Výběr produktů pro položky s membránou

Nešetřete na domácích chemikáliích pro drahé modely tkanin. Není přípustné prát lyžařské bundy běžnými gely, prášky, tekutými mýdly a zejména odstraňovači skvrn a chlorovými bělidly. Jejich použití vede k úplné ztrátě jedinečných ochranných vlastností tkaniny. Když si jdete koupit lyžařskou kombinézu s membránou, možná budete chtít ušetřit a investovat do specializovaného výrobku.

 • „Sport Active by Perwoll je ideální volbou pro outdoorové aktivity
 • Prací krém Domal Sport Fein Fashion na sportovní oblečení si zachovává ochrannou vrstvu i po mnoha vypráních;
 • koncentrovaný přípravek „Tech Wash“ německé společnosti „Nikwax“. biologicky odbouratelná kapalina, která odstraňuje nečistoty a pomáhá oživit věc po chybném použití běžného čisticího prostředku a odstraňuje jeho částice z povrchu membrány;
 • Cenově dostupný gel Denkmit Fresh Sensation dobře pere oblečení a zbavuje ho nepříjemných pachů, ale nezachovává vodoodpudivé vlastnosti tkaniny;
 • mýdlo na praní je slušnou odpovědí pro ty, kteří nevědí, jak prát lyžařskou bundu doma, a používají drahé gely.

Univerzální prášky zničí membránový oděv, protože jemné částice ucpou póry, které neumožňují cirkulaci vzduchu. Nakonec budete mít v šatníku o jeden kus pogumované látky víc.

Jak prát lyžařskou bundu s membránou

Hlavní výhodou lyžařské bundy je dobrá tepelná regulace při aktivitě. Proto je dnes tato součást šatníku oblíbená, a to nejen u sportovců.

Ale jak tyto věci umýt, aby neztratily své pozitivní vlastnosti?? V tomto článku se dozvíte, jak prát (v ruce i v pračce) a sušit lyžařskou bundu a které prací prostředky jsou pro tuto práci vhodné.

Co byste měli vědět, než začnete prát?

Lyžařské bundy jsou vysoce ceněné pro aktivní životní styl. Sportovci milují dobrou cirkulaci vzduchu a optimální tělesnou teplotu díky této tkanině.

Existuje několik typů lyžařských bund:

 • z hydrofilní, neporézní membrány. Vysoká cena, ale velmi odolné.Tuto membránu je nejlépe prát na režim pro jemné tkaniny, ale žehlení je stále velmi nežádoucí.
 • Mikroporézní tkanina. Pro čištění těchto oděvů je důležité používat tekutý prací prostředek bez agresivních složek a také máchání.
 • Vyrobeno z kombinovaného materiálu. Tento druh má často teflonový povlak, který silně připomíná gumu. Tato úprava prodlužuje životnost bundy a zároveň zachovává její vysokou prodyšnost. Mikroporézní a neporézní tkaniny se nesmí prát v pračce, protože by se mohly poškodit. Preventivní čištění je lepší provádět pomocí měkkých mikrovláken.

Zkontrolujte štítek

Přesné složení a pokyny k čištění oděvu najdete na štítku. Obecně umožňují praní v pračce s uvedením přípustné teploty vody (30-40 °C).

Některé předměty lze prát pouze v ruce a nedoporučuje se silné ždímání.

Mnoho užitečných a důležitých informací o praní bund a péřových bund naleznete zde.

Výběr správného produktu

Útěk na čisticí gely znamená, že si možná budete muset brzy koupit novou bundu. Pokud tedy uvažujete o dražším výrobku, je třeba mít na paměti vyšší náklady na membránu.

Přípravky pro péči o lyžařské oblečení najdete v každém specializovaném obchodě nebo sportovním obchodě. Je k dispozici v gelech a sprejích.

První slouží častěji k praní tkaniny, zatímco druhé jsou zodpovědné za udržení vynikajícího stavu impregnace.

Nemusíte upřednostňovat zahraniční výrobce a kupovat nejdražší prací prostředek.

Lze membránu umýt ručně??

Tento postup trvá dlouho, ale lépe zachovává vzhled a funkčnost výrobku.

Ruční praní lyžařské bundy

 • Připravte si velkou nádobu. Můžete použít umyvadlo, ale lepší je vana. Naplňte nádobu vodou o maximální teplotě 40 °C.
 • Rozpusťte ve vodě speciální čisticí prostředek na mytí membrán. Je lepší nepoužívat prášek, protože se zcela nerozpustí a ucpe porézní materiál.
 • Vložte oděv do vany. Nemusíte čekat, až se vsákne.

Důležité je, abyste netřeli příliš silně, a nesmíte používat kartáče nebo podobné nástroje. Po odstranění nečistot by se měl oděv pouze lehce vyždímat, aby z něj odtekla většina tekutiny.

 • Naplňte vanu nebo velké umyvadlo čistou vodou o teplotě nejvýše 30 °C.
 • Ponořte oděv a nechte ho 10 až 20 minut namočený.
 • Poté plášť vyjměte a nechte většinu tekutiny odtéct. Současně naplňte plášť novou vodou.
 • Po dalším namočení bundu lehce pomačkejte rukama.

Informace o praní membránové bundy naleznete zde.

Jak se automatická pračka používá??

Pokud je na štítku oděvu uvedeno, že jej lze prát v pračce, můžete se do procesu bez obav pustit.

 • Trochu očistěte vnější nečistoty (např. zbytky suché špíny), odstraňte z kapes všechny volné drobné.
 • Vyprázdněte bundu a otočte ji naruby se zapnutými patentkami. Membrána nemusí být namočená, jako je tomu u jiných tkanin.
 • Aby nedošlo k poškození materiálu, měli byste do bubnu pračky vkládat pouze předměty s membránou. Lepší je vůbec nenačítat nic navíc.
 • Přidejte do zásuvky na prací prostředky roztok pro membránové tkaniny.
 • Praní na jemný cyklus při 30 °C. Z typů tkanin by měly být vybrány syntetické tkaniny. Pokud nemáte k dispozici cyklus pro jemné prádlo, můžete zvolit praní vlny.

Je důležité nastavit počet otáček na maximálně 600. Další postupy, jako je sušení v bubnové sušičce a žehlení, mohou být pro membránovou tkaninu zhoubné. Dodatečné máchání pomáhá odstranit zbytky pracího prostředku z vláken.

Správný postup sušení?

I když je třeba prádlo usušit v co nejkratší době, rozhodně se nedoporučuje pokládat je na topná tělesa (radiátory, různá topná tělesa).

Přípustné jsou pouze tyto varianty:

 • Oděv položte na suchou savou látku. Jakmile se hadřík namočí, je třeba jej vyměnit za nový.
 • Je důležité bundu dobře složit, aby se usušila ve správném tvaru. Je to nejjistější způsob, jak se vyhnout pomačkání, protože žehlení takového oblečení je nežádoucí.
 • Bundu je vhodné zavěsit na ramínka. Tento úkon byste měli provést až poté, co odteče velké množství vody.
READ  Jak vyšroubovat přepravní šrouby v pračce

Jakmile bunda zcela uschne, je vhodné ji naimpregnovat speciálním impregnačním přípravkem na tkaniny. Účinnost sprejů a gelů Salamander, Olvist, Kongur byla prokázána.

Takto můžete s bundou zacházet:

 • Tkanina musí být rozložena na rovném povrchu v dobře větraném prostoru.
 • Nastříkejte sprej na látku ze vzdálenosti asi 20 cm a nechte oděv zcela uschnout.
 • Impregnační gely na tkaniny vyžadují více forenzního ošetření, protože vyžadují namočení oděvu. V takovém případě je třeba důsledně dodržovat návod k použití.

Je důležité zvolit pro membránu speciální impregnační prostředek. Analogy určené pro jiné syntetické tkaniny jsou kategoricky nevhodné.

Vaše oblíbená skialpinistická výbava je jistě náchylná ke ztrátě hřejivosti a nepromokavosti. Dokonce i náročné používání máchadla by mohlo ucpat vlákna vašeho oblečení, pokud by nebylo správně vypráno.

I přes nevýhodu v podobě náročných podmínek čištění můžete v zájmu pozitivního uživatelského zážitku trpělivě dodržovat všechna pravidla.

Jak prát lyžařské obleky v pračce

Na lyžařskou sezónu je třeba se připravit s předstihem. Vždyť sjezdové lyžování a lyžování, stejně jako vaše pohodlí na čerstvém vzduchu, závisí na účinnosti vašeho oblečení a kostýmu. Jak prát lyžařskou kombinézu, lze ji prát v pračce, nebo je třeba ji prát v ruce??

Podmínky praní a výběr pracího prostředku

Kombinace různých materiálů velmi ztěžuje praní obleku

Požadavky na lyžařské obleky jsou poměrně přísné. Bundy a kalhoty musí být prodyšné, nepropustné, větruodolné, robustní a odolné.

Požaduje, aby výrobci používali a kombinovali různé materiály pro stejný oděv. Fleece se používá hlavně na oblečení a munici pro lyžaře:

 • Polyester, membránová tkanina. používá se jako materiál pro přední plochu tkaniny. Polyester a další tkaniny by měly být kombinovány s tepelnou izolací. Lze prát v ruce nebo v pračce. Membrána se používá při šití tenkých, vodu propouštějících oděvů. Lze prát pouze ručně při nízkých teplotách.
 • Fleecová tkanina na podšívku. Fleece vydrží šetrné praní v pračce, ale to platí pouze pro oděvy vyrobené výhradně z fleecové tkaniny. Bundy s fleecovou podšívkou lze prát v nejbezpečnějších podmínkách.
 • Chmýří, konopí, bavlněné materiály používané jako izolace. Nejčastěji v kombinaci s polyesterovými tkaninami. Všechny prací prostředky lze prát jakoukoli metodou, pokud jsou dodržena základní pravidla.

Při praní skialpového obleku, bundy nebo kombinézy nepoužívejte bělidla ani prací prostředky obsahující chlor. Použití běžného univerzálního pracího prostředku v granulích a prášku s m “agresivní” částice, které pronikají hluboko do struktury tkaniny.

Místo pracího prostředku používejte tekutý prací prostředek a prací prostředek na membránové tkaniny. Tyto přípravky jsou rozpustné ve vodě při nízké teplotě, nezanechávají usazeniny a snadno se oplachují i po krátkém opláchnutí.

Při praní v pračce nepoužívejte možnosti odstřeďování a důkladného/hlubokého čištění. Lze zapnout podle potřeby “Extra oplachování”, k lepšímu odstranění zbytků pracích prostředků z vláken materiálů.

Správný způsob praní v pračce a v ruce?

Impregnační směsi jsou k dispozici od různých výrobců

Před praním lyžařské kombinézy pečlivě zkontrolujte kapsy. Zkontrolujte štítek pračky a podmínky praní.

Pokud jsou bunda, kalhoty, vesta nebo jiné předměty vyrobeny z různých materiálů, roztřiďte je podle teploty praní a typu praní. Pokud je to možné, je lepší se pračce zcela vyhnout a prát ručně.

Pořadí praní v pračce je následující

 • Všechny uzávěry, knoflíky a zipy musí být zakryté. Oděv opatrně otočte naruby a vložte jej do bubnu.
 • Přidejte 1-2 uzávěry tekutého pracího prostředku. Režim praní “Delikátní” nebo ručně při teplotě vody 30 °C. Funkce spin a extra jsou vypnuté.
 • Pokud perete bundu s péřovou výplní, je lepší dát do bubnu 2 nebo 3 prací koule. Tím se zabrání přílišné lepivosti textilní výplně.
 • Po vyprání bundu ihned vyjměte z pračky a položte ji na měkkou bavlněnou látku. Lze použít nebarvený froté ručník.

Po vyprání pečlivě narovnejte všechny velké záhyby nebo rýhy na oděvu. Čas od času vyměňte bavlnu a oděv otočte. Po uschnutí můžete bundu pověsit na měkké ramínko nebo šňůru na prádlo. Neumisťujte látku do blízkosti radiátorů, topných těles nebo elektrických sušiček.

Při ručním praní lyžařského obleku je postup podobný. Napusťte trochu teplé vody do čisté mycí vany. Pak přidejte trochu tekutého pracího prostředku, rozpusťte ho a ponořte oblek do vody.

Nechte výrobek lehce nasáknout po dobu 5-7 minut. Poté rukou jemně poklepejte po vnější látce, gumičkách a manžetách. Zvláštní pozornost je třeba věnovat podšívkové tkanině. Nemusíte drhnout kartáčem ani příliš dřít rukama.

K oplachování lze použít sprchovou hlavici, která důkladně opláchne celý oblek, dokud není proud vody čistý. Další sušení probíhá podle výše popsaného postupu sušení.

Ošetření po umytí

Froté ručník je vhodný pro praní v pračce

Praním froté obleku se často vymyje prostředek na penetraci tkaniny, který byl použit při výrobě obleku. Tento výrobek účinně odpuzuje vlhkost z povrchu obličejového materiálu.

Tento efekt je dobře patrný na bundách a kalhotách z membránové tkaniny, které téměř nikdy nepromoknou.

Pro ošetření jsou k dispozici dva typy čisticích prostředků na textilie: čisticí prostředek ve spreji a čisticí prostředek pro namáčení. Sprej naneste na vnější tkaninu a nechte působit, dokud zcela nezaschne.

Namočte oblek do vany nebo umyvadla a ponořte jej do něj. Mezi jednotlivými složeními není zásadní rozdíl, takže si můžete koupit jakýkoli vhodný produkt.

Prací prostředky by se měly používat pouze na vypraný oblek, protože se z látky vypírají. Další informace o způsobu aplikace naleznete v pokynech na obalu výrobku.

Jak vyprat lyžařskou kombinézu?

Zajímá vás, jak vyprat lyžařskou kombinézu?? Vyberte si tekutý prací prostředek nebo gel a vyhněte se pracím prostředkům, protože mohou ucpat póry tkaniny, kterými probíhá odvětrávání.

Ze stejného důvodu by se neměly používat odstraňovače skvrn, chlorová bělidla a změkčovače tkanin. Co dělat se skvrnami na oblečení?

READ  Jak prát v pračce bundu s nadýchaným vzorem?

Nastrouhejte trochu pracího mýdla a rozpusťte ho ve vlažné vodě.

Navlhčete měkkou houbičku nebo vatový tampon mýdlovou vodou a otřete lokální nečistoty. Zvýšenou pozornost věnujte límcům, manžetám a kapsám.

Lyžařské bundy jsou u spotřebitelů velmi oblíbené. V této bundě samozřejmě nepromoknete v dešti ani ve sněhu a nezapotíte se v ní, ani když budete aktivní. Ještě před 20 lety byly tyto bundy dostupné pouze profesionálním sportovcům, ale nyní si tuto věc může koupit i průměrný fanoušek aktivní zimní dovolené. Tajemství této bundy spočívá ve speciální membránové tkanině, která propouští pot, a udržuje tak tělo v suchu. díky těmto vlastnostem bundy z této tkaniny navzdory své lehkosti dobře hřejí v chladném počasí a chrání před silným větrem, deštěm nebo sněhem. Takové věci však vyžadují zvláštní péči. Mnohé paní zajímá, jak prát lyžařskou bundu s membránou v pračce, abyste nezničili její vlastnosti. O tom vám povíme právě teď v tomto článku.

Nejprve byste si měli prostudovat štítek výrobků, kde by měla být uvedena doporučení výrobce týkající se péče o tuto věc. Abyste si symboly dobře zapamatovali, podívejte se na naši tabulku oblečení. Raději si ji uložte do záložek, protože ji budete nepochybně potřebovat vícekrát.

Pokud je povoleno automatické praní v pračce, začněme s tím.

Výběr správného pracího prostředku

Než se pustíme do praní, musíme se rozhodnout pro složení pracího prostředku. Membránové oděvy jsou velmi citlivé na agresivní chemikálie. Proto je jejich používání přísně zakázáno:

 • Běžné prací prášky. Uvíznou v pórech tkaniny a nelze je vyprat. Ty mohou způsobit ztrátu funkce membrány.
 • Kondicionéry. Na povrchu membrány vytvářejí tenkou vrstvu, která neumožňuje tkanině dýchat.
 • čisticí prostředky a rozpouštědla, chlorové bělidlo. Mohou narušit strukturu membrány.

Co z toho vyplývá?? Pro membrány je nejlepší používat tekuté prací gely. V krajním případě lze použít tekutý prací prostředek na jemné tkaniny.

Důležité je ! Pokud vám peníze nevadí, můžete si koupit speciální prací prostředek na praní sportovního oblečení. Tyto výrobky můžete najít od různých výrobců, jako jsou Laska, Sodasan, Domal, Ringuva a další značky.

Co dělat, když je velmi špinavý??

Snažte se prát lyžařskou bundu tak často, jak je to nutné, a ne příliš často, aby se znečištění obtížně odstraňovalo. Před praním zkontrolujte, zda na kabátu nejsou skvrny a silné znečištění. Pokud jsou tyto části přítomny:

 • Připravte si mýdlový roztok. v teplé vodě rozpusťte nastrouhané prací nebo dětské mýdlo.
 • Navlhčete houbičku nebo vatový tampon tímto roztokem a otřete problematická místa.
 • Kabát by měl jít vždy snadno vyčistit, zejména oblasti kolem kapes a límce.

Důležité je prát bundu na ! Pokud se jedná o části bundy, které se nejčastěji špiní nebo odlupují, není třeba prát celou bundu. Naučte se několik způsobů čištění manžet a límce kabátu.

Praní v pračce

Nyní můžete začít prát. Jak prát lyžařskou bundu v pračce? Pokud výrobce nic nebrání praní v pračce, použijte pračku podle těchto doporučení:

 • Obraťte bundu naruby a ujistěte se, že všechny kapsy jsou bez nečistot.
 • Zavřete všechny zipy a suché zipy a vložte oděv do bubnu pračky.
 • Neperte bundu s jinými věcmi, i když mají stejnou barvu.
 • Nastavení na šetrný cyklus.
 • Teplota by neměla překročit 40 stupňů.
 • Vypnutí cyklu odstřeďování a sušení.

Ruční praní

Pokud nedůvěřujete praní v pračce nebo si výrobce nepřeje, abyste lyžařskou bundu prali ručně. Za tímto účelem:

 • Naplňte velkou nádobu vodou a zřeďte prací prostředek na membránové oděvy. Teplota vody by měla být 30-40 stupňů Celsia.
 • Vložte do ní lyžařskou bundu, nenamáčejte ji.
 • Myjte opatrně a dávejte pozor, abyste nedřeli silně, zejména kartáčem.
 • Plášť slijte a dobře opláchněte pod tekoucí vodou.
 • Membránovou tkaninu nevyždímejte ani neotáčejte. Opatrně odstraňte přebytečnou vodu jemným vymačkáním tkaniny.

Techniky sušení:

 • Pro rychlé odstranění přebytečné vody doporučujeme použít velký froté ručník, prostěradlo nebo župan, oděv na něj rozprostřít a pod tlakem srolovat.
 • V případě potřeby ručník vyměňte.
 • Nyní můžete bundu položit na rovný povrch, dobře ji srovnat, aby se zabránilo záhybům a přehybům, a nechat ji uschnout.
 • Jakmile přebytečná voda odteče, nechte oděv uschnout na věšáku nebo jej zavěste na šňůru za spodní část.

Důležité! Nejlépe se suší venku, např. na balkoně nebo v dobře větraném prostoru mimo dosah topných těles a přímého slunečního záření.

Membránové tkaniny nežehlete, a to ani vlažnou žehličkou.

Výběr správného výrobku pro vaše oblečení je delikátní záležitost. správné praní tekutými pracími prostředky, jinak může oděv ztratit své charakteristické vlastnosti. Při praní nepoužívejte bělidlo. Ochranná vrstva se snadno poškodí použitím agresivních čisticích prostředků pro domácnost. Vyberte si proto konkrétní prací prostředek podle štítku na spotřebiči.

Lyžařská bunda se nesmí prát v pračce, ale musí se dát prát v pračce:

 • Pokud používáte automatickou pračku, zvolte jemné praní nebo program pro syntetické tkaniny.
 • Používejte pouze minimální cyklus odstřeďování nebo jej nastavte na bezodstřeďování. Nechte bundu uschnout na vzduchu a poté ji pověste.
 • Nastavte teplotu na 30 nebo 40 stupňů, ale ne vyšší
 • Bundu perte odděleně a ne s dalšími předměty.
 • Zvolte jemné syntetické praní nebo ruční praní
 • Pračka potřebuje dodatečné máchání, aby se zabránilo vzniku šmouh na tkanině.
 • Bundu sušte v dobře větrané místnosti nebo venku, aniž byste ji vystavili přímému slunečnímu záření. Nepoužívejte sušičku ani topné spotřebiče.
 • Běžné prací prostředky nejsou pro tyto oděvy vhodné. Bundu byste měli prát bez chlóru a jiných agresivních chemikálií.
 • Aby se zabránilo častému znečištění, lze bundu ošetřit speciálním pracím prostředkem.

Membránová tkanina se skládá z několika vrstev, mezi nimiž je síťovina s velmi malými buňkami membrány.

Síťové buňky se během nošení ucpávají částečkami potu. Správné čištění pomůže prodloužit životnost oděvu.

Takto by se měla prát lyžařská bunda s membránou:

 • Znečištění odstraňte měkkým kartáčem;
 • Zapněte zipy a knoflíky;
 • umístěte do bubnu bez přidání dalších položek;
 • Zvolte jemný prací program;
 • Nastavte vhodnou teplotu vody. 30 až 40 stupňů Celsia;
 • Membránové oděvy se nesmí prát v pračce;
 • Použijte dodatečné opláchnutí.
READ  Vypraný flash disk v pračce co dělat

Lyžařskou kombinézu s membránou lze prát v ruce:

prát, lyžařskou, bundu, pračce

Jak správně prát Vaši péřovou bundu | Bergans of Norway

 • Umyjte předmět v nádobě s mírně teplou vodou, aniž byste jej dlouho namáčeli;
 • přidejte speciální čisticí prostředek;
 • Skvrny vyperte mýdlem na praní.

Dole

Péřové sportovní obleky lze prát v automatické pračce. Existují však specifické pokyny pro praní, které mají zajistit, aby si oděv zachoval své původní vlastnosti.

 • Vložte do stroje spolu s několika dalšími položkami.
 • Používejte šetrné praní s teplotou vody 40 stupňů. Režim oplachování lze nastavit. Praní dokončete středním odstřeďováním.
 • Sušení na prádelní šňůře za slunečného dne. Pravidelně strojem třeste, aby se puch nepřichytil.

Základní pravidla pro praní péřového lyžařského rouna v pračce:

 • Před praním je chvíli namočte. Pokud je velmi znečištěná, můžete ji umýt vodou a mýdlem.
 • Perte odděleně od ostatních předmětů. Zapněte režim praní syntetických oděvů s teplotou vody max. 40 stupňů.
 • Neodvíjejte strojově. To je třeba provést pečlivě ručně.
 • Před zavěšením obleku do sucha jej nechte okapat.
 • Sušení na šňůře na prádlo za slunečného dne.
 • Po usušení můžete oděv ošetřit vodoodpudivou impregnací.

Praní lyžařské kombinézy: Proč a jak často??

Je důležité lyžařskou kombinézu s membránou pravidelně čistit, protože špína, pot a prach, které se časem nahromadí, snižují ochranné vlastnosti oblečení. To zabraňuje látce „dýchat“, takže se více potíte a nečistoty se rychleji hromadí. Je to začarovaný kruh.

Obecně platí, že pokud není příliš špinavý, stačí ho otřít vlhkým hadříkem. Alespoň jednou za sezónu je však dobré oblečení rychle vykoupat.

 • Perte v pračce na standardní program;
 • Používejte běžné prášky a čisticí prostředky;
 • Používejte kondicionéry, odstraňovače skvrn a bělidla;
 • Oblek nechte vyčistit v čistírně;
 • Tkaninu odstřeďte a aktivně zkroutíte;
 • Žehlit; sušit v sušičce nad topením nebo radiátorem.

Jak prát lyžařskou bundu

Neperte lyžařskou bundu příliš často. Výjimka: bílé šatní skříně. Odborníci doporučují prát lyžařské vybavení jednou za sezónu. Pokud je používáte zřídka, měli byste je prát v pračce pouze jednou ročně, a to po zimě.

Kombinézy by se měly prát, i když nejsou silně znečištěné. Tím si zachová své kvality a vlastnosti po dlouhou dobu. Vědět, jak správně vyprat skialpový oblek. Praní v pračce. Šetrnější variantou je ruční praní.

Dole

Péřový oblek lze prát v pračce. Obtíže při mytí kvůli jemnosti náplně.

Péřové lyžařské soupravy se udržují snadněji než membránové oděvy. Po vyprání v pračce lze sušit na radiátoru. Použijte funkci ždímání. Nesmí být nadměrná. V opačném případě hrozí, že lyžařská kombinéza ztratí svůj tepelný účinek.

Chcete-li vyprat zimní sportovní oblečení v automatické pračce, postupujte podle pokynů:

 • Vložte položky do bubnu stroje. Lze prát s ostatním oblečením. Nesmí ho být příliš mnoho.
 • Zvolte šetrný cyklus při 40 °C. Použijte funkci oplachování. Doplněno o střední otáčení.
 • Slunečné oblečení se suší na prádelní šňůře. Oblek pravidelně protřepávejte, aby se peřová výplň neshlukovala. Lze sušit také pomocí tepelného ventilátoru.

Vyčištěný předmět uložte do skříně zavěšený na ramínkách. Bundu neskladujte ve složeném stavu.

Na rouně

Fleece je oblíbený pro zimní sporty a lyžování. Je lehký a snadno se udržuje. Tyto předměty lze snadno umýt mýdlem, šamponem nebo gelem na mytí nádobí.

Jak prát fleecové lyžařské oblečení v pračce:

 • Před praním oděv namočte. V případě skvrn je omyjte vodou a mýdlem.
 • Vložte do bubnu pračky a přepněte na syntetický cyklus při 40 °C.
 • A opláchněte specifickým čisticím prostředkem. Nepoužívejte běžný oplachovací přípravek a kondicionér. Praní v pračce není možné.
 • Před sušením lyžařského vybavení nechte vodu odtéct.
 • Sušení na šňůře na prádlo za slunečného nebo větrného počasí.
 • Oblek ošetřete vodoodpudivou impregnací.

Membránová tkanina

Pokud perete lyžařskou bundu v pračce s membránovým materiálem, lze ji prát podle několika pravidel. Čištění sportovního oblečení z tohoto materiálu má specifické požadavky. Mytí rukou je vhodnější.

Lyžařskou kombinézu s membránou je třeba prát v pračce následujícím způsobem:

 • Oblek vložte do bubnu pračky.
 • Aktivujte pračku na šetrný prací cyklus.
 • Použijte speciální čisticí prostředek. Neměly by se používat prací prostředky a bělidla.
 • Strojové předení není u lyžařského oblečení povoleno. Nejlépe se to dělá ručně.
 • Sušení na šňůře na prádlo venku.
 • Lyžařský oblek z membránové tkaniny by se neměl žehlit.
 • Oblek ošetřete speciální impregnací. Zachování ochranných vlastností obleku.

Obtížné sušení?

Lyžařskou kombinézu je třeba nejen řádně vyprat a vysušit. Sušení v nevhodných podmínkách vede k negativním důsledkům: výrobek se deformuje a ztrácí svou původní barvu, výplň se pomačká a membrána ztrácí své ochranné vlastnosti. Raději neriskujte a postupujte podle pokynů.

 • Po vyprání je mírně vyždímejte, aniž byste je kroutili.
 • Bundu omotejte suchým froté ručníkem, který absorbuje část vlhkosti.
 • Rozložte ji na plochu nebo ji zavěste na ramínka ve větraném prostoru, mimo dosah přímého UV záření a topných těles.

Nepoužívejte ohřívače a fény. membrány nemají rády vysoké teploty. Není třeba žehlit: syntetické materiály se při schnutí snadno vyrovnají. V případě silných záhybů látku vyžehlete přes ručník.

Vysušený plášť je vhodné ošetřit speciální impregnací, aby se zlepšily ochranné vlastnosti membrány. To zabraňuje vniknutí vody do tkaniny a případné nečistoty, které se do péřové bundy dostaly, lze snadno vyprat hadříkem. Pokud byl oděv nošen déle než dva roky, je ošetření povinné.

Membrána by měla být nejlépe ošetřena impregnací!

Impregnační nástroj používejte přesně podle návodu. Některé přípravky stačí nastříkat na hadřík, jiné je třeba zředit ve vodě a na chvíli namočit do roztoku. Je důležité vybrat správný výrobek a vybírat analogy pro stany a markýzy.

| Denial of responsibility | Contacts |RSS