Čím čistit sklokeramickou varnou desku: přípravky pro péči o varnou desku

Většina moderních hostesek, které si po opravě vybavují kuchyň, si vybírá sklokeramickou varnou desku, protože takové spotřebiče jsou mnohem atraktivnější a vaření na nich je příjemnější a pohodlnější. Nejlepším způsobem, jak zachovat lesk varné desky, je správně o ni pečovat. Důležité je nejen varnou desku pravidelně čistit, abyste odstranili usazeniny karbonu, zbytky jídla, stříkance oleje a tekutin, ale je také důležité vědět, jaké přípravky můžete použít k bezpečnému čištění tohoto choulostivého a křehkého spotřebiče.

Péče o sklokeramickou varnou desku není v zásadě tak náročná, pokud si zvyknete denně kontrolovat vzhled spotřebiče a včas odstraňovat z jeho povrchu stopy po vaření. Obecná pravidla pro čištění sklokeramických spotřebičů lze shrnout do několika základních bodů:

 • Snažte se varnou desku pravidelně čistit od připálených částic, zašlých mastných skvrn nebo stříkající vody. Nevařte na povrchu, který není dokonale čistý, protože byste ho později mohli muset oškrábat. negativně by to ovlivnilo vzhled a funkce spotřebiče.
 • Nikdy nepoužívejte agresivní, alkalické nebo jemné abrazivní domácí chemikálie k čištění těchto choulostivých povrchů. mohou rychle zničit povlak a zanechat na něm drobné škrábance. Sklokeramické spotřebiče lze čistit speciálními přípravky ve formě pasty, gelu nebo krému.
 • To platí i pro kovové houbičky, které poškozují strukturu sklokeramiky. K čištění tohoto povrchu lze používat pouze speciální škrabky nebo měkké plastové či silikonové houbičky.
 • S čištěním varné desky nezačínejte po jejím přílišném zahřátí, protože mechanickými a chemickými vlivy se na nechlazeném povrchu mohou objevit nejen nevzhledné mýdlové usazeniny, kterých se později velmi obtížně zbavuje, ale mohou vzniknout i drobné praskliny. Z tohoto důvodu je důležité používat speciální čisticí prostředky a varnou desku otírat až poté, co kontrolka ukáže, že vychladla.
 • Vaření s tímto spotřebičem vyžaduje použití nádobí s dokonale rovným a hladkým dnem, protože nádobí s nerovným nebo drsným povrchem může způsobit vážné poškození sklokeramiky v důsledku neustálého tření. Pro menší znečištění používejte nádobí s průměrem odpovídajícím velikosti kruhů na varné desce.
 • Dbejte na to, aby se plastové kuchyňské náčiní nedostalo do kontaktu s varnou deskou, protože jakmile se plast roztaví a přilne k varné desce, může být velmi obtížné ho odstranit.
 • Odsuňte nádobí mírně mimo varnou desku, aby se kov netřel o sklokeramický povrch. Suché pánve vždy pokládejte pouze na studený sporák, protože je velmi citlivý na změny teploty.

Jak čistit sklokeramickou varnou desku

Když zjistíte, že váš sporák potřebuje pravidelné čištění, nečekejte příliš dlouho a hned se do toho pusťte, abyste se v budoucnu vyhnuli velkým problémům s choulostivým povrchem. Postupujte postupně podle níže uvedených pokynů:

 • Odpojte spotřebič od sítě a odstraňte z jeho povrchu všechny hrnce a pánve.
 • Otřete nahromaděný prach vlhkým hadříkem a odstraňte vrchní vrstvu nečistot.
 • Varnou desku důkladně vydrhněte měkkou houbou namočenou ve speciálním čisticím prostředku.
 • K odstranění zbytků pěny použijte utěrku z mikrovlákna a otřete do sucha.

Od mastných skvrn

Pokud po generálním čištění zůstanou na sporáku nevzhledné mastné skvrny, které čisticí prostředek neodstraní, zkuste na nejvíce znečištěná místa použít gel rozpustný v mastnotě. Nechte odstraňovač mastnoty působit po dobu uvedenou v návodu k použití a poté jej jemně opláchněte vlhkou houbou. Můžete také použít měkkou plastovou škrabku, která odstraní z povrchu varné desky tuky a jiné částečky jídla.

odstraňte odolné karbonové usazeniny

Staré mastné skvrny, pokud nejsou včas odstraněny, se mohou pomalu změnit v saze, kterých je obtížné se zbavit, aniž by se poškodil nátěr. Tyto typy nečistot lze odstranit speciálními škrabkami a čisticími prostředky na bázi silikonu. Jedlá soda (jedlá soda nebo kalcinovaná soda) je dobrý způsob, jak odstranit karbonové usazeniny. pro glazovanou varnou desku to není žádný problém. K odstranění usazenin sazí z varné desky:

 • Proveďte základní čištění pomocí čisticího prostředku.
 • Na místa, která je třeba ošetřit, naneste kapalinu na odstraňování vodního kamene nebo pastu z jedlé sody a vody. Nechte ji působit 5-10 minut.
 • Otřete povrch vlhkou houbou a poté pomocí škrabky odstraňte případné inkrustace.
 • Odstraňte zbytky nečistot čistým hadříkem a poté varnou desku otřete hadříkem z mikrovlákna.
 • Po krátké době sklokeramiku vyleštěte celulózovou utěrkou.
odstranit, skvrny, varné, desky

Ze spáleného cukru a mléka

Pokud se cukr náhodou vylije na horkou glazuru, je třeba ho co nejrychleji odstranit, jinak by se seškrabováním rozteklých tekutin mohla glazura snadno poškodit. Okamžitě vypněte napájení a pomocí škrabky rychle odstraňte roztavenou vrstvu cukru, poté povlak opláchněte hadříkem se saponátem. Měli byste také odstranit převařené mléko, které se po ztuhnutí vždy promění v ošklivý černý film. Pasta z jedlé sody je také dobrým způsobem, jak odstranit stopy připáleného mléka.

Jak čistit povrch sklokeramiky pomocí domácích chemikálií a různých čisticích prostředků

K dispozici je široká škála specifických čisticích prostředků pro domácnost. Včetně univerzálních čisticích prostředků.

READ  Jak zvýšit tlak v kotli Whisman

Doporučuje se používat čisticí prostředky na sklokeramiku:

Používání čisticích prostředků

Mnoho výrobců spotřebičů a velkých chemických společností vyrábí řadu čisticích prostředků na sklokeramické desky, jako jsou Filtero, Topperr atd. д. Při výběru je proto důležité věnovat pozornost kompatibilitě značky a modelu varné desky s typem mycího prostředku.

Sklokeramickou varnou desku čistěte pomocí čisticí pasty na sklokeramiku určené výrobcem varné desky.

Důležité! Pokud jsou dlaždice vyráběny málo známou firmou nebo pokud nejsou k dispozici specializované výrobky, je třeba věnovat pozornost složení, aby neobsahovaly agresivní nebo abrazivní látky. Základní složky mycího prostředku jsou ve všech ředěních přibližně stejné. Lze použít jakýkoli čisticí prostředek na sklokeramické desky, který je určen pro tento materiál.

Nechte sporák trochu vychladnout. Příliš vysoká teplota způsobí částečné odpaření chemikálií, což není bezpečné pro vaše zdraví. Kromě toho může výrobek ztratit část své účinnosti.

Nastříkejte čisticí prostředek přímo na znečištěné místo pomocí dávkovače na nádržce čisticího prostředku. a poté ji pomocí houbičky rovnoměrně rozetřete v tenké vrstvě.

Důkladně je osušte suchým měkkým hadříkem.

Povrch se vysuší ručníkem. aby nezůstaly šmouhy po vlhkém hadříku.

Specializované chemické látky látky účinně odstraňuje skvrny z mého značkového sporáku. Je dražší, ale můžete si být jisti, že bude Keramické sklo Žádné šmouhy ani skvrny. Proč experimentovat, když jsou k dispozici vyzkoušené produkty??

Krémový výrobek má střední hustotu a specifickou vůni. Méně peněz a účinnost i ve studené vodě. Nechává zmizet odolné skvrny, dodává zářivý lesk a snadno se oplachuje.

Fox1 , Moskva, Rusko.

Používejte ochranné rukavice a zabraňte kontaktu s očima

S čističem skla

K obnovení lesku sklokeramické varné desky se používá čisticí prostředek na sklo. Není vhodný k odstraňování mastných skvrn, proto je třeba je spolu se špínou nejprve umýt speciálním odmašťovacím čisticím prostředkem.

Přípravek rovnoměrně nastříkejte na čištěný povrch.

Otřete dlaždice měkkým, suchým hadříkem. Mikrovlákna jsou ideální, protože nezanechávají šmouhy, vlákna ani žmolky.

Vhodné jsou tyto čisticí prostředky na sklo: Cinderella „Clean Windows“, Laima Professional, Sanita Glass Cleaning Spray.

Melaminová houba

Melaminová houba je tvořena stlačenými vlákny a krystaly melaminu, které se chemickou reakcí staly porézními. Dokáže odstranit všechny druhy nečistot a zanechává povrch hladký a bez škrábanců a šmouh.

Melaminová houbička umožňuje téměř dokonalé čištění sklokeramických varných desek.

Používejte bez mycího prostředku, tj. otřete sklokeramickou desku do sucha;

Používejte houbu bez ochranných rukavic;

Pozor! V případě pochybností, zda je melaminová houba vhodná pro váš sporák, je třeba ji otestovat. Vyberte si malou plochu na opačné straně varné desky a pokuste se nečistoty odstranit.

Jak vyčistit sklokeramickou desku. Eurona

Otřete odolné nečistoty. Pokud se to nepodaří, naneste na houbičku čisticí prostředek a krouživými pohyby třete povrch, dokud nedosáhnete požadovaného výsledku.

Po čištění otřete varnou desku měkkým hadříkem, který nepouští vlákna.

Tablety na mytí nádobí

Sklokeramické varné desky je také výhodné čistit tabletami do myčky nádobí, protože jsou schopny účinně odstraňovat mastné skvrny. Proces čištění probíhá následovně

Roztok nanášejte na čištěný povrch v malém množství.

K otření mastných skvrn použijte houbu nebo hadřík.

Poté pomocí houby namočené ve vodě odstraňte mycí prostředek z varné desky.

Vlhký povrch otřete do sucha suchou utěrkou.

Můžete použít konkrétní produkty v podobě tablet Celesta, Aquarius, Meine Liebe, FeedBack.

Nejjednodušší je samozřejmě dbát na to, abyste při vaření nic nerozlili na varnou desku. ale to není vždy možné. Proto vám přinášíme seznam nejlepších způsobů čištění spotřebičů. Z nich si můžete vybrat ten, který nejlépe vyhovuje vašim potřebám.

Lidové prostředky

 • Olivový olej. Jednoduchý a účinný čistič sporáků. najdete ho v každém obchodě. Olej jemně a šetrně odstraňuje i ty nejodolnější skvrny:
 • navlhčete měkkou houbu nebo hadřík olejem;
 • Přiložte hadřík (nebo houbu) na znečištěné místo a nechte ho půl hodiny namočené;
 • Po uplynutí této doby jemně setřete nečistoty houbičkou;
 • Po odstranění nečistot omyjte varnou desku vodou a mýdlem nebo čisticím prostředkem na sklo.

Povrch můžete také otřít hadříkem lehce navlhčeným olejem, abyste vytvořili ochrannou vrstvu. Tato vrstva usnadní pozdější odstraňování nečistot.

 • Tyto výrobky jsou snadno dostupné téměř v každé kuchyni a jejich použití je jednoduché:
 • připravte směs jedlé sody a vlažné vody a rozmíchejte ji do krémové konzistence;
 • Naneste tuto látku na skvrny a nechte ji působit maximálně 15 minut, protože jedlá soda nesmí zaschnout;
 • Při silném znečištění můžete přidat citronovou šťávu, která rychle a účinně rozpustí zaschlé skvrny na sklokeramice. šťávu naneste přímo na jedlou sodu;
 • vezměte měkký hadřík nebo houbu a začněte čistit. Špínu vydrhněte velkým množstvím vody, abyste nezanechali šmouhy od jedlé sody;
 • Pokud se skvrna neodstraní po prvním ošetření, postup opakujte. Jedlou sodu můžete nechat působit o něco déle: 20-30 minut.

Soda je obzvláště vhodná k odstraňování odolných skvrn, ale není agresivní na citlivé sklokeramické povrchy. Kromě toho má deodorační účinek a odstraňuje pachy potravin z panelu.

 • Ocet. Hodí se nejen při přípravě marinád, ale také při čištění varné desky od odolných nečistot. Co dělat:
 • začněte tím, že najdete nějaký rozprašovač, abyste mohli tekutinu nastříkat na znečištěné místo;
 • smíchejte ocet a vodu v poměru 50/50 v nádobě a dobře protřepejte;
 • Nastříkejte roztok na povrch a nechte jej působit krátkou dobu, přibližně 10-15 minut;
odstranit, skvrny, varné, desky
 • Varnou desku otřete suchým hadříkem nebo houbou.
 • Čpavek je ideální alternativou ke komerčním čisticím prostředkům na sklo a zrcadla. Je účinný proti všem vypáleným skvrnám a dodává sklokeramickým povrchům lesk. Jedinou nevýhodou je nepříjemný zápach během čištění, proto doporučujeme místnost během čištění větrat.
 • smíchejte vodu a čpavek v nádobě s rozprašovačem v poměru 250 ml ku 50 ml;
 • Nádobu protřepejte;
 • Roztok nastříkejte na varnou desku a nechte jej působit přibližně 10-15 minut;
 • Po uplynutí této doby otřete suchým hadříkem nebo houbičkou zbytky nečistot a stop.
READ  Jak odstranit zarudnutí po depilaci voskem

čisticí prostředky ze sklářské hlíny

V prodejnách čisticích prostředků pro domácnost jsou k dostání speciální přípravky určené speciálně pro čištění sklokeramických varných desek. Jsou specifické pro sklokeramické varné desky: neobsahují abrazivní částice, které by mohly poškodit povrch varné desky, a jsou vyvinuty tak, aby byly šetrné, ale účinné i proti nejodolnějším inkrustacím.

Tyto výrobky obvykle obsahují také silikon, který po nanesení na povrch vytvoří ochrannou vrstvu, která usnadňuje používání. povlak je při čištění „poddajnější“ a neulpívají na něm tolik nečistoty.

Po vyčištění podle pokynů na výrobku jej důkladně opláchněte velkým množstvím vody. Proč? Zbytky chemikálií mohou v důsledku vysokých teplot začít napadat choulostivý varný povrch.

Čističe skla a zrcadel

Čističe skla a zrcadel jsou vhodné i pro čištění varných desek. Je třeba je nastříkat na vychladlý povrch, nechat chvíli působit a poté setřít suchým hadříkem nebo houbou.

Jak se trvale zbavit otravných skvrn na varné desce

Sklokeramická varná deska má oproti běžné varné desce s litinovými hořáky řadu výhod: zaprvé je energeticky úspornější, protože se snadněji reguluje. Sklokeramické varné desky se také čistí snadněji než plynové, pokud tak učiníte ihned po vaření. Ale něco, co jistě rozčílí mnoho majitelů keramických varných desek. jsou zvláštní duhové skvrny, které se časem vytvoří na povrchu. Otázkou je, kde se berou a jak se jich zbavit?

Bohužel pouhé čištění nestačí, je třeba použít specializovaný přípravek. Nemusí být vždy drahé, často stačí nejjednodušší domácí prostředky.

GettyImages

odstranit, skvrny, varné, desky

Nejdříve bychom však rádi zjistili, odkud tyto duhové skvrny vlastně pocházejí. Odpověď je jednoduchá: na vině jsou často hrnce a pánve. Důvod. Slitiny mědi a hliníku v našem kuchyňském náčiní způsobují tření, které může zanechat stopy na keramických površích. I když se zdá, že se skvrny vytvořily pod sklem a nelze je odstranit, můžeme vás uklidnit. To se stává jen zřídka!

Sporák. ať už keramický, nebo litinový. je dobré vyčistit co nejdříve po použití. K tomu lze použít běžné čisticí prostředky, houbu nebo měkký hadřík.

Opatrně! Nezačínejte s čištěním sporáku dříve, než zcela vychladne, jinak hrozí nebezpečí popálení.

Pokud z nějakého důvodu nemáte čas vyčistit sporák hned po dokončení vaření, zde je několik rychlých domácích prostředků, které si poradí i s těmi nejodolnějšími skvrnami.

Na světlejší skvrny, jako jsou skvrny od vody a vápna, stačí citronová šťáva. Za tímto účelem nalijte na vařič trochu šťávy. Šťávu nechte asi 10 minut nasáknout a poté ji otřete nejprve vlhkým a poté suchým hadříkem. Pokud nemáte po ruce citronovou šťávu, stejně dobře poslouží i čistič na sklo.

Jedlá soda je ideální pro čištění odolných nečistot. Cokoli potřebujete. a trochu jedlé sody a vody. Smíchejte obě složky, dokud nevznikne homogenní směs. Poté jej rozetřete na znečištěná místa a nechte jej asi 60-90 minut působit, poté můžete zbytek zbytků setřít suchým hadříkem. Výsledek utěsníte tak, že celý povrch utřete vlhkým hadříkem a poté utřete do sucha.

Pokud je keramický povrch již poškrábaný, lze použít zubní pastu. Mikročástice v zubní pastě vyhladí okraje škrábanců a opticky je zmizí. Za tímto účelem stačí hadříkem rozetřít malé množství pasty na poškrábaná místa a poté povrch otřít do sucha zadní stranou hadříku.

Nyní si promluvme o tzv. duhových skvrnách, o kterých jsme se zmínili dříve. Můžete ji odstranit speciální drátěnkou, octem nebo jedlou sodou. Kyselina obsažená v octu rozpouští kovové nečistoty a usnadňuje tak odstraňování skvrn. Pokud raději používáte jedlou sodu, naneste malé množství na znečištěné místo a nechte jedlou sodu působit asi 20 minut. Zbytky setřete vlhkým hadříkem. S takzvanými drátěnkami je třeba zacházet opatrně, jinak by mohly poškrábat varný povrch.

Pokud všechny vaše domácí prostředky z nějakého nevysvětlitelného důvodu nezabírají, stačí sáhnout po regálu s chemikáliemi. Vhodné čisticí prostředky najdete v každém supermarketu nebo železářství. Než se však dostaneme tak daleko, přinášíme několik užitečných tipů, jak skvrnám předem zabránit:

Hrnce a pánve na sporáku nikdy nepřemisťujte: zvedejte je a přemisťujte. Nejenže odstraňuje skvrny, ale také chrání před poškrábáním!

I když je pokušení příliš velké. Nemyjte hrnce a pánve (alespoň ne pánve) v myčce nádobí! Mytí zhoršuje opotřebení slitiny hrnců a pánví, a proto se měkké částečky během vaření snáze dostanou na sporák.

Vyhněte se příliš vysokým a dlouhodobým teplotám při vaření, protože také způsobují opotřebení kovových slitin varného nádobí. Místo toho jednou zvýšíte teplotu a poté pokračujete ve vaření při nižší teplotě.

pixabay

Díky těmto praktickým tipům nejenže udržíte varnou plochu čistou a bez škrábanců, ale také ušetříte čas a peníze za čištění. a samozřejmě si vaření ještě více užijete!

Jak odstranit usazeniny vodního kamene z indukční varné desky?

K čištění indukční varné desky použijte běžně dostupný prostředek na mytí nádobí. Naneste jej houbou nebo utěrkou z mikrovlákna, počkejte 5-10 minut v závislosti na stupni znečištění a vyčistěte vodou. Je třeba dbát na to, aby nedošlo k poškození povrchu.

Vyměnitelné čepele kancelářských a stavebních nožů lze použít místo škrabky, ale je třeba s nimi zacházet opatrně, protože bez rukojeti se špatně řežou. Stěrač nebo čepel se položí na sporák po celé jeho délce pod úhlem přibližně 30 stupňů.

READ  Jak odstranit vodní kámen v pračce

Nástroje na čištění sklokeramických varných desek

Sklokeramická varná deska se méně zašpiní, pokud na ni položíte nádobí s dokonale čistým a suchým nerezovým nebo smaltovaným dnem (bez třísek). Druhým pravidlem je pořídit si speciální drátěnky, houbičky a utěrky. Nepoužívejte stejnou houbičku, kterou používáte na mytí nádobí; absorbuje tuk a glazovanou keramiku ještě více zašpiní. Majitelé sklokeramických varných desek by se měli zásobit tímto příslušenstvím:

 • speciální škrabku s vyměnitelnými kovovými břity (může být součástí varné desky);
 • ubrousky s antibakteriální pěnou napuštěnou sklokeramikou;
 • Suché ubrousky bez chloupků, včetně oboustranných ubrousků Top House (drsná strana na čištění nečistot, hladká strana na leštění).

Nečistoty (kromě mastnoty) můžete odstranit také melaminovou houbičkou, a to spíše okrajem než celým povrchem. K čištění glazovaných dlaždic jsou vhodné také utěrky z mikrovlákna, které nepouštějí žmolky, a papírové ručníky. Nepoužívejte drsné kovové houbičky, abrazivní prostředky, agresivní bělidla, odstraňovače skvrn, spreje na čištění trouby ani gely. K čištění sklokeramických desek se používají kapaliny, často ve formě sprejů, krémů, gelů a past. Tekutiny jsou skvělým způsobem, jak odstranit čerstvou špínu, ale na odolnou a tvrdohlavou špínu se lépe hodí hustší konzistence. Ty lze rozdělit do 3 skupin.

 • Profesionální výrobky pro péči o sklokeramické sporáky od výrobců (Electrolux, Bosch, Indesit). Tyto čisticí prostředky jsou nejčastěji používány profesionálními čisticími prostředky.
 • Specializované čističe sklokeramiky od výrobců domácí chemie (Top House, Topperr, Luxus Professional, Cillit, Sanita, Shumanit, Dr.Beckmann a další).
 • Univerzální čisticí prostředky na různé typy povrchů, včetně sklokeramických (Grass Progress, Frosch), a prostředky na mytí nádobí a čištění skla.

Čistící prostředky pro sklokeramické varné desky

nádobí s dokonale čistým a suchým dnem z nerezové oceli nebo smaltovaným dnem (bez odštěpků) způsobí menší znečištění sklokeramické varné desky. Druhým pravidlem je pořídit si speciální drátěnky, houbičky a utěrky. Nepoužívejte houbičku na mytí nádobí; absorbuje mastnotu a jen zhoršuje stav sklokeramické vložky. Majitelé sklokeramických varných desek by se měli zásobit také tímto příslušenstvím:

 • Speciální škrabka s vyměnitelnými kovovými břity (může být dodána s varnou deskou);
 • Vlhčené ubrousky s antibakteriální úpravou na sklokeramiku;
 • Suché ubrousky, které nezanechávají žmolky, včetně oboustranných ubrousků Top House (drsná strana pro čištění nečistot a hladká strana pro leštění).

Nečistoty (kromě mastnoty) můžete odstranit také melaminovou houbičkou, a to spíše po okraji než po celé ploše. Sklokeramiku čistěte utěrkami z mikrovlákna a papírovými utěrkami, které nepouštějí vlákna. K čištění trouby nepoužívejte drsné kovové houbičky, abraziva, agresivní bělidla, odstraňovače skvrn, spreje ani gely. K čištění sklokeramických varných desek se používají kapaliny. často ve formě sprejů, krémů, gelů nebo past. Tekutiny jsou skvělé pro odstranění čerstvých nečistot, ale hustší konzistence bude lépe fungovat na odolné a přetrvávající nečistoty. Lze je rozdělit do tří skupin.

 • Profesionální výrobci sklokeramických sporáků (Electrolux, Bosch, Indesit). Ty používají úklidové agentury při úklidu bytu.
 • Speciální čisticí prostředky na sklokeramiku od výrobců prostředků pro péči o domácnost (Top House, Topperr, Luxus Professional, Cillit, Sanita, Shumanit, Dr.Beckmann a další).
 • Univerzální výrobky pro různé typy povrchů, včetně sklokeramiky (Grass Progress, Frosch), a také pro myčky nádobí a čističe skla.

Čistící utěrky na sklokeramiku

Existují také sklokeramické varné desky, které lze čistit vlhkým hadříkem. Při čištění nepoužívejte abrazivní podložky, protože způsobují mikroškrábance.

Nejlépe se čistí hadříkem z mikrovlákna, který čistí jemně a účinně. Nepoužívejte hadr nebo utěrku, která byla použita k čištění mastného nebo připáleného nádobí, zanechala by nevzhledné šmouhy a škrábance způsobené částečkami jídla. Hadřík z mikrovlákna pomáhá nejen odstraňovat nečistoty a špínu, ale také leští povrch keramiky.

Jak vyčistit varnou desku pomocí lidových prostředků

Jedlá soda je dobrou alternativou pro ty, kteří nechtějí kupovat drahé roztoky. Před použitím je však třeba z něj vyrobit krémovou pastu podobnou zakysané smetaně. Vzniklá pasta se nanese na nečistoty a inkubuje se 15 minut. Poté je umyjte houbou a otřete hadříkem.

Jedlá soda s octem nebo kyselinou citronovou vám také pomůže zbavit se odolných skvrn.

Samostatně užívaný ocet může odstranit vodní kámen a mastnotu. Povrch se také dezinfikuje. Za tímto účelem nastříkejte kapalinu na panel, nechte ji několik minut působit a očistěte ji měkkou houbou.

Čpavek dokáže spolehlivě zbavit spáleného mléka. Zřeďte jej v poměru 1:5, naneste na povrch a inkubujte 10-15 minut. Po uplynutí této doby otřete varnou desku čistou gázou. Bonusem je lesk sklokeramiky, ale nevýhodou je nepříjemný zápach. Ten se však rychle vypaří.

Olivový olej může pomoci odstranit i ty nejodolnější skvrny. Za tímto účelem nechte na skvrně půl hodiny působit naolejovanou gázu. Poté lze saze odstranit škrabkou nebo i houbou.

A nakonec několik standardních tipů. Je snazší nečistoty ihned odstranit. nebo ještě lépe se jim úplně vyhnout. Mikrotrhlinky a škrábance nejen zhoršují vzhled varné desky, ale také snižují její výkon.

Návod k použití varné desky často obsahuje praktické pokyny pro péči o varnou desku, proto je dobré se s nimi seznámit ještě před zahájením používání varné desky.

| Denial of responsibility | Contacts |RSS