Jak vyčistit pračku pomocí domácích prostředků?

Pravidelné čištění pračky je nutností, pokud chcete, aby vám spotřebič vydržel dlouhá léta a vaše prádlo vždy vonělo svěžestí. Existuje mnoho způsobů domácího čištění pračky, jak odstranit nečistoty a zápach.

Údržba pračky je nutná, protože právě vodní kámen a usazeniny způsobují většinu poruch praček. Hlavní příčiny usazování vodního kamene:

Čím více faktorů ovlivňuje pračku, tím častěji by se měla čistit. Co se stane, když nebudete proces pravidelně opakovat?

 • Plísně a houby se uvnitř stroje rozrůstají a způsobují nepříjemný zápach;
 • Zvýšené zatížení topného tělesa vede ke zvýšené spotřebě energie a následně k poruše mechanismu.

Můžete si koupit speciální prací prostředek v supermarketu nebo se obrátit na jiné domácí prostředky. Je stejně účinný i při silném znečištění.

Kyselina citronová

Nejjednodušší způsob, jak odstranit vodní kámen a zápach z pračky, je použít kyselinu citronovou. Nebudete potřebovat citronovou šťávu, ale chemický prášek známý jako E 330 (kyselina 2-hydroxypropan-1,2,3-trikarboxylová nebo kyselina 3-hydroxy-3-karboxypentanová).

 • Dobrá nabídka, a pokud si koupíte ve velkém, 1 kg stojí kolem 250. To znamená, že 1 praní bude stát pouze 50.
 • Dostupnost. Kyselinu citronovou lze zakoupit ve velkém supermarketu, v místním obchodě s potravinami nebo online.
 • Rychlost. Stačí jeden cyklus a vaše pračka bude zářit čistotou.
 • Efektivita. Rozpuštění usazenin v pojistce a bubnu je hračka.
 • Neškodnost. Kyselina citronová se spotřebovává v potravinách, proto ani ona, ani látky vznikající při rozpouštění vodního kamene nejsou pro vnitřní části pračky škodlivé.

Tip od! Pračku čistěte každé 3 měsíce, abyste dosáhli dlouhodobějších výsledků a zabránili usazování vodního kamene.

 • Do zásuvky na prací prostředek přidejte 150 g kyseliny citronové.
 • Spusťte nejdelší prací program na vysokou teplotu (obvykle Bavlna nebo Dítě).
 • Po umytí nechte buben zevnitř vyschnout tak, že necháte dvířka otevřená po dobu 8-12 hodin.

Důležité! Čištění kyselinou citronovou pouze s prázdným bubnem: jinak se prádlo nenávratně poškodí.

Ocet

Než začnete pračku čistit octovou esencí, podívejme se na výhody této metody:

 • Úsporné. 200 ml 70% kyseliny octové stojí asi 50, 500 ml 9% esence stojí 25. 200-250 ml 9% roztoku stačí na jedno sezení.
 • Cenová dostupnost. Ocet je k dostání v mnoha obchodech s potravinami.
 • Efektivita. Aktivní kyselina nejenže čistí pračku od usazenin hořčíku a vápníku, ale také pomáhá odstraňovat nečistoty, osvěžuje a dezinfikuje.
 • Bezpečnost. Nepřehánějte to s množstvím esence a ocet nebude mít negativní vliv na funkčnost pračky.

Důležité! Při práci s i zředěnou esencí si chraňte ruce gumovými rukavicemi.

Pokyny krok za krokem pro čištění dávkovače:

 • Vyjměte všechny položky z bubnu.
 • Do zásobníku na prášek nalijte 200-250 ml 9% esence.
 • Pračku perte 2-3 hodiny, nejlépe při vysoké teplotě máchání (60-90 °C).
 • Po praní otevřete základnu pračky, vyjměte vypouštěcí filtr, odstraňte nečistoty a zbytky vodního kamene.

Tip! Pokud váš model nemá možnost namáčení, namočte spotřebič po ohřátí vody a nechte jej namáčet 60-90 minut. Pak restartujte.

Vaším hlavním problémem je zápach? Po všech předchozích krocích proveďte další 2 kroky:

 • Otřete buben a těsnění roztokem 9% esence zředěným vodou v poměru 1:2.
 • Rychlé praní v teplé vodě (30-40 °C).

Tip! Chcete-li získat 9% esenci ze 70%, zřeďte 5 lžiček octa ve 12 lžících vody. To znamená 3 díly octa ve 22 dílech teplé vody.

Nejprve je třeba si uvědomit, že existují různé druhy jedlé sody. A každý z nich se používá ke svému účelu:

 • Jedlá soda. Často se používá k pečení, ale má také čisticí účinky. Nejslabší ze všech. K dostání v obchodě s potravinami.
 • Kalcinované. Obecně se používá na odolné skvrny, ideální pro praní v pračce. Hledejte ho v sekci chemikálií pro domácnost.
 • Žíravá soda. V domácnosti se používá zřídka, protože.к. Vysoce koncentrovaná a žíravá zásada.

Protože jsme zjistili, že nejlepší náhradou čisticích prostředků je uhličitan sodný, podívejme se na jeho výhody:

 • Cenově dostupné. Není těžké ho sehnat a lze ho koupit na stejném místě jako prací prášek.
 • Nákladově efektivní. 600 gramů prášku stojí 30-40.
 • Všestrannost. Jedlá soda změkčuje vodu, odstraňuje mastnotu a usazeniny, čistí dlaždice a zvyšuje účinnost mytí.

Důležité! Kalcinovaná soda je vysoce alkalická, proto používejte rukavice a zabraňte kontaktu s kůží a sliznicemi.

Jedlá soda je ve skutečnosti co nejblíže komerčně dostupnému čisticímu prostředku, protože většina z nich obsahuje uhličitan sodný. Kalcinovaná soda je vynikajícím změkčovadlem vody a slouží jako prevence proti usazování vodního kamene. Proti již vzniklému vodnímu kameni je však bezmocný. Jedlá soda je ideální k odstranění mastnoty a nánosů z vnitřku stroje a odtokové hadice. V ideálním případě byste měli pračku nejprve spustit s octem nebo kyselinou citronovou na dlouhý prací cyklus, poté přidat 100 g jedlé sody a zapnout rychlé praní.

Jedlá soda a ocet jsou ideálním řešením, jak se vypořádat s odolnou špínou. Reakce kyseliny a zásady způsobuje, že vodní kámen a usazeniny změknou a doslova se smyjí ze všech povrchů. Tento přípravek se obvykle používá pro odnímatelné části: zásobník na prací prostředek nebo filtr. Jednoduše zahrabte jedlou sodu do koše a přidejte 6% nebo 9% ocet. Nechte působit 10-15 minut, opláchněte tekoucí vodou.

Jak vyčistit vnitřek stroje: návod krok za krokem

Stejně jako u jiných praček je i při čištění pračky důležitá důslednost. Vyplatí se dát pračce kompletní revizi, nikoliv jen část zařízení, jinak se zbytky nečistot jednoduše zmaří. Budete muset uklízet:

 • buben;
 • PALIVO;
 • límec bubnu;
 • zásobník na prášek a prací prostředek;
 • Vypouštěcí čerpadlo a filtry na vstupu vody
 • kryt a dveře.

Povrch ošetřete specializovanými chemickými prostředky nebo běžně dostupnými prostředky pro domácnost, jako je ocet, jedlá soda apod. д.

Existují speciální prací prostředky pro pračky, které vám usnadní práci

READ  Řemen pračky indesit se rozpojuje

Nezapomeňte nosit gumové rukavice, abyste si chránili ruce před domácími chemikáliemi. Při použití žíravin používejte masku a větrejte místnost.

Čištění bubnu a topného tělesa

Nejprve je třeba odstranit usazeniny vodního kamene, které se nahromadily na bubnu a topném tělese. Vzhledem k tomu, že minerální usazeniny se skládají převážně z vápenatých a hořečnatých solí, jsou nejlepšími činidly pro jejich rozklad organické a anorganické kyseliny. Kyselina chlorovodíková nebo kyselina sírová fungují dobře, ale jejich agresivní působení může poškodit čištěný povrch. Pravděpodobně máte doma kyselinu citronovou nebo ocet, které jsou trvanlivější, ale jejich použití je bezpečnější.

Pro první způsob čištění budete potřebovat:

 • 2 šálky 9% stolního octa (můžete použít i bílý lihový ocet ve stejném množství);
 • ¼ šálku vody;
 • Přidejte ¼ šálku jedlé sody;
 • tvrdá houba.

Ocet a jedlá soda jsou levné, ale velmi účinné prostředky k odstranění vodního kamene

V misce smíchejte vodu a jedlou sodu, směs přeneste do zásobníku na prací prostředky. Nalijte ocet přímo do mísy. Nastavte pračku na nejvyšší teplotu a nejdelší dobu. Spusťte stroj naprázdno a počkejte, až se spustí.

Druhá metoda je ještě jednodušší. Budete potřebovat několik kapek kyseliny citronové (1 až 6, podle toho, jak moc je pračka znečištěná a jak často ji používáte). Nalijte esenci do zásuvky na prací prostředek a zapněte prázdnou pračku na nejteplejší stupeň s maximální dobou praní.

K odstranění vodního kamene a nečistot můžete snadno použít kyselinu citronovou

Můžete také použít odstraňovač vodního kamene, který lze zakoupit v každé čistírně pro domácnost. Jeho agresivní složky rozpouštějí soli hořčíku a vápníku, které způsobují usazování vodního kamene.

Čištění těsnicí gumy (těsnění rtů)

Po dokončení čisticího cyklu spusťte proplachování manžety. Je to náročná a pracná práce: na tomto těžko přístupném místě se shromažďují nejen nečistoty, ale také vlhkost, která podporuje tvorbu plísní.

Dobrým pomocníkem při čištění těsnicího rtu je jakýkoli práškový čistič, např. jedlá soda, Pemolyuks. Větší množství plísní, zejména pokud již vydávají nepříjemný zápach, lze odstranit silnějšími látkami:

Všechny obsahují chlór, proto je nepoužívejte příliš často, jinak dojde k deformaci gumových těsnění.

Čisticí prostředky obsahující chlór jsou vůči gumě poněkud agresivní, proto je k čištění těsnění nepoužívejte příliš často

 • Vezměte vlhkou houbu a naneste na ni malé množství vybrané látky. Jemně zatáhněte za gumičku manžety směrem k sobě. Pečlivě otřete kovové povrchy krytu a těsnicí pryž.
 • U vodorovně uložených strojů se nečistoty shromažďují ve spodní části dvířek. Tuto oblast po obvodu je třeba vyčistit a otřít obzvlášť důkladně, ale neměli byste zapomínat ani na zbytek povrchu. Těsnění vertikálně zatíženého spotřebiče se znečišťuje rovnoměrně po celém obvodu.

Ve spodní části dvířek pračky se hromadí nečistoty

Gumový těsnicí límec můžete snadno vyčistit zubním kartáčkem

Čištění zásobníku na prášek a prací prostředek

Doporučuje se opláchnout žlab každé 2 až 3 mytí, aby se zabránilo proražení kanálků a nasáknutí případného prášku, který by mohl ulpět na stěnách. Za tímto účelem vytáhněte koš zcela ze spotřebiče. Vzor extrakce je obvykle standardní:

  Ve vodorovném spotřebiči vytáhněte koš co nejdále, mírně jej zvedněte a pak jej vytáhněte dopředu. Mnoho modelů má na bocích západky, které jsou označeny, jak a kterým směrem je třeba stisknout.

Abyste zajistili řádné vyčištění zásuvky na prací prostředky, musíte ji z pračky zcela vyjmout

Po vytažení zásuvky uvidíte v přihrádce zbytky prášku. Na tvrdou stranu houbičky naneste trochu prostředku na mytí nádobí a důkladně otřete povrch zásobníku. K čištění zevnitř můžete použít zubní kartáček nebo smetáček. Poté zásobník dobře opláchněte pod tekoucí vodou ze všech stran, aby se ze všech kanálků odstranily zbytky prášku.

Osvědčené metody odstraňování plísní

Než vám prozradíme, jak vyčistit pračku od plísní, připomínáme, že plísně mohou být zdrojem specifického nepříjemného zápachu a u lidí mohou způsobovat alergické reakce.

Plíseň je způsobena vysokou vlhkostí a teplem, které jsou v pračce neustále přítomny

Proti plísním můžete použít následující prostředky:

 • Síran měďnatý. Je považován za nejúčinnější proti plísním. Vezměte 30-35 g hydroxidu sodného, zřeďte jej v 1 litru vody, vytřete vnitřní části získaným roztokem a nechte spotřebič v této formě přes noc. Druhý den ráno přidejte do zásobníku na prášek běžný prací prostředek a spusťte cyklus naprázdno. Po dokončení je vhodné spustit další cyklus bez přidání pracího prostředku, aby se chemikálie definitivně vyplavily.
 • jedlá soda. Osvědčený lék na plísňovou kůru. Smíchejte asi 250 g jedlé sody s 250 ml vody a poté důkladně umyjte vnitřek pračky a nezapomeňte se podívat do těžko přístupných míst (například pod gumový límec bubnu). Po proceduře je třeba provést cyklus oplachování, aby se odstranily zbytky prášku.

Síran měďnatý je levný prostředek proti plísním, který je k dostání v obchodech se zahradnickými potřebami

Navrhované metody proti plísním mohou být v oblastech se silným plísňovým povlakem neúčinné. Pak mohou pomoci agresivnější chemické látky. Mnoho žen v domácnosti považuje čištění pomocí Domestosu za spolehlivý způsob čištění toalet. Přípravek účinně bojuje proti bakteriím a čistí zápach. Před čištěním používejte gumové rukavice a chraňte si ruce. Přípravek se nanese na všechny části, kde se vytvořila plíseň, nechá se působit 10-15 minut a poté se důkladně setře. Pro úplné vymytí přípravku Domestos je třeba prát bez prádla a proces dokončit dodatečným mácháním.

Při použití přípravku Domestos nebo jiných ostře páchnoucích chemikálií nezapomeňte místnost vyvětrat.

Níže naleznete video, které vám pomůže ještě lépe pochopit, jak se zbavit vodního kamene v pračce pomocí dostupných prostředků.

O autorovi:

odstranit, vodní, kámen, pračce

Maminka, manželka a prostě šťastná žena. Inspirován cestováním, nedokáže si představit život bez knih a dobrých filmů. Snaží se být dokonalou hostitelkou a vždy je ochotná podělit se o své zkušenosti.

Nalezena chyba? Zvýrazněte ji a stiskněte tlačítka:

Historie zná případ, kdy se kotě dostalo do bubnu pračky a po absolvování celého pracího cyklu v programu „Vlna“ se z pračky dostalo bez úhony. Jedinou nepříjemností pro domácího mazlíčka byla alergie na prací prostředek.

V pračce se používají různé druhy kuliček. Antistatické zabrání tomu, aby se látka po praní lepila na tělo, kuličky se speciálními smyčkami „vyčešou“ žmolky a zabrání jejich tvorbě a silikonové kuličky s nopky zabrání hromadění chuchvalců při praní svrchního oblečení.

Pračky vybavené funkcí „Bez žehlení“ nebo „Snadné žehlení“ mohou prát prádlo s velmi malým pomačkáním. Tohoto efektu dosahuje speciálním přístupem k cyklu odstřeďování. nízkými otáčkami, dlouhými pauzami a malým množstvím vody v nádržce.

READ  Praskání při vypouštění pračky

Astronauti na oběžné dráze řeší problém se špinavým prádlem důmyslným způsobem. Oblečení je shozeno z vesmírné lodi a shoří v horních vrstvách atmosféry.

První oficiálně patentovaná pračka byla vyrobena ze dřeva a skládala se z krabice s rámem, zpola naplněné dřevěnými kuličkami. Vložili dovnitř prádlo a prací prostředek a pomocí páky pohybovali rámem, který zase pohyboval kuličkami, které prádlo vázaly.

Pračky mají něco společného s původem výrazu „praní špinavých peněz“. Ve 30. letech 20. století využívali američtí gangsteři síť prádelen jako zástěrku pro své nelegální aktivity. Vydávali výnosy z trestné činnosti za výnosy z čištění oděvů a proměnili „špinavé“ peníze v „čisté“.

Výraz „mýdlová opera“ („soap“) se neobjevil náhodou. První televizní seriály a pořady pro ženské publikum se vysílaly v televizi v době, kdy ženy v domácnosti uklízely, žehlily a praly. Kromě toho se v televizi často objevovaly reklamy na čisticí prostředky (mýdla a prací prostředky), které měly přilákat divačky.

K dispozici je pračka pro svobodné mládence. Prádlo vyprané v takové pračce není třeba vůbec žehlit! Jde o to, že zařízení nemá buben: některé věci mohou být umístěny uvnitř kontejneru přímo na ramínkách (např. bundy a košile) a menší předměty (např. spodní prádlo a ponožky). na speciálních policích.

Jak odstranit vodní kámen

V devatenáctém století zabralo mytí dámských toalet spoustu času. Šaty byly předem roztřepeny, poté vyprány a usušeny odděleně, aby se látka nezkroutila. Po vyprání se oblečení opět sešije.

Jak odstranit vodní kámen z parního generátoru

Jak vybrat stropní sušičku prádla liana

Sušák na prádlo s rukama

Sušička prádla vlastníma rukama z plastových trubek

Rozdíl mezi napařovačem a napařovačem: který je lepší zvolit?

Jak vybrat sušičku prádla do domácnosti: tipy, možnosti

Ruční oprava parního stroje

Jak vybrat sušičku prádla: tipy, nejlepší modely, videa

Jak doma odstranit vodní kámen z parního stroje

Jak používat napařovač oděvů, pokyny

odstranit, vodní, kámen, pračce

Jak prát bílé ponožky doma

Jak připojit motor ze staré pračky

Jak rozebrat žehličku Tefal: návod, tipy

Stirkaved.© 2022. Aktivní odkaz je povinný při používání materiálů webu.

Proč jsou přihrádky spotřebičů špinavé?

Pračka neustále přichází do styku s vodou, ale to její prvky neochrání před některými nepříjemnými chybami:

 • Trvalá vlhkost ve stroji může vést ke vzniku plísní;
 • Tvrdá voda způsobuje, že se na povrchu pračky se sušičkou tvoří usazeniny vodního kamene;
 • Částice pracího prostředku a kondicionéru jsou zachyceny v kapsách na prací prostředek.

Všechny tyto nečistoty mají negativní vliv na praní: předměty nelze opláchnout a získávají zatuchlý zápach. Do bubnu se dostávají nečistoty a plísně ze žlabu, které ovlivňují celý mechanismus. Proto je nutné tyto plochy včas vyčistit a zabránit jejich opětovnému znečištění.

Jak odstranit vodní kámen z topného tělesa a vnitřních částí pračky

Pokud není pračka se sušičkou řádně udržována a není prováděna preventivní údržba, může dojít k poškození topného tělesa. Vadné topné těleso blokuje spotřebič. Prací cyklus nelze znovu spustit. Topné těleso přichází do trvalého kontaktu s vodou. Při zahřívání kapaliny se na povrchu prvku vytvářejí usazeniny solí kovů. Částečnému odstranění těchto nánosů napomáhá chemický přípravek Calgon nebo speciální filtr instalovaný ve vodovodním systému.

Praktické nástroje

K odstranění vodního kamene z pračky a sušičky lze použít prací prostředky, které jsou snadno dostupné v kuchyni. Za jednu z používaných látek se považuje kyselina citronová. Nalijte prací prostředek do speciální přihrádky a zapněte spotřebič do režimu ohřevu. Kyselina citronová, která přichází do styku s povrchem, odstraní z topného tělesa a bubnu vodní kámen a odolné usazeniny.

Nedoporučuje se čistit vnitřek spotřebiče současně s praním prádla. Roztok kyseliny citronové nebo jiných komerčně dostupných produktů, jako je ocet a jedlá soda, může způsobit nenapravitelné poškození tkanin. Množství prášku se vypočítá podle kapacity bubnu; na kilogram oděvů se používá 25-30 gramů kyseliny citronové.

Jak vyčistit pračku pomocí kyseliny citronové

Pokud potřebujete odstranit vodní kámen z pračky pomocí kyseliny citronové, musíte provést následující kroky. Jednu část prášku nasypte do násypky a druhou do nádoby s bubnem. Poté pračku se sušičkou zapněte na maximální teplotu vody. Odpojte spotřebič od sítě uprostřed cyklu na noc. Následující ráno vypusťte vodu a zkontrolujte, zda gumové těsnění a vypouštěcí hadice neobsahují hrubé částice.

Jak odstranit vodní kámen z pračky pomocí octa

Výše víte, jak vyčistit pračku pomocí kyseliny citronové, ale není to jediná věc, kterou můžete udělat. Ocet má dobrý účinek na pračku. Nalijte 1 nebo 2 šálky tohoto přípravku do zásuvky na prací prostředek. U domácího spotřebiče zvolte speciální režim s vysokou teplotou vody, předmáčením a extra praním.

Po praní s octem je třeba spustit cyklus máchání. Tento dodatečný postup může nepříjemný zápach ze spotřebiče zcela odstranit.

Jak vyčistit pračku pomocí jedlé sody

Obyčejná jedlá soda odstraní veškeré nečistoty uvnitř pračky. Postupujte takto:

 • Obsah se rozdělí na dvě stejné části, jedna se nalije do bubnu a druhá do zásobníku na prací prostředek. Spusťte spotřebič na vysoké otáčky s maximální povolenou teplotou vody.
 • Pro vnější čištění se používá následující roztok. V litru čisté vody rozpusťte malé množství prostředku na mytí nádobí a 100 g jedlé sody. Naneste pastu a vydrhněte ji zubním kartáčkem na znečištěné místo a po krátké době opláchněte čistou vodou.

Ocet a jedlá soda mohou mít pozitivní vliv na pračku. Pro přípravu pracovního roztoku se smíchá 100 g jedlé sody se 100 mililitry vody a vloží se do zásobníku na prášek. Nalijte do bubnu 1 šálek octa a spusťte spotřebič v jakémkoli dostupném režimu s maximální teplotou vody.

Speciální prostředky na odstraňování vodního kamene z praček

Pokud praní v pračce s kyselinou citronovou nedosáhne požadovaného účinku, je možné použít k čištění povrchů specializovanou chemickou látku. Sortiment pracích prostředků zahrnuje

 • Topperr 3004 německé výroby je ideální pro pračky a myčky nádobí Bosh. Dobře odstraňuje vodní kámen a další nečistoty.
 • Mycí prostředek Schnell entkalker (200 gramů v balení) působí obzvláště dobře na odolné usazeniny vodního kamene.
 • Magic power je produkt německé výroby, který je k dispozici ve formě prášku nebo gelu. Pomáhá vypořádat se s odolnými usazeninami vodního kamene na topném tělese nebo bubnu domácího spotřebiče.
 • Beckmann je univerzální chemický přípravek, který pomáhá odbourávat vodní kámen a usazeniny a pomáhá zbavit se nepříjemných pachů.
 • Doktor TEN z domácí produkce je k dispozici ve formě prášku. Tento levný přípravek účinně odstraňuje vodní kámen a další usazeniny v mnoha domácích spotřebičích.
READ  Jak odstranit zápach vlhkosti z pračky

Některé chemikálie, např. Calgon, nechrání pračku se sušičkou před usazováním vodního kamene. Tento produkt snižuje koncentraci solí kovů ve vodě.

Použití manuální metody

Aby nedošlo k ručnímu poškození pračky se sušičkou, je třeba zkontrolovat topné těleso. Při nepřetržitém používání se na topném tělese spotřebiče vytváří silná vrstva vodního kamene, kterou je obtížné odstranit pomocí chemikálií nebo improvizovaných prostředků. je lepší ji odštípnout ručně.

K rozbití struktury kamene nepoužívejte nůž; takový nástroj může poškodit povrch topného tělesa. Nejlepší je vyjmout topné těleso z pračky a namočit ho do roztoku profesionálního pracího prostředku. Pračku můžete také zbavit vodního kamene pomocí roztoku octa nebo kyseliny citronové.

Proveďte všechny operace v tomto pořadí:

odstranit, vodní, kámen, pračce
 • Odpojte vodiče od svorek, vyjměte topné těleso;
 • Omyjte topné těleso pod silným proudem vody, abyste odstranili čerstvý vodní kámen;
 • Připravte koncentrovaný roztok čisticího prostředku;
 • pro větší pohodlí vložte prvek do rozříznuté plastové láhve naplněné tekutinou.
 • Roztok účinné látky protřepejte a nechte jej přes noc nasáknout.
 • ráno opláchněte topné těleso proudem studené vody a očistěte jeho povrch měkkým hadříkem, během této doby musí být zcela zničeny všechny usazeniny.

Jak odstranit vodní kámen z pračky pomocí kyseliny citronové

Pravděpodobně nejjednodušším a nejsnadnějším způsobem odstranění vodního kamene z pračky je použití kyseliny citronové. V tomto případě postačí jeho nejjednodušší forma, potravinářská forma dostupná v místním obchodě s potravinami.

 • Při čištění kyselinou citronovou vyjměte oděvy z bubnu pračky se sušičkou předem.
 • Místo prášku přidejte roztok kyseliny citronové. Pokud jste tuto operaci ještě nikdy neprováděli, doporučuji poprvé naplnit 150-250 g. limoncello. Lze jej nalít přímo do nádrže.
 • Poté zavřete dvířka jako při běžném praní.
 • Je důležité zvolit nejteplejší a nejdelší prací cyklus. Nejvhodnější teplota je přibližně 70-95 °C. Spuštění praní.
 • V programu lze přednastavit dodatečné máchání, aby se na konci pracího cyklu lépe zlikvidoval zbytek pracího prostředku. Automatický cyklus odstřeďování není nutný a lze jej vypnout. Je také třeba vypnout režim předplachování, aby se čisticí prostředek při spuštění nevyplavil do odtoku.

V závislosti na zvoleném programu může oplachování trvat 1 až 2,5 hodiny. Na závěr je třeba pečlivě prohlédnout límec pračky a otřít jej. Po tomto postupu je také nutné vyčistit filtr za malými dvířky ve spodní části pračky se sušičkou. viz níže.

Tip: Každých tři až šest měsíců doporučuji ošetření proti vodnímu kameni s použitím až 150 g kyseliny citronové. Tím se pračka udržuje v dobrém provozním stavu, zabraňuje se usazování usazenin na vnitřních částech a zabraňuje se nadměrné spotřebě energie během provozu.

Jak vyčistit pračku od zápachu?

Nepříjemné pachy jsou dalším problémem, se kterým se může setkat každá hospodyňka. Je to velká nepříjemnost, protože se šíří nejen v koupelně, ale otravuje i celý byt. Příčin takového zápachu může být celá řada:

 • Pokud je použit nekvalitní prací prostředek nebo klimatizace, jeho částice se snadno nedostanou ven a hromadí se na vnitřních částech spotřebiče.
 • V zásuvce na prací prostředky se tvoří usazeniny prášku.
 • Plísně a houby ve znečištěném práškovém kanálu do bubnu. Můžete ji odstranit pomocí smetáčku nebo si zavolat odborníka, protože ne vždy je možné ji odstranit svépomocí, protože je obtížné se k ní dostat.
 • Ucpaný odtokový filtr „ukládá“ velké množství nečistot, vlasů a textilních vláken, které časem začnou zapáchat.
 • Vodní kámen na topném tělese vede nejen k poruchám, ale také k nepříjemnému zápachu.
 • Ne vždy jsou příčinou zápachu v koupelně spotřebiče. Pokud je byt velmi vlhký, může to způsobovat nepříjemné pachy. Nejprve zjistěte, jak se zbavit vlhkosti v bytě. Pokud to nepomůže, můžete se zamyslet nad tím, jak pračku vyčistit.
 • Pokud udržujete pračku v bezvadné čistotě, mohou být viníkem umyvadla, vany a sprchy. Výměna vodovodního potrubí je obtížná, ale je možné zabránit pronikání zápachu do stroje. Jednoduše připojte hadici k odtoku tak, aby měla tvar podkovy, a umístěte ji 50 cm nad podlahu.

Těmto problémům předejdete tím, že budete spotřebič udržovat v čistotě, odstraňovat z něj nečistoty a usazeniny a používat kvalitní mycí prostředky a prostředky na mytí nádobí. Pokud však vaši pračku napadají nepříjemné pachy, můžete udělat několik věcí, které vám pomohou se jich zbavit:

 • Kyselina citronová. Jak vyčistit pračku pomocí kyseliny citronové? Přístroj bude vonět svěže, pokud dáte 3-4 lžíce kyseliny citronové do nádoby s práškem a necháte ho běžet 2-3 hodiny na vysokoteplotním cyklu.
 • Soda. Proti nejodolnějším zápachům lze použít půl balíčku jedlé sody. Nasypte ji do přihrádky na prášek a vyperte při 30 stupních Celsia, poté proveďte druhé praní, ale s 1 lžící octa při 60 stupních Celsia. Po dokončení buben vyvětrejte.
 • Ocet. Opatrně s octem při čištění pryžových dílů. Nalijte 2 lžíce octa do zásobníku, zapněte cyklus na 90 stupňů. Po 10-15 minutách stiskněte tlačítko pauza a nechte spotřebič asi hodinu stát. Ocet se postará o odstranění nečistot a zápachu. Poté pokračujte v mytí a nakonec otřete zbývající části a vyčistěte filtr.
 • Horká voda. Jeden ze způsobů, jak se vypořádat s mírným zápachem: stačí, když pračka po dobu 3 hodin běží na 90 stupňů C na několik minut naprázdno. Mytí pomáhá zbavit se bakterií a živých organismů, které vytvářejí zápach.

Abyste omezili poruchy a technické závady na minimum, je nutné spotřebič pravidelně servisovat. Abyste se vyhnuli případným otázkám ohledně čištění pračky, dodržujte tato preventivní opatření:

 • Po mytí nezavírejte těsně dvířka.
 • Nenechávejte špinavé prádlo v bubnu příliš dlouho.
 • Nezapomeňte mokré prádlo poté pověsit na suché místo.
 • Koupit koš na prádlo s dobrým větráním.
 • Po umytí otřete zbytky vody z těsnicí gumy.
 • Nepoužívejte příliš mnoho prášku a vyhněte se levným a nekvalitním značkám.
 • Před vložením oblečení do pračky si zkontrolujte kapsy, abyste se ujistili, že cizí předměty nezpůsobí poruchu.

Pokud budete dodržovat tato jednoduchá pravidla pro používání a čištění pračky, měli byste být schopni používat pračku po dlouhou dobu.

| Denial of responsibility | Contacts |RSS