Ako odstrániť vodný kameň z práčky a dezinfikovať ju.

Odstraňování vodního kamene v pračce

vodní, kámen, pračce

Každý má doma pračku. Všichni ji používají, aby si co nejdůkladněji a nejrychleji vyprali oblečení. Málokdo však ví, že jedním z hlavních pravidel péče je zabránit usazování vodního kamene na vnitřních částech pračky, především na bubnu a topném tělese.

Vodní kámen je tvrdý vodní kámen, který se tvoří na topném tělese při kontaktu s vodou, proto je topné těleso (topný článek) nejvíce exponovaným místem pro vznik vodního kamene v pračce a vodní kámen se časem vytvoří i na vnější straně bubnu.

Tvrdost vody (množství solí v ní) ovlivňuje rychlost tvorby vodního kamene na bubnu a topném tělese pračky, ale v každém případě se i při použití preventivních opatření (změkčovače vody, speciální prostředky a čističe vody) vodní kámen nakonec objeví a je třeba ho vyčistit, protože odstraňování vodního kamene může pračku poškodit, topné těleso se spálí a voda se déle ohřívá, zatímco pračka pracuje, což způsobuje další náklady na energii.

Kontrola usazování vodního kamene začíná s dostatečným předstihem před praním a k prevenci usazování vodního kamene by se měl používat změkčovač vody. Tyto výrobky nemusí být dostatečné a spotřebič je třeba zcela vyprázdnit. Na trhu je spousta specializovaných přípravků na odstraňování vodního kamene, a to jak od výrobců samotných praček, tak od značek jiných výrobců. Pečlivě si přečtěte pokyny a postupujte podle nich.

Nejúčinnějším lidovým prostředkem na odstranění vodního kamene je kyselina citronová a ocet. Výhody jejich použití jsou: cenová dostupnost, jednoduchost a úspornost. Nejdůležitější nevýhodou může být poškození pryžových částí pračky při použití velkého množství kyseliny citronové.

Postup při odstraňování vodního kamene z pračky pomocí kyseliny citronové je následující:

Zkontrolujte, zda v bubnu nezůstaly žádné předměty nebo drobné předměty, a poté buben zavřete.

Do speciální misky, do které se nasype prací prášek, přidejte 3-4 polévkové lžíce kyseliny citronové (jedna polévková lžíce kyseliny citronové váží v průměru 20 gramů).

Zapněte pračku, nastavte nejvyšší teplotu praní a nejdelší prací cyklus. Nepoužívejte cyklus odstřeďování, ale můžete přidat závěrečné máchání, abyste se ujistili, že je z pračky odstraněna veškerá kyselina citronová.

Abyste zabránili usazování vodního kamene, je důležité dodržovat následující preventivní opatření:

 • Na přívodní hadici vody pračky můžete namontovat magnetický měnič. Tím se zabrání usazování solí obsažených ve vodě na topném tělese.
 • Při praní prádla je třeba do pračky přidat speciální změkčovač, který zabraňuje usazování vodního kamene a změkčuje vodu. V mnoha prášcích jsou tyto látky obsaženy již výrobcem.
 • Čistý musí být nejen vnitřek spotřebiče, ale také jeho vnější část. Gumové těsnění v oblasti dvířek pračky je třeba pravidelně otírat. Zřeďte ji ve vodě v poměru 1:10 a houbou ji naneste na předmět.
READ  Řídicí jednotka pro pračku LG

Pokud máte v životě nezapomenutelné zážitky (kufr nebo mikinu od nejlepšího přítele) a vypadají špatně, chemické čištění je pomůže obnovit. Práci provedeme šetrně a obnovíme váš cenný obsah.

Jak odstranit vodní kámen z pračky

Hlavní příčinou usazování vodního kamene v ohřívači je „tvrdá“ voda. Takto se označuje voda s nadměrným obsahem vápenatých a hořečnatých solí nebo voda s částečkami rzi. Oteplování vody způsobuje rozklad soli na oxid uhličitý a nerozpustný sediment, který je vlastně vodním kamenem. Usazuje se na stěnách nádrže a topném tělese pračky.

Vodní kámen zhoršuje tepelnou vodivost kovu, čímž prodlužuje dobu potřebnou k ohřevu vody a plýtvá energií. velké množství částic rzi, které se do pračky dostanou v důsledku oprav vodovodního potrubí nebo odstávky vody. Tento kal způsobuje rychlé opotřebení pohyblivých částí sacího ventilu.

Odstraňování vodního kamene z pračky: průvodce krok za krokem

Kyselinu citronovou lze použít jak k profylaktickým, tak k odvápňovacím účelům. Postupujte podle jednoduchých pokynů:

Do nádoby s práškem přidejte přibližně 200 g citronové šťávy.

Nastavte dlouhý prací program bez odstřeďování a teplotu vody alespoň 60 stupňů.

Spotřebič ani prádlo není třeba vkládat, stačí je spustit „na sucho“.

Počkejte na konec mycího cyklu, počkejte 5 minut a otevřete dvířka.

Odklopte těsnicí manžetu, odstraňte vodní kámen ze spotřebiče a odstraňte nečistoty z mezer.

Otřete buben do sucha houbou z mikrovlákna nebo jiným savým hadříkem.

Tento proces čištění je třeba pravidelně opakovat. Žádná systematická preventivní péče nezabrání nepředvídatelným poruchám. Přibližně 3-4krát měsíčně byste měli z pračky odstraňovat vodní kámen, abyste zabránili jeho usazování.

Čisticí prostředky zakoupené v obchodě

Většina profesionálních čisticích prostředků je odborníky považována za velmi nežádoucí a měla by se používat pouze jednou za 6 měsíců. Důvodem těchto čisticích prostředků je to, že obsahují kyseliny, které jsou pro části spotřebiče škodlivé.

Patří mezi ně tekutiny Indesit nebo Electrolux, Bubble Ice, Filtero nebo Astonish. Před odstraněním vodního kamene z pračky pomocí těchto přípravků byste si měli nejprve pečlivě přečíst návod. Existují dva způsoby, jak zbavit ohřívač vody vodního kamene:

Mnoho lidí zná gel pod značkou „Calgon“. Jak vyčistit automatickou pračku doma? Reklama bohužel přehání vlastnosti tohoto produktu. Calgon obsahuje polyfosforečnan sodný, jehož vlastnosti umožňují změkčit tvrdou vodu a zabránit tvorbě vodního kamene. Nemůže však odstranit nánosy vápníku a hořčíku.

Odborníci tvrdí, že nadměrné používání Calgonu pouze snižuje životnost pračky. Pozorná hostitelka si také všimne, že polyfosfáty jsou již součástí většiny pracích prášků. Proto není třeba utrácet peníze za drahý gel. Na trhu jsou také levnější alternativy, například Antiscale nebo Breeze.

Co je vodní kámen?

Vodní kámen je pevná usazenina na výměníku tepla, kde se odpařuje nebo ohřívá voda s určitým obsahem soli. Vodní kámen v pračce se tvoří v topném tělese. trubkovém elektrickém ohřívači. Hlavní poškození způsobené vodním kamenem spočívá v tom, že pračka již neohřívá vodu, brání mytí předmětů.

Vodní kámen v pračce pochází z drsných chemických prvků ve vodovodní vodě a z drsných chemikálií v pracích prostředcích. Hlavní složky vodního kamene v pračce. soli vápníku a hořčíku. jsou obsaženy právě ve vodě. Ty vytvářejí pevné zbytky, které se hromadí na topných tělesech, nádrži a bubnu pračky. To vede k tvorbě usazenin a vzniku nepříjemného zápachu při vysokých teplotách.

READ  Jak vyjmout topné těleso v pračce

Největším problémem je, že místa, kde se usazuje vodní kámen, jsou těžko přístupná a neustále se vrství.

Prevence vodního kamene

Usazování vodního kamene v pračce lze předcházet dvěma způsoby:

 • Fyzikální metoda. Instalace speciálního magnetického zařízení, které mění strukturu vody. To zabraňuje usazování vodního kamene na částech stroje i při vysokých teplotách. Tyto magnetické filtry změkčují vodu odstraňováním tvrdých solí a nazývají se odvápňovací filtry. Existují také sedimentační filtry, které jednoduše zachycují částice písku a rzi.
 • Chemická metoda. Při každém praní přidejte do pračky odstraňovač vodního kamene. Částice usazenin, které nejsou rozpustné ve vodě, jsou rozkládány chemickými látkami a topné těleso se čistí. Nevýhoda metody: přísady jsou drahé a nebezpečné pro jemné oděvy (obvykle z přírodních materiálů: hedvábí, vlna).

Jak odstranit vodní kámen z pračky

Život moderního člověka je velmi obtížné si představit bez takového stroje, jako je pračka. Není snadné najít si ve zběsilém životním tempu čas na ruční praní v pračce. Není divu, že se pračka stala pro mnohé záchranou života, ale má také svou maximální životnost.

Průměrná životnost, jak je uvedeno v dokumentaci, je přibližně deset let. Mezi nesčetné příčiny poruch patří především usazeniny vodního kamene na vnitřních částech pračky se sušičkou, včetně topného tělesa. Jak můžete sami odstranit vodní kámen z pračky a omezit jeho výskyt v domácnosti?

Vodním kamenem se běžně rozumí usazeniny solí a minerálů ve vodě, které se vlivem tepla usazují na částech pračky se sušičkou. Usazuje se na všech vnitřních částech, včetně topného tělesa.

Hlavním důvodem jeho vzniku je používání tvrdé vody, která obsahuje velké množství nečistot. Nejen drobné částice všeho druhu, ale také soli a další nečistoty. Index tvrdosti je určen přesným množstvím.

Při zahřívání takové kapaliny dochází k chemické reakci, při níž se rozkládají soli a uvolňuje se oxid uhličitý. Nakonec se vysráží i sraženina, která se nerozpustí. Právě ta se následně mění v nánosy.

Není divu, že je důležité mít na paměti preventivní opatření a včas jednat, abychom se usazenin zbavili. Patří mezi ně používání moderních hotových odvápňovačů i těch, které se připravují podle osvědčených lidových receptů. Jak tedy odvápnit, vyčistit a odstranit usazeniny a vodní kámen v pračce??

Jak vyčistit stojící pračku?

Každá pračka potřebuje péči. Pokud pračku neumyjete, na stěnách boxu na prášek se objeví vodní kámen a plíseň, uvnitř se usadí bakterie a některé části se zanítí. Kromě toho se ucpe odtokový filtr a spotřebič začne nepříjemně zapáchat. Zde se dozvíte, jak správně vyčistit pračku a jaké prací prostředky použít, abyste dosáhli nejlepších výsledků.

Jak odstranit vodní kámen v pračce

Časem se v pračce vytvoří vrstva vodního kamene. Je to nevyhnutelné, takže nemá smysl se rozčilovat. Místo toho je lepší být připraven a podniknout preventivní kroky k odstranění vodního kamene v pračce. Usazeniny vodního kamene a preventivní údržba pračky se sušičkou mohou způsobit vážné škody a mohou vyžadovat návštěvu odborného servisu spotřebičů.

READ  Výměna topného tělesa v pračce Westel

Proč se objevuje vodní kámen a jak se ho zbavit?

Tuto otázku si klade většina hospodyněk po roce používání nové pračky. Na pracovních kovových částech elektrických spotřebičů se usazuje plak v důsledku následujících okolností:

 • Když je voda vystavena teplotám, vstupuje do rotační komory bubnu;
 • Zahřívá se, čímž se odpařují různé alkalické sloučeniny obsažené v kapalině;
 • Tyto látky ve formě K, Mg a dalších prvků se srážejí na stěnách bubnu, topném tělese a dalších pracovních částech pračky.

Vrstva soli tvrdne, při vysokých teplotách vysychá a stává se stále pevnější Čím déle odkládáte boj s vodním kamenem, tím větší je riziko, že vaše domácí spotřebiče jednoduše selžou. Majitel domu může zpomalit tvorbu alkalického plaku jednoduše instalací výkonného filtru, který z kapaliny odstraní těžké kovy a soli.

Kyselina citronová na čištění částí elektrických spotřebičů

Oblíbený lidový prostředek se používá v boji proti vodnímu kameni v domácnosti, který je vynikající pro odstranění vodního kamene na částech pračky. Kyselina citronová je dostupná v každém supermarketu, takže její získání není problém.

Jak správně čistit elektrické spotřebiče

 • Připravte pračku pouze na praní bez předmětů.
 • Místo pracího prášku přidejte 2-3 polévkové lžíce kyseliny.
 • Nastavte termostat na 95 stupňů nebo zvolte prací cyklus s nejvyšší teplotou
 • Zvolte nejdelší cyklus, aby směs myla buben a všechny pracovní části delší dobu.

TIP! K pracím cyklům přidejte cyklus máchání, abyste odstranili zbytky kyselin. Pokud se tak nestane, bude buben velmi zapáchat.

Po jednom takovém čištění budou vaše díly zářit jako nové.

REMEMBER! Je velmi důležité použít správnou koncentraci na 6 kg prádla. 2 až 3 lžíce pracího prostředku.

Tuto údržbu pracovních částí pračky můžete opakovat každých šest měsíců. A pokud nebudete roztok kyseliny citronové zneužívat, vydrží pogumované díly tak dlouho, jak uvádí výrobce.

Pokud náhle zjistíte, že pračka nefunguje jako dříve, nepokoušejte se ji opravit sami. Pokud nejste odborník, přenechte to profesionálům. Společnost „Master at Home“ vám nabízí službu přivolání mistra pro diagnostiku, opravu, instalaci a demontáž domácích spotřebičů.

Fáze prevence

Aby se případný vodní kámen v pračce nestal bolestí hlavy, doporučujeme věnovat pozornost dvěma základním způsobům boje proti tomuto jevu:

 • Fyzická stránka. Připojení speciálního magnetického zařízení pomáhá měnit strukturu vody, takže můžete eliminovat tvorbu nerozpustného kalu při praní při vysoké teplotě. K fyzikálním metodám lze také zařadit použití změkčovacího filtru pro pračky, jehož přítomnost zabraňuje nutnosti systematického čištění topného tělesa od vodního kamene (dvakrát ročně).
 • Chemické. Tato metoda zahrnuje nákup spotřebního materiálu, tj.е. Chemická přísada, kterou je třeba přidat do žlabu na prací prostředky. Tím se snižuje znečištění topného tělesa, ale chemické přísady mají dvě závažné nevýhody: dodatečné náklady na jedno praní a nemožnost prát jemné oděvy, které mohou být chemickými přísadami poškozeny.
| Denial of responsibility | Contacts |RSS