Čištění split systému svépomocí. Jak správně vyčistit split systém nebo klimatizaci svépomocí, se dozvíte v tomto videonávodu.

Dříve nebo později si majitelé dělených systémů začnou všímat jejich poruch. Nejprve se sníží účinnost spotřebiče, poté se objeví nepříjemný zápach. Všechny tyto příznaky říkají, že je nejvyšší čas provést čištění. Chcete-li zjistit, jak vyčistit dělený systém sami, měli byste se seznámit s návodem, jak zařízení rozebrat.

Na internetu je k této otázce dostatek informací, článků a videí, zkusme si to zobecnit a podívat se po technické stránce na proces čištění a údržby split-systému (klimatizace) jak vlastníma rukama, tak na zavolání odborníků. Na začátek bych rád odpověděl na otázku, která všechny znepokojuje.

Jak často bychom měli čistit kondicionér? ?

Přesná odpověď neexistuje, záleží na provozních podmínkách a prostředí. Něco jiného je klimatizace v bytě a něco jiného je klimatizace v baru, kavárně nebo potravinářské jednotce. V našem bytě máme běžnou klimatizaci se standardním výkonem 7-12 kW.

Klimatizace by se měla čistit a servisovat jednou ročně !

Jak zrychlit a vyčistit Stolní pc, notebook CZ

Co je správné čištění klimatizace? ?

Druhá otázka. co rozumíme pod pojmem čištění děleného systému (klimatizace)? Čištění filtrů vnitřního bloku lze také nazvat čištěním, nicméně takové „čištění“ je málo platné. Čištění klimatizačního zařízení (split-systém) spočívá především v čištění výměníků tepla (výparníku a kondenzátoru) vnitřní a venkovní jednotky Čištění ventilátoru, čištění perličkového kola, čištění odvodňovacího systému.

Jak správně čistit filtry děleného systému ?

Čištění filtrů děleného systému by mělo být považováno za standardní a je nutné je čistit každé dva až tři týdny. Jak to udělat správně, vám ukáže tato milá dívka.

Dobře a jak čistit rozdělený, aby byl skutečně užitečný ?

Bez parního čističe a vysokotlaké myčky to jde jen obtížně, ale lze to zvládnout improvizovanými prostředky, je žádoucí provádět takové čištění před každou letní sezónou. Na internetu jsem našel velmi dobré video o tom, jak vyčistit vnitřní jednotku split systému svépomocí:

Jaký je rozdíl mezi čištěním a servisem klimatizační jednotky (splitové jednotky)? ?

Údržbu provádějí odborníci pomocí parního čističe a myčky, což můžete udělat i sami, ale klíčový rozdíl mezi údržbou a čištěním splitového systému je v tom, že odborníci změří tlak freonu v systému a v případě potřeby doplní potřebné množství freonu, aby byl split vychlazen na přijatelnou úroveň. Automatická diagnostika elektrických a elektroinstalačních spojů. Jinými slovy, čištění split systému je součástí servisu klimatizace. Zde našel slušné video, dobří kluci, vysvětlit vše podrobně, sledovat :

Po zhlédnutí tohoto videa a přečtení tohoto článku si myslím, že jste si všichni trochu ujasnili, co je to za bestii „čištění klimatizací“ a „co žere“. A měli byste se rozhodnout, co uděláte, zda si rozdělení vyčistíte sami, nebo zavoláte profesionály. Rád bych však shrnul vše výše uvedené:

1) Čištění filtru klimatizace je možné a nutné provádět samostatně každé 2-3 týdny

2) Čištění vnitřní jednotky (kondenzátoru, veverkového kola, odtoku) musí být prováděno každý měsíc

3) Údržba (komplexní čištění vnitřních a venkovních jednotek, doplňování freonu) by se měla provádět každé dva až tři roky

Čísla a ceny

průměr za sezónu. To zahrnuje čištění vnitřku a vnějšku klimatizační jednotky s demontáží. S parním čističem a pračkou, někdy jen s parním čističem. V dobrých službách se v sezóně obvykle stojí fronta nejméně 2-3 dny. Někdy je to víc než to, ale je to otázka štěstí.

Mimo sezónu jsou ceny obvykle nižší a stejnou službu si můžete objednat o 30 procent levněji, často se také konají akce.

Roční ztráty freonu (mikrotrhliny a mikrotěsnosti) činí podle výrobce 5-7 %.

Případné doplnění freonu není zahrnuto v ceně, závisí na množství freonu.

Proč čistit klimatizaci a co se stane, když ji nečistíte?

V každé místnosti je vždy prach, i když se denně uklízí a čistí vlhkem. Klimatizace nenasává vzduch z ulice. bere ho z místnosti, vyhání ho skrze sebe a vrací zpět. Nasává tedy prašný vzduch. Prach z něj se usazuje uvnitř pouzdra.

Kromě prachu může být kondicionér znečištěn:

Usazeniny tuku z vaření (pokud se jednotka nachází v kuchyni nebo obývacím pokoji, který je spojen s kuchyní);

READ  braun carestyle 5 parní generátor jak čistit

Pokud se čištění neprovádí, může dojít k těmto následkům

Objevují se prašné pachy, které nelze odstranit mokrým čištěním ani častým větráním.

Zvýšený provozní výkon a spotřeba energie.

v místnosti se mohou vyskytovat škodlivé bakterie a mikroorganismy. I když provedete mokré čištění, mohou zůstat uvnitř klimatizace a poté se znovu dostat do místnosti, což znemožňuje jejich úplné odstranění. V místnosti mohou vždy „žít“ spory plísní, roztoči a legionella (bakterie způsobující legionelózu, plicní onemocnění).

Výměník tepla a freon v něm se přehřívají. zvyšuje se zatížení kompresoru. V důsledku toho se jednotka rychleji opotřebovává a je třeba ji opravit nebo koupit nový dělený systém.

Kondenzace (voda) z vnitřní jednotky odkapává.

Nejprve je třeba vyčistit vnitřní blok, protože se v něm hromadí velké množství prachu. Je také možné odstranit z něj nánosy prachu svépomocí. protože je umístěn v bytě a lze ho poměrně snadno demontovat.

Pravidelně (nejlépe jednou ročně) se vyplatí vyčistit také venkovní jednotku. Může se znečistit prachem, nečistotami z výfukových plynů a průmyslových emisí, větrem, listím a drobnými větvičkami. Někdy se do něj mohou dostat drobné předměty, které upustí (nebo hodí) sousedé v patře.

Venkovní jednotku mohou uklízet pouze soukromí majitelé domů nebo pokud bydlíte v přízemí. V jiných případech je to obtížný úkol, který vyžaduje přivolání odborníků.

Jak zjistit, kdy potřebujete vyčistit?

Pokud zaznamenáte tyto „příznaky“, je rozhodně na čase klimatizaci vyčistit:

Nepříjemný zápach prachu, který se může objevit i při spuštěné klimatizaci, a to i po vlhkém vytření místnosti. Nejlépe je slyšet, když je klimatizace zapnutá na topení. To je nejzřetelnější známka toho, že je filtr zanesený.

Pokles výkonu. Například: Pokud loni v létě, kdy byla venkovní teplota 30º, klimatizace snadno udržovala teplotu v místnosti na 22º a zapínala se 2-3krát za hodinu, ale letos v létě. ve stejném horku pracuje nepřetržitě nebo se zapíná častěji.

Spotřeba elektřiny se zvýšila. Toho si můžete všimnout pouze v případě, že máte na výstupu klimatizace samostatný počítadlo a pokud si pamatujete, kolik elektřiny spotřebovalo zařízení předtím za stejných podmínek.

Zvýšení provozních hluků. Ventilátor je nucen pracovat se zvýšeným výkonem kvůli prachu.

objeví se „nový“ provozní hluk (hučení, praskání, bublání, skřípání nebo je spotřebič prostě hlasitější). Nemusí to být způsobeno znečištěním, ale je vhodné provést kontrolu.

Kapání vody z vnitřní jednotky. Problém je s největší pravděpodobností v ucpaném odvodňovacím systému. Při běžném provozu: kondenzát, který se objeví na výměníku tepla odpařovací jednotky, odtéká do speciální vaničky a je odváděn trubkou z místnosti. Pokud je trubka ucpaná. voda přetéká z jímky. Novější modely s vyšší cenou používají k odstranění kondenzátu speciální čerpadlo. Pokud se to nepodaří. přeteče i zásobník.

Jak často je třeba čistit a kdy je to nejvhodnější?

Neexistuje žádná pevně stanovená frekvence. závisí na faktorech, jako jsou např

jak je místnost zaprášená a jak často se čistí vlhkem;

Co se týče vnitřní jednotky: pokud používáte klimatizaci denně, doporučuje se čistit síťový filtr jednou za 1-2 měsíce. Ostatní prvky. je žádoucí čistit (nebo alespoň kontrolovat, pokud nepoužíváte kondicionér často) alespoň jednou až dvakrát ročně.

Rozdíl mezi znečištěným a čistým filtrem

Čištění je nejčastěji nutné, pokud váš dům stojí:

vedle topolů a vaše okna jsou blízko koruny;

Nejvhodnější doba pro údržbu je mimo sezónu. na podzim nebo na jaře. Pokud používáte klimatizaci pouze k vytápění. můžete ji na podzim po použití vyčistit. Pokud se spotřebič používá i v zimě k vytápění. vyčistěte jej podle potřeby.

Čištění venkovní jednotky

Na rozdíl od vnitřní jednotky by se venkovní jednotka neměla čistit častěji než jednou za 8 až 10 měsíců. Za předpokladu, že jednotka není zanesena velkým množstvím prachu, listí, nečistot. Pokud je jednotka instalována ve velké výšce, je nutné provést následující kroky.

 • odpojte napájení;
 • sejměte přední panel;
 • Odstraňte všechny velké nečistoty. to lze snadno provést ručně;
 • K odstranění malých ucpávek použijte kartáče a vysavač;
 • V případě potřeby otřete lopatky ventilátoru vlhkým hadrem, aby se na vodiče nedostala voda;
 • Kondenzátor se čistí hadříkem namočeným v mýdlové vodě a dobře vyždímaným;
 • namočte přední panel do roztoku vody a mýdla, očistěte jej kartáčkem, otřete jej do sucha a vraťte zpět.

Venkovní jednotka s výměníkem tepla

Modul je sada komponent pro různé aplikace:

 • Ventilátor. Zabírá značné množství místa.
 • Kondenzátor. Jedná se o měděné trubky umístěné podél stěn pláště.
 • Kompresor. Může být pístový nebo spirálový. První typ je z hlediska spolehlivosti horší než druhý, ale stojí méně.
 • řídicí deska. K dispozici pouze u invertorových jednotek.
 • Čtyřcestný ventil. instalované v reverzibilních jednotkách, které pracují na chlazení a ohřev vzduchu;. instalované v reverzibilních jednotkách, které pracují na chlazení a ohřev vzduchu.
 • Připojení konektorů.
 • Filtr.
 • Obálka. Ochranný štítek, který je třeba před čištěním sejmout.

Jak demontovat venkovní jednotku klimatizace?

Modul zcela demontujte pouze v případě, že je nutné jej přemístit na jiné místo.

Ve všech ostatních případech je nutná částečná demontáž:

 • Odšroubujte hadici manometru chladiva, vyměňte zátku;
 • Odšroubujte matice upevňující měděné trubky k armaturám, ohněte výstupky a zakryjte otvory lepicí páskou;
 • Odpojte kabel sejmutím ochranného krytu nad freonovými ventily;
 • Pod krytem se nacházejí svorky; před vyjmutím vodičů se na ně nalepí lepicí páska s vyznačeným místem;
 • Odstraňte čtyři matice z držáku, vyjměte všechny příslušné části a důkladně je vyčistěte.
READ  Co se stane, když si vlasy nevysušíte?

Čištění odvodňovacího systému

Pokud je odtoková trubka klimatizace ucpaná prachovými částicemi, dojde k odtoku vody. Vlastníma rukama se provádí pouze povrchová profylaxe, k hloubkovému omytí se agregát dává profesionálům.

Samočištění spočívá v mytí povrchu kartáčem a mýdlovým roztokem. Důkladně se promyje zejména kanalizace, kde se často hromadí nečistoty. Vyčistěte jímku pod tekoucí vodou, otřete ji do sucha a znovu ji namontujte. Vědět, jak čistit kondicionér v domácích podmínkách, ne každý chce trávit čas na profylaxi. V tomto případě je vhodné zakoupit zařízení s automatickým samočisticím programem. Přesto se filtry pravidelně čistí, aby se zabránilo usazování prachu a nečistot.

Čištění vnější jednotky

Vnější jednotku je třeba čistit méně často než vnitřní, ale její čištění je také obtížnější. Žádné problémy nebudou, pokud:

 • Bydlíte v přízemí;
 • žít v soukromém domě;
 • je možné bezpečně pracovat ze žebříku;
 • venkovní klimatizační jednotka je vyvedena na balkon.

Obyvatelé bytů ve vysokých patrech mají smůlu. ve výškách nelze pracovat svépomocí a je třeba přivolat odborníky.

Venkovní jednotku čistěte následujícím způsobem:

 • odpojení kondicionéru od zdroje napájení;
 • Odstraňte vnější panel jednotky a poté můžete zhruba odhadnout rozsah prací;
 • Manipulujte s velkými nečistotami, jako jsou listy, květy, větvičky atd.д. Nejlepší je pracovat v rukavicích;
 • pomocí kartáčů nebo vysavače odstraňte nečistoty z hůře přístupných částí těla;
 • Lopatky ventilátoru může být nutné dodatečně vyčistit vlhkou houbou. postupujte opatrně. Pokud je třeba použít velké množství vody (zalévání hadicí), zakryjte elektrickou jednotku;
 • Povrch kondenzátoru lze snadno čistit vlhkou houbou;
 • Vnější panel lze před instalací také pečlivě umýt a vysušit.

Když se bez servisního střediska neobejdete

Při nákupu klimatizace je třeba počítat s tím, že v některých případech se bez servisní údržby neobejdeme. Existuje několik důvodů, proč se obrátit na odborníky:

 • klimatizace přestane fungovat
 • Některé funkce již nefungují;
 • jednotka se sama vypne;
 • Voda kapající z vnitřní jednotky;

Pokud z vnitřku klimatizační jednotky kape voda, je vhodné se obrátit na servisní středisko

Žádnou z těchto příčin nelze vyřešit vlastními silami, což znamená, že je nutný servis.

nyní již víte, jak servisovat kondicionér, ale je nutné provádět proces čištění různých částí opatrně, protože je možné poškodit techniku nebo se zranit. I když je silně poškozená, je třeba ji vyměnit. Dbejte také na to, aby po čištění části klimatizace dobře vyschly. Komplexní údržba vám pomůže používat kondicionér po dlouhou dobu.

Jak čistit vnitřní jednotku klimatizace

Co potřebujete

 • Gumové rukavice
 • Houba na mytí nádobí nebo měkký hadřík.
 • Hadřík z mikrovlákna.
 • Mýdlo: tekuté mýdlo nebo mýdlo na praní.
 • Speciální výrobek. sprej na čištění klimatizace.

Zjistěte, jaké máte filtry

Je uvedena v návodu k obsluze vašeho modelu děleného systému. Čistit lze pouze sítka pro opakované použití, jako jsou tato:

Sítka klimatizace.

Jednorázové filtry nelze čistit: stačí je vyměnit, když jsou zanesené prachem. Intervaly, ve kterých by se to mělo provádět, jsou rovněž uvedeny v pokynech.

Odstranění filtrů

Odpojte klimatizaci od sítě. Zvedněte víko děleného systému. nezbytný prvek se nachází těsně pod ním.

Omyvatelná sítka jsou ohýbané desky. Vytáhněte je. Obvykle to lze provést tak, že filtr mírně nadzvednete a poté jej jemně přitáhnete k sobě a směrem dolů.

Abyste neudělali chybu, postupujte podle pokynů v uživatelské příručce.

Podívejte se také, jak vyjmout jednorázové filtry. Systémy upevnění se mohou lišit, ale v každém případě je velmi snadné prvek z klimatizace vyjmout.

Vyčistěte filtry nebo připravte nové

Jednorázové filtry lze jednoduše oprášit. Nebo je ihned vyměňte za nové, pokud jsou velmi znečištěné nebo jim skončila životnost.

Ty, které lze použít opakovaně, je třeba vymýt. To by mělo být provedeno v určitém pořadí.

Poté je opláchněte ve vlažné tekoucí vodě a jemně odstraňte nečistoty houbou. Zvláštní pozornost věnujte rohům a okrajům.

Pokud je filtr stále špinavý, můžete jej na 20-30 minut namočit do mýdlového roztoku. Smíchejte několik kapek tekutého mýdla nebo lžičku mýdlového prášku s 5 až 6 litry teplé vody. Upozornění: Filtr ponořte do směsi pouze v případě, že je to povoleno v návodu.

Po namočení díl znovu důkladně opláchněte pod tekoucí vodou. Otřete savou utěrkou z mikrovlákna a nechte uschnout. Filtry lze sušit pouze přirozenou cestou. Nikdy nepoužívejte vysoušeč vlasů ani nepokládejte díly na radiátor.

Čištění vnitřních prvků děleného systému

Vysávání otevřené vnitřní jednotky klimatizace.

Ze všech přístupných míst odstraňte zbytky nečistot měkkým hadrem.

Pokud chcete split-systém dezinfikovat a vytvořit na jeho částech ochranný film, můžete použít čisticí prostředek na klimatizace. Způsob aplikace je obvykle uveden na obalu. V některých případech výrobci doporučují nastříkat obsah rozprašovače na vnitřní prvky otevřené klimatizace, počkat 20-30 minut a poté zapnout split-systém aktivací režimu větrání na 3-5 minut.

READ  Jak čistit sklokeramickou varnou desku

Podle dalších doporučení je nutné nastavit režim recirkulace a čistič by měl být nastříkán před sací zónu.

Montáž filtrů

Pokud máte sítka, ujistěte se, že jsou zcela suchá. Před instalací je můžete ošetřit stejným čisticím sprejem. opět, pokud je to povoleno v návodu ke klimatizaci.

Po 10-15 minutách vraťte prvky zpět na místo a zavřete víko.

Poté zapněte dělený systém se zvoleným režimem provzdušňování na dalších 5-7 minut.

Pokud máte jednorázové filtry, vložte je do jednotky najednou.

Omyjte vnější část skříně

Po skončení čištění uvnitř kondicionér opět odpojte a omyjte jej zvenku vlhkou utěrkou. Zvláštní pozornost věnujte otevíracím žaluziím ve spodní části zařízení.

Zkontrolujte funkčnost kondicionéru

Spusťte umytou a kompletně sestavenou jednotku v režimu chlazení a vyhodnoťte její provoz.

Pokud i nadále slyšíte hučení a cítíte nepříjemný zápach, znamená to, že klimatizační systém vyžaduje odbornou péči, včetně použití speciálních přípravků a parních čističů. Tato zařízení mohou bezpečně používat pouze odborníci.

Frekvence čištění klimatizačního systému

Odborníci uvádějí, že nečistoty ve splitovém systému je nutné odstraňovat nejméně dvakrát ročně. Kondicionér je nutné vyčistit na jaře, před začátkem jeho používání, a na podzim po skončení horké sezóny.

V případě velké prašnosti vzduchu, zvýšené vlhkosti a dalších faktorů zvyšujících pravděpodobnost znečištění zařízení je nutné provádět generální čištění častěji.

V návaznosti na doporučení uvedená v článku může majitel rozděleného systému snadno provést čištění sám, aniž by se musel obracet na odborníky.

Čištění našich klimatických zařízení krok za krokem

Ruční čištění klimatizace se skládá ze tří fází:

Před jakoukoli prací musí být klimatizační systém zcela odpojen od elektrické sítě. Pro účinné čištění filtračních prvků ve vnitřním bloku split-systému je nutné provést řadu postupných operací, které jsou navrženy v tomto článku:

 • Nejprve byste si měli důkladně prostudovat návod k obsluze, kde je napsáno, jak vyjmout filtr klimatizace. Pokud je model klimatizačního systému dražší, má bubnový filtrační prvek, který je považován za účinnější než plochý filtrační prvek, protože má díky zakřivenému povrchu větší kontaktní plochu se vzduchem.
 • Druhá fáze čištění filtru spočívá v sejmutí víka klimatizace a odstranění ochranné mřížky, která drží filtrační prvek na svém místě a zabraňuje jeho poškození.

Třetí fází je demontáž filtru a jeho vyčištění. Nejprve je třeba vyčistit suchý filtr vysavačem nebo kartáčem a poté jej umýt studenou vodou. Filtr by se měl sušit pouze přirozenou cestou, protože působení horkého vzduchu může filtr narušit. Po ukončení sušení přístroj opět sestavte v opačném pořadí a připojte napájecí kabel k elektrické síti.

Jak vyčistit vnitřní jednotku klimatizace svépomocí

Před vlastním čištěním klimatizace v domácích podmínkách je nutné najít návod k přístroji a důkladně si ho prostudovat. Zvažte, jak sejmout víko klimatizace, jak vyjmout filtry. Teprve potom můžete začít čistit klimatizaci.

Pod jednotku předem položte noviny nebo volný papír. Pokud se jedná o první úklid po dlouhé době práce, může se na něm vyskytovat velké množství odpadků a prachu. Podložka ochrání podlahu nebo koberec před nečistotami

Nezapomeňte jednotku odpojit od napájení. Nejprve opatrně sejměte víko klimatizace. V závislosti na modelu může být přišroubován nebo jednoduše připevněn. Poté filtry opatrně vytáhněte

Lze je snadno odstranit. Namočte je do teplé mýdlové vody. Jakmile se nečistoty vsáknou, můžete je umýt houbou. Pokud při používání klimatizace cítíte nepříjemný zápach, jedná se pravděpodobně o houbu nebo plíseň v systému. V takových případech byste měli filtry umýt antibakteriálním prostředkem. Přidejte do vody roztok manganu, alkohol, furacilin nebo speciální prostředek proti plísním, který lze zakoupit v železářství. Tím chráníte svůj spotřebič před opětovnou infekcí. Nesušte filtry u radiátoru nebo fénem. Jsou poměrně tenké a proud horkého vzduchu je může jednoduše deformovat. Pokud se tak stane, jsou již nepoužitelné a musíte si koupit nové. Většina modelů má kromě síta také sáčkový filtr. Nelze je vyčistit. Pokud se sáčkový filtr ucpe, je třeba jej jednoduše vyměnit. Podobný filtr můžete zakoupit v každém železářství. Rotační ventilátor k čištění. Je třeba ji opatrně vyjmout a otřít její ostří vlhkým hadříkem. Poté součástku znovu sestavte. Výměník tepla lze čistit vysavačem. Pokud se vám nedaří vyčistit úzká místa, použijte suchý jemný kartáček. Během postupu dávejte pozor na plášť výměníku tepla. Pokud se na některé z jeho částí objeví rez, svědčí to o úniku freonu.V takovém případě zavolejte servis. Po vyčištění všech částí vnitřní jednotky musí být příslušenství důkladně vysušeno a znovu namontováno.

| Denial of responsibility | Contacts |RSS