Jak čistit sklokeramickou varnou desku? Tip hospodyně!

Abyste pochopili, jak čistit sklokeramickou varnou desku, musíte znát některé nuance samotného materiálu.

Sklokeramické varné desky jsou založeny na použití materiálu Ceran, který je vysoce odolný proti nárazu a má nízkou tepelnou roztažnost.

Nalévání vody na horký povrch sporáku zabraňuje vzniku trhlin způsobených rozdílem teplot. Výrobce garantuje průměrnou životnost 15 let v domácích podmínkách.

Takové modely sporáků jsou obvykle vybaveny halogenovým hořákem nebo systémem High Light, kde teplo zajišťuje topný pás ze speciální slitiny, ovinutý symetrickými kroužky pod keramickou částí.

Navenek má sklokeramická hlína dokonale hladký povrch, který působí příjemně. Dlouhodobé vaření způsobuje znečištění, mastné skvrny a další obtížně odstranitelné nečistoty. Pro každou hospodyňku je proto užitečné vědět, jak a hlavně jak čistit sklokeramickou varnou desku, aby si zachovala svůj dokonalý vzhled po celou dobu životnosti.

čistit, sklokeramickou, varnou, desku

Jak čistit sklokeramické varné desky pomocí domácích chemikálií a různých čisticích prostředků

K dispozici je široká škála specifických čisticích prostředků pro domácnost. Včetně univerzálních čisticích prostředků.

Doporučenými čisticími prostředky jsou čisticí prostředky na sklokeramické desky:

S čisticími prostředky

Mnoho výrobců spotřebičů a velkých chemických společností vyrábí řadu čističů sklokeramických desek, např. Filtero, Topperr atd. д. Při výběru je proto důležité zkontrolovat, zda je značka a model varné desky kompatibilní s daným typem mycího prostředku.

Čištění sklokeramické varné desky speciálním čisticím prostředkem doporučeným výrobcem varné desky.

Důležité! Pokud jsou dlaždice vyrobeny méně známou firmou nebo pokud nejsou k dispozici specializované výrobky, je vhodné věnovat pozornost složení, aby neobsahovaly agresivní nebo abrazivní látky. Základní čisticí složky jsou ve všech roztocích zhruba stejné. Lze použít jakýkoli čisticí prostředek na sklokeramiku, který je vhodný pro čištění sklokeramiky.

Počkejte, až varná deska mírně vychladne. Při nadměrném zahřívání dochází k částečnému odpařování chemikálií, které nepředstavuje zdravotní riziko. Složení může také ztratit část své účinnosti.

Nastříkejte čisticí prostředek přímo na znečištěné místo pomocí dávkovače na nádobě s čisticím prostředkem. a pak ji rovnoměrně rozetřete v tenké vrstvě pomocí houbičky.

Čistič důkladně setřete suchým měkkým hadříkem.

Osušte povrch ručníkem. aby nezanechával šmouhy po vlhkém hadříku.

Specializované chemické látky látky Účinně odstraňuje skvrny z mého sporáku. Je sice dražší, ale zaručuje nejlepší výsledky vašeho vozidla sklokeramika Žádné šmouhy, žádné skvrny. Proč experimentovat, když můžete použít osvědčený čistič skla??

Středně hustá krémová kapalina s charakteristickým zápachem. Čistič je úsporný, účinný i ve studené vodě. Odstraňuje zaschlé skvrny, dodává lesklý povrch, snadno se oplachuje.

Foxy1 , Moskva, Rusko.

Používejte ochranné rukavice a zabraňte kontaktu s očima

S čističem skla

Čistič skla je určen k leštění sklokeramické varné desky. Není vhodný na mastné skvrny, proto je nutné je předem umýt spolu se špínou speciálním odmašťovacím čisticím prostředkem.

Složení se rovnoměrně nastříká na čištěný povrch.

Otřete dlaždice měkkým suchým hadříkem. Vhodná jsou mikrovlákna, která nezanechávají šmouhy, nitě ani žmolky.

Vhodné jsou tyto produkty: Cinderella „Clean Windows“, Laima Professional, Sanita Sprej na čištění skel.

Melaminová houba

Melaminová houba se skládá ze zhutněných melaminových vláken a krystalů, které se chemickou reakcí staly porézními. Dokáže setřít všechny druhy nečistot a zanechává povrch hladký a beze šmouh.

Melaminová houbička umožňuje téměř dokonale houbovat sklokeramické varné desky.

Používejte jej bez jakéhokoli čisticího prostředku, tj. otírejte sklokeramické dlaždice nasucho;

READ  Jak vybrat pánev pro sklokeramickou varnou desku

Při houbičkování nepoužívejte ochranné rukavice;

Pozor! Pokud máte pochybnosti, zda je melaminová houba vhodná pro vaši kuchyňskou soupravu, je třeba ji otestovat. Za tímto účelem vyberte malou oblast na opačné straně varné desky a pokuste se odstranit nečistoty.

Otřete hlavní skvrny. Pokud se vám to nepodaří, naneste na houbu čisticí prostředek a krouživými pohyby pracujte, dokud nedosáhnete požadovaného výsledku.

Po čištění otřete vařič měkkým hadříkem, který nepouští vlákna.

Tablety na mytí nádobí

Sklokeramické varné desky také využívají tablety do myčky nádobí, které účinně odstraňují mastné skvrny. Proces čištění probíhá následovně:

čistit, sklokeramickou, varnou, desku

Roztok nanášejte na čištěný povrch v malém množství.

Mastné skvrny setřete houbou nebo hadříkem.

Poté pomocí houby namočené ve vodě odstraňte mycí prostředek z varné desky.

Otřete do sucha suchým hadříkem.

Lze použít specializované produkty v podobě tablet Celesta, Aquarius, Meine Liebe a FeedBack.

Boj proti skvrnám na sklokeramické varné desce

Bohužel jako šťastný majitel sklokeramiky jsem ji začal okamžitě používat, aniž bych si dal tu práci a přečetl si pravidla zacházení se sklokeramickými povrchy. A okamžitě udělal ty nejhorší chyby z pohledu výrobce. Do hliníkového hrnce jsem dala vařit osolenou vodu na těstoviny a nechala je vařit na sporáku. Samozřejmě jsem nečekal takový výsledek, bělavou kruhovou skvrnu, drsnou na dotek.

Okamžitě jsem použil prostředek na mytí nádobí, abych se ho zbavil. A tím jsem to ještě zhoršil. Když jsem si uvědomil, že něco není v pořádku, nechal jsem všechno tak, jak to bylo, a rozhodl se, že teď budu muset žít s tímto nepořádkem. Ještě celý týden (!) Stále jsem používal varnou desku. Nakonec jsem si našla čas a vyhledala na internetu tipy na čištění a správné používání sklokeramických varných desek. 1. NEPOUŽÍVEJTE: hliníkové a plastové nádobí. Jídlo nechávám na sporáku „přejít varem“ (zejména sladké věci). Omyjte povrch prostředky na mytí nádobí, odstraňovači skvrn, čističi na trouby. Ponechání skvrn na místě. Mokré nebo velmi studené pánve by měly být umístěny na horké povrchy. Pád ostrých a těžkých předmětů. Čistěte povrch abrazivními houbičkami a výrobky, které je obsahují. Varnou desku čistěte stejnou houbou, jakou používáte při mytí nádobí. 2. Musíte čistit: speciálními čisticími prostředky, ne jen jedenáct nebo dvanáct trub. Použila jsem stejnou houbičku, kterou myji nádobí na skleněných sporácích, konkrétně na sklokeramických sporácích. Můžete použít prostředky na čištění nerezové oceli (neabrazivní) Můžete také použít jedlou sodu jako lidový prostředek. Koupil jsem si ne zrovna levné výrobky vyrobené v Holandsku, doporučené firmou Bosch pro sklokeramiku a ocel. Nejprve jsem použil čistič na sklokeramiku. Bylo třeba vynaložit hodně úsilí. Drhnutí a oplachování trvalo asi 10 minut. Drsnost (hliníkové usazeniny) byla výrazně menší, ale bělavá skvrna byla stále viditelná. S výsledky jsem nebyl spokojen. Pak jsem na internetu našla, že výrobce nabízí i speciální vylepšený přípravek na odstraňování právě takových skvrn. Ale nebyl na trhu. Pak jsem použil leštidlo na ocel. Myslím, že bych trpěl méně, kdybych s ním začal. Drsnost byla téměř úplně pryč a bělost byla vidět, jen kdybyste věděli, kde je.

Hlavně nezapomeňte dobře opláchnout vlhkým, čistým a měkkým hadříkem. Takže ze zkušenosti si myslím, že čistič nerezové oceli byl účinnější a lze jej omezit na. Značku neuvádím, aby to nebylo považováno za skrytou reklamu. Budu velmi rád, když se mi ozve někdo, kdo má osobní zkušenost. к. Nejsem jediný, koho to zajímá. A slibuji, že to vyzkouším.

Boj proti skvrnám na keramickém skle

Bohužel jako šťastný majitel sklokeramiky jsem ji ihned uvedl do provozu, aniž bych si dal tu práci a přečetl si pravidla ošetřování sklokeramických povrchů. A okamžitě udělal ty nejhorší chyby z pohledu výrobce. V hliníkovém hrnci jsem dala vařit osolenou vodu na těstoviny a nechala ji vařit na sporáku. Takový výsledek jsem nečekal. bílá kruhová šmouha byla na dotek hrubá.

Okamžitě jsem se ho zbavil pomocí prostředku na mytí nádobí. Tím se to ještě zhoršilo Když jsem si uvědomil, že něco není v pořádku, nechal jsem to být a rozhodl se, že teď budu muset žít s tímto ošklivým nepořádkem. Trvalo to ještě týden (!) Varnou desku používám i nadále. Nakonec jsem si našla čas a vyhledala na internetu tipy na čištění a správné používání sklokeramické varné desky. 1. NEPOUŽÍVEJTE: hliníkové nebo plastové nádobí. nechat jídlo na varné desce „vyvařit“ (zejména sladkosti). Mytí pomocí prostředků na mytí nádobí, odstraňovačů skvrn a čističů trouby. Ponechání skvrn v myčce nádobí. Mokré nebo velmi studené pánve na horkém povrchu. Pád ostrých a těžkých předmětů. Používejte abrazivní houby a čisticí prostředky obsahující tyto přísady. Použití stejné houbičky na mytí nádobí. 2. Čištění: Používejte speciální čisticí prostředek nejen na čištění elektrických zařízení. sporáků, konkrétně sklokeramických sporáků. Nepoužívejte žádné výrobky z nerezové oceli (ne abrazivní). Koupil jsem si ne zrovna levné výrobky holandské výroby, doporučené firmou Bosch pro sklokeramiku a ocel. Nejprve jsem začal s čističem sklokeramiky. Stálo to hodně úsilí. Drhnutí a oplachování mi trvalo 10 minut. Drsnost (hliníkové usazeniny) je podstatně menší, ale bělavá skvrna je stále viditelná. S výsledkem nejsem spokojen. Později jsem na internetu zjistila, že výrobce nabízí také speciální vylepšený přípravek na odstraňování právě takových skvrn. Ale nebyl v prodeji. Tak jsem použil čisticí prostředek na ocel. Myslím, že bych trpěl méně, kdybych s ním začal. Drsnost je téměř úplně pryč a bělost je vidět, jen když víte, kde byla.

READ  Jak vyjmout indukční varnou desku

Hlavně nezapomeňte zbytek přípravku dobře opláchnout vlhkým, čistým a měkkým hadrem. Ze zkušenosti si tedy myslím, že výrobek pro nerezovou ocel byl účinnější a lze jej omezit na. Značka není specifikována, takže můj materiál není skrytý reklama. Budu velmi ráda, když se mi ozve někdo z vás, kdo má osobní zkušenosti. к. Nejsem jediný, koho to zajímá. A slibuji, že to vyzkouším.

Praktické čističe sklokeramických varných desek

Varné desky lze čistit pomocí snadno dostupných čisticích prostředků, které má každá hospodyňka v kuchyni. Tyto produkty jsou účinné, ale jejich použití vyžaduje určitou míru opatrnosti.

Citronová šťáva a jedlá soda

Jedlou sodu lze použít k odstranění odolných skvrn na sklokeramických varných deskách. Prášek má však abrazivní vlastnosti, proto jej neaplikujte přímo na povrch, ale použijte jej v drátěnce.

 • Smíchejte jedlou sodu a teplou vodu v nádobě, až vznikne hladká kaše.
 • Směs naneste na odolné nečistoty a nechte ji působit 10-15 minut.
 • Vyčistěte místo kuchyňskou houbičkou.
 • Důkladně opláchněte zbytky jedlé sody a nečistot, abyste zabránili vzniku bílých šmouh.

Jedlá soda je šetrná a účinná ke sklokeramickému povlaku, nezanechává škrábance ani poškození

Pokud skvrna zůstane i po vyčištění, opakujte úkon, ale nechte pastu s jedlou sodou působit 30 minut. Po chvíli naneste na povrch trochu citronové šťávy. Chemická reakce mezi alkálií a kyselinou rozkládá nečistoty a usnadňuje jejich odstranění.

Čpavek

Čpavkový alkohol lze použít k odstranění stop po spálené tekutině, skvrn a k obnovení lesku.

 • Nalijte 250 ml destilované vody a 50 ml alkoholu do rozprašovače.
 • Lahvičku dobře protřepejte, aby se složky spojily.
 • Přípravek rovnoměrně nastříkejte na povrch a nechte působit 8-10 minut.
 • Vařič otřete měkkou utěrkou.

Sklokeramická deska. jak na připáleniny?

Ocet

Pro čištění a dezinfekci sklokeramické varné desky naplňte rozprašovač vodou a malým množstvím octa ve stejném poměru. Protřepejte nádobu a nastříkejte roztok na panel. Po několika minutách sklo otřete měkkým hadříkem.

Šikovné nářadí dokáže účinně vyčistit mastnotu, saze a další skvrny na sklokeramickém varném povrchu. Při práci s přípravky postupujte podle uvedených pokynů a dodržujte dobu kontaktu účinných látek s deskou

Olivový olej

Olivový olej může pomoci zbavit se odolných nečistot.

 • Namočte malý hadřík do olivového oleje.
 • Přiložte „obklad“ na skvrnu na 30 minut.
 • Změklou skvrnu odstraňte houbou nebo škrabkou.
 • Umyjte povrch čisticím prostředkem a poté jej otřete do vysokého lesku.
READ  Jak zapnout varnou desku Hansa schott ceran

Po vyčištění sklokeramického povrchu jej otřete utěrkou z mikrovlákna namočenou v rostlinném oleji. Vytváří se tak ochranný film, který usnadňuje každodenní údržbu a zabraňuje vážnému poškození.

Rady pro péči a používání

Doporučení pro každodenní péči a údržbu vašeho sklokeramického sporáku nebo plynové varné desky:

 • Před zapnutím spotřebiče se ujistěte, že na jeho povrchu nejsou žádné zbytky jídla nebo tekutin, jinak se přilepí a ztíží jeho odstranění;
 • Po každém použití otřete povrch vlhkým hadříkem;
 • Varnou desku čistěte až po úplném vychladnutí, protože povlak může vlivem teplotních změn popraskat;
 • Nikdy nepoužívejte abrazivní nebo kovové drátěnky, protože zanechané škrábance ztěžují čištění a povrch se rychle stává nepoužitelným;
 • Na varnou desku nepokládejte plastové, měděné nebo hliníkové nádoby a vyhněte se nárazům do povlaku;
 • Po čištění otřete povrch do sucha, abyste zabránili vzniku šmouh.

Na glazovací plochu používejte pouze suché, čisté, nepoškozené nádobí s rovným dnem

Při koupi sklokeramické varné desky se připravte na to, že o ni budete řádně pečovat. Abyste udrželi varnou desku v dobrém provozním stavu, dodržujte běžné provozní postupy, provádějte každodenní čištění a včas odstraňujte výrazné nečistoty. Dodržováním těchto jednoduchých pokynů udržíte varnou desku funkční a skvěle vypadající po dlouhá léta.

Na co si dát pozor?

Tyto sporáky jsou velmi choulostivé a musí se čistit velmi opatrně, pouze jemnými čisticími prostředky. Při péči o sklokeramiku nezapomeňte, že sklokeramika není odolná vůči alkalickým čisticím prostředkům a drsným abrazivům. Proto byste nikdy neměli čištění odkládat a snažit se vyčistit povrch včas.

Jak odstranit inkrustaci na sklokeramické varné desce

Sazím se nevyhne téměř žádná hospodyňka. Trvá to pár vteřin (komu se nestalo, že by mu za pár vteřin „odteklo“ mléko??!) a po delší dobu postupně narůstá a proniká na povrch.

Jak rychle a účinně odstranit usazeniny sazí ze sporáku? Na hadřík nebo houbičku naneste speciální mycí prostředek (můžete jej nahradit gelem na mytí nádobí) a varnou desku otřete. Poté povrch dobře opláchněte vodou a otřete do sucha. Pokud se vám to při prvním použití nepodařilo, nechte varnou desku zapnutou asi 30 až 50 minut a teprve potom na ní pracujte. V případě potřeby můžete varnou desku oškrábat škrabkou.

Jak vyčistit varnou desku pomocí místních prostředků

Jedlá soda je dobrou volbou pro ty, kteří nechtějí kupovat drahé čisticí prostředky. Než ji však použijete, připravte si polévku, která je hustotou podobná zakysané smetaně. Naneste pastu na nečistoty a nechte působit asi 15 minut. Poté omyjte houbou a otřete hadříkem.

Jedlá soda s octem nebo kyselinou citronovou vám také pomůže zbavit se odolných skvrn.

Samostatně užívaný ocet pomůže odstranit vodní kámen a mastnotu. Rovněž dezinfikuje povrch. Za tímto účelem nastříkejte kapalinu na panel, nechte ji několik minut působit a očistěte ji měkkou houbou.

Čpavkový alkohol je spolehlivý způsob, jak se zbavit spáleného mléka. Zřeďte jej v poměru 1:5, naneste na povrch a inkubujte 10-15 minut. Po uplynutí této doby otřete varnou desku čistou gázou. Bonusem je lesk varné desky, drobnou nevýhodou je nepříjemný zápach. Ten se však rychle vypaří.

čistit, sklokeramickou, varnou, desku

Olivový olej dokáže odstranit i ty nejodolnější skvrny. Za tímto účelem nechte naolejovanou gázu na skvrně půl hodiny. Saze lze poté odstranit škrabkou nebo dokonce houbou.

A nakonec několik standardních tipů. Případné nečistoty je snazší ihned odstranit. nebo ještě lépe se jim úplně vyhnout. Mikrotrhlinky a škrábance nejen zhoršují vzhled varné desky, ale také snižují její výkon.

Návod k použití spotřebiče často obsahuje praktické rady pro péči o varnou desku, proto je dobré si jej před použitím varné desky přečíst.

| Denial of responsibility | Contacts |RSS