Odšroubování bubnu pračky vlastníma rukama: tipy na opravu Video

Některé závady vyžadují úplnou demontáž pračky. Operace je velmi složitá. Proto se nedoporučuje měnit buben pračky svépomocí, zejména pokud máte záruku. Někdy však může servisní středisko odmítnout závadu opravit. Tato porucha je nejčastěji způsobena konstrukčními vlastnostmi automatické pračky se sušičkou. V takových případech se mohou majitelé spotřebičů s určitými dovednostmi pokusit zachránit svůj stroj vlastními silami.

Před vyjmutím bubnu z pračky se uživatelé podívají na instruktážní video, které jim dodá jistotu. Po jeho zhlédnutí získáte dojem, že demontáž pračky je snadná práce, kterou zvládnete za pár hodin. To je však mylná představa. Ve skutečnosti se jedná o delikátní proces, který v sobě skrývá mnoho nuancí, které kutilové neznají. Neznalost mnoha drobných detailů může vést k neopravitelnému poškození stroje.

Před demontáží bubnu pračky. Skříň musíte prakticky zbavit všech dílů. odstraňují se tak, aby nic nebránilo vytažení pračky. Při demontáži stroje je třeba dodržovat pravidla platná pro všechny automatické stroje:

odšroubovat, buben, pračky
 • Uzel vyjměte s maximální opatrností. V 90 % praček jsou nádrže vyrobeny z plastu, který nevydrží velké mechanické namáhání.
 • Vezměte si pomocníka. rozebrání stroje vlastními silami bude obtížné.
 • Pokud jste viděli stroj, který má být odstraněn, vyvrtejte podél švu otvor pro budoucí upevňovací prvky. Tím se zabrání posunu. Velké množství šroubových spojů umožňuje pevné spojení polovin. Hojně použijte voděodolný tmel.
 • Při demontáži šroubu, který drží řemenici na místě, dbejte zvýšené opatrnosti. Je třeba použít sílu, ale ne takovou, aby došlo k poškození čelních ploch hlav šroubů. jinak by vznikly další problémy.
 • Pro odstranění zadní části stroje je třeba na hřídel zaklepat. ale ne silně.

Příprava na vyjmutí bubnu z pračky

V závislosti na typu stroje a konstrukci jeho skříně lze buben vyjmout různými způsoby.

U strojů s horním plněním se nádrž vyjímá z boku. Za tímto účelem se odstraní boční panely. Ze zadní strany se odstraní šrouby a odstraní se stěna. Zbytek je v podstatě stejný jako u pračky s předním plněním. Rozdíl může být pouze v uspořádání trubek a těsnějším uspořádání.

U strojů s přední montáží existují dvě možnosti demontáže nádrže. buď přes horní část, nebo přes přední část karoserie.

READ  Co znamená odstřeďování na pračce

Stroje s odnímatelnou přední stěnou (Bosch, Samsung) umožňují vyjmutí nádrže z přední části.

Buben odstraníme společně s motorem a řemenicí.

U strojů, u kterých nelze sejmout přední část, lze nádrž sejmout zepředu.

Demontáž bubnu pračky AEG

Nádrž by měla být nakonec zcela oddělena od karoserie a držet na místě pomocí pružin.

Jak rozebrat (rozpůlit) buben

U některých modelů praček lze buben snadno demontovat odstraněním šroubů, které spojují obě poloviny. Téměř u všech současných praček je však stálá, její dvě části jsou svařeny dohromady. Jak rozebrat buben tohoto typu pračky? Řešení problému spočívá v následujících krocích:

 • Vyjměte řemenici. Je vhodné si uvědomit, že šroub, který drží tuto část, se někdy upevňuje pomocí lepidla. Pokud se vyšroubování nepodaří, lze upevňovací prvek ošetřit přípravkem WD-40 nebo jej vyrazit kladivem. Připravte se na to, že to bude obtížné.
 • Rozřízněte ji pilkou na železo na dvě poloviny (řez podél švu).
 • Pro usnadnění budoucí montáže je vhodné vyvrtat otvory kolem švu. Později se na ně připevní šrouby, které budou poloviny držet pohromadě.
 • Buben lze snadno vyjmout z řezné nádrže uvolněním upevňovacího prvku. Přístupná je také vývodka a ložiska.
 • Ložisková jednotka se skládá ze dvou kovových prvků a pryžového těsnění. Demontáž bubnu začněte ložiskem, které je nejblíže vnější části. Buben se umístí otvorem směrem dolů a kovový kroužek se vytluče dlátem nebo kladivem. To se provádí velmi pečlivě a přesně. Pokud nástroj proklouzne, dopadne na (vnitřní) kroužek. Pokud vypadne, je velmi obtížné zbytky dílu odstranit.
 • Stejným způsobem se odstraní i druhé ložisko a poté se odstraní i vývodka.

Práce na demontáži pračky je nyní dokončena (rozříznutí bubnu na polovinu je dokonale možné). Po výměně poškozených dílů a odstranění závad je třeba buben nainstalovat v opačném pořadí. V této fázi může být nutné pořídit fotografie konstrukce spotřebiče.

Na základě poskytnutých informací a případných návrhů a rad můžete pračku opravit sami a uvést ji do provozuschopného stavu.

Cena otázky

Jednou z nejčastějších závad, se kterými se pracovníci opraven praček setkávají, je opotřebení ložiskových jednotek. Tento komplex dílů, který umožňuje otáčení bubnu, je v důsledku vysokých odstředivých otáček nejvíce namáhán, takže se opotřebovává rychleji než ostatní části spotřebiče.

Ložisková sestava se nachází přímo v nádrži pračky, na krytu bubnu. Výměna ložisek vyžaduje v naprosté většině případů prakticky úplnou demontáž spotřebiče.

READ  Co znamenají nápisy na pračce?

Je třeba poznamenat, že ne každý model pračky Indesit má skládací nádrž, velmi často se vyrábí s vypouštěcím bubnem.

V takových případech specializovaná centra ani neprovádějí demontáž a nabízejí kompletní výměnu staré nádrže za novou, která může stát 2/3 ceny nového stroje.

Mezitím existují neoficiální opravny spotřebičů, které vám mohou nabídnout rozřezání plastové nádrže pračky a její slepení. Jedná se o bezpečnou a ekonomickou alternativu k výměně bubnu, ale především vám naši mistři řeknou, že nemohou zaručit, že spotřebič bude po opravě vždy správně fungovat. Záleží na vás, co v tomto případě uděláte. Takovou „řemeslnou“ opravu si můžete zkusit provést sami a zcela zdarma. V tomto článku se budeme podrobně zabývat tím, jak demontovat různé modely nádrží praček Indesit a jaké nástroje jsou k tomu potřeba.

Vertikální zatížení

Spotřebiče s vertikálním vkládáním jsou velmi praktické v místnostech s omezeným prostorem. Buben tohoto typu pračky má několikanásobně delší životnost, protože je připevněn na obou stranách. V souladu s tím se i jeho demontáž bude mírně lišit od předchozí verze:

 • Odšroubujte všechny samořezné šrouby na spodní straně vpředu a vzadu.
 • Boční panel lze vyjmout.
 • Odstraňte všechny vodiče a poté odstraňte zbývající samořezné šrouby.

Abyste nic nepokazili a nezmátli sled svých úkonů, doporučují odborníci fotografovat hlavní fáze demontáže.

Plastový kryt může být někdy trvale připájený, proto jej odstraňte pomocí vrtačky. Pokud jde o druhý boční panel, je třeba jej odstranit stejným způsobem jako první panel. Poté odstraňte šroub, který zajišťuje hřídel, a vyjměte buben.

Potřebné nástroje

Buben lze z pračky vyjmout pouze úplnou nebo částečnou demontáží.

V tomto případě bude uživatel potřebovat následující nástroje:

 • sadu šroubováků různých velikostí v závislosti na použitém spojovacím materiálu;
 • kladivo;
 • pilkou na kov (v případě nedělené nádrže);
 • kleště;
 • elektrický šroubovák;
 • Sada klíčů na potřebné šroubení nebo univerzální půlměsíc.

Můžete si také předem objednat nové díly pro opravu. Pro nezkušeného uživatele by však bylo velmi obtížné přesně určit příčinu poruchy před vyjmutím nádrže.

Pracovní nástroje

Před provedením práce, po zjištění příčiny poruchy, je třeba připravit potřebné nástroje a získat potřebné položky, díly, vadné díly.

K opravě pračky budete potřebovat:

Abyste se vyhnuli rozptylování od pracovního procesu, je vhodné si předem připravit potřebné nářadí a náhradní díly. Složitost demontáže závisí na konstrukci modelu pračky.

Než začnete s opravou, přečtěte si uživatelskou příručku, zkontrolujte technické specifikace, prohlédněte si schéma demontáže a podívejte se na instruktážní videa o tom, jak kamna rozebrat.

READ  Jak změřit délku topného tělesa pračky

Demontáž vertikální pračky se sušičkou

Jedná se o kompaktní a ergonomické přístroje, v nichž je nádrž upevněna šrouby. Demontáž se provádí v následujícím pořadí:

 • Vyšroubujte šrouby, které upevňují zadní panel a spodní okraj předního panelu.
 • Posuňte boční panel na stranu a poté jej vyjměte.
 • Odstraňte kabeláž a vyšroubujte šrouby po celé délce krytu.
 • Postup je stejný jako u čelních míchaček: vyšroubujte upevňovací šroub a vyjměte buben.

Jak vyměnit ložisko?

Porucha ložiska se diagnostikuje na základě řady kritérií:

Ložisko je považováno za odolný mechanismus s životností 7-10 let. je vadný z důvodu opotřebení nebo zaplavení. Rezavění kovových částí je známkou netěsného bubnu nebo prasklého zásobníku prášku. V takovém případě zavolejte servisního technika, který na základě odborné diagnostiky určí příčinu poruchy.

Místo vadného ložiska můžete namontovat nové. Předtím byste si však měli přečíst návod, abyste mohli jednotku správně připravit na výměnu. Začněte přípravou všech potřebných nástrojů a nových dílů včetně těsnění.

Poté musíte pračku se sušičkou odpojit od elektrické sítě. Spotřebič by měl být instalován tak, aby byl přístupný zadní panel. Je třeba odšroubovat všechny upevňovací prvky a poté celý panel odstranit. Dávkovač pracího prostředku lze poté vyjmout. Odšroubujte ovládací skříňku pomocí šroubováku a odložte ji stranou.

Podívejte se na článek Jak dostat červené víno z pohovky a odstranit skvrny

Po odpojení zajišťovacího mechanismu lze sejmout zbývající části a poté sejmout přední část panelu. Pro uvolnění svorky je třeba odstranit všechny překážející prvky. Poté můžete demontovat protizávaží a topné těleso. Je však důležité si uvědomit, jak jsou uspořádány hlavní komponenty. Můžete si je dokonce vyfotit.

Výměna ložiska začíná vyšroubováním a sejmutím řemenice. Poté se hřídel vyrazí gumovou paličkou. Poté vyšroubujte šrouby, které spojují části nádrže. Nyní, když je ložisko viditelné, je třeba ho vyrazit. K tomu se používá dláto.

Nakonec se odstraní těsnění. Poté se připraví místo pro nový díl. Nejprve se vyčistí a poté se namaže speciálním prostředkem. Nyní můžete vše znovu sestavit, ale v opačném pořadí.

| Denial of responsibility | Contacts |RSS