Jak čistit myčku doma: nejlepší mechanické a chemické způsoby

Aby byla myčka nádobí v dobrém stavu, je třeba se o ni správně a pravidelně starat. Nebo můžete skončit se zatuchlým zápachem, mastnými skvrnami a plísní. A v extrémních případech i s poruchou samotného zařízení.

Chcete-li se dozvědět vše, co potřebujete vědět, abyste mohli doma vyčistit myčku nádobí a prodloužit její životnost, přečtěte si tento článek. Podrobně jsme popsali metody a kroky péče o myčku a uvedli osvědčené prostředky. Díky našim tipům se můžete ujistit, že se spotřebič nezkazí.

Čištění trouby, plechů a roštů

Ukázalo se, že tablety do myčky nádobí dokážou zázraky se všemi částmi trouby, od mastných průhledných dvířek až po mastnotu, která se za léta nahromadila na dně trouby, plechu a roštu.

Špinavá dvířka trouby. známý pohled ve většině kuchyní. A pokud jste bezvýsledně vyzkoušeli tradiční čisticí prostředky, pořiďte si tabletu na mytí nádobí.

čištění, pračky, mycím, prostředkem, nádobí

Příznivci čištění byli výsledky nadšeni a sdíleli odhalující fotografie trouby před a po použití netradičního čisticího prostředku.

Jedna žena to vyjádřila takto: „Po letech používání silných chemikálií k čištění trouby jsem překvapená, že mi stačila tableta do myčky, teplá voda a kartáček.

Před čištěním trouby a po něm. K odstranění prosakující mastnoty jednoduše použijte vlhkou tabletu do myčky nádobí jako houbičku

Pokyny pro použití výklopného zařízení jsou následující: „Namočte tabletu do myčky nádobí do misky s teplou vodou a lehce s ní otřete sklo.

„Ponořte ji do vody, aby byla vlhká a smyla se z ní nečistota.“.

Plechy a rošty v troubě vyžadují ještě méně námahy (pokud máte jen horkou vodu) a tableta na mytí nádobí udělá všechnu těžkou práci za vás.

Jiná hospodyňka nám řekla, jak to nejlépe udělat

 • Vyjměte z topení vše, co je třeba vyčistit;
 • Nalijte do něj horkou vodu a vhoďte tabletu na mytí nádobí;
 • Přikryjte ji fólií a nechte ji tam dvě hodiny.

Když se vrátí, její podnosy se bez námahy lesknou. Pokud je nepotřebujete vypláchnout.

Pro dosažení nejlepších výsledků ji zabalte do fólie a pusťte horkou vodu

Odstraňte vodní kámen z topného tělesa a vnitřních částí

Jednou z nejzávažnějších nehod, ke které může snadno dojít, pokud není pračka řádně udržována, je porucha elektrického trubkového topného tělesa.

Vadné topné těleso může buď zablokovat provoz pračky hned na začátku (zvolený režim jednoduše nelze spustit), nebo může zastavit prací proces v plném proudu

Protože topné těleso přichází do styku s tekoucí vodou, usazuje se na něm po každém mytí vodní kámen z vápenatých a hořečnatých solí.

Pokud tedy v odtoku není změkčovač, doporučuje se přidat do prášku speciální prostředek (např. Calgon) a alespoň jednou měsíčně zajistit preventivní údržbu.

Metoda č. 1. Využití dostupných zdrojů

Jedním z nejjednodušších a nejúčinnějších způsobů boje proti vodnímu kameni je nalít do nádoby na prášek trojmocný roztok kyseliny uhličité nebo citronové a spustit ji na libovolně vysokou teplotu.

Tento recept funguje jednoduše: kyselina aktivně rozpouští nejen lehký plak, ale také ztvrdlý vápenný kámen, který čistí topné těleso i ocel v bubnu.

Nikdy neperte oblečení současně. i domácí prostředky jako jedlá soda nebo octový roztok (nemluvě o kyselině citronové) mohou způsobit nenapravitelné poškození tkanin

Vypočítejte množství pracího prostředku podle stupně znečištění a kapacity pračky. V průměru se používá asi 25-30 gramů kyseliny na kilogram.

Pokud jste pračku dlouho nečistili, můžete si vzít na vědomí následující tip: Nalijte kyselinu do nádoby na prášek, spusťte jakýkoli dlouhý prací cyklus při teplotě 90 °C a v polovině procesu vypněte napájení. Nechte ji zapnutou přes noc a ráno ji znovu spusťte.

Kyselinu citronovou lze nalít přímo do bubnu; doporučuje se však přidat ji do zásuvky na mycí prostředek, aby se vyčistil i on

Tento postup se doporučuje provádět maximálně čtyřikrát ročně a vypouštěcí hadici a límec bubnu je třeba vždy po každém mycím cyklu zkontrolovat, aby se odstranily všechny velké částice odloučeného vodního kamene.

READ  Kam vložit tabletu do myčky nádobí

Další domácí prostředky a jejich použití

 • Stolní ocet. do zásuvky na prací prostředek nalijte 1-2 šálky 9% roztoku kyseliny octové, zvolte režim s vysokou teplotou, dlouhým praním a cyklem předmáčení. Pro odstranění specifického kyselého zápachu lze aktivovat dodatečné oplachování.
 • Jedlá soda a ocet. speciální roztok proti vodnímu kameni může být užitečný. Připravuje se následujícím způsobem: půl šálku sody se smíchá se stejným množstvím vody a vloží se do nádoby na prášek a do bubnu se nalije 1 šálek 9% octa. Poté je stroj spuštěn na maximální teplotu po libovolně dlouhou dobu.
 • Běloba a další přípravky obsahující chlor. staromódní způsob, který používá mnoho hospodyněk pro komplexní čištění a dezinfekci pračky.

Ve skutečnosti je však účinnost žíravin velmi pochybná: nezachrání před vodním kamenem, ale některé prvky (například pryžový těsnicí límec bubnu a různá těsnění) mohou značně poškodit. A výpary chlóru jsou zdraví škodlivé.

Existují ještě inovativnější „recepty“ na čištění pračky, např. nalít do nádrže 5-6 litrů Coca-Coly, nechat několik hodin působit

Zvážili jsme však nejspolehlivější, nejlevnější, nejbezpečnější a v praxi vyzkoušené metody, jak se zbavit vodního kamene pomocí improvizovaných prostředků.

Metoda č. 2. Speciální chemikálie

Čistič pračky se sušičkou musí být bezpečný pro člověka, tkaniny a všechny vnitřní povrchy spotřebiče a musí účinně odstraňovat vodní kámen a další nečistoty.

Specializované přípravky mají oproti „tradičním“ důležitou výhodu. jejich složení je vyvinuto s ohledem na zvláštnosti konstrukce zařízení a nepoškozuje některé prvky, čistí jiné.

Chcete-li si koupit správnou „chemii“ pro správný problém, vždy si prostudujte složení a účel přípravku. existují univerzální přípravky pro komplexní čištění i vysoce specifické přípravky, které fungují pouze na odstraňování vodního kamene nebo na boj s plísněmi

 • Topperr 3004 (Německo). odstraňovač vodního kamene pro myčky nádobí a pračky. Odstraňuje vodní kámen různého stupně, doporučeno výrobci Bosh.
 • Schnell Entkalker. prášek pro rychlé čištění vnitřních prvků od odolných usazenin vodního kamene. Vyrábí se v Německu a dodává se v balení po 200 g.
 • Antikalk pro pračky od společnosti Sano (Izrael) je univerzální gel pro prevenci a odstranění drobných usazenin s antibakteriálním účinkem.
 • Magic Power (Německo) je jedním z nejlepších specializovaných pracích prostředků pro pračky. Dodává se ve formě gelu a prášku, který účinně odstraňuje vodní kámen z ohřívače, nádrže a bubnu.
 • Beckmann (Německo) je univerzální přípravek, který chrání před vodním kamenem a odstraňuje nepříjemné pachy způsobené různými nečistotami. Jako každý multidisciplinární čisticí prostředek však funguje dobře při běžné údržbě, ale je neúčinný proti silnému znečištění.
 • Filtero 601 (Německo). účinně odstraňuje vodní kámen z topného tělesa a dalších prvků a doporučuje se používat 3-4krát ročně při intenzivním mytí pračky. Je k dispozici v jednorázových sáčcích po 200 g.
 • Doctor TEN (Rusko) a Antikalipin (Bělorusko) jsou analogové práškové přípravky určené pouze k odstraňování vodního kamene, ale s jakýmkoli vybavením. Levné a pohodlné řešení problému vápenatých usazenin na topných tělesech praček i myček nádobí.

Čištění bez demontáže

Pokud nechcete díl ze systému vyjmout, můžete jej zkusit vyčistit bez vyjmutí. To lze provést několika způsoby.

Kyselina citronová

K čištění filtru tímto čisticím prostředkem potřebujete

čištění, pračky, mycím, prostředkem, nádobí
 • Otevřete nádobu s práškem a přidejte 50 až 100 gramů kyseliny citronové; čím je pravděpodobnější, že bude znečištěná, tím více roztoku můžete přidat.
 • Po uzavření nádoby zvolte cyklus s minimální teplotou 60 stupňů Celsia nebo 90 stupňů při silném znečištění.
 • Po skončení cyklu zapněte pračku se sušičkou na cyklus máchání, abyste odstranili zbytky kyseliny citronové.
 • Pokud se vám nepodaří odstranit všechny nečistoty po jednom cyklu, opakujte proces čištění, dokud nebude voda uvnitř bubnu pračky zcela čistá.

Jedlá soda

Látka umožňuje nejen čištění nečistot, ale také odstraňuje plísně, které se tvoří nejen na filtru, ale také uvnitř hadic.

Při čištění je třeba provést následující kroky:

 • Do bubnu pračky a do nádoby na prací prostředek nasypte 50 g jedlé sody; pro dosažení nejlepších výsledků můžete látku kombinovat ve stejném poměru s pracím prostředkem;
 • zapněte maximální teplotu a perte nejméně 2 hodiny;
 • Po skončení pracího cyklu otřete všechny odkryté části pračky, včetně nádoby na prášek;
 • Při silném znečištění postup ještě jednou zopakujte.

Ocet

Při používání chraňte oči a dýchací cesty. K čištění se používá ocet (9% koncentrace).

 • Pro vyčištění celého systému odtokového filtru pračky je třeba nalít do zásuvky na prací prostředek 200-250 ml octa.
 • Zapněte prací cyklus 60-90 stupňů, který trvá nejméně 2 hodiny, ale ne ručně.
 • Po jedné hodině praní spotřebič vypneme a necháme jej 1 až 2 hodiny namočený. Poté se pračka se sušičkou znovu spustí.
 • V případě potřeby lze provést několik čisticích cyklů.
READ  Co lze udělat s motorem pračky

Po použití octa je vhodné filtr v každém případě vyjmout. Kyselina octová výborně odplavuje nečistoty ze systému, takže existuje vysoké riziko, že se filtr ještě více znečistí, pokud je uvnitř samotného stroje mnoho nečistot. Poté doporučujeme pračku znovu spustit s posledním krátkým působením pracího prostředku, jedlé sody, octa nebo kyseliny citronové.

bělidlo nebo jakýkoli prací prostředek s vysokým obsahem chlóru

Při manipulaci s těmito látkami postupujte velmi opatrně a dbejte na to, aby se nedostaly do kontaktu s očima, dýchacími orgány nebo kůží.

 • Nalijte 20-50 litrů bělidla do zásuvky na prací prostředky a zapněte na maximální teplotu.
 • Po 15 minutách provozu pračku přerušte a nechte vše 1 až 2 hodiny odstát.
 • Po uplynutí této doby restartujte systém na 40-60 minut. Po dokončení pracího cyklu přidejte do zásobníku na prášek malé množství jakéhokoli vhodného pracího prostředku a pračku spusťte na 1-1 minutu.5 k odstranění korozivního zápachu chlóru.

Tyto metody jsou spíše profylaktické, protože neumožňují odstranění hrubých nečistot. Doporučujeme je kombinovat se základním systémem, aby bylo dosaženo dokonalého vyčištění celého systému.

Skvělý nález pro bílé prádlo

Oblíbené tablety Finish obsahují:

 • enzymy. které rozpouštějí molekuly bílkovin, tuku a škrobu, a tím odstraňují nečistoty a skvrny;
 • kyslíkové bělidlo. až 15 % hmotnosti tablety; rozkládá nečistoty, zbytky jídla
 • Polykarboxylát. detergent;
 • neiontové povrchově aktivní látky. které se používají jako základ pěny a jsou 100% biologicky odbouratelné;
 • fosfonáty neutralizují nečistoty ve vodě;
 • Aromatické vůně.

Jak si můžete všimnout, tablety neobsahují žádné agresivní látky, jako je chlor, které by mohly napadnout vlákna. Tablety jsou ideální pro praní bílého bavlněného oblečení a skvěle odstraňují skvrny, zejména mastné.

Tip Vyzkoušejte tablety do myčky na kuchyňské utěrky a hadry, které jsou již značně opotřebované. Pokud se nerozpustí, můžete pokračovat v praní světlejších předmětů.

Jaké předměty by se neměly mýt tabletami do myčky?

Protože obsahují bělidla, nejsou vhodné pro barevné předměty. S choulostivými látkami neriskujte. Hedvábí, mikrovlákno a viskóza takovému silnému chemickému praní neodolají.

U mycích tablet v pračce se sušičkou je ještě jedna věc: ve studené vodě se špatně rozpouštějí. Krátký cyklus v tomto případě nefunguje.

Pokud omylem vložíte do bubnu barevnou ponožku a vyperete s ní sněhově bílou žínku, nevyhnutelně po ní zůstanou šmouhy. Koncentrovaný roztok pracího prostředku z 1 tablety a teplé vody pomůže obnovit původní vzhled oděvu. Namočte do něj utěrky přes noc a ráno se těšte z výsledků.

Jak poznat, kdy je čas vyčistit myčku nádobí??

Míru a rychlost znečištění ovlivňuje několik faktorů:

 • Frekvence používání. Ne každý používá myčku denně, ruční mytí malého množství špinavých příborů je mnohem rychlejší.
 • Povaha nečistot. Mytí talířů, lžic a vidliček po zeleninovém salátu je mnohem snazší než čištění povrchu pánve nebo hrnce po mastném masovém pokrmu. V druhém případě je kontaminace součástí mnohem rychlejší.
 • Teplotní rozsah. Myčky nádobí mají různé režimy ohřevu. Při častém používání cyklů s nízkou teplotou se rychleji zašpiní. Je to proto, že tuk se při nízkých teplotách rozpouští mnohem snadněji než při vysokých.
 • Čisticí prostředky jsou účinné. Čím aktivnější je mycí prostředek na nádobí, tím lépe rozpouští a odstraňuje nečistoty nejen z nádobí, ale také z částí myčky. Příliš agresivní přípravky jsou však rizikové. pokud je myčka nádobí řádně neumyje, mohou mít negativní dopad na zdraví lidí. Příliš jemné přípravky však nemusí dobře čistit příbory a udržovat čistotu uvnitř spotřebiče.

Při rozhodování, zda je čas na nové mytí myčky, je vhodné se podívat na stav nádobí po mytí:

 • Pokud se příbory lesknou a vrzají, když na ně položíte prst, je vše v pořádku, spotřebič funguje správně a není znečištěný.

Představa, že k vyčištění myčky nádobí stačí pouhé spuštění mycího prostředku, je mylná. Před spuštěním automatického čištění je třeba spotřebič vyčistit ručně.

Důvody pro důkladné čištění automatického stroje

Výrobci myček nádobí doporučují provádět cyklus údržby jednou za měsíc.

Ženy ne vždy dodržují pravidelný režim a čistí spotřebič tak často, jak je třeba. To je zcela oprávněné, protože míra znečištění je do značné míry závislá na používání myčky a dodržování provozních předpisů.

Známkou toho, že myčka nádobí potřebuje naléhavě vyčistit a vydezinfikovat, je počínající silný a přetrvávající zápach v nádrži. To znamená, že se ve vrstvě nečistot mohou množit patogenní bakterie. Měly by být okamžitě zlikvidovány

Četnost čištění může být ovlivněna faktory, jako jsou např

 • Provozní režim myčky. Některé ženy v domácnosti používají stroj každý den. Jiní myjí nádobí ručně a techniku používají jen tehdy, když je ho příliš mnoho.
 • Mořené příbory. Mastnota, zbytky těsta, připálené jídlo se čistí mnohem hůře než oplachování talířů po zeleninových salátech. pod gumičkami a na těžko přístupných místech se hromadí různé množství nečistot.
 • Teplota praní. Stroj může pracovat v různých cyklech. Pokud často používáte nastavení nízké teploty, myčka se rychleji ucpává.
 • Složení mycího prostředku. Čím agresivnější jsou čisticí chemikálie, tím méně nečistot se hromadí na vnitřní straně stroje. Na druhou stranu jsou tyto výrobky potenciálně nebezpečné pro vaše zdraví. Ekologické čisticí prostředky často špatně rozpouštějí mastnotu, což způsobuje rychlé ucpání pračky. Nejúčinnější produkty jsme uvedli zde.
READ  Jak zkontrolovat čerpadlo myčky nádobí

Měli byste se podívat na výkon spotřebiče. Pokud se nádobí po umytí leskne a vrzá, je vše v pořádku. Když jsou však nádobí a sklenice potřísněné zaschlou vodou a nečistotami, je čas znovu se zamyslet nad péčí o myčku.

Aby vaše myčka nádobí vydržela dlouhá léta bez nutnosti oprav nebo výměny dílů, je třeba ji každé 1-3 měsíce opravit. Nejprve jej proveďte ručně pomocí kartáče, měkké houby a poté spusťte automatický režim čištění

Postup začíná ručním čištěním filtrů, oběžného kola a prostoru pod pryžovým těsněním. Vždy zkontrolujte, zda se na mycím koši, stěnách varné skříně a pod gumovými pásky nenachází plíseň. V případě potřeby ihned opláchněte mycím prostředkem.

Poté můžete spustit automatický strojní čistič se specializovaným chemickým přípravkem. Zde jsou další tipy pro samočištění myčky nádobí.

Jak často byste měli stroj čistit??

Nečistoty, které se dostanou dovnitř, příliš tvrdá voda nebo zanesený filtr mohou způsobit vážné poškození stroje.

Odtokový filtr je třeba čistit každé 2 týdny. Mohou se zde shromažďovat drobné předměty z kapes oblečení při praní, vlasy, zvířecí chlupy, nitě, zbytky jídla atd.д.

čištění, pračky, mycím, prostředkem, nádobí

Chcete-li stroj vyčistit, otevřete kryt na spodní straně stroje. Filtr má malou rukojeť, která umožňuje jeho vyjmutí. Poté je třeba filtr vyjmout a očistit od všech nečistot, které se na něm nahromadily, otřením čistým vlhkým hadříkem a vrácením na místo. Tento postup může způsobit nepříjemný zápach, zejména pokud filtr nebyl dlouho čištěn.

Nádobu na mycí prostředek je třeba pravidelně čistit. Při tomto postupu se vyjmou a opláchnou pod tekoucí vodou. Pokud je velmi znečištěný, je třeba nečistoty odstranit kartáčem. Interval čištění je každé šesté mytí.

Nejsložitější částí čištění pračky je odstranění vodního kamene z topného tělesa a bubnu. Při mytí vodou s vysokou tvrdostí je nejtěžší vyčistit topné těleso. Četnost čištění se může lišit v závislosti na kvalitě vody. Vezměte prosím na vědomí, že po praní se usazeniny vodního kamene, které se na částech pračky usazují, stávají silnějšími.

Některé moderní spotřebiče mají automatický systém čištění bubnu. Stačí zapnout program a pračka začne čistit. Pokud tato možnost není k dispozici, můžete buben vyčistit sami. K tomu lze použít běžně dostupné čisticí prostředky nebo alternativní metody.

Podívejme se blíže na to, jaké čisticí prostředky udrží vaši pračku v dobrém stavu po mnoho let.

Čištění pomocí tablet do myčky nádobí

Nepřetržité praní při nízké teplotě 30-40 °C může způsobit usazování nečistot na samém dně pračky. Tablety do myčky nádobí mohou pomoci odstranit tento problém a dezinfikovat vnitřek. Připravte si 5-6 tablet a vložte je do bubnu, poté spusťte program pro vaření. Někde uprostřed proces zastavte a nechte ho 2 až 3 hodiny běžet. Poté pauzu vypněte nebo znovu uveďte do varu.

Připravené prádlo raději nevkládejte přímo do bubnu. Je také vhodné dbát na to, aby dveře byly vždy otevřené. Pootevřené dveře pomáhají odvádět vlhkost a vlhkost dovnitř.

Je velmi důležité sledovat množství použitého pracího prostředku, prášku nebo leštidla. Pokud je ho příliš mnoho, zbytky se usazují a vznikají plísně, které způsobují nepříjemný zápach. Je možné přidat o něco menší množství, než předepisuje výrobce.

Zajistěte, aby byla pračka ve vašem domě správně větrána a nevznikala v ní výrazná vlhkost.

Automatická pračka dělá náš život šťastnějším a lepším a trochu více znalostí o tom, jak ji používat, nás činí moudrými a praktickými.

| Denial of responsibility | Contacts |RSS