Jak skrýt plynový kotel v kuchyni nebo koupelně. originální způsoby a záludnosti maskování

Plynové topné zařízení, které se používá kromě ohřevu teplé vody v domácnosti, má zásadní význam. Plynový kotel se obvykle instaluje v kuchyni nebo koupelně. A ne vždy se hodí do interiéru místnosti, i když má reprezentativní vzhled. Proto se to snaží skrýt.

Před ukrytím plynového kotle je však třeba znát požadavky na jeho umístění. Důležité jsou i další standardní funkce. Protože plynový kotel je vysoce hořlavý spotřebič.

Dispozice kuchyní s plynovými kotli

Zajímá vás, jak skrýt plynový kotel v kuchyni, můžete použít jeden z nejoblíbenějších způsobů, jak takový technický a zároveň kreativní problém vyřešit. Nejčastěji se s tím setkáváme při přestavbě kuchyně, při změně dispozice kuchyně nebo při objednávce nové kuchyňské linky. V takových případech je nutné navrhnout interiér kuchyně v jednotném stylu a zamaskovat nebo zakrýt všechny prvky interiéru, které nejsou v souladu se stejným stylem.

Jedním z poměrně běžných způsobů dekorace nástěnného plynového kotle je jeho umístění do samostatné skříňky. Aby se skryly nevzhledné spotřebiče, je přední část vyzdobena ve stejném stylu jako kuchyňská linka. Tuto metodu lze použít i pro kotel podlahového vytápění, který lze rovněž skrýt za samostatnou skříňku. Jeho rozměry by měly odpovídat rozměrům kotle.

Moderní plynový kotel může zapadnout do interiéru kuchyně i v otevřeném stavu

Při rozhodování o ukrytí nástěnného spotřebiče do nástěnné skříňky je třeba dodržet určité požadavky, které jsou následující:

 • Boční a přední plochy kotle musí být vzdáleny minimálně 30 mm od vnitřních stěn skříně spotřebiče.
 • Ve skříni, kde má být spotřebič ukryt, nesmí být žádné horní a dolní panely. To je nezbytné pro zajištění účinného větrání vnitřního prostoru takového nábytku.
 • Stěny a dvířka skříně, do které chcete kotel schovat, by měly být vyrobeny z materiálu s dobrou požární odolností.

Nástěnný nebo podlahový plynový kotel v kuchyni lze skrýt pomocí speciálního kanálu ze sádrokartonu. Dveře takové skříňky mohou být navrženy ve stejném stylu jako kuchyňský nábytek. Velikost skříňky musí odpovídat rozměrům plynového kotle, protože musí být zcela skrytá.

Jak skrýt plynový kotel v interiéru panelové kuchyně? Dobrou volbou je natřít povrch v barvě samotného spotřebiče. Bílý nebo černý lesklý povrch kotle lze poté natřít téměř libovolnou barvou pomocí akrylové barvy ve spreji. Po natření bude mít povrch plynového kotle také lesklý vzhled, stejně jako jakýkoli jiný povrch v kuchyni. Nevýhodou této metody je, že takový akrylátový nátěr je třeba pravidelně obnovovat a zařízení lze vizuálně skrýt pouze kombinací s barvou okolí.

Místo zakrytí kotle panely a skříňkami lze k dekoraci povrchu použít vzor decoupage. Tento způsob ukrytí kotle je ideální pro kuchyni kreativního člověka, který může její design doplnit originálními ručně vyrobenými doplňky. Obvykle se tento způsob zdobení povrchu topného zařízení používá v případech, kdy je interiér kuchyně s plynovým kotlem na stěně nebo na podlaze ve stylu země nebo Provence.

Ukrytí v kuchyňské skříňce

Pokud je rozhodnuto umístit plynový spotřebič do vhodné nástěnné jednotky, která odpovídá zamýšlenému setu, pak se okamžitě objeví kámen úrazu. Pokud je kotel zabudován do designového kuchyňského nábytku, je hlavním problémem potřeba skříňky na míru. V následujícím textu popíšeme postup výroby takové jednotky z dřevotřískových desek.

Níže jsou uvedeny nástroje a příslušenství, které budou při práci užitečné:

 • Měřicí páska;
 • Skládačka;
 • Nábytkové samořezné šrouby;
 • Elektrická vrtačka s vrtáky a korunkou na dřevo;
 • Sada hexů;
 • Desky Dřevotřískové desky;
 • Dvě latě;
 • Standardní čelo kuchyně, tj. dvířka v požadované barvě;
 • Dva nábytkové spoje;
 • Sada skříňových závěsů;
 • Žehlička a lišta na nábytek.
 • Nejprve zjistěte rozměry plynového kotle. Potřebné rozměry budoucí skříně určete podle následující zásady: vzdálenost mezi bočními stěnami generátoru tepla a stěnami nábytku musí být nejméně 3 cm. Totéž platí pro spodní a horní část. K rozměrům plynového spotřebiče tedy přičteme 6 cm a vybereme nejbližší standardní velikost čela z řady, ve které je sada vyrobena.
 • Zakoupit tyto dveře společně se závěsy. Dobré, pokud má neobvyklou, větrací výzdobu.
 • Pomocí elektrické skládačky jsme z dřevotřísky rovnoměrně vyřízli boční stěny. Hloubka skříně musí být alespoň o 3 cm větší než příslušný rozměr kotle.
 • Podobně vyřezal základnu a horní část naší krabice. V jednom z těchto prvků však musíte předem udělat výřez pro servisní zásuvku kotle. Jedná se o individuální případ.
 • Pomocí jádrového vrtáku udělejte v jednom z bočních rámů, které jste vyrobili pro nábytkové závěsy, dutiny.
READ  Plynový kotel nedosahuje nastavené teploty

Jedna z možností: postavit skříňky kolem

Tip. Dodržování kolmosti při montáži. K tomu použijte čtverec a obyčejnou stoličku pro vrtání do každého páru stěn. Po umístění jedné stěny na sedací plochu postavte druhou stěnu kolmo, narovnejte ji a vrtejte podle značek. I zde využijte pomoc partnera.

Jak provést bezpečnou instalaci

Plynový kotel je zdrojem potenciálního nebezpečí bez ohledu na typ, model a výrobce. Tato vlastnost ovlivňuje konečné umístění jednotky, protože předpisy SNiP jasně definují pravidla pro výběr umístění, instalaci a provoz zařízení.

Tento komplex omezení se může zdát přehnaný, ale pomáhá vytvořit nejen harmonický, ale i bezpečný prostor. Při instalaci kotle je nutné dodržovat následující pravidla:

Pro provoz spotřebiče je důležitá dobrá cirkulace vzduchu. Minimální plocha, kterou je třeba instalovat, je tedy 4 čtverce a výška stropu 2,5 metru; do těchto parametrů se vejde jakákoli kuchyně.

Maximální výkon spotřebiče pro domácí použití by neměl překročit 60 kW. Montáž je povolena na podlahu nebo na stěnu. V druhém případě musí být vzdálenost od podlahy a stropu nejméně 0,8 m. Jednotka nesmí být instalována na okenním parapetu nebo na nábytku, nesmí být připevněna ke stropu nebo ke stěně skříně. Vzhledem k potřebě dobré výměny vzduchu by kotel neměl být umístěn v blízkosti jiných objektů

To platí zejména pro chladničku a varnou desku (plynovou nebo elektrickou); minimální vzdálenost od obou je 30 cm.

 • Dodržujte vzdálenost jeden metr od kotle k zásuvce, která ho napájí, a nejméně jeden a půl metru (nebo lépe) od elektroměru.
 • Pokud je obydlí, pro které je plynový systém určen, dřevěné, stěna, kde má být instalace provedena, je chráněna plechem.
 • Instalace plynového kotle v kuchyňské lince rovněž podléhá předpisům. Spotřebič se během provozu zahřívá, proto musí být vzdálenost od bočních stěn nejméně 5 cm a od dvířek maskovací skříně nejméně 10 cm.

Na půděSource www.caldaiemurali.it/media

 • Všechny plynové přípojky musí být snadno přístupné; žádné zaslepovací konstrukce.
 • Maskovací skříně jsou ošetřeny protipožární látkou, nesmí se používat standardní barvy a laky. Větrací otvory ve stěnách.
 • Zařízení může být instalováno v nebytové místnosti v blízkosti kuchyně, pokud je k dispozici okno a dveře, které nelze pevně zavřít.

V pohodlném výklenkuSource i2.wp.com

Důležitá pravidla

Každý, kdo chce zakrýt inženýrské sítě, musí vzít v úvahu jedno důležité pravidlo. Skryté potrubí, měřič, ohřívač vody mohou být skryty

Ale! Všechny spotřebiče musí být vždy snadno přístupné. inženýrské sítě nesmí být skryté

Potrubí, vodoměr a ohřívač vody mohou být skryté. Ale! Všechna zařízení musí být vždy snadno přístupná. Inženýrské sítě nesmí být těsně uzavřeny.

To znamená, že přívodní plynové potrubí může být skryto pouze odstranitelnou konstrukcí, např. speciálním krytem nebo protipožární sádrokartonovou krabicí. Není však dovoleno dělat díry do zdi.

V závislosti na stylu kuchyně si můžete s vybavením pohrát mnoha různými způsoby.Taková skříňka musí být snadno a rychle vyjímatelná, aby bylo možné provést kontrolu, opravu plynového zařízení nebo jeho části.

Pokud by bylo možné přeložit inženýrské sítě, problém by se pravděpodobně vyřešil mnohem snáze. Taková služba je však často drahá a povolení se udělují jen zřídka.

Příklady úspěšného maskování

Způsoby rozmístění jednotky a jejího servisního vedení v interiéru kuchyně lze rozdělit v závislosti na typu plynového zařízení v kuchyni vašeho samostatného bytu, domu nebo rekreačního objektu. Mohlo by být:

READ  Jak vyčistit kotel na tuhá paliva od sazí

S uzavřenou komorou. nejběžnější a nejbezpečnější varianta. V panelových domech je tento typ běžný. Lze je skrýt za dveře skříně nebo skříňky nebo instalovat do výklenku.

V nástěnné jednotce

Kotel je umístěn nad dřezem. Mezipatro je otevřené.

Ujistěte se, že ke spotřebiči proudí dostatečné množství vzduchu. Za tímto účelem:

 • nechcete, aby stěny spotřebiče byly blízko skříňky,
 • reproduktor nesmí být umístěn v prázdné skříni. Horní a dolní část by měla zůstat zcela otevřená.

Toto uspořádání není nejvhodnějším řešením, protože může vést i k zatopení kotle.к. Spodní a horní část není zcela otevřená. V závislosti na typu zařízení však může být toto uspořádání přípustné a v souladu s bezpečnostními předpisy. Řiďte se návodem k obsluze spotřebiče nebo požádejte o radu plynaře.

Ve skříni

Instalace spotřebiče do skříňky v kuchyni řeší dva problémy najednou: maskování samotného spotřebiče a jeho komunikaci.

Ve výklenku

Aby kotel v interiéru kuchyně nevyčníval, měli byste si pořídit garnýž, která bude s přístrojem ladit, nebo si koupit reproduktorovou jednotku s pěkným panelem.

V některých případech ani v kontrastních barvách neruší design.

V rohu

Výklenek vedle umyvadla lze výhodně využít pro instalaci bojleru. Rohová skříňka, jako je ta na obrázku níže, může také skrýt spotřebič.

Maskování kotle v barvě stěn kuchyně

Pokud je kotel již na svém místě a nemáte v úmyslu ho vyměnit nebo natřít, můžete ho sladit s interiérem vymalováním stěn.

Zamaskujte jej tak, aby odpovídal barvě vašich spotřebičů

Tato myšlenka přichází v úvahu, pokud jste si objednali prefabrikovaný výklenek pro spotřebiče.

V podkroví nebo jiném industriálním stylu splňuje otevřená odvětrávaná garáž pravidla designu.

Ve spíži

Můžete si postavit vlastní garáž pro plynové spotřebiče s ohledem na všechny bezpečnostní požadavky.

Malovaný dekor

Tato metoda může být vhodná pro všechny styly:

Jak skrýt plynový kotel v kuchyni: Nejlepší návrhy maskování

Jednou denně dostávejte do své schránky jeden z nejčtenějších článků. Připojte se k nám na u a

Pokud přívrženci techno-stylu nebo podkroví přítomnost plynového kotle v kuchyni absolutně není v rozpacích, pak pro ostatní se vzhled takové nezbytné pro organizaci pohodlné životní jednotky stává dráždivým faktorem. Ti si samozřejmě lámou hlavu nad tím, jak topení skrýt, aby nenarušilo harmonický obraz. V případě plynových spotřebičů však ne vždy funguje každý rozmar nebo fantazie a realizace kompetentního a estetického ukrytí je tak obtížná!

Požadavky na organizaci dodávek plynu, normy a předpisy

Hlavním problémem při instalaci plynových spotřebičů je organizace bezpečnosti. Proto se vyplatí znát základní pravidla a dodržovat přísné předpisy. Pokud je byt v novostavbě, takový systém samozřejmě nainstalují a zkoordinují odborníci, nájemníci musí plynový kotel pouze šikovně a správně zamaskovat.

V poslední době se lidé v zájmu úspory energetických zdrojů a rodinných rozpočtů snaží zavádět individuální systém vytápění a v tomto případě autoři Novate.Ru doporučuje, abyste se seznámili s tím, co můžete a nemůžete dělat:

zavřít, kotel, kuchyni

Pokud se nenecháte zastrašit omezeními a místnost odpovídá normám, můžete bez obav nainstalovat plynové topení a začít přemýšlet o tom, jak harmonicky zapadnout do stávajícího nebo nového interiéru.

Ukrytí plynového kotle ve skříni

Jedná se o nejoblíbenější způsob, jak mít pěkně zařízenou kuchyň a individuální vytápění. Tato zdánlivě ideální možnost má však mnoho úskalí, která je třeba si předem uvědomit, abyste si nezničili nábytek, nebo v horším případě neohrozili bezpečnost.

Pokud je spotřebič namontován na stěně, lze jej schovat do nástěnné skříňky nebo v případě postavení na podlahu do skříňky či skříně. V obou případech je však nutné zajistit volný přívod vzduchu k jednotce a dodržet technologickou vzdálenost od prvků v okolí kotle / plynového kotle.

Nejlepší je renovovat kuchyň po instalaci plynového spotřebiče, pak lze dokonale zakrýt všechny inženýrské sítě. |

Rovněž je vhodné předem promyslet, jak budou položeny hlavní rozvody vody, plynu a komín, protože jejich kumulace vypadá ještě neestetičtěji než kotel/komín. Obvykle se schovávají pod speciální plastové krabice správné barvy, a pokud se oprava provádí až po instalaci, mohou být zcela skryty pod speciálně vyrobenou krabicí nebo ve výklenku a zamaskovány obkladem nebo jiným povrchovým materiálem.

Štěrbinová dvířka zajišťují plynulý průtok vzduchu, který zajišťuje správný a bezproblémový provoz plynového spotřebiče. |

Žaluziové nebo ažurové dveře jsou nejlepší volbou v každém ohledu. Pokud je plynový kotel umístěn v místě bez kuchyňské linky, lze pro něj vlastními silami postavit nástěnnou skříňku a dodržovat základní pravidla bezpečné instalace a provozu.

READ  Jak uchovat rajčata na zimu v mrazáku

Důležité! Plynový kotel nesmí být uzavřen v těsně uzavřené skříni. Horní a dolní část nábytku musí být vždy otevřená.

Vyrobte si kus kuchyňského nábytku

Pokud to obytný prostor dovolí, mohou se plynové spotřebiče stát originálním designovým prvkem. |

Pokud máte to štěstí, že jste majitelem novostavby a zařizujete si obytný prostor od základu, nebo pokud se rozhodnete instalovat kotel/myvadlo při zásadní přestavbě interiéru, mohou být plynové spotřebiče instalovány jako designový prvek. Na tento druh úkrytu se však musíte připravit s dostatečným předstihem a vědět, kde se bude nacházet. Velikost a barva závěsných nebo podlahových skříněk samozřejmě zcela závisí na velikosti, tvaru a barevném provedení instalované jednotky.

Dekorativní skříň pro plynový kotel vlastníma rukama

Speciální dekorativní skříňka může být také vyrobena objednáním kuchyně nebo vlastníma rukama z hotové nástěnné skříňky.

První způsob vlastní montáže je vhodný pro ty, kteří mají rádi otevřené police v interiéru.

 • Oddělte elektrickým šroubovákem, dlátem, šroubovákem horní část skříňky a dvířka, protože horní část není v zásadě potřeba (projde jí výfukové potrubí) a pevná dvířka budou bránit větrání.
 • Dále si změřte prostor, který bude zabírat přívodní potrubí, tužkou si jej vyznačte a pilkou nebo skládačkou vyřízněte otvor pro plynové a vodovodní potrubí ve spodní nebo boční stěně zásuvky (podle toho, kde jsou připojeny).
 • Odstraňte zadní stěnu a kování pro zavěšení skříně umístěte na boční stěny místo na zadní stranu skříně. V tomto případě je nutné odstranit i další police. Pokud jsou však nízké a nezasahují do kotle, můžete je ponechat.

Nakonec bude mít skříň podobu otevřené skříňky zavěšené na stěně, s policemi nebo bez nich, uvnitř které část prostoru jednoduše zabere plynový kotel.

A pokud byste si v této skříňce mohli ponechat jednu z polic, můžete ji obsadit dekorativním nádobím, organizéry vhodnými do kuchyně nebo jinými interiérovými nálezy.

Úspěšně odvede pozornost od již tak nenápadného a nyní mnohem méně nápadného kotle. Druhý způsob je ideální pro milovníky minimalistického designu, díky němuž je plynový kotel nenápadný a skříňka slouží pouze jako dekorativní prvek

Druhý způsob by vyhovoval těm, kteří mají rádi minimalismus v prostoru, a plynový kotel by byl zcela nenápadný, ale skříňka by stále měla pouze jednu dekorativní funkci.

 • Odstraňte horní a zadní část skříně a umístěte závěsy pro zavěšení na boční panely.
 • Podle toho, kudy jsou vedeny trubky, odstraňte spodní stěnu nebo část jednoho z bočních panelů tak, že požadovaný kus jednoduše vyříznete. V každém případě bude horní část bočního panelu potřebná pro zavěšení spotřebiče.
 • zavěste skříňku, umístěte kotel dovnitř a dvířka otevřete pouze tehdy, když spotřebič zatápí.
 • Vyplatí se také udělat několik otvorů do dveří pomocí běžné vrtačky nebo speciální frézky (otvory o větším průměru). Předtím si pomocí pravítka nebo metru a tužky vyznačte symetrické rozmístění otvorů a poté je vyřízněte nebo vyvrtejte, v případě potřeby je obrousíte a natřete vhodnou barvou.

V tomto případě získáte nástěnnou skříňku jako každou jinou v kuchyňské sestavě, ale s rovnoměrně rozmístěnými otvory ve dveřích, které budou vnímány pouze jako designový prvek a jejich funkční zatížení bude známo pouze vám.

Zdobení vnější stěny

Pokud máte chuť a potřebné umělecké schopnosti, můžete malovat přímo na čelní stěnu. Můžete používat šablony nebo vytvářet kompozice storyboardů z vlastních náčrtů.

zavřít, kotel, kuchyni

Nejdůležitější zásadou je, že byste se měli vždy předem poradit s odborníkem na plynové spotřebiče. Nedodržení těchto pokynů může mít za následek vysokou pokutu.

| Denial of responsibility | Contacts |RSS