Výkonný mlýnek s příkonem 750 wattů vlastní výroby

Nováčci se bojí elektriky a nevědí, jak mlýnek na více potravin sestavit. Žádné komplikace. Vnitřek mlýnku na maso obsahuje sběrný motor, jiné motory nejsou vhodné z důvodu ceny nebo nedostatečné stability. Díl se skládá z hřídele s rotorovým vinutím, pouzdra se statorem a kartáčů s kontakty. Z vědeckého hlediska je třeba nejprve namontovat hřídel, ale rotor nepůjde nasadit, pokud před opravou zapomenete vyjmout kartáče. Zkontrolujte, zda jsou kontakty na pružinách odstraněny.

Pokud tomu tak není, vyjměte kartáče pomocí jednoduchého šroubováku a zapamatujte si, který z nich byl použit. Obrácená montáž není kvůli konstrukci možná. Kartáče jsou uprostřed rozdělovače, není v tom žádný velký rozdíl (i když zkušení řemeslníci grafit vytečou). Opatrně vyměňte hřídel.

Ložiska hřídele namažte přípravkem Lithol. Hřídel se otáčí tiše, bez šustění. Upozornění. povrch rotoru není třeba mazat. Z vědeckého hlediska je mezi statorem a rotorem malá mezera.

Pro správnou funkci kolektorového motoru použijte varistory pro ochranu proti přepětí, tyristorový obvod pro korekci otáček. Pro výměnu elektronických součástek musíte umět pájet. Pokud ocel nebere (a neměla by brát), kupte si v obchodě speciální kyselinu pro účely čištění a přípravy povrchu. Pomocí pájky můžete rychle dosáhnout efektu.

Tyristorový obvod je jednoduchý. Před opětovnou montáží se ujistěte, že funguje a že je použito výstupní napětí 220 V. Další informace o testovacích metodách najdete na fóru. Mlýnek na více druhů potravin je možné sestavit i bez nastavovací desky. Bruska bude pracovat pouze s jednou rychlostí a otáčky budou kolísat v závislosti na změnách síťového napětí a zatížení hřídele.

Přesný algoritmus sestavení mlýnku na maso závisí na konkrétní konstrukci spotřebiče. Například mlýnek na maso Belvar Helper má tři stupně a plastové převody a ochrana proti přetížení spočívá na objímce hřídele, jinak uspořádané Bosch. Jemnost přichází se zkušenostmi, které se získávají případ od případu. Podrobnosti jsou mistrovský bochník, nechce je prozradit.

Jak z mechanického mlýnku na maso udělat elektrický mlýnek na maso

Na návštěvě u Samodelkina! Domácí s vlastníma rukama vstup zajištěn

Mykola Bokomiaka

Mikola Bokomiaka

Romane, ten pás, pokud se nemýlím, je vyztužený železem a jeho strhnutí bude trvat celý život.

Mikola, není tam žádná výztuž.Podívejte se na aliexpress.Dovedete si představit, že by se na tomto řemínku kroutilo maso s žilkami nebo křenem??Pro řemen a motor to bude peklo.

Mykola Bokomiaka odpověděl Romanovi

Roman, o Alíkovi mlčím, původní řemínky jsou s kovovou síťkou a fluoroplastovými zuby, o Alíkovi mlčím

Mikola Bokomiaka odpověděl Romanovi

Mikuláši, příteli, ani nemyslím alíka, jen si představ, že musíš točit křen pro ajikas.Bez převodovky s ozubenými koly to půjde do háje.

Mikola Bokomjaka odpověděl Romanovi

Mikola Bokomiaka odpověděl Romanovi

Roman, v tiskárnách tyto pásy táhnou jednotky o hmotnosti kilogramu a více se střídavým zatížením. V samotném mlýnku se pravděpodobně jedná o plastové ozubené kolo.

Mikola Bokomiaka odpověděl Vladimírovi

Vladimíre, ale no tak, CNC stroje používají na mnoha místech řemenové pohony a nesou velkou zátěž

Mikola, obráběcí stroje mají různá specifika a úkoly. Musel jsem rozebrat spoustu mlýnků a mohu zodpovědně říci, že ani jeden model motoru toto zařízení neutáhne. Mají výkonné motory a někdy se jim rozbijí ozubená kola. A s tímto motorem, který autor navrhuje, můžete brousit pouze bochník chleba na řízky. Pokud přidáte maso, může mletí kotlety trvat i dva dny.

Mykola Bokomiaka odpověděl Volodymyrovi

Klíčové fáze práce

Prvním krokem je vytvoření základny. Použijte kovový úhelník nebo profilovanou trubku (v tomto případě je použit kovový úhelník).

Svařte čtvercovou základnu rámu a poté k ní přivařte dva sloupky.

Je také třeba vyrobit plošinu pro elektromotor. Musí být otočný, což znamená, že bude k rámu připevněn na pantech.

Kromě toho je třeba vyrobit fixátor pro místo, aby bylo možné jej upevnit ve vodorovné a svislé poloze.

Poté natřeme základnu a samotný kryt motoru. Když je vše připraveno, můžete sestavit.

Připevněte elektromotor k otočnému stolu a připevněte jej k rámu.

Montáž pánve (pro upevnění použijte přídavnou plošinu). Nasaďte řezací nůž na hřídel motoru.

Podrobnosti o tom, jak si vlastnoručně vyrobit domácí elektrický mlýnek na více druhů potravin, najdete v následujícím videu. Tento nápad patří tvůrci kanálu HONG HA Vlogs na YouTube.

Mechanický a elektrický mlýnek na maso: hlavní části a funkce

Ruční mlýnek na maso je oficiálně považován za zastaralý a byl nahrazen lepším elektrickým modelem.

Ve skutečnosti jsou však preference hostesek stejně rozdělené: mechanický stroj není o nic méně oblíbený než jeho elektrický protějšek.

Pro některé je to síla zvyku a zůstávají věrní jednoduchému a bezproblémovému zařízení. Někteří však chtějí držet krok s dobou a rádi používají nové technologie.

Mlýnek na maso je určen k mletí potravin. Hlavní funkcí je mletí masa, drůbeže a ryb. Přístroj si poradí se všemi druhy zeleniny. syrovou i tepelně upravenou. Pokud chcete, můžete nasekat například i ořechy. Funkčnost zařízení je rozšířena použitím různých adaptérů (trysek).

Existují dva hlavní typy mlýnků na maso:

Existují také tzv. kuchyňské roboty, které fungují na principu mixéru. Konečný produkt získaný po tomto procesu však lze jen stěží nazvat mletým masem. Většinou zpracované maso vypadá jako masová kaše. Nelze jej tedy označit za plnohodnotnou náhradu klasického mlýnku na maso.

Elektrické spotřebiče jsou třída sama pro sebe.

 • Nejvyšší třída „A“ je udělována průmyslovým jednotkám za vysokou produktivitu. Řady MIM 300, 82 a 105 jsou široce používány. Je třeba poznamenat, že průmyslové modely vyžadují pro svou práci třífázové napájení. Za hodinu mohou zpracovat 200 až 300 kilogramů masa. Ale ani hmotnost takového mlýnku na maso není malá. v průměru asi 50 kg.
 • Zařízení třídy „B“ mají stroje, které plní více funkcí díky dalšímu arzenálu nástavců, nožů a roštů. Jsou zastoupeny značkami Moulinex, Bosch, Kenwood. Z domácích modelů spotřebitelé vyzdvihují elektrický mlýnek na maso KEM-36.
 • Mlýnky třídy C jsou domácí spotřebiče s minimálním příkonem a bez dalších režimů. Tyto cenově výhodné modely jsou široce dostupné od společností Zelmer, Braun a Saturn.
READ  Jak správně zapnout chladničku po odmrazení posis

Jak to funguje

Princip činnosti ručního mlýnku na maso spočívá v podávání produktu, který je předem rozdělen na porce požadované velikosti, do přijímače umístěného v horní části zařízení. Speciální šroub, nazývaný Archimédův šroub (z jedné části fyziky), pohání tyto kusy směrem k nožům. Hřídel se otáčí ručním otočným mechanismem.

mechanický, mlýnek, maso, elektrický, pohon

Poté čtyřčepelový nůž nakrájí potraviny a navede je na rošt, jehož otvory mají ostré hrany a jsou zároveň mlýnkem. Při průchodu mřížkovým nožem se krmivo upravuje na požadovanou konzistenci a ve formě mletého masa vychází z trysky ven, kde se shromažďuje v přijímacím zásobníku.

Princip činnosti mlýnku na více druhů potravin je stejný jako u jeho mechanického protějšku popsaného výše. Samotné ruční otáčení nahrazuje elektromotor napájený z domácí sítě 220 V. Elektrická verze má však oproti manuálním modelům řadu nesporných výhod:

 • síla i toho nejslabšího levného zařízení je mnohonásobně větší než síla svalů
 • rychlost zpracování jakéhokoli výrobku je mnohem vyšší než při ručním kroucení
 • sekání vláken s prameny není obtížné (zatímco mechanický stroj se musí pokaždé rozebrat a nože vyčistit);
 • Není potřeba žádné další upevnění: zařízení dokonale funguje na jakémkoli rovném povrchu;
 • prodloužený sací otvor chrání před poraněním: prsty nedosáhnou na šnek a je zde speciální zařízení (pěchovadlo) pro zatlačování kusů surovin.

Základní zařízení

Mnoho hospodyněk dává přednost mechanickému twisteru kvůli jeho snadnému použití. Konstrukce ručního mlýnku na maso se příliš neliší od elektrického. Níže jsou uvedeny pracovní části spotřebiče a popsána jejich funkce.

 • bydlení. Může být vyroben z litiny, hliníku, nerezové oceli nebo dokonce z plastu, přičemž otvor slouží jako nádoba na zpracovávaný materiál (umístěný hlavně nahoře).
 • šnekový hřídel. Jeho úkolem je tlačit výrobek směrem k nožům.
 • Kotoučové nebo mlecí nože. Tyto části se používají k mletí výrobku.
 • Mřížkový rošt. Slouží také jako nůž. Multifunkční mlýnek na potraviny je vybaven výběrem těchto ok s různými průměry ok, které umožňují mletí mletého masa na různé frakce.
 • Upínací matice pro nůž. Zabraňuje vypadávání řezných dílů při práci a zajišťuje jejich těsné přilnutí k sobě, což je předpokladem kvalitního broušení.
 • Rukojeť. Používá se k otáčení šroubu. K hřídeli je připevněn pomocí přídržné tyče.
 • zádržné. Zařízení se bezpečně připevní ke stolu.

Důležité! Konstrukce elektrického mlýnku na potraviny je zcela shodná s jeho mechanickým protějškem, až na jednu součást: rukojeť byla nahrazena motorem, který pohání archimédovskou vrtuli.

Kromě výše popsaných hlavních částí obsahuje obvod elektrické brusky mnoho dalších částí, které jsou nezbytné pro správnou funkci motoru. Schéma zapojení obsahuje:

 • elektrický motor;
 • kondenzátoru, který zajišťuje počáteční zrychlení rotoru;
 • tlačítko Start;
 • nouzový vypínač;
 • přívod napájecího kabelu;
 • pojistka;
 • indikátor zapnutí.

Tělo multifunkčního mlýnku je nadměrně velké, protože obsahuje prostor pro motor a další podpůrné díly a má otvory pro odsávání horkého vzduchu.

mechanický, mlýnek, maso, elektrický, pohon

Přilnavost stolní desky brusky zajišťují gumové nožičky, které zabraňují sklouznutí stroje při práci.

Vnitřní uspořádání elektrického mlýnku na potraviny a všechny další nástavce vám ukáží

Další příslušenství

K oběma typům mlýnků jsou k dispozici různé nástavce, které vám pomohou i s jinými úkoly, než je výroba mletého masa. Tyto nástavce jsou buď součástí dodávky spotřebiče, nebo je lze zakoupit samostatně.

Jak sestavit mlýnek na maso: pokyny v etapách, mechanické a elektrické typy, motory

Konstrukce a montáž mlýnku na maso vlastníma rukama

Problémy obvykle vznikají ve dvou situacích: mlýnek na maso vidíte poprvé nebo potřebujete opravit elektrický model a nemáte zkušenosti. Nyní se podíváme na všechny související otázky.

A doufáme, že čtenáři budou mít zavázané oči, aby mohli mlýnek na více druhů potravin bez větších potíží sestavit i rozebrat.

Vyvstává několik otázek: jak lokalizovat závadu, jak ji opravit, jak umístit díly, aby vše fungovalo dohromady.

Mechanické mlýnky na více druhů potravin

Možná by bylo užitečné udělat malý exkurz do konstrukce mechanického mlýnku na více druhů potravin, protože ne každý začátečník bude schopen sestavit i tento mlýnek. Nechceme být nudní, ale proces podrobně popíšeme:

 • Hlavní částí mechanického mlýnku na maso je kryt. Montáž začíná vložením šneku dovnitř. Závity jsou obvykle pouze na jednom konci, a to na zadní straně, kde je rukojeť připevněna ke speciálnímu šroubu s plastovým nebo ocelovým palcem. Řádně ji utáhněte.
 • Nůž se upravuje čepelemi směrem ven. Jeho hrany se třou o rošt a automaticky se brousí. Tato konstrukce nejenže pomáhá brusce pracovat efektivně, ale také snižuje potřebu obtahování kotouče.
 • Síto lze obecně oblékat z obou stran, ale je vhodnější, aby roztřepená část byla proti ostří. Tím je zaručena doba záběhu, která je pro obsluhu výhodná.
 • Utahovací kroužek obepíná drát a zajišťuje působení třecích sil utahováním závitů. Není třeba se oblékat příliš těsně. V opačném případě byste mohli mít potíže s otáčením knoflíku, což by nebylo příliš efektivní. Naopak zvyšuje opotřebení nožů a drátěného pletiva.

Díky těmto jednoduchým znalostem získáte představu o mechanice každého mlýnku na potraviny, protože elektrické modely jsou sestaveny stejným způsobem. Kryt může být vyroben z oceli, litiny nebo siluminu. Nejlepší je druhá možnost, ale ta je nyní na trhu nejhůře dostupná.

Litina je křehká a žádný výrobce nechce dávat najevo, že se jeho výrobek bojí nárazu. Proto je zdraví obětováno. Není žádným tajemstvím, že volný hliník je jedovatý, a ne každá jakost oceli je vhodná pro použití jako potravinářská. To je však mnohem těžší otestovat než mechaniku. (Viz „Ozubená spojka na elektrické brusce“).

Převodová spojka elektrického mlýnku na více druhů potravin

Elektrický mlýnek na potraviny nemá rukojeť. Místo toho je zde motor. Než budete moci mlýnek na maso sestavit, je třeba seřídit převodovou spojku. Mimochodem, většina poruch připadá na tuto část, protože konstruktéři chrání výrobek před mechanickým přetížením dvěma způsoby:

 • Ozubená kola jsou vyrobena z plastu, a pokud se hřídel zadře, spojka se rozbije. To je třeba mít na paměti a takovým situacím se vyhýbat.
 • Vyspělí tuzemští výrobci vybavují své mlýnky na maso speciálními pouzdry namísto plastových převodů. Právě tyto části slouží k ochraně. Nyní se pouzdra při přetížení již lámou. Dobrou zprávou je, že zatímco sada může obsahovat pouze dvě ozubená kola, menší vložky se dodávají po desítkách, což výrazně snižuje potřebu servisních zásahů.
READ  Jak vybrat kotel na tuhá paliva podle výkonu

Uvnitř převodovky jsou redukční převody. Jeden z nich, obvykle ocelový, má málo zubů a malý průměr a je pevně nasazen na hřídeli. Bez speciálního nářadí ji lze vyjmout pouze ve svěráku. Za tímto účelem se doporučuje díly zahřát. Postup si můžete prohlédnout na adrese.

K jeho zahřátí se používá například pájka, ale tak, aby nedošlo k přepálení rotoru motoru. Jeho vinutí je navrženo pro přesně definovanou teplotu (např. 135 stupňů Celsia), a pokud se blok kolektoru zahřeje, hrozí popálení vodičů.

No, o speciálním vybavení jsme si již řekli, uvažujme, že informace jsou brány v úvahu.

Obvykle tedy existují dva nebo více redukčních převodů. Převodový poměr lze vypočítat z počtu zubů hnaného a hnacího ozubeného kola. Například na hřídeli je jich asi 10, zatímco na vnějším prstenci prvního stupně je jich zřetelně více než 25. V důsledku toho se každý další převodový stupeň otáčí stále pomaleji a nejnižší otáčky má ten, který pohání šnek.

mechanický, mlýnek, maso, elektrický, pohon

Proč se to dělá?? Vysvětlete. Výkon motoru mlýnku na maso je přesně stanovená hodnota. To se provádí proto, aby vinutí mohlo odvádět vzniklé teplo, které je určeno třemi hodnotami:

Čím větší je motor, tím větší je jeho plocha a tím větší výkon může odvést. Výkon zároveň závisí na spotřebě. Jak známo, tři hodnoty jsou vzájemně propojeny:

Zdá se, že první hodnota určuje kapacitu, ale na tvrdé maso je třeba vyvinout větší sílu. A tyto dvě veličiny jsou navzájem nepřímo úměrné. A obojí se zvyšuje s rostoucím výkonem.

Výrobce se tedy snaží, aby jeho mlýnek pracoval déle (k tomu je ale nutné snížit spotřebu, jinak se vinutí rychle přehřeje), ale mlel by vše za sebou (aby zvýšil točivý moment), ale vydal by hodně za minutu (zvýšil by rychlost otáčení).

Musíte si připlatit, abyste jedli rybu a nedusili se kostí, a točivý moment lze snadno zvýšit. snížením převodových stupňů.

Každý pastorek je uložen na vlastní hřídeli. Při opětovné montáži by se měla namazat přípravkem Lithol nebo silikonovou směsí, například PMS 1000. Všechny díly převodovky se předem očistí od nečistot hadříkem. To zahrnuje i staré mazivo. Převodovku mlýnku na potraviny sestavte opačným postupem než při demontáži.

Před opravou je vhodné každou jednotku vyfotografovat (ještě vcelku), abyste nezapomněli, co kam patří. Každý pastorek se nasadí opatrně, pak se musí celý mechanismus otáčet (samozřejmě při vypnutém napájení). Všimněte si, jak velkou silou je třeba působit na úrovni šroubu.

Redukční převodovka je určena ke zvýšení točivého momentu mlýnku na potraviny. (Viz. také: mlýnky na maso s kovovými převody )

U každého pastorku se posuzuje opotřebení. I když pomineme ty, které jsou speciálně navrženy pro ochranu proti přetížení. Obvykle si můžete koupit vše.

Potřebné materiály a nástroje

K přestavbě ručního stroje na elektrický budete potřebovat několik náhradních dílů, z nichž většina se nachází v domácnosti schopného člověka.

 • Ruční mlýnek na maso.
 • Hnací pastorky nebo řemenice s řemenovým pohonem.
 • stejnosměrný elektromotor s redukční převodovkou.
 • Motorama.
 • klínový nebo ozubený řemen.
 • Šroub se stejným průměrem závitu jako stavěcí šroub.
 • Napájecí konektor.
 • Dvoupolohový vypínač.
 • 12-16V NAPÁJECÍ ZDROJ.
 • Silná překližka.
 • Samořezné šrouby, různé další spojovací prvky.

K výrobě budou potřeba téměř všechny části ručního mlýnku na potraviny kromě rukojeti. Může být bezpečně zlikvidován.

Funkce systému

Pokud se ukáže, že hřídel mlýnku je mírně kuželovitá (místo požadovaného válcovitého tvaru), není to žádný problém. Vezměte proužek plechu (např. z plechovky) a prostrčte ho mezerou mezi hřídelí mechanického mlýnku a řemenicí. Tím se zabrání tomu, aby řemen běžel rovnoběžně s řemenicí a hřídelí.

Pohyb řemene v rovinách rovnoběžných s hřídeli je velmi nežádoucí ze dvou důvodů:

 • Pokud se řemen nepohybuje dokonale v jedné rovině, dochází k podélným vibracím (protože se kvůli rotaci snaží vyrovnat), instalace se dostává do rezonancí a vibrací až k přetržení řemene;
 • Posunutí řemene na jedné nebo obou stranách vede ke znatelným ztrátám energie, protože třecí síla při podélném posunu řemene způsobuje vznik tepla a zbytečné užitečné práce.

Nebojte se nadměrného zatížení mlýnku na více druhů potravin. Předpokládá se, že mlýnek na maso určený pro 50 až 100 otáček za minutu začne „drtit“ při 200 otáčkách za minutu. To není pravda: konstrukce mechanických mlýnků je poměrně pevná a mnohem robustnější než konstrukce plastových elektrických mlýnků.

V případě nadměrného zatížení je řemen nejpružnější částí konstrukce, která přenáší rotační energii. Pokud je řemen přetížený, začne se mírně kroutit.

Je důležité zvolit správný opasek: nesmí být příliš úzký ani příliš široký. Vhodný je také řemen VAZ (i když je opotřebovaný): tyto řemeny se zřídka roztrhnou a jejich opotřebení nehraje v mlýnku na více druhů potravin roli.

Místo řemene lze použít i řetěz, ale to by mohlo způsobit předčasné spalování motoru a obrušování zubů náboje

Mnoho řemeslníků instaluje mezi druhou řemenici a šnek brusky další převodovku nebo přes ni přímo připojí motor. Tím se zvyšuje výkon a účinnost jednotky. Existují však také zvýšená rizika.

Pokud se do mlýnku na více druhů potravin dostanou příliš tvrdé předměty, může dojít k prasknutí převodovky. V případě řemene se bude točit na volnoběh a prokluzovat na zaseknuté řemenici.

Nejen maso, ale i ovoce a zeleninu (dokonce i tvrdé věci, jako jsou cukety) lze snadno nasekat na elektrickém mlýnku vyrobeném touto technologií. Domácí odšťavňovače a elektrické mlýnky jsou mnohem působivější, a to jak rychlostí, tak kvalitou. Mytí a čištění takového mlýnku na maso je velmi pohodlné: ve skutečnosti je vše omezeno na mytí běžného ručního mlýnku na maso.

Také je třeba mít na paměti, že pro instalaci nože je třeba upravit hřídel multifunkčního mlýnku, a to tak, že se do něj vyvrtá otvor (hluboký asi 2,5 cm) a vyřízne se závit M10.

Výkonný mlýnek na maso vlastní výroby s příkonem 750 wattů

Materiály a nástroje použité autorem:

Seznam materiálu:- 750 W asynchronní motor z čerpadla;- pánev vhodného průměru (nejlépe ocelová nebo nerezová);- ocelový plech na nůž;- úhelník;- ocelové desky;- šrouby a matice;- kabel s dobrou izolací;- spínač;- plechovka s barvou.

První krok. Příprava motoruPrvní věc, kterou je třeba udělat, je rozebrat staré čerpadlo, odstranit všechny nepotřebné věci, to se týká oběžného kola. Na hřídeli motoru je také olejové těsnění, které je třeba vyměnit za nové, aby byl motor chráněn před škodlivými kapalinami.

READ  Jak krásně zavřít kotel v kuchyni

Dále se autor vyzbrojil úhlovou bruskou a odřízl přebytečnou část pouzdra, výsledkem je délka osy I o nestejném průměru. Pro vyrovnání osy autor spustil motor a pomocí úhlové brusky odstranil přebytečný kov, průměr osy je otočen na průměr vrtáku, kterým vyvrtáte otvor do těla mlýnku na maso.

Druhý krok. Výroba tělesa mlýnku na více druhů potravinPři výrobě tělesa mlýnku na více druhů potravin potřebujeme nádobu o vhodném průměru. Pokud chcete stroj používat jako mlýnek na obilí, pořiďte si ocelovou pánev. hliníková tak dlouho nevydrží.

Vyvrtejte otvor uprostřed dna hrnce. hřídel by měla do otvoru zapadnout s co nejmenší vůlí.

Vyvrtejte také otvory pro upevňovací šrouby a hrnec pevně připevněte šrouby a maticemi. Aby se do ploch šroubů nedostala voda, můžete pod šrouby umístit gumové nebo dokonce papírové těsnění.

Čtvrtý krok. TestováníAutorka v rámci experimentu nalila do mísy stroje vodu. Voda nikam neprosakuje, což znamená, že motoru nehrozí žádné nebezpečí, zbývající mikrotrhliny se utěsní okamžitě při prvním použití mlýnku.

Pokud dojde k úniku vody, musíte problém vyřešit, jinak dojde k úrazu elektrickým proudem a motor dlouho nevydrží.

Šestý krok. Montáž a testováníNatřete všechny části stroje tak, aby se manželka nelekala vlastnoručně vyrobeného stroje, vše smontujte, na přístupné místo umístěte spolehlivý spínač. Určitě je dobré mít takový motor připojený k zemi, aby se chránil před úrazem elektrickým proudem v případě, že selže izolace nebo se motor namočí.

Druhý život elektromotoru

Ze staré, rozbité pračky pro domácí účely můžete udělat mnoho domácích přestaveb. Mnoho užitečných dílů, včetně krytu, bubnu, víka atd. д. Nejčastěji se však jednotky vyrábějí pro použití v domácnosti, domácích dílnách nebo garážích. s použitím motoru.

Elektromotor z pračky můžete využít například při výrobě domácího odšťavňovače do kuchyně, vibračního stolu do dílny a mnoha dalších užitečných zařízení a nástavců, které vám mohou výrazně usnadnit některé domácí práce.

Ostřička

Pro výrobu brusky není potřeba výkonný motor a počet otáček zvládne jakýkoli elektromotor ze staré pračky.

Pro stavbu pračky si připravte základní desku z odřezku silného dřevěného prkna a namontujte na ni elektromotor a vypínač vyjmutý z téže pračky. K upevnění lze použít kovové držáky.

Dále navlékněte a namontujte adaptér pro upevnění brusného kotouče na hřídel. Připravte si adaptér krčku pro řezný kotouč jako součást sady brusné hlavy. Již máte řezací stroj, který dokáže řezat plastové trubky, ale i výztuž, plech nebo úhelník.

Výsledkem by mohl být kompaktní, přenosný a prakticky univerzální brousicí a řezací stroj bez nutnosti elektrického svařování.

Řezačka píce a mlýnek na obilí

Další podomácku vyrobené zařízení, které pomáhá těm, kteří se zabývají zemědělstvím, můžete vyrobit z elektromotoru převzatého z pračky. Jedná se o mlýnek na obilí a řezačku píce v jednom kuse.

Přestavba pračky prádla na řezačku krmiva nevyžaduje velké úsilí. Potřebujete pouze skříň stroje s horním plněním a elektromotor. Plášť lze koupit za pár drobných u obchodníků s kovovým šrotem nebo jej lze získat z odpadu.

Samotná technologie výroby mlýnku bude následující:

 • K výrobě řezacích nožů, které nedosahují ke stěnám mycího bubnu, použijte ocelové pásky.
 • Na dně bubnu pod noži je vytvořen malý otvor o rozměrech asi 50×50 mm, kterým prochází rozemleté krmivo.
 • Lopatky jsou upevněny na hřídeli motoru v blízkosti dna mycího bubnu. Dva hřídele by se měly pokud možno otáčet v opačných směrech, aby byl chod podávacího vozu efektivnější. Při použití druhé hřídele se přídavné nože montují přibližně o 100-150 mm výše než spodní nože. Samozřejmě budeme muset nainstalovat dva elektromotory: jeden pod buben podávací frézy, druhý uprostřed bubnu
 • Instalace elektromotorů a jejich připojení k hřídelím s řezacími noži.
 • Víko míchačky lze vyříznout pro vkládání krmné suroviny do bubnu.

Podomácku vyrobené zařízení je mnohem levnější a bude fungovat téměř stejně dobře jako tovární.

Výroba míchačky malty

Pro ty, kteří se v budoucnu chystají stavět nebo provádět opravy, může být motor z pračky užitečný pro výrobu plnohodnotné míchačky malty, která by usnadnila stavební proces a zároveň ušetřila značné peníze. To bude výhodné zejména pro obyvatele venkovských oblastí, kde stavební řízení není téměř nikdy dokončeno.

Postup výroby malty vypadá asi takto:

 • Základna míchačky malty je nejlépe vyrobena z ocelového úhelníku o tloušťce 50 mm. K tomu je třeba vyříznout dva kusy o délce 600 mm a 4 kusy o délce 800 mm, z nichž dva trojúhelníky by měly být svařeny.
 • K vrcholům trojúhelníků jsou přivařeny matice s vnitřním průměrem nad 30 mm.
 • Trojúhelníky se postaví svisle ve vzdálenosti 500 mm od sebe a trojúhelníky se protáhne kovová trubka, na jejíž konce se přivaří zarážky.
 • Ve spodní části jsou nohy svařeny dvěma úhelníky, čímž vzniká pevná konstrukce, ke které je shora připevněn rám s míchací nádobou.
 • Rám je vyroben z 1,4 x 0,4 metru ze stejného úhlu jako základna. Ve středu rámu je z rohu přivařen další příčný nosník, který je pak k trubce připevněn pomocí elektrického svařování, zasunutého do otvorů v maticích.

Taková konstrukce je výhodná v tom, že funguje jako houpačka a připravenou maltu lze z míchačky snadno vylít pouhým nakloněním nádrže.

K míchání malty je nejvhodnější použít prací nádrž z pračky se svislou náplní. Je zde dostatek místa na namíchání několika kbelíků malty.

Aktivátor se z nádrže vyndá a otvor pro odtok vody se pevně utěsní. Místo aktivátoru je připevněna hřídel, ke které je uvnitř nádrže připevněn ocelový pás s plechovými noži.

Nádrž je uložena a připevněna k pohyblivému rámu přivařenému k základní trubce míchačky. K jeho spodní části je připojen elektromotor připojený k hřídeli. Za tímto účelem se do dna nádrže vyvrtají dva otvory o velikosti otvorů na skříni motoru a nádrž se pevně přišroubuje k hlavni.

Pak už zbývá jen připojit elektromotor a vyzkoušet práci sekačky na maltu.

Jak vyrobit sekačku na trávu

Domácí sekačka na trávu je jedním ze způsobů využití elektromotoru z vyřazené pračky. Tento nástroj se hodí majitelům zahradních pozemků nebo letních chat. Toto zařízení vyrobené svépomocí nepotřebuje kupovat žádné další díly, které lze vždy najít v kůlně nebo na vrakovišti.

| Denial of responsibility | Contacts |RSS