Výběr správného nástroje

Použití produktů obsahujících enzymy zlepší účinek namáčení. Tyto látky posilují rozklad molekul nečistot a vytlačují je z vláken tkaniny. Praktické prostředky pro odstranění skvrn.

Aspirin

Kyselina acetylsalicylová zabrání šednutí a žloutnutí bílých předmětů, které se často objevují po umytí. Do umyvadla přidejte 4-5 rozdrcených tablet kyseliny acetylsalicylové, ve kterých se prádlo namáčí.

Metoda se použije na bílé tkaniny. Jednou za měsíc namočte froté ručníky, flanel a ložní prádlo na 20 minut, abyste zachovali barvu.

Namáčení prádla v soli. univerzální způsob odstranění nečistot z tkaniny. Funguje dobře na tenkých syntetických tkaninách. Voály, tyl a organzu před praním namočte do solného roztoku. Sůl dokáže odstranit nečistoty a ochránit tkaniny před odolnými skvrnami.

Rozpusťte 2 polévkové lžíce soli v 5 litrech teplé vody a namočte na 15 minut. Poté se oděv opláchne a odešle do pračky.

Pomáhá odstraňovat zažloutnutí a dezinfikuje tkaniny. Pro přírodní, světlé tkaniny. Sůl může zanechat bílé skvrny na černých nebo barevných tkaninách.

V umyvadle smíchejte 6 litrů vody a 0,5 šálku jedlé sody. Směs důkladně promíchejte, dokud se prášek nerozpustí. Ponořte prádlo do umyvadla a nechte působit 20-30 minut. Poté látku vyperte běžným způsobem.

Ocet

Používá se k odstraňování obtížných skvrn od ovoce a vína, zabraňuje vymývání barviv. Namáčení v octu udrží barvy zářivé i po mnoha praních. Aplikováno na přírodní tkaniny.

Přidejte 1 šálek 9% octa do 10 litrů vody a namočte oblečení na 20 minut. Tento postup je vhodný pro odstranění žlutých skvrn od potu a deodorantu.

dlouho, byste, měli, prádlo, ručním

Peroxid vodíku

Odstraňuje nečistoty na bázi bílkovin. Odstranění stop krve, potu a moči. Skvrna se navlhčí peroxidem, nechá se působit, dokud nepřestane pěnit, a opláchne se.

Přidejte 1 polévkovou lžíci bělidla na 6 litrů vody. Doba namáčení 30 minut. Peroxid se nepoužívá na barevné nebo černé tkaniny. Zanechává lehké skvrny na laku.

Hořčice

Nepostradatelné při praní kuchyňských utěrek. Vhodné pro bílé i barevné barvy. Rozpusťte 1 polévkovou lžíci suchého přípravku v 5 litrech vody a namočte ručníky na 30 minut. Špinavá voda se vypustí a prádlo se namočí do nového roztoku. Postup se opakuje 2-3krát.

Manganitsa

Používá se k obnově bělavé barvy, je to optické bělidlo. Několik krystalů zředěných vodou. Roztok by měl mít jemně růžovou barvu. Prádlo namočte na 15 minut, pak ho vyždímejte a vložte do pračky.

Síran měďnatý

Odstraňovač plísní a hub. Přípravek je toxický a může způsobit otravu, proto je nutné při manipulaci s ním používat rukavice.

Jedna polévková lžíce prášku se rozpustí v 10 litrech teplé vody a namočí se do složení prádla na 10 minut. Utěrky se důkladně třikrát až čtyřikrát opláchnou a vloží do pračky.

READ  Jak sušit prádlo v bubnové sušičce

Čpavek

K odstranění odolných skvrn jej smíchejte ve stejném poměru s glycerinem. Roztok naneste na znečištěné místo. Po 15 minutách namočte oděv do vlažného mýdlového roztoku.

dlouho, byste, měli, prádlo, ručním

Rostlinný olej

Použití pro odstranění více skvrn neznámého původu. Za tímto účelem rozpusťte 0,5 šálku pracího prášku, 1 polévkovou lžíci bělidla a 3 polévkové lžíce pracího prostředku v 5 litrech vody. л. Bělidlo a 3 lžíce prostředku na mytí nádobí. л. s rafinovaným olejem.

Směs důkladně promíchejte, ponořte do ní prádlo, přiveďte ji k varu a počkejte 15 minut, pak vypněte oheň a nechte ji vychladnout. Poté je opláchněte a vraťte do pračky. Lze použít pouze pro bavlnu a len.

Tabulka: Tipy pro praní různých předmětů

spodní prádlo Bavlněné výrobky lze prát v pračce na 90 °C. Syntetické materiály, hedvábí a krajky perte buď ručně, nebo v pračce v režimu „Jemné“ (teplota vody 40 stupňů, 400-600 otáček za minutu) za použití speciálního pracího sáčku.
Povlečení Prádlo a bavlněné výrobky se vloží do pračky s použitím nejintenzivnějšího programu (90 stupňů, 900-1200 otáček za minutu). Hedvábí čistěte v čistírně, protože i ruční praní může hedvábí poškodit (nehledě na to, že je velmi namáhavé). Syntetické a směsové tkaniny perte v pračce na 40-60 °C.
Ručníky Froté ručníky by se měly prát v pračce s přidáním lžíce octa nebo půl lžičky soli do pracího prostředku. Nepoužívejte bělidlo. Nejlepší typ pracího prostředku na ručníky je gelový. Teplota vody nesmí překročit 60 stupňů. Dostatečné jsou otáčky až 800 ot/min.
Dětské zboží Děti mladší 3 let by měly být prány pouze v pracích prostředcích bezpečných pro děti. Musí být bez vůně a parfemace. Plenky se perou na 90 stupňů (to nahrazuje vaření), ostatní oblečení se pere na 40 stupňů. Po umytí několikrát vyperte. Pokud se oblečení pere v pračce, lze přidat další máchání. Při ručním praní vždy oplachujte, dokud není voda čistá.

Jak správně prát termoprádlo??

Termoprádlo je nutné prát, protože materiál, ze kterého je vyrobeno, má zvláštní strukturu v podobě buněk. V těchto buňkách se ukládá teplo, které nelze plně udržet, pokud jsou zaneseny nečistotami a prachem. Spodní prádlo lze prát v ruce nebo v pračce a mělo by se prát dostatečně často.

 • Teplota praní v pračce a ručním praní by neměla překročit 40 stupňů (vysoké teploty ji „zničí“).
 • Termoprádlo se nesmí žehlit, chemicky čistit, bělit ani vařit.
 • Termoprádlo také neždímejte, abyste nepoškodili buněčnou strukturu tkaniny.
 • Praní termoprádla lze prát v pracích prostředcích a jemných gelech.
 • Termoprádlo sušte nejlépe na dobře větraném místě, ale vyhněte se přímému slunečnímu záření.
 • Ruční práce může také prát termoprádlo. Potřete je mýdlovým roztokem a dobře opláchněte.

VLOG o praní prádla �� | Jak docílit opravdové vůně? Co mi kdo poradil a co se osvědčilo?

Správné praní prádla: 28 nejčastějších chyb při praní

Co je na tom? Vložte ji do pračky a nechte ji prát. Jak zničit proces a kde se dá udělat chyba? A ukázalo se, že mohou!

Taková nedbalost poškozuje jak oblečení, tak samotnou pračku. Abychom se vyhnuli předčasnému opotřebení obou, je dobré vědět, jakých chyb se někdy dopouštíme, abychom je nemuseli dělat v budoucnu.

READ  Jak dlouho trvá praní jemného prádla?

Metoda 5. mýdlo

Jedná se o jeden z nejjednodušších způsobů bělení prádla. Takto se používá:

 • Použijte obyčejné mýdlo na praní bez vůně. Nastrouhejte ji na hrubém struhadle nebo nastrouhejte nožem.
 • Mýdlo vložte do umyvadla, kde se namočí, nebo do krabičky na mýdlo, pokud používáte pračku.
 • Poté oděv vyperte v pračce nebo v ruce pomocí zvoleného programu.

Důležité: Chcete-li dosáhnout nejlepšího výsledku, přidejte jedlou sodu do zásobníku na mýdlo nebo do misky na prádlo společně s mýdlem. Osvěží i šedé prádlo. Pokud tento krok nepomůže, zkuste skvrny ošetřit peroxidem vodíku.

Pravidla mytí rukou

Mytí rukou má svá vlastní pravidla:

nenechávejte oblečení dlouho v koši, protože to ztěžuje praní; pro snadnější praní tkaniny namočte; nejprve perte ve vodě nejčistší oblečení, pak středně znečištěné a nakonec nejšpinavější; na odolné skvrny použijte prací prkno nebo kartáč; čím je materiál choulostivější, tím nižší je teplota vody; pro všechny materiály existují speciální přípravky; manžety a límce nejprve potřete mýdlem a kartáčem a pak je vyperte; před ručním praním spusťte prací cyklus

Stojí za zmínku, že při ručním praní je důležité se nejprve podívat na etiketu oděvu. Tím se dozvíte, které manipulace můžete provádět, tj. praní, žehlení atd.д. Perte v teplé vodě, a pokud je třeba oděv prát v mýdlovém roztoku, ujistěte se, že se všechny částečky rozpustily. Více než jedno opláchnutí.

Pokud používáte prací prostředek, pořiďte si speciální pro ruční praní a pro určité typy tkanin. Výběr správné žehličky může pomoci dosáhnout nejlepších výsledků.

Pokud se obáváte vyblednutí, můžete to snadno zkontrolovat pomocí napařovací žehličky. Umístěte kus látky mezi dva kusy bílé látky a přejeďte po něm horkou žehličkou. Pokud se na světlém patchworku neobjeví žádné stopy, oděv neprosvítá, klidně ho vyperte s ostatními kusy. V opačném případě oděv vyperte zvlášť.

Dodržování pokynů pro mytí rukou pomáhá vyhnout se trapným chybám, které jsou způsobeny neznalostí nuancí.

Před ručním praním krajek si vytvořte vzor. Pokud se tkanina při praní zdeformuje, můžete ji sušením znovu vytvarovat. Ruční praní sametu vyžaduje také několik triků. Pro závěrečné opláchnutí přidejte do vody 2 hrudky cukru a trochu lanolinu. Díky tomu bude tkanina pevná a odolná.

Při oplachování přidejte do vody trochu octa, abyste odstranili zbytky mýdla. Přidejte do vody na máchání špetku soli, aby vaše oblečení zůstalo v zimě venku suché. Pokud se při mytí tvoří příliš mnoho pěny, posypte ji trochou mastku. Tím se odstraní pěna.

Pokud vás zajímá, jak prát krajky ručně, není to tak těžké, jak si možná myslíte. K tomu je třeba připravit dvě nádoby a koupit vhodný prací prostředek:

Naplňte umyvadlo ohřátou vodou a vmíchejte mycí prostředek. Je důležité dodržovat pravidla: na oděvech by neměly zůstávat žádné mýdlové vločky, jinak by se zabarvily. Pro praní je vhodnější tekutý prací prostředek; oděv pečlivě namočte do vody. Nechte je nasáknout, což může někdy trvat až 10 minut. Pokud budete prát dříve, skvrny se vám nepodaří odstranit; znečištěná místa otřete rukou nebo kartáčem; když oděv není příliš špinavý, dobře ho promíchejte krouživými pohyby zdola nahoru. Dbejte na to, aby se vzájemně nezamotaly; nyní vezměte každý kus zvlášť a opláchněte je ve studené vodě;

READ  Jak dlouho by měla být pizza v troubě?

Nyní se zamyslete nad tím, jak prát spodní prádlo, tj.к. Tyto oděvy mají různé způsoby praní. Podprsenky a spodní prádlo by se vůbec neměly prát v pračce, ale raději v ruce při dodržení těchto pravidel:

Nepoužívejte příliš horkou vodu; bavlněné prádlo by se mělo před použitím mýdla nechat v octovém roztoku; krajkové povlečení se nesmí kroutit ani třít;

Praní spodního prádla bez obav. Používáním pračky však můžete napáchat spoustu škod.

Nepoužívejte bělidlo na syntetické materiály, zničili byste je. Přidejte 1 polévkovou lžíci na 3 litry vody a namočte oblečení do roztoku na 30 minut; u bílého oblečení můžete během máchání přidat borůvky.

Praní spodního prádla bez žmolkování?

Rozmanitost vašeho šatníku vyžaduje specifický přístup k praní oblečení. Jak ale prát oblečení, aby neztratilo barvu?? Všechna doporučení pro péči o věci, které blednou, jsou rozdělena do tří skupin: správná manipulace před praním, během praní a doporučení pro nákup věcí.

Je frustrující, když se váš oblíbený kousek oblečení prolne nebo když se na vašem oblíbeném svetru prolne jiný oděv. Abyste se vyhnuli těmto excesům, je vhodné zvážit následující doporučení pro praní prádla.

Proč nelze všechny položky prát v pračce?

Vaše oblíbené předměty, na které máte třeba hezké vzpomínky, by se měly prát nejlépe ručně a kontrolovaně. Existuje také celý seznam věcí, které byste neměli prát v pračce.

Níže se podrobněji věnujeme tomu, jak prát oblečení v ruce:

Upozorňujeme, že existují pokyny pro ruční praní novorozeneckého oblečení. Troufáme si tvrdit, že moderní pračky jsou schopné tuto práci zvládnout, takže neváhejte a svěřte tento úkol svému pomocníkovi.

Doporučujeme přečíst si, jak správně umývat parkety a jaké přípravky nesmíte používat.

Přečtěte si, jak se zbavit štěnic v pohovce pomocí tradičních prostředků i specializovaných chemikálií.

Pravidlo č. 4. Postupujte podle pořadí

Pokud nevíte, jak prát ručně, musíte dodržovat pořadí a pravidla praní. Pokyny:

 • Třídění oblečení.
 • Přisypte požadované množství prášku.
 • Nalijte trochu horké vody, prášek rozpusťte.
 • Přidejte vodu a hlídejte teplotu.
 • Namočte oblečení. U lehkého znečištění stačí 10-15 minut, u silného znečištění 2-3 hodiny, u ložního prádla 10-12 hodin (přes noc).
 • Mytí: tření, ždímání atd. Zvláštní pozornost věnujte límcům, nohavicím a manžetám rukávů.
 • Několikrát propláchněte a vyměňte vodu, dokud práškové zbytky nepřestanou pěnit.
 • Při posledním oplachování přidejte kondicionér.
 • Vytočte oděv nebo jej nechte odkapat.
 • Pověste k sušení.
| Denial of responsibility | Contacts |RSS