Jak vyčistit sklokeramickou varnou desku: můžeme vyčistit sklokeramické varné desky?

K dispozici je široká škála speciálních čisticích prostředků pro domácnost. Včetně univerzálních vařičů.

S detergenty

Mnoho výrobců spotřebičů a velkých chemických společností vyrábí řadu čisticích prostředků na sklokeramické desky, například Filtero, Topperr atd. д. Proto je při výběru důležité sledovat kompatibilitu značky a modelu varné desky s typem mycího prostředku. Sklokeramiku čistěte speciální pastou na čištění sklokeramických varných desek, kterou doporučuje výrobce varné desky.

Důležité! Pokud je vařič vyroben méně známou firmou nebo není k dispozici specializovaný výrobek, je třeba věnovat pozornost složení výrobku, abyste se ujistili, že neobsahuje žádné agresivní nebo abrazivní látky. Základní čisticí složky jsou ve všech roztocích zhruba stejné. můžete proto použít jakýkoli čisticí prostředek na sklokeramiku.

Specializované chemikálie látka účinně odstraňuje skvrny z mé původní varné desky. Ačkoli jsou dražší, můžete si být jisti, že se jedná o Keramické sklo je beze šmouh a skvrn. Kromě toho, proč experimentovat, když můžete používat osvědčené čisticí prostředky??

Krémový produkt je středně hustý a má zvláštní vůni. Šetrné použití, účinné i ve studené vodě. Odstraňuje zaschlé skvrny, dodává zářivý lesk a snadno se oplachuje.

Fox1 , Moskva, Rusko.

Sklokeramická deska. jak na připáleniny?

S čističem skla

Čistič skla je určen k tomu, aby vaše sklokeramická varná deska získala lesklý povrch. Není vhodný k odstraňování mastných skvrn, a proto by měl být předem omyt speciálním odmašťovacím čisticím prostředkem.

Vhodné jsou tyto produkty: Cinderella „Clean Windows“, Laima Professional, Sanita Sprej na čištění skel.

S melaminovou houbou

Melaminová houba se skládá ze zhutněných melaminových vláken a krystalů, které se chemickou reakcí staly porézními. Dokáže vyčistit všechny druhy nečistot, povrch je hladký a nezanechává škrábance ani šmouhy. Melaminová houbička umožňuje téměř dokonalé čištění sklokeramických varných desek.

Pozor! Pokud máte pochybnosti, zda je melaminová houba vhodná pro vaši kuchyňskou soupravu, měli byste ji nechat otestovat. Vyberte si malou plochu na opačné straně varné desky a pokuste se nečistoty odstranit.

Tablety do myčky nádobí

Můžete použít konkrétní produkty v podobě tablet Celesta, Aquarius, Meine Liebe a FeedBack.

Výhody a nevýhody sklokeramických sporáků

Stejně jako všechny spotřebiče mají i sklokeramické sporáky své slabiny a nedostatky.

Dobré body

Mezi pozitivní vlastnosti patří:

 • Varná plocha se bleskově zahřeje a po vypnutí rychle vychladne.
 • Povrch je odolný vůči vysokým teplotám.
 • Elektrické sporáky jsou úspornější než plynové sporáky. Díky nízké spotřebě energie mají nízké provozní náklady, protože elektřina je mnohem levnější než plyn.
 • Lze použít různě tvarované podstavce. Varné desky mají různé funkce. Dříve byly k dispozici pouze s funkcí vaření. Varná deska má nyní funkci časovače. Dokáže se sám vypnout při bodu varu a má funkci automatického vaření. To vše usnadňuje práci hospodyňce.

Nevýhody sklokeramického nádobí

 • Musí se používat nádobí ze speciálně vybraných materiálů. Dno nádobí musí být ploché, aby se lépe dotýkalo povrchu varné desky. Nádobí musí být silnostěnné. Nádobí z nerezové oceli je ideální. Dno hrnce nebo pánve musí odpovídat průměru hořáku. jinak bude vaření trvat podstatně déle.
 • Kameninové varné desky vyžadují zvláštní péči. Lze je čistit pomocí speciálních přístrojů a speciálních čisticích prostředků, které jsou poměrně drahé.
 • Sklokeramický povrch nesmí být vystaven vysokému statickému zatížení.
 • Při práci je třeba se vyvarovat úderů.
 • Nízká vlhkost okrajů ztěžuje udržování čistoty podlahy, pokud tekuté potraviny během fáze varu vytékají.
 • Pokud se na povrch vylije cukr nebo sladké produkty, jako je džem, je prakticky nemožné ho vyčistit. Sklokeramická varná deska nezvládne nečekané teplotní extrémy. Pokud se vařič často ohřívá studenou vodou, mohl by se porouchat.

Jak doma vyčistit znečištění sklokeramické varné desky?

Elektrické varné desky vyrobené ze sklokeramiky jsou díky své praktičnosti a atraktivnímu vzhledu každým rokem stále oblíbenější, ale při jejich nákupu byste měli předem vědět, že vyžadují zvláštní péči a musí dodržovat určitá pravidla čištění, aby nedošlo k poškození povrchu sporáku, takže v tomto článku se pokusíme podrobně pochopit, jak čistit sklokeramickou varnou desku od usazenin uhlíku, připáleného tuku a šmouh v domácích podmínkách při jejím pravidelném používání.

READ  Jak připojit elektrickou varnou desku Electrolux

Jak čistit sklokeramickou varnou desku. nejlepší tipy a triky

Pro snadné čištění elektrické sklokeramické varné desky je třeba dodržovat několik pravidel.

Tipy pro péči o sklokeramickou varnou desku:

 • Pokud si před zahájením vaření všimnete na povrchu dlaždic nějakých skvrn, je lepší je ihned odstranit, protože později je to obtížnější. nečistoty jen dále pronikají na povrch;
 • Mezi jednotlivými mytími by neměly být dlouhé intervaly. čím častěji se varná plocha myje, tím lépe;
 • Při vaření je důležité zabránit kontaktu horkého povrchu s plastovými částmi nádobí, protože plasty by se mohly roztavit a přilepit na sklokeramiku; musí být vždy suché a nádobí na nich musí být také umístěno.

Keramika se obzvláště špatně čistí, když je potřísněna slanou vodou, proto je třeba dbát na to, aby se při vaření na povrch nedostaly žádné kapaliny tohoto typu.

Co nedělat se sklokeramickým povlakem

 • Používejte hliníkové nádobí;
 • Položení studených pánví nebo hrnců na horký, vyhřívaný povrch;
 • Nedovolte, aby na horkou varnou zónu stříkaly studené kapaliny;
 • Používejte staré suché houby nebo utěrky, nůž nebo kovové houbičky a čisticí prostředky, které obsahují abrazivní látky, aby nedošlo k poškrábání sporáku;
 • Leštění sklokeramiky zmačkanými novinami.

Chcete-li zachovat atraktivní vzhled panelu po běžném čištění, můžete použít čistič oken a vyleštit povrch čistým suchým hadříkem. Vezměte si samostatný hadřík a používejte ho pouze na utírání sporáku.

Jak čistit sklokeramický sporák

Varná deska, která je vyrobena ze sklokeramiky, je velmi oblíbená. Tento sporák má slušivý, luxusní vzhled a mnohem snadněji se udržuje než běžná smaltovaná varná deska. Tento článek vám ukáže, jak doma bez problémů vyčistit sklokeramickou varnou desku, a to jak fyzicky, tak finančně. Čištění nečistot a zbytků jídla ze sklokeramických trub není obtížné, ale je třeba si uvědomit několik nuancí. Následující tipy vám pomohou vyčistit sklokeramický povrch rychle a účinně, aniž byste ho poškodili.

Základní péče o sklokeramická kamna

Pokud máte bezdotykovou varnou desku, měli byste počítat s tím, že se o ni budete starat s velkou péčí. Problémem sklokeramických sporáků je, že se na nich objeví i ten nejmenší otisk prstu, nemluvě o všech olejích a rozlitých tekutinách. Aby se čištění varné desky neproměnilo ve velké utrpení, dbejte na každodenní péči o ni. Pak bude varná deska vypadat opravdu bezvadně. Pro každodenní péči postačí čisticí prostředek na sklo.

Důležité! Na čištění varné desky by měl být k dispozici samostatný hadřík! Dokonce se nedoporučuje používat stejný hadřík, který používáte k otírání zrcadel a okenních tabulí v domě.

Jak vidíte, nejsou zde žádné zvláštní požadavky na péči. Pravidelnost je důležitá.

 • Nečekejte, až se povrch příliš znečistí. Odstraňte skvrny, jakmile se objeví.
 • Než začnete vařit, ujistěte se, že je vařič čistý a suchý.
 • S čištěním začněte až po vychladnutí sklokeramické varné desky. Teplotu varné zóny sledujte pomocí kontrolky.

Při čištění pomocí čističe skla postupujte následovně

 • Navlhčete měkkou houbu nebo utěrku z mikrovlákna vodou. Nastříkejte malé množství čisticího prostředku na sklo na varnou desku.
 • Roztok naneste na vařič. Zvláštní pozornost věnujte skvrnám způsobeným spálenými potravinami.
 • Opláchněte varnou desku čistou vodou a poté ji otřete do sucha.

Důležité! Vyvarujte se drobných abrazivních částic na sklokeramické desce, protože by ji mohly poškrábat. Ujistěte se, že hrnce a pánve, které na sporák pokládáte, jsou čisté a suché. Obzvláště obtížně se čistí kapky slané vody.

Tajemství správného čištění

Jak bez námahy vyčistit varnou desku? Dodržujte tato pravidla:

 • Než začnete vařit, odstraňte z povrchu nečistoty a skvrny. V opačném případě vyschnou natolik, že je nebude možné vyčistit.
 • Zapomeňte na kovové houbičky a čisticí prostředky s abrazivními látkami! Mohou poškrábat zrcadlové plochy a sporák brzy ztratí svou krásu.
 • Pamatujte si toto pravidlo: čím častěji sporák čistíte, tím lépe vypadá.
 • Nedovolte kontakt sklokeramiky s plastovým nádobím. Plast se roztaví a vytvoří trvalou fixaci. Čištění takových skvrn je více než náročné.
 • Používejte nádobí, které není poškozené nebo promáčknuté. Nepohybujte hrnci a pánvemi po povrchu. poškrábaly by povrch. Pokud dojde k poškrábání, pořiďte si speciální leštidlo, které poškození zamaskuje.
 • Sklokeramické varné desky nemají rády hliník, takže se možná budete muset vzdát svého oblíbeného hliníkového nádobí.

Jak vidíte, na těchto preventivních opatřeních není nic složitého. Hádanka „jak vyčistit sklokeramickou varnou desku od nečistot a skvrn“ je mnohem jednodušší.

Čištění sklokeramiky v domácnosti

Abyste udrželi varnou desku v téměř dokonalém stavu, budete potřebovat

Důležité! K čištění sporáku nikdy nepoužívejte běžný holicí strojek. Tenká a ostrá čepel může varnou desku poškrábat. I sebemenší škrábanec nejenže zkazí vzhled kamen, ale také ztíží jejich údržbu.

Podívejme se blíže na to, jak vyčistit indukční varnou desku pomocí různých čisticích nástrojů.

čistit, sklokeramickou, varnou, desku

Škrabka s kovovými břity

Je ideální k odstranění připáleného cukru nebo mléka z povrchu. Jen s odstraněním skvrny nečekejte příliš dlouho! Jemně očistěte nečistoty žiletkou a poté je otřete houbou se saponátem. Na závěr varnou desku vytřete do sucha.

READ  Jak vyrobit udírnu z plynové trouby

Hadřík a houba

Nepoužívejte stejné hadříky a houbičky, které používáte na mytí oken a nádobí. Na houbičce mohou zůstat stopy tuku, které zanechávají na povrchu šmouhy. Houba namočená v prostředku na mytí nádobí zanechává na varné desce stopy. Výrobek se při zahřátí vypaluje a glazovaná keramika se stává neprůhlednou. Proto byste si měli předem připravit samostatný hadřík a houbičku na čištění sklokeramické varné desky.

Čím čistit sklokeramiku: čisticí prostředky pro domácnost

Jak odstranit nečistoty z varné desky? Speciální přípravky pro sklokeramické varné desky dobře odstraňují nečistoty. Vytvářejí také ochrannou silikonovou vrstvu, která v budoucnu usnadňuje údržbu sporáku. Úklid připálených částeček jídla nebo rozlitých tekutin je podstatně jednodušší. Žádný speciální čisticí prostředek? Žádný problém. běžný mýdlový roztok není problém. Po čištění opláchněte povrch vodou a poté jej otřete do sucha.

Čistič oken

Podle odborníků se čistič oken a zrcadel výborně hodí i na sklokeramické varné desky. Nastříkejte tekutinu na vychladlý varný povrch, otřete jej měkkým hadříkem a varná deska bude zářit čistotou!

Důležité! Povrch varné desky vždy otřete do sucha čistým a suchým hadříkem. Noviny, kterými naše babičky leštily okna, by se neměly používat.

Čistič dlaždic

Některé čisticí prostředky na sklokeramické dlaždice a sklokeramiku jsou vhodné i pro sklokeramiku. Ale buďte opatrní! Ujistěte se, že jste si prostudovali obsah pracího prostředku.

Čím vyčistit varnou desku: lidové prostředky

Pokud si myslíte, že sporák můžete čistit pouze běžně dostupnými čisticími prostředky, je to chyba. Existuje několik běžně dostupných produktů, díky kterým bude vaše varná deska zářit a jiskřit.

Rostlinný olej

Předem umytý sporák otřete měkkým hadříkem namočeným v troše oleje na vaření. Díky tomu se na povrchu sporáku vytvoří ochranný film a drhnutí je mnohem snazší.

Olivový olej je opravdový zázračný lék a pomůže vám vypořádat se i se špínou, která nejde odstranit stěrkou. Algoritmus pro aplikaci oleje je následující:

 • Rozetřete trochu oleje na čistou suchou houbu nebo kousek gázy.
 • Na skvrnu přiložte gázu nebo houbu a nechte ji půl hodiny působit.
 • Jakmile nečistoty změknou, odstraňte je houbou nebo škrabkou.
 • Vyčistěte povrch skla čisticím prostředkem na sklo a vyleštěte ho měkkým hadříkem.

Citronová šťáva a jedlá soda

Tato směs si dokonale poradí s čištěním povrchu sklokeramické varné desky od odolných skvrn, které se ukázaly být „nedosažitelné“ i pro olivový olej. Nebojte se poškrábání povrchu. Jedlá soda je abrazivní prostředek, ale je velmi jemný. Nebudete mít škrábance na varné ploše, ale zbavíte se skvrn:

 • Smíchejte jedlou sodu s vodou, až vznikne kašovitá směs.
 • Na sklokeramickou varnou desku rozetřete pastu z jedlé sody.
 • Aniž byste nechali pastu zaschnout, vydrhněte varnou desku měkkým hadříkem nebo houbou.
 • Zbytky jedlé sody opláchněte vodou, abyste zabránili vzniku šmouh.

Nejodolnější skvrny čistěte v tomto pořadí:

 • Naneste pastu z jedlé sody na povrch a nechte ji mírně zaschnout.
 • Stříknutí citronové šťávy na jedlou sodu. Tím se provede „neutralizační reakce“ známá již od školních let, která rozštěpí i ty nejodolnější skvrny.

Důležité! Jedlá soda má kromě čisticích vlastností také dobré vlastnosti pro dezodorizaci povrchů na vaření a odstraňování skvrn po vaření.

Ocet

Ocet je vynikající čisticí prostředek na sklokeramiku šetrný k životnímu prostředí. Ocet má také silné dezinfekční účinky, takže bakterie a jiné méně prospěšné organismy nemají šanci.

Ocet objednejte takto:

 • Smíchejte ocet a vodu ve stejném poměru.
 • Nalijte roztok do lahvičky s rozprašovačem.
 • Nastříkejte směs na sklokeramickou desku a nechte ji působit 2 až 3 minuty.
 • Varnou desku otřete suchým hadříkem.

Čpavek

Čpavek je vynikající na skvrny od mléka a dokonce i na skvrny od slané vody (hlavní nepřítel glazovaných dlaždic)!). Připravte si tedy „kouzelný“ čisticí roztok:

 • Smíchejte 250 ml destilované vody s 50 ml amoniaku.
 • Postřik varné desky stříkací pistolí.
 • Po 10 minutách vařič otřete suchým hadříkem.

Co by nemělo být

Nyní si povíme, co byste neměli dělat:

 • I přes svou trvanlivost je sklokeramika velmi křehká. Jediný úder (např. pádem vidličky nebo nože) může povrch velmi poškodit a okamžitě se na něm začne vytvářet řada drobných prasklin.
 • Nepokládejte studené hrnce a pánve na horkou varnou plochu ani nenechte kapat studenou vodu na horkou plotýnku. Před zapnutím ohřevu se snažte nechat hrnce na sporáku vypnuté. Materiál nevydrží rychlé výkyvy teplot a může se stát nepoužitelným.
 • Dbejte na to, aby se polévka a mléko v hrnci nerozlily na varnou desku. Úklid je úklid, ale prevence není nikdy na škodu.

http://serviceyard. net/sovetyi/kak-otmyit-steklokeramicheskuyu-plitu-ot-nagara-v-domashnih-usloviyah. html

Hodnocení nejoblíbenějších pracích prostředků na trhu

Je třeba zdůraznit, že navzdory velkému množství domácích chemikálií vytvořených pro kuchyňské práce neexistuje příliš mnoho výrobků určených k péči o sklokeramiku. Všechny výrobky bez ohledu na výrobce mají jedno společné. přítomnost silikonu nebo silikonového oleje. Chemické látky. oligo-organosilikany. Hlavním účelem této složky je vytvořit tenký ochranný film, který usnadňuje odstraňování mastných skvrn a zabraňuje budoucímu znečištění.

 • Pokud má plynová varná deska smaltované části, omyjte je mýdlovým roztokem, otřete do sucha a vraťte zpět na místo
 • Díly z nerezové oceli se opláchnou čistou vodou a otřou do sucha měkkým hadříkem;
READ  Dveře nové chladničky se špatně otevírají

Pokud běžné chemikálie selžou, vyčistěte varnou desku pomocí jedlé sody a octa. Povrch potřete octem a posypte jedlou sodou. Dojde k chemické reakci, která způsobí, že směs začne pěnit a syčet. Jakmile prskání ustane, opláchněte vše mokrou houbou a otřete do sucha.

Jak vyčistit sklokeramickou varnou desku v domácnosti

Bez nadsázky mohu říci, že vyfukování prachu není první případ, kdy jsem „žil“ v kuchyňské desce. Dokonce i dokonale vyčištěný spotřebič zůstane čistý půl hodiny, než se na něm usadí kapičky prachu, takže sporák vypadá nejen leskle, ale i zářivě. Je to jen hloupý a zbytečný pecionismus. Přejděme k jádru věci: jak vyčistit sklokeramickou varnou desku od sazí, mastnoty a dalších nečistot?

Udržujte varnou desku každý den čistou

Tento vařič, stejně jako všechny ostatní, se mnohem snadněji čistí ihned po použití. Jen se ujistěte, že počkáte, až vychladne, jinak riskujete nejen popálení, ale i zničení samotného povlaku. Materiál je velmi citlivý na studené kapaliny na horkém povrchu a zřejmě nebudete strkat ruce do vroucí vody, aby zařízení nebylo ovlivněno rozdílem teplot. Když vychladne, rozetřete na houbičku trochu prostředku na mytí nádobí, setřete nečistoty, pak ji znovu přejeďte mokrou houbičkou a otřete ji do sucha utěrkou z mikrovlákna nebo papírovou utěrkou. To je na tom to krásné.

Bohužel ne vždy je možné provést úklid takto jednoduchým způsobem, respektive téměř nikdy, protože po skončení procesu vaření nám často chybí čas, energie nebo chuť postarat se také o techniku. Například mléko nebo vývar, který unikl během vaření, se změní v trvale spálenou, uhelně černou skvrnu, která vyžaduje zvláštní pozornost. Pokud se vám to nepodaří hned napoprvé, použijte prostředek na mytí nádobí, nechte ho půl hodiny působit a poté ho opláchněte a osušte.

Jak se vypořádat s odolnou špínou

Celá věc je polovičatá. Pokud by vám to nestačilo, můžete se bez obav pustit do těžkých věcí. Vezměte sklokeramickou škrabku nebo plastovou lžíci a začněte drhnout. Škrabkou pohybujte opatrně pod úhlem 300 stupňů, abyste nepoškrábali povrch. Zbytky skvrny smyjte prostředkem na mytí nádobí na měkkém hadříku nebo houbě, které nepouštějí vlákna.

Pokud je skvrna velmi stará a ošklivá a stále se jí nemůžete zbavit, můžete ji odstranit poté, co na ni nalijete trochu olivového oleje a necháte ji působit asi 10-15 minut. Poté se sundává mnohem snadněji. Vždycky mě mrzí, že plýtvám olivovým olejem, našla jsem s ním mnohem příjemnější věci. A abych si usnadnila odstranění nečistot, jednoduše nechám na špinavém místě mokrý hadřík namočený v prostředku na mytí nádobí.

Roztok octa

K čištění varné plochy můžete připravit roztok ze stejných dílů octa a vody. Nalijte roztok do rozprašovače a můžete jej použít. Ocet má skvělé čisticí a dezinfekční vlastnosti a nezanechává šmouhy.

Abyste si usnadnili udržování varné desky v nejlepším pořádku, můžete použít. V železářstvích a na pultech supermarketů je jich spousta. A cenové kategorie jsou naprosto odlišné. od hojných až po obscénně drahé. Možná se s nimi lépe manipuluje, ale přesto dávám přednost tomu, aby se všechny chemikálie nedostaly do kuchyně a k potravinám. Pro jistotu. Volba je samozřejmě na vás.

Srovnávací tabulka nejlepších přípravků na čištění sklokeramických desek

Poradí si s jakoukoli špínou, nedráždí pokožku rukou, pomáhá odstraňovat i odolné mastné skvrny.

Odstraňuje skvrny a drobné nečistoty, ale nemůže odstranit zaschlou špínu, protože obsahuje velké množství silikonového oleje.

Pomáhá rychle smýt čerstvé nečistoty, neobsahuje žádné silné chemické látky, a proto způsobuje minimální podráždění pokožky.

Kromě speciálních čisticích prostředků zde najdete také doporučení, čím jiným čistit sklokeramickou varnou desku. Patří sem čističe skla a zrcadel. Ty se používají ke zlepšení vzhledu a lesku varné desky.

Jak čistit sklokeramickou varnou desku pomocí speciálních přípravků

Postup čištění sklokeramické varné desky vyžaduje, aby byl spotřebič odpojen od napájení. To je důležité ze dvou důvodů:

čistit, sklokeramickou, varnou, desku

Dalším krokem je počkat, až spotřebič zcela vychladne. Toto upozornění slouží nejen k prevenci popálenin.

Obecný postup čištění sklokeramické varné desky je popsán na následujícím obrázku:

 • Povrch je vhodné předem navlhčit měkkým hadříkem nebo houbou;
 • Pila je mobilní a lze ji převážet v autě;
 • Měkkou houbou opatrně otřete povrch dlaždic;
 • Pokud jsou nečistoty obzvláště odolné, je třeba postup čištění opakovat;
 • Poté je třeba zbytky čisticího prostředku z varné desky zcela odstranit vlhkým hadříkem a nakonec utřít do sucha utěrkou.

Chcete-li vyčistit odolné skvrny od mléka, cukru nebo jiných připálených produktů, naneste čisticí prostředek na povrch skvrny, nechte jej působit asi půl hodiny a poté použijte škrabku.

| Denial of responsibility | Contacts |RSS