Jak šít pleteniny

Pletenina. je proplétání smyček v podélném nebo příčném směru. Tato struktura zajišťuje charakteristické a nepostradatelné vlastnosti tohoto materiálu: pružnost, měkkost, nízkou mačkavost a pohodlí. Práce s pletením. Látky jsou příjemné a snadno se používají, pokud víte, jak s nimi pracovat.

V závislosti na typu a kvalitě se mohou strečové tkaniny při praní a žehlení srazit až o 5-10 %. Aby se předešlo těmto nepříjemnostem, měl by se materiál předem natáhnout.

Proč nelze látku ušít??

Amatérské švadleny si často stěžují, že na domácím šicím stroji nemohou sešít 2 pletené poloviny. Spodní nit se smyčkuje a trhá. Rovný steh nepřipadá v úvahu. A není se čemu divit, protože bílé švadleny prostě nejsou uzpůsobeny k provádění takových operací, jako je šití úpletů. S trochou snahy však lze dosáhnout požadovaného výsledku. Nejdříve je třeba stroj nastavit tak, aby dokonale fungoval.

Promazat, dotáhnout uvolněné díly. V tomto případě potřebujete pomoc profesionála. Pokud jste si koupili novější model, nemusíte to dělat. Ve většině případů se tyto stroje dokonale hodí pro různé úkoly a vyrábějí širokou škálu spojů.

Je však třeba vědět, že při šití úpletů se používá speciální pletací stroj, který provádí zpětný steh připomínající cop. Odborníci nazývají tyto vysoce specializované modely řetízkovým stehem nebo řetízkovými stehovacími stroji.

Pokud se podíváme dále, zjistíme, že za nejlepší modely pro šití látek, jako jsou strečové a pleteniny, se považují overlocky. Je nutné je vybavit diferenciální lištou, která má průchodku pro řetízkový steh. Speciálně vybrané nitě a jehly jsou pro úspěch strečových tkanin nezbytné. Pokud je jejich velikost a kvalita nedostatečná, nebudete schopni úkol provést ani na speciálním stroji.

Silné nebo špatné jehly nejsou vhodné pro jemné tkaniny. Jen nezapomeňte, že na stejném stroji nelze střídavě šít džíny a lehké tričko bez speciálního nastavení.

Jak šít úplety na domácím šicím stroji

Stehy šité napříč pleteninou se při tahu trhají? Nerovnoměrné šití, zvlněné švy a klouzání vrstev látky při šití na domácím šicím stroji? Zde se dozvíte, proč k tomu dochází a co můžete udělat, abyste se tomu vyhnuli.

Úplet je materiál, který je velmi pružný. Pro práci s ním použijte overlockový stroj a overlock, který může provádět jednovláknový nebo vícevláknový řetízkový steh, tvořený proplétáním smyček nití. Takový steh se při roztržení poměrně snadno odvíjí, ale může se roztáhnout a pak se vrátit do původní polohy.

Domácí šicí stroj umí šít pouze člunkovým stehem, který vzniká propletením dvou nití: horní jehlové nitě a spodní člunkové nitě. Takové stehy mají malou volnost, ale při tahu se trhají. Proto je nesprávné šít úplety běžným rovným stehem, který je určen pro šití nepružných látek. K tomuto účelu by se měly používat speciální „pletací“ stehy, které vydrží malé natažení:

Dostatečně pevný, pružný steh, který se vyskytuje ve většině domácích strojů s šířkou jehelního otvoru 5. 7 mm. Pro lepší vzhled by se měla délka a šířka švu na pletenině zmenšit na 1,5 až 2 mm.

V porovnání s klasickým klikatým stehem je tato varianta pevnější a pružnější, protože k vytvoření švu je zapotřebí více vpichů jehly. Přerušovaný cikcak se zpravidla používá k šití vysoce elastických úpletů, jako je mikrovlákno, supplex, a k šití gumiček na spodním prádle a plavkách. Délku a šířku přerušovaného klikatého stehu je třeba upravit na vzorku, aby bylo dosaženo správné rovnováhy mezi vzhledem stehu a jeho funkčností.

Ideální pro dokončování a upevňování stehů na lícové straně oděvu. Zvenku vypadá jako dva rovnoběžné rovné stehy, zevnitř jako klikatý steh, který švu dodává potřebnou (ale menší než úplný klikatý) pružnost a spojuje stehy dohromady.

Při šití úpletů je třeba volit pouze dvojjehly, které jsou správně označené a vhodné pro strečové tkaniny. Standardní šířka klikatého stehu na většině strojů je 5 mm, takže lze použít dvojjehly o šířce 2,5 až 4 mm.

OBRYSOVÝ ÚPLET (PRUŽNÝ STEH)

Vypadá jako rovný steh s lehkým, sotva znatelným zkosením stehů. Tento steh se dobře hodí pro svislé linie. Vodorovné švy se mohou při šití deformovat. Abyste minimalizovali dodatečné natahování, měli byste nechat stroj, aby sám posouval tkaninu, a kontrolovat pouze směr pohybu, nikoli rychlost pleteniny.

READ  Které kapsle jsou vhodné pro kávovary bialetti?

Většina overlocků a šicích strojů má funkci diferenciálního podávání, která umožňuje mírné napnutí nebo stlačení látky v závislosti na požadavcích. Zjednodušuje proces přesouvání pleteniny pod chodidlem a snižuje riziko vzájemného otlačení vrstev.

V domácím šicím stroji je látka podávána ozubeným kolečkem, které táhne látku směrem k jehle. Při šití dvou nebo více vrstev látky se spodní pohybuje rychleji než horní, což vede k mírnému, ale znatelnému roztažení úpletu, jehla vynechává stehy a trhá nit.

Řešením tohoto problému je použití speciálních patek. Po vrchní vrstvě tkaniny pouze nekloužou, ale tlačí ji ozubeným stojanem. Na trhu jsou k dispozici různé verze vhodné pro většinu moderních šicích strojů. Za nejlepší je považován horní podavač, který podává látku rovnoměrně a umožňuje šít rovně, aniž byste museli pleteninu předem označovat. Alternativou k tomuto zařízení je kráčející patka vybavená silikonovou náplastí, která snižuje riziko vynechání stehů a zjednodušuje proces přesunu materiálu.

Pro pleteniny jsou vhodné pouze špičaté jehly: neprorážejí vlákna, ale tlačí je od sebe, čímž zachovávají celistvost tkaniny.

Podívejme se na klasifikaci těchto jehel pomocí výrobků německé společnosti Schmetz:

Jersey. jehly pro 100% bavlnu nebo nízko elastický materiál s obsahem až 10 % polyesteru;

Stretch. pro použití s česanou hladkou vazbou, česaným kašmírem, stuhou, žerzejem, které obsahují více než 10 % polyesteru a/nebo obsahují elastan;

Super Stretch. pro elastické tkaniny s velkým podílem elastanu (biflex, lněná síťovina).

úplety, běžném, šicím, stroji

Stretch Twin Needle. dvojitá jehla na strečové kulirnoje, kašmír, stuhy, patky.

Při nákupu jehel věnujte pozornost nejen nápisům, ale také číselnému značení na obalu. Vzor číslo 90 je nejvhodnější pro silné úplety nebo rouno, vzor číslo 80 pro třípramenné příze, dvojité příze a spunbonded biflex. 75. pro česané hladké tkaniny, mikrovlákna, síťoviny, gipirové úplety a jiné jemné tkaniny.

Před šitím vždy zkontrolujte kvalitu stehu na vzoru nastavením napětí jehly a nitě chapače, uvolněním přítlačné patky a nastavením rychlosti šití (měla by být pomalá a patka by měla být stlačována plynule).

Nepoužívejte silné, volné bavlněné nitě nebo nitě určené k ozdobnému lemování. Nejlepší volbou pro pleteniny je kvalitní syntetická tkanina, která nedeformuje vlákna materiálu.

Před šitím úpletů na stroji byste si je měli předem změřit nebo připnout přes budoucí šev, aby nedošlo k posunu vrstev látky. Toto pravidlo nerespektujte pouze v případě, že máte speciální nohu. horní podavač.

Pletací steh na šicím stroji

Jak šít úplety na běžném šicím stroji? Při tomto procesu se používá několik druhů stehů, z nichž každý má svůj vlastní úkol. Zvažte podrobně, jak lemovat tričko pomocí šicího stroje. Potřebujete:

  • Kolem spodní části prošijte klikatým stehem;
  • Přebytečnou látku opatrně odstřihněte až k začátku overcastingového stehu;
  • Okraje ohněte o centimetr a přichyťte je nebo připněte špendlíkem;
  • Šijte dvojitou jehlou z přední strany.

Pokud potřebujete sešít dva kusy látky, použijte rovný steh. To je v pořádku, pokud látka není příliš elastická. Nejlepší je použít šicí patku. Nastavte rozteč 1,5 až 2 milimetry. Jak správně šít úplety na běžném šicím stroji, aby se při natahování látky nitě nepřetrhly? Použijte úzký klikatý steh široký půl milimetru. Pokud je steh šitý 1,5 cm od okraje, bude pevný a pružný.

Při použití nešitého materiálu není nutná žádná speciální úprava okrajů, můžete použít dvojité šití jednou jehlou. Lze šít rovným nebo klikatým stehem. To se provádí následujícím způsobem:

  • Obě části dílu sešijte.
  • Šití podél linie šití.
  • S odstupem 3 milimetrů od okraje prošijeme druhý steh.
  • Překrytí je odříznuto na okraji překrytí.

Jak šít overlockové stehy na běžném šicím stroji, pokud nemáte overlock? Zkuste to udělat klikatým stehem:

  • Pokud nemáte k dispozici speciální patku, položte na horní a spodní stranu látky proužky obtiskového papíru.
  • Proveďte klikatý steh 3 mm od okraje, později látku na straně s přídavkem na šev odstřihněte.

Vzhledem k tomu, že je pletenina velmi protáhlá, doporučuje se provést stabilizační stehy v linii ramen, na nohavicích, v oblasti krokového švu:

READ  Mohu umývat silikon v myčce na nádobí?

Proč může stroj selhat při šití a co s tím?

Pokud i přes veškerou manipulaci a pečlivý výběr látky stroj odmítá šít a ať se snažíte sebevíc, nic dobrého z toho nevzejde, problém je nejspíš jinde. Poznamenejte si model šicího stroje a rok výroby. Jde o to, že příliš staré modely nebyly nastaveny na pletení, v té době to nebylo tak běžné. A protože prostředí s tímto typem práce nepočítá, je přirozené, že se šití nedaří.

To může být způsobeno nesouladem mezi háčkem a jehlou.

Pokud máte chuť stroj předělat, můžete si zavolat mistra, který závadu opraví a umožní vám šít i na starších verzích. To však není vždy možné ani pro ty nejzkušenější řemeslníky. Tovární nastavení jeví známky opotřebení. S některými materiály to může fungovat, ale ne se všemi. Pokud tedy chcete pracovat bez obtíží a pohodlí, nešetřete penězi a pořiďte si vynikající moderní techniku, která dokáže proměnit dlouhou monotónní práci v radost.

-Hudba

Mnoho lidí, kteří se pokoušeli šít úplety na běžném šicím stroji, často zjistilo, že stroj odmítá šít pěkné, rovné stehy. Při šití úpletů dochází k vynechávání stehů, smyčkám ve spodní niti a někdy i k přetržení.

Proč k tomu dochází a jak to lze napravit?? Odpovědi. ve videu

Zde je několik tipů, jak šít pleteniny na stroji.

Postupně si je můžete vyzkoušet všechny a vybrat si ten, který vám nejvíce vyhovuje. Univerzální metody neexistují, vše záleží na pletenině, konkrétním šicím stroji a osobě, která na stroji pro tento úplet šije :).

Způsoby šití úpletů na běžném šicím stroji

Úplety lze šít běžným rovným stehem. Šijte ve vzdálenosti 1-1,5 cm od okraje stehem dlouhým 1,5-2 mm. Při šití mírně napněte pleteninu oběma rukama (zabráníte tak přetržení nití během šití). Stroj automaticky posouvá napnutou látku.

Roztahujte pouze v místě šití a neroztahujte přídavek na šev.

Jakmile sešijete pletený šev, ohněte přídavek na šev a šev vyžehlete.

Rovný steh je vhodný pro strečové tkaniny.

Pokud má váš šicí stroj pletací steh (mnoho moderních strojů ho má), stojí za to vyzkoušet tento.

Například spojit a speciální zip elastický steh, jako na fotografii

Pokud mezi „zavazadly“ svého šicího stroje najdete stehy, jako je tečkovaný klikatý steh nebo pružný zipový steh, znamená to, že určitě existují další speciální stehy, které lze použít pro současné šití a ořezávání úpletů.

Látka nesmí být během šití napnutá.

Jedná se o poměrně silný steh, který je vhodný zejména pro přiléhavé oděvy z velmi pružných úpletů. Před šitím oděvu zkontrolujte steh na kousku stejné pleteniny. Pozor na obrácené šití. může vytvořit těsné švy a zabránit protažení stehu.

Je zřejmé, že různé šicí stroje mají různý počet těchto stehů, proto se můžete obrátit na návod k použití vašeho šicího stroje.

Podobnými stehy, které se používají na rubové straně jako overlockové stehy, lze současně prošít a přetáhnout kus látky.

A z přední strany je lze použít jako ploché. dekorativní stehy.

Nebo překrývací steh, jako je tento.

úplety, běžném, šicím, stroji

Vezměte prosím na vědomí! Steh na obrázku je velmi podobný čtyřnitnému overlockovému stehu.

Speciální stehy šicího stroje však nejsou skutečnými overlockovými stehy a proces jejich šití se od overlockových stehů velmi liší.

Chcete-li je tedy mít rovné a krásné, raději je umístěte v určité vzdálenosti od okraje švu a po sešití švu přebytečné stehy odstřihněte v blízkosti okraje švu.

Klikatý steh nesvazuje látku a je vhodný pro všechny typy úpletů.

úplety, běžném, šicím, stroji

Šijte ve vzdálenosti 1 až 1,5 cm od okraje krátkými, úzkými stehy: šířka stehu 0,5 až 1 mm, délka 2,5 až 3 mm.

Během šití látku nenatahujte. Pokud se šití nedaří, uvolněte přítlačnou patku.

Po ušití druhého řádku ohněte šev zpět a vyžehlete jej.

Dvojitý steh se skládá ze dvou rovných nebo klikatých stehů.

Nejprve ušijte rovný nebo klikatý steh podél linie švu.

Poté podél přídavku na šev ušijte druhý podobný steh ve vzdálenosti 3 mm od prvního.

Dva rovné stehy budou pružnější, pokud se látka během šití mírně natáhne.

Odstřihněte přebytečnou látku podél druhého stehu.

Přídavky na šev zastrčte na jednu stranu a poté je sešijte.

READ  Jak ušít knoflíkovou dírku na stroji Janome

Dvojitý jehlový steh je vhodný pro všechny typy pletenin díky klikatému stehu tvořenému háčkovým stehem na rubové straně.

Při šití dvojjehlou musí levá jehla sledovat linii šití a pravá jehla přídavek na šev. Pleteniny není třeba natahovat.

Pokud je šev volný, zvyšte napětí nitě. Pokud je látka příliš napnutá, může se stát, že se mezi stehy vytvoří brázda. Pokud jich je příliš málo, na rubové straně nevznikne klikatý steh a šev se správně neprotáhne.

Naštěstí pro ty, pro které ještě není k dispozici dobrý overlock, se většina pletených materiálů nesráží a nekroutí.

Proto mohou být jejich švy neošetřené.

Pokud jste spojili dva vzory výše popsanými stehy, můžete ponechání přídavků na šev dokončit druhým stehem.

Nazývá se také dělený klikatý steh, pružný klikatý steh a ric-coc nebo trojitý klikatý steh.

Ale mnohem přesněji, „spojování“ plátky pleteniny, dostanete, když úseky a svazku a, ošetřené z prolévání, jeden steh.

To lze provést širokým klikatým stehem. Délka stehu 4-5 mm, šířka stehu 0,7 mm.

Jak vidíte, není třeba hovořit o tradičním zpracování střihů u tkaných látek, pletené látky mají svůj vlastní „způsob“. Postupně si je můžete všechny vyzkoušet a vybrat si tu nejvhodnější pro vás. Univerzální způsoby neexistují, vše záleží na pletenině, konkrétním šicím stroji a osobě, která za tímto strojem tuto pleteninu šije :o).

Záludný detail na pleteninách

Velmi užitečná inovace pohodlné nastavení délky stehu. Délku stehu zvolte v závislosti na šitém materiálu a použité niti. Vzhledem k tomu, že pletený steh a současně šít a přešívat, nit musí být silná, šířka stehu je malá. U některých pletenin může být nutné vyměnit jehlu za jehlu se zaoblenou špičkou. Je to nutné, když běžná jehla poškodí materiál nebo když se dříve dobře fungující stroj začne rozjíždět.

Většina overlockových strojů je vybavena speciální přítlačnou patkou, kterou lze do švu všít gumičku nebo speciální prýmek, aby se ramenní švy neroztahovaly. Práce se slepeckou patkou je velmi praktická. Lze je také použít k jemnému olemování pletených oděvů. Někdy není možné použít diferenciální posuv, pak lze šev zafixovat vodou ředitelnou tkaninou Avalon. Úplety se obecně šijí snadněji než látky, zejména na moderních overlockových strojích.

Pečujte o své pletené oblečení

Složení tkaniny určuje teplotu žehličky! Bavlněné nebo lněné úplety žehlete při vysoké teplotě, vlněné nebo viskózové úplety při mírné teplotě, syntetické úplety při nízké teplotě. Určitě si to vyzkoušejte na kousku látky!

Abyste zabránili natažení látky, žehlete ve směru předních copů podél vláken. Tkaninu vyžehlete na rubové straně a ujistěte se, že je ručně vyrovnaná.

Praní závisí také na složení oděvu. Smíšené nebo syntetické úplety perte na jemný cyklus nebo ručně. Výběr konkrétního pracího prostředku pro praní. Bavlněné úplety perte na 40-60 °C. Jemné vlněné nebo hedvábné úplety lze čistit chemicky nebo prát v ruce v šetrných pracích prostředcích. Tkaninu jemně vyždímejte (nekruťte ji) a položte ji na ručník, aby uschla.

Použijte odstraňovač žmolků v pračce, který jemně odřízne žmolky z povrchu oděvu. Pleteniny skladujte složené ve skříni.

Správný způsob kontroly?

Před nákupem nových nití je vhodné vzít si s sebou do obchodu kousek látky, abyste zjistili správný odstín a tloušťku.

Než začnete s novými nitěmi, je vhodné zkontrolovat, zda jsou pružné, tj. pokud se natahují, nesmí se trhat.

Vložte malý kousek vlákna na 2 minuty do horké vody; pokud se vlákno poté nezbarví, bylo dobře obarveno.

Zapojte stroj a proveďte zkušební steh na malém kousku látky. I když je výrobek kvalitní, nesprávné nastavení šicího stroje může mít za následek shlukování nebo nerovnoměrné stehy.

Je třeba nastavit úroveň napětí nitě a přizpůsobit šířku stehu hustotě materiálu.

Pokud jsou všechny body úspěšně splněny, můžete zakoupenou položku bez obav uvést do provozu.

| Denial of responsibility | Contacts |RSS