial of responsibility | Contacts |RSS