Jak odstranit mastnotu z varné desky

Sporák je důležitým prvkem každé kuchyně. Používá se a špiní několikrát denně, ale nemůžete ji vždy umýt ihned po vaření, což zanechává spoustu mastnoty a spálenin. Je proto užitečné vědět, jak a čím čistit silně znečištěný sporák.

Existuje několik běžných typů varných desek v závislosti na stupni výkonu, počtu plotýnek a typu varné plochy. Poslední bod je rozhodujícím faktorem při výběru čisticího prostředku a doporučení, jak vyčistit mastnotu z vařičů, vám pomohou vypořádat se se špínou na všech vařičích.

Jak vyčistit mastnotu ze sklokeramické varné desky

Pracovní deska u sklokeramických varných desek je vyrobena ze skla. Sklokeramická varná deska je hladká, hladká a zrcadlová a keramické hořáky pod ní jsou označeny obrysem. Po vaření jsou varné plochy pokryté tukem a stříkanci jídla.

K čištění sklokeramické varné desky je třeba:

 • Varnou desku nechte zcela vychladnout;
 • Znečištěné místo postříkejte čisticím prostředkem a nechte ho působit;
 • Změklý tuk odstraňte škrabkou;
 • Vařič čistěte měkkým hadříkem;
 • Otřete varnou plochu do sucha a v případě potřeby ji vyleštěte papírovou utěrkou.

Důležité! Domácí chemikálie by se měly používat k čištění sporáků až po jejich úplném vychladnutí. Jinak se mohou objevit bílé skvrny.

Jak odstranit mastnotu a karbonové usazeniny z indukčního sporáku se skleněnou deskou

Pod hladkým sklokeramickým povrchem indukčních varných desek se skrývají magnetické indukční hořáky a dotykový ovládací panel. Během vaření se nezahřívá varná plocha (jako u sklokeramických sporáků), ale dno hrnce, takže nehrozí usazování sazí a jediné, co je třeba čistit, je případná usazená mastnota.

Důležité! Pro správné čištění indukční varné desky potřebujete silikonovou škrabku, měkký hadřík a speciální nástroj pro indukční a sklokeramické varné desky (místo něj lze použít prostředek na mytí nádobí).

 • Nechte ji zcela vychladnout.
 • Namočte hadřík do mýdlového roztoku a přiložte jej na znečištěné místo. Po několika minutách jemně seškrábněte nečistoty škrabkou.
 • Vyčistěte varnou desku a otřete ji do sucha hadříkem.
 • Vyleštěte povrch papírovou utěrkou.

Jak odstranit odolné mastné skvrny z plynové varné desky

Kvalitní plynové varné desky jsou stejně oblíbené jako jejich elektrické protějšky. Nerezové nebo smaltované povrchy, hořáky a litinové mřížky vyžadují zvláštní péči a znalosti o tom, jak a čím odstranit mastnotu z plynové varné desky. Ani ta nejpečlivější hospodyňka se ho nemůže zbavit hned. varná deska se během vaření zahřívá a úplně ji vyčistit lze až po vychladnutí. Pokud plánujete generální čištění varné desky a všech jejích odnímatelných částí, je důležité dbát na bezpečnostní opatření a připravit se na ně:

 • Odpojte varnou desku od přívodu plynu a elektřiny.
 • Vyjměte všechny odnímatelné části (je třeba je vyčistit zvlášť).
 • Odstraňte z povrchu suchou houbou případné zbytky jídla.
 • Pečlivě vyčistěte rozptylovač plamene.

Chcete-li odstranit odolnou mastnotu a saze, očistěte povrch plynového spotřebiče měkkým hadříkem nebo houbou a čisticím prostředkem. buď hotovým roztokem z obchodu, nebo prostředkem vyrobeným podle tradičních receptů.

Všechny odnímatelné části se ošetří octem nebo mýdlovou vodou (namočte na 20 minut, poté houbou odstraňte mastný film a opláchněte ve vodě). Knoflíky a hořáky lze čistit kartáčkem a vatovými tampony.

Kartáče, nože, škrabky, chemikálie: používejte s maximální opatrností

Některé varné desky se nesmí ošetřovat brusnými povrchy, protože by mohly způsobit škrábance. Proto se nedoporučuje používat kovové kartáče, které by mohly ochranný povlak poškodit. Pokud používáte brusivo, dbejte na to, aby bylo měkké.

Vhodný je kartáček ze syntetických vláken, hřbet houbičky na mytí nádobí nebo starý zubní kartáček. Ten mimochodem pomáhá smýt starou mastnotu z nejhůře přístupných míst, včetně rukojetí, hořáků a malých částí.

Pokud jde o chemické prostředky, které rozkládají mastnotu, je třeba je používat velmi opatrně:

 • Za prvé, při častém používání (častěji než jednou týdně) hrozí poškození povrchové vrstvy varné desky.
 • Za druhé, používejte pouze osobní ochranné prostředky: gumové rukavice, respirátor a čištěná místnost musí být dobře větraná.
 • Za třetí, chemické prostředky nejsou vždy účinné proti starým mastným usazeninám a doporučuje se použít kartáč. Pak nemá smysl plýtvat penězi?

Než se vydáte do obchodu pro přehnané produkty, které v mžiku odstraní mastnotu a špínu z vařiče, měli byste se nejprve pokusit vypořádat se špínou s tím, co máte vždy po ruce.

odstranit, mastnotu, nečistoty, varné

Kapky čpavku a anýzu

100 ml tohoto přípravku obsahuje anýzový olej. 2,81 mg 15 ml vodného roztoku hydroxidu amonného, ethylalkohol cca 100 ml. Všechny tyto produkty mohou odstranit mastnotu ze sporáku, ale častěji se používají samostatně.

Tyto komponenty společně vytvářejí ohromující výsledky. Za pouhých 20 minut umyjí rukojeti a varnou desku do vysokého lesku.

 • Na povrch trouby naneste houbičkou kapky čpavku a anýzu.
 • Nechte ji působit 30 minut nebo hodinu.
 • Jakmile mastnota změkne, jemně opláchněte zbývající nečistoty vlažnou vodou.

Čpavek a anýzové kapky jsou vhodné k odstranění připálených, mastných usazenin a sazí. Používejte je denně po ukončení vaření.

Neztrácejte čas. Čím méně jste znečištěni, tím snadněji vyčistíte rukojeti plynové varné desky i desku samotnou.

Různé typy odstraňovačů nečistot

Vyrobené chemikálie pro domácnost

Moderní průmyslově vyráběné čisticí prostředky mohou obsahovat složky různých typů: tekuté sklo, glycerin, jemné částice, rozpouštědla, povrchově aktivní látky, alkálie atd.

Pomocné složky zahrnují barviva, aromata, konzervační látky, pěnidla, stabilizátory. K dispozici jsou různé formy: prášky, pasty, tekutiny a pěny. Mezi „kuchyňskými pomocníky“ jsou dovážené, domácí, drahé i levné.

„Cinderella Anti-Grease. Účinně odstraňuje mastné skvrny (čerstvé i staré), protože obsahuje jedlou sodu. Výrobek je tekutý, tj. jeho spotřeba je vysoká i přes rozprašovací trysku. Používá se k čištění všech typů sporáků a jeho hlavním účelem je odstranění mastnoty.

READ  Jak fénovat kadeře kartáčem na vlasy

„Šumanit. Levný, ale účinný přípravek na čištění plynových a elektrických trub. Má štiplavý zápach a může vyvolat alergické reakce nebo dokonce otravu škodlivými výpary. Proto musíte nosit rukavice a respirátor. Odstraňuje obtížné nečistoty beze stop.

Sinergetické. 100% biologicky odbouratelný přípravek obsahující agresivní látky. K dispozici ve formě spreje a gelu; odstraňuje mastnotu a saze. Obě formy mají stejné vlastnosti, ale gel má menší spotřebu. Sinergetic nemá žádné zjevné nevýhody a lze jej použít k čištění sporáků doma i v dětských zařízeních.

Heitmann. Ideální pro čištění sklokeramiky, nerezové oceli a smaltu. Účinně bojuje proti připáleným potravinám, mastnotě a nečistotám jakéhokoli původu. Je považován za nesporného lídra. Výrobek je ceněn pro svou úspornost, úžasný účinek a jednoduché použití (Heitmann se nanáší na vlhký hadřík, kterým lze setřít nečistoty).

Oblíbený krémový čistič Cif je účinný pouze proti čerstvým nečistotám. Je bezmocná proti zatuchlým.

odstranit, mastnotu, nečistoty, varné

Lidové prostředky

Čpavek. Pro použití, když mléko nečekaně „unikne“ na sklokeramickou varnou desku nebo když se na varnou desku přilepí utěrka. Zřeďte čpavek vodou v poměru 1:5.

Pro snadné použití nalijte kapalinu do rozprašovače a nastříkejte ji na znečištěné místo. Po 10 minutách otřete místo suchou utěrkou z mikrovlákna.

Hořčičný prášek. Přírodní „tukové rozpouštědlo“, které se používá v suchém stavu nebo ve formě pasty. Pro přípravu hořčičné pasty zřeďte prášek s vodou do konzistence zakysané smetany. Pasta musí reagovat s tukem a její reakce trvá 2 hodiny.

Roztok octa a sodného mýdla. V 0,5 l horké vody rozpusťte 25 g pracího mýdla, 15 g jedlé sody a 30 g kyseliny octové. Směs je vhodná k odstranění veškerých nečistot ze všech typů sporáků, s výjimkou modelů z nerezové oceli.

Ocet. Na saze nasypte jedlou sodu a poté přidejte 9% ocet. Počkejte na reakci složek. Varnou desku umyjte a nezapomeňte si vzít rukavice. Metoda je vhodná pro smaltované varné desky.

Soda pasta. Vhodný k odstraňování skvrn od uniklé kávy, mléka apod. Připravuje se z jedlé sody a vody v poměru potřebném k vytvoření kyselé krémové hmoty. Doba expozice. půl hodiny.

Lepidlo. Recept: 1 polévková lžíce. л. Smaltovací prášek, 120 gramů pracího prášku, 3 polévkové lžíce hliníkové fólie, 2 gramy křemičitého lepidla. л. jedlé sody, sklenice vody. Lepidlo odstraňuje všechny druhy nečistot; nanáší se v tenké vrstvě na povrch a po 20 minutách se opláchne.

Lemon. Skvělá volba pro bílou sklovinu, protože citrusové plody si výborně poradí s nečistotami, bělí a zanechávají příjemnou vůni.

Jak rychle odstranit mastnotu a saze z povrchu varné desky

První otázkou, kterou si možná kladete, je, jak vařič vyčistit?

Ráda bych řekla, že k čištění sporáku můžete použít jakékoli čisticí prostředky, ale ne abrazivní, abyste nepoškodili smalt.

Už dávno jsem se vzdala chemikálií a používám jednoduché lidové prostředky na čištění sporáků i nádobí: jedlou sodu a ocet.

Bez ohledu na to, čím čistíte, musíte mít na paměti, že ať už použijete jakýkoli přípravek, žádný z nich, dokonce ani ty superúčinné, které jsou inzerovány, nezabere okamžitě. Takové zázraky nejsou možné, protože každý nástroj musí nejprve reagovat s tukem a sazemi, částečky tuku se postupně rozpustí. Nespěchejte proto s potíráním hned, ale chvíli počkejte, až se mastnota rozpustí, pak stačí povrch lehce potřít a umýt. Stejně se to všechno odehraje docela rychle.

Takže. Nejprve z varné desky sejměte ocelovou mřížku a hořáky a vyčistěte povrch pomocí některého z doporučených čisticích prostředků.

Smíchejte v hrnku roztok jedlé sody a vody a houbičkou rozetřete kaši na varnou desku. Tam, kde jsou nečistoty obzvláště silné. saze a zaschlá mastnota se obvykle vyskytují v okolí hořáků. použijte větší množství prostředku.

Nechte ji působit asi 5 minut a poté ji otřete vlhkou houbou. Zvláště znečištěná místa jemně vydrhněte, aniž byste museli použít velkou sílu. Poté varnou desku otřete vlhkým hadříkem a vytřete do sucha.

V závažných případech, kdy je sporák špinavý již několik dní (to se nás vůbec netýká, ale přesto), necháme kaši z vody a jedlé sody působit delší dobu. 15-20 minut nebo prostě postup čištění ještě jednou zopakujeme.

To je rychlý a snadný způsob, jak odstranit znečištění a mastnotu z vařiče pomocí jedlé sody. Takto ho používám vždycky.

Ocet a jedlá soda

Vařič pokropte trochou octa (stolní ocet, 6 nebo 9 procent). Jen trochu, nechcete, aby ocet plaval. Pomocí houbičky ji rozetřete po celé ploše sporáku.

Doplňte jedlou sodou. Ocet a jedlá soda spolu začnou reagovat a šumět. Po skončení reakce můžete ještě několik minut počkat a poté varnou desku vyčistit a umýt.

Po vyčištění varné desky octem se naprosto úžasně leskne a třpytí! Povrch vařiče dokonce skřípe, pokud po něm přejedete prstem.

Jedinou nevýhodou této metody pro mě je, že musíte nosit rukavice! Nemám je vždy po ruce a nerad pracuji v rukavicích.

Takže používám jen jedlou sodu na každodenní čištění sporáku a jedlou sodu a ocet na běžné čištění.

Co byste měli vědět

Nejprve zjistěte, z jakého materiálu je vaše mřížka vyrobena. Tyto produkty se dodávají v různých verzích:

Pokud stojíte před úkolem zakoupit nový díl, doporučujeme vám podívat se na litinu. Tento kov se vyznačuje pevností, trvanlivostí, odolností vůči korozi a dalším vnějším změnám. Litina se také nedeformuje při dlouhodobém vystavení vysokým teplotám, což je v podmínkách použití na varné desce stejně dobré jako kdykoli předtím. Jedinou nevýhodou je snad jen poměrně vysoká cena materiálu. Vzhledem k výše uvedeným vlastnostem lze však tuto cenu považovat za přijatelnou.

Lze litinové varné desky mýt v myčce nádobí?? Rozhodně nedoporučujeme. Litinové výrobky nejsou obecně odolné vůči dlouhodobému kontaktu s vodou, protože kovový povrch není dodatečně potažen. Pokud litinové předměty ponecháte v myčce nádobí delší dobu, může dojít ke korozi.

Výrobky z litiny si již dlouho získávají čestné místo mezi kuchyňskými doplňky díky svému pevnému vzhledu a odolnosti vůči deformacím

V moderních sporácích se běžně používají také ocelové díly, které však představují méně uspokojivou volbu než litinové. Důvodem je, že kov není tak pevný a může se ohýbat pod tíhou hrnců, pánví a dalšího kuchyňského náčiní. Často se setkáváte s mřížkami, které na varné desce nedoléhají těsně v důsledku spáleného kovu. Je důležité si uvědomit, že tyto jevy nevyhnutelně vedou ke ztenčení prvků a výrazně zkracují životnost výrobku.

READ  Jak odstranit barvu z topných těles

Ať už je na varné desce nainstalován jakýkoli design, je důležité mít na paměti, že je třeba ji řádně a pravidelně čistit

Smaltované mřížky mají stejné nevýhody jako ocelové výrobky. Jediné, co je třeba dodat, je, že smalt se během používání často odlupuje, což nakonec vede k tvorbě rzi. Oprava a smaltování mřížky nemá smysl, praktičtější by bylo nové příslušenství.

Grily hoří bez ohledu na typ kovu, ze kterého jsou vyrobeny. Je způsobena mastnotou a prachem na povrchu výrobků. Vysoké teploty způsobí, že se „směs“ „zapeče“ a vytvoří černý tvrdý povlak, který se obtížně odstraňuje. Pamatujte, že čím méně často odstraňujete nečistoty z kovových povrchů, tím obtížnější je jejich čištění.

Po každém jídle si zvykněte otřít mřížku. Ušetříte tak spoustu času a námahy

Nikdy nemůžete být vůči této nepříjemnosti imunní, proto se podívejme, jak vyčistit plynový gril.

Sklokeramická varná deska vyžaduje při čištění zvláštní péči. Nesprávná údržba a používání nevhodných výrobků vede k poškrábání, vzniku šmouh a odštěpků, což vede k poruchám spotřebiče.

Chcete-li se podrobněji seznámit s nuancemi čištění sklokeramické varné desky, podívejte se na níže uvedená videa:

Mladá maminka, manželka a pracovnice na volné noze na částečný úvazek. Jako vystudovaný právník jsem zvyklý shromažďovat a předkládat co nejvíce spolehlivých informací. Neustále se zdokonaluje ve své profesní oblasti a usiluje o osobní růst a rozvoj.

Nalezena chyba? Označte text myší a stiskněte tlačítko :

Čerstvé citrony se hodí nejen na čaj: půlkou rozkrojeného citrusového plodu vyčistíte skvrny na akrylátové vaně nebo rychle umyjete mikrovlnnou troubu, když do ní na 8 až 10 minut při maximálním výkonu vložíte nádobu s vodou a plátky citronu. Změklé nečistoty stačí setřít houbou.

Nejjednodušší způsob, jak odstranit vodní kámen a usazeniny z žehlicí plochy, je použití kuchyňské soli. Posypte papír silnou vrstvou soli, zahřejte žehličku na maximum a několikrát přejeďte žehličkou po solné podložce mírným tlakem.

Než začnete odstraňovat různé skvrny z oděvu, zjistěte, jak bezpečné je zvolené rozpouštědlo pro samotnou tkaninu. Malé množství se aplikuje na malou plochu na spodní straně oděvu po dobu 5-10 minut. Pokud si materiál zachovává strukturu a barvu, můžete přejít k určování skvrn.

Zlaté a stříbrné nitě používané v dávných dobách k vyšívání oděvů se nazývají cívky. K jejich získání se kovový drát dlouho stahuje kleštěmi na požadovanou jemnost. Odtud pochází výraz „tahání“. „prodlužování monotónní práce“ nebo „prokrastinace“.

K dispozici jsou speciální pasti na moly. Lepkavá vrstva, kterou jsou potaženy, obsahuje přidané samičí feromony, které přitahují samce. Pokud se na pasti přilepí, přestanou se množit, čímž se sníží populace molů.

Napínané stropy z PVC fólie snesou 70 až 120 litrů vody na 1 m2 plochy (v závislosti na velikosti stropu, stupni napnutí a kvalitě fólie). Nemusíte se tedy obávat, že by sousedé z horního patra zatékali dovnitř.

Nejen talíře a šálky lze mýt v myčce nádobí. Lze do něj vkládat plastové hračky, skleněná stínidla na lucerny a dokonce i špinavou zeleninu, například brambory, ale bez použití čisticích prostředků.

Pokud se na vašem oblíbeném oblečení objeví první známky roztřepení v podobě nehezkých žmolků, můžete se jich zbavit pomocí speciálního holicího strojku. Rychle a účinně oholí vlákna z hrudek a vrátí jim důstojný vzhled.

Opatrné zacházení s pračkou může zanechat nepříjemný zápach. Praní při teplotách nižších než 60 ℃ a krátké máchání oblečení pomáhá udržet plísně a bakterie uvnitř, aby se mohly aktivně množit.

Hlavní kroky čištění

Před čištěním varné desky vypněte plyn a odpojte ji od napájení, pokud je nainstalována funkce elektrického zapalování. Chcete-li ze spotřebiče odstranit nečistoty a špínu, musíte umýt každou část zvlášť.

Kašovitý roztok jedlé sody je ideální způsob, jak se zbavit nečistot z vaření

Mřížky

Nejproblematičtější částí varné desky jsou mřížky. Nejprve je rozeberte a nožem seškrábněte připálené zbytky jídla, tuku a sazí.

Pro úplné vyčištění je třeba použít jednu z následujících metod:

 • Potřete žehlicí mřížku pastou z jedlé sody, věnujte zvýšenou pozornost okrajům a rohům a nechte ji několik hodin odpočívat.
 • Navlhčete houbičku čpavkem a důkladně celý gril potřete. Poté ji zabalte do plastové fólie nebo ji vložte do sáčku a zavažte. Nechte ji několik hodin působit. Poté je opláchněte pod tekoucí vodou pomocí houbičky a prostředku na mytí nádobí.
 • Připravte si mýdlový roztok ze čtvrtky kostky mýdla na praní a 5 litrů horké vody. Mřížky namočte na několik hodin a poté je opláchněte vodou. Na velmi znečištěná místa aplikujte čpavkový alkohol.

Litinové stojany na pánve se nesmí mýt v myčce nádobí, protože jejich dlouhodobý pobyt ve vodě může způsobit rezavění

 • Litinu lze zahřívat na ohni. Když se částečky sazí začnou drobit, odstraňte je kovovým kartáčem. V žádném případě však neponořujte rošt do vody.
 • Pokud je předmět smaltovaný nebo vyrobený z oceli, namočte jej do horkého mýdlového roztoku s octem, jedlou sodou a hořčicí. Před drhnutím tvrdou houbou nechte několik hodin odmočit.
 • Suchá hořčice velmi dobře bojuje s mastnotou a špínou. Potřete jím gril a nechte jej několik hodin působit, poté jej důkladně opláchněte pod tekoucí vodou.
 • Lze použít také nahřátý písek nebo směs písku a pracího mýdla.

Níže uvedené video ukazuje, jak vyčistit stojany pánve pomocí čpavku a plastové fólie:

Víčka hořáků

Namočte víčka hořáků do umyvadla s horkým mýdlovým roztokem. Lze vložit do stejné nádoby, ve které jsou namočeny mřížky.

Níže uvedené video podrobně ukazuje, jak vyčistit výstupní trysku plynu, když jsou hořáky špatné:

Hořáky

Poté hořáky vyjměte a otřete je vlhkým hadříkem. Během čištění je pečlivě prohlédněte a ujistěte se, že nic nebrání průtoku plynu. Pokud tomu tak není, vyčistěte ucpané otvory pomocí ohnuté kancelářské sponky, špendlíku nebo jehly.

Pravidelně čistěte plynové hořáky a důkladně čistěte korunky a trysky rozptylovače plamene, protože nahromaděné saze mohou způsobit špatný průtok plynu

Upozorňujeme, že hořáky jsou zpravidla vyrobeny z hliníku a měly by se čistit čisticími prostředky bez obsahu kyselin a chloru.

Bydlení

Ovládací panel, zadní část varné desky, troubu a rukojeti, pokud nejsou odnímatelné, lze čistit octem a jedlou sodou. Podrobný popis metody naleznete v tabulce níže. Tato metoda umožňuje úplné odstranění usazenin mastnoty a sazí. Upozorňujeme však, že jedlou sodu je nejlepší používat na světlé sporáky, protože zanechává šmouhy, které se z tmavých povrchů obtížně zcela odstraňují.

READ  Jak odstranit zbytky vosku po epilaci

Čištění krytu je třeba věnovat zvláštní pozornost, protože na jeho čistotě závisí nejen funkčnost, ale i vzhled spotřebiče

Při čištění varné desky je třeba dodržovat následující pravidla

odstranit, mastnotu, nečistoty, varné
 • nepoužívejte abrazivní čisticí prostředky, které by mohly poškrábat smalt;
 • při použití jedlé sody ji předem důkladně rozpusťte ve vodě;
 • nepoužívejte kovové houbičky nebo škrabky;
 • Pokud je varná deska vyrobena z nerezové oceli, doporučujeme ji po každém jídle vyčistit;
 • Kovové povrchy se musí čistit bez použití agresivních čisticích prostředků a saponátů;
 • Sklokeramické varné desky čistěte nejlépe čpavkem, aby na nich nezůstaly šmouhy.

V případě silného a odolného znečištění doporučujeme umýt povrch prostředkem na mytí nádobí, čpavkem nebo amoniakem.

Rukojeti

Knoflíky plynových varných desek a zapalování se kvůli své malé velikosti a složité konfiguraci obtížně čistí. K odstranění nečistot použijte zředěné roztoky čpavku (1:1) nebo octa (1:1). Jedním z nich vyčistěte rukojeti a nechte je 10 minut působit, poté je znovu krouživými pohyby vydrhněte zubním kartáčkem a věnujte pozornost zejména mezerám.

Po odstranění nečistot z rukojetí otřete povrch měkkým suchým hadříkem

Trouba

I když sporák po každém použití otřete, na stěnách se pomalu usazují nečistoty.

Snadný způsob odstranění sazí a mastnoty z varné desky

Dostávejte denně jeden nejlepší článek do své schránky. Připojte se k nám na u.

Nepostradatelným příslušenstvím každé kuchyně je sporák. Bez něj je vaření mnohem složitější. Varná deska je při vaření mastná a znečištěná. Několik jednoduchých tipů, jak se jich zbavit bez námahy a bez poškození sporáku. Ingredience pro „čistší“ recepty najdete doma.

Ocet, citron a kyselina citronová

Ocet lze použít k snadnému odstranění karbonových usazenin a mastnoty z varné desky / nádobí

Jedním z předpokladů, aby váš sporák dlouho vypadal pěkně, je udržovat ho v pořádku. Ne vždy je však snadné hned uklidit rozlitou mastnotu nebo vyteklou polévku. Při vysokých teplotách se na sporáku vytvoří krusta, která se může obalit a obtížně se odstraňuje. V této situaci může pomoci ocet, citron nebo kyselina citronová. Jeden z nich se určitě najde v kuchyni.

Ocet. Na znečištěné místo jej lze nanést buď pomocí rozprašovače, nebo jemným nakapáním z lahvičky a rozetřením na houbu. Nechte ocet působit 15-20 minut. Poté skvrnu odstraňte pomocí vlhkého flanelu. Namáčení v octu snadno odstraní mastnotu z horní části sporáku.

Lemon. Otřete místo čerstvě rozkrojeným plátkem citrusu. Na velmi odolné skvrny ji lze nechat působit asi 20-25 minut, aby se zvýšil účinek. Poté varnou desku otřete houbou. Jako bonus má příjemnou citrusovou vůni.

Kyselina citronová. Páruje se s vodou. K přípravě čisticího roztoku se smíchá půl sklenice tekutiny a 1 čajová lžička kyseliny citronové. Směs buď nastříkejte pomocí rozprašovače, nebo do ní namočte houbu a otřete varnou plochu. Roztok se nechá působit asi 20-30 minut. Během této doby kyselina rozpustí znečištění a mastnotu v místě.

Čpavek a jedlá soda

Čpavek lze použít k přípravě roztoku, který pomáhá vyčistit sporák od mastných usazenin /

K přípravě silných roztoků lze použít čpavek a jedlou sodu. Snadno odstraňují mastné nečistoty, které ulpívají na povrchu varné desky.

Čpavek. Navzdory štiplavému zápachu je čpavek vynikající pro odstraňování různých druhů nečistot, včetně odolných sazí z povrchu varné desky. Rozpusťte 1 čajovou lžičku čpavku ve sklenici vody. Roztok jemně naneste na znečištěné místo a nechte 15-20 minut působit. Čpavek mezitím rozpustí kůru, která se vytvořila v důsledku vysokých teplot. Pak použijte zubní kartáček nebo tvrdou houbu k odstranění mastných usazenin. Pokud je varná deska velmi znečištěná, lze připravit koncentrovaný čisticí roztok. Rozpusťte 50 ml čpavku ve 250 ml vody (asi 3-4 polévkové lžíce). Nechte ji na sporáku maximálně 15 minut. V případě potřeby směs naneste znovu.

Soda. Osvědčil se při vaření i čištění. Pokud sodu rozetřete na varnou plochu a necháte ji 30 minut působit, veškerý připálený tuk snadno a jednoduše vyčistíte houbičkou. Pokud je nečistota stará několik dní, postup se opakuje. Teprve podruhé zkraťte dobu působení směsi jedlé sody na 10-15 minut. Případně se na povrch varné desky nejprve nanese ocet a poté se zasype jedlou sodou. Po skončení bublinkové reakce otřete povrch vlhkou houbou.

Pokud nemáte po ruce ocet, můžete koktejl z jedlé sody nahradit jakýmkoli tekutým mýdlem. Výroba pasty z mýdla a jedlé sody. Aplikuje se na znečištěnou oblast sporáku. Nechte působit 20-30 minut. Poté je dobře omyjte houbou. Po čištění utřete varnou desku do sucha.

Sůl a hořčičný prášek.

Hořčičná pasta snadno odstraní mastnotu a usazeniny z vařiče /

Podobně jako jedlá soda se i tyto dvě sypké látky osvědčily při vaření a v domácnosti.1. Sůl. Přes noc přidejte na plotnu 0,5 litru vody a 2 lžíce soli. Ráno ji setřete vlhkou houbou. Solný roztok vám také pomůže zbavit se mastných zbytků.

Hořčičný prášek. Smícháním s teplou vodou se vytvoří pasta. Směs rovnoměrně naneste na varnou plochu. Pokud jsou nečistoty čerstvé, nechte je tam 15 až 20 minut. S přetrvávajícími sazemi po dobu několika hodin. Nejlepší je používat ji v noci. Poté se hořčičná kaše opláchne. Tento způsob čištění se používá od počátku minulého století.

Pokud nechcete mýt

Ne vždy je přáním hospodyněk umýt varnou desku ihned po vaření. V takových případech jim lze pomoci improvizovanými prostředky. Mastné skvrny nestihnou ztvrdnout, pokud na ně položíte kus látky. Ale ne obyčejnou, ale houbou namočenou v rostlinném oleji. Zabrání vysychání nečistot.

Preventivním opatřením je předběžné posypání varné plochy práškem na mytí nádobí nebo kuchyňskou solí. Fungují dobře, pokud něco „unikne“ z hrnce nebo pánve. Sůl a prášek rychle absorbují horké tekutiny nebo mastnotu. Po vychladnutí vařiče zbývalo jen odstranit špinavou kůrku a osvěžit sypký povlak.

| Denial of responsibility | Contacts |RSS