Jak čistit sklokeramickou varnou desku? Dobrá rada pro ženy v domácnosti!

Abyste pochopili, jak čistit sklokeramickou varnou desku, musíte znát několik informací o samotném materiálu.

 • Vlastnosti elektrických sklokeramických varných desek
 • Péče o keramické varné desky. jaké materiály a nástroje používat
 • Čím čistit sklokeramickou varnou desku: průmyslové a domácí chemikálie
 • Žebříček nejoblíbenějších produktů na trhu
 • Srovnávací tabulka nejlepších čističů sklokeramických desek
 • Jak vyčistit sklokeramickou varnou desku pomocí improvizovaných materiálů
 • Co nepoužívat při čištění sklokeramiky

Как почистить стеклянную электрическую плиту пищевой содой

Jak a čím uklízet v domácnosti?

Jak čistit sklokeramickou varnou desku? Nejdřív k tomu, jak to udělat správně.

Varování! Nový nástroj pro stavbu kuchyní je online. Seznamte se s ním a navrhněte si kuchyň svých snů zdarma! Může být také užitečný návrhář šatníku.

 • Odpojení spotřebiče od sítě.
 • Poté navlhčete povrch mokrým hadříkem nebo houbou (mějte však na paměti, že v některých případech je nutné nechat sporák suchý. přečtěte si pozorně pokyny k čištění).
 • Čištění pomocí pomůcek.
 • Čištění příliš velkého množství zbytkových chemikálií.
 • Otřete do sucha.

Tipy pro údržbu

Aby váš sklokeramický sporák vydržel co nejdéle a neztratil své dekorativní vlastnosti, doporučujeme

 • Na varné zóny nepokládejte nádobí s mokrým dnem;
 • Zeleninu nemyjte v blízkosti varné desky, aby se na ni nedostala zrnka písku;
 • oplachování čisticích prostředků velkým množstvím vody, aby se zabránilo korozi povrchu agresivními složkami.

Když chcete uklidit sklokeramickou varnou desku, není dobré používat odstraňovače skvrn a čističe na trouby.

Nejlepší nádobí se posuzuje podle základny

Dalším ožehavým tématem, které sklokeramické sporáky často trápí, je, jaké nádobí se pro základnu sporáku doporučuje.

Každý ví, že velikost hrnců a pánví by měla odpovídat průměru hořáku. V návodu ke každé varné desce je to vždy vysvětleno a je přiložen diagram znázorňující správnou a nesprávnou polohu pánve.

Doporučený materiál pro hrnce a pánve však není každému jasný. Někteří výrobci uvádějí, že hliníkové a měděné pánve se nesmí používat, jiní uvádějí, že se používat mohou. Obecně platí, že vaření v tomto nádobí není zakázáno. Skleněná kamenina však může zanechávat specifické perleťové skvrny, které lze velmi těžko, někdy až nemožně, vyčistit.

Dobré nádobí se pozná podle dna hrnce, ne podle materiálu, říká Electrolux. Základna by měla být co nejtlustší a nejplošší. Neměli byste používat hrnce s poškozeným dnem. mají drsný povrch nebo otřepy, které mohou při pohybu způsobit nesmazatelné škrábance.

Dno nádobí by mělo být při pokojové teplotě mírně konkávní, protože se při zahřívání zploští a je v plném kontaktu s varnou plochou. Tím je zajištěno vytápění s co nejmenšími tepelnými ztrátami. Podle evropské normy DIN 44904 nesmí maximální konkávnost základny překročit 0,6 % průměru základny. Například hrnec o průměru 220 mm s podstavcem by měl mít konkávnost maximálně 1,3 mm.

čistit, sklokeramickou, varnou, desku

Odborníci společnosti Ariston varují před používáním hrnců a pánví, které byly použity k vaření na plynovém sporáku, protože jejich dno se může v důsledku nerovnoměrného působení silného plamene deformovat, takže není možný plný kontakt s varnou plochou.

READ  Jak čistit čerpadlo v myčce nádobí

Smaltované nádobí lze používat. Jediné, co je třeba udělat, je nenechávat je prázdné na horkých varných zónách. V takovém případě by mohlo dojít k poškození sklokeramického povrchu, který nelze opravit.

Téměř na všech hrncích a pánvích je v zásadě uvedeno, pro jaké povrchy jsou určeny. Musí být jasně uvedeno, zda se jedná o „keramický“ nebo „keramický“. Pokud je napsáno jednoduše „pro elektrické varné desky“, znamená to jednoduše smaltované pracovní desky s „palačinkami“.

Pokud je sklokeramická varná deska vybavena indukčními hořáky, je třeba věnovat výběru nádobí ještě větší pozornost. Ocelové, smaltované ocelové a litinové pánve a kastroly jsou vhodné pro indukci. Nádobí se dnem ze slitiny kovů („sendvič“) je vhodné pouze tehdy, pokud to výrobce uvádí. To znamená, že základna obsahuje feromagnetický prvek. Pomocí magnetu můžete zkontrolovat, zda pánev, která se vám líbí, odpovídá vašemu hořáku. Na indukční desky nepoužívejte hliníkové, měděné, mosazné, nerezové (pokud nejsou označeny), skleněné, keramické nebo faora nádobí.

Další drobnou, ale důležitou poznámkou ke všem typům sklokeramických varných desek je, že před zapnutím hořáku je třeba na něj nejprve umístit nádobí.

Čím čistit sklokeramickou varnou desku

Sklokeramika je křehký materiál a je třeba s ní zacházet opatrně, takže hospodyňky stojí před otázkou, jak takovou varnou desku čistit, aniž by se poškodil její povrch, a jaké čisticí prostředky je nejlepší používat.

 • Nejúčinnějším a nejbezpečnějším způsobem, jak se zbavit skvrn na sklokeramických varných deskách, je použití měkkých hadříků, utěrek na nádobí a melaminových houbiček. Pro silnější znečištění je nutná speciální plastová škrabka. Nikdy se nesmí nahrazovat nožem, kovovým kartáčkem nebo žiletkou.
 • K odstranění mastnoty a nečistot na varné desce nejsou vhodné běžné čisticí prášky. Speciální čističe na sklokeramiku najdete v železářství (na obalu by měly být uvedeny příslušné informace). Obvykle se jedná o krémovou látku bez abrazivních přísad.
 • Můžete také použít čistič oken. je to tekutina, díky které se vaše sklokeramické dlaždice lesknou bez šmouh.

Komerční chemikálie však nejsou jediné, které mohou bojovat proti skvrnám. Co dalšího můžete použít k čištění varné desky?? Ty jsou považovány za nejúčinnější a nejbezpečnější čisticí prostředky:

 • Jedlá soda. Obecně platí, že na sporák nepoužívejte prostředky pro chemické čištění. poškodily by jeho povrch. Abyste se zbavili odolných skvrn, je třeba smíchat jedlou sodu s vodou na pastu, nanést směs na znečištěný povrch, počkat 10-15 minut a pak pokračovat v čištění.
READ  Jak zapnout varnou desku Hansa schott ceran

Cenově dostupný a levný způsob šetrného čištění skvrn a také pomáhá odstraňovat nepříjemné pachy z připálených potravin. Pokud samotná jedlá soda nestačí, přidejte do směsi citronovou šťávu.

 • Ocet. Kyselinu smíchejte s vodou v poměru 1:1 a roztok naneste na varnou desku. Pomocí stříkací pistole nastříkejte přípravek rovnoměrně na povrch. Po 3-5 minutách je třeba jemně odstranit připálenou mastnotu nebo zbytky jídla a otřít povrch čistým hadříkem.
čistit, sklokeramickou, varnou, desku

Pokud je nečistota čerstvá, postačí tato opatření. V případě odolných karbonových usazenin nebo mastnoty je nutné čištění 2-3krát opakovat.

Výrobci sklokeramických varných desek nevyrábějí pouze samotné spotřebiče, ale také prostředky pro péči o ně. Sklokeramika se díky svému jednoduchému použití poprvé objevila v restauracích a sklokeramické čisticí prostředky se staly známými jako profesionální čisticí prostředky.

Výrobce tvrdí, že složky v tekutině nebo prášku mohou vyčistit jakýkoli typ nečistot, aniž by poškodily ruce. Při častém používání se však doporučuje používat rukavice. Před použitím čisticí prostředek dobře protřepejte. I odolné, těžko odstranitelné nečistoty a skvrny lze odstranit bez větší námahy. Roztok neobsahuje žádný silikon, takže ztvrdlé sklo nelze řádně vyleštit.

Vhodné pro každodenní čištění sklokeramických obkladů a dlažeb. Se zakořeněnými skvrnami si nedokáže poradit sám. Jsou zapotřebí další čisticí nástroje. Obsahuje značné množství silikonu, díky čemuž je vynikajícím lešticím prostředkem.

Jaké produkty a nástroje používat k čištění?

Keramika je velmi odolná, ale snese náraz. Pokud na sporák upustíte těžký předmět, může dojít k prasknutí.

Při čištění varné desky nepoužívejte nůž, brusné kovové nebo hrubé plstěné houby nebo prášky s tvrdými, hrubými částicemi. vzniknou škrábance.

Nedoporučuje se čistit sporák použitou houbičkou na nádobí, a to ani v případě, že používáte měkkou stranu. V takovém případě mastnota absorbovaná porézním materiálem způsobí větší škody.

K čištění sklokeramické varné desky používejte běžně dostupné čisticí prostředky

Místo improvizovaných čisticích prostředků lze použít čisticí prostředky vyráběné v průmyslu. Výrobci nabízejí specializované výrobky vyvinuté speciálně pro čištění sklokeramických varných desek. Pokud je na trhu nemáte, můžete použít čistič skla nebo melaminovou houbičku. Zpracování každého výrobku má zvláštní vlastnosti, se kterými je dobré se seznámit.

Čištění specializovaným přípravkem

Receptury pro čištění sklokeramiky byly vyvinuty s ohledem na požadavky tohoto materiálu. Neobsahují abrazivní částice, které by mohly poškodit povrch. Díky tomu jsou účinné i proti těm nejodolnějším skvrnám.

Většina specializovaných produktů obsahuje silikon, který na povrchu vytváří ochrannou vrstvu. To usnadňuje následné čištění. Varná deska se snadněji čistí a nečistoty se na ní tak snadno neusazují.

Před použitím specializovaného čisticího prostředku si pečlivě přečtěte pokyny výrobce. Obsahuje podrobné informace o tom, jak produkt aplikovat. Štětce, gely, krémy, spreje, emulze a pleťové vody jsou k dispozici od výrobce. Po čištění je třeba dlaždice důkladně opláchnout velkým množstvím vody. Pokud se tak nestane, zbytkové chemikálie způsobí při vysokých teplotách korozi sklokeramiky.

Přestože existuje velké množství specializovaných výrobků, oblíbené jsou zejména výrobky vyráběné pod ochrannými známkami Sanita, Top House, SanitaR, Shumanit, Dr. Rita atd. Beckmann a řada dalších.

READ  Jak čistit sklokeramickou varnou desku

Čisticí prostředky na zrcadla a sklo

Čisticí prostředky na sklo a zrcadla jsou vynikajícím řešením. Za tímto účelem se po vychladnutí nastříká na sporák a nechá se tam nějakou dobu působit. Povrch se poté zcela vyčistí a vyleští suchým hadříkem nebo houbou.

Jak čistit varnou desku melaminovou houbou

Melaminová houbička je vynikajícím pomocníkem při čištění keramických obkladů a dlažeb. V tomto případě nemá žádné škodlivé účinky. Houba se před použitím namočí do vody a poté se otře dočista. Výsledkem je, že všechny skvrny lze snadno odstranit. Poté stačí varnou desku opláchnout čistou vodou a otřít do sucha.

Čím čistit sklokeramickou varnou desku

Pokud se rozhodnete změnit design své kuchyně a vybavit ji sklokeramickou varnou deskou, budete si muset pořídit specializované nářadí, které se o tento chytrý, ale choulostivý spotřebič postará. Patří mezi ně škrabky, měkké plastové houbičky, houbičky, celulózové utěrky a utěrky z mikrovlákna. Nezapomeňte, že v tomto případě nejsou vhodné žádné prášky. pouze výrobky pastovité konzistence.

Než se vydáte do obchodu, zapište si do zápisníku seznam nejdůležitějších nástrojů na čištění sklokeramických varných desek. Mimochodem, nesnažte se nahradit speciální nástroje jejich domácími protějšky, například škrabky na sklokeramiku obyčejným nástrojem na holení: tenké ostré čepele sice varnou desku také čistí, ale mohou vážně poškodit její jemný povlak.

Speciální sklokeramické škrabky s vyměnitelnými čepelemi

Při vaření může i ten nejzkušenější kuchař zanechat na varné desce nevzhledné stopy, které se obtížně odstraňují běžným hadříkem nebo čisticím prostředkem. Speciální sklokeramická škrabka na varnou desku je nezbytným pomocníkem při mytí špinavého nádobí. Použití takového jednoduchého, ale účinného zařízení pomáhá vypořádat se i se starými a obtížnými skvrnami bez poškození varné desky.

Škrabka na sklokeramickou desku se skládá z rukojeti, ostré čepele a upevňovacího šroubu. Existují dva typy nářadí. s ocelovou rukojetí a s plastovou rukojetí. Ty jsou levnější, ale nejsou tak odolné jako kovové. Škrabací nože jsou vyrobeny z nerezové oceli a mohou být pevné nebo pohyblivé. Použití je velmi snadné, ale sklokeramický povrch je třeba čistit pod úhlem 30 stupňů.

V obchodech se spotřebiči a na specializovaných internetových stránkách je k dispozici široká nabídka speciálních sklokeramických škrabek. K dostání jsou jak od výrobců sklokeramických sporáků (Bosch, Electrolux, Gorenje, Indesit, Whirlpool), tak od dalších výrobců nádobí (FIT, Fackelmann, Filtero, Ista, KW Zone, Tetra, Multidom, Dr.Beckmann, Top House atd.).Beckmann, Top House atd.). Pokud se původní čepel časem opotřebuje, jsou k dispozici náhradní bloky. Přibližné ceny tohoto příslušenství najdete v tabulce:

| Denial of responsibility | Contacts |RSS