Jak šít rovným stehem?

No, v předchozím článku jsme připravili šicí stroj na práci. Vytáhněte konce horní a dolní nitě až o 15 mm a vraťte je pod přítlačnou patku. Dále, jak šít rovnoměrný steh zpod patky šicího stroje?

Protože i šití je tak důležité! Kvalita šití určuje vzhled výrobku a jeho životnost. Podle strojového stehu poznáte, zda šlo o pochybného amatéra, nebo profesionála

V dnešním článku se tedy podíváme na to, jak můžete šít na stroji rychle, přesně a od prvního okamžiku.

Aby byl strojový steh rovnoměrný, musí současně působit dva faktory. Šicí stroj, základní nástroj pro šití, musí být stoprocentně připraven k práci. A člověk, který ji používá, musí mít správný přístup.

což znamená, že šicí stroj musí být 100% připraven k šití;. což znamená, že jehla šicího stroje („jedna velikost pro všechny“)?

Jehla šicího stroje ((tloušťka stonku (velikost), tvar špičky) musí být v bezvadném stavu a musí odpovídat typu a tloušťce látky;

Vlákna. nit musí být kvalitní, vhodná pro daný typ látky, její tloušťku i velikost jehly;

Horní a dolní nit musí být vyrobena ze stejného těsta. To znamená, že by měly mít stejnou tloušťku a pokud možno stejnou značku;

šicí stroj musí mít navlečenou horní a spodní nit přesně podle vzoru navrženého výrobcem šicího stroje v návodu k obsluze šicího stroje.

Pokud nemáte automatickou regulaci napětí nitě, budete si možná muset napětí horní a dolní nitě nastavit sami. Jak jej nastavit, toto napětí?

správně nastavené napětí horních a dolních nití, kdy se při šití nitě proplétají uprostřed šitých vrstev látky, nikoliv na jejich horním nebo dolním povrchu. Stehy vytvořené v tomto procesu, horní a dolní část stehu by měly být stejné.

Před šitím hlavního stehu je proto vždy třeba ušít zkušební steh. Pro zkušební steh je nejlepší, když jsou horní a spodní nit kontrastní barvy, aby bylo lépe vidět jejich proplétání. V tomto případě by měly být vzorkovací nitě konstrukcí, strukturou a velikostí přesně stejné jako nitě použité v hlavním šití.

Pokud jsou stehy na vzorníku stejné na horní i spodní vrstvě látky, lze napětí horní i spodní nitě považovat za správné.

Pokud se na spodní straně látky tvoří smyčky horní nitě, napněte horní nit.

Pokud se na horním povrchu tkaniny tvoří smyčky spodní nitě, je nutné zvýšit napětí spodní nitě.

Napětí horní nitě se nastavuje pomocí regulátoru. Na různých šicích strojích to vypadá jinak. Mohlo by se jednat o rotující kruh nebo nějaký druh šroubu. Vždy se však nachází na hlavě šicího stroje, někde v blízkosti jehly nebo dráhy jehly. Vždy upravuje vzdálenost mezi kotouči, podložkami atd.п. které upínají horní závit.

Takový regulátor má obvykle stupnici. Požadované napětí horní nitě se nastavuje na značce. Čím vyšší je číslo uvedené na regulátoru jehlové nitě, tím je nit napnutější.

Regulátor jehlové nitě je umístěn na cívkovém pouzdře.

Jedná se o malý šroubek, kterým se nastavuje napětí pružné destičky umístěné zde na cívkovém pouzdře. V závislosti na tom, jak velké napětí závitu je potřeba, lze šroub povolit (vyšroubovat) nebo utáhnout (zašroubovat).

Délku stehu je také třeba upravit podle tloušťky šitých vrstev a šitých stehů. To se provádí buď posouváním knoflíku regulátoru délky stehu. u mechanických šicích strojů, nebo nastavením na displeji počítačových strojů.

No, s čísly na displeji počítačového stroje je vše jasné, co je nastaveno tak dlouhý steh (v mm) a bude šít šicí stroj.

Stupnice umístěná na regulátoru délky stehu mechanických šicích strojů může být s:

 • v palcovém dělení od 0 do 20, kde číslo udává počet ok na palec (1 palec ≈ 2,54 cm). Pokud vložíte číslo 10, pak počet ok v palci bude 10, což znamená, že délka stehu bude někde kolem 2,54 mm;
 • metrické dělení (0, 1, 2, 3 atd.).д.), kde číslo udává, kolik milimetrů v jednom stehu je;
 • číslované dělení (od 0 do 9), kde se nastavuje délka stehu, můžeme říci, že metodou šťouchnutí, čím vyšší číslo na stupnici, tím delší steh a naopak.

Při šití vnitřních švů je regulátor šicího stroje nastaven na dělení, při kterém má šicí stroj provést normální (běžný) steh:

 • u šicích strojů s palcovým dělením se doporučuje použít regulátor mezi 10 a 12;
 • metrické dělení na 3 mm;
 • s číslovaným dělením na číslo 5.

Nastavení šířky stehu jako takové není k dispozici. K dispozici je nastavení šířky stehu. I tu lze nastavit buď na displeji počítačového šicího stroje, nebo pomocí regulátoru šířky stehu u mechanických strojů.

Přítlačná patka, pokud není automatická a lze ji nastavit, musí být také nastavena. Pro jemné látky použijte lehčí přítlak přítlačné patky, pro silnější látky použijte silnější přítlak přítlačné patky.

Při šití různých stehů vždy používejte obuv doporučenou výrobcem pro daný steh.

Tajemství: šicí stroj nepohybuje látkou? Existuje jednoduché řešení

Pokud stroj při šití špatně posouvá látku, stačí nastavit zuby. Nevyznívají dostatečně silně.

Zde povolte imbusovým klíčem tento šroub:

Seřiďte excentr a dotáhněte jej zpět.

Jak zajistit závit?

Ať se snažíte sebevíc, aby stroj šily rovné stehy, pokud nezajistíte konce, veškerá práce přijde vniveč. Nitě stehu na začátku a na konci musí být pevně spojeny. K tomuto účelu jsou na okrajích zhotoveny spojovací prvky.

READ  Jak navíjet cívku na stroji Janome

Aktuální příspěvek se bude týkat toho, jaké jsou spojovací prvky a jak je vyrobit.

Dnešní šicí stroje mají v nabídce užitečných funkcí jednu úžasnou vlastnost. Jedná se o schopnost šicího stroje na začátku a na konci švu zapošít. To je velmi užitečná funkce.

No, ti, kteří nemají šicí stroj má takovou funkci, nebo jste prostě zapomněli to udělat včas, musí to udělat sami, s rukama nebo pomocí šicího stroje, ale ujistěte se, že „master“ tack šev. To lze provést několika způsoby.

nastavit, steh, šicím, stroji

Konce nití můžete jednoduše a triviálně svázat

A zastřihněte přebytečné konce nitě blíže k uzlu.

Konce nití svažte krejčovským uzlem.

Pro jistotu, aby byl uzel blíže k řezu, jej můžete upravit jehlou

a odstřihněte konce nitě v blízkosti vytvořeného uzlu.

Zatáhněte za jeden konec nitě, buď horní, nebo dolní. Vzniklou smyčku uchopte jehlou nebo špendlíkem a zcela ji vytáhněte. A tam jednoduše zavažte konce nití (jak zavázat, viz „Jak zavázat“). výše).

Na začátku a na konci stehu (1,5 cm od okrajů) nastavte regulátor délky stehu na 0,5-0,7 mm.

Tyto drobné stehy zabrání rozdělení stehu.

Šití lze zajistit přišitím několika stehů. Za tímto účelem:

 • nebo nastavte regulátor délky stehu na 0;
 • nebo spustit pásový dopravník, mechanismus podávání materiálu;
 • nebo látku mírně přidržet na jednom místě, aby se dále nepohybovala.

Šijte do vzdálenosti 1,5 cm od střihu, pak se vraťte na linii střihu a pokračujte v šití. Šití s přesahem a sešívání.

Pomocí tlačítka zpětného stehu nebo páčky zpětného chodu můžete steh obrátit. Nebo, pokud je to pohodlné a velikost sešívaných vrstev látky to dovoluje, jednoduše je otočte, jednou o 180°⁰ a podruhé o 180°⁰.

Na začátku švu a po dokončení šití ponechte konce nití dlouhé alespoň 5-10 cm.

Pak provlékněte první konec nitě očkem ruční šicí jehly a ručně ji přichyťte.

Pokud přichytáváte šev, jehož část bude odstřižena (přebytečná šířka přídavku na šev), je lepší šít ve vzdálenosti od linie švu, kde bude plánovaný průsečík švů, aby nedošlo k „vytažení“ přichycení.

Jak vidíte, šicí stroje mohou mít různé druhy stehů, které se vyrábějí různými způsoby. Proto si každý sám vybírá, které „se hodí“. Nejdůležitější je, aby zvolený typ příchytky byl co nejjednodušší a nejrychleji „sestavitelný“ a aby vyhovoval šicí operaci a šitému oděvu.

Když jsem se před lety začala učit šít, upřímně řečeno, nepřemýšlela jsem o tom, jak důležité je zapošití na začátku a na konci švu. Ale život je dobrý učitel. Jednou nebo dvakrát musel znovu šít švy a neznalost a lenost jako ruka pryč. Takže bych si přál, abyste se jako chytří lidé, kterými jistě jste, poučili z chyb druhých, a ne ze svých vlastních.

Ať je šití, které jste vytvořili, silné, spolehlivé a krásné. S pozdravem, Milla Sidelnikova!

Úrovňové hřebeny

Většina starších modelů má nastavovací kolečko na stejném místě jako výměnu cívky. Zubní zdvih není náhodný, liší se v závislosti na tkanině a její hustotě. Pokud je tkanina silná a hustá, měly by zuby více vyčnívat, pokud je však tenká, stačí nastavit o něco vyšší hodnotu.

Důležité: pokud se stroj používá k vyšívání, musí být hřebeny zcela skryté.

Jak správně pečovat o šicí stroj

Šicí stroj pravidelně čistěte a promazávejte, aniž by došlo k jeho vážnému poškození. Tyto postupy by se měly vždy provádět při vypnutém napájení.

Vyčistěte

Během provozu je raketoplán nejvíce vystaven znečištění. Cívka může zachytit zbytky nití, zbytky materiálu a prach, které brání pohybu cívky.

Před zahájením si připravte kartáč s tuhými štětinami, měkký hadřík a nezapomeňte vypnout napájení. Postupujte takto

 • Odstraňte jehlu a přítlačnou patku;
 • Odstraňte nečistoty z okolí jehelní desky, podávacích psů, horní a dolní nitě a regulátoru napětí;
 • Vyčistěte chapač a uvnitř vyjměte cívku a držák;
 • Odstraňte prach a zbytky oleje ze všech povrchů;
 • vyměňte držák cívky a desku;
 • V případě potřeby vyměňte starou jehlu.

Mazání

Než začnete mazat díly, ověřte si v návodu ke stroji, zda je to nutné. Některé modely s plastovými polymery namísto kovových dílů tento postup nepotřebují.

Promazávejte speciálním olejem na stroje, který je k dostání v každém prodejním místě v oddělení oděvních doplňků. Předtím pečlivě očistěte. Na všechny části náchylné ke tření naneste malé množství oleje:

 • raketoplánu;
 • díly pod horním krytem (předtím odstraňte část plastového krytu);
 • kovové díly.

Na každý uzel použijte maximálně 2 kapky přípravku. Po dokončení postupu stroj důkladně otřete, aby na něm nezůstaly žádné mastné zbytky. Poté sešijte několik přikrývek a ujistěte se, že látka není znečištěná. Každých 6 měsíců stroj namažte a naolejujte.

Proč může stroj přestat šít a co dělat?

Existuje mnoho situací, kdy běžný šicí stroj jednoduše není schopen šít na úpletech. To je způsobeno vlastnostmi materiálu. Je velmi pružný a dobře se natahuje i při relativně malém zatížení.

V důsledku nerovnoměrného uložení látky v šicím stroji se látka roztahuje, což vede k vynechávání stehů nebo nerovnoměrnému prošití. Příčinou je také nesprávně nastavené napětí nitě. Řešením je opětovné naplnění šicího stroje a kontrola nastavení napětí.

Také při šití může spodní nit cívku nit nebo jednoduše roztrhnout. To znemožňuje vytvořit kvalitní steh s požadovanými parametry. Problém je v tom, že standardní šicí stroje nejsou určeny pro výrobu úpletů.

Šicí stroj. ZAČÍNÁME. seznámení a základy šití na stroji | Caramilla Start

Přesto lze toho dosáhnout pomocí správné nitě a jehly a pozorným sledováním nastavení stroje.

Stroj musí být důkladně vyčištěn a promazán. Všechny uvolněné díly jsou pevně upnuty na svém místě. U nových počítačů není třeba nic z toho provádět.

READ  Jak přejít z horních kotlů na Nagatinskaya

Přestože lze úplety šít na běžném šicím stroji, nedoporučuje se to dělat pravidelně.

Pokud uživatel pravidelně pracuje s elastickými látkami, je lepší zvážit nákup speciálního overlocku nebo šicího stroje.

V současné době je na trhu mnoho možností v různých cenových relacích, takže si snadno vyberete variantu, která bude vyhovovat vašemu rozpočtu. A práce s pleteninami na dobře vybaveném stroji bude mnohem pohodlnější.

Jak nastavit šití?

Dobré odpoledne všem čtenářům blogu milla-sidelnikova.com!

Krásné, rovné stehy jsou velmi důležité! Stehy jsou jedním z hlavních prvků konstrukce výrobku a jejich kvalitní provedení je ukazatelem úrovně profesionality osoby, která je zhotovila. Proto byste se měli snažit, abyste se svým šicím strojem měli dokonalé stehy.

Než však začnete šít strojové stehy, musíte být připraveni. Je lepší věnovat přípravě trochu více času, aby práce mohla být provedena rychle, přesně a úhledně.

A samozřejmě se také připravte na úspěch. Pak může práce probíhat velmi hladce.

Před šitím na šicím stroji je třeba splnit několik podmínek.

Čísla nití a jehel pro váš šicí stroj musí být přizpůsobena typu šití a tloušťce látky.

Všechny vnitřní švy jsou vyleptané ve stejné barvě jako látka těla.

Dokončovací stehy se zhotovují nitěmi v barvě základní tkaniny a kontrastními nitěmi. Dokončovací stehy se šijí hedvábnými nebo syntetickými nitěmi. Rozhodně by však měly být odolnější vůči „agresivním vlivům prostředí“ než nitě pro vnitřní švy, protože jsou během používání hotového výrobku „náročnější“.

Délka stehu u stehů šitých šicím strojem naruby závisí na tloušťce látky. Čím silnější je látka, tím delší je délka stehu. Může být 2 až 3 mm. Steh této délky se nazývá normální nebo normální steh.

Protože je látka silnější, automaticky se zkracuje délka stehu, takže při šití např. kůže, imitace kůže, semiše atd.д., Délku stehu lze zvětšit na 2,5. 4 mm. To se dělá také proto, aby se látka sama o sobě neroztrhla kvůli řadě hustých vpichů jehlou.

V místech, která jsou během používání nejvíce vystavena roztažení (např. středový šev na zadní straně kalhot, šev v průramcích na zadní straně kalhot atd.).д.) je nejlepší šít menšími stehy (do 1 mm).

K přichycení se používají velmi krátké stehy o délce 0,5 až 0,7 mm.

Délka stehu dokončovacích stehů je nastavena delší. A možná 4 až 5 mm.

Než začnete šít strojové stehy, je třeba změřit střihové součásti. To znamená, že švy umístíte stranami k sobě, zarovnáte švy a značky a sešijete zajišťovacím stehem.

Nebo před šitím na šicím stroji můžete švy přichytit špendlíky. Tento „postup“ lze provést, když je steh položen v přímých liniích. Poté se kolíčky připnou napříč švem.

Pravděpodobnost, že se jehla šicího stroje trefí přesně do špendlíku, samozřejmě není tak velká. Pokud se tak stane, jehla a jehlice se s největší pravděpodobností stanou nepoužitelnými. A riskovat „zdraví“ šicího stroje, osobně nikdy nespěchám. Proto odstraňuji špendlíky těsně před patkou šicího stroje.

Položte látku pod přítlačnou patku tak, aby byla celá nalevo od přítlačné patky.

Naopak, pokud se má šít úzký lemovaný šev nebo prošívat pas, musí být látka vpravo od patky.

Stehy šicího stroje vždy kopírují obrys vzoru (již našitý na látce) ve vzdálenosti 0,1-0,15 cm od odpovídajícího stehu.

I když střihový vzor podlepíte, i když ho překryjete, při šití švu šicí stroj posouvá jednu vrstvu látky přes druhou. Chcete-li tento posun vrstev minimalizovat, dodržujte následující pravidla:

 • pokud je délka přídavku na šev u všech vzorů stejná, může být přídavek na šev umístěn na obou stranách vzoru. Ale řez spodní části by měl být mírně přitáhnout pravou rukou k sobě, a řez horní části směřovat (šťouchnout pod patku šicího stroje) s levou rukou;
 • pokud je přídavek na šev na vzoru o něco delší než na jiném vzoru, bude sešívána ta strana, kde je přídavek na šev kratší;
 • (1 na obrázku 1) pokud je steh šitý mezi dvěma švy, které „patří“ k různým tloušťkám látek, silnější látka jde pod něj.
 • (2 na obrázku 1) při spojování dvou vzorů, jednoho s rovným a druhého se šikmým střihem, se zobrazí „spojení“ obou vzorů pro šití s rovným střihem nahoře a šikmým střihem dole;
 • Pokud je šití prováděno na uzavřeném obrysu, mělo by být šito z vnitřní strany;
 • (3 na obrázku 1), a pokud je jeden ze spojovaných vzorů (při šití na uzavřeném obrysu) zploštělý, pak se umístí na dno;
 • (1 na obrázku 2) Pokud jsou spojeny dva švy, z nichž jeden je nabíraný, šije se ze strany nabíraného švu;
 • (2 na obrázku 2) při spojování rovného a vypouklého švu bude steh šitý na vypouklé straně;
 • (3 na obrázku 2) při spojování konkávního a konvexního řezu bude steh šitý na konkávní straně.

Pokud je steh šitý šikmo ke koncům osnovy, měl by být šitý od širší části vzoru k užší. Tímto způsobem se odstřižené nitě nepřetrhnou.

Pokud je strojový steh šitý na uzavřené smyčce, nemusí se přichytávat, ale stačí konec stehu na začátku smyčkou o 2 až 2,5 cm.

Proces tvorby stehů

Šití vzniká interakcí jehly a háčku. Nos chapače se přiblíží k jehle a zvedne knoflíkovou dírku z jehly. Poté obrobek navíjí horní závit kolem sebe. Takto se vytváří člunkový steh.

Pokud všechny mechanismy pracují správně a šicí zařízení je správně nastaveno, nejsou v procesu šití pozorovány žádné vynechané stehy. Pokud však stroj není správně provozován nebo pokud jsou díly opotřebované, může čas od času dojít k poruchám.

Co je příčinou vynechávání stehů a jak se s tímto problémem vypořádat, se dočtete zde.

READ  Jak ušít knoflíkovou dírku na stroji Janome

Triky pro šití úpletů na běžném šicím stroji

Mnoho lidí, kteří se pokoušeli šít pleteniny na běžném šicím stroji, si všimlo, že stroj často odmítá vytvořit pěkný, rovný steh. V pleteném stehu se tvoří přesmyčky, spodní nit se smyčkuje a někdy se přetrhne. Proč je to tak a jak to můžete napravit??

Za prvé. nejprve pro šití látek z úpletů pomocí speciálního pletacího stroje, který se nazývá plochý šicí stroj nebo stroj na řetízkový steh. Šev na zadní straně stroje je jako copánek. Podívejte se na jakoukoli tovární úpravu trička a uvidíte.

Za druhé, k šití švů úpletů se používá overlock, který má diferenciální (strečovou) lamelu se současným polstrováním šicího řetízkového stehu.

A za třetí, pro šití pletenin se používají speciální jehly a nitě. Poslední bod je pro váš šicí stroj zásadní, proto se dozvíte, jakou jehlou šijete pleteniny, jakou nit použít pro kvalitní šití a další faktory, které ovlivňují kvalitu stehu.

Jehlice na pleteniny

Důvodů, které ovlivňují kvalitu stehu při šití úpletů, je mnoho. Jednou z nich je špatná jehla. Univerzální jehly, které se nejčastěji používají na šicích strojích, jsou pro šití úpletů „špatné“. Ostrý okraj jehly může nejen poškodit vazbu pleteniny, ale také způsobit, že se kolem očka jehly vytvoří příliš malá smyčka. A jehla s háčkem přes něj jen přejede, aniž by zachytila horní nit. V důsledku toho vznikají mezery v prošití.

Jehlu vyměňte za jehlu s kuličkovým hrotem určenou pro tento materiál. Jehla s tímto hrotem neprorazí vlákna pleteniny, ale prochází mezi nimi a vytváří nejlepší podmínky pro tvorbu smyček. Tyto jehly jsou na obalu označeny „Jersy“ a „ball point“ znamená, že jehla má zaoblený hrot.

Měli byste však vědět, že nákup balení speciálních pletacích jehel ne vždy problém vyřeší, zejména u starších šicích strojů, jako je Podolskaya nebo Chaika. Existuje řada dalších faktorů, které jsou popsány níže.

Toto schéma znázorňuje pletenou vazbu strečového typu. Na povrchu připomíná pletení jehlicemi nebo strojem, proto se nazývá pletenina. „Pružné“ smyčky dodávají tkaninám mnoho užitečných vlastností, jako je pružnost, nízká mačkavost atd., ale také způsobují potíže při jejich šití na běžných domácích šicích strojích.

Pletací nitě a jejich napětí

Žádný přímý stroj „nemá rád“ šití úpletů. Úplety pro šicí stroje s člunkovým stehem jsou výzvou, kterou ne všechny stroje zvládnou. Moderní domácí stroje si však s tímto úkolem poradí, pokud jsou splněny určité požadavky. Jak jste si již uvědomili, jednou z nich je kvalitní nit a správné napětí.

Šicí nitě musí být tenké, pružné a silné. Obecně platí, že všechny typy moderních nití, které jsou k dispozici v oddělení příslušenství, splňují tyto parametry. Přesto byste měli experimentálně zjistit, který typ nitě je pro váš stroj nejvhodnější.

Samozřejmě musíte „zapomenout“ na silné dokončovací nitě, a tím spíše na nitě ze starých zásob po babičce. Ideálně se pro šití úpletů hodí nitě na velkých kuželových cívkách, ale protože jsou poměrně drahé, používají se nitě na malých cívkách, jako je např. „ideal“.

Před šitím úpletů je třeba správně nastavit napětí horní a dolní nitě.

Obvykle by se cívková nit neměla upravovat, ale při šití úpletů může často odstranit smyčky ve stehu. Pokud napětí horní nitě nezastaví smyčku na spodní straně, zkuste mírně povolit napětí spodní nitě.

Všimněte si, že při šití na pletenině bude steh v jednom směru volnější (obvykle křížem). Tento „efekt“ není možné odstranit napínáním. Jednoduše pletenina pod vlivem nohy a zuby rkayka táhne, a po převzetí staré formy a uvolnit stehy. Mimochodem, je třeba nastavit také přítlak přítlačné patky.

K odstranění tohoto jevu použijte stabilizátory (distanční prvky) včetně předem nastříhaných proužků novin. Pod látku se vloží papírový proužek a poté se opatrně vytáhne ze švu. Mimochodem, je to často tento „složitý“ způsob, jak eliminovat přeskoky v stehu v šicím stroji Podolskaya nebo Chaika.

To je ovšem příliš extravagantní metoda, která by se neměla používat. Pokud jste vyměnili jehly a nitě, upravili napětí, ale smyčky a přeskoky nezmizely, je třeba seřídit šicí stroj. Nastavení pleteniny však může provést pouze zkušená švadlena.

Jaký je rozdíl mezi pleteným overlockem

Prakticky všechny moderní overlocky pro domácnost jsou pletené overlocky. Hlavní rozdíl mezi pleteným overlockem a běžným overlockem spočívá v tom, že pletený overlock má speciální konstrukci lamel (zubů pod patkou). Během práce laťka specificky stlačuje (roztahuje) pleteninu a po tkaní se tkanina opět roztahuje (stahuje). Díky tomu je steh pružný a má větší pevnost v tahu.

Pokud například šijete na běžném strojovém úpletu a hodně napnete nit, abyste eliminovali vůli ve stehu, získáte velmi pěkný steh, ale ne silný. Roztáhněte tuto oblast rukama a váš krásný šev jednoduše praskne. To je hlavní účel pletacího stroje. provádět pružný a elastický steh.

Overlocky s diferenciální lištou mohou šít více než jen úplety. Tuto funkci lze snadno deaktivovat speciálním knoflíkem. A dokonce i naopak, můžete lamely „přinutit“, aby látku shromáždily. Je třeba vědět, že overlocky starších modelů, včetně overlocků třídy 51, nejsou schopny kvalitně zpracovat pleteniny. A nedivte se, že spojovací švy pletených oděvů, které se pletou pouze třípramenným overlockem, časem prasknou.

| Denial of responsibility | Contacts |RSS