Kohoutek nelze otevřít

Někdy nelze chladič odvzdušnit z jednoho prostého důvodu. kohoutek je zkorodovaný. V této situaci je důležité nespěchat. Při použití příliš velké síly může dojít k vytržení závitů. Pak zavolejte opraváře.

Zkuste změkčit rez namočením závitů do parafínu nebo WD-40. Po nanesení roztoku počkejte 5-10 minut. Znovu otočte šroubem. Nyní by měla ustoupit. Abyste předešli opakování problému, otočte ventil jednou nebo dvakrát ročně tam a zpět.

Správné odvzdušnění radiátoru

Doporučujeme: Jak se zbavit koronaviru. rychlé a snadné způsoby

Jak vypustit vzduch z radiátoru pomocí Mayevského ventilu

Před vypouštěním vzduchu je lepší pod Maevského kohout umístit nádobu (umyvadlo nebo kbelík) a kohout zakrýt krytem. (Při odvzdušňování pod tlakem může dojít k vystříknutí vody).

 • nasměrujte otvor na těle vodovodního kohoutku do umyvadla nebo jiné připravené nádoby. Je důležité přiblížit nádobu co nejblíže k vodovodnímu kohoutku, aby nedocházelo k rozstřikování vody na stěny a podlahu.
 • Pomocí speciálního klíče nebo plochého šroubováku začněte vyšroubovávat dorazový šroub na těle ventilu proti směru hodinových ručiček. Důležité: otáčejte klíčkem velmi pomalu
 • Ozve se syčení a charakteristický zvuk unikajícího vzduchu.
 • Kohoutek nechte otevřený tak dlouho, dokud se vzduch nevytlačí a voda nezačne proudit nepřetržitě tenkým proudem.
 • Ve směru hodinových ručiček plynule zavřete kohoutek pomocí klíče.

Další varianta ručního odvzdušnění

Tento ventil vyrábějí stejné společnosti jako automatické ventily. Má také zástrčku, ale její design je mírně odlišný. Součástí je také rukojeť. Jeho použití je rozhodně pohodlnější než použití klíče. Princip fungování je stejný: otočte se na jednu stranu, kužel se oddálí od otvoru, vzduch uniká. Otočte se v opačném směru, zavřete otvor.

Jedná se o další ruční odvzdušnění. K dispozici je také dorazový kužel, ale v trochu jiném tvaru

Něco málo o cenách. Cena kohouta Maevského 1,2-1,5. Ostatní typy ručních ventilů. od 2. Kolik může stát nejdražší, je těžké říci, ale existují modely „za starých časů“, které nabízejí ke koupi za 20 000 Kč.

odvzdušnit, radiátor, pomocí, maevského, ventilu

Příčiny vzniku vzduchových kapes v chladiči

Jak vypustit vzduch z radiátoru pomocí Mayevského ventilu

Ventil Mayevsky je navržen pro snadné odvzdušnění. Jedná se v podstatě o jakýsi ventil na chladiči, který vypouští vzduch. To můžete snadno provést sami. U radiátorů se nachází v horní části boční stěny nejvzdálenější části. Podívejme se, jak vypustit vzduch z chladiče pomocí kohoutku v bytě.

Pro zjednodušení ovládání jsou k dispozici speciální odnímatelné rukojeti, které jsou umístěny na vnitřní kovové části ventilu. Pokud máte jeden z nich, je odvzdušnění topného systému poměrně snadné. Pokud není rukojeť, může být uprostřed kohoutku výřez pro šroubovák.

Pod Maevského ventil umístěte nádobu o objemu 0,5 až 1 litr. Po odšroubování bude unikat vzduch. Poté do nádoby s charakteristickým syčením proudí vzduch smíchaný s vodou. Počkejte, až z kohoutku vytéká čistá voda, a zavřete jej.

READ  Jak natočit vlasy pomocí fénu a hřebenu

Odvzdušnění chladiče přes Mayevského ventil.

Pokud ventil Maevsky nemá rukojeť a nemůžete použít šroubovák, budete potřebovat klíč vhodné velikosti. Vhodná je také rozvodná láhev nebo plynová láhev.

 • Omotejte povrch radiátoru hadrem nebo látkou a postavte pod něj nádobu s vodou.
 • Pomalu vyšroubujte kohoutek, dokud neucítíte pohyb vzduchu nebo syčení. Nesnažte se ho vyšroubovat, pokud je příliš utažený. vyvíjejte rovnoměrný tlak.
 • Počkejte, až vzduch unikne a voda vyteče.
 • Vypusťte 1-2 litry vody.
 • Zašroubujte ventil, počkejte 5 až 10 minut.
 • Znovu vyšroubujte kohoutek a zkontrolujte, zda v něm není zachycen vzduch.
 • Postup opakujte, dokud ze systému neodstraníte všechen vzduch.

Na co se zaměřit při výběru ventilu

Výběr odvzdušňovacího ventilu závisí na topném systému, ve kterém bude instalován, materiálu trubek a baterií, snadném přístupu k místu instalace a dalších nuancích instalace a dalšího provozu.

 • V budovách s ústředním vytápěním je lepší použít ruční nebo manuální přepouštěcí ventil s pojistkou. v takových topných systémech by mohlo dojít k vodnímu rázu. Automatický ventilátor je vhodnější pro rodinný dům s individuálním topným systémem. V bytovém domě s ústředním vytápěním se automatický kohoutek ucpává v důsledku znečištění topného média.
 • Pokud jsou v místnosti litinové radiátory, je lepší je vybavit ručním ventilem. Topný okruh z plastových nebo polypropylenových trubek je vhodný pro kohoutek s integrovanou pojistkou, protože nemusí odolat vodnímu rázu.
 • Na těžko přístupná místa: výklenky, prohlubně. instalujte automatický nebo ruční kohoutek se zabudovaným ventilem.
 • Ventil s lehce otevíratelným ventilem by naopak neměl být instalován v místnostech, kde se mohou vyskytovat děti.
 • Průměr vnějšího závitu ventilu musí být zvolen podle průměru otvoru, do kterého bude instalován. Podle tohoto parametru existují pouze tři typy: 1, 0,5 a 0,25 palce, stejnou velikost otvorů pro kohoutky mají i standardní radiátory.
 • Při nákupu ventilu Mayevsky je důležité věnovat pozornost materiálu, ze kterého je vyroben. Mosazná tělesa vydrží nejdéle, protože jsou odolná proti korozi.
 • Těsnění na ventilu

Vypouštěcí ventil nebo Maevského ventil. Nezbytné a levné! Jak vypustit vzduch z chladiče

Dálkové vytápění má jeden poměrně významný problém. Nedostatečně horké radiátory. Zdá se, a kotle pracují na plný výkon, a teplá voda neuniká do strany, pouze na jednom patře, nebo v jednom bytě radiátory jsou horké, a v jiném sotva teplé. Proč? Důvod může být jen jeden. vzdušné zámky.

Termovizní kontrola chladiče může odhalit přítomnost vzduchových kapes

Vzduch vstupující do topného systému se hromadí v místech, kde se koloběh vody zpomaluje. Nejčastějším problémem byly zpravidla samotné radiátory. Proto byly donedávna ve spodní části radiátoru místo uzavíracího ventilu obyčejné vodovodní kohouty. To samozřejmě vyřešilo problém se vzduchovými uzávěry, ale vedlo to k únikům teplé vody a následně k nadměrným výdajům za energie. V důsledku toho utrpěli dodavatelé tepla ztráty.

Dokud bylo teplárenství státní, nikoho tyto ztráty nezajímaly. Soukromý sektor se však nad tímto problémem vážně zamyslel. Tak vznikl Mayevského ventil, který je řešením všech vašich problémů. Oficiální název tohoto zařízení je jehlový vzduchový ventil chladiče nebo odvzdušňovací ventil. Lidově se mu přezdívá Mayevsky cock podle muže, který ho vynalezl. Na první pohled toto malé zařízení vypadá jako normální zástrčka, Níže se budeme zabývat tím, co je a jak funguje Mevsky kohoutek, jaké jsou návrhy, kde a jak je instalovat.

READ  Jak upravit vlasy pomocí fénu s difuzérem

Jaké jsou nejlepší odvzdušňovací ventily?

 • Nejjednodušší odvzdušňovací ventil Maevsky je ruční. Říká se mu tak proto, že se ovládá ručně. Toto zařízení se nejčastěji používá na radiátorech, protože zaujme jednoduchostí použití a spolehlivostí v kombinaci s nízkou cenou.
 • Automatické kohouty Mejevského nepotřebují velkou pozornost, protože samy vypouštějí vzduch ze systému.
 • Odvzdušňovací ventil s pojistným ventilem se automaticky otevře, pokud dojde k překročení tlaku v systému. Ventil se spustí a odvede přebytečnou vodu do normálního stavu.

Odvzdušnění chladiče je navrženo takto?

Takže odvzdušňovací ventil Maevsky navenek podobný obvyklým zátkám pro potrubí a můžete si ho vzít za to, že pokud nevěnujete pozornost vestavěnému ventilu, se slotem pro šroubovák nebo speciální klíč. Ventil se skládá ze dvou částí: pouzdra a samotného ventilu, což je šroub s kuželovitým zakončením. Na zadní straně skříně je vstupní otvor kalibrovaný podle šroubového kužele. V zavřeném stavu šroub tlačí na otvor a uzavírá jej.

Princip Maevského ventilu je jednoduchý a obyvatelé ho mohou ovládat sami. Aby mohl vzduch proudit do tělesa ventilu a ven skrz těleso, je třeba vyšroubovat šroub. Šroubový kužel se zvedá nad vstupní otvor; při tom vzduch vstupuje do skříně a hlučně vychází výstupním otvorem na boku skříně. Nenechte se vyděsit tímto hlukem nebo pískáním. Vzduch uniká pod stávajícím tlakem v systému. Oba otvory jsou tak malé (maximálně 2 mm v průměru), že je velmi nepohodlné odebírat horkou vodu ze systému. Na tom byl založen návrh spotřebiče.

Když se z chladiče dostane všechen vzduch, začne z něj vytékat voda. Nejprve je přerušovaná, protože je smíšená se vzduchem, pak je řídká, ale rovnoměrná. V tomto okamžiku lze ventil našroubovat.

Vždy byste měli mít na paměti, že ventil se otevírá dříve, než začne vytékat voda, a proto je třeba pod zařízení umístit nějakou nádobu nebo hadr.

Je třeba dodat, že ucpání vzduchu není vždy příčinou studených baterií. Pokud je chladič po odvzdušnění stále mírně teplý, jedná se pravděpodobně jen o ucpání. V takovém případě je nutné topné těleso vyjmout a vyčistit. Tuto práci by měl provádět mistr.

Jak nainstalovat větrací otvor?

Instalace ventilu Mayevsky je jednoduchý proces, který lze provést během několika minut. Jakýkoli chladič má 4 otvory pro připojení k potrubí. Dvě z nich se zpravidla používají podle určení a na volné se instalují zátky. Odvzdušňovací ventil Mayevsky se instaluje na radiátor, na jeden z vývodů radiátoru, místo zátky.

V soukromých domech jsou obvykle na každém radiátoru instalovány ruční větrací otvory. V bytových domech, kde funguje centrální vytápění, instalují majitelé topného systému z úsporných důvodů větrací otvory pouze v horních patrech. Nájemci si však mohou tyto ventily nainstalovat sami, pokud to považují za nutné.

Pro ty, kteří umí držet klíč, nebude instalace Mayevského kohoutu na radiátory žádný problém. Stačí odšroubovat zátku v chladiči a vložit vzduchový ventil. V případě potřeby omotejte závity těsnicí nití nebo gázou. Tímto jednoduchým opatřením zabráníte úniku vody z chladiče.

Typy ručních odvzdušňovačů

Manuální ventil Maevsky má několik konfigurací. Ta se může lišit průměrem těla a způsobem otevírání.

 • Některé ventily lze jemně odšroubovat ručně otáčením kulatého ventilu bez použití tlaku,
 • ostatní vyžadují k odšroubování šroubovák nebo kleště,
 • Ostatní se otevírají speciálním čtyřhranným klíčem.
READ  Jak namontovat přední část myčky Bosch

Uzavřená instalace otopných těles nebo jejich umístění ve výklenku umožňuje volný přístup k ventilačnímu otvoru. Pokud jsou ventily vybaveny šroubovákem, musí být pro šroubovák volný prostor alespoň 20 cm.

Pro litinové radiátory jsou k dispozici také těžké větrací otvory. Jsou vyrobeny z mosazi.

Vypouštění radiátorů

Systém musí být odvzdušněn:

 • ihned po instalaci systému, protože v chladiči a v potrubí vždy zůstává vzduch
 • na začátku topné sezóny, protože právě v létě, kdy není do systému přiváděn nosič energie, se v systému hromadí vzduch.
 • Během topné sezóny se toto odvzdušnění provádí na požádání, pokud se radiátory dostatečně nezahřívají.

Automatické kohouty Maevsky

Ne vždy je však možné ponechat nebo vytvořit volný prostor pro ruční odvzdušnění. Pak je rozumnější instalovat automatický odvzdušňovací ventil do chladiče. Místo kuželového šroubu je namontován snímač, který vypadá spíše jako plovák. Tento senzor. plovák je velmi citlivý na množství vzduchu v systému a při kritickém naplnění se plovák pod tlakem posune dolů, otevře vstupní otvor a uvolní vzduch.

Instalace kohoutu Maevsky.

K montáži ventilu potřebujete nářadí: klíč, gumovou pásku, zátku chladiče.

Hlavním pravidlem při instalaci ventilu je, že musí být instalován v horní zátce chladiče, na opačné straně, než je průtok chladicí kapaliny.

 • Na začátku prací je nutné uzavřít všechny ventily radiátoru a vypustit veškerou zbývající vodu. Ventil je vhodné instalovat v létě.
 • Odšroubujte zaslepovací zátku z chladiče a nainstalujte novou pod kohoutek. Nový kohoutek musí být opatřen těsněním. Dalšího utěsnění lze dosáhnout pomocí kouřové pásky omotané kolem závitu.
 • Našroubujte Mayevského ventil a ujistěte se, že je na něm O-kroužek.
 • Otevřete přívodní ventily vody a zkontrolujte, zda nedochází k únikům. (Pokud máte ještě litinové radiátory, můžete udělat nový otvor a závit.)

Při provádění instalačních prací je třeba věnovat pozornost nejčastějším závadám:

 • Vodovodní baterii je vhodné instalovat šikmo směrem dolů od stěny, aby nedocházelo k postříkání stěny.
 • Při seřizování šroubu je třeba dávat pozor, abyste jej zcela nevyšroubovali. Stačí až jeden a půl otáčky.
 • Při instalaci ventilu do starého litinového radiátoru je nejlepší vyměnit celou zátku.

Ventil Maevsky lze instalovat také na ručníkový radiátor v koupelně.

odvzdušnit, radiátor, pomocí, maevského, ventilu

Mezi hlavní technické parametry tohoto zařízení patří:

 • maximální přípustný provozní tlak a teplotu topného systému;
 • velikost připojovacího závitu;
 • výrobní materiál;
 • typ kontroly.

Většina ventilů Mevsche je určena pro provozní tlaky do 15 atm. a teplota topného média až 120 °C.

Velikost vnějšího trubkového závitu, kterým se zařízení montuje na radiátor, je standardizovaná a může být půlpalcová, třičtvrtěpalcová nebo palcová.

Existuje speciální verze pro staré litinové radiátory s malým průměrem tělesa a metrickým vnějším závitem, kde se ventil zašroubuje do zátky (zátky) radiátoru.

Materiálem je kov s antikorozními vlastnostmi (obvykle mosaz nebo ocel s chromovou nebo niklovou vrstvou).

K ovládání závitníku lze použít běžný šroubovák, speciální čtyřhranný klíč nebo rukojeť křídlové matice.

| Denial of responsibility | Contacts |RSS