Software pro ovládání ventilátorů (chladičů) v počítači

Chladicí ventilátory, tzv. chladiče, hrají důležitou roli při provozu počítače, protože zabraňují přehřátí komponent vystavených vysokým teplotám. Mnoho uživatelů si neuvědomuje, že chladiče lze ovládat, přesněji řečeno. rychlost jejich otáčení. To však není vždy možné.

U ventilátorů připojených přímo k základní desce, jako jsou chladiče procesoru, ventilátory skříně nebo chladiče pevných disků, by měla být regulace otáček povolena na základní desce. Pokud se jedná o chladič grafické karty, musí být regulace otáček povolena grafickou kartou.

Správa ventilátorů připojených k základní desce, standardní způsob zahrnuje změnu příslušných nastavení v systému BIOS. V případě grafických karet se to provádí úpravou nastavení ovladače. Netradiční metody vyžadují použití specializovaných nástrojů. Některé z nich jsou navrženy výrobci základních desek, grafických karet, notebooků atd.д., další od vývojářů třetích stran. Zvažte populární počítačové programy pro ovládání ventilátorů.

Software pro ovládání chladiče SpeedFan

Jedná se o multifunkční a zcela bezplatný program. Pravděpodobně trochu zklamáním, říká, že tento program nefunguje na všech noteboocích, ale můžete zkusit, a nebude upravovat rychlost těch ventilátorů, které nelze ovládat základní desku z BIOSu. Například v systému BIOS mohu povolit ovládání ventilátoru SmartFan pouze pro procesor. Ačkoli je možné sledovat aktuální rychlosti ještě po dobu dvou. K ovládání chladiče notebooku můžete použít jiný program.

V opačném případě může dojít k následující situaci. Při spouštění systému software SpeedFan načte aktuální rychlosti a považuje je za maximální rychlosti. Respektive, pokud BIOS do této doby neroztočí ventilátor na maximální otáčky, nebude to umět ani program.

Když jsem spustil software, chladič procesoru běžel na 1100 otáčkách za minutu a SpeedFan nemohl nastavit vyšší hodnotu. Na konci se procesor dostal až na 86 stupňů! Všiml jsem si toho náhodou, když jsem nečekal na hluk ventilátoru při velkém zatížení. Díky bohu, že neshořel, ale počítač už možná nikdy nenastartuje.

Spuštění a vzhled

Stáhněte si a nainstalujte aplikaci z oficiálních webových stránek.

Při prvním spuštění se zobrazí obvyklé okno s nápovědou k funkcím programu. Můžete zaškrtnout políčko, aby se znovu nezobrazovalo, a zavřít jej. Dále SpeedFan načte parametry čipů základní desky a hodnoty senzorů. Známkou úspěchu bude seznam s aktuálními otáčkami ventilátorů a teplotami komponent. Pokud nejsou zjištěny žádné ventilátory, software vám nemůže pomoci. Přejděte rovnou na „Konfigurace. Možnosti“ a změňte jazyk na „Ruština“.

Jak vidíte, zobrazuje také zatížení procesoru a informace ze snímačů napětí.

Blok „1“ obsahuje seznam detekovaných snímačů otáček chladiče s názvy Fan1, Fan2, přičemž jejich počet může být větší než ve skutečnosti (jako na obrázku). Věnujte pozornost hodnotám jako Fan2 a Fan1 mají skutečné hodnoty 2837 a 3358 RPM, ostatní jsou nulové nebo s nesmysly (12 RPM je nesmysl na obrázku). Nepotřebné odstraníme později.

Blok „2“ zobrazuje detekovaná teplotní čidla. GPU je grafický čip, HD0 je pevný disk, CPU je procesor (na obrázku místo CPU je Temp3) a zbytek je nesmysl (nemůže být 17 nebo 127 stupňů). To je nevýhoda programu, že musíte odhadnout, kde se senzory nacházejí (ale pak sami přejmenujeme senzory podle potřeby). Je pravda, že si můžete stáhnout známé konfigurace z webových stránek, ale postup není snadný a komplikuje ho angličtina.

Pokud není jasné, který parametr je zodpovědný za to, co, můžete vidět hodnoty v nějakém jiném programu pro určení počítače a snímače, například AIDA64 a porovnat s těmi, které SpeedFan software určil, přesně vědět, co rychlost a teplota čtení jsou (ukážu vše ve videu pod článkem).

A v bloku „3“ máme regulátory otáček Speed01, Speed02, kterými můžete nastavit otáčky v procentech (mohou být zobrazeny jako Pwm1, Pwm2, podrobnosti viz video). Nyní musíme zjistit, která rychlost01-06 ovlivňuje který systém FanX. Chcete-li to provést, změňte každou hodnotu ze 100 % na 80-50 % a zjistěte, zda se otáčky některého ventilátoru změnily. Nyní si pamatujte, která rychlost je ovlivněna kterým ventilátorem.

Opět platí, že ne všechny ventilátory budou nastavitelné, pouze ty, které může základní deska ovládat z BIOSu.

Ladění ventilátoru SpeedFan

Zde se dostáváme k nastavení. Stiskněte tlačítko „Configuration“ a nejprve pojmenujte všechny senzory jasnými názvy. V mém příkladu budu chladič procesoru ovládat programově.

Přejděte na kartu „Teploty“ a najděte snímač teploty procesoru, který jste zadali v předchozím kroku (já mám Temp3), a klikněte na něj nejprve jednou a poté podruhé. můžete zadat libovolný název, např. „CPU Temp“. V níže uvedených nastaveních zadejte požadovanou teplotu, kterou má program udržovat při nejnižších možných otáčkách ventilátoru, a alarmovou teplotu, při které jsou nastaveny maximální otáčky.

Já jsem nastavil 55 a 65 stupňů, ale u každého je to jinak, stačí experimentovat. Pokud je nastavená teplota velmi nízká, ventilátory poběží vždy na maximální otáčky.

Poté rozbalte větev a zrušte zaškrtnutí všech políček kromě Speed0X, které reguluje CPU FanX (již jsme jej definovali dříve). V mém příkladu je to Speed04. Odškrtněte také všechny ostatní teploty, které nechceme v hlavním okně zobrazovat.

Na kartě Fanoušci jednoduše najděte požadované fanoušky, pojmenujte je podle svých představ a ty, které nechcete, zakažte.

Přejděte dále na kartu „Rychlosti“. Stačí vybrat Speed0X, který je zodpovědný za potřebný chladič, přejmenovat jej (například na CPU Speed) a nastavit jeho parametry:

 • Minimum. minimální procento maximálních rychlostí, které bude program schopen nastavit
 • Maximum. maximální procento, resp.
READ  Jak nastavit hodiny na troubě Electrolux

Moje minimum je 55 % a maximum 80 %. Nevadí, že program nebude schopen nastavit hodnotu na 100 %, protože na kartě „Teploty“ nastavíme práh alarmu, při kterém bude vynucených 100 % otáček za minutu. Pro automatickou regulaci nezapomeňte zaškrtnout políčko „Automatická změna“.

To je v podstatě vše. Nyní přejděte do hlavního okna SpeedFan a zaškrtněte políčko „Auto fan speed“ (Automatická rychlost ventilátoru) a užívejte si automatické nastavení rychlosti ventilátoru!

Kdy může být nutné upravit otáčky ventilátoru

Upravte rychlost ventilátoru v systému BIOS na základě nastavení a teploty na senzorech. To je ve většině případů dostačující, ale někdy systém inteligentní regulace teploty selže. K narušení rovnováhy dochází za těchto podmínek

 • Přetaktování procesoru/videokarty, zvýšení napětí a frekvence hlavní sběrnice;
 • Vyměňte standardní chladič systému za výkonnější;
 • abnormální připojení ventilátorů, aby se nezobrazovaly v systému BIOS;
 • stárnutí chladicího systému s vysokým hlukem při otáčkách;
 • Prach na chladiči a chladiči.

Pokud je hluk a zvýšení otáček chladiče způsobeno přehřátím, neměli byste otáčky snižovat ručně. Nejlépe je začít oprášením ventilátorů; v případě procesoru vyjměte celý ventilátor a vyměňte tepelnou pastu na podložce. Po několika letech provozu tento postup pomůže snížit teplotu o 10-20 °C.

Standardní ventilátor skříně je omezen na přibližně 2500-3000 otáček za minutu (RPM). V praxi zařízení běží na plné otáčky jen zřídka, produkuje asi tisíc otáček za minutu. Žádné přehřívání, ale chladič stále běží na volnoběh při několika tisících otáčkách za minutu? Nastavení je třeba upravit ručně.

Teplotní limit pro většinu komponent PC je přibližně 80 °C. V ideálním případě je nutné udržovat teplotu na úrovni 30-40 °C: chladnější hardware je zajímavý pouze pro overclockery, se vzduchovým chlazením je toho těžké dosáhnout. Zkontrolujte informace o teplotním čidle a otáčkách ventilátoru pomocí AIDA64 nebo CPU-Z/GPU-Z.

nastavit, rychlost, ventilátoru, skříni

Regulace otáček pomocí AMD OverDrive a Riva Tunes

Vlastní nástroj OverDrive společnosti AMD umožňuje měnit nastavení platformy AMD.

Kromě mnoha dalších funkcí lze otáčky chladičů řídit programově.

Lze jej provozovat pouze na čipových sadách AMD 770, 780G, 785G, 790FX/790GX/790X, 890FX/890G//890GX, 970, 990FX/990X, A75, A85X.

Spusťte program, klikněte na část Řízení ventilátoru a zvolte požadované otáčky ventilátoru.

Dalším zajímavým programem pro regulaci otáček chladiče je Riva Tuner. Upřednostňují ji především majitelé grafických karet s vysokými teplotami.

Stáhněte a nainstalujte program. V našem případě se jedná o verzi 2.21.

Spusťte program a najděte nízkoúrovňové nastavení systému a otevřete kartu Chladič. Otevře se před námi následující okno.

Zaškrtněte políčko Povolit ovládání nízkoúrovňového chladiče. Vytvoření předvolby rychlosti ventilátoru zadáním požadovaného procenta. Vytvoření několika předvoleb.

Vytvoření úlohy v závislosti na tom, kdy chcete snížit otáčky ventilátoru, tj. nastavení časového plánu, teplotního rozsahu a dalších charakteristik.

To umožňuje jemné nastavení rychlosti chladiče na základě změn teplot systémových komponent.

Software pro nastavení rychlosti ventilátoru

Nejjednodušší způsob, jak splnit výše uvedený úkol, je použít speciální software, který umožňuje ovládat nastavení chladicího systému. Na webu je k dispozici mnoho bezplatných i placených programů tohoto typu.

Rychlost ventilátoru

Tato malá aplikace má pro uživatele mnoho užitečných funkcí.

Shromažďování informací v reálném čase z teplotních čidel pro detekci přehřátí, zobrazení zatížení procesoru a frekvence systémových komponent.

Můžete také snížit rychlost ventilátoru procesoru nebo jej nechat běžet pomaleji.

Pořadí kroků je jednoduché:

 • Nainstalujte program stažením distribučního balíčku z oficiálních webových stránek.
 • Spusťte program jako správce (klikněte pravým tlačítkem myši na spustitelný soubor a z rozbalovacího seznamu vyberte stejnojmennou možnost) a nepřepínejte z anglické verze na ruskou.Tímto způsobem si můžete být jisti, že se všechny parametry zobrazí správně.
 • Chvíli počkejte, program shromáždí potřebné informace o hardwaru vašeho počítače.
 • Vyberte si jednu ze dvou možností.První možností je automatické nastavení otáček chladiče procesoru (stačí zaškrtnout políčko „Automatic Fan Speed“ v hlavní nabídce).

Druhé. ruční ovládání. Na domovské stránce přejděte na položku „Configure“ (Konfigurace) a přejděte na kartu „Fan Control“ (Ovládání ventilátorů).

Otáčky ventilátoru se nastavují v procentech. Vyberte, co chcete, a uložte změny stisknutím tlačítka „OK“.

Ovládací centrum MSI

Nástroj MSI CC umožňuje přetaktovat procesor počítače pod Windows, sledovat teplotu procesoru a shromažďovat informace o dalších hardwarových komponentách.

Máme zájem o ovládání chladičů. Jak snížit otáčky ventilátoru procesoru pomocí MSI CC bude popsáno dále:

Program má dvě nevýhody. Zaprvé, je zde zabudovaná funkce „ochrany proti hlouposti“, která zabraňuje snížení rychlosti o více než 50 %.

Za druhé, nová nastavení se nepoužijí při spuštění systému Windows. Program je třeba pokaždé otevřít a zopakovat kroky 2-4.

Asus Eeectl

Eeectl je program pro ovládání rychlosti ventilátoru notebooku, který umožňuje snadno a bez námahy měnit nastavení rychlosti ventilátoru v zařízeních Asus.

Pokud máte gadget od jiné společnosti, vyhledejte podobný software na jejich oficiálních stránkách.

V tomto případě je třeba postupovat následovně:

 • Instalace a spuštění aplikace.
 • Najděte jeho ikonu v pravém rohu úvodní obrazovky vedle hodin a klikněte na ni pravým tlačítkem myši.

Další software pro regulaci otáček ventilátoru naleznete v našem článku „Laptop Fan Buzzing What to Do“

MSI Afterburner

Bezplatný software pro přetaktování od MSI. Nabízí několik funkcí testování stavu desky, napětí GPU. Povoluje funkci nastavení chladiče. Vhodné pro Intel a AMD.

Hlavní nastavení z domovské obrazovky. Posuňte posuvníky požadovaným směrem a sami upravte nastavení. Pro ovládání chladicího systému se otáčky mění v nabídce „Fan Speed“. Tlačítko „Auto“ mění rychlost automaticky podle zatížení počítače.

Riva Tuner

Funguje ve všech verzích systému Windows a umožňuje ovládat nastavení chladiče. Snadné použití a zdarma. Chcete-li změnit nastavení ventilátoru, postupujte podle několika jednoduchých kroků:

Po dokončení úprav klikněte na tlačítko „OK“ a odhlaste se.

Nastavení rychlosti chladiče v závislosti na stavu počítače. Udržování optimální teploty při změnách programu.

READ  Kolik soli přidávat do myčky nádobí

Připravte si stránky

Pokud váš počítač v minulosti pracoval tiše a teprve nedávno začal být hlučný, je pravděpodobné, že problém vyřeší jednoduché vyčištění systémové jednotky od prachu. Možná bude také nutné chladiče namazat. Přečtěte si o tom zde.

V některých případech může výměna tepelné pasty zlepšit chlazení procesoru a výrazně snížit hlučnost ventilátoru procesoru.

Pokud výše uvedené kroky problém nevyřeší, je možné snížit otáčky jednoho, nejhlučnějšího nebo několika ventilátorů v systémové jednotce.

Než to však uděláte, musíte:

Nainstalujte do počítače software, který umožňuje sledovat teplotu jeho hlavních „oteplovacích“ zařízení, a to:

Rychlost ventilátoru. program, který umožňuje sledovat teplotu všech zařízení počítače v reálném čase;

Prime 95. Program vysoce zatěžuje procesor. Umožňuje zkontrolovat stabilitu procesoru a účinnost jeho chladicího systému v extrémních podmínkách. Více informací o kontrole procesoru pomocí tohoto programu najdete zde.

FurMark. Program pro testování grafického systému počítače. Zvyšuje zatížení grafické karty a zároveň sleduje její teplotu a stabilitu.

Pomocí těchto programů můžete zkontrolovat teplotu procesoru, grafické karty, pevného disku a čipové sady základní desky počítače.

Ve většině případů by maximální zatížení pevného disku, procesoru a čipové sady základní desky nemělo překročit 45 stupňů Celsia. 60 stupňů C, grafické karty. 85 stupňů C.

„Přetížení“ pevného disku bez speciálních programů, například spuštěním procesu archivace nebo kopírování velkého souboru, který se na něm nachází (film, obraz disku atd.).).

Pokud se teplota zařízení blíží výše uvedeným hodnotám, nesnižujte rychlost jeho chladiče.

V případě, že jste ještě daleko od maximálních hodnot, můžete intenzitu ventilátorů snížit následujícími způsoby.

DŮLEŽITÉ. Po snížení otáček nezapomeňte zkontrolovat teplotu chlazených zařízení. Nenechte je přehřát. Uvědomte si, že nepřetržitý provoz počítače při nepříznivé teplotě snižuje jeho životnost.

Proč jsou ventilátory hlučné a co se s tím dá dělat

S výjimkou speciálních verzí bez ventilátoru má každý počítač dva nebo více chladičů: ve zdroji, na procesoru, grafické kartě, ve skříni a dalších. A každý dělá hluk po svém, což je špatná zpráva. Mnoho lidí si na hluk ve svém systému zvykne a myslí si, že by měli být. Může a měla by být, ale nemusí! V 99 % případů lze snížit hluk počítače o 10-90 %, což je dobrá zpráva.

Jak jste již pochopili, ticha se dosahuje snížením hluku produkovaného chladiči. To je možné použitím chladičů, které jsou ze své podstaty tišší, nebo snížením otáček stávajících chladičů. Samozřejmě můžete snížit otáčky ventilátoru na hodnoty, které neohrožují přehřívání počítače! Tento článek se zaměří na tuto metodu. Ještě více snížit hluk pomohou programy pro snížení hučení pevného disku.

Chcete-li snížit otáčky chladiče, můžete použít jednu z následujících možností:

 • Software pro řízení rychlosti chladiče
 • „Inteligentní systém řízení rychlosti integrovaný do systému BIOS
 • Nástroje výrobce základní desky, notebooku nebo grafické karty
 • Použijte speciální zařízení zvané reboost
 • uměle snížit napájecí napětí ventilátoru

Ti, kteří mají normální ovládání BIOSu, nemusí číst dále. BIOS však často pouze povrchně reguluje otáčky chladiče na tiché, ale stále přijatelné hodnoty. Nástroje výrobce jsou někdy jediným způsobem, jak ovlivnit otáčky ventilátorů, protože programy třetích stran často nefungují na neobvyklých základních deskách a noteboocích. Podívejme se na nejlepší způsob, jak to udělat. první způsob.

Snížení hlučnosti a nižší otáčky

Toto je můj první příspěvek, v budoucnu budu vyprávět o tom, jak vyrobit kamerový systém, systém kapalinového chlazení, automatické (programovatelné) osvětlení a mnoho dalších lahůdek, budeme pájet, vrtat a flashovat čipy, ale zatím začneme tou nejjednodušší, ale přesto velmi účinnou metodou: instalací proměnného odporu.

Hlučnost chladiče závisí na otáčkách, tvaru lopatek, typu ložiska atd. Vyšší otáčky vedou k účinnějšímu chlazení a vyšší hlučnosti. Ne vždy a všude potřebujete 1600 otáček za minutu. a pokud je snížíme, teplota se zvýší o několik stupňů, což není kritické, a hluk může vůbec zmizet!

Moderní základní desky mají integrovanou regulaci otáček chladičů, které jsou jimi napájeny. V systému BIOS můžete nastavit „inteligentní“ reset, který změní rychlost ventilátorů v závislosti na teplotě chlazené čipové sady. To však není možné u starších low-endových desek a co ostatní chladiče, jako je chladič PSU nebo chladič skříně?? K tomu můžete do napájecího obvodu chladiče namontovat proměnný odpor, takové systémy se prodávají, ale stojí neuvěřitelné peníze, vzhledem k tomu, že náklady na takový systém jsou asi 1,5. 2 dolary! Takový systém se prodává za 40:

Můžete si ho vyrobit sami pomocí odřezku ze základní desky (odřezek do koše, do kterého se vkládá mechanika DVD/CD) a o zbytku se dozvíte v tomto příspěvku.

Dále popíšu postup na příkladu práce s PSU, ale ve všech případech je totožný.

Т.к. Ulomil jsem 1 lopatku z chladiče na PSU, koupil jsem novou s kuličkovými ložisky, je mnohem tišší než obvykle:

Nyní musíme najít napájecí vodič, do jehož mezery namontujeme rezistor. Tento chladič má 3 vodiče: černý (GND), červený (12V) a žlutý (kontakt tacho).

Nyní potřebujeme proměnný rezistor s odporem 100. 300 Ohmů a výkonem 2-5W. Můj chladič je dimenzován na 0.18 A a 1,7 W. Pokud je rezistor navržen pro menší výkon než obvod, zahřeje se a nakonec vyhoří. Jak naznačuje exdeniz, 3W 220 Ohm PCB-3A bude pro naše účely fungovat dobře. Variabilní rezistor, jako je ten můj, má 3 vývody. Nebudu zabíhat do podrobností, stačí připájet 1 drát na prostřední kolík a ten na vzdálenějším konci a druhý na zbývající na vzdálenějším konci. (Podrobnosti zjistíte pomocí multimetru/ohmmetru. Díky guessss_who za komentář).

Nyní namontujeme ventilátor do skříně a najdeme vhodné místo pro rezistor.

Rezistor je opatřen maticí pro připevnění k rovině. Všimněte si, že pouzdro je kovové a může zkratovat kontakty rezistoru a nebude fungovat, takže vystřihněte průchodku z plastu nebo lepenky. Moje kontakty naštěstí nejsou zkratované, takže na fotografii není žádné těsnění.

nastavit, rychlost, ventilátoru, skříni

Nyní to nejdůležitější. test v terénu.

READ  Jak začít používat robotický vysavač Xiaomi

Zapnul jsem systém, otevřel skříň PSU a pomocí pyrometru našel nejteplejší část (vypadá to jako tranzistor, který je chlazen chladičem). Pak jsem ho zavřel, otočil odpor na maximální rychlost a čekal 20-30 minut Prvek se zahřál na 26.3 °C.

Pak nastavte odpor na polovinu, Už neslyším žádný hluk, opět čekal 30 minut Buňka se zahřála na 26,7 °C.

Opět jsem snížil otáčky na minimum (~100 Ohm), počkal 30 minut, neslyšel žádný hluk z chladiče Prvek byl zahřátý na 28,1 °C.

Nevím, co je to za článek a jaká je jeho provozní teplota, ale myslím, že vydrží dalších 5-10 stupňů. Ale vzhledem k tomu, že na „polovičním“ rezistoru už nebyl žádný šum, nepotřebujeme nic dalšího! =)

Nyní si můžete vytvořit panel, který jsem uvedl na začátku článku, a bude vás to stát pár drobných.

Montáž ventilátorů do skříně. GAMDIAS AEOLUS

UPD: Děkuji pánům v komentářích, že mi připomněli watty. UPD: Pokud se o to zajímáte a víte, co je to páječka, můžete si snadno postavit analogovou sběrnici. Jak nás informuje článek Analog Reboot, popisuje toto podivuhodné zařízení. I když nepájíte, můžete si vytvořit sběrnici. V článku je spousta textu, kterému také nerozumím, ale hlavní je: Složení, Schéma, Montáž(V tomto odstavci najdete odkazy na všechny potřebné články o pájení a pájení přetavením).

Snížení hlučnosti a nižší otáčky

Toto je můj první příspěvek, v budoucnu budu vyprávět o tom, jak vyrobit video dohled, kapalinový chladicí systém, automatické (programovatelné) osvětlení a mnoho dalších lahodných věcí, budeme pájet, vrtat a flash čipy, ale prozatím začneme s nejjednodušší, ale přesto velmi účinnou metodou: instalace proměnného odporu.

Hluk chladiče závisí na otáčkách, tvaru lopatek, typu ložiska atd. Vyšší otáčky vedou k účinnějšímu chlazení a vyšší hlučnosti. 1600 otáček za minutu není vždy a všude potřeba. a pokud je snížíme, teplota se zvýší o několik stupňů, což není kritické, a šum by mohl úplně zmizet!

Moderní základní desky mají integrovanou regulaci otáček chladičů, které jsou z ní napájeny. V systému BIOS můžete nastavit „inteligentní“ režim, který bude měnit rychlost chladičů v závislosti na teplotě chlazené čipové sady. To však není možné u starších low-endových desek a co ostatní chladiče, jako je chladič PSU nebo chladič skříně?? K tomu můžete do napájecího obvodu chladiče namontovat proměnný odpor, takové systémy se prodávají, ale stojí neuvěřitelné peníze, vzhledem k tomu, že náklady na takový systém jsou asi 1,5. 2 dolary! Takový systém se prodává za 40:

Můžete si to udělat sami pomocí jako panel. zástrčka vaší systémové jednotky (zástrčka v kufru, kde DVD / CD mechaniky), a zbytek se dozvíte z tohoto příspěvku.

Dále popíšu postup na příkladu práce s PSU, ale ve všech případech je totožný.

Т.к. Ulomil jsem 1 lopatku z chladiče na PSU, koupil jsem novou s kuličkovými ložisky, je mnohem tišší než normální:

Nyní musíme najít vodič s napájením, do jehož mezery namontujeme rezistor. Tento chladič má 3 vodiče: černý (GND), červený (12V) a žlutý (kontakt tacho).

nastavit, rychlost, ventilátoru, skříni

Nyní potřebujeme proměnný rezistor s odporem 100. 300 Ohmů a výkonem 2-5 W. Můj chladič je dimenzován na 0.18 A a 1,7 W. Pokud je rezistor dimenzován na menší výkon než obvod, zahřívá se a nakonec shoří. Jak naznačuje exdeniz, PPB-3A 3W 220 Ohm bude pro naše účely fungovat dobře. Variabilní rezistor, jako je ten můj, má 3 vývody. Nebudu zabíhat do podrobností, stačí připájet 1 drát na prostřední pin a jeden koncový pin a druhý na zbývající koncový pin (podrobnosti si můžete ověřit multimetrem/ohmmetrem). Díky guessss_who za komentář).

Nyní namontujeme ventilátor do skříně a najdeme vhodné místo pro rezistor.

Rezistor je opatřen maticí pro upevnění k rovině. Všimněte si, že pouzdro je kovové a může zkratovat vývody rezistoru a nebude fungovat, takže vystřihněte izolátor z plastu nebo lepenky. Moje kontakty naštěstí nejsou zkratované, takže na fotografii nejsou žádné podložky.

Nyní to hlavní. test v terénu.

Zapnul jsem systém, otevřel skříň PSU a pomocí pyrometru našel nejteplejší místo (vypadá jako tranzistor, který je chlazen chladičem). Pak kryt zavřete, otočte rezistor na maximální otáčky a počkejte 20-30 minut Článek se zahřeje na 26 °C.3 °C.

Pak nastavte odpor na polovinu, Už ten hluk neslyším, Znovu jsem čekal 30 minut Buňka se zahřála na 26,7 °C.

Opět snížím otáčky na minimum (~100 Ohm), počkám 30 minut a neslyším žádný hluk z chladiče Článek se zahřeje na 28,1 °C.

Nevím, co je to za článek a jaká je jeho provozní teplota, ale myslím, že zvládne dalších 5-10 stupňů. Pokud však vezmeme v úvahu, že „polovina“ rezistoru již není hlučná, pak nic dalšího nepotřebujeme! =)

Nyní si můžete vyrobit panel podobný tomu, který jsem uvedl na začátku článku, a bude vás to stát pár drobných.

UPD: Děkuji pánům na stránce s komentáři za připomenutí wattů. UPD: Pokud se o to zajímáte a víte, co je to páječka, můžete si snadno sestavit analogový reobas. Jak nás informuje fleshy, tento analogový nástroj pro opětovnou montáž je demonstrován v článku. I když jste nikdy nepájeli desky s plošnými spoji, můžete sestavit reobassembly. V článku je spousta textu, kterému také nerozumím, ale hlavní body jsou: Složení, Schémata, Montáž(Tento odstavec obsahuje odkazy na všechny potřebné články o pájení).

| Denial of responsibility | Contacts |RSS