Co dělat, když se v pračce objeví plíseň: jak se jí zbavit?

Plíseň není v pračkách ničím neobvyklým. a to ani u majitelů čistých a spořádaných domácností. Zvláštnost provozu tohoto spotřebiče: uvnitř je častá vlhkost, necirkuluje zde vzduch a není zde přímé sluneční světlo. Zbavit se takového problému není tak snadné, jak by se mohlo zdát, ale musíte s ním bojovat.

Rychlé vyčištění je nutností, už jen proto, že jinak by bylo všechno vyprané oblečení zamořeno sporami plísní. Nejenže oblečení nepříjemně zapáchá: spory se šíří po celém bytě (nemluvě o poškození zdraví osoby, která ho nosí).

Jaké je riziko?

zbytky plísní mohou mít řadu negativních účinků. Plíseň je nepříjemná pro každodenní používání pračky a způsobuje její poruchy.

Alergické reakce

Plíseň v bubnu se dostává na oblečení a ohrožuje zdraví. Houba uvolňuje mykotoxiny, které působí na kůži a způsobují alergické reakce.

Oslabení imunitního systému

Kontakt s plísněmi také oslabuje imunitní systém člověka. To má za následek virová onemocnění, zhoršení celkové pohody a únavu.

Nepříjemný zápach

Rozvoj plísně způsobuje silný, nepříjemný zápach, který je cítit při otevření dvířek nebo zásuvky na prací prostředky.

Nepříjemný zápach nejenže znepříjemňuje používání pračky, ale také proniká do oblečení a způsobuje jeho znehodnocení.

Kyselina citronová

Pokud nemáte čas nebo energii na rozebrání pračky a mechanické odstranění plísně, můžete použít oblíbený prostředek, jako je kyselina citronová. Prostředí vytvořené touto látkou je pro houby nepříznivé. Kyselina citronová jemně čistí povrch dílů a zabraňuje vzniku a šíření plísní. Stačí vzít 300 g (standardní balení), polovinu nasypat do zásuvky na prací prostředek a druhou polovinu přímo do bubnu a spustit pračku v režimu „rychlé praní“ a ujistit se, že je vyprázdněná od veškerého prádla.

Pokud kyselina citronová problém nevyřeší, je vhodné vyzkoušet radikálnější metodu. Roztok na bělení s octem může účinně odstranit plíseň. K ochraně rukou používejte gumové rukavice. Výhodou této techniky je odstranění vodního kamene, který se stejně jako plísně může tvořit na vnitřních částech pračky.

 • nejméně jeden litr bělicího prostředku (který se nalije do prostoru pro oplachování a prášek);
 • Ocet (přidává se během cyklu oplachování);
 • gumové rukavice.

Odstranění plísně z pračky je snadné. Dokud však nebude zákrok proveden. zdraví obyvatel domu bude ohroženo. Proto byste měli vždy přijmout preventivní opatření. Vyčistěte spotřebič, buben a manžety a nechte dvířka nebo dvířka otevřená, abyste zajistili důkladné sušení po každém praní.

Nepřehánějte to s krátkým mytím a velkým množstvím chladicích prostředků. I když cykly s vysokou teplotou vody nejsou nutné. doporučuje se spustit pračku jednou týdně s bělicím práškem na program s maximální dobou trvání a ohřevem kapaliny.

Jednoduché čištění kyselinou citronovou jednou za 3-6 měsíců se ukázalo jako velmi účinné. Pokud budete dodržovat tato jednoduchá pravidla, bude vám stroj sloužit dlouhou dobu, aniž by se v něm vyskytovaly patogenní plísně a bakterie.

Proč se ve stroji objevuje plíseň??

Vlhkost a stín podporují tvorbu skvrn od plísní. Přístroj také špatně snáší úsporné režimy, při kterých se voda neohřívá nad 40 stupňů Celsia. Kromě toho k tomu přispívají i plísně:

 • Použití oplachovacího prostředku;
 • Neodstranění vodního kamene ze součástí pomocí speciálních čisticích prostředků;
 • Použití nevymývatelných prášků;
 • časté používání gelových pracích prostředků při praní;
 • nedostatečné větrání místnosti, kde je stroj instalován;
 • stálá vlhkost uvnitř pračky;
 • neodborná údržba stroje.
READ  Jak prát věci bez pračky

Odkud pocházejí pachy a plísně?

Špatné, nesprávné používání je hlavní příčinou většiny poruch domácích spotřebičů. Aniž si to uvědomujeme, sami vytváříme z pračky živnou půdu pro bakterie, mikroby a plísně, jinými slovy, vytváříme příznivé prostředí pro jejich aktivní rozmnožování.

Nepříjemný zápach v místnosti, na vypraném prádle, alergické reakce spolubydlících a dokonce i předčasná porucha pračky. to vše jsou možné důsledky takového „obsazení“. Co ale dělají ženy v domácnosti, aby ji vyprovokovaly??

 • Praní neustále na rychlý cyklus při nízké teplotě. Teplota nad 60 °C je pro růst plísní smrtelná (v cyklu „rychlého praní“ je ještě nižší, a proto podporuje růst plísní).
 • Používání změkčovače tkanin bez cyklu máchání. Kondicionér se oplachuje obtížněji než prací prostředek a jeho zbytky vytvářejí v prostoru pro oplachovací prostředek vrstvu slizu, která se časem postupně zesiluje. Je útočištěm pro patogenní mikroflóru.
 • V arzenálu není žádný bělící prostředek. Má dezinfekční účinky, takže je nezbytné s ním pravidelně prát bílé oblečení.
 • Navlhnutí. K tomu dochází, pokud po praní nevytřete do sucha zásuvku na prací prostředky a okénko pro vkládání prádla, nenecháte pračku otevřenou, aby uschla, nebo máte ve zvyku vkládat do pračky vlhké předměty (namočené nebo nasáklé potem) až do dalšího praní.
 • Nekvalitní prací prostředek nebo změkčovač tkanin nebo nadměrné používání pracího prostředku. Částice odpadu ulpívají na stěnách stroje a časem začnou vydávat nepříjemný zápach.
 • postupné znečišťování nádoby na prášek částicemi pracího prostředku. To platí i při běžném dávkování jemného pracího prostředku. Pokud se zásobník alespoň jednou až dvakrát měsíčně neumyje a nevysuší, začnou se na těchto „usazeninách“ množit plísně, které způsobují zatuchlý zápach.
 • Totéž platí pro kanál s práškem nebo změkčovadlem.
 • Vypouštěcí filtr, který zachycuje všechny druhy nečistot z bubnu, je ucpaný. Pokud se filtr nečistí alespoň 2-3krát ročně, začnou se všechny jeho „úspory“ rozkládat a stanou se zdrojem zatuchlého, zatuchlého, hnilobného „aroma“ nebo dokonce způsobí „ucpání“ odtoku.
 • Stará odtoková hadice také pomalu zachycuje částečky pracího prostředku a rozklad způsobuje, že pračka zapáchá jako odpad.
 • Takové znečištění se časem usazuje i na topném tělese. Neustálé „studené“ praní způsobuje zápach.
 • Po každém praní zůstane v pračce vždy trochu vody, která není vidět. Pokud je nakládací okénko do příště pevně zavřené, voda odtéká a je cítit.
 • Pokud perete oblečení, ve kterém jste omylem nechali kousek housky, sušenky, žvýkačky nebo jiného jídla v kapsách, zbytky začnou rychle zapáchat.

Často se překrývá několik různých příčin. Pračka se ale stejně musí vyčistit.

odstranit, plíseň, pračky

Kde se ve stroji nejčastěji usazují bakterie?

Houba se může usadit kdekoli, ale na některých místech je obzvlášť útulná. Tam začíná kontaminace. Seznam preferencí bakterií:

 • Těsnicí pás kolem dveří.
 • Na dně nezůstává mnoho vody, což je místo, kde je nejlepší.
 • Topná tělesa podléhající znečištění.
 • Hadice, která spojuje nádrž s odtokem, a její filtr.
 • Přihrádka na prášek a okolí.
READ  Jak vyčistit vypouštěcí hadici pračky

Chcete-li se zbavit plísní v pračce, musíte nejprve pečlivě zkontrolovat všechny následující body. Omyjte vše bělidlem a vyčistěte zbytky, vodní kámen a usazeniny.

Kde se nejčastěji objevuje?

Abyste mohli plíseň včas zachytit, musíte vědět, kde se převážně vyskytuje:

 • Pod gumovým těsněním kolem dveří zavazadlového prostoru;
 • Zásobník na prací prostředek a kondicionér a prostory pod nimi a kolem nich;
 • Hadice, kterou se mycí prostředek dostává do bubnu;
 • Hadice pro přívod znečištěné vody;
 • filtr.

Plíseň na těsnění pračky

Všechna výše uvedená místa, která jsou obzvláště náchylná k růstu plísní, by měla být pravidelně kontrolována. Pokud najdete plíseň, musíte ji okamžitě odstranit. Boj s ní je však zbytečný, pokud nejsou odhaleny a odstraněny její příčiny.

V čem spočívá nebezpečí??

Plísně na různých površích pračky nejsou jen estetickým problémem. Kromě nepříjemného zápachu a vůně představují také skutečné zdravotní riziko:

 • Spory plísní se šíří velmi rychle. Pokud tedy zjistíte, že je těsnicí guma mírně zčernalá, měli byste okamžitě začít bojovat proti. Pokud se tak nestane, vodní kámen se usazuje nejen na bubnu, ale i na vnější straně spotřebiče.
 • Plíseň v jakémkoli spotřebiči není lokální problém. Rychle se rozšíří po celé koupelně a brzy ji najdete ve spárách mezi dlaždicemi, na stropě a na stěnách.
 • Pokud je v bubnu plíseň, prádlo, které v pračce perete, nebude vonět po prášku nebo klimatizaci, ale po plísni.
 • Místnosti zamořené plísní vždy páchnou vlhkostí.
 • Plíseň nejen zapáchá a vypadá nepříjemně, ale také ničí strukturu věcí a dílů.

Prostředky proti plísním v pračkách

Plíseň nezlikvidujete šamponem, gelem na mytí nádobí, pracím práškem ani univerzálním čisticím prostředkem. Tyto čisticí prostředky pro domácnost neobsahují žádné látky, které by hubily houby nebo ničily jejich spory. Z tohoto důvodu si musíte koupit speciální spreje a roztoky nebo si je připravit doma ze surovin, které máte po ruce.

Na bázi chlóru

Velká část přípravků proti plísním obsahuje chlor ve formě chlornanu sodného nebo polyhexamethylenguanidin hydrochloridu. Optimální je koncentrace 5 % účinné látky. K dispozici je také méně koncentrovaný (3%) přípravek, který je však méně účinný. Ty koncentrovanější (7%) se na pultech těžko shánějí, ale neobejdete se bez nich, pokud je plíseň v pračce přítomna delší dobu.

Podobný přípravek si však můžete připravit i doma a vynaložit na něj 30 až 50 000 Kč. Základem pro domácí chemikálie bude „Belize“. to moc lidí neví, ale je to hotový 5% roztok chlornanu sodného. A aby měl tento roztok další vlastnosti, přidejte do něj trochu mýdlové hrudky. Nejlepší je používat 72% prací mýdlo. Pokud však žádný nemáte, postačí vám jakýkoli toaletní prostředek.

 • Nastrouhejte mýdlo na struhadle v poměru 1 polévková lžíce mýdlových hoblin na každých 200 ml Belize.
 • V samostatné nádobě smíchejte hobliny s trochou horké vody. Míchejte, dokud se nerozpustí.
 • Nalijte mýdlový roztok do bělidla a promíchejte.

Poté je výrobek připraven. Použijte jej ihned po přípravě. Chcete-li plíseň snáze odstranit, použijte nepotřebnou kuchyňskou houbičku s abrazivní vrstvou a poté roztok naneste na těsnění a další části pračky postižené plísní. Po odstranění plísňových usazenin vše opláchněte čistou vodou.

Ocet na bázi

Dalším prostředkem proti plísním je kyselina octová. Čím vyšší je jeho koncentrace v roztoku, tím výraznější je jeho účinek. Nejlepší je 70% esence, ale pokud ji nemůžete sehnat, stejně dobře poslouží 9% stolní ocet. 6 % by se měl používat pouze jako preventivní opatření, protože je velmi neúčinný proti existujícím koloniím.

Existují dva způsoby použití kyseliny octové:

 • Nalijte jej do rozprašovače a hojně jím postříkejte místa s plísní. Ošetření opakujte 5-6krát v intervalech 10-15 minut a poté pračku vyperte v horké vodě s roztokem hrubého pracího mýdla (200 g mýdla na 4 litry vody). Tato metoda je vhodná pouze pro vysoce koncentrované roztoky.
 • Kuchyňskou houbičku dobře napusťte roztokem kyseliny octové, přidejte několik kapek jakéhokoli čisticího prostředku a otřete těsnicí gumu a nádrž. V případě potřeby opakujte. Poté vnitřek stroje ošetřete horkou vodou a mýdlem (jak je popsáno výše). Tento způsob se doporučuje při použití stolního octa.
READ  Proč je buben pračky hlučný?

Bělidlo na bázi kyslíku

Bez kyslíku by život na Zemi nebyl možný. Ve velkém množství je však kyslík pro člověka i mnohé mikroorganismy jedovatý. Pokud se potřebujete zbavit plísní, můžete také použít. A nejjednodušší možností je kyslíkové bělidlo.

odstranit, plíseň, pračky

Takových bělicích prostředků je na pultech spousta, ale nejsou tak levné, jak byste si přáli. Pokud je vaším cílem nejen zbavit se plísní, ale také ušetřit peníze, hledejte krabičku s nápisem „perkarbonát sodný“. Tento výrobek obsahuje v průměru 14 % aktivního kyslíku (minimální hodnota, při které je plíseň zničena, je 10 %). na kilogram.

Ve srovnání s octem a bělidlem má perkarbonát sodný tu výraznou výhodu, že je bez zápachu. Je netoxický a šetrný k životnímu prostředí.

Perkarbonát sodný ředit pouze v horké vodě. 50 °C a více. Koncentrace je 150-200 g na 1-1,5 l vody, ale pokud máte hodně plísní, můžete ji zvýšit na 250 g.

Používejte gumové rukavice, abyste snížili teplotu a chránili si ruce. Stejně jako u jiných výrobků je nejlepší používat k mytí kuchyňskou houbičku.

Upozorňujeme, že hadr nebo houbu, které byly použity k otření plísně, je třeba okamžitě zabalit do plastového sáčku a vyhodit do koše. Nepoužívejte ji znovu, protože ve vláknech látky a v pórech houby zůstávají spory plísní!

Plísně, které se trvale usazují na prádle, ručnících a oblečení, jsou pro vaše zdraví mnohem nebezpečnější než chlor, se kterým přijdete do styku pouze jednou na 10-15 minut. Musíte také použít ochranná opatření: zajistit další přístup vzduchu do místnosti (otevřít okna a dveře), zapnout nucené větrání, nosit nitrilové rukavice a dbát na to, abyste se nedostali do hluku. Měli byste také nosit respirátor a ochranné brýle, abyste zabránili vniknutí spor plísní do očí a dýchacích cest.

Při smíchání chlornanu sodného a kyseliny octové se okamžitě uvolňuje plynný chlor. To způsobuje nenapravitelné poškození zdraví (proto se používá jako bojová chemická látka). Plyn nemá žádný účinek na plísně, ale lidé mají velkou šanci, že skončí na nemocničním lůžku. V žádném případě tyto dvě látky nemíchejte, zejména ne v interiéru! Také se nevyplatí experimentovat se směsí octa a perkarbonátu sodného. výsledkem bude kyselina peroctová, jejíž výpary dráždí sliznice a kůži a při dlouhodobém vdechování poškozují plíce.

| Denial of responsibility | Contacts |RSS