Jak prát péřovou bundu v pračce a ručně

Obecně řečeno, péřová bunda je bunda plněná prachovým peřím z vodního ptactva. Ne vše, co v současnosti nazýváme kožešinou, je však vyrobeno výhradně z přírodního materiálu. Lifhacker vám ukáže, jak vyprat bundy s jakoukoli izolací.

 • Pokyny výrobce naleznete na štítku dole. Na štítku jsou často uvedeny pokyny k péči.
 • Na štítku je také uvedeno, z čeho je péřová bunda vyrobena. Pro vnější potah se nejčastěji používají syntetické a odolné tkaniny: polyester, polyamid, nylon, ekologická kůže. Výplně mohou být syntetické (syntetika, holofiber) nebo přírodní (prachové peří, peří a vlna). Je třeba s nimi zacházet velmi opatrně a nezanedbávat doporučení výrobce.
 • Péřové bundy by se neměly prát v běžných pracích prostředcích. Používejte místo nich tekuté prací prostředky. Pro čištění výrobků s přírodní náplní je lepší zakoupit speciální přípravek, který chrání před poškozením.
 • Pokud má vaše péřová bunda pravou kožešinu, před praním ji odstraňte. Pokud není srst odnímatelná, měli byste ji hned po praní a několikrát během sušení dobře rozčesat hřebenem s jemnými zuby.
 • Pokud je ale také barvená a má jinou barvu než vaše péřová bunda, raději si ji nechte vyčistit v čistírně. Kožešina může vyblednout a zničit oděv.
 • Ujistěte se, že kapsy péřové bundy jsou prázdné a nejsou v nich díry. Trhliny vždy zašijete, jinak by mohlo dojít k úniku výplně.
 • Zapněte bundu a kapsy a odepněte kapuci. Aby nedošlo k deformaci výrobku, nesmí při praní nic viset.

Jak připravit oděv

Před uložením bundy do auta proveďte následující kroky.

 • Nejprve se podívejte na etiketu a všímejte si všech informací, které na ní výrobci zanechali.
 • Nejzranitelnějšími částmi svrchního oděvu jsou límec a rukávy. A právě tyto oblasti obvykle způsobují největší problémy. Mohou být tak mastné, že je pračka nezvládne vyprat. Z tohoto důvodu je třeba obzvláště znečištěné rukávy a nákružky před vložením do bubnu ručně oškrábat. Můžete to udělat pomocí jednoduchého prostředku na mytí nádobí. Stačí jen nakapat pár kapek na houbičku a pak jednoduše potřít problematická místa. Brzy uvidíte, jak rychle skvrny zmizí.
 • Drhnoucí části svrchního oděvu lze vyprat mýdlem na praní. Jednoduše potřete načechranou oblast mýdlem a poté vložte oděv do pračky. V obchodech jsou k dostání speciální mýdla, jejichž výrobci tvrdí, že jsou schopna odstranit různé typy skvrn ze svrchního oblečení. Pokud máte doma mýdlo na mytí nádobí, můžete ho použít i místo mýdla na praní. Pokud se límce a rukávy bundy začaly lesknout, nesmíte tento problém řešit bělidlem. Pokud budete zákaz ignorovat, brzy zjistíte, že bělidlo sice vykonalo svou práci a skvrna zmizela, ale spíše ovlivní barvu oblečení a způsobí bílé skvrny, takže zpravidla uvidíte, že skvrna je nenávratně poškozená.
 • Mnoho bund má odnímatelné límce. Ty by se měly před vložením oděvů do bubnu odstranit. Zejména kožešinové obojky. Totéž proveďte s kapotou.
 • Před odesláním bundy do pračky je třeba rozepnout všechny knoflíky a zapínání.
 • Zkontrolujte, zda je plášť kompletní a nepoškozený. I malé, sotva znatelné perforace mohou během otáčení bubnu narůst a stát se neviditelnými.

Volné knoflíky se mohou při praní rozepnout.

K opravě těchto drobných nedokonalostí by se měla použít nit. Knoflíky, které se chystáte odepnout, můžete přišít pevněji nebo je jednoduše dočasně odstranit.

Výběr režimu

Další informace na štítku naleznete u nastavení režimu a teploty. Pokud tyto informace nejsou k dispozici, je třeba dodržet následující obecné pravidlo.

Režim provozu by měl být šetrný

Existuje spousta praček se speciálními programy pro svrchní oděvy. A samozřejmě, pokud ji máte, bude mytí jednodušší, než když ji nemáte. Naši výrobci již předem naprogramovali proces mytí pro maximální efektivitu. O teplotu vody se nemusíte starat, protože optimální teplota je zvolena automaticky. Pokud pračka není příliš moderní a není nejmodernější, můžete zvolit buď ruční režim, nebo jemné praní.

Nikdy nepoužívejte horkou vodu

Oblečení se tím nevyhnutelně poškodí a je méně pravděpodobné, že je budete moci znovu vyprat. Optimální volba je 30 stupňů. Můžete použít mírně teplejší nebo mírně studenější vodu. Důležité je nepřekročit horní hranici 40 stupňů.

Výběr cyklu odstřeďování byste měli brát co nejvážněji

Není třeba nastavovat vysoké otáčky odstřeďování, postačí 400. Při intenzivnějším odstřeďování může dojít k poškození vnější tkaniny i výplně

READ  Jaké jsou přepravní šrouby v pračce?

Funkce Super Wash a Extra Wash by neměly být opomíjeny

Tyto režimy pomáhají minimalizovat riziko vzniku skvrn od prášku. Pokud vaše pračka nemá ani jedno, ani druhé, můžete bundu několikrát vymáchat.

Žádné praní se neobejde bez pracího prostředku

Je lepší vyhnout se praní bundy v běžných pracích prostředcích. Speciální druhy pudru, např. s bělícím účinkem, se vůbec nedoporučují.

Vyberte si tekutý prací prostředek nebo gel.

Do pračky by se nemělo přidávat bělidlo, protože může ovlivnit barvu oděvu. Je třeba si uvědomit, že nejtěžší poškození bělidlem by bylo na černých bundách.

Co je specifické pro praní a sušení?

 • Praní bundy v pračce s malou kapacitou bubnu. Pro pohodlné praní potřebujete pračku, která pojme více než 5 kg prádla.
 • Nejtěžší je prát bundu s výplní, protože pak hrozí velké riziko jejího zničení. Po vyprání se výplň tkaniny často hromadí. Tomu lze předejít použitím několika tenisových míčků. Pomohou s přípravou náplně.
 • Fleecové bundy při praní obvykle nemění svůj tvar. Přesto je třeba je prát šetrně, na jemný cyklus a šetrné odstřeďování.
 • Po vyprání je třeba bundu pečlivě vysušit. Nejlepší je použít pračku se sušičkou, která má přednastavený cyklus sušení.

Pokud nemáte pračku, budete si ji muset vysušit sami. Mnoho oděvů může být zavěšeno vedle topení, ale to není ideální, protože by to mohlo zkreslit bundu. Nejlepší místo pro sušení výrobku je venku.

V pračce lze prát prakticky jakoukoli bundu. Hlavně dodržujte doporučení výrobce a nenastavujte agresivní režimy praní a odstřeďování.

Prací techniky a doporučené složení pracího prostředku a mycího prostředku

Péřové bundy by se neměly prát v ruce z několika důvodů:

 • Prací prostředek se obtížně oplachuje ručně a zvyšuje riziko vzniku šmouh po zaschnutí.
 • Při ručním praní se peří snadno sbalí a zdeformuje, ztrácí své izolační vlastnosti a bunda nebo kabát vypadají neatraktivně.
 • Svrchní oděvy se mohou při sušení snadno roztáhnout, protože výplň absorbuje velké množství vody, což výrazně zvyšuje hmotnost péřové bundy.

Pokud budete dodržovat jednoduchá pravidla, praní v automatické pračce nepoškodí výrobek, pomůže zbavit se nečistot a zachovat atraktivní vzhled. Oděv perte v ruce pouze v případě nouze.

Co prát: 4 možnosti

Chcete-li vyprat péřovou bundu beze šmouh, je důležité zvolit správný prací prostředek. Jde o to, že puch má schopnost dobře absorbovat částice pracího prostředku a je velmi obtížné je vrátit zpět. Pokud použijete nesprávný prostředek, může se stát, že vám na srsti zůstanou bělavé skvrny. Z tohoto důvodu nepoužívejte běžný mycí prostředek.

Chcete-li vyprat péřovou bundu, vyberte si jednu z následujících položek:

  Prací prostředky na jemné prádlo nebo vlnu. Výběr v obchodech je obrovský, ale měli byste si koupit prací prostředek ve formě gelu, ale nákupu prášku byste se měli vyhnout;

Vezměte prosím na vědomí! Nepoužívejte odstraňovače skvrn na péřové kabáty. Pokud na bundě po vyprání objevíte skvrny, možná ji budete chtít nechat vyčistit v čistírně.

Když chcete doma odstranit skvrny a rozhodnete se použít lidové prostředky, které doporučují použít kyselinu citronovou, ocet, čpavek nebo benzin, musíte být opatrní. Agresivní látky mohou navždy zničit nejen tmavé, ale i světlé péřové bundy. Je pravděpodobné, že se vysype nejen vnější vrstva, ale i výplň.

Příprava na mytí

Je důležité správně připravit péřovou bundu na praní. Jen několik jednoduchých opatření může pomoci zabránit poškození vnějšího pláště a pomoci zachovat jeho vlastnosti a atraktivní vzhled. Měly by být provedeny následující kroky:

 • Vždy si rozepněte kožešinu. Umyjte ji odděleně. Zatímco umělá kožešina si může zachovat svou atraktivitu, přírodní kožešina se pravděpodobně trvale poškodí.
 • Důkladně zkontrolujte všechny kapsy. Vyprázdněte je od drobných, jízdenek na MHD, účtenek a dalších předmětů.
 • Uzavřete všechny zipy, uzávěry a suché zipy, abyste zabránili poškození péřové bundy při praní.
 • Před praním bundu otočte zcela naruby, včetně rukávů.

Pokud má vaše péřová bunda silné znečištění a skvrny (obvykle na rukávech, uvnitř kapes nebo na límci), je obtížné je vyprat v pračce. Z tohoto důvodu je vhodné je nejprve vyprat v ruce. Za tímto účelem nalijte do umyvadla trochu teplé vody. Navlhčení problematické oblasti. Do misky nalijte trochu mýdla, šamponu nebo speciálního gelu a před opláchnutím ve sprše ji rozetřete rukama.

prát, bundu, pračce

Další doporučení

Konečná kvalita praní péřové bundy v pračce závisí na řadě podmínek. Tento výčet zahrnuje nejen správnou přípravu výrobku na postup, volbu vhodného způsobu mytí, ale také následné sušení. Chcete-li bundy bezpečně a správně vyprat, musíte dodržovat všechna doporučení.

V čem neprat péřovou bundu

Prací prášek v pračce rozhodně nepoužívejte. Důvody jsou tři:

 • Aktivní bělicí látky a agresivní látky v pracím prostředku mohou poškodit barvy na vašem peří.
 • Prášek se nesnadno oplachuje, takže zanechává mýdlové zbytky.
 • Složky, které rozkládají tuk, ničí ochrannou vrstvu peří a prachového peří. To způsobuje jejich deformaci a poškození.

Ze stejných důvodů byste neměli mýt puch běžným pracím gelem. Jeden takový postup může stačit k trvalému poškození věci.

READ  Odtokový filtr pračky Indesit k čištění

Nepoužívejte bělicí prostředky k praní bund. Poškodí peří i tkaninu.

Jak ji správně vysušit

Praní péřových bund doma je důležité pro správné sušení (výrobce obvykle zakazuje praní v pračce). Standardní rada je následující:

 • Po odstředění lze peří zavěsit na ramínka v dobře větrané místnosti nebo položit vodorovně na mřížku sušičky (aby bylo zajištěno proudění vzduchu ze všech stran).
 • Peří by se nemělo sušit v koupelně, protože vzduch v této místnosti je příliš vlhký.
 • Je zbytečné nechávat bundu venku, když je zima. V létě ji můžete umístit na stinném, dobře větraném místě. (Proto je lepší a snazší prát zimní oblečení v létě. lépe se suší).
 • Péřovou bundu nesušte na přehozu ani na jiném „pevném“ povrchu. Je důležité, aby se k oděvu dostával vzduch ze všech stran, jinak se může proces sušení zpozdit.
 • Dlouhá doba sušení způsobuje, že se peří potí a nepříjemně zapáchá, a nerovnoměrné sušení může vést ke vzniku skvrn a šmouh. Maximální přípustná doba sušení 2 dny.
 • V případě potřeby můžete sušení urychlit fénem na vlasy.
 • Během sušení péřovou bundu pravidelně protřepávejte, měňte její polohu (zavěste ji na bok nebo „vzhůru nohama“). To podporuje rovnoměrnější schnutí a zabraňuje odlupování peří.

Nikdy ji neumisťujte na radiátor nebo topné šrouby. To způsobuje skvrny na tkanině a škodí peří.

Po vysušení je vhodné ošetřit povrch péřové bundy vodoodpudivou impregnací (prodává se ve spreji). To zabraňuje navlhnutí bundy ve vlhkém počasí, vzniku šmouh a skvrn.

Půdní impregnace.

Co dělat, když se objeví pruhy

Pokud se na tkanině po usušení objeví skvrny a šmouhy, můžete se jich pokusit zbavit. To nemusí být vždy možné. Skvrny nelze odstranit, pokud jsou způsobeny poškozením tkaniny a „barvicí vrstvy“. K tomu může dojít, pokud zvolíte nesprávný prací prostředek (např. s obsahem chlóru) nebo použijete „agresivní“ režim pračky.

Pokud jsou skvrny a šmouhy způsobeny nadměrným množstvím pracího prostředku a špatným oplachováním, lze je ošetřit. K tomu potřebujete:

 • Otřete povrch tkaniny hadříkem navlhčeným roztokem prostředku na mytí nádobí. Někdy stačí tento jednoduchý úkon, aby skvrny zmizely.
 • Pokud to nepomůže, můžete péřovou bundu znovu ponořit do pračky a 1 až 2krát ji vymáchat.
 • Bezpečnější metodou je opětovné praní, ale s menším množstvím pracího prostředku.
 • V krajním případě můžete peří vyčistit chemicky, ale pokud je barva poškozená, nepomůže to.

Těmto skvrnám je snazší předcházet než se jich zbavovat. Pračka myje beze šmouh, pokud se používají pouze prací prostředky ve správném dávkování.

Zaprášená péřová bunda po špatném vyprání.

Co mám dělat, když je puch sundán?

Je velmi obtížné vyprat péřovou bundu, aniž by se peří uvolnilo. Pokud však náplň není vadná, ale jen slepená do chuchvalců, lze ji narovnat. Můžete provést následující kroky:

 • Při sušení pravidelně protřepávejte a otáčejte dolů. Tímto způsobem se hrudky puchu v buňkách stávají drobivějšími a lépe vysychají. To je nutnost, pokud si doma myjete peří.
 • Suchou péřovou vrstvu lze vyšlehat tyčí nebo šlehačem na koberce. K tomu je třeba bundu (suchou)!) zavěste ji na věšák nebo ji položte na vodorovnou plochu.
 • Pokud to nepomůže, lze chuchvalce prachového peří „načechrat“ ručně, a to tak, že se peří protáhne žínkou na praní na menší kousky.
 • Dalším způsobem, jak obnovit objem péřové bundy, je její „vysátí“. K tomu se používá jemná tryska na koberce. Každý oddíl s péřovou výplní by měl být zevnitř vyfukován ze strany péřové výplně. Tato metoda pomůže rovnoměrněji rozložit přírodní plnivo po celé buňce tkaniny.
 • Nejexotičtější metodou je vložit vlhkou bundu po vyprání do mrazáku. Hrudky puchu lze pak snadno rozbít a výplň se vrátí do původního stavu.

Pokud je puch lehký, lze konečný stav výplně posoudit pohledem „skrz světlo“. Pokud je tkanina vyrobena z velmi těžkého nebo tmavě zbarveného materiálu, můžete nadýchanost zkontrolovat pouze hmatem.

Po vyprání je peří hrudkovité.

Jak se zbavit nepříjemného zápachu

Pokud je po praní cítit zatuchlina nebo kyselý zápach, může to mít tři příčiny:

 • Pokud byla tkanina před praním příliš dlouho namočená.
 • Špatně umyté.
 • Příliš dlouhé sušení způsobí, že peří uvnitř začne vadnout a kazit se.

Sušení peří v pračce

Pro urychlení procesu hostesek opět použijte moderní metodu, jako je sušička nebo sušení v pračce s funkcí sušení. Důrazně nedoporučujeme tuto metodu používat, protože. к. Tento proces zcela zničí všechny izolační vlastnosti prachového peří a po tomto postupu nebude prachová bunda vhodná pro nošení v chladném počasí.

Pravidla pro praní a sušení zimních bund

Šetrné nošení a správná péče o svrchní oděv pomohou zajistit jeho dlouhou životnost. Dříve nebo později se objeví otázka: Lze bundu prát v pračce a na jaký režim praní ji zapnout?? Než začnete s domácím čištěním, podívejte se pozorně na štítek, zda je možné prát v pračce, ručně nebo chemicky. Pokud výrobce umožňuje vlastní péči, můžete zahájit postup.

READ  Zápach v pračce po čištění

Bez ohledu na typ výplně a materiál oděvu se ujistěte, že jste bundu před praním připravili:

 • Odstraňte lemování a zapněte všechny knoflíky, zipy a suché zipy. Vyprázdněte všechny kapsy. Kovové části omotejte páskou, aby nedošlo k poškození tkaniny a oxidaci kování.
 • Zkontrolujte, zda na přebalu nejsou skvrny a silné znečištění. Zvláštní pozornost věnujte manžetám, kapsám a límci. Odstraňte skvrny pomocí odstraňovače skvrn, který neobsahuje drsné chemikálie. Postříkejte potřísněný límec mýdlovým roztokem.
 • Obraťte bundu naruby, opatrně ji složte a vložte do bubnu pračky.
 • Zvolte prací program, nastavte teplotu a program odstřeďování pro dosažení nejlepších výsledků.

Před předepráním špinavých manžet je vyperte v ruce

K praní bund nepoužívejte prací prášek: může zanechat šmouhy, které se velmi obtížně odstraňují. V plnidle zůstávají také částice prášku. Abyste se této nepříjemnosti vyhnuli, používejte mycí prostředky v tekuté formě, např. gely nebo kapsle.

prát, bundu, pračce

Po vyprání oděv dobře protřepejte, aby se vyrovnal. Otevřete zip, otočte kabát lícem dolů a pověste ho na drátěný věšák. Svrchní oděv sušte mimo dosah radiátorů, topných těles a přímého slunečního záření. Zajistěte dobrou cirkulaci vzduchu, abyste zabránili vzniku zatuchlého a vlhkého zápachu.

Během sušení občas protřepejte a načechrejte péřovou bundu, aby se náplň rovnoměrně rozložila.

Praní péřové bundy

Bundy perte pouze na šetrný cyklus. Optimální teplota je 30 ℃. Po skončení hlavního praní nezapomeňte znovu opláchnout, abyste odstranili zbytky pracího prostředku.

Při praní bund vložte do bubnu spolu s oděvem i několik tenisových míčků nebo speciálních míčků. Tím se zabrání hrudkování náplně a oděv si zachová svou původní krásu.

prát, bundu, pračce

Výrobci doporučují prát péřové bundy při teplotě 30 ℃

Více informací o praní péřové bundy najdete v tomto článku.

Praní oděvů z polyesteru, syntetických vláken a chollových vláken

Polyesterové bundy lze prát na 40-60 °C v šetrném pracím cyklu. Nastavte rychlost odstřeďování na maximálně 600 otáček za minutu. K praní péřové bundy používejte kapsle nebo gel. Při oplachování můžete přidat kondicionér, který oděv příjemně provoní, zabrání elektrizování a zachová jeho objem.

Jak prát péřovou bundu v pračce? Dodržujte všechna obecná doporučení v přípravné fázi. Pokud je velmi znečištěná, použijte k jejímu umytí prací mýdlo a dobrý kartáč na drhnutí. Nastavte teplotu a režim praní podle doporučení na štítku.

Jak prát péřovou bundu?

Pokud používáte oblečení s laminovanou plstí nebo vatou, vyždímejte je ručně. Bundy sušte ve svislé poloze s dobrou cirkulací vzduchu.

Bundy by se měly sušit ve svislé poloze na ramínkách

Jak sušit péřovou bundu?

Bunda plněná peřím se nedá správně vysušit a lze se vyhnout nepříjemným pachům a žmolkům. Po vyprání péřovou bundu vyrovnejte, vyklepejte ji a pověste na ramínka. Při sušení prádla tímto způsobem je vždy umístěte ve svislé poloze a mimo dosah topných těles. Nechte ho venku na dvoře, na balkoně nebo v dobře větraném prostoru. Nezapomeňte při sušení peří pravidelně protřepávat, aby se peří rovnoměrně vysušilo v celém objemu.

Pověste péřovou bundu na ramínka v dobře větraném prostoru a nechte ji uschnout na vzduchu

Praní péřové bundy v pračce

I v tomto ohledu platí několik pravidel:

 • nastavte prací program na „jemné“ nebo „pro syntetické tkaniny“;
 • teplota vody by měla být maximálně 40 stupňů;
 • Vždy by měla být použita funkce „extra máchání“;
 • je lepší používat gel jako prací prostředek. mnohem lépe se vymývá z tkanin a syntetických materiálů, ale jeho účinnost se tím nezmenšuje;
 • Pokud máte prací pytel, je lepší ho použít na praní bundy. snížíte tak možnost pokroucení oděvu.

Samozřejmě byste měli brát v úvahu barvu bundy. tmavé barvy často zanechávají skvrny od pracího prostředku. Abyste tomu zabránili, můžete použít tekutý prací prostředek na černé a barevné tkaniny Vorsinka od výrobce Nevskaya Cosmetics. nejenže dokonale pere a máchá, ale také zabraňuje tvorbě „loužiček“ na tkanině.

Nezřídka se stává, že se pěna po praní nahromadí a je pak obtížné ji narovnat. Abyste tomu zabránili, je nejlepší vložit do bubnu automatické pračky spolu s bundou několik tenisových míčků. Pokud však k takovému neštěstí dojde, můžete se pokusit syntetiku „natáhnout“ na celou bundu vysavačem. dokud je výrobek ještě mokrý, měli byste zapnout vysavač a dělat pohyby kartáčem z hromady syntetiky v různých směrech. Pokud žádný z těchto návrhů situaci nenapraví, existuje jediné řešení: koupit si novou bundu. Další věc, kterou je třeba si zapamatovat: Při praní bundy nikdy nepoužívejte bělidlo. takové agresivní prostředky poškodí tkaninu výrobku a pak bude nemožné ji zachránit.

Pokud se vás někdo zeptá, zda můžete bundu prát v pračce, je třeba upřesnit, o jaký výrobek se jedná. Například bunda ze syntetické dýhy dokonale vydrží praní i v pračce, ale koženou bundu bude třeba čistit speciálními přípravky a rozhodně ne v pračce.

| Denial of responsibility | Contacts |RSS