Co byste měli vědět o výměně cívky šicího stroje

Obsluha šicího stroje začíná navlékáním horní a dolní nitě. Při sebemenší nepřesnosti při provádění tohoto postupu není možné dosáhnout rovnoměrného a krásného prošití. Stroj buď nešije vůbec, nebo trhá nit, vytváří stehy s mezerami a smyčkami vyčnívajícími nad látku.

Ukážeme vám, jak vybrat správnou cívku, jak ji navinout a na jaké vlastnosti je třeba dávat pozor při navlékání cívky. Zjistěte také, jak odstranit závady a poruchy stroje, ke kterým může dojít při nesprávné instalaci cívky.

Jak správně navléknout nit na standardní šicí stroj

Než začnete, seznamte se s pokyny k šicímu stroji a s hlavními částmi nástroje. Pokud chybí, nebuďte zklamaní; následující informace vám pomohou vyřešit všechny nuance.

Během procesu vytváření vláken se setkáváme s následujícími pojmy.

Vedení závitu. část, která mění směr pracovního závitu. Vyrábí se ve tvaru kotoučů nebo háčků, mezi něž se vplétá nit. Tím se zabrání zamotání nitě při šití.

odstranit, spodní, šicího, stroje

Regulátor napětí nitě. reguluje stupeň napětí nitě, nastavuje se speciálním šroubem nebo z panelu stroje, pokud je počítačový.

Kompenzační pružina. součást mechanismu napínání horní nitě, nasazená na osu regulátoru. Pokud není správně nastaven, vlákno se neustále přetrhává.

Závitová páka. páka, která se pohybuje nahoru a dolů. Vytahuje nit z cívky a podává ji do stroje.

Znalost všech těchto názvů vám pomůže správně postupovat ve všech krocích.

Postup šití nebo tvorby stehu spočívá v proplétání horní a dolní nitě. Jakákoli chyba může způsobit hmotné škody a ztrátu drahocenného času. Pečlivě si přečtěte postup navlékání nití, protože jej bude třeba provést mnohokrát během šití a pokaždé před zahájením nového projektu.

Instalace cívky

Stroj vyžaduje cívkovou nit, která se navine na cívku a provlékne se otvorem v cívkovém stole. Při přípravě cívky postupujte následovně:

 • Odstraňte přídavný stolek, vyjměte cívku. Předtím otočte ručním kolečkem směrem k sobě, aby byla jehla v horní poloze.
 • Vyjměte nit z jehly, pokud je navlečená, a zapněte stroj. Podržte přítlačnou patku nahoře, aby nedošlo k roztřepení.
 • Umístěte cívku na navíjecí mechanismus v horní části stroje a zajistěte ji pevným pohybem do strany. Nasaďte cívku s nití na cívkový kolík a protáhněte nit otvorem v cívce a napínacím kotoučem. Kolem základny je možné navinout několik cívek.
 • Spuštění automatického navíjení sešlápnutím nožního pedálu.
 • Stroj se na konci procesu zastaví. Poté vyjměte cívku z navíjecího mechanismu a vložte ji do těla chapače.

Navlékání horní nitě

 • Nasaďte cívku na vřeteno a veďte ji skrz uzávěr na skříni stroje.
 • Vložte jej do regulátoru napětí a poté do napínací pružiny a napínače nitě.
 • Poté vložte do očka a háčku vodicí nitě.
 • Pak ji navlékněte do ouška jehly.

Některé modely mají místo otvoru vidlici. V tomto případě se vlákno jednoduše umístí na tuto část.

Dráha nitě je často vyznačena na stroji pomocí číslování kroků. Proto pečlivě zkontrolujte, zda se na krytu takové označení neobjevuje.

READ  Jak odstranit plastovou příchuť v konvici

Navlékání spodního závitu

 • Odviňte konec nitě a vložte připravenou cívku do náboje.
 • Veďte nit drážkou a napínací pružinou.
 • Vložte uzávěr do háčku: po správném nasazení se ozve cvaknutí.
 • Jemně otočte ručním kolečkem, přidržte konec horní nitě a protáhněte spodní nit otvorem jehly. Musí tvořit smyčku s horní knoflíkovou dírkou.
 • Uchopte obě nitě, protáhněte je tak, aby na konci zůstalo 10-15 cm, a provlékněte je pod přítlačnou patkou.
 • Připraveno k odjezdu!

Při veškeré manipulaci udržujte přítlačnou patku a jehlu v horní poloze. Za tímto účelem otáčejte ručním kolečkem mírně směrem k sobě, dokud jehla nedosáhne správné polohy.

Pro začátečníky může být obtížné pochopit všechny složitosti šití na šicím stroji a potřebné dovednosti, i když jsou pokyny podrobné. Abyste se vyhnuli chybám, doporučujeme zakoupit model s dalšími funkcemi: automatické navlékání a nastavení napětí nitě.

Tyto vzory se snadno používají a jsou vybaveny nápovědami, které začínajícímu švadlenovi pomohou zvolit správnou tloušťku nitě, délku stehu a velikost jehly.

Jak navléknout spodní závit

Aby stroj mohl plnit své funkce, potřebuje spodní nit, která musí být navinuta na cívku a provlečena příslušným otvorem na pracovním stole. Jak provléknout cívkovou nit šicím strojem? Jedná se o vícestupňový proces.

Navlékání cívky

Vytáhněte vlevo a vyjměte přídavný stolek ze stroje. Sejměte desku chapače a otočte ručním kolem, čímž se jehla dostane do horní polohy. Vytáhněte cívku tahem za okraj cívky a vyjměte ji z cívkového pouzdra.

Navíjení příze na cívku lze provést tak, že se cívka příze připevní k hornímu čepu a připojí se k držáku cívky „křížem“ tak, aby okraj příze vedl zpět směrem ke setrvačníku. Nasaďte cívku na druhý kolík a navlékněte ji několika otáčkami kolem cívkového pouzdra. Stisknutím nožního pedálu nebo otáčením ručního kolečka navinete nit na cívku.

Ujistěte se, že je nit navlečena zevnitř ven do cívkového pouzdra.

Nastavení cívky

Vložte cívku do cívkového mechanismu. Zkontrolujte, zda se závit odvíjí ve směru hodinových ručiček, a prostrčte jej otvorem v mechanismu. Vraťte cívkový mechanismus do chapače a spusťte jazýček do původní polohy.

odstranit, spodní, šicího, stroje

Po nasazení cívky nezapomeňte spustit jazýček stroje. Tím se uzamkne v dané poloze.

Jak navlékat cívku

Jak navléknout spodní závit? S touto otázkou se setkávají všichni začátečníci, i ti, kteří jsou více či méně zvyklí navlékat horní nit. Přitom právě správné umístění chapače často rozhoduje o tom, zda stroj vůbec bude šít.

Naviňte nit na cívku. Můžete to udělat buď ručně, nebo pomocí šicího stroje. Ruční. stačí navinout nit na cívku. Snažte se je plést rovnoměrně, bez smyček a uzlů. Na spodní straně šicího stroje je speciální kolík, stejný jako ten, na který se nasazuje cívka. Umístěte na něj cívku. Odvíjejte nit z cívky a naviňte ji na cívku. To má zabránit prokluzování nitě při mechanickém navíjení. Pak otočte setrvačníkem. V tomto případě se nit navíjí na cívku a držák jehly zůstává v klidu. Otočte rukojetí stroje nebo sešlápněte nožní pedál. Ujistěte se, že se cívka otáčí stejným směrem, jakým jste již začali navíjet nit.

Přerušení nebo přestřižení nitě. Vyjměte cívku z kolíku. Vraťte setrvačník do původní polohy. Zvedněte jehlovou tyč do nejvyšší polohy.

Vytáhněte háček. Může být vodorovný nebo svislý, ale může být navlečen téměř identicky. Podívejte se na háček. Na vnější straně má šikmou štěrbinu zakrytou kovovou destičkou a na vnitřní straně je kolík. Nasaďte cívku na kolík. Nit musí být navinuta ve směru štěrbiny, jinak se nit přetrhne a cívka rychle vyjede z chapače. Vložte nit do drážky a mírně ji vytáhněte. Měla by se volně pohybovat.

READ  Jak vložit chapač do šicího stroje

Ve spodní části háčku se na vnější straně nachází další ostrý výstupek. Podívejte se na zařízení s hákem. Tam uvidíte drážku, která má tento tvar. Lehce zatlačte spodní část háčku do háčku. Pokud je háček správně zasunut, uslyšíte lehké cvaknutí.

Nyní vytáhněte spodní nit ven. To se provádí horní nití, kterou jste samozřejmě již navlékli a vložili do jehly. Zvedněte chodidlo. Otáčením knoflíku nebo sešlápnutím nožního pedálu spusťte svorku jehly a jehlu. Spodní nit by se měla zachytit na horní niti a vyjít v malé smyčce. Vytáhněte smyčku a trochu vytáhněte nit.

Vytahování cívkové nitě

Vložte cívku s nití do chapače. Zvedněte přítlačnou patku pomocí páky na šicím stroji.

Držte horní nit v ruce a pomocí ručního kolečka pomalu spouštějte jehlu dolů. Jakmile se jehla otočí a vyjede na povrch, zatáhněte za horní nit. Vidím, že závit se smyčkou zachytil za spodní závit. Stačí, když ho vytáhnu.

TIP. Abyste zabránili unikání obou nití při šití, vytáhněte je do vzdálenosti 15 cm. a stáhnout se zpět.

Nyní už víte, jak navlékat nit do šicího stroje, a tento postup vám při šití nebude dělat problémy.

Jak řešit potíže?

Měli bychom hned objasnit. nemluvíme o globálním opravárenském zařízení, ale o řešení drobných problémů, které způsobily, že se vám na šicím stroji roztrhla nit.

Především nezapomeňte, že je vždy snazší problému předcházet než ho napravovat. To znamená, že preventivní kontrola, včasné mazání dílů, výběr kvalitních nití pro šití, pravidelná výměna jehly by měly být pravidlem, nikoliv náhodou.

Pokud však problém není způsoben nedostatečnou údržbou, ale nějakou poruchou, stojí za to zkontrolovat seznam možných poruch, které se můžete pokusit odstranit.

 • Nesprávně namontovaná kuželová pružina nebo pružina napínáku. Demontáž, opětovná instalace (nebo výměna, pokud je díl opotřebovaný) a opětovná montáž.
 • Porucha rozvodového kola. Správně ji nasaďte, pokud je opotřebovaná, kupte si novou.
 • Stop stlačování podložky stop. Zmenšete přírubu podložky nebo si pořiďte součást bez podložky.
 • Chybějící/poškozená vyrovnávací pružina. Zakupte nový díl, nainstalujte jej nastavením napínací síly.
 • Pokud jsou na přítlačné patce/jehlové desce škrábance, obrousíte je nástrojem nebo je vyměníte.
 • cívkové pouzdro není hladké: šroub je pokřivený, objevily se otřepy. Víčko lze buď opravit (pokud je to možné), nebo vyměnit.

Proč je horní vlákno roztržené?

Nechoďte rovnou k šicímu stroji. Tento problém může být způsoben

 • Napětí závitu. Zkuste povolit horní závit a poté regulátor utáhnout na požadované napětí. Tkanina se také může roztrhnout v důsledku nízkého napětí a tvorby uzlů.
 • Velikost nitě neodpovídá velikosti jehly. Při vyšších rychlostech se může nit v očku zaseknout a přetrhnout se. Někdy je tkanina nekvalitní, takže se kroutí a vytváří silná místa. Je třeba zvolit dobré nitě I zkušené švadleny mohou někdy udělat chybu při navlékání, proto zkontrolujte i toto Někdy jehla neodpovídá zvolené látce. V některých situacích může být instalován nesprávně.
READ  Lze odstranit sušák na ručníky v koupelně?

Jak funguje mechanismus napínání nitě v šicím stroji

Vodítka nití jsou zodpovědná za napnutí a správné umístění nití. Jedná se o chapače na těle stroje, kterými nit prochází před zasunutím do jehly. Díky této složité trase se vlákno po cestě nezamotává ani nezachytává. Napětí nitě je rovnoměrné, takže stehy vycházejí rovně a bez vůlí a vůlí. Spodní nit je napnuta pružinou v háčku.

Horní vlákno

Napětí nitě se nastavuje pomocí kotoučového napínáku. Vlákno prochází mezi dvěma kotouči. Vzdálenost mezi nimi mění obsluha při nastavení určité hodnoty napětí. Mezera mezi deskami se mění a do určité míry svírá závit.

Starší modely mají pouze jeden napínák, jehož utažení se ovládá jednoduchou maticí nebo otočným spínačem. U moderních strojů jsou 2-3 napínáky, které se ovládají tlačítky nebo knoflíky se stupnicí na čelní straně stroje.

Existují různé možnosti nastavení napětí jehly

Každý typ nitě a tkaniny vyžaduje nastavení napětí. Nadměrné napětí může způsobit roztržení a roztažení švu. Pokročilé stroje mají automatické nastavení napětí nitě.

Spodní závit

Napětí spodní nitě je také nastavitelné. Za tento krouticí moment je zodpovědná háková pružina ve stroji. Tuto hodnotu lze nastavit pomocí šroubu na základně pružiny.

odstranit, spodní, šicího, stroje

Najít šroubek pro napnutí cívkové nitě v odnímatelném chapači je snadné. Pokud konstrukce háku nezahrnuje demontáž, bude obtížnější tuto pružinu a její seřizovací šroub najít. Místo tohoto nastavení najdete v návodu k obsluze konkrétního modelu.

V každém stroji je nastavení stejné: šroub na pružině se utahuje ve směru hodinových ručiček, čímž se zvyšuje stupeň napětí, nebo naopak. Napětí závitu je citlivé na zkroucení šroubu. Pro změnu stačí otočit o 30-45 stupňů. Po každém takovém otočení šroubovákem je vhodné provést zkušební steh. Součástí dodávky je často malý šroubovák.

Preventivní opatření proti rozbití

Abyste co nejčastěji předešli poruchám šicího stroje, postupujte takto.

 • Vždy šijte na stabilním a přísně vodorovném povrchu.
 • Neskladujte výrobek na horkých, studených a vlhkých místech.
 • Pravidelně mažte všechny pohyblivé části. V příručce může být uvedena celková doba intenzivního používání v hodinách, po které je nutné vyčistit a promazat mechaniku stroje.
 • Nepřipojujte stroj k elektrické síti, kde často kolísá napětí. Doporučuje se použít přepěťovou ochranu a stabilizátor nebo nepřerušitelný zdroj napájení. ochrání stroj před přepětím v síti.
 • Nezapomínejte stroj nastavit, když měníte látky. Po delší době nečinnosti zkontrolujte, zda byly nastaveny správné specifikace. Například používat správnou nit a jehlu pro různé látky.

Pokud používáte konkrétní model poprvé (tj. pokud jste jej právě zakoupili), podívejte se do příručky. Bez ohledu na model vašeho zařízení. lze jej opravit.

Pamatujte, že oprava je naprostou nutností, pokud běžná údržba odhalila více než jen dočasnou poruchu, ale skutečný problém.

Dodržováním bezpečnostních a preventivních opatření a výše uvedených pravidel zajistíte, že i nejlevnější zařízení vydrží bez problémů alespoň několik let.

S některými typy šicích strojů pro řešení problémů se můžete seznámit v následujícím videu.

| Denial of responsibility | Contacts |RSS