Lidové recepty, jak se zbavit plísní v pračce vlastníma rukama

Páchnoucího zápachu, plísní a nečistot v pračce se můžete zbavit pomocí lidových prostředků i speciálních pracích prostředků z obchodu pro kutily. Proces je jednoduchý a samoobslužný. Podívejme se na některé oblíbené prostředky pro čištění.

Síran měďnatý

Síran měďnatý dokáže trvale odstranit samotnou plíseň a také zbavit pračku zápachu po plísních. Je to malá, modře zbarvená částice. Tento nejsilnější jed se používá v zemědělství při ošetřování proti bakteriím, proto je nutné nosit rukavice na ochranu. Síran měďnatý, prací prášek a voda se smíchají a vytvoří roztok. Naneste jej na místa, kde se plíseň tvoří, a nechte jej tam několik hodin působit, poté použijte cyklus oplachování, abyste odstranili veškeré zbytky.

Peroxid vodíku

Rychlým a snadným způsobem boje proti plísním je nahradit bělidlo 3% peroxidem vodíku. Stejně jako je antiseptikem při použití v medicíně, bojuje také proti několika problémům při ošetřování zařízení:

Aplikace horké vody pomůže důkladněji odstranit skvrny od plísní. Zároveň je bezpečný a zdravotně nezávadný.

Kyselina citronová

Kyselina citronová je velmi účinný způsob likvidace plísní. Lze použít několik kartonů kyseliny citronové prodávané v každém supermarketu. Vložte ji do přihrádky na prací prostředek nebo do bubnu a spusťte prací cyklus při teplotě nad 90 stupňů, nejlépe s programem máchání. Tuto metodu se doporučuje používat každých 4-5 měsíců. Kyselina citronová je vynikající pro odstranění zatuchlého zápachu z automobilů.

Chlor

K odstranění plísní z pračky lze použít chlorové bělidlo. Aplikujte jej vlažnou nebo studenou vodou, protože v horké vodě již není účinný. Usazeniny vodního kamene po vybělení nezmizí a je třeba přijmout další opatření. Nemusí se dostat do vnitřních částí, takže tato metoda je vhodná pouze pro lehké znečištění. Nechte látku několik hodin namočenou a nakonec ji opláchněte při vysoké teplotě, abyste odstranili zbytky chlóru.

Plíseň z pračky můžete odstranit a zápachu uvnitř pračky se zbavit pomocí jedlé sody. Zřeďte jedlou sodu s vodou na práškovou konzistenci a naneste směs na místa, kde se tvoří plíseň, a nechte ji asi půl hodiny působit. Poté houbou rozetřete mycí prostředek na povrch a spusťte program oplachování. Roztok funguje ještě lépe, pokud se smíchá s pracím práškem. Jedlá soda je vhodná k odstranění zatuchlého zápachu díky své schopnosti pohlcovat nepříjemné pachy.

Ocet

Ocet pomáhá čistit pračku, stejně jako kyselina octová. Používá se pouze 9% roztok mycího prostředku. Doporučuje se použití syntetického prostředku. Jablečný nebo vinný ocet může obsahovat olej, který zanechává další stopy. Po čištění je třeba stroj vytřít do sucha a důkladně vyvětrat.

odstranit, plíseň, pračky

Chemikálie

Toaletní tekutina je vynikajícím prostředkem k hubení plísní a různých patogenů. Nastříkejte jej na vnitřní stranu stroje, gumovou membránu a nádobu na prášek. Nechte je několik minut působit a očistěte je houbičkou. Otřete do sucha a proveďte expresní praní, abyste odstranili přebytečné látky.

Vnější vzhled černé plísně lze odstranit pomocí stejného pracího prášku a prostředku na mytí nádobí. Tím se houby nezbavíte a začne se znovu objevovat. Proto je třeba použít jiné metody. Způsob použití čisticího prostředku je stejný jako u jakéhokoli jiného čištění. Důkladně umyjte všechny části spotřebiče, poté jej opláchněte, otřete a důkladně vyvětrejte. Prací prostředky a prostředky na mytí nádobí jsou bezpečné pro pokožku a lze je používat bez rukavic.

Speciální výrobky z železářství

Mnoho lidí doporučuje čistit auto prostředky z železářství. Tyto produkty se postarají o tři problémy najednou: nečistoty, plísně a vodní kámen.

Ty se dodávají ve formě sprejů, roztoků a speciálních čisticích prostředků. Používá se lokálně i jako přísada do dávkovače pracího prostředku. Čištění těmito produkty je velmi účinné, ale zvyšuje náklady. Tyto přípravky lze použít k dezinfekci velmi znečištěného oblečení po praní nebo k čištění dětského oblečení.

READ  Jak odstranit zámek z plynového potrubí

Příčiny zápachu a plísní

Abyste zabránili usazování dásní nebo růstu plísní, otřete dásně po umytí suchým hadříkem. Oblečení perte alespoň jednou měsíčně na 60 °C. Pečlivě vybírejte prací gely, čisticí prostředky a prostředky na mytí nádobí. Přísady do pěny, oplachovací prostředky by se neměly používat příliš často, protože nadměrné používání podporuje tvorbu slizu, který podporuje růst bakterií. Pokud prášek neobsahuje bělicí granule, je třeba jej každý týden umýt bělidlem. Buben pravidelně větrejte. Po mytí nezavírejte dvířka. Dveře nechávejte pravidelně otevřené, aby vzduch mohl volně cirkulovat.

Abyste zabránili růstu bakterií v těžko přístupných místech, nanášejte každé 2-3 týdny na těsnění antibakteriální přípravek.

Vlhký zápach z bubnu a černé skvrny na dílech jsou způsobeny nesprávnou údržbou spotřebiče. Těsnění pračky je třeba vyčistit, aby se odstranily nečistoty.

Způsobuje tvorbu plísní na gumě spotřebiče:

 • Špatná údržba bubnu. Gelové prací prostředky, změkčovače tkanin nelze zcela vyčistit ze stěn přihrádek, plastové nádoby na prášek zanechávají slizovité usazeniny.
 • Špatná dezinfekce. U strojů, které se používají při teplotě 40-60 °C, se povrch nedezinfikuje a časem se na něm vytvoří plíseň, kterou je obtížné z pryže odstranit.
 • Nízkonákladové čisticí prostředky. Moderní špičkové prací prostředky jsou šetrné k vašemu oblečení i bubnu. Světlé barvy lze ošetřit bělidlem, agresivním prostředkem, který pomáhá zabránit růstu plísní.
 • Ukládání špinavých předmětů do uzavřeného stroje. Vlhkost, špinavé pneumatiky, bakterie, plísně, nečistoty. V nádrži by nemělo být skladováno oblečení.
 • Zavřený poklop. Vnitřek pračky se sušičkou je třeba pravidelně vysoušet a dvířka musí být otevřená, dokud se vlhkost neodpaří.
 • Voda za těsněním. Po umytí se musí očistit houbou. Zanechávání kaluží na gumě podporuje tvorbu plísní.

Černé skvrny v pračce často způsobují ti, kteří rádi šetří energii a perou při nízké teplotě 30 nebo 40 stupňů. Nízké teploty a vysoká vlhkost způsobují, že se mikroorganismy spíše rychleji množí, než aby odumíraly. Pokud se zásobník na odstraňování vodního kamene nevyprázdní a přidá se málo mycího prostředku, černá plíseň se začne množit ještě rychleji.

Nízké koncentrace chemických látek, např. bělidla, mohou rovněž způsobit napadení plísněmi. Spolu s nedostatečným prouděním vzduchu se uvnitř šíří nepříjemný, hnilobný zápach a po umytí není žádná svěžest. Houby se mohou objevit také proto, že řada komponentů nefunguje správně. v takovém případě je nutná oprava.

Proč je to nebezpečné

Pokud na pračce najdete tmavé skvrny, ohrožujete zdraví celé rodiny.

Pracovníci v domácnosti často zapomínají na čištění filtru a prevenci vodního kamene. Časem to vede k vážným problémům.

Spory hub nemají na člověka destruktivní účinek, pokud se nacházejí na otevřeném prostranství. Jakmile se dostanete do uzavřeného prostoru, například do koupelny, kde je obvykle pračka. Plísně pravidelně pronikají do lidského těla. Vzhledem k tomu, že se plísně ve vlhkém prostředí rychle množí, počet spor plísní usazených na lidské kůži, sliznicích a dýchacích cestách se počítá na miliardy.

odstranit, plíseň, pračky

Zbytky se zcela nevymývají a vytvářejí slizkou usazeninu, která se stává živnou půdou pro bakterie.

Zvláště nebezpečné jsou mykotoxiny, které plísně produkují ve velkém množství. Způsobují nízkou imunitu u dětí a starších osob, mají škodlivý vliv na zdraví domácích zvířat a jsou příčinou častého nachlazení v domácnosti. V domě, kde se pravidelně vyskytují plísně, se vyskytují záněty sliznic, jako je zánět spojivek, afty, stomatitida. Problémy se mohou zhoršit u osob se sklonem k alergickým reakcím. Může vést k astmatu, ekzému a dalším závažným onemocněním, která se obtížněji léčí.

Plíseň vzniká v důsledku neumytí a nevysušení zásobníku na prášek, neotření těsnicí gumy a zavřených dvířek spotřebiče.

Plísně jsou silným alergenem, který může existovat a množit se uvnitř člověka nebo domácího mazlíčka a neustále otravovat hostitele svými toxiny.

Vlhkost je jednou z hlavních příčin vzniku plísní. Ujistěte se, že je pračka dobře větraná.

Jak vyčistit pračku

Pokud je stroj zvenku čistý a těsnění, buben a žlab jsou bez sebemenší skvrny, ale přesto je cítit zatuchlý zápach, je pravděpodobné, že se na vnitřních částech usadila plíseň.

READ  Pračky s aktivačním odstřeďováním

V takovém případě se doporučují následující domácí léky na houby:

Do zásuvky na mycí prostředek nasypte 200 g jedlé sody a přidejte 10 tablet peroxidu. Nastavte spotřebič na dlouhý prací program a zvolte maximální teplotu.

Pračku je třeba půl hodiny intenzivně provozovat a poté ji nastavit do režimu „máchání“.

Po skončení volnoběžného cyklu vyjměte odnímatelné části a položte je na hadřík, otřete stěny bubnu suchým hadříkem a vyjměte a opláchněte filtr.

Nalijte 200 ml stolní kyseliny octové do prostoru pro prášek a zapněte pračku na 90 stupňů. Tím se pračka a všechny její vnitřní části opláchnou od nečistot a plísní a odstraní se z nich zatuchlý zápach.

Po skončení programu otřete všechny povrchy suchým hadříkem a přepněte na rychlý cyklus. ale bez pracího prostředku.

Připravte si směs vápna a vody a ošetřete pryžové těsnění, stěny bubnu, nádobu a všechny ostatní přístupné části. Nechte přípravek na povrchu myčky po dobu 30 minut a poté přidejte jedlou sodu do zásobníku na prášek a zapněte myčku na vysokou teplotu.

Hydrogenuhličitan sodný má vysokou čisticí schopnost a pomáhá také odstraňovat plísňové a vlhké pachy, aniž by poškodil různé materiály použité ve spotřebiči.

Běloba je oblíbený, levný prací prostředek. Používá se hojně v domácnosti a mimo jiné dokáže vyčistit pračku od plísní a zatuchliny.

Do zásuvky na prací prostředek nalijte celou láhev pracího prostředku (900-1000 ml) a zvolte nastavení vhodné pro odstranění silného znečištění. Po 2-2,5 hodinách používání je program nastaven na 1-2hodinovou pauzu. Tím je zajištěno kompletní vyčištění všech dílů a vyčištění nádrže stroje.

Po uplynutí času pokračujte v praní, přidejte do zásobníku na máchadlo litr 9% stolního octa a spusťte cyklus máchání.

Po vyčištění nechte spotřebič 2 až 3 dny důkladně vyschnout pootevřenými dvířky.

Podobná tekutina zcela odstraní plíseň z pračky a zabrání jejímu růstu. Metoda je však poměrně agresivní a neměla by se používat častěji než jednou za 6 měsíců.

Další těžký lék, který by se měl používat v zanedbaných případech. Domestos je silný dezinfekční prostředek, jehož použití vyžaduje použití gumových rukavic a povinné vyvětrání místnosti po zákroku.

Nastříkejte gel na buben a otřete gumové těsnění houbou. Dveře nechte zavřené a nechte je otevřené 3 až 4 hodiny.

Po uplynutí této doby spusťte cyklus máchání a přidejte 3 polévkové lžíce.L kyseliny citronové. Na konci procesu je třeba spustit mycí cyklus a zvýšit teplotu vody na 90 stupňů Celsia. Do zásobníku na prášek se vloží 200 g „kyseliny citronové“.

Vyčistěte buben a nechte dvířka otevřená pro větrání. Tato metoda nejen odstraní plíseň a zápach, ale navíc kyselina citronová odstraní vodní kámen, který se tvoří na topném tělese.

Pokud během provozu pračky se sušičkou uslyšíte praskání nebo jiné zvuky, musíte proces zastavit a odstranit uvolněný plak z vypouštěcí hadice.

Kromě prostředků pro domácnost můžete v boji proti plísním použít také specifické průmyslové prostředky, jako jsou například přípravky Bugs Against Mould, Deo Anti-Mould, Savo a další, a to podle pokynů výrobce.

Stávající způsoby, jak se zbavit plísní a hniloby

Pokud se plíseň v koupelně objeví kvůli nevčasným a neúčinným preventivním opatřením, měli byste ji okamžitě odstranit. V opačném případě hrozí riziko, že se kolonie plísní rozšíří po celém bytě. ze stěn se rozšíří ke stropu, zasáhnou podlahy, zrcadla a nábytek.

Použití lidových prostředků k odstranění plísní z koupelnových povrchů.

odstranit, plíseň, pračky

Existuje spousta „staromódních“ způsobů boje proti škodlivým plísním. a mezi ně patří i přípravky na ošetření infikovaných povrchů, které si může opatřit každá hospodyňka. Povrchy můžete čistit také pomocí agresivních antiseptických čisticích prostředků.

Prevence

Abyste zajistili, že se plíseň nebude moci znovu objevit, musíte také přijmout preventivní opatření a dodržovat provozní předpisy pračky:

 • Po každém praní otřete buben a gumová těsnění do sucha;
 • Po skončení praní nechte koš a dvířka spotřebiče otevřené, aby mohl koš uschnout;
 • Zásuvku na prací prostředek čistěte každé 2 až 4 praní;
 • Nenechávejte vyprané prádlo v bubnu pračky několik hodin;
 • jednou za měsíc proveďte suché praní při maximální teplotě s použitím bělidla;
 • Každých 3-6 měsíců spotřebič vyčistěte octem nebo kyselinou citronovou. Tím se odstraní vodní kámen z topných těles a zničí se spory plísní (teplota by neměla být nižší než 60 ℃);
 • Nepoužívejte příliš mnoho změkčovadla tkanin. Špatně se vymývá a vytváří živnou půdu pro bakterie;
 • Zkontrolujte, zda je vypouštěcí hadice správně nainstalována. Při stagnaci vody se časem objeví nepříjemný zápach a následně plíseň;
 • Nezapomeňte čistit hadice a filtry. hromadí se v nich organický odpad, který je živnou půdou pro plísně a bakterie. Doporučuje se čistit alespoň jednou za 3 měsíce.
READ  Jak vyměnit ložisko u pračky

Při použití kondicionéru na tkaniny použijte dodatečné máchání, aby se kondicionér na tkaniny rozpustil

Nyní víte, jak se zbavit plísní v pračce. Snažte se dodržovat všechna preventivní opatření, abyste zabránili růstu plísní nebo vážnějšímu poškození spotřebiče.

Jak se zbavit zápachu plísní v pračce

Plíseň v pračce může způsobit nepříjemný zápach připomínající sklepní vlhkost. Může být způsobena následujícími faktory:

Jak dokonale vyčistit pračku?

 • Rychlé praní při nízké teplotě, což znamená, že plíseň nemůže odumřít;
 • Zavřená dvířka bubnu a nemožnost vysoušet buben, což způsobuje, že mikroklima uvnitř stroje je příznivé pro růst plísní;
 • velké množství kondicionéru, který se z nádoby nevymývá a stává se živnou půdou pro plísně a zápach;
 • odpadky, které nebyly včas odstraněny z kapes oděvů;
 • látka, která se přidává do pračky, aby se zbavila vodního kamene. Tento povlak se může rozpadat a pak se stává skvělým místem pro vznik vlhkosti.

Odstranění nepříjemného zápachu vyžaduje vyčištění všech součástí pračky. Poté důkladně vyčistěte vnitřek stroje pomocí čisticího prostředku. Je třeba poznamenat, že po odstranění příčiny zápachu zápach postupně ustupuje. Proto je nezbytné čistit stroj bělidlem a chlorem nebo octem zředěným ve vodě.

Vyčistěte a důkladně vysušte a poté nechte důkladně vyschnout. Jakmile se stroj zbaví stálé přítomnosti vlhkosti, nepříjemný zápach, který vydává, okamžitě zmizí.

Preventivní návrhy

Co dělat, aby se do pračky nevrátily kolonie plísní?? Dodržujte tato jednoduchá pravidla a zbavíte se plísňových obtíží nadobro:

 • po použití otřete všechny části pračky se sušičkou do sucha;
 • vyprázdněte nádobu s práškem a setřete případné zbytky;
 • Nenechávejte mokré prádlo v bubnu. jakmile uvidíte černé zbytky, okamžitě jednejte;
 • Pokud dáváte přednost „rychlému“ pracímu cyklu, používejte pračku jednou za měsíc na cyklus s vysokou teplotou, abyste zabránili znečištění;
 • Jednou za šest měsíců použijte kyselinu citronovou, jedlou sodu nebo ocet k odstranění vodního kamene a spor plísní ze stroje;
 • nemíchejte s levnými avivážemi a změkčovači tkanin, které na stroji zanechávají sliz;
 • Zkontrolujte filtr, hadice a potrubí, které jsou náchylné k tvorbě plísní. Nejzranitelnějším místem je dáseň.

Plíseň v pračce lze zvrátit. Pravidelně kontrolujte pračku a zabraňte opětovnému výskytu plísní.

Abyste zabránili druhému výskytu plísní, nezanedbávejte preventivní opatření a používání pračky.

Tipy pro preventivní údržbu

Co dělat, abyste zabránili návratu kolonií plísní do pračky?? Dodržujte tato jednoduchá pravidla a navždy se zbavíte plísňových potíží:

 • Všechny části pračky se sušičkou musí být po použití otřeny do sucha;
 • Vyčistěte nádobu na prášek od zbytků a odstraňte případnou vlhkost;
 • Nenechávejte vlhké prádlo v bubnu. jakmile uvidíte černé skvrny, okamžitě jednejte;
 • Pokud dáváte přednost rychlému pracímu cyklu, jednou za měsíc pračku preventivně spusťte na delší cyklus s vyšší teplotou;
 • Každých šest měsíců použijte kyselinu citronovou, jedlou sodu nebo ocet k odstranění vodního kamene a plísňových spor ze stroje;
 • nepoužívejte levné změkčovače tkanin a aviváže, které mohou na bocích pračky zanechat slizký vlhký sliz;
 • Zkontrolujte stav filtru, hadic a potrubí, kde se mohou hromadit plísně a houby. Nejzranitelnějším místem je dáseň.

Plíseň v pračce lze odstranit. Pravidelně pračku se sušičkou kontrolujte a předejděte tak riziku, že se plíseň objeví znovu.

Abyste zajistili, že se plíseň nebude moci znovu objevit, nezanedbávejte preventivní opatření a postupy pračky.

| Denial of responsibility | Contacts |RSS