Praní čepice doma

„Jak vyprat čepici.“. na to se lidé ptají nejčastěji, protože čepice je nejlepší a nejmodernější volbou ze všech klobouků na letní procházky a dokonce i na cesty. Není to tak dávno, co si čepice a baseballové čepice oblíbily nejen děti a muži, ale také ženy, které je s oblibou nosily. Vzhledem ke každodennímu nošení takové čepice, zejména v neuvěřitelných letních vedrech, se čepice poměrně rychle zašpiní a vyžaduje časté praní. Pot, nahromaděné nečistoty a prach na vnější i vnitřní straně výrobku a kazí veškeré kouzlo vzhledu.

Před praním čepice byste se měli nejprve podívat na materiál a štítek čepice. Pokud má vaše čepice látkový kšilt s plastovou vložkou. pak lze takovou čepici bezpečně prát v pračce, ale pokud je vložka v kšiltu z lepenky, je to velmi, velmi problematické. V takovém případě je praní v pračce přísně zakázáno, ruční praní je velmi obtížné, protože namočený karton ztrácí svůj tvar a tím i vzhled.

Je možné?

Před praním baseballové čepice zkontrolujte materiál, ze kterého je vyrobena. Tuto informaci najdete na štítku výrobku spolu s doporučenými základními pokyny pro péči od výrobce.

Pak budete moci zjistit, zda je možné jej prát v pračce, při jaké teplotě a podobně. Chcete-li zkontrolovat, zda tkanina nevyschne, jednoduše přejeďte vlhkou mýdlovou houbou po neviditelné ploše na spodní straně uzávěru.

prát, baseballovou, čepici, pračce

Pokud je barva po usušení stále neporušená, lze oděv bez obav vyprat. Pokud se objeví šmouhy, perte pouze ručně v čisté studené vodě nebo použijte chemické čištění.

Lze jej prát v pračce, pokud:

 • Kšiltovka je vyrobena z plastu, který se nedeformuje;
 • Materiál použitý k ušití čepice. bavlna, džínovina nebo syntetika;
 • Víčko je na štítku označeno symbolem schválení.

Jak prát kšiltovky #3, Jak prát kšiltovky, baseballové čepice, aby zachovaly tvar, barvy a nálepky?

Mytí v myčce nádobí

Neobvyklá, ale šetrnější možnost praní čepic. Díky principu myčky nádobí zůstane baseballová čepice během mytí ležet na jednom místě, místo aby se otáčela jako v bubnu pračky. Původní poloha výrobku bude zachována, aby neztratil svůj tvar.

Chcete-li víčko umýt v myčce, vložte ho do myčky, přidejte mycí prostředek a zvolte teplotu horké vody. To umožňuje šetrné mytí bez poškození uzávěru. Pokud se vám skvrny nepodaří odstranit najednou, ošetřete skvrny ručně a myčku spusťte ještě jednou.

Ideální je umístit uzávěr na horní polici přihrádky na šálky a kelímky kávovaru.

Neporušenost uzávěru je zajištěna, když je uzávěr jemně omyt vodními tryskami. Aby výrobek neztratil barvu, můžete si zakoupit speciální prací sáček ve tvaru uzávěru. Zabraňuje také pomačkání čepice a zmačkání kšiltu, takže jakmile budete mít ochrannou čepici, můžete vyzkoušet i automatické praní.

Jak vyprat čepici nebo baseballovou čepici doma

Kšiltovka nebo baseballová čepice. Oblíbené pokrývky hlavy, které mohou nosit obě pohlaví a lidé všech věkových kategorií. Mají určitý tvar, který jim je dán při šití. Udržení tvaru je dosaženo speciálními vložkami z plastu a lepenky ve stínítku výrobku a těsněním v jeho hlavové části. Nesprávná péče a praní mohou způsobit, že se klobouk zdeformuje a žádné praní mu nepomůže znovu vypadat skvěle. Abyste se vyhnuli deformacím při praní, musíte vědět, jak výrobek správně prát, aby si zachoval svůj původní vzhled.

READ  Jak vyčistit filtr v pračce

Klobouky s kšiltem by se neměly prát v pračce. Existují však okolnosti, kdy je ruční čištění nebo mytí proti kontaminaci bezmocné. Teprve potom můžete zkusit vyprat klobouk v pračce. Existuje několik jednoduchých pravidel, jak ji udržet v kondici:

 • Zvolte prací prostředek vhodný pro daný typ tkaniny. Tím zabráníte vymývání barvy a zachováte původní barvu čepice.
 • Perte v režimu jemného praní. Tento režim umožňuje malý počet otáček bubnu a uzávěr se nedeformuje.
 • Nastavte nízkou teplotu vody (40-45 stupňů). Tím se zabrání vylučování látky a pomůže se udržet tvar výrobku.
 • Neotáčejte víčkem v odstředivce stroje. Po tomto zákroku není možné obnovit tvar víčka.

Po vyprání a opláchnutí v pračce sejměte uzávěr a nechte jej odkapat (ne déle než půl hodiny). Pak nasaďte víčko na běžnou skleněnou nádobu. To pomůže uzávěr rychle vysušit, aniž by se poškodil jeho tvar.

Ruční praní je nejšetrnější způsob domácího čištění čepice nebo kšiltovky. Tím se obnoví původní kartáčovaný povrch čepice, aniž by se poškodil tvar nebo barva tkaniny. Pro správné provedení mytí rukou byste si měli předem připravit vše, co k tomu můžete potřebovat:

 • Kartáč s měkkými štětinami pro suché kartáčování výrobku;
 • Houba nebo čistý hadřík na mokré čištění;
 • umyvadlo se studenou vodou;
 • mycí prostředek na ruční praní.
 • 1. Nejprve odstraňte nadměrné množství prachu, které se mohlo na víčku nahromadit. To se provádí důkladným vykartáčováním víčka suchým kartáčem s měkkými štětinami.
 • 2. Poté zřeďte mycí prostředek v misce se studenou vodou a opatrně do něj ponořte uzávěr. V roztoku se musí namáčet nejméně jednu hodinu.
 • 3. Poté houbou nebo čistým hadříkem odstraňte všechny nečistoty a opláchněte uzávěr ve velkém množství studené vody. Sušte ji stejným způsobem jako při praní v pračce.

Pokud nelze čepici prát v pračce nebo ručně, pomůže obyčejná lepicí páska. Prach a drobné skvrny z čepice odstraníte tak, že ji přilepíte k látce a rychle odtrhnete. Tato metoda je vhodná i pro čepice z velmi jemné tkaniny.

Jak prát čepice a kloboučky z různých materiálů

Nabídka kšiltovek a baseballových čepic je v dnešní době obrovská.

Jak prát vlněnou čepici nebo kšiltovku?

S vlnou je třeba zacházet opatrně, protože je náchylná ke smršťování a natahování.

Ruční praní na 30 °C, lehké odstřeďování, přednostně sušení v rovině.

Jak prát plstěnou čepici nebo kšiltovku?

Ruční praní plsti v gelové nebo mýdlové vodě, lehké ždímání a sušení na plocho.

Ke stírání prachu jsou zapotřebí pěnové houby a měkké kartáče.

Jak vyprat koženou čepici nebo kšiltovku?

Kožené čepice by se neměly vkládat do bubnu automatické pračky. Chcete-li pečovat o povrch kůže a chránit ji, můžete ji čas od času otřít vatou s glycerinem. Tato tekutina zjemňuje pokožku a dodává jí lesk.

K čištění se používá také lidový prostředek: mléko, mýdlový prášek a čpavkový líh se smíchají v poměru 1:1:1. Naneste na znečištění houbou, rozetřete a opláchněte.

Odstranění mastných skvrn křídou, škrobem. Nalijte je na skvrnu, nechte působit 30 minut a uzávěr dobře opláchněte.

Jak prát kšiltovku nebo baseballovou čepici ze syntetiky?

Odstraňte skvrny na těchto předmětech ručně i strojově pomocí speciálních gelů. V dávkovači používejte šetrný cyklus. Sušit v sušičce.

prát, baseballovou, čepici, pračce

Jak prát čepici nebo klobouk z bavlny nebo lnu?

Příslušenství lze prát v pračce, ale nejlépe v ruce s jakýmkoli pracím prostředkem. Přednostně vybírejte kapalné typy. Voda do 40 °C, oblečení lze sušit pouze připevněním kolíčku na prádlo k uzávěru.

READ  Jak je na pračce se sušičkou označeno máchání

Mytí uzávěru v myčce nádobí

Tato možnost je k dispozici pro čepice, které nelze prát v pračce. „Myčka nádobí“ je uspořádána tak, aby se klobouk během zpracování nepohyboval a zůstal v poloze, ve které jste ho zanechali.

Proces praní bude šetrný a vaše čepice bude v krátké době zářit čistotou. Do pračky můžete přidat prací prostředek a nastavit požadovanou teplotu vody.

Pokud se po jednom praní nedá vyprat, můžete zbytky nečistot odstranit ručně. Poté můžete víčko vložit do myčky podruhé.

Mimochodem, při mytí je nejlepší umístit víčko do horní police pračky, která je určena pro sklenice. Vodní trysky budou nasměrovány jemně a nepoškodí váš uzávěr.

Díky této úpravě si výrobek zachová svůj původní tvar a celistvost stínítka. Můžete si zakoupit speciální tašku ve tvaru baseballové čepice, která ji ochrání před poškozením. To chrání uzávěr před nárazy, zabraňuje ohýbání uzávěru. Pokud to materiál, z něhož je předmět vyroben, dovoluje, je možné čepici prát v pračce na prádlo.

Jak vyčistit uzávěr od prachu?

Proto doporučujeme prát tvídové a vlněné čepice ve vlažné vodě. Opláchněte uzávěr ve vodě o stejné teplotě. Plevele by se měly sušit ve vodorovné poloze, nejlépe mezi dvěma ručníky. Tím se zabrání deformaci tvídu.

z čeho jsou vyrobeny čepice?

čepice jsou tradičně vyráběny z přírodních tkanin. Postupně se však čepice ze sportovního atributu proměnily ve známou pokrývku hlavy, která neztrácí na významu ani v zimě, ani v létě. V důsledku toho se rozšířila i škála používaných materiálů. Jak zvolit správnou péči o čepici závisí na vláknech, ze kterých je vyrobena.

prát, baseballovou, čepici, pračce

Než začnete s uzávěrem manipulovat, je dobré zkontrolovat štítek na vnitřní straně.

Značkové výrobky mají na štítku podrobné informace o složení surovin a pokyny k péči. Na etiketě jsou uvedeny tyto materiály: bavlna, džínovina, len, syntetické tkaniny, vlna, kůže, kožešina, semiš. Tato rozmanitost znamená, že k výběru způsobu čištění a mytí musíte přistupovat individuálně.

Jaké typy praní se používají?

Hlavní z nich jsou: praní v pračce a ruční praní.

Jak prát v pračce

Kromě typu tkaniny byste měli určit konstrukční vlastnosti kšiltu a to, zda je měkký nebo pevný, abyste mohli zvolit nejvhodnější způsob praní. Klobouky vyrobené z bavlny, džínoviny nebo syntetiky s měkkým látkovým kšiltem lze prát v pračce, pokud není na štítku uvedeno jinak. Pro praní zvolte krátký program odstřeďování.

Pevná hledí mají uvnitř speciální kartonovou nebo plastovou vložku, která jim dodává tvar a tuhost. Pračka není vyloučena: buben nenávratně poškodí vzhled uzávěru. Existuje však řešení. můžete je prát ručně.

prát, baseballovou, čepici, pračce

Klobouky lze prát v ruce, aby si zachovaly svůj tvar a kšilt v dobrém stavu

Měli byste si pečlivě prohlédnout víčko a zjistit, kde je nejvíce znečištěné. Obvykle vnitřní rámeček, zejména část, která se dotýká čela.

Stopy potu, mastnoty, podkladu. Skvrny na kšiltu nebo horní části čepice vyžadují zvláštní péči. Nejprve je třeba je odstranit.

K opravě baseballové čepice budete potřebovat jednoduchou sadu:

 • Váleček na šaty s lepicí páskou nebo páskou;
 • Kartáčujte kartáčem s měkkými štětinami;
 • houba;
 • bílý hadr nebo hadřík;
 • Prací prášek nebo mýdlo na praní;
 • prostředek na mytí nádobí;
 • Umyvadlo s teplou vodou.

Pomocí válečku na leštění oděvů s lepicí páskou odstraňte žmolky a prach, které mohou být nalepené na horní části uzávěru. Místo speciálního zařízení můžete použít také jednoduchou lepicí pásku. Špinavé místo pečlivě vydrhněte houbou nebo hadříkem potřeným prostředkem na mytí nádobí.

V čisté formě je prací prostředek vysoce koncentrovaný, a proto by se měl před šetrným použitím nechat nasáknout v malém množství vody. Mazivo je zpracováno velmi dobře. Skvrny na kšiltu nebo korunce baseballové čepice naopak vyžadují práci. Nejprve je zkuste odstranit pomocí pracího mýdla. Za tímto účelem nalijte mýdlový roztok a jemně jej potřete měkkým kartáčem.

READ  Jak zvýšit hladinu vody v pračce

Hrubé štětiny poškozují povrch. Pro šetrnou péči jsou vhodné pouze kartáče s měkkými štětinami. Dobrý nápad je použít starý zubní kartáček.

Pokud roztok pracího prostředku selže, použijte odstraňovač skvrn. Ujistěte se, že materiál baseballové čepice nevybledne. Zkouška na vnitřní straně určí stálobarevnost skvrny.

Po odstranění skvrn a dalších skvrn je dalším krokem vyčištění uzávěru. Rozpusťte několik lžic pracího prášku v malém umyvadle s teplou vodou. Prací prostředky by neměly obsahovat bělící látky. Pokud je vložka hledí plastová, můžete celou čepici ponořit do vody.

Po chvíli stačí k čištění tkaniny použít kartáč nebo houbu. V případě kartonových vložek je příliš neperte, protože vlhkost způsobuje jejich bobtnání a deformaci. V tomto případě držte čepici za kšilt a ponořte do vody pouze horní část čepice. Nakonec stínítko otřete mírně navlhčeným hadříkem.

Víčko je třeba nejprve opláchnout v teplé a poté ve studené vodě. Je důležité vodu několikrát vyměnit, aby na povrchu nezůstaly zbytky mýdla.

Důležité! Kšilty s lepenkovým podkladem je třeba několikrát otřít vlhkým hadříkem a pokaždé opláchnout a vyždímat.

V tomto videu si ukážeme, jak lze čepici umýt pomocí běžného zubního kartáčku a studené vody.

Posledním krokem je sušení

Aby nedošlo ke ztrátě tvaru, sušte uzávěr na pevném podkladu. Jakmile voda odteče, klobouk se opatrně rozloží na skleněnou nádobu nebo dětský míč.

Zakřivené stínítko položte na vhodnou podložku, aby zůstalo zakřivené, a rovné stínítko přitiskněte ke stohu časopisů. Zabránění potřísnění zabráníte zabalením uzávěru do bílé látky.

Výjimky z pravidel

Existuje ještě jeden exotický způsob praní baseballových čepic s tvrdým kšiltem. v myčce nádobí. V tomto případě nasaďte víčko na horní koš a jemně jej rozložte. Hodí se jakýkoli mycí prostředek do myčky nádobí, s výjimkou mycích tablet, protože mohou obsahovat aktivátory bělidel.

Pamatujte, že kůže by se nikdy neměla prát. Nejlépe odstraníte nečistoty, když do víčka vetřete rozkrojenou cibuli.

Pro dosažení lesklého povrchu je vhodné povrch dodatečně přejít kávovou sedlinou vloženou do bílé utěrky. Tato metoda není vhodná pro světlé čepice. Semišové čepice jsou stejně jako kožené náchylné k poškození vodou. Pro udržení dobrého stavu semiše je třeba používat speciální kartáč na semiš.

Chemické čištění je ideální pro vlněné čepice. K tomuto účelu se používá odstraňovač skvrn, který je k dispozici ve spreji. Účinné látky rychle rozpouštějí odolné skvrny. Po zaschnutí se změní na prášek, který lze snadno odstranit štětcem. Informace o použití čisticího spreje naleznete v návodu.

Pokud je skvrna dostatečně silná, můžete čepici jemně vyprat v teplé vodě se speciálním pracím prostředkem nebo gelem na vlnu. Hlavní je důkladně rozpustit prací prostředek. Při máchání je vhodné přidat změkčovač tkanin. Tkanina bude na dotek měkká. Pokud nemáte po ruce speciální mycí prostředek, můžete použít běžný šampon na vlasy.

Kožešinové čepice by se nikdy neměly prát. Musel by poslat pokrývku hlavy do čistírny. Klobouk lze doma osvěžit jemným kartáčováním kartáčem s měkkými štětinami.

O baseballové čepice ze všech materiálů lze jednoduše pečovat doma, pokud znáte základní pravidla a postupy. Správná péče prodlouží životnost vaší oblíbené čepice.

| Denial of responsibility | Contacts |RSS