Jak se zbavit žloutnutí vnější strany lednice

Nejnepostradatelnějším kuchyňským spotřebičem je lednice, která musí být vždy dokonale čistá, protože v ní vy i vaše děti uchováváte potraviny a konzumujete je. Tento domácí spotřebič je třeba čistit s maximální opatrností, aby nedošlo k poškození vnitřního povrchu spotřebiče, ale také k ochraně potravin před chemickými produkty. Vnitřek chladničky je nyní obvykle vyroben z plastu. Nebojí se alkalických roztoků a kyselin a bezpečně snášejí vysokou vlhkost, ale časem začne atraktivní sněhobílý vzhled panelů žloutnout. Mnoho žen v domácnosti si klade otázku, jak vyčistit vnitřek chladničky od zažloutnutí, aby bylo bezpečné a účinné. Dnes vám řekneme, jak rychle a bezpečně vyčistit ledničku od žloutnutí uvnitř i zvenčí pomocí lidových prostředků.

odstranit, zažloutnutí, vnější, části, chladničky

V dnešním světě je plast všudypřítomný. používá se na výrobu spotřebičů, kuchyňského nádobí, interiérových dekorací, hraček. Sněhově bílý vzhled plastu je velmi atraktivní, ale vlivem slunečního záření a dalších faktorů začne slavnostní vzhled materiálu blednout a žloutnout. Ani časté a důkladné čištění vám nepomůže se problému vyhnout, takže budete muset materiál vybělit, abyste se zbavili žloutnutí.

Příprava laminátu na bělení

Příprava povrchu jednotky před bělením. Především:

odstranit, zažloutnutí, vnější, části, chladničky
 • Odpojte spotřebič ze zásuvky.
 • Odmrazování chladicího prostoru.
 • Vyjměte všechny potraviny z chladničky.
 • Odstraňte všechny stávající kontejnery, regály a police.
 • Odstraňte všechny malé části. Namočte je přes noc do speciálního roztoku.

Jak vyčistit vnitřek chladničky s mrazničkou?

Než se pustíme do čištění, uvedeme si několik základních pokynů:

 • Vnitřní prostor spotřebiče udržujte stále čistý:
 • Denně kontrolujte, zda se na ní nehromadí drobky, kapky a stříkance. Případné nečistoty, mastnotu nebo kapky tekutiny ihned odstraňte vlhkým hadříkem.
 • Alespoň jednou týdně otřete z dveří mastnotu a otisky prstů.
 • Neodkládejte špinavé nádobí na police.
 • Pravidelně kontrolujte čerstvost potravin. Vyřazení zkažených potravin.
 • Všechny potraviny uchovávejte v uzavřených nádobách.
 • Jednou za 2 až 3 měsíce umyjte chladničku. S čištěním nečekejte déle než 1 měsíc.

Důležité! Časté vlhké čištění může zpomalit rychlost žloutnutí.

Čím umýt ledničku?

 • Všechny vyjmuté police, nádoby, regály, uzavřené přihrádky a rošty umyjte v teplé vodě a tekutém mycím prostředku. Poté prvky spotřebiče opláchněte, nechte vodu odtéct a přirozeně je vysušte. Pokud jsou části spotřebiče potřísněné, namočte je do vlažné mýdlové vody, nechte tekutinu působit a poté je umyjte.
 • Vnitřek chladničky by měl být vyčištěn přípravkem, který nepoškodí vaše tělo ani potraviny. Řešením může být:
 • Mýdlový roztok. Rozpusťte malé množství pracího mýdla v horké vodě. Opláchněte vnitřek chladničky teplým roztokem. Věnujte pozornost všem záhybům a rohům tmelu. Vše by mělo být zářivě čisté, aby se bakterie neměly šanci rozšířit.
 • Jedlá soda. Zřeďte přípravek ve vodě do konzistence kefíru. Namočte do směsi kousek gázy, přiložte ji na znečištěné místo a nechte ji asi 30 minut působit. Kontaminované místo otřete a opláchněte čistou vodou.
 • Jablečný mošt. Zřeďte 1 šálek jablečného moštu v 1 litru teplé vody a měkkou houbičkou otřete povrch spotřebiče. Opláchněte všechny police a povrchy čistou vodou.
READ  Jak šít s elektrickým šicím strojem

Důležité! K tomuto účelu můžete použít také vysavač.

Proč plast žloutne

Stejně jako všechny syntetické polymery, i plasty oxidují se vzdušným kyslíkem. Tato chemická reakce se nazývá oxidační rozklad. K tomu dochází pomalu, ale nepřetržitě. V důsledku toho plastový materiál časem zežloutne, zkřehne a vydává zvláštní zápach v důsledku vzniku látek obsahujících kyslík, jako jsou aldehydy, ketony nebo karboxylové kyseliny, během oxidačního procesu.

Za účelem ochrany polymeru před oxidací se ve výrobě přidává malé množství stabilizátoru (antioxidantu). Postupem času se stabilizátor opotřebovává a polymer se začíná rozkládat.

Rychlost této reakce závisí na teplotě. čím vyšší je teplota, tím rychleji proces probíhá, na přítomnosti vzduchu. bez něj reakce neprobíhá, a také na světle. sluneční světlo reakci urychluje.

Jak vybělit zažloutlý plast?

Pokud plast žloutne, nezoufejte. Není snadné odstranit zažloutnutí, ale můžete použít místní prostředky. Existuje několik způsobů, jak odstranit žloutnutí plastů.

Metoda S pracím mýdlem. Nastrouhejte na hrubém struhadle půl kostky mýdla na praní a přidejte sklenici teplé vody. Počkejte, dokud se připravený roztok nezmění v pastovitou hmotu. Naneste jej na zažloutlé plochy a nechte 30 minut působit, poté skvrny vydrhněte tvrdou houbou a opláchněte teplou vodou. V případě potřeby proces několikrát opakujte.

Metoda Na měkký hadřík lze nanést malé množství ethanolu a otřít jím problematická místa. Ethylalkohol je vhodný zejména k ošetření žloutnutí způsobeného slunečním zářením.

K čištění oken lze použít také směs pracího prášku a jedlé sody. Obě složky smíchejte ve stejném poměru (po jedné polévkové lžíci) a zalijte 0,5 l teplé vody. Rozpusťte prášek a krystalky jedlé sody ve vodě, roztok naneste houbou na okenní rámy a parapety, nechte působit delší dobu (6-8 hodin) a opláchněte čistou vodou. Tato metoda je vhodná také pro odstranění žlutých usazenin na chladničce.

Dobrým a rychlým způsobem, jak vybělit zažloutlé plasty, je použití autokosmetiky, která je k dostání v prodejnách autokosmetiky. Plast nejen umyje, ale také osvěží. Přípravky ve spreji mohou pomoci obnovit plast, zatímco leštidla a čisticí prostředky mohou pomoci udržet jeho vzhled jako nový po delší dobu.

READ  Jak zastrčit nit do strojního bratra

Metoda Zažloutlá místa lze odstranit pomocí ubrousků používaných k péči o počítačové vybavení. Namočené ve speciálním roztoku nepoškozují povrchy.

Způsob, jakým může peroxid vodíku odstranit zažloutnutí. Stačí nalít malé množství na houbičku a otřít všechna zažloutlá místa. Postup lze opakovat 3 až 4krát. Účinek se jistě projeví!

Jak odstranit žloutnutí z plastu pomocí acetonu. Tato metoda je však velmi agresivní. Proto se ujistěte, že jste testovali na nenápadné ploše plastu.

Tajemství rozjasnění zažloutlých plastů je mnoho. Důležité je čistit zodpovědně, aby nedošlo k poškození výrobku. Je vhodné začít méně škodlivým a šetrnějším přípravkem.

Příprava na bělení

Před bělením odpojte spotřebič od elektrické sítě. Počkejte, až se mrazicí prostor odmrazí, a vyprázdněte chladničku s mrazničkou.

Vyjměte také všechny police, nádoby a regály, které jsou uvnitř chladničky. Je třeba odstranit všechny drobné části. Předem je třeba připravit speciální roztok a namočit jej do něj přes noc.

Ujistěte se, že jste vyčistili a vydezinfikovali odtok v zadní části spotřebiče.

Jak se zbavit žloutnutí ledničky?

Očistěte vyjmuté části vodou a mycím prostředkem na nádobí; vnitřek chladničky umyjte vodou a octem (nebo jedlou sodou); na dno chladničky položte hadřík nebo kuchyňskou utěrku, aby se vsákla voda, která může při mytí odkapávat. Znovu nainstalujte všechny umyté a vysušené prvky.

Užitečné tipy

Chladnička potřebuje pravidelné a důkladné čištění. Pravidelně ji omývejte, abyste snížili pravděpodobnost zežloutnutí povrchu.

Nepoužívejte agresivní nebo abrazivní přípravky. Mají negativní vliv na plast.

K čištění používejte houbičky, utěrky, žínky nebo bavlněné polštářky. Udržujte je měkké, aby na povrchu nezanechaly další škrábance.

Pravidelná péče o všechny části chladničky zabrání tvorbě sytě žlutých usazenin. Pokud se však problém vyskytne, vyplatí se použít některý z tradičních prostředků. Nejdůležitější je předem si chránit ruce gumovými rukavicemi.

Instruktážní video. Čištění žlábku po odmrazování

Co dělat, aby rukojeti chladničky nežloutly?

Následující pokyny k péči je dobré si zapamatovat:

 • nepoužívejte tabákové výrobky v blízkosti plastových bílých předmětů. Pryskyřice se přilepí k povlaku a pevně se zapracuje do struktury.
 • Chraňte okenní parapety před slunečními paprsky. Udělejte to tak, že na ně položíte dekorativní látky. To může doplnit interiér místnosti a chránit plast před UV zářením.
 • Nezapomeňte na pravidelné čištění. Není vždy nutné ošetřovat nátěr různými čisticími prostředky pro domácnost, postačí běžné otření vlhkou houbou. Vezměte prosím na vědomí, že to vždy nezabrání žloutnutí povrchu, protože barva se může změnit vlivem jiných faktorů.
 • Měly by se používat čisticí prostředky na sklo, gel na mytí nádobí a tekuté mýdlo. Je důležité pečlivě číst obsah a dávat přednost výrobkům, které neobsahují vosk.
 • Zbytky pěny byste měli vždy opláchnout, jinak hrozí riziko vzniku šmouh. Voda to zvládne, ale ne vždy je možné stopy odstranit ihned.
 • Speciální čisticí sprej vytváří ochranný film, který dlouhodobě méně špiní.
READ  Jak opravit promáčklinu na dveřích chladničky

Jak často byste měli čistit chladničku??

Zdánlivě jednoduché. ledničku byste měli mýt tak často, jak se zašpiní. Ale tady je důležitý bod. Abyste snížili četnost a závažnost znečištění, doporučujeme spotřebič vždy čistit.

Pravidelně kontrolujte čerstvost potravin

 • Každý den při vkládání a vyjímání potravin z lednice zkontrolujte, zda uvnitř nejsou skvrny, kapky nebo drobky. Je mnohem snazší odstranit novou špínu než čistit dva nebo tři týdny zasychající skvrny.
 • Jednou týdně vyčistěte všechny police v chladničce. Můžete to udělat postupně. Například dnes nejprve vyprázdníte jednu polici, vytřete ji a pak vše vrátíte zpět. Další den pracujete na druhé úrovni a tak dále.д. To usnadňuje udržování čistoty a snižuje namáhavost čištění chladničky.
 • Jakmile se skvrna objeví, otřete ji! Při ukládání hrnců nebo jiného nádobí dbejte na to, jak jsou čisté. Čím pozornější dnes budete, tím méně časté bude závěrečné čištění. Nezapomeňte, že při tomto hromadném čištění byste měli spotřebič odpojit od napájení, zcela jej vyprázdnit a vyjmout všechny zásuvky, přihrádky a výsuvy. Pak je musíte zvlášť umýt a usušit. Generální úklid je vhodné provádět alespoň jednou měsíčně.

Alespoň jednou za měsíc proveďte důkladnou revizi chladničky

Návrhy na manipulaci s chladničkou

Několik rad zkušených hospodyněk vám pomůže umýt lednici co nejrychleji a nejdůkladněji:

 • Obklad z jedlé sody může pomoci odstranit odolné skvrny. Rozpusťte jedlou sodu ve vodě na hustou pastu.
 • Získaný roztok se hojně nanese na kus látky, která se poté rozetře na skvrnu. Po pěti minutách obklad odstraňte a povrch otřete čistou vlhkou houbou.
 • Stopy po nálepkách z dveří a stěn chladničky snadno setřete vatou hojně navlhčenou lihem.
 • Při čištění vnější části chladničky nezapomeňte na mřížku v zadní části. Je důležité pravidelně odstraňovat prach, který se na mřížce nahromadil (pomůže vysavač nebo smeták), jinak se může zkrátit životnost spotřebiče.

Leštidlo na nábytek nanesené na ledničku si zachová svůj lesk a třpyt co nejdéle.

| Denial of responsibility | Contacts |RSS