Jak odstranit plísně a zápach z lednice

Pokud není houba neprodleně odstraněna, její spory se šíří vzduchem, poškozují dýchací systém a způsobují suchý kašel, bronchitidu a průduškové astma.

Mykotoxiny produkované mikroorganismem často způsobují akutní otravu, zhoršení výkonnosti, snížení imunity a poškození zdraví.

Houby mohou způsobovat alergie, migrény, rýmu. Může také způsobit kardiovaskulární poruchy a poškození vnitřních orgánů.

Proč se ve vaší lednici objevuje plíseň?

Nejprve je třeba zjistit, proč se v chladničce vytvořila plíseň. K tomu mohou přispívat následující faktory:

 • Nadměrná vlhkost a kondenzace na stěnách. To může být způsobeno příliš teplým prostředím uvnitř chladničky a také výpary z horkých potravin.
 • Přítomnost plísní na potravinách uložených v přihrádce.
 • Těsnění v těsnění jsou netěsná.
 • Nepravidelná péče.
 • Časté odmrazování varné skříně.
 • Chladnička byla již dávno vypnuta a uvnitř je stále vlhkost.

Boj s plísní zahajte až po odstranění příčiny vzniku plísně.

Skvrny od černé plísně

Plíseň je charakteristická černá skvrna, která se shromažďuje v ostrůvcích, roste a houstne. Plísně v pračkách vznikají v důsledku nesprávné údržby, zanedbání preventivního čištění a máchání.

Jaké je riziko?

Spory hub jsou v atmosférických vzdušných masách přítomny ve značném množství. Například dokonale vyčištěný byt se zdá být tak důkladně vyčištěný jen proto, že na každém metru krychlovém je 500 spor plísní. Chronické revmatické bolesti, migrény, alergie, astmatické záchvaty atd. Když je imunitní systém zdravý, netrpí, ale když je oslabený, vždy se objeví nežádoucí reakce.

Je třeba odstranit jak samotnou plíseň, tak faktory, které ji způsobují. Pokud to neuděláte, problém se ještě zhorší. Zařízení instalovaná v koupelnách jsou a priori ohrožena, protože je zde vysoká vlhkost. Drhnutí dlaždic je však jedna věc a čištění vnitřku pračky druhá.

Příčiny

Již za několik dní se v pračce objeví černá plíseň, která je příznakem nesprávné údržby pračky, např. jejího neobvyklého používání:

 • Pravidelné, rychlé mytí. expresní režim je rychlý a šetří čas, ale má nízkou teplotu. To znamená, že buben se v zásadě nedezinfikuje. 60 stupňů plíseň samo o sobě zabíjí, ale 30-50 stupňů doslova plodí kolonie plísní.
 • Používání pracích prostředků, které neobsahují bělidla. tj. účinné látky, které zabraňují vzniku plísní. Pokud používáte pouze prací prostředky bez chlóru a fosfátů, rychle se objeví plíseň.
 • Kondicionér bez máchání navíc. pomocný prostředek pro máchání změkčuje tkaniny a dodává jim hebkost, ale vyžaduje delší praní. Špatně vypraný změkčovač tkanin zanechává na stěnách pračky modré usazeniny. ideální pro plísně.
READ  Kamna na dřevo pro váš domov

Ztracený čas můžete získat zpět. vyčistěte všechny plísně, které se objevily, a v budoucnu pračku používejte správně.

Příznaky potíží

Chcete-li houbu odstranit, zjistěte, kde žije. Plísně se líbí:

odstranit, plíseň, chladničce

Nejprve zkuste odstranit plíseň pomocí mýdla nebo prášku a kartáčku. Poté ošetřete problematická místa přípravkem proti plísním (lze zakoupit v každém železářství). Existují speciální chemikálie pro ošetření praček. věnujte pozornost. Zkontrolujte boky nádrže. tam se plíseň vyskytuje méně často.

Preventivní opatření

Abyste zabránili tvorbě plísní na stěnách nebo policích chladničky, musíte dodržovat obvyklá pravidla:

 • Vždy zkontrolujte stav potravin. Zkažené okamžitě vyhoďte do koše.
 • Zkontrolujte teplotu. Pokud se na stěnách objeví kondenzace, snižte teplotu alespoň o 1 stupeň.
 • Skladujte potraviny ve speciálních nádobách nebo je přikryjte potravinovou fólií. To nejen chrání před plísněmi, ale také zabraňuje tomu, aby potraviny zmrzly.
 • Pokud náhodou něco vylijete na polici, okamžitě místo očistěte vlhkou čistou houbou.
 • Chladničku myjte alespoň jednou za šest měsíců.

Udržovat ledničku s mrazničkou v bezvadné čistotě se někdy může zdát jako nemožný úkol. To však není tento případ. Pokud budete chladničku pečlivě sledovat, kontrolovat stav potravin a včas ji vyčistíte a vyvětráte, plíseň se v ní neobjeví.

Žloutnutí

Plastové díly a smalt v chladničce žloutnou buď v důsledku tvorby vodního kamene, nebo v důsledku změny složení materiálu (např. vlivem slunečního záření). V prvním případě postačí běžné praní s pracím prostředkem nebo prostředkem na mytí nádobí.

V obchodech jsou k dostání speciální bělicí spreje na plasty. Nejenže odstraňují zažloutnutí, ale také později chrání povrch tím, že na něm vytvářejí film. K vybělení lednice můžete použít i lidové prostředky:

Jak odstranit plíseň v nevětraných prostorách?

 • Prací prášek a jedlá soda ve stejném poměru. Směs zřeďte vodou na řídkou konzistenci a nechte ji na povrchu působit alespoň 2 hodiny. Chladnička se poté umyje čistou vodou a vytře do sucha. Tato metoda je vhodná pro obnovu jemných barev.
 • Chlorové bělidlo. Nejúčinnější, ale také časově nejnáročnější metoda. Zatímco plastové zásuvky lze jednoduše namočit do bělicího roztoku, na svislé stěny nebo dveře to nefunguje. Bělidlo musí být v kontaktu s povrchem několik hodin: nejméně 2 a nejlépe 5 až 10 hodin, jinak výsledek nebude stát za námahu. Stěny lze pokrýt utěrkami namočenými v bělidle a přikrytými potravinářskou fólií, které se nahoře upevní a pevně přitisknou ke stěnám. Tímto způsobem konstrukce nesklouzne dolů a voda se neodpaří. Chlor silně zapáchá a uvolňuje toxické výpary.
 • Odstraňovač skvrn z plastů. Najdete je v oddělení čisticích prostředků pro automobily nebo v železářství.
 • Octová esence. Ocet má lehký bělicí účinek, ale koncentrace 3 % nebo 6 % je příliš nízká na to, aby odstranila zažloutnutí. Proto používáme octovou esenci, která obsahuje 70-80 % kyseliny octové. Při manipulaci s ním používejte rukavice, protože tento koncentrát může způsobit popáleniny a podráždění kůže. Zažloutlá místa otřete esencí a poté opláchněte. Nenechávejte ji v chladničce příliš dlouho.
 • Peroxid vodíku. Bělicí účinek peroxidu farmaceutické kvality (3 %) je slabý, proto je třeba potírání provádět často a pravidelně. Je možné vyrobit koncentrovanější přípravek, který bude účinnější. Vyrábí se tak, že se vezme sušený hydroperitid a ředí se vodou, dokud se nerozpustí. Tablety hydroperitolu si můžete koupit v lékárně. Levné přípravky na bělení vlasů obsahují jako jednu ze složek hydroperitický prášek. Dodává se v samostatném sáčku v balení a je vhodný i pro obnovení bělosti vaší chladničky po rozpuštění ve vodě.
READ  Jak odstranit zápach vlhkosti z pračky

Zabránění růstu plísňových kolonií

Odstranění zápachu plísně z lednice není obtížné, ale po dvou až třech týdnech se může znovu objevit. Pro zachování výsledku čištění udržujte přihrádky v čistotě. To se vám podaří, pokud budete dodržovat některá preventivní pravidla:

 • Kontrola stavu potravin v regálech. Nenechávejte ovoce a zeleninu v chladničce příliš dlouho. Pokud se na nich objeví známky kažení, rychle je snězte nebo vyhoďte.
 • Používejte přihrádky ve varné skříni k určenému účelu. V návodu se dozvíte, které potraviny je nejlepší uchovávat nahoře a které v mrazicím prostoru nebo ve dveřích. Doba skladování potravin závisí na jejich umístění.
 • Používejte vzduchotěsné nádoby, aby se vlhkost z potravin neodpařovala.
 • Potraviny před uložením do regálu zchlaďte.
 • Do každé přihrádky vložte sáček se silikagelem, rýží nebo solí, abyste pohltili přebytečnou vlhkost. Plátek citronu nebo kousky černého chleba odstraní nepříjemné pachy.

Pokud se chystáte na dlouhou cestu, odmrazte chladničku, umyjte ji a nechte ji s otevřenými dveřmi. Po návratu bude čistý a suchý, bez stop plísní.

Prevence

Nebezpečné jsou nejen potraviny, na kterých je plíseň, ale i potraviny vedle nich. Mohou obsahovat neviditelné spory, které přenášejí mikroskopické houby. Aby ovoce, zelenina a oblíbené potraviny vydržely déle a nedošlo ke kontaminaci plísněmi, je třeba přijmout následující preventivní opatření

 • Denní kontrola potravin uložených v chladničce. Zbavte se kontaminovaného ovoce a zeleniny při první příležitosti výskytu plísní.
 • Uchovávejte potraviny odděleně v uzavřených nádobách.
 • Chladničku čistěte alespoň jednou za 3 měsíce některým z těchto roztoků.
 • Nezapomeňte spotřebič pravidelně odmrazovat, zejména pokud byl delší dobu mimo provoz.
 • Před naložením umytého ovoce a zeleniny je důkladně osušte.
 • Neuchovávejte zbytky potravin, které nebyly snědeny. Riziko výskytu plísní na nich je dvojnásobné. Je lepší je podávat domácím mazlíčkům.
 • Nekupujte velké množství potravin. Udržujte ledničku poloprázdnou, abyste měli potraviny ve správné vzdálenosti od sebe.
 • Nevkládejte horké potraviny do chladničky. To je nejen poškodí, ale také zdeformuje povrch a způsobí poruchu kondenzátoru.
READ  Při jaké teplotě motoru se zapíná ventilátor

Pokud máte UV světlo, musíte jednou za několik měsíců na 30 minut ozařovat i vnitřek jednotky. Tím se zabrání tvorbě plísní a jiných škodlivých mikroorganismů.

Jak se zbavit plísňových pachů

Citronová kůra, brambory, jedlá soda, rýže a aktivní uhlí na talíři mohou pomoci zbavit se zatuchlého zápachu. Čerstvá citronová šťáva se nanáší na vnitřní stranu lednice.

DŮLEŽITÉ! Nezapomeňte si připravit roztok na odstranění zápachu: ocet a voda v poměru 1:1 a vyčistěte jím vnitřek spotřebiče.

Zápachu se můžete zbavit za pouhé 2-3 dny, ale musíte pravidelně měnit adsorbenty.

Metody čištění

Zvolte nejlepší techniky podle typu znečištění. Pokud se nečistoty neodstraní po prvním sezení, postup opakujte.

Otřete nečistoty a špínu

Chcete-li se zbavit špíny, žlutých skvrn, použijte přípravky, které obsahují chlór. Navlhčete hadřík z mikrovlákna teplou vodou a otřete jím gumičku. Poté odklopte okraje konstrukce a odstraňte drobné nečistoty a prach z vnitřku prvku. Naneste prací prostředek na vlhkou houbičku a zapracujte do oděvu zevnitř i zvenku. Pro účinnější ošetření přístroj zavřete a nechte jej běžet 30 minut.

| Denial of responsibility | Contacts |RSS