Jak připojit 3kolíkový chladič k baterii?

Zapojení čtyřvodičového ventilátoru do tříkolíkového konektoru na základní desce způsobí, že ventilátor poběží bez regulace otáček na straně základní desky.

Chcete-li jej napájet z baterií nebo dobíjecích baterií, jednoduše připojte plusový vodič k červenému vodiči a minusový vodič k černému vodiči na chladiči. Začne se točit při napětí asi 3 V, maximální rychlost bude někde kolem 15 V. Napětí dále nezvyšujte. vinutí motoru by se přehřálo. Spotřeba proudu se pohybuje kolem 50-100 mA.

Rozvody 4 pinů chladiče

Zde můžete rychlost nejen přečíst, ale také změnit. To se provádí pomocí impulsu ze základní desky. Je schopen posílat informace v reálném čase zpět do tachogenerátoru (3 pinový to neumí, protože senzor a regulátor jsou na stejném napájecím vedení).

Rozložení pinů chladiče 2 pin

Jednoduchý dvoukolíkový chladič. Nejčastějšími barvami jsou černá a červená. Černá. běh „mínus“ desky, červená. napájení 12 V.

Zde cívky vytvářejí magnetické pole, které způsobuje otáčení rotoru v magnetickém poli vytvořeném magnetem, a Hallův snímač snímá otáčení (polohu) rotoru.

Sestavení stránek

Závěrem bych rád upozornil, že při instalaci a provozu je třeba pamatovat na nedostatečné galvanické oddělení zařízení (nevýhoda oproti transformátorovému obvodu) se sítí 220 V. Autor článku: Nikolay5739 (Kondratyev Nikolay, r. Doněck.)

Diskutovat o článku PŘIPOJENÍ POČÍTAČOVÉHO VENTILÁTORU K SÍTI 220 V

Rozložení pinů chladiče 2 pin

Jednoduchý dvoukolíkový chladič. Nejběžnější barvy: černá a červená. Černá barva je pracovní „mínus“ desky, červená barva je napájecí zdroj 12 V.

Zde cívky vytvářejí magnetické pole, které způsobuje otáčení rotoru v magnetickém poli vytvořeném magnetem, a Hallův snímač snímá otáčení (polohu) rotoru.

Rozložení vývodů 2 pinového chladiče

Nejjednodušší dvouvodičový chladič. Nejběžnější barvy: černá a červená. Černá. běžící „mínus“ deska, červená. napájení 12 V.

Zde cívky vytvářejí magnetické pole, které způsobuje otáčení rotoru v magnetickém poli vytvořeném magnetem, a Hallův snímač snímá otáčení (polohu) rotoru.

Stojan na notebook ze starého chladiče

Nejtěžší bude vyrobit kryt. V závislosti na hmotnosti jednotky budete potřebovat vhodný materiál. Například tenký plast se může pod váhou těžkého notebooku zlomit, netbook je mnohem lehčí, takže plastový stojan bude fungovat také.

READ  Při jaké teplotě motoru se zapíná ventilátor

Celý proces výroby ventilátoru USB nezabere mnoho času a skládá se z následujících kroků:

 • Umístěte samotný chladič na zadní stranu plastové nebo dřevěné konstrukce a označte upevňovací body tužkou nebo samořezným šroubem;
 • Označte si vyznačené montážní body a nožem nebo skládačkou vyřízněte otvor pro ventilátor;
 • K upevnění ventilátoru USB ke skříni použijte samořezné šrouby nebo vruty;

Podomácku vyrobený ventilátor USB je připraven k použití jako chladicí podložka pro váš notebook. Vezměte prosím na vědomí, že kabelový spoj by měl být skrytý pod krytem a přilepený maskovací páskou nebo lepidlem, aby se zabránilo otřesům vodičů způsobeným vibracemi. Samotný ventilátor USB lze napájet ze zástrčky zařízení i ze zásuvky pomocí adaptéru.

Přihlásit se k odběru novinek

Odsávací ventilátor. zařízení, které se stále častěji objevuje v domech našich spoluobčanů. Důvodů je několik. Za prvé, v posledních letech si díky výraznému snížení výrobních nákladů těchto zařízení může takový nákup dovolit téměř každý. Za druhé, spotřebič je samozřejmě velmi užitečnou akvizicí pro byty a soukromé domy.

Schéma zapojení domácího ventilátoru a jeho zvláštní vlastnosti

Hlavním účelem odsávacího ventilátoru je zajistit nucenou umělou cirkulaci vzduchu v místnostech, kde je přirozená cirkulace obtížná nebo nedostatečná. Výrazný příklad takové místnosti může sloužit jako koupelna. V bytových domech jsou tyto místnosti obvykle umístěny mimo vnější nosné stěny, a proto je v nich obtížná cirkulace vzduchu. Když k tomu připočtete vysokou vlhkost a plísně, je jasné, že koupelnový ventilátor není jen módní záležitostí, ale nutností.

K připojení ventilátoru potřebujete znát několik drobných informací. Je třeba si uvědomit, že schéma zapojení pro připojení ventilátoru je do značné míry určeno místem jeho instalace a tím, zda má nějaké speciální konstrukční prvky.

Připojení s vestavěným spínačem. Nejjednodušší schéma. K zařízení je připojen napájecí zdroj 220 V. Ventilátor se zapíná a vypíná pomocí vypínače zabudovaného v zařízení.

Připojení přes přepínač. U tohoto obvodu se ventilátor zapíná a vypíná pomocí speciálního spínače. Obvykle je umístěn v přední části místnosti. K tomuto propojení je třeba položit 2 kabely. jeden z rozvodné skříně do spínače a druhý do samotného zařízení.

Připojení ventilátoru s časovačem. Vlastností těchto zařízení je, že se nevypínají okamžitě, ale až po určité době. Toho je dosaženo pomocí speciálního časového relé, které automaticky vypne zařízení po uplynutí předem stanovené doby (obvykle v rozmezí jedné minuty až půl hodiny). U tohoto typu připojení je jeden vodič veden ke spínači a dva k jednotce.

Připojení ventilátoru se snímačem vlhkosti. Elektrický obvod regulace ventilátoru může obsahovat čidlo vlhkosti, které měří hodnoty v reálném čase a podle nastaveného programu řídí provoz zařízení: zapíná jej, když se vlhkost zvýší, a vypíná, když dosáhne optimálních hodnot. Schéma zapojení zařízení je podobné jako u ventilátoru s časovačem.

READ  Raspberry Pi 4 jak připojit ventilátor

Většina ventilátorů se skládá ze spínacího obvodu, spouštěcího obvodu, vinutí elektromotoru. Položky na seznamu se týkají oprav. Domácí modely často používají triviální cívku navinutou měděným drátem s lakovanou izolací. Zvažte dnes, jak provést opravu ventilátorů vlastníma rukama, indukčnost je vyhořelá, drát je roztržený kvůli neopatrnosti obsluhy. K opravě cívky se používá starý dobrý přípravek, který navzdory své jednoduchosti v obchodě neseženete. Mechanismus slouží k navíjení cívek pomocí elektrického pohonu, pracuje s rukama.

To se netýká průmyslových ventilátorů, ale spíše odstředivých ventilátorů na rozdíl od domácích ventilátorů. Vinutí sběrače, asynchronního motoru nelze opravit doma, je to obtížné. Kvalifikovaní řemeslníci kopírují výrobní cyklus v továrně v rodné zemi.

připojit, ventilátor

Výběr ventilátorů do skříně

Velikost ventilátoru

V dřívějších případech se používaly převážně ventilátory 80 x 80 mm, dnes se častěji používají ventilátory 120 x 120 mm a 140 x 140 mm. Pro určení správné velikosti vezměte pravítko a změřte vzdálenost mezi montážními otvory. bude asi o 5-7 mm menší než požadovaná velikost. Pokud se zobrazí neobvyklé hodnoty, znamená to, že je zapotřebí nestandardní ventilátor. nejlépe se podívejte do příručky k podvozku.

Čím větší je ventilátor, tím pomaleji se musí otáčet, aby přečerpal srovnatelný objem vzduchu. A bude tišší. Menší ventilátory jsou rychlejší a hlučnější a běžně se používají v serverových a přepínacích zařízeních, tiskových zařízeních.

Počet ventilátorů

Většina ventilátorů se prodává jednotlivě. Při větším vylepšení chlazení je vhodné zakoupit sadu, která odpovídá počtu dostupných slotů pro ventilátory v počítačové skříni a má více ventilátorů stejného typu a výrobce.

Maximální otáčky ventilátoru (ot./min.)

Většina větších ventilátorů (80 mm a více) nepřekračuje 2000 otáček za minutu, aby byly tiché. Pro efektivní chlazení herních systémů jsou k dispozici modely se stejnými rozměry, ale vyššími otáčkami až 4000 ot/min. Otáčky 4 000 ot/min a vyšší jsou typické pro malé ventilátory: 60 mm x 60 mm a menší.

Maximální hladina hluku (dB)

Určuje hladinu hluku ventilátoru pracujícího při maximálních otáčkách. Komfortní hodnota maximálně 35-40 dB odpovídá typické hlukové zátěži průměrného bytu během dne. Pro noční provoz se vyplatí zvolit model s hlučností pod 25 dB nebo nižší.

Typ napájecího konektoru

Nejdůležitější nastavení. Pokud nemá ventilátor smysl připojovat, je zbytečný.

 • 2-pinový. pouze dva vodiče: „“ a „-. Tyto ventilátory jsou obvykle instalovány v průmyslových zařízeních a běží vždy na maximální otáčky;
 • 3-pin je raný počítačový „standard“ s třetím vodičem, který vrací informace o rychlosti. Tyto konektory lze zapojit do 4pinových slotů základních desek bez ztráty funkčnosti;
 • 3-pin/Molex je ohrožený typ kombinovaného konektoru pro připojení buď ke konektoru základní desky, nebo k napájecímu zdroji počítače, pokud na desce není dostatek konektorů;
 • 4-pinový. moderní počítačový „standard“ s dodatečnými informacemi ze snímače teploty a plynulou regulací otáček. Lze zapojit do 3pólového slotu se ztrátou řízení rychlosti, pokud deska nepodporuje „kompatibilní režim“;
 • 4-pin Male/4-pin Female je kombinovaná varianta 4-pinového konektoru, která umožňuje řetězení více ventilátorů do jednoho konektoru na desce;
 • 6-pin. Ovládané ventilátory s podsvícením. Obvykle se dodává se sadou adaptérů pro případ, že základní deska neumí ovládat podsvícení;
 • Molex. zastaralý typ konektoru pro napájecí zdroj; v novějších zdrojích se téměř nevyskytuje;
 • USB 2.0 (9-pin). zásuvka pro připojení k „internímu“ USB na základní desce. Tyto ventilátory se obvykle dodávají s ovladačem podsvícení, který je systémem detekován jako zařízení USB.
READ  Na kterou stranu mám ventilátor ve skříni umístit?

Regulace rychlosti

 • v zásadě existují modely bez úpravy. To se však často říká i o třípinových modelech, u nichž lze v nastavení základní desky nastavit nižší rychlost;
 • stupňovitý. ty třípinové modely, u nichž je základní deska nakonfigurována na použití jednoho ze tří napětí. Součástí krokové regulace je také zpomalovací odpor, který se aktivuje tlačítkem na krytu ventilátoru nebo se vkládá jako adaptér mezi konektor ventilátoru a desku;
 • automatický (PWM). nejběžnější možnost pro 4pinové ventilátory, kdy se otáčky automaticky upravují podle teploty. Tento graf je napevno zabudován do základní desky a některé desky umožňují jeho nastavení;

Jak připojit třívodičový motor (XD-135) z pračky Saturn

Alternativně se ventilátory dodávají s adaptérem, který obsahuje proměnný odpor pro plynulou regulaci otáček. Ventilátory jsou k dispozici s dálkovým teplotním čidlem a některé modely jsou detekovány jako zařízení USB a ovládány softwarem.

Průtok vzduchu při maximálních otáčkách, CFM

Parametr udává výkon ventilátoru, jeho schopnost přemístit určité množství vzduchu za jednotku času. Čím vyšší je toto nastavení, tím větší množství vzduchu je chladič schopen „přečerpat“. Převážná většina „tichých“ ventilátorů může přenášet až 50 kubických stop vzduchu za minutu (CFM).

Typ ložiska

Klíčový parametr, který ovlivňuje hlučnost, životnost a cenu ventilátoru. Osa oběžného kola může být uložena na následujících typech ložisek:

| Denial of responsibility | Contacts |RSS