Jak natírat OSB desky uvnitř domu

OSB deska je OSB deska pro použití v interiéru i exteriéru a také pro příčky v místnostech. Proto je otázka zdobení barvou velmi důležitá. Tento článek se zaměřuje na práci v interiéru. Pomáhá při výběru barvy a popisuje postup povrchové úpravy.

Jak natírat OSB desky v exteriéru domu a jakou barvu zvolit, se dozvíte v samostatném článku: Nátěr OSB desek v exteriéru.

K základnímu nátěru OSB desek lze přistupovat samostatně. jako ke způsobu povrchové úpravy nebo přípravě na povrchovou úpravu. Základní nátěr lze provést jak transparentním základním nátěrem, tak směsí s odstínem zvolené barvy. Takové ošetření může sloužit jako konečný nátěr i jako podklad pro další povrchové úpravy. Podrobné informace o výběru základního nátěru a technologii jeho nanášení naleznete v článku: Výběr a aplikace správného základního nátěru pro OSB desky.

Potřeba natírání OSB desek

Jak již bylo zmíněno, lakování OSB desek instalovaných v interiéru je nejčastěji spojeno se zlepšením jejich vzhledu a používá se jako rychlá a spolehlivá metoda dekorace. Kromě estetického hlediska nabízí tónování mnoho výhod z hlediska ochrany a trvanlivosti materiálu. Nátěr desek barvou umožňuje:

 • dodatečně chránit povrch OSB desek před vlhkostí;
 • zabránit vzniku trhlin a odlupování vnitřní konstrukce;
 • k ochraně pojivových složek materiálu před vysokými teplotami a slunečním zářením;
 • skrýt strukturu OSB desek;
 • abyste získali požadovaný odstín stěny nebo podlahy.

Nízké náklady na malování ve srovnání s jinými způsoby vnitřní úpravy a možnost provádět dokončovací práce vlastníma rukama.

Výběr barvy

Kritéria pro výběr správného složení jsou ponechána na zákazníkovi. Při výběru nátěru je důležité, abyste. Faktory, které je třeba zvážit:

 • typ podkladu, pojiva použitá výrobcem;
 • přání zachovat přirozený vzhled nebo vyhladit, změnit povrch;
 • oblast použití (ošetření stěn a podlah);
 • vlastnosti místnosti, množství vlhkosti, slunce.

Jak vybrat správný materiál. výhody a nevýhody různých typů nátěrů

Nejuniverzálnějším způsobem natírání povrchů jsou olejové barvy. Mezi odborníky jsou velmi oblíbené tyto sloučeniny Syntilor

иColoray. Tyto barvy se vyznačují vynikající přilnavostí a vysokou viskozitou. Díky tomu desky neabsorbují žádné. Výsledkem je ochranná vrstva na povrchu, která vydrží nejméně 2 roky na fasádě a více než 3 roky v interiéru.

READ  Při zapnutí indukční varné desky vyrazí dávkovač

Alkydový smalt se od olejového liší svou schopností rychle absorbovat. Záleží na nákladech na složení, ale takový nátěr je schopen vytvořit silnější a odolnější ochrannou vrstvu.

Alkydové barvy jsou vhodné také pro použití v interiéru a exteriéru. Tyto přípravky nevyžadují nátěr lakem, takže můžete ušetřit trochu peněz. Mezi nejoblíbenější značky patříSmalt.Tikkurila иFarbex.

O něco méně často používané vodou ředitelné barvy na OSB desky. Důvodem je, že desky mohou barvivem nabobtnat. To však nebrání použití akvalaku k práci na podlahách, příčkách a vnitřních stěnách díky šetrnosti složení k životnímu prostředí a absenci škodlivých nečistot a zápachu. Z celého sortimentu odborníci vyzdvihují přípravky společností Dulux

OSB desky se nejlépe natírají rozpouštědlovými barvami. Tyto barvy pronikají hluboko do desky, kde reagují se syntetickými pryskyřicemi. Díky tomu vytvářejí pevný a odolný spoj, jehož životnost se měří v desítkách let. Povrchová úprava je vhodná pro fasády, ploty z OSB desek a oplocení. Za nejkvalitnější výrobky jsou považovány Mezinárodní barva

Desky na bázi dřeva jsou poměrně kvalitním a levným materiálem pro dokončovací práce. jejich originální struktura vzniká díky dřevěným třískám. Desky jsou tvořeny určitými typy polymerních pryskyřic a lepidel. Pro lepší konzervaci a ochranu proti vlhkosti se OSB desky ošetřují speciálními nátěry, což je jediný způsob, jak materiál udržet po mnoho let.

Před natíráním OSB desek uvnitř domu byste měli vzít v úvahu, že existují čtyři typy tohoto materiálu. Každý z nich má své vlastní vlastnosti, které definují jeho oblast použití:

 • OSB1 je deska s nízkou hustotou bez vodoodpudivé úpravy, vhodná především pro vnitřní stěny, s výjimkou vlhkých prostor.
 • OSB2. o něco robustnější než první typ, ale také je třeba ji chránit proti vlhkosti nátěrem.
 • OSB3 je nejběžnější deska s vysokou pevností a odolností proti vlhkosti. Při dlouhodobém kontaktu s vlhkostí se však plech začne deformovat, takže panel mimo budovu bude muset být ošetřen alespoň speciální impregnací.
 • OSB4 je vysoce odolný materiál, který odolá i vlhkému prostředí. Má to však jednu nevýhodu. vysokou cenu.

Technika nanášení a schnutí barvy

Po úplném zaschnutí základního nátěru můžete začít malovat.

Pro zajištění kvality povrchové úpravy je nejlepší provést zkušební nástřik. To umožňuje provést nezbytné korekce v technice nanášení a tloušťce nátěru.

OSB desky lze natírat štětcem, válečkem nebo stříkáním. Druhý způsob je samozřejmě vhodnější, pokud máte hodně práce. Automatické stříkání navíc pomůže dosáhnout rovnoměrného nátěru a snížit spotřebu barvy.

Obtížně přístupná místa, hrany a okraje desek snadno opravíte štětcem. Při práci s tímto nástrojem se tahy provádějí v jednom směru a barva se roztírá tak dlouho, dokud se na povrchu nevytvoří tenký a rovnoměrný film. Stejná doporučení platí i pro aplikaci malířským válečkem.

READ  Bílá varná deska v interiéru kuchyně

Po dokončení základního nátěru si dejte dostatečně dlouhou přestávku, aby zaschl. Následně se nanese druhý nátěr.

Pro konečný nátěr OSB desek lze zvolit barvy podle vlastního vkusu

Finální nátěr musí být vysušen při konstantní teplotě podle doporučení výrobce barvy. V místnosti nesmí být průvan a vlhkost nesmí překročit 60 %.

V tomto okamžiku je proces lakování dokončen. Jak vidíte, natřít stěny nebo podlahu z OSB desek není problém, pokud je povrch řádně připraven a pro práci jsou zvoleny vhodné materiály.

Vhodné barvy pro OSB desky

Desky se skládají z několika vrstev stlačených dřevěných třísek spojených syntetickými pryskyřicemi a umístěných kolmo na sebe. Před natíráním materiálu s takovou strukturou je třeba vědět několik věcí: kompatibilita OSB desek a nátěrových hmot. Vzhledem k syntetickým pryskyřicím v panelech nemohou vodou ředitelné barvy povrch řádně natřít. Pro OSB desky je lepší zvolit polymerní směs, například akrylovou; struktura OSB desek. Povrch materiálu je tvořen velkým množstvím hrubých dřevěných hoblin. Pro lakování použijte více barvy a připravte povrch předem; stáří materiálu. Desky s nechráněným povrchem, které byly venku déle než 12 měsíců, nejsou vhodné pro povrchovou úpravu. Takové desky je třeba před lakováním očistit a obrousit.

Desky musí být chráněny před přímým slunečním světlem. UV záření způsobuje poškození povrchu a delaminaci. Aby se tomu zabránilo, měla by barva při natírání OSB desek vně budovy obsahovat přísady, které chrání OSB desky před ultrafialovým zářením. Takové přísady jsou obsaženy v polymerních kompozicích: pevně pokrývají drsný povrch, zabraňují odlupování desek a chrání je před sluncem. Před lakováním desky přebrousíme a natřeme základním nátěrem.

Pokud jste se ještě nerozhodli, jakým způsobem chcete natřít venkovní část domu s OSB deskami, vyberte si jednu z možností, která vám vyhovuje:

 • olejové barvy. Viskózní struktura vytváří na povrchu silný ochranný film a rovnoměrně barví materiál;
 • alkydové barvy. Dlouhotrvající nátěry, které pronikají hluboko do struktury dřeva. Nepotřebují povrchovou úpravu lakem;
 • akrylové barvy na vodní bázi. Vytvoření rovnoměrné povrchové úpravy na deskách OSB.

Typy barvení interiérů

Dřevotřískové desky v interiérech

OSB desky se natírají barvou, aby

 • Kromě toho chrání materiál před vlhkostí a snižuje riziko požáru
 • maskovat strukturu desek v interiérech a dodávat jim dekorativní efekt
 • Ušetřete na obkladech ze sádrokartonu nebo dřevovláknitých desek
READ  Automatická dodávka palivového dřeva pro kotel vlastníma rukama

Odborníci nedoporučují natírat stavební materiál akrylovými směsmi ve vodě v několika vrstvách pro exteriérové práce. deska může nabobtnat.

Pro práci v interiéru lze dřevotřískové desky opatřit nátěrem

Zateplení pochozí půdy staršího rodinného domu. systém ISOVER StepCross

 • Barva s olejem. je vysoce viskózní a materiál ji neabsorbuje. Zajišťuje spolehlivý a odolný nátěr, ale dlouho schne
 • Barva nebo email na bázi alkydu. Proniká hluboko do struktury třísky, takže není nutné materiál lakovat
 • Skvrny. Tento typ nátěru ponechává přirozený charakter desky odhalený. Povrchová úprava konstrukčního materiálu polyuretanovým nebo vinyleskovým lakem, který se nechá vytvrdnout. Požadovaný barevný odstín lze získat zředěním sloučeniny vodou, acetonem nebo rozpouštědlem
 • Lak. Transparentní a tenká barva umožňuje dřevotřískové desce zachovat si svou strukturu a mírně zvýrazňuje barvu
 • Průhledný lak nebo impregnace pro zachování přirozené struktury desek

Technologie a sušení nátěrů

Jakmile je základní nátěr zcela suchý, můžete začít malovat.

Abyste si byli jisti kvalitou povrchové úpravy, je nejlepší provést zkušební barvení. Tímto způsobem lze provést nezbytné korekce, pokud jde o techniku ochranného nátěru a tloušťku barvy.

OSB desky lze natírat štětcem, válečkem nebo stříkáním. Druhý způsob je samozřejmě vhodnější, pokud je třeba provést velké množství práce. Automatické stříkání navíc zajistí rovnoměrnou vrstvu barvy a sníží spotřebu barvy.

Obtížně přístupná místa, hrany a okraje desek lze snadno přemalovat štětcem. Při použití tohoto nástroje se tahy štětcem musí nanášet v jednom směru a barva se roztírá tak dlouho, dokud nevznikne tenký homogenní film. Stejná doporučení platí i pro stříkání malířským válečkem.

Po nanesení základní vrstvy udělejte dostatečně dlouhou přestávku, aby zaschla. Následně se provede vymalování.

Pro povrchovou úpravu lze OSB desky natřít podle vlastních představ

Sušení povrchové úpravy musí probíhat při konstantní teplotě doporučené výrobcem. Kromě toho by v místnosti neměl být průvan a vlhkost vzduchu by neměla překročit 60 %.

Tím je proces malování ukončen. Jak vidíte, natírání OSB stěn nebo podlahy není problém, pokud správně připravíte povrch desek a zvolíte správné materiály pro práci.

natírat, desky, interiéru
| Denial of responsibility | Contacts |RSS