Čištění přívodního ventilu myčky Bosch

Aby vám myčka nádobí poskytovala dokonalé mytí po mnoho let, je důležité nejen dodržovat pravidla pro její provoz, ale také se o ni řádně starat. V tomto článku se dozvíte, jak doma vyčistit myčku nádobí.

Neumyté talíře a pánve, matné sklenice, mastný film na stěnách skříňky a odporný, zatuchlý zápach při otevření dvířek to vše vám napoví jediné: potřebujete okamžitě vyčistit myčku nádobí!

čistit, čerpadlo, myčce, nádobí

Nechcete však čekat, až vaše myčka nebude fungovat správně nebo, což je ještě horší, bude rozbitá. Mnohem účinnější je přijmout preventivní opatření. Výrobce doporučuje čistit sporák od nečistot, mastnoty, vodního kamene a dalších nečistot jednou za 2-3 měsíce a přívodní a odtokový systém čistit nejpozději jednou za 1-2 týdny.

Celkové mytí myčky lze rozdělit do dvou fází: mechanické a automatické mytí.

 • Mechanická fáze, kde se všechny kroky musí provádět ručně:
 • Vyčistěte všechny vyjímatelné filtry a v případě potřeby uvolněte otvory pro přívod vody do rozprašovacích lopatek;
 • Omyjte boční stěny, dno a horní část komory, vnitřní stranu dveří a těsnění;
 • vyčistit koše a vrátit je na místo.
 • Fáze automatického mytí, kdy se do myčky vloží mycí prostředek a spustí se cyklus mytí při vysoké teplotě.

Jak zabránit ucpání?

Abyste předešli opravě spotřebiče, vyhněte se ucpání. I v návodu výrobce se doporučuje dodržovat správné provozní zásady.

 • Důkladně opláchněte nádobí a utřete zbytky jídla.
 • Vyčistěte odtokový filtr alespoň jednou týdně.
 • Jednou za šest měsíců vyčistěte vstupní sítko.
 • Udržujte myčku nádobí bez plísní a mastnoty.
 • Nasaďte další filtry ke snížení koncentrace soli ve vodě.

Podívejte se na užitečné video o údržbě myčky nádobí:

Nezapomeňte, že za životnost našich spotřebičů jsme zodpovědní my. Jak dlouho vám myčka vydrží, závisí na tom, jak dobře se o ni staráte? Pokud je váš stroj v záruce, obraťte se na servisní středisko.

Jak předcházet problémům?

Oprava myčky nádobí může vyjít pěkně draho. Abyste se vyhnuli plýtvání rozpočtem, dodržujte následující pravidla provozu:

Nenechávejte na spotřebiči zbytky jídla, párátka, ubrousky.

Používejte odstraňovače vodního kamene. Nejúčinnější jsou:

 • Kyselina citronová;
 • Cvičení;
 • Solný ocet;
 • Směs jedlé sody a peroxidu vodíku;
 • Dokončete řešení Calgonit Fusion Power;
 • Vysoce koncentrovaný gel Uniplus;
 • Tablety nebo gel na čištění strojů Henkel Somat.

Při plnění myčky buďte opatrní, zejména u sklenic, panáků a jiných choulostivých předmětů. Pokud se nádobí při mytí rozbije, jeho úlomky se dostanou i do filtru a odtoku.

Po každém mycím cyklu nechte zásobník vyschnout.

Lze namontovat další filtry, které snižují tvrdost vody. Lze použít také změkčující sůl, která zabraňuje tvorbě vodního kamene.

Pravidelně čistěte spotřebič od mastnoty a plísní.

Nyní už víte, co dělat, když je myčka ucpaná, a můžete problém snadno vyřešit sami.

Pokud jste energičtí, zodpovědní a motivovaní!

máte zkušenosti s opravami domácích nebo komerčních spotřebičů. pak se připojte k naší nejsilnější lize odborníků na spotřebiče! Zavolejte nám nebo pošlete dotaz.

Jak zabránit ucpání?

Abyste se vyhnuli opravám spotřebičů, vyhněte se jejich ucpávání. Dokonce i v návodu k obsluze od výrobce je uvedeno, že je třeba dodržovat návod k obsluze.

 • Udržujte své nádobí a kuchyňské náčiní bez stop po jídle.
 • Vyčistěte odtokový filtr alespoň jednou týdně.
 • Jednou za šest měsíců vyčistěte sítko jímky.
 • nechte stroj kompletně vyčistit od plísní a mastnoty.
 • Použijte další filtry ke snížení koncentrace soli ve vodě.
čistit, čerpadlo, myčce, nádobí

Podívejte se na užitečné video o údržbě myčky nádobí:

READ  Jak zjistit teplotu elektrické trouby

Nezapomeňte. životnost vaší myčky nádobí závisí na nás. Podle toho, jak se o myčku staráte, závisí její životnost. Pokud je váš stroj v záruce, obraťte se na náš servisní tým.

Typy ucpání

Ucpání není těžké rozpoznat. pokud k němu dojde, po umytí nádobí je na dně myčky stále trochu použité vody a myčka také vydává podivný zvuk a praskání. Pro správné vyřešení problému je třeba zjistit, zda je systém ucpaný zevnitř nebo zvenčí.

Vnější ucpání myčky

Vnější blokády jsou vnějšího charakteru:

 • Pokud je vypouštěcí hadice zalomená, je fyzicky nemožné, aby špinavá voda odtekla. Může být způsobena nesprávně instalovaným strojním zařízením. Nejjednodušší řešení problému je jednoduše narovnat vypouštěcí hadici.
 • Ucpaný odtok spotřebiče. při provozu myčky se v odtokové hadici shromažďují zbytky jídla, drobné předměty zapomenuté na talířích. Dalším místem, kde může dojít k ucpání, je kanalizační potrubí. Chcete-li lokalizovat ucpané místo, musíte si připravit nádobu na odtok vody a poté do ní nasměrovat hadici zapnutím režimu vypouštění. Pokud voda proudí pod dobrým tlakem, je problém v potrubí. Odtoky se čistí pomocí účinných chemických prostředků: Mister Muscle, Mole, Domestos, Tiret. Pokud se nečistoty nedají rozpustit, prorazí se drátem. Pokud z hadice teče málo vody, je zřejmé, že je ucpaná. Díl je třeba odpojit a opláchnout pod silným proudem vody.

Upozornění. Veškeré opravy kuchyňských spotřebičů se provádějí po jejich odpojení od elektrické sítě.

Vnitřní ucpání myčky

Uvnitř spotřebiče je ještě více faktorů, které způsobují selhání odtokového systému. Patří mezi ně:

 • Filtr je zanesený. v návodu každého výrobce myčky nádobí je uvedena doložka, která doporučuje vyčistit myčku od zbytků jídla a jiných předmětů. Pokud tuto radu nedodržíte, filtr ve spodní části spotřebiče se znečistí. Čištění filtru v myčce nádobí je snadné. Lze jej snadno vyjmout, očistit od nečistot, opláchnout pod tekoucí vodou a znovu vložit. Po dokončení práce je třeba zkontrolovat, zda funguje. Na dno pračky nalijte 2-3 sklenice vody a aktivujte funkci vypouštění. Pokud kapalina snadno stéká, stroj pracuje správně.Vyjímatelný filtr vypláchněte vodou
 • Problémy s přívodním ventilem vody. v místě, kde voda vstupuje do systému myčky, je přívodní ventil s filtrem. Vzhledem k vysokému obsahu rozpuštěných solí a kovů v kapalině se díl rychle ucpe a přestane propouštět vodu. Další častou příčinou poruch jsou časté poruchy vody. Vzduch a částečky rzi se dostávají do systému, když v potrubí není kapalina.
 • Ucpané vypouštěcí čerpadlo. porucha je způsobena tím, že se do stroje dostanou střepy nádobí, kameny a jiné tvrdé předměty. V závislosti na modelu může být čerpadlo umístěno na přístupném nebo nepřístupném místě. v takovém případě ho může vyjmout pouze odborník.
 • Ucpané přívody vody na lopatkách. usazeniny vodního kamene na kovu a zbytky jídla ucpávají malé otvory a ovlivňují výsledek mytí.

Pozor. Pokud po vyčištění myčka stále nevypouští špinavou vodu, je jedna z komponentů vadná. Odborník pomůže identifikovat závadu a vyměnit díl.

čistit, čerpadlo, myčce, nádobí

Zvláštní případy

Žádné z výše uvedených opatření nepomáhá? Co dělat v tomto případě? Zavolejte technika! Pravděpodobně je vadný ovládací prvek. Diagnostikovat takovou závadu a vyměnit ji za novou může pouze kvalifikovaný technik.

Porucha softwarového modulu. Pokud elektronický „mozek“ správně neanalyzuje provoz spotřebiče a řídicí modul není správně naprogramován, může dojít k zastavení průtoku vody. To lze diagnostikovat pouze pomocí specializovaných nástrojů. Opravte ji přeflešováním nebo výměnou jednotky za novou. Jedná se o nejdražší typ opravy myčky nádobí a riziko vážného poškození je poměrně vysoké. Kontrola činnosti elektronické jednotky je v kompetenci servisního technika.

Rozbití snímače hladiny vody. Tlak vody uvnitř myčky měří jednotka zvaná tlakový spínač. Jsou dvojího typu. elektronické a mechanické a během provozu nepřicházejí do přímého kontaktu s vodou. Všechna měření se provádějí přes speciální vzduchovou membránu a přenášejí se do snímače. Poškození může být způsobeno zoxidovanými kontakty, proražením trubice pressostatu, požitím čisticího prostředku nebo výrobní vadou. K diagnostice poruchy se používá multimetr. přivolání kvalifikovaného technika je nutností, ne rozmarem.

READ  Kdy můžete vidět výsledky po laserové epilaci

Fáze mechanického čištění

Přestože mnoho moderních myček nádobí disponuje samočisticí funkcí, nezbavuje se tím nutnosti pravidelného oplachování filtrů a dalších součástí myčky.

Dokonce i profesionální přípravky pro péči o myčky nádobí mohou představovat výzvu, pokud jde o řešení ucpání a těžko přístupných vodních podmínek. Klíčem k bezproblémovému chodu myčky nádobí je proto komplexní a včasný servis.

Proplachování odtokového a vstupního filtru

V odtoku každé myčky nádobí je vícevrstvý filtr, jehož úkolem je zajistit, aby se odtok neucpal částečkami jídla a jinými nečistotami.

Ale i když pečlivě dodržujete doporučení výrobce a před každým mytím nádobí otíráte, abyste odstranili zbytky jídla, mastnota nebo usazeniny z tvrdé vody mohou způsobit, že se spotřebič zastaví ještě před dokončením celého mycího cyklu.

Filtr byste měli čistit alespoň jednou až dvakrát týdně, protože jemná síťka by se mohla ucpat nerozpustnými částicemi pracího prostředku nebo soli a pračka by pak zobrazovala chybu vypouštění

Chcete-li se dostat k filtru, postupujte takto

 • Odpojení myčky nádobí.
 • Vyjměte spodní koš a houbou seberte zbylou vodu ze dna spotřebiče.
 • Ve spodní části skříně vedle rozprašovacího kotouče je kruhová prohlubeň, v níž je umístěn filtr, který se skládá z kovové membrány pro jemné čištění, plastové misky s velkými otvory a vnitřního síta.
 • V novějších myčkách nádobí lze prvek snadno vyjmout jednoduchým vytažením nahoru nebo vyšroubováním proti směru hodinových ručiček. Modely starší než 7-10 let však mohou vyžadovat šroubovák, kleště a další šikovné nástroje z arzenálu domácího kutila.
 • Odstraňte vodu houbou z otvoru pod samotným sítkem a zkontrolujte, zda se v prohlubni nenachází nečistoty. pokud by se přes ochranný kryt sítka dostaly pevné částice odpadu, mohly by poškodit nebo zničit čerpadlo.
 • Abyste se ujistili, že oběžné kolo čerpadla pracuje správně, můžete pomocí šroubováku vyšroubovat samořezný šroub, sejmout kryt lopatek a opatrně otáčet oběžným kolem. Pokud se snadno otáčejí a nenajdete žádná cizí tělesa, můžete je dát zpět dohromady. V opačném případě budete muset konstrukci čerpadla demontovat.
 • Všechny díly se poté očistí od nečistot a omyjí teplou vodou s odstraňovačem mastnoty. Pokud nebyl filtr dlouho čištěn, síťové články jsou silně zanesené nebo je sklo pokryto vodním kamenem, můžete tyto prvky na několik hodin namočit do roztoku octa, kyseliny citronové nebo je postříkat prostředkem na mytí nádobí.

Ačkoli je výstupní filtr nejčastějším místem ucpání, důkladné mechanické čištění myčky by mohlo zahrnovat také důkladnější čištění přívodní hadice. Můžete najít nahromaděný písek, rez a částečky soli.

Chcete-li se dostat k přívodnímu filtru, zavřete vodu a odšroubujte přívodní hadici. membrána s jemnými oky je vidět uvnitř

Chcete-li vyčistit přívod myčky, odpojte přívodní hadici (a zároveň ji opláchněte). Uvnitř jednotky musí být dva filtry: jeden za trojúhelníkem a druhý na vstupu do jednotky.

Obě sítka se vyjmou a opláchnou teplou vodou. Pokud jsou poškozené nebo silně zanesené, lze je vyměnit za nové. tento spotřební materiál je levný. Po kontrole se všechny filtry znovu sestaví v opačném pořadí.

Zkontrolujte stav a čištění stříkacích ramen

Dalším problematickým prvkem, který může myčku poškodit, je ostřikovací systém. Přestože je voda v hadici opláchnuta od hrubých nečistot, malé částečky písku a vápenatých solí si stále mohou snadno najít cestu skrz síťku vstupního filtru.

Vysoká tvrdost vody může také poškodit těsnění na otočném rameni, proto je vhodné kontrolovat jejich stav alespoň jednou měsíčně.

K vyčištění ucpaných trysek oběžného kola můžete použít zubní kartáček, kousek jemného drátku nebo obyčejné párátko. dávejte však pozor, abyste nečistoty nezatlačili hlouběji do otvoru

 • Vytáhněte horní koš i s připojeným vahadlem.
 • Uvolněte západky a sejměte lopatky ostřikovacího ramene.
 • Vyjměte spodní koš a vyjměte spodní vahadlo. obvykle stačí vahadlo otočit proti směru hodinových ručiček a vytáhnout nahoru, přičemž díl zůstane uprostřed.
 • Zkontrolujte stav těsnění (v případě potřeby je vyměňte).
 • Opláchněte lopatky pod tekoucí vodou, vyčistěte trysky a přípojky.
 • Znovu sestavte systém a zkontrolujte, zda se ostřikovací ramena otáčejí bez překážek nebo násilí.
READ  Jak nastavit čas na troubě Electrolux

Uchycení vahadel se u různých modelů liší, proto je dobré se před prvním čištěním podívat do návodu, abyste se ujistili, že spojovací prvky náhodou neporušíte.

V tomto videu se dozvíte, jak vyčistit trysky na ostřikovacích ramenech myčky nádobí Hansa:

Čištění karoserie a těsnění

Po každém použití je vhodné vytřít vnitřní stěny, koše a těsnění dveří do sucha. Není však na škodu tato místa pravidelně dezinfikovat speciálním přípravkem schváleným pro použití v myčkách nádobí.

Zvláštní pozornost je třeba věnovat spárám a oblasti kolem dna dvířek. při čištění se téměř nikdy neomývají vodou, takže se zde rychle hromadí zbytky jídla a začínají se rozkládat.

Pokud nejsou vnitřní prvky vytřeny a skříňka není vyvětrána, může se uvnitř usadit vlhký zápach nebo plíseň

K otření lehce znečištěného těsnění by měl stačit měkký hadřík namočený v čisticím prostředku, v méně závažných případech si můžete pomoci zubním kartáčkem. Dvířka nepokropte ani neumývejte mokrou houbou, aby se tekutina nedostala na elektrickou instalaci nebo zámek.

Jak vyčistit vnitřní prostor myčky nádobí

Jedná se o závěrečnou část procesu čištění. To má smysl pouze tehdy, pokud jste si jisti, že ostatní části myčky nejsou silně znečištěné.

Co dělat

Připravte si roztok mycího prostředku. Výrobci nejčastěji doporučují používat pouze určité mycí prostředky do myček nádobí. Jsou nejbezpečnějším a nejúčinnějším způsobem odstraňování mastnoty, sazí, plísní a rzi.

Tyto výrobky jsou k dostání v běžných supermarketech. Zpravidla se jedná o plastovou nádobu s tekutým roztokem, uzavřenou membránou, která se rozpouští horkou vodou. Existují však také možnosti v podobě obvyklých tablet.

Spotřeba paliva vozidla s otevřenými okny je podobná jako u automobilu s otevřenými okny. Spusťte prací cyklus na maximální teplotu.

Pokud není k dispozici žádný dílenský prostředek a je nutné zařízení vyčistit, někteří řemeslníci doporučují použít obvyklý stolní ocet a jedlou sodu. Vložte skleněnou nádobu do spodního koše myčky nádobí. Nalijte do něj ocet, zavřete auto.

Spusťte celý prací cyklus. Po dokončení vyjměte sklenici a posypte dno myčky jedlou sodou.

Přístroj zavřete alespoň na několik hodin, například přes noc. Ráno spusťte další plný prací cyklus.

Zbavte se mastnoty, plísní a rzi

Nyní by měly být odstraněny všechny viditelné nečistoty, plísně, mastnota a rez:

 • K odstranění plísní je nutné použít bělicí prostředek. Tento proces je však pro nerezové díly nebezpečný, proto je nejlepší zabránit usazování plísní pravidelným vysoušením stroje. K tomu stačí nechat dvířka otevřená, aby se vnitřní prostor mohl větrat;
 • Odstranění rzi. Je třeba použít speciální odstraňovač rzi, ale je také důležité pochopit, proč ke korozi dochází. Časem se může barva na koších začít odlupovat, proto můžete nátěr obnovit speciálním tmelem. Aby se do stroje nedostalo velké množství vody obsahující železo (např. z rezavého potrubí), měl by být na přívodu instalován filtr;
 • V ideálním případě by se varná skříň, dvířka, těsnění a hrubý filtr přístroje měly čistit každý den.

Kdy zavolat opravnu myček nádobí

Jednoduché poruchy myčky nádobí lze samozřejmě vyřešit svépomocí. například opravit zalomení hadice nebo odstranit ucpání. Výměnu čerpadla, instalaci nového modulu nebo pressostatu však nemůže provést každý. Pokud si nejste jisti, zavolejte raději servisního technika.

| Denial of responsibility | Contacts |RSS