Jaká teplota 2 na sporáku?

Dušení probíhá při teplotě 85 až 96 °C (185 až 205 °C). Většina dušených pokrmů se vaří při této relativně nízké teplotě. Nejlepším způsobem, jak kontrolovat teplotu, je vizuálně vařit na mírném ohni. Pomalé vaření na nízkém ohni: Nízký ohřev s velmi nízkou aktivitou v hrnci.

Jak docílíte toho, aby se olej na vařiči dostal na 375 stupňů??

Jakmile přidáte jídlo do horkého oleje, teplota klesne, proto je třeba jej před vařením zahřát. Recepty se mohou lišit, ale olej je třeba předehřát na teplotu 325 až 375 stupňů. Během vaření byste měli udržovat teplotu mezi 250 a 325 stupni.

Výběr elektrické varné desky: úskalí a nevýhody varných desek

Mluvím zde o elektrických varných deskách, protože to je druh varné desky, kterou plánuji koupit, a je to problematika, kterou jsem důkladně studoval. Zvolil jsem nezávislou elektrickou varnou desku, ale jsem si jistý, že zjištěné nevýhody varných desek lze nalézt i u závislých jednotek.

Po přečtení spousty článků a návodů na téma „Jak vybrat varnou desku“ jsem nenašel žádný (!) Nemohu najít žádné skutečně relevantní informace, které by mohly ovlivnit kvalitu vašeho života i vaši peněženku. Proto bylo rozhodnuto provést analýzu a výsledky zaznamenat v článku popisujícím možné skryté nevýhody varných desek.

„Úskalí, na která můžete při výběru varné desky narazit, jsou nebezpečná především v tom, že varnou desku nelze vrátit do obchodu a získat zpět peníze, pokud se ukáže (což se často stává), že je špatná!), že v ruských podmínkách není možné pohodlně používat konkrétní varnou desku. Pokud se varná deska samovolně vypíná, zasekává, nevaří, pokud pravidelně dochází k náhlým výpadkům proudu a podle odborného posudku prodejce je v naprostém pořádku, jsou vaše peníze v bezpečí: prodejce i výrobce o vás řeknou, že jste zlý Pinocchio, pokud si tuto varnou desku vyberete, aniž byste měli jistotu, že bude ve vaší domácnosti fungovat.Vzhledem k tomu, že ceny domácích spotřebičů (včetně varných desek) jsou poměrně vysoké, nemám v plánu „dávat“ tyto peníze prodejci, výrobci ani nikomu jinému. Na kompetentní poradenství v prodejnách spotřebičů se spolehnout nemůžete: všichni víme, že prodejcům jde hlavně o to, aby prodali, a pak už jsou všechny problémy na bedrech kupujícího. Některé informace mohou být při prodeji zamlčeny, skryty za pojmy, kterým laik nerozumí, nebo záměrně špatně interpretovány; později nebude možné prokázat, že jste se rozhodli na základě nesprávného poradenství.

Hlavním cílem při výběru varné desky je prostudovat skryté aspekty a nástrahy, abyste se vyhnuli zbytečnému plýtvání penězi.

Systém ovládání kamene: dotykový nebo mechanický?

Všechny články svorně hovoří ve prospěch modelů s dotykovým ovládáním, protože se lépe čistí, zabraňují odkapávání polévky zespodu a dotykové rozhraní vypadá estetičtěji a stylověji.Je těžké s těmito argumenty polemizovat, aniž bychom vzali v úvahu některé nuance.

Nejmenší problém, který může nastat s dotykovým ovládacím panelem varné desky, je pouhé čištění (mytí) oblasti dotykového ovládání. Například mnoho online recenzí varných desek od známých výrobců tvrdí, že dotykový ovládací panel začne vadit, pokud se namočí. například pokud z něj unikne stejná polévka. Navíc trvá dlouho, než se varná deska „vzpamatuje“, i když problém odstraníte, tj.е. setřít vlhkost. Některé modely dokonce vyžadují úplné odpojení varné desky a její opětovné zapojení, aby začala adekvátně reagovat na příkazy uživatele.Abych byl spravedlivý, s touto nevýhodou varných desek s dotykovým ovládáním jsem se setkal jen zřídka. Upozorňujeme však, že to není důvod k vrácení spotřebiče v rámci záruky, tj. к. Vlhkost na ovládacím panelu se nepovažuje za normální provozní podmínky. Pokud tedy máte takový „drobný kamínek“, bylo by velmi obtížné, ne-li nemožné, získat zpět peníze nebo varnou desku vyměnit. A v obchodě není možné ověřit, jak se vámi vybraná varná deska bude chovat za vámi zadaných podmínek.Tuto nevýhodu systémů ovládaných dotykem však považuji za zanedbatelnou. к. Naučit se nepropásnout jídlo během vaření je opravdová výzva.

  • Otázka: Pokud se ovládací plocha sklokeramické varné desky zahřívá? Pokud ano, po jakou dobu a na jakou teplotu?
  • Odpověď:Vyhřívání prostoru ovládacího panelu je přijatelné. Přesné časové a teplotní parametry bohužel nejsou uvedeny. Při delším používání a při nastavení vysokého výkonu topných těles má tato oblast tendenci se zahřívat.

Další dva problémy související s dotykovou ovládací jednotkou varné desky jsou mnohonásobně častější.

První z nich vychází z nedostatků městských elektrických sítí, a to: ve většině sídel naší země má napětí v elektrické síti tendenci „přeskakovat“.Pokud se ve městě hodně staví, je to ještě horší: všichni noví spotřebitelé jsou „zavěšeni“ na stejném (zdaleka ne nespolehlivém)!) elektrické sítě, což způsobuje nejen nerovnoměrné napětí v síti, ale také nízké napětí; to se projevuje zejména v chladnějších ročních obdobích, kdy lidé používají více spotřebičů (např. masové používání ohřívačů).Řídicí systém založený na senzorech je velmi citlivý na podmínky elektrické sítě. jak na její kapacitu, tak na stabilitu napájecího napětí. Při nedostatečném napájení varné desky z elektrické sítě nebo při kolísání napětí (což je obzvláště časté a může se to stát naprosto všude v naší zemi) dochází k neustálým poruchám dotykového ovládání, od neškodných „záškubů“, náhlých změn programu nebo výkonu až po náhlé úplné vypnutí varné desky. Kromě toho, že je obsluha varné desky velmi nepohodlná (někdy až do té míry, že je používání varné desky prostě nesnesitelné), vedou pravidelné výpadky a chyby v dotykovém ovládacím systému k brzkému selhání systému. Výsledkem je, že místo dlouholetého provozu se varná deska porouchá sotva po uplynutí záruční doby.

Z toho vyplývá druhý hlavní problém dotykově ovládaných varných zón.

Většina poruch a oprav elektrických varných desek je způsobena vadným dotykovým ovládáním. Poruchy topných těles jsou mnohem vzácnější, a i když k nim dojde, opravy jsou v těchto případech jednoduché, relativně levné a spolehlivé. S dotykovými ovládacími systémy je to mnohem horší. Za prvé, oprava dotykového ovládání varné desky není snadný úkol ani pro zkušeného technika. к. Ne vždy je možné okamžitě určit příčinu poruchy pro její úspěšné vyřešení a tato příčina může být složitá a může se skládat z celého souboru problémů. Za druhé, ani úspěšná oprava často není dostatečně účinná: jakmile je závada odstraněna, rychle se objeví další v jiné oblasti. Takové „řetězce závad“ mohou zahrnovat tři, pět i více výskytů a jsou pro majitele varných desek, kteří jsou nuceni žít doslova „od opravy k opravě“, neuvěřitelně vyčerpávající. Za třetí, bez ohledu na to, zda dotykové ovládání varné desky „zemřelo“ okamžitě, nebo bylo v provozu dlouhou dobu s několika opravami, většina poruch varných desek nakonec vyžaduje výměnu senzorové jednotky.Varná deska zpravidla vydrží do konce záruční doby (nebo je uměle „prodloužena“ četnými opravami), avšak ihned po skončení záruční doby jsou majitelé varných desek dříve či později (a mnohem častěji dříve) postaveni před verdikt „vyměňte řídicí jednotku senzoru“. Taková jednotka stojí přibližně 50 % ceny nové varné desky.Vzhledem k tomu, že výměna dotykové řídicí jednotky nezaručuje absenci problémů s již novou jednotkou, unavení majitelé „šajtan-stroje“ si raději koupí novou varnou desku. A to může výrazně ovlivnit peněženku (nemluvě o narušeném nervovém systému).

READ  Jaké jsou rozdíly mezi tryskami pro plynový sporák?

Typ topného tělesa elektrické varné desky (hořáky).

Rychlé topné těleso.

Rapid (spirála, elektrické topné těleso). tento typ topného tělesa je zabudován do „litinové placky“ ve tvaru disku.

Tato topná tělesa (hořáky) jsou oblíbená pro svou spolehlivost, jednoduchost, nízkou cenu a možnost použití jakéhokoli typu nádobí, ale jejich zahřívání a chladnutí trvá dlouho.

Pásové topné těleso (Hi-Light). Tyto hořáky se rychle zahřívají a ochlazují a mají velmi přesnou regulaci teploty. Může mít sklokeramický povrch.

S halogenovým infrazářičem. mají vysoký výkon, rychle se zahřívají a chladnou, uvolněné teplo se rovnoměrně rozvádí na dno nádobí. Používá se jako doplňkové topení k ostatním hořákům.

Halogenové topení (vlevo).

Elektrické varné desky

Dostupné elektrické sporáky jsou určeny pro napětí 220 V, jednoplotýnkové modely mají výkon 800, 1000, 1200 a 1500 W a dvouplotýnkové modely mají výkon 1600, 1800, 2000 a 2200 W.

Označují se následujícími symboly: „EP“. elektrická varná deska, následuje typ varné desky (pyrokeramická, T. s topnými trubicemi, F. litinová, S. lisovaná), počet plotýnek a jmenovitý výkon, oddělené pomlčkami, lomítko označuje jmenovité napětí. Například jedna litinová varná deska se jmenovitým výkonem 1,5 kW pro jmenovité napětí 220 V se nazývá EHR-1,5/220.

Uzavřené sporáky mají vysokou tepelnou kapacitu. Jsou odolné, bezpečné při používání a zajišťují rovnoměrný povrchový ohřev. Mají však některé nedostatky: kvůli vyššímu tepelnému výkonu se prodlužuje doba ohřevu (až 15-20 minut), a protože se teplo přenáší na nádobí vedením tepla, je nutné, aby jeho dno bylo blízko povrchu topného tělesa a bylo silné (5 mm). Při použití běžného tenkostěnného nádobí se snižuje účinnost elektrických sporáků a může dojít k deformaci dna.

horký, elektrický, sporák

Nejpokročilejší jsou nízkokapacitní s trubkovým topným tělesem. Mají tenkou topnou plochu se speciálními trubkovými žebry, na které se pokládá nádobí, a uvnitř trubek je umístěna topná spirála z izolačního materiálu. Tepelný výkon těchto vařičů je zanedbatelný, takže se zahřejí za 2 až 3 minuty a mají účinnost až 65 % a může být i vyšší. Přenos tepla se uskutečňuje vyzařováním, což umožňuje použití standardního tenkostěnného nádobí.

Technické údaje elektrických varných desek

Počet přepínatelných úrovní výkonu, min3

Běžná elektrická varná deska se skládá ze dvou funkčně nezávislých prvků, varné desky a trouby.

Připojení sporáku na 380V čtyřžílovým kabelem. MORA C 726 AW

Varná deska. Její horní část je buď smaltovaná, nebo vyrobená ze sklovité hlíny. Výhodou sklokeramické varné desky je její vyšší tepelná vodivost ve srovnání se smaltovanou varnou deskou. To umožňuje ještě přesněji regulovat teplotu a usnadňuje vaření. Téměř všechny sklokeramické varné desky jsou vybaveny elektronickou regulací a ukazatelem zbytkového tepla. Mají zcela rovný povrch, takže se pánev nemůže převrhnout. Snadnější a rychlejší čištění.

Na varných zónách elektrických sporáků jsou zpravidla instalovány 24 hořáky, které se vyznačují velkým počtem hořáků:

Některé sklokeramické varné desky mají hořáky s variabilní geometrií varných zón (tzv. dvouokruhové hořáky), které umožňují použití různě tvarovaného nádobí. Tyto hořáky jsou zpravidla vybaveny hlavním i přídavným topným tělesem. Přídavné topné těleso se aktivuje pomocí ovládacího knoflíku hořáků nebo se v některých varných zónách aktivuje automaticky výběrem příslušného průměru nádobí (funkce „Auto Focus“).

U běžných smaltovaných varných desek lze nalézt tři typy litinových desek:

Expresní. Hořáky (vyšší výkon);

Expresní hořáky jsou označeny červenou tečkou uprostřed. Doporučují se pro rychlý ohřev. Zahřejí se za 7 minut oproti 10 minutám u standardních varných zón.

Automatické hořáky lze použít jak u smaltovaných modelů (označených bílou tečkou uprostřed), tak u modelů z keramického skla. Ve středu takové varné zóny se nachází čidlo, které zjišťuje teplotu, při níž se má nádobí ohřívat. Není nutné zapínat hořák na maximální výkon a poté jej snižovat (např. pro vaření vody). Hořák rozpozná, že voda vře, a sníží výkon. Navíc sejmutím hrnce z hořáku zabráníte jeho přehřátí a rozbití.

Sklokeramické varné desky mohou být vybaveny standardními, halogenovými, indukčními nebo „Hi“ varnými zónami. Světlo“.

Princip fungování normálních hořáků je stejný jako u litinových „placek“ smaltovaných pecí. Je zahřívána kovovým vláknem uvnitř hořáku. Poměrně pomalu se zahřívají a pomalu chladnou.

V halogenových hořácích se používá zcela jiný princip ohřevu. Je založen na halogenovém topném tělese. Začne fungovat ihned po zapnutí, takže se výrazně zkrátí doba potřebná k ohřevu tekutin před jejich vyvařením. Její speciální tvar (prstenec) rozptyluje teplo rovnoměrně po celém dně nádobí. Při zapnutí halogenového hořáku se ohřev okamžitě zastaví.

Indukční hořáky produkují teplo přímo na dně nádobí. Pod sklokeramickou varnou deskou se nachází speciální indukční jednotka. Tato jednotka vytváří elektromagnetický tok, který proniká do dna nádobí (které musí být silné) a zahřívá ho. Teplota samotného hořáku se nezvyšuje. Tento typ ohřevu je možný, protože dno nádobí je magnetizovatelné, vyrobené z litiny nebo oceli.

Okamžité varné zóny sklokeramických varných desek jsou „Hi. Světlo“. Díky páskovým topným tělesům se rychle zahřívají. za pouhé 3 sekundy.

Elektrická varná deska.Všechny trouby lze rozdělit na dva typy:

Statické trouby mají obecně méně provozních režimů. Kromě běžných topných těles (horní a dolní topné těleso) mohou mít také mřížku. obvykle umístěnou na horní straně. Statické trouby s grilem jsou často vybaveny otočným rožněm, který se po zapnutí spotřebiče otáčí a rovnoměrně griluje pokrmy.

Multifunkční trouby („7 Chefs“). Ariston, multifunkční. „Bosch, Siemens atd.) jsou obvykle vybaveny konvekčním režimem, díky němuž není nutné používat rožně. Ventilátor rozvádí horký vzduch rovnoměrně po celé troubě a neustále jej promíchává. Multifunkční trouba navíc díky ventilátoru umožňuje vařit na několika úrovních najednou.

U levných modelů zpravidla neexistuje automatický čisticí systém. Prestižnější modely jsou vybaveny automatickým systémem čištění trouby, který ji automaticky čistí na konci pečení nebo během pečení. Jednou z používaných metod je pyrolytické vaření. V tomto případě je nutné troubu zahřát na teplotu 500 °C, při které se spálí veškeré zbytky potravin v troubě. Poté stačí vnitřek trouby otřít vlhkým hadříkem. Pyrolytické čištění má však jednu zásadní nevýhodu: při zahřívání se uvolňuje poměrně silný zápach, takže čištění je nejlepší provádět se zapnutou digestoří.

READ  Lepidlo na krb a sporák Profix

Trouba

Elektrické trouby lze nastavit na různé režimy: horní, spodní, dvojitý horní a spodní ohřev, gril, infračervený ohřev, ohřev s ventilátorem a různé kombinace těchto režimů. Všechny trouby lze rozdělit na statické a multifunkční. Statické trouby jsou levnější než modely s multifunkčními troubami, ale mají mnohem méně funkcí.

Statické trouby jsou obvykle vybaveny horním a spodním topným tělesem, některé mají nahoře také gril. Statické grily mají otočný rožeň, který se při zapnutí spotřebiče otáčí a zajišťuje rovnoměrné propečení všech stran pokrmu.

Některé modely jsou vybaveny velkým nebo malým grilem. Gril s velkou grilovací plochou je ideální pro grilování ryb, steaků, topinek nebo pro přípravu zapékaných pokrmů. Pokud je zapnutý malý gril, zahřívá se pouze střední část topného tělesa. To je ideální pro ohřev malého množství jídla, například čtyř toastů. Některé modely mají mřížky, jejichž výkon můžete regulovat. Některé modely mají ukazatel zbytkového tepla, který vám ukáže, zda lze troubu používat bez zapnutí ohřevu, aby se pokrm opekl, nebo aby zůstal teplý.

Multifunkční trouby používají jiný systém, konvekční nebo ventilátorem podporovaný rozvod horkého vzduchu po celé troubě. Umožňuje také vařit na více úrovních najednou. Pro kvalitní vaření byste měli vybírat pokrmy, které se vaří při přibližně stejné teplotě. Pokud různé potraviny vyžadují různou dobu pečení, musí být vloženy do trouby v různou dobu a vyjmuty, až jsou hotové. Tato funkce vám pomůže zajistit, aby byl pokrm propečený, takže se vám nestane, že koláče budou na povrchu hnědé a uvnitř rozmočené. Multifunkční trouby mají také několik dalších provozních režimů, například rozmrazování, vaření v páře, pečení pizzy, opékání, několik režimů grilu. Každý výrobce vyvíjí vlastní sadu programů pro pečení v troubě a dává jim specifický název.

Věnujte pozornost příslušenství dodávanému se spotřebičem a jeho počtu. Zásobník může být hluboký nebo hladký a celkem až 3 zásobníky. Pokud chcete grilovat, budete potřebovat speciální rožeň a ne každá trouba je na to vybavena. Pokud jde o drobné detaily, nelze nezmínit různé designy plechů, které se používají. Téměř každý se setkal s velkým nepohodlím, když musel při vyjímání zásobníku držet otevřená dvířka. Výsuvný drátěný stojan v tomto případě usnadňuje práci a zajišťuje větší bezpečnost. Regály, zásobníky a přihrádky jsou připevněny ke dveřím a při otevření dveří se automaticky vysunou. Máte tak volné ruce na přelévání pečeně nebo mazání pečiva. Uvařené jídlo lze snadno a pohodlně vyjmout shora. Do většiny trub s výsuvnou zásuvkou můžete umístit více než jeden plech a spodní plech vyjmout jeho vytažením. Čištění je také jednodušší, protože.к. výsuvná zásuvka je zcela vyjímatelná. Jiné modely nabízejí stejnou funkci s teleskopickým výsuvem. Skládá se z velmi hluboké vaničky, na kterou lze umístit stojan, a teleskopického výsuvného mechanismu. S tímto výsuvným mechanismem můžete vytáhnout silnou vaničku, abyste mohli během vaření zalévat nebo mazat smažené pokrmy.

Čištění trouby

Moderní elektrické trouby se snadno udržují. není třeba je čistit domácími chemikáliemi ani škrábat kovovou škrabkou. Většina modelů je vybavena účinným samočisticím systémem, který troubu dokonale vyčistí během okamžiku. Systém čištění může být pyrolytický, hydrolytický nebo katalytický. každý z nich odstraní 100 % připálené mastnoty, ale různým způsobem.

Pyrolytické čištění

Elektrická varná deska s pyrolýzní technologií šetří peníze za čisticí prostředky, protože proces čištění probíhá při teplotách nad 500 °C. Za pouhou půlhodinu se tuk a další zbytky jídla zcela spálí a na povrchu trouby nezůstanou žádné stopy. Jedinou nevýhodou je, že během pyrolýzy je kuchyně nepříjemně cítit. Integrovaný filtr a odsavač par však tento zápach skvěle odstraňují. Plechy a rošty je třeba před čištěním hydrolýzou vyjmout z trouby; případně je lze umýt ručně nebo v myčce nádobí. Když se jídlo spálí, zůstanou na něm saze, které lze odstranit vlhkým hadříkem.

Hydrolytické čištění

Tento systém čištění využívá vodu a úspěšně se používá již od dob prvních sporáků. Nejde o čištění trouby vlhkou houbou: tato metoda je časově a pracovně velmi náročná. Systém hydrolýzy funguje následovně: voda se napustí do speciální nádrže nebo zásobníku a poté se aktivuje požadovaná možnost. Trouba se zahřeje na teplotu 90 °C?Jak se voda odpařuje a pára změkčuje zbytky jídla a další nečistoty, je možné je odstranit. Poté je třeba jej odstranit vlhkým hadříkem. Stojí za zmínku, že smaltované povrchy se čistí ještě snadněji. Když zjistíte, že je trouba velmi znečištěná, přidejte do vody trochu prostředku na mytí nádobí, aby došlo k hydrolýze.

Katalytické čištění

Tento způsob samočištění je jedním z nejúčinnějších. Vnitřní stěny katalytické konvekční trouby jsou potaženy tmavým, mírně drsným smaltem. Pokud se na materiál podíváte pozorně, můžete si všimnout, že póry jsou vyplněny speciální směsí. Když se zbytky jídla nebo tuku dostanou na stěny, vysoká teplota způsobí jejich rozpuštění. Katalytický samočisticí proces začíná při 150 °C, nejlepšího účinku lze dosáhnout při teplotě 250 °C. Jediné, co musí hospodyňka udělat, je otřít vnitřek trouby, aby odstranila saze vzniklé rozkladem tuku. Všimněte si, že porézní smalt se obvykle nanáší na horní, zadní a boční stěny, zatímco spodní stěna zůstává neošetřená. Je to proto, že sklovinu ničí sladké sirupy, které často vytékají z pečicího plechu. Spodní část varné desky se proto musí čistit ručně.

Bezpečnost

I když je hladký sklokeramický povrch poškozen škrábanci, otisky, šmouhami nebo šmouhami, lze jej stále používat.

Pokud se varná deska spálí, je třeba ji nejprve vypnout. Poté ihned odstraňte hlavní nečistoty kovovou škrabkou na ještě horkém povrchu.

Po vychladnutí povrchu použijte speciální čisticí prostředek na sklokeramiku. Poté krouživými pohyby odstraňte zbytky nečistot pomocí papírové utěrky. Varnou desku otřete čistou měkkou utěrkou.

Sklokeramické varné desky Vitro se stávají kuchyňským spotřebičem, který je zdokonalován a vyráběn špičkovou technologií. Postupně nahrazují smaltované a obsazují nový prostor na trhu.

Hlavní výhodou, kterou ocení všechny ženy v domácnosti, je, že se varná deska okamžitě zahřeje, a tím i nádobí, které na ní stojí. Za zmínku stojí důležitá vlastnost. zahřívá se pouze hořák, zbytek povrchu zůstává studený.

horký, elektrický, sporák

Výhody a nevýhody plynových trub

Plynové sporáky se v kuchyni objevily už dávno před elektrickými sporáky. K vaření používají otevřený oheň poháněný zemním plynem (metanem). Jeho hořáky ohřívají nádobí rychle a rovnoměrně a dobu vaření můžete snadno zrychlit nebo zpomalit nastavením výkonu hořáků podle potřeby. Výhodou plynových spotřebičů je, že rychle vaří, snadno se ovládají, jsou cenově velmi dostupné a nevyžadují speciální nádobí.

READ  Jak postavit sporák ve venkovském domě vlastníma rukama

Plynové trouby však mají i nevýhody. Přestože se u nich teplota hořáků reguluje mnohem snadněji než u elektrických sporáků, trouba tuto výhodu nemá. Zatímco u elektrického spotřebiče můžete teplotu nastavit s přesností na jeden stupeň, plynová trouba představuje v tomto ohledu problém. Teplotu můžete regulovat pouze přibližně.

Vzhledem k tomu, že k vaření nepoužívá čistý plyn, ale speciální přísady, uvolňuje při spalování produkty, které nejsou pro lidské zdraví příliš prospěšné. Usazuje se na hořácích, nádobí a stěnách kuchyně jako specifický zbytek tuku, který se obtížně čistí. Při používání plynu je proto nutné dobré větrání.

Ovládací prvky

Ovládání plynových varných desek je obvykle vybaveno mechanickými knoflíky. Elektronické a ještě více dotykové ovládání je velmi vzácné a objevuje se pouze u modelů představených v posledních letech. Důvodem je snazší regulace výkonu plamene pomocí mechanických než elektronických ovládacích prvků. Zatímco v minulosti byly ovládací panely umístěny pouze vpředu, dnes jsou často umístěny na boku trouby. Zpočátku se to může zdát trochu neznámé, ale po krátké době používání můžete ocenit výhody tohoto uspořádání. A co je nejdůležitější, na boční knoflíky malé dítě hůře dosáhne, a proto je menší pravděpodobnost, že spotřebič omylem zapne.

Najít v prodeji plynovou varnou desku s dotykovým ovládáním není snadné. Pouze jeden nebo dva výrobci se odvážili tento experiment vyzkoušet. A protože myšlenka elektronického řízení plynového hořáku je poměrně nákladná, náklady na takový model by byly velmi vysoké.

Bezpečnost

Nikdo nebude tvrdit, že plynové spotřebiče jsou nebezpečnější než elektrické. Únik plynu v důsledku náhodného zhasnutí plamene hořáku může mít velmi vážné následky. Při vaření na otevřeném ohni se snadno popálíte.

Při nákupu je nejlepší zvolit model vybavený systémem detekce plynu na základě činnosti čidel, která reagují na uhašení požáru. Pokud je plamen uhašen, zhasnut průvanem nebo z jakéhokoli jiného důvodu zmizel, čidlo okamžitě přeruší přívod paliva. Nejlepší je, když je tato funkce implementována pro oba hořáky a troubu.

Bezpečnost plynových spotřebičů je důležitá zejména pro rodiny s dětmi. Některé modely jsou vybaveny funkcí dětské pojistky, která brání malým dětem zapnout spotřebič bez vědomí rodičů. Můžete také najít spotřebiče s odnímatelnými magnetickými rukojeťmi, které lze dočasně sejmout z varné desky. K dispozici jsou také speciální bezpečnostní uzávěry regulátorů a speciální kryty („branky“), které zabraňují dětem sahat do ohně.

Čištění plynové varné desky není nikdy snadné. Usazeniny z hoření a saze se obtížně odstraňují. Čištění mřížek je obzvláště časově náročné. K odstranění nečistot z nich můžete použít kartáče, kovové houbičky, prášky nebo je namočit v horké vodě se saponátem.

Mnoho nepříjemností kvůli vyčnívajícím hořákům a ovládacím knoflíkům, pod kterými se hromadí spousta nečistot. Často je nutné je vyjmout kvůli čištění. Je dobré pořídit si model se zapuštěnými knoflíky. Tento se čistí mnohem snadněji.

Další nepříjemnou věcí je čištění trouby. Elektrické modely jsou často vybaveny hydrolýzou, pyrolýzou nebo katalytickým cyklem, který usnadňuje jejich čištění. Ze všech těchto pokroků je pro plynovou varnou desku k dispozici pouze katalytické čištění. Do smaltu, který se nanáší na stěny vnitřní komory, se přidává speciální látka. katalyzátor. Během vaření rozkládá tuk, který se hromadí na povrchu, na vodu a organické látky. Po dokončení vaření stačí zbytky otřít mokrým hadříkem. Pokud však nejste šťastným majitelem modelu s funkcí katalyzátoru, budete muset čištění provádět ručně.

Funkčnost

Funkčnost plynové varné desky je výrazně horší než u elektrických varných desek. Trouba nemá žádné automatické programy, ukazatele varu ani jiné užitečné funkce. Již zmíněný bezpečnostní spínač a bezpečnostní zámek plynu a elektrický spínač zapalování jsou jen některé z užitečných doplňků. Není třeba se obávat nepříjemností a nebezpečí popálení o sporák. Někdy mohou být hodiny integrovány do ovládacího panelu.

Trouby mohou být vybaveny časovačem, který vydá zvukový signál po uplynutí nastaveného času, teleskopickými držáky pánví, plynovým grilem a konvekční funkcí. Poslední z nich je stále raritou.

Spotřeba plynu

Spotřeba je pravděpodobně nejdůležitějším faktorem při nákupu plynového sporáku. Vzhledem k současné úrovni cen a jejich neustálému zvyšování začíná mnoho lidí uvažovat o tom, zda by se neměli vzdát plynu ve prospěch elektřiny? Jaká je tedy průměrná spotřeba plynu za hodinu a měsíc vaření??

Hořáky na varné desce mají různé výkony. Tento parametr přímo určuje, kolik paliva spotřebuje každý hořák. GOST definuje hodnoty výkonu takto

Standardní sporák se čtyřmi hořáky proto vyžaduje přibližně 7 kW. 10 kW odpovídá přibližně 1 krychlovému metru paliva. Ukázalo se, že spotřebič spotřebuje asi 0,7 m3 za hodinu provozu, pokud jsou zapnuty všechny hořáky. Znalost tohoto čísla umožňuje snadno vypočítat měsíční náklady.

Výhody elektrického vaření s Aeg

Elektrické sporáky AEG se vyznačují rozsáhlými funkcemi, vysokou úrovní bezpečnosti a různými druhy ohřevu, stejně jako stylovým designem a snadným používáním. Pro povrchovou úpravu varných ploch se používá několik typů materiálů. smaltovaná a nerezová ocel vysoké kvality, sklokeramika a další.

Elektrické sporáky AEG lze rozdělit na dva typy: modely s tradičním přenosem tepla z plotýnek a spotřebiče, u nichž je dno nádobí zahříváno magnetickou indukcí. První indukční varné desky AEG byly na trhu koncem 80. let 20. století. V elektrických sporácích této značky se používají topná tělesa Hi-Light.

Varné zóny, ukazatel tepla a režim zvýšení výkonu PowerBoost jsou integrovány do varných ploch elektrických sporáků. K dispozici je také dětská pojistka a automatické vypnutí.

Všechny spotřebiče AEG vycházejí ze stejného designového konceptu, který zajišťuje harmonickou kombinaci elektrických sporáků s ostatními spotřebiči značky AEG. Povrch z nerezové oceli je potažen tmelem AntiFingerprint, který zabraňuje zanechávání otisků prstů. Trouby AEG lze ovládat mechanickými knoflíky, tlačítky nebo senzory.

Trouby jsou vybaveny všemi potřebnými nastaveními, jako je gril, konvekce, pizza talíř, rozmrazování, nízká teplota, dehydratace a udržování tepla.

Spolehlivé, bezpečné a multifunkční elektrické sporáky AEG nabízí náš internetový obchod. Jsme autorizovaným prodejcem domácích spotřebičů německé značky, máme oficiální status partnera společnosti AEG. Všechna zařízení mají certifikáty, pasy a záruční listy. Nezapomeňte se podívat na stránku „Akce“, která nabízí nejlepší nabídky. Veškeré dotazy můžete směřovat na naše manažery telefonicky.

Sporák Aeg CIR56401BM

| Denial of responsibility | Contacts |RSS