Účinné způsoby odstranění starého nátěru chladiče

Odpoledne! Pokud zjistíte, že vaše radiátory mají popraskaný nebo zpuchřelý nátěr, musíte jej odstranit. Stačí cokoli.

Nejjednodušší a nejrychlejší způsob, jak odstranit z topení zastaralou barvu, je použít chemické prostředky. Výrobek lze zakoupit v železářství. Tyto produkty jsou k dispozici ve formě prášků, gelů a sprejů. Výrobek byste měli zakoupit až poté, co zjistíte, jakým typem barvy byly radiátory natřeny. Je to proto, že pro každý typ barvy se používá jiná látka.

Pokud byla například topná tělesa natřena olejovou barvou, je nejvhodnější zakoupit aerosol na odstranění barvy. Nanáší se na povrch radiátoru po dobu 15 až 20 minut a poté se barva odstraní suchým hadříkem. Pokud se barva neodstraní, je třeba postup opakovat

Při použití chemického odstraňovače nátěrů je velmi důležité dodržovat základní bezpečnostní opatření. Mezi podobná pravidla patří i to, že všechny práce musí být prováděny v rukavicích. Při chemickém odstraňování nátěrů je nejlepší místnost větrat, protože tyto látky jsou zdraví škodlivé

Při chemickém odstraňování nátěrů je vhodné místnost větrat, protože tyto látky jsou zdraví škodlivé.

Je také možné použít chemický čisticí prostředek na bázi vody. Tento způsob mytí znamená, že čisticí prostředek je třeba nanášet na povrch radiátoru běžným kartáčem. Před použitím čisticího prostředku je třeba podlahu zakrýt, aby se nedostal na povrch. Aby byl chemický proplach na bázi vody dostatečný, je třeba správně vypočítat počet sekcí. Spotřeba takového splachování vychází ze skutečnosti, že 1 litr splachovacího prostředku se spotřebuje na 12 sekcí.

K odstranění starých nátěrů z povrchu otopných těles je možné použít tepelnou metodu. Tento způsob odstraňování starých nátěrů počítá s použitím hořáku nebo fénu. Pomocí těchto běžných přístrojů je možné odstranit barvu. K tomu se stará vrstva barvy dokonale zahřeje a odstraní pomocí obvyklé kovové stěrky. Při odstraňování nátěru tepelnou metodou je třeba otevřít okna, protože nátěr při zahřívání vydává velmi nepříjemný zápach.

Pokud nemáte hořák nebo fén, ale máte úhlovou brusku, můžete použít mechanický odstraňovač nátěrů na topná zařízení. K tomu je třeba nasadit na úhlovou brusku speciální kotouč, který má stejný povrch jako smirkový kotouč. Povrch baterií je pak dokonale opracován. Aby bylo možné odstranit barvu mezi jednotlivými částmi, je nejlepší baterie vyjmout a rozebrat po částech. Po úplném odstranění barvy je třeba na všechny díly nanést 2 až 3 vrstvy barvy a spojit je. Po slisování všech dílů je lze znovu vložit.

Pokud vám to peníze dovolí, budete moci použít realistickou metodu odstraňování starých nátěrů z topných ploch, za kterou se považuje pískování. Tato metoda odstraňování nátěrů nevyžaduje drahé vybavení, ale vyžaduje určitou schopnost. Chcete-li odstranit starý nátěr tímto způsobem, stačí mít pouze vzduchový ventilátor a nástavec, který je potřebný pro práci s pískovačem. Ostatní práce je na vás. Touto metodou se barva odstraňuje poměrně rychle a snadno, a hlavně to nezabere mnoho času.

Příprava na čištění

Nejlépe je tento postup provést před zahájením renovace, kdy jsou připraveny podlahy a stěny. Budete potřebovat kovovou špachtli, tuhý štětec a několik nepotřebných hadrů. Pokud se čištění provádí až po úplném dokončení opravy, měli byste dbát na izolaci pracoviště silnou fólií nebo papírem, aby chemické sloučeniny, prach a proudy horkého vzduchu nepoškodily tapety a podlahu.

V ideálním případě by se čištění mělo provádět při vyjmutém chladiči, ale ne vždy je to možné. Při práci s rozpouštědly používejte silné látkové nebo gumové rukavice, ochranné brýle a respirátor. Ochranné pomůcky se nesmí zanedbávat bez ohledu na zvolenou metodu čištění.

Příprava radiátoru na lakování. jak odstranit barvu

Než začnete radiátor natírat, měli byste se seznámit se způsobem odstraňování starých nátěrů z radiátorů a provést několik přípravných kroků. V opačném případě nezískáte novou kvalitní povrchovou úpravu.

READ  Jak odstranit plísně z pračky

Před natíráním radiátorů je třeba provést určité kroky:

 • Příprava nástrojů a pracovního prostoru.
 • Nejprve si ujasněte, jak odstranit starý nátěr z radiátorů a stávající rez.
 • Vyčistěte a odmastěte povrchy.
 • Použijte základní nátěr.

Kvality a krásy nátěru se nejlépe dosáhne, když se aplikuje na rozebraný spotřebič. Pokud je radiátor připojen k topnému systému pomocí americké spojky nebo speciálních sad, lze jej bez problémů demontovat.

Když je pevně upevněn, pak před odstraněním barvy z radiátoru a nanesením nové směsi je třeba stěny a podlahu místnosti chránit před znečištěním pomocí plastové fólie nebo jiných materiálů. Předem si také připravte veškeré nářadí a další vybavení pro opravu.

Jak odstranit starý nátěr z chladiče?

Magistr architektury, absolvent Samarské státní univerzity architektury a stavebnictví. 11 let zkušeností v oblasti projektování a výstavby.

Než začnete s čištěním topného tělesa od barvy, musíte připravit místnost. Odstraňování nátěrů je nejvhodnější provádět před úpravou stěn, stropů a podlah, protože při odstraňování starých nátěrů z kovových povrchů vzniká prach a nečistoty, které se při úderu elektromechanickým nástrojem šíří na velkou vzdálenost.

Pokud se práce musí provádět v hotové místnosti, měly by být stěny a podlaha zakryty lepenkou a plastovou fólií. Pokud používáte tepelné nebo chemické ošetření povrchu, ujistěte se, že můžete radiátor účinně větrat.

Nejlepším způsobem ošetření chladiče je jeho odstranění. Vyneste demontovaný chladič ven a začněte odstraňovat staré nátěry všemi možnými metodami. pískovač je obzvláště účinný, protože dokáže rychle a účinně odstranit veškerou barvu z kovového povrchu.

Aby mohl pracovat doma, musí si kutil připravit

 • respirátor
 • ochranné brýle;
 • rukavice z těžkých nití (v případě chemického ošetření jsou nutné silné gumové rukavice).

Před zahájením prací je vhodné radiátor odpojit od topné sítě a důkladně jej umýt, protože prach a nečistoty znesnadňují odstranění barvy.

Způsoby odstranění starých nátěrů

Chcete-li zjistit, jak odstranit starý nátěr z radiátoru, měli byste nejprve zvážit všechny způsoby, jak můžete tuto práci provést sami.

K čištění kovového povrchu radiátorů od starého nátěru se používají tři metody:

Neexistuje jediný správný způsob, takže před čištěním povrchu byste měli vzít v úvahu podmínky práce a dostupnost speciálních nástrojů.

V některých případech je možné metody povrchové úpravy kombinovat (radiátory v místnostech se demontují a čistí tepelně a trubky ručníkových radiátorů v koupelně se ošetřují chemicky).

Mechanické

Mechanická metoda je nejnáročnější na práci, takže neočekávejte rychlé výsledky. Jak vyčistit litinový radiátor od starých nátěrů s minimálním úsilím a časem? Nejbezpečnější metodou je použití elektrické vrtačky s tvrdou tryskou k odstranění emailu nebo olejové barvy.

Brusným nástrojem ošetřete maximální plochu radiátoru a poté ručně zbruste malé plochy středně hrubým smirkovým papírem, tmelem nebo kovovou houbou.

Místo vrtačky můžete použít úhlovou brusku se speciálním brusným kotoučem nebo ruční brusku s brusným kotoučem.

Chemické

Chcete-li odstranit barvu z kovového povrchu, nemusíte na něm dlouho pracovat s brusným nástrojem. Speciální chemikálie, které mohou změkčit starý nátěr, lze zakoupit ve stavebninách.

Než začnete rozpouštět starý nátěr na radiátorech, musíte se důkladně připravit:

Rozpouštědla jsou vysoce žíravé chemikálie a mohou způsobit vážné zranění, pokud se dostanou na holou kůži nebo do očí. Postižená místa omyjte velkým množstvím tekoucí vody.

Pro odstranění barvy je třeba provést následující kroky:

 • Do nádoby se nalije 50-100 ml rozpouštědla;
 • Pomocí štětce naneste kapalinu na radiátor a ujistěte se, že je vnitřek radiátoru důkladně vyčištěn pomocí štětce se zahnutou rukojetí;
 • Podle návodu vydržte dobu potřebnou ke změkčení laku; povrch je obvykle připraven k čištění, jakmile se objeví šupinky a odlupování;
 • Povrch radiátoru je třeba zbavit starého nátěru pomocí středně velké kovové špachtle, zatímco k čištění vnitřních žeber lze použít úzkou špachtli;
 • celý povlak se čistí kovovým štětinovým kartáčem.

Před prací s chemickými čisticími roztoky je třeba baterii důkladně očistit od prachu a nečistot. Tento přípravek výrazně usnadní proces rozpouštění předchozích nátěrů.

Existuje možnost balení rozpouštědla v plechovkách s rozprašovačem. Při použití takového čisticího prostředku je třeba pečlivěji chránit stěny a podlahu.

Před natíráním radiátorů je třeba očištěný povrch opláchnout, vysušit a ošetřit základním nátěrem na kovy.

READ  Jak odstranit žvýkačku z pračky

Thermal

Před odstraněním starého nátěru z radiátoru pomocí povrchového ohřívače si musíte připravit vhodné nářadí:

Tímto způsobem není možné vyčistit chladič v bytě bez jeho demontáže. Při tepelné metodě je nutné chladič demontovat a práce se provádí venku.

Pokud podmínky neumožňují demontáž radiátoru, stejně jako při léčbě stacionárních trubek, provádět práce se stavebním fénem bude muset zajistit ochranu stěn. Povrchy jsou obvykle pokryty silnou lepenkou.

odstranit, barvu, topných, těles

Odstraňování barvy probíhá v následujícím pořadí:

odstranit, barvu, topných, těles
 • Zahřívejte starou barvu na radiátoru fénem nebo letlampou, dokud stará barva nezačne bublat. Barva se začne odlupovat, což znamená, že můžete začít čistit;
 • Na horkém povrchu seškrábejte barvu středně velkou lopatkou, protože po ochlazení kovu nátěr opět ztvrdne;
 • Doporučuje se vyhřívat malé plochy radiátoru. Je důležité, aby bylo možné plochu radiátoru ošetřenou fénem vyčistit najednou, než vychladne.

Před lakováním by měl být očištěný povrch radiátoru ošetřen základním nátěrem.

Několik způsobů, jak čistě a rychle odstranit starý nátěr z radiátorů

Odlupující se barva na radiátoru jen kazí vzhled místnosti a musí být odstraněna. Před odstraněním starého nátěru z chladiče se chladič očistí od prachu a poté se opatří základním nátěrem a novým emailem.

Více než 40 % lidí má doma stále litinové radiátory. Mohou sloužit jako prvek interiérového designu, kde je určitá „starobylost“, nebo mohou být v místnosti z důvodu nemožnosti obnovit topný systém.

Před zahájením hlavního úkolu je třeba pracovní plochu očistit od prachu a nečistot. To lze provést vysavačem a vlhkým hadříkem. Pokud jsou staré nátěry pěkné a neodlupují se, můžete ušetřit čas broušením smirkovým papírem a nanášením nového smaltu. To se však dělá až v krajním případě, protože vícevrstvý povlak kromě estetického hlediska odvádí teplo.

Existuje mnoho tipů na odstranění starých nátěrů z radiátorů, ale jen některé jsou účinné a skutečně pomáhají:

Příprava na čištění

Postup je lepší provést před zahájením renovace, kdy jsou podlaha a stěny připraveny. Budete potřebovat kovovou špachtli, tuhý kartáč a nepotřebné utěrky. Pokud se úklid provádí až po dokončení renovace, dbejte na izolaci pracoviště silnou fólií nebo papírem, aby chemikálie, prach a proudy horkého vzduchu nepoškodily tapety a podlahu.

V ideálním případě by se čištění mělo provádět při vyjmutém chladiči, ale ne vždy je to možné. V každém případě jsou pro práci s rozpouštědly nutné silné látkové nebo gumové rukavice, ochranné brýle a respirátor. Bez ohledu na zvolenou metodu čištění je třeba používat ochranné pomůcky.

Rady, jak odstranit barvu jakýmkoli způsobem

 • Veškeré čištění a natírání provádějte až po vypnutí topení. Proplachování horkého radiátoru je nejen zbytečné, ale také nebezpečné, zejména při práci s chemickými roztoky.
 • Tekutý oplachovací prostředek musí být po celou dobu používání v původním obalu. Pokud použijete jinou nádobu, nebude vhodná pro další použití v domácnosti.
 • Na spojích částí baterie jsou pryžová těsnění, která by se neměla ošetřovat rozpouštědly. Pokud jsou poškozené, chladič začne prosakovat.
 • Mechanický úklid je nejprašnější metodou, a pokud uklízíte místnost, musíte maximalizovat cirkulaci vzduchu otevřením oken a zavřením dveří do jiných místností.
 • Před mechanickým odstraňováním starých nátěrů se důrazně doporučuje nepoužívat oplachové prostředky.
odstranit, barvu, topných, těles

Chemické čištění

Všechny výrobky se dělí na dva typy podle způsobu aplikace: kapalné přípravky a aerosoly. Ty jsou mnohem účinnější a rychleji ošetřují litinové radiátory. Sprej snadno proniká do těžko přístupných míst, včetně míst mezi žebry. Pro deskový chladič lze použít kapalinu nebo gel. Ve druhém případě by měl být přípravek nanesen rovnoměrně na celý povrch ve středně silné vrstvě.

K tomu se používají dřevěné nebo kovové kartáče. Gumové nebo plastové špachtle se nedoporučují používat s chemikáliemi, protože se vlivem agresivního působení alkálií a kyselin rozpouštějí. V obou případech se čisticí prostředek nanese na povrch a nechá se 10 až 15 minut vytvrzovat, poté se barva začne smršťovat a bublat. je třeba ji odstranit špachtlí nebo štětcem s tvrdými štětinami. Po odstranění všech nátěrů je třeba chladič umýt vodou a mýdlem.

Všechna rozpouštědla jsou toxická, což je velká nevýhoda chemických čisticích prostředků. Ještě jedna nuance. tyto sloučeniny projdou při pokusu o odstranění povlaku staršího než 2-3 roky. Postup může být nutné opakovat tolikrát, kolikrát je barva starší. V návodu k výrobku je zpravidla uvedeno, pro jaký druh laku je odstraňovač určen, a čím je odstraňovač univerzálnější (tj. je vhodný pro více druhů laku najednou), tím je méně účinný.

READ  Jaký je nejlepší pohlcovač zápachu pro vaši chladničku

Všechny chemikálie jsou žíravé louhy, kyseliny a rozpouštědla, proto pracujte v dobře větraném prostoru a noste ochranný oděv.

Tepelné zpracování

Starý nátěr lze odstranit použitím vysokých teplot, ale stavební sušička to pravděpodobně nezvládne. Praxe ukazuje, že tato metoda není tak účinná jako teorie a fén může odstranit již popraskanou sklovinu, a to pouze na nejvíce poškozených místech. V našem případě je lepší použít letlampu, která lak během několika minut zahřeje téměř k bodu varu.

Provádění takového ošetření v interiéru se velmi nedoporučuje. Barva zahřátá na kritickou teplotu uvolňuje toxické látky a nepříjemný zápach. Práce s ohněm v domě vyžaduje maximální respektování požární bezpečnosti.

Je vhodnější, když to dělá pomocník, protože barvu je třeba odstranit ještě horkou a není vhodné pracovat s lampou a špachtlí zároveň. Povrch se zahřívá, dokud se barva neodloupne. Starý nátěr se odstraňuje kovovým kartáčem.

Mechanické odstraňování starých nátěrů

Mechanický způsob čištění topného zařízení od starých povrchových úprav je nejpracnější, ale také nejúčinnější. Každé ruční nebo elektrické nářadí se hodí. Nejvhodnější je úhlová bruska, známá také jako úhlová bruska. Místo kotouče je k němu připojen drátěný kartáč. Úhlovou brusku lze nahradit elektrickým šroubovákem, vrtačkou nebo jiným nástrojem s vysokým točivým momentem. Musíte vynaložit hodně úsilí na ruční broušení a zbavování se prachu, protože ho je hodně, ale po několika hodinách si starých nátěrů ani nevšimnete.

Ne vždy je nutné starý nátěr z topného systému zcela odstranit. Někdy stačí odstranit zjevné „zbytky“ špachtlí a obrousit je smirkovým papírem. U litinových baterií není možné dosáhnout dokonalé hladkosti, k tomu je třeba povrch dobře napustit. Před výběrem způsobu čištění se tedy musíte rozhodnout, zda bude provedeno úplně nebo částečně.

Doporučuje se jakákoli metoda odstraňování nátěrů

Použití odmašťovadla v aerosolovém rozprašovači

V rozprašovači spláchněte se zvláštními bezpečnostními opatřeními:

 • Místnost musí být po celou dobu aplikace větrána nebo musí být ponechána otevřená okna.
 • Podlaha je pokryta silnou olejovou tkaninou. Pokud se v blízkosti nacházejí plastové nebo gumové předměty, musí být rovněž chráněny před složením.
 • Doporučuje se nosit kombinézu a gumové rukavice na ochranu rukou. Odhalené části kůže musí být zakryté.
 • Chraňte si oči speciálními utěsněnými brýlemi.
 • Je nutné nosit respirátor, aby se výpary nedostaly do plic.

Aerosolové složení patří mezi univerzální výrobky, které způsobují oddělování všech typů barviv. Působí také na základní nátěr. Kromě toho se na kovových površích nevyskytují korozivní jevy. Složení proniká do nejhůře přístupných míst.

Schéma používání aerosolového čističe:

 • Přípravek se nastříká na povrch radiátoru. Jeho spotřeba závisí na počtu stříkaných vrstev.
 • Pokud je teplota v místnosti alespoň 10 o C, barvivo vybublá po 10 minutách nebo maximálně po 40 minutách. Dočasný účinek se liší podle přípravku různých výrobců. To lze přičíst různým typům složek. Výrobce na obalu rovněž uvádí, na které povrchy lze výrobek aplikovat.
 • Když se stará vrstva uvolní, odstraní se zednickou lžící nebo kartáčem s kovovými štětinami.

Pokud na povrchu zůstává stará barva, postup několikrát opakujte.

Jak připravit maltu

Pojivo pro zděné zdivo se vyrábí následujícím způsobem:

 • Nasypte jíl do speciálně připravené nádoby a přidejte trochu vody. Nádobu nechte za občasného míchání 12-48 hodin nasáknout na čistém a suchém místě;
 • Poté lze přidat písek a směs důkladně promíchat, dokud nedosáhne požadované konzistence;
 • Pokud hodláte přidat sůl nebo cement, přidejte je společně s pískem, abyste vytvořili homogenní hmotu.

Chcete-li se ujistit, že je zdicí malta dostatečně plastická, můžete provést následující kroky:

| Denial of responsibility | Contacts |RSS