Pokud výše uvedené metody nepomohou

Zde popsané metody jsou platné ve většině případů. Existují však situace, kdy nelze nic dělat. Pokud se v tomto případě nepodaří odšroubovat, můžete vyzkoušet několik dalších způsobů:

 • Můžete zkusit vyčistit sklo a jeho závity od rzi bez demontáže dílu. Naplňte nádrž vodou a rozpusťte v ní jednu nebo dvě lžíce kyseliny citronové. Poté spusťte krátký prací cyklus při 40-60 °C. Tím se přes filtr dostane směs, která z dílu odstraní rez.
 • Pokud víko nelze otevřít, protože na závitech je usazen vápenec, vyčištění filtru nepomůže. V tomto případě je třeba skleněný filtr, který byl předtím odpojen, umístit do nádoby s roztokem kyseliny citronové ve vodě. Roztok rozpustí vápno a umožní odšroubovat víko.
 • Pokud vše selže, můžete si koupit podobný kryt a starý rozbít. Je vyrobena z plastu a lze ji snadno vyjmout, aniž by se poškodila filtrační nádoba. Poté jej musíte vyměnit za nový kryt. Pokud dojde při této operaci k poškození závitů, díl bude následně netěsný. V takovém případě je nutné filtr vyměnit.
 • Pokud se nechcete zabývat vylamováním krytu, můžete si koupit nový filtr a namontovat ho na místo starého.

U značek Electrolux nebo Zanussi je filtr umístěn vpravo dole a je zakryt plastovým poklopem. U praček Samsung hledejte filtr v pravém dolním rohu za plastovým panelem nebo za dvířky. U praček se svislým plněním, jako je Virpool, je tato část umístěna vlevo dole.

Demontáž čerpadla na jednotlivé části provedete oddělením samotného čerpadla od skříně (spirály). Ke spirále se připevňuje pomocí šroubů nebo západek. V prvním případě vyšroubujte šrouby (obvykle 3) a ve druhém případě otočte čerpadlem proti směru hodinových ručiček tak, aby západky vyjely z drážek. Vyčistěte těleso čerpadla vzniklým otvorem.

Pod spirálu s čerpadlem umístěte plátno nebo mísu a všechny ostatní práce provádějte nad ním. Pomocí kleští odstraňte svorku zajišťující připojení odvodnění nádrže k čerpadlu a odpojte ji od spirály. Zkuste vyčistit spirálu otvorem pro vypouštěcí přípojku.

Chcete-li vyčistit odtok pračky, musíte odpojit hadici od vodovodního potrubí.

 • Odpojte pračku od napájení;
 • Zavřete ventil přívodu vody;
 • polštářový přístup k filtru nečistot, vyjměte prvek z pouzdra;
 • Vypusťte vodu, která v systému zůstala, otvorem k tomu určeným;

Demontáž dílu za normálních okolností

S odstraněním filtru rozhodně není třeba spěchat. Pokud ji ihned neodstraníte, vnikne voda do podlahy vzniklým otvorem. Ať už je buben prázdný nebo plný, v nádrži pračky je vždy špinavá odpadní tekutina, která by bez zátky rychle vytékala. Následky takového spěchu závisí na nastavení dávkovače: můžete vyváznout se znečištěnou rohoží, poškozenou podlahovou krytinou nebo lokální povodní. V každém případě bude třeba vynaložit úsilí a čas.

To neznamená, že musíte na čištění filtru zapomenout. Stačí být rozumný a vhodně připravený. Před demontáží jednotky LG je vhodné provést následující jednoduché kroky.

 • Odpojte stroj od napájení.
 • Odstraňte koberce, prodlužovací kabely, čisticí prostředky v krabicích a další předměty, které by neměly zmoknout.
 • Chraňte citlivé podlahové krytiny před poškozením vodou. Nejbezpečnějším způsobem je zakrýt prostor pod přístrojem a kolem něj olejovou tkaninou nebo fólií a navrch položit staré hadry.
 • Připravte si hadry a ploché nádoby na zachycení vytékající vody. Plastové nádoby, pánve a houbičky jsou pro ně ideální.
 • Nakloňte dávkovač tak, aby přední nožičky byly 3 až 5 cm nad podlahou, a pod kryt filtru vložte připravenou nádobu.
 • „Přikryjte nádrž látkami umístěnými kolem ní.
READ  Kde je v pračce pojistka?

Pokud se pokusíte vyjmout odpadní filtr ihned po skončení cyklu, můžete se opařit proudem horké vody. Nejlepší je počkat několik hodin, dokud tekutina zcela nevychladne.

Pokud jsou body splněny, zahajte práci. Nejprve otevřete servisní poklop a najděte kryt filtru. Uchopte vyčnívající „rukojeť“ a otočte ji o půl otáčky proti směru hodinových ručiček. S námahou ji přitáhněte k sobě. Po vyjmutí trysky ze sedla se voda vylije. Připravte se na nerovnoměrný proud. plastové víko rozstřikuje kapalinu a hadry rozprostřené kolem jsou spásou.

Čištění odpadního filtru

Odtokový filtr slouží k vyčištění odpadní vody od všech druhů nečistot (mincí, knoflíků atd.).д.). Filtrační prvek se může také ucpat nečistotami a těžkými prvky ve vodě.

Čištění je nutné, aby se do čerpadla a armatur nedostaly malé organické a anorganické částice, které by mohly způsobit poškození dílů.

Známky, že je nutné provést čištění

Vypouštěcí filtr se také nazývá vypouštěcí filtr, filtr na odpad a filtr čerpadla.

Některé z následujících indicií naznačují, že je zákrok nutný

 • ukončení všech funkcí;
 • potíže s vyprazdňováním, při kterých se vyprazdňování zpomalí nebo zcela zastaví;
 • systém se okamžitě deaktivuje, když je zvolena funkce „Ždímání“;
 • Funkce „Vyplachování“ nefunguje.

Každý z těchto příznaků je signálem k tomu, abyste podnikli kroky k odstranění nečistot z filtru.

Pořadí čištění

Před vyjmutím filtru zajistěte nádobu na zachycení vody a suché utěrky, které by měly být umístěny kolem spotřebiče a pod základnou spotřebiče. Jde o to, že i po vyprázdnění v něm zůstává trochu vody. Látka nasákne tekutinu a chrání podlahu před vlhkostí.

Je to proto, že některé modely obsahují části, které nelze okamžitě odpojit od napájení. Jakmile se ujistíte, že je stroj zcela vypnutý, můžete se pustit do práce. Před sejmutím krytu filtru jej odšroubujte a vytáhněte z místa.

Poté se provedou následující kroky:

Jak vyčistit filtr čerpadla v pračce Beko?��

 • Oplachování pod tekoucí vodou.
 • Čištění znečištěných míst kartáčem.
 • K odstranění vodního kamene a nepříjemného zápachu namáčením v roztoku kyseliny citronové a vody.

Vyčistěte také uložení filtru ve stroji, protože v něm mohou být usazeny nečistoty. Pro snadnější manipulaci použijte baterku k osvětlení tmavé plochy.

Po odstranění nečistot a opláchnutí pod tekoucí vodou se čistý díl znovu vloží.

Problémy a jejich řešení

Při čištění filtračního prvku se může vyskytnout problém. Důvodem je, že se víko neotáčí.

V této situaci, pokud máte pračku značky Indesit. Položte stroj na bok a vyjměte čerpadlo. Pokud model nemá kryt, uvidíte čerpadlo. Pokud je víko nasazeno, musí být sejmuto. Poté je třeba odpojit vodiče. Dalším krokem je odstranění šroubů, které díl drží, a odpojení elektrické části čerpadla.

READ  Proč potřebujete v pračce přepěťovou ochranu?

Poté je třeba filtr ošetřit přípravkem WD-40, otevřít a vyčistit. Po dokončení postupu postupujte v opačném pořadí. Při šroubování krytu dávejte pozor na to, jak pevně je přišroubován. Volný kryt propouští vodu.

Specifikace se u jednotlivých značek a modelů liší, proto si před prováděním prací přečtěte příslušnou část příručky. Znalost jejich zvláštností vás ochrání před případnými problémy. U praček, kde je filtr upevněn šroubem, je nutné nejprve šroub vyšroubovat.

Pokud není k dispozici vypouštěcí filtr, vyjměte tělo pračky se sušičkou, zkontrolujte spirálu, vypouštěcí čerpadlo a přípojky pračky se sušičkou. Další informace o demontáži jednotek různých výrobců naleznete v tomto článku.

Na strojích, jako je Samsung. Ariston a Indesit. Vypouštěcí sítko je umístěno ve spodní části přední části. U modelů LG a Bosch se nachází za poklopem dekoru vpravo dole.

Čištění filtrů: fáze práce

Chcete-li vyčistit vstupní filtr, nejprve odpojte spotřebič od elektrické sítě a přívodu vody, poté odšroubujte hadici a vyjměte díl pomocí kleští.

Pokud je voda špatné kvality a přívod vody není předem filtrován, najdete na sítku drobné nečistoty, rez nebo kal. Nečistoty můžete odstranit starým zubním kartáčkem a obyčejnou tekoucí vodou. Sítko dobře vyčistěte a poté jej opláchněte pod vodovodním kohoutkem. Poté lze filtr vrátit zpět.

Vstupní filtr se nachází na zadní straně pračky u přípojky přívodní hadice vody

Čištění filtru před vypouštěcím čerpadlem je třeba provádět postupně:

 • Odpojte stroj od napájení a zavřete přívod vody.
 • Zjistěte, kde se nachází požadovaný díl (podrobnosti o umístění filtru v pračce naleznete výše).
 • Otevřete dvířka nebo odstraňte panel, za kterým je prvek ukrytý. To lze provést buď posunutím krytu směrem k sobě, nebo jeho posunutím do strany.
 • Vypusťte ze stroje zbytkovou vodu. Ve vypouštěcím systému vždy zůstane trochu kapaliny, která unikne po odšroubování filtru. Pokud pračka není vybavena odkapávací miskou, umístěte pod její kryt hadřík, který tekutinu rychle absorbuje. Mnoho modelů má v prostoru filtru nouzovou hadici, která usnadňuje vypouštění. stačí spustit konec hadice do nádoby a odšroubovat uzávěr.
 • Odstranění filtru. Může se skládat buď z jednoho kusu, nebo ze dvou kusů. zátky a filtru. Na konci našeho článku je video s podrobným popisem, jak vyjmout filtr z pračky Indesit.
 • Vyčistěte filtr. Vytáhněte všechny velké nečistoty. žmolky, vlnu, vlasy, drobné předměty. K odstranění případných usazenin nebo nečistot použijte tuhou houbu. Po těchto krocích filtr opláchněte pod tlakem teplé vody.
 • Zkontrolujte, zda není čerpadlo a vypouštěcí prostor znečištěný. Očistěte čerpadlo od nečistot a otřete boky prostoru vlhkým hadříkem. Doporučuje se také otáčet oběžným kolem, abyste se ujistili, že nic nebrání jeho volnému otáčení.
 • Nasazení filtru. Je třeba postupovat velmi pečlivě, aby bylo zajištěno správné umístění dílu v přihrádce. U některých modelů praček Zanussi, Electrolux a Whirlpool je filtr zajištěn krytem.

Před vyjmutím filtru z přihrádky jej obalte látkou, abyste zabránili úniku vody na podlahu

Jakmile zjistíte, jak vyčistit filtr pračky, a úspěšně dokončíte tento postup, je čas zkontrolovat, zda spotřebič netěsní. Za tímto účelem spusťte cyklus máchání a zkontrolujte kryt filtru. Pokud neprosakují kapky vody, je díl správně nainstalován. můžete poklop zavřít nebo panel nainstalovat.

Výrobci spotřebičů doporučují čistit tuto část alespoň jednou za 2-3 měsíce. Tím se zabrání většímu znečištění a poškození vypouštěcího čerpadla, které by mohlo zachytit nečistoty z filtru.

READ  Jak prát uggs v pračce

Jak vyčistit filtr v pračce?

Pravidelné čištění pračky nejen prodlužuje životnost jejích součástí, ale také vám zaručuje čisté oblečení po každém praní. Důležité je udržovat v čistotě nejen viditelné části (buben a zásobník na prášek), ale také skryté části. zejména filtry. Pokud se filtr příliš znečistí, hrozí nepříjemný zápach z bubnu, problémy s oplachováním a vypouštěním a v nejhorším případě vážná porucha vnitřního prvku.

otevřít, kryt, filtru, pračce

Kontrola drenážního filtru by měla být stejným zvykem jako výměna motorového oleje a filtru v autě. Pokud nechcete čekat na problémy s odtokem, kontrolujte jej každé tři až šest měsíců. Chcete-li zkontrolovat stav vypouštěcího filtru, věnujte pozornost způsobu vypouštění spotřebiče. Pokud se v pračce nahromadí velké množství odpadků, nití z oblečení, velké kusy vodního kamene, pračka se začne „dusit“, nebude schopna vypustit vodu až do konce. Prádlo zůstane mokré i po intenzivním odstřeďování. V takovém případě je třeba vyměnit vypouštěcí filtr. Hlavně to nepřehánějte a neodšroubovávejte filtr každý týden, protože můžete ztratit závit, jehož výměna by stála spoustu peněz.

 • Vezměte si balíček kyseliny citronové;
 • Pomocí štětce naneste citronový roztok na problematická místa pod víčkem, ošetřete jím manžety, přihrádku na pudr a kondicionér;
 • vyjměte vypouštěcí filtr z pouzdra, potřete jej kyselinou citronovou a vraťte jej na místo;

A nakonec, jak odemknout stojící pračku. Pro opravu stačí sejmout horní kryt, dostat se k topnému tělesu a odšroubovat ho. Po tomto úkonu se několika drobnými úpravami odemkne buben a otevřou se dvířka.

 • Najděte dva šrouby, které drží horní panel na místě;
 • K odstranění šroubů použijte šroubovák nebo elektrický šroubovák;
 • Obejděte spotřebič, zvedněte zadní panel a opatrně jej přitáhněte k sobě, dokud se plastové západky nezavřou.
 • Přejděte k zadní části a zvedněte zadní část krytu, přitáhněte ji k sobě, dokud nezapadnou západky.
 • Pokud se kryt nepohne, musíte změnit taktiku: přejděte k přední části, stiskněte horní část plastu a zatlačte ji směrem k zadní stěně.

Kryt čerpadla pračky nelze odšroubovat.

U pračky je třeba pravidelně čistit filtr a oběžné kolo čerpadla. Tato opatření jsou někdy naléhavě potřebná.

Musel jsem se vypořádat s čerpadlem, které nechtělo odčerpat vodu z mého stroje, protože bylo ucpané. Obecně na tomto postupu není nic složitého, odšroubujete víko a vyčistíte ho. Ale bohužel v mém případě se mi to výše popsaným způsobem nepodařilo.

| Denial of responsibility | Contacts |RSS