Nepříjemný zápach v pračce: co ho způsobuje a jak ho odstranit

Konstrukce pračky má stagnující body. Zde se s oblibou množí kolonie bakterií, plísní a hub. Tyto mikroorganismy se hromadí a zanechávají čerstvě vyprané prádlo v bubnu zapáchající a špinavé.

Co dělat, když je v pračce nepříjemný zápach. jak se ho zbavit?? Nejprve zjistíme, co je příčinou problému.

Jak se zbavit zápachu?

V boji proti nežádoucímu zápachu pomáhá především odstranění zdroje zápachu, což znamená vypláchnout pračku od nečistot pracím prostředkem s obsahem chlóru a nechat ji 24 hodin otevřenou. Doporučuje se postup neodkládat, protože jakékoliv prodlení by mohlo kdykoliv vést k poškození výrobku. Především se toto doporučení týká těch, kteří se čištěním výrobku nikdy nezabývali.

Jako profesionální prádelna nebo čistírna doporučujeme pračku dezinfikovat přípravky typu Domestos. Postup je jednoduchý: nalijte směs do kyvety a spusťte mycí cyklus. Veškeré nepříznivé prostředí ve spotřebiči odumře a odejde do kanalizace, čímž se vyčistí vnitřní části: hrdla, vypouštěcí ventil a prostor mezi nádrží a bubnem.

Agresivní složky chlorového bělidla zničí zápach v pračce a aktivně rozpustí plak a sliz, ale mají negativní vliv na vnitřní části pračky. Proto byste ji neměli čistit příliš často. Zvažte šetrnější způsob čištění spotřebiče.

Kyselina citronová

Zápach z pračky lze snadno odstranit pomocí levných alternativních prostředků. Můžete se ho zbavit pomocí kyseliny citronové.

Lidové prostředky k odstranění nepříjemných pachů

Existuje mnoho lidových prostředků na odstranění nepříjemných pachů z pračky. Přísady pro recepty jsou k dispozici v každé domácnosti.

Chcete-li odstranit vodní kámen, postupujte podle následujícího postupu: Do vyjímatelné nádoby přidejte 200 g práškové kyseliny citronové a spusťte stroj při 90 °C. Jakmile uslyšíte tyto zvuky, vypněte spotřebič a vypláchněte odtok. Poté spotřebič restartujte na stejném programu. Poté je třeba pryžové prvky důkladně zkontrolovat, zda na nich nejsou úlomky vodního kamene. Otřete vnitřek bubnu do sucha a zkontrolujte odvodňovací systém.

Ocet o koncentraci 9 % pomůže neutralizovat nepříjemné pachy. Přibližné množství tekutiny. půl sklenice. Praní ve varném programu.

Ze spotřebiče může být cítit benzín, aceton, parafín, nafta nebo zkažený olej, který lze obtížně odstranit. Vložte do nádoby polovinu balení jedlé sody a spusťte praní na nízkou teplotu. Po umytí se jedlá soda nahradí 250 ml 9% octa. Poté se provede další cyklus čištění bez jakýchkoli látek, po kterém se musí spotřebič nechat vyvětrat.

odstranit, zápach, automatické, pračky

Zbavte se usazenin vodního kamene na kovových částech pomocí brambor, které obsahují velké množství kyseliny šťavelové. Kousek čerstvé brambory se nasype se solí a použije se k otření kovových částí.

READ  Pračka Indesit nechce čerpat vodu

Účinnou metodou neutralizace přemnožení plísní je použití síranu měďnatého. Látku použijte jako hmoždíř, přibližně 30 gramů prášku na litr vody. Získanou směsí vypláchněte vnitřní prostor pračky včetně přihrádek na prací prostředky. Poté je třeba nechat přístroj dva dny stát a následně je proces čištění prázdný.

Odpadní vody lze v domácnosti čistit pomocí žíravé sody. Roztok se připraví podle následujícího vzorce: do desetilitrového kbelíku z pevného plastu se přidají 2 kg prášku a poté se do něj nalije 7 litrů vody. Všechny přísady míchejte, dokud se nerozpustí. Nakonec se nádoba zahřeje na teplotu 60 stupňů. Při manipulaci s žíravinou je nutné používat ochranné brýle a gumové rukavice. Vylijte 3 až 4 litry čisticího roztoku do odtoku a zbylou tekutinu uchovávejte v kanystru po dobu jednoho týdne.

Jak odstranit zápach z pračky vyčištěním problematických míst

Než začnete čistit místa pračky, kde se nahromadily nečistoty, musíte posoudit závažnost situace. Pokud to děláte poprvé po dlouhé době, je nepravděpodobné, že budete potřebovat chemický lék. Zde je několik metod pro důkladné čištění nepřístupných míst v pračce, kde se hromadí nečistoty a nadměrná vlhkost.

Jak se zbavit plísňového zápachu v pračce: odstranění nánosu na těsnicí gumě

Těsnění automatické pračky je velmi složité zařízení, které nelze odstranit bez poškození. Zde je nutné jednat na místě. K tomuto účelu je ideální použít profesionální čisticí prostředek nebo si vystačit s tradičním čisticím prostředkem na bázi chlóru. Zápach odstraníte tak, že ho nalijete do prasklin ve žvýkačkách a necháte ho tam několik hodin působit. Poté pomocí kartáče nebo houby odstraňte zbývající nečistoty.

Vyčistěte zásobník na prášek

K tomuto účelu můžete použít také tekuté bělidlo, např. „Belize“. Stačí naplnit vnitřek dílu chemickou látkou a nechat jej 1 hodinu působit. Poté nádrž důkladně vypláchněte.

Zkontrolujte vypouštěcí hadici automatické pračky se sušičkou

Tato část se u každé automatické pračky nevyrábí stejně. Některé modely se připevňují uvnitř krytu, jiné se šroubují do viditelné části. Jakmile pochopíte, jak odpojit hadici, pokračujte v čištění hadice od plísní, kalů a jiných usazenin:

 • Naplňte odtokovou hadici mycím prostředkem (stačí jakýkoli mycí prostředek).
 • Pečlivě očistěte v obou směrech pomocí drátu.
 • Podržte hadici u kohoutku a opláchněte ji pod tekoucí vodou.
 • Pak jej přišroubujte na místo.

Odstranění nepříjemných pachů z filtru pračky

Filtr čerpadla pračky je obvykle umístěn na přední straně spotřebiče, takže není obtížné se k němu dostat. V tomto spotřebiči se často hromadí drobné nečistoty, chlupy a nepříjemný zápach, a pokud se dlouho nekontroluje, vytvoří se kal. Po otevření krytu nezapomeňte vypustit zbytkovou vodu spuštěním hadice do nádoby s nízkými stěnami. Poté odšroubujte čerpadlo ostřikovače a opláchněte ho pod tekoucí vodou (můžete i saponátem), odstraňte všechny jemné nečistoty a otřete ho do sucha.

Odstraňte vodní kámen z topného tělesa a nepříjemné pachy z pračky

Aby bylo možné topné těleso vyčistit, je třeba spotřebič zcela rozebrat a vyčistit všechny součásti, které se podílejí na procesu mytí. Vodní kámen lze z topného tělesa odstranit mechanicky i chemicky. Doporučujeme podívat se na video návod, jak se snadno zbavit plaku za 10 minut.

Plíseň v pračce: jak se jí zbavit

Pokud je v koupelně cítit zatuchlina nebo výrazný „zápach“ přímo z pračky, pračka není větraná. Vlhkost ve spojení se špatným osvětlením vytváří ideální prostředí pro rozvoj hub a plísní, které způsobují zápach. Odvětrání bubnu pračky po praní sníží riziko růstu mikroorganismů.

READ  Tlumič vibrací pro pračku

Kvůli špinavému prádlu, které bylo v bubnu delší dobu, může vzniknout plesnivý zápach. Na věci, které je třeba prát, je lepší koupit speciální koš.

Jak se zbavit nepříjemných pachů v pračce? K tomu budete potřebovat jeden:

 • Zkontrolujte, zda na bubnu a těsnění nerostou houby.
 • Pokud byl problém zjištěn, je třeba je vyčistit pomocí houby a odstraňovače plísní.
 • Pokud nemáte k dispozici speciální prostředky, můžete použít roztok octa nebo jedlé sody připravený v poměru ½ šálku látky na 1 litr vody.
 • Po ošetření musí být spotřebič spuštěn na maximální teplotu.
 • Po dokončení procesu je třeba nechat buben několik hodin vyvětrat.

Pokud se vám nedaří najít nahromaděnou plíseň, proveďte praní „bez prádla“ při vysokých teplotách přidáním roztoku jedlé sody nebo octa do zásobníku na prášek.

Zdroje zápachu

Během každého praní se nečistoty, prací prostředek a gelové částice usazují v různých částech pračky, zejména při praní při nízkých teplotách. Ty se postupně množí, nejčastěji v nádobě s práškem, v hadici a vytvářejí hustý zbytek, který vydává hnilobný zápach. Nepříjemný zápach z prádla a oblečení po praní. Hrozbu představuje také šíření bakterií.

Pračka proto vyžaduje pravidelné čištění:

 • Při rozhodování, jak se zbavit zápachu z pračky, se zaměřte na nejhorší místa spotřebiče.
 • Odstraňte pryžové těsnění dveří, vyčistěte prostor pod ním.
 • Odstraňte zbytky pracího prostředku, aviváže nebo změkčovadla.
 • Odstraňte z bubnu zbytky vody nebo nečistot.
 • Vyčistěte filtr, který zachycuje vlasy a věci zapomenuté v oblečení.

Jak správně rozebrat pračku se dozvíte v návodu k použití. Neposkytuje však rady, jak odstranit nepříjemné pachy z pračky. Zde je několik metod, jak ji odstranit doma.

Plíseň, vlhký zápach

Příčinou plesnivého a vlhkého zápachu v pračce jsou bakterie, plísně a vlhkost. Bělící prostředky mohou pomoci při jeho potlačení, zabránit jeho šíření v domácnosti a infikování pračky.

Při čištění je jedním z nejdůležitějších kroků důkladná dezinfekce vnitřního prostoru pračky. Tím se odstraní bakterie, plísně a spory a spotřebič zůstane svěží. Jednou za měsíc dezinfikujte:

odstranit, zápach, automatické, pračky
 • Otřete vnitřek pračky se sušičkou vlhkým hadříkem.
 • Nastavte prací cyklus na 90ºC.
 • Přidejte obvyklé množství pracího prostředku nebo gelu 1 polévkovou lžíci (0,15 oz) do pracího prostředku. Chlorové bělidlo.
 • Naplňte prázdný stroj vodou.
 • Zastavte prací cyklus a nechte pračku asi 15-20 minut stát, aby se odstranily případné plísňové usazeniny.
 • Ukončení cyklu.

Zápach z odtoku

Pokud z pračky vychází nepříjemný zápach, může to být důsledek špatně nainstalovaného a netěsného sifonu. Pořiďte si kvalitní sifon s těsnícím uzávěrem.

Znečištěná odpadní voda bude unikat do potrubí a díky kvalitnímu těsnění nezanechá žádný zápach. Staré sifony nemají těsnění, což je příčinou zápachu z pračky a prádla.

Nepříjemný zápach z bubnu

Zápach z bubnu je častým problémem. To lze odstranit vložením sáčku s kyselinou citronovou do nádrže místo pracího prášku. Otočte cyklus na 90 ºC.

Po vyčištění kyselinou citronovou se vyčistí nejen vnitřek bubnu, ale částečně i těsnění, kondicionér a nádoby na prášek.

READ  Jak odstranit mastnotu a nečistoty z varné desky

Zápach při vypouštění vody

Příčinou zatuchlého zápachu nemusí být vždy samotná pračka. Příčinou zápachu může být hadice na odtoku vody. Proč je vhodné pravidelně kontrolovat jeho stav.

Vše o odstraňování nepříjemných pachů z pračky

Je chybou si myslet, že tento problém mají pouze staré spotřebiče. I nová pračka může několik týdnů po zakoupení vydávat nepříjemný zápach, pokud o ni není řádně pečováno. Ať už se jedná o plíseň, hnilobu nebo zatuchlinu, je ve skutečnosti způsobena přemnožením mikroflóry. A v takovém množství se objevuje pouze v případě, že jsou ignorovány základní pokyny pro péči. Zde jsou některé z nejčastějších příčin takového zápachu.

 • Zavřené dveře. Při praní zůstává uvnitř odstředivky vlhkost, která v uzavřeném prostoru vytváří skleníkový efekt. Vlhké a teplé prostředí je ideálním „domovem“ pro nejrůznější mikroorganismy včetně plísní a hub.
 • Neustálé praní při nízkých teplotách. Rychlé a úsporné režimy jsou určeny pro praní prádla při teplotě nižší než 40˚C. Prášky, zejména ty levné, se v těchto podmínkách špatně rozpouštějí. Na spodní straně zařízení se vytvoří „skvrny“ od prášku a usadí se v nich bakterie. Většině mikroorganismů teplá voda nevadí, ale daří se jim a množí se.
 • Používání levných čisticích prostředků. Levné prací a oplachovací prostředky jsou méně rozpustné, a proto neobsahují žádné látky na odstraňování vodního kamene. Nerozpuštěné zbytky se usazují na vnitřní straně stroje a mohou být zdrojem mikrobiální flóry.
 • Špinavé prádlo uvnitř pračky. Na znečištěném prádle praném v pračce se velmi rychle vyvíjejí mikroorganismy, zejména pokud není nádrž po předchozím praní vysušena v bubnové sušičce.
 • Znečištěné vypouštěcí a sací filtry. Zachycují a hromadí se v nich velké množství nejrůznějších nečistot. V těchto filtrech se daří mikroorganismům, pokud nejsou včas vyprázdněny.
 • Nedostatek pravidelné údržby pračky. Zásobník na prášek a jeho sedátko je třeba opláchnout, otřít a osušit. Pryžové těsnění na dvířkách by se mělo po každém mytí otřít do sucha. Pokud se tak nestane, mohou se na těchto površích usídlit kolonie mikrobů, které se rychle množí.
 • Spousta prádla s různými předměty v kapsách. Papír, látky, cigarety atd. se při zpracování rozpadají a jejich zbytky se usazují na vnitřním povrchu stroje.

Tyto příčiny nejčastěji způsobují hnilobný nebo zatuchlý zápach vycházející ze spotřebiče. Všechny jsou tak či onak způsobeny nesprávným používáním spotřebiče, takže je poměrně snadné situaci sami napravit.

Důležité zprávy

Pračky všech značek. Miele, Electrolux, Candy i jiných. mohou snadno zapáchat zatuchlinou, plísní nebo hnilobou, pokud zůstanou dvířka zavřená a buben není uklizený.

Zbavte se nepříjemného zápachu vypráním stroje a použitím alternativních preventivních opatření. Nebo se obraťte na opraváře.

odstranit, zápach, automatické, pračky

Odhalit a odstranit byť jen jednu příčinu je vždy obtížnější než pravidelná údržba. Podívejte se na videa a fotografie. ze strojů musíte odstranit několik litrů vodního kamene a nečistot. Zejména v domácnostech, které získávají vodu ze studny, je voda ze studny.

| Denial of responsibility | Contacts |RSS