účinné tipy, jak si usnadnit a zefektivnit praní prádla

Jednou denně vám do schránky přijde jeden z našich nejčtenějších článků. Připojte se k nám na a

Může se zdát, že je to těžké, když perete prádlo? Dejte prádlo do pračky a starejte se o sebe. Ale zkušené hospodyňky by s takovým tvrzením zásadně nesouhlasily. Existuje celá řada triků a drobností, které můžete udělat, abyste udrželi věci čisté a beze skvrn.

Výměna nádoby

Vy a spousta dalších lidí máte pravděpodobně po kapsách malé zásoby drobných. Je pravda, že si na ně vzpomeneme, až když už mince cinkají v bubnu pračky. Abyste nezapomněli před praním zkontrolovat kapsy, umístěte na pračku nebo do její blízkosti malou nádobku na kapsy. Drobné ze sklenice pak můžete použít na zaplacení cestování nebo domácích prací.

Alternativní odstraňovač skvrn

Váš oblíbený předmět má skvrnu a vy nemůžete najít po ruce odstraňovač skvrn? Nezoufejte, existují prostředky na mytí nádobí, které vám pomohou. Podle společnosti Novate.Prostředky na mytí nádobí se neliší od odstraňovačů skvrn. stačí nanést na skvrnu, nechat pět minut působit a umýt. Pamatujte: Čím čerstvější je skvrna, tím lépe se prací prostředek osvědčí. Nezapomeňte, že tak agresivní prací prostředek je třeba používat opatrně na jemné tkaniny a světlé barvy.

Praní batohu

Nikdo nemá rád ruční praní, takže pokud je to možné, lidé se snaží prát vše v pračce. Textilní tašky a batohy. Prostředek na mytí nádobí není výjimkou. Než ji však vložíte do bubnu pračky, dodržujte několik zásadních pravidel. Chcete-li po vyprání zachovat tvar oděvu, použijte sáček na prádlo. Dávejte pozor, aby se v kapsách nehromadily odpadky, a před praním je všechny vytřete nebo vyluxujte. Batohy a tašky by se měly prát pouze na šetrný cyklus s jemným odstřeďováním.

Tmavé barvy

Je známo, že tmavší barvy mohou časem ztratit na intenzitě. Chcete-li tomu předejít, použijte místo oplachovacího prostředku silný čaj nebo kávu. Ačkoli je to neobvyklý tip, dva šálky silného nápoje udrží ideální černou barvu předmětů.

Bělidlo

Podle společnosti Novate.Aspirin se obvykle používá proti nachlazení, ale je také účinným bělidlem. Za tímto účelem rozdrťte několik tablet a smíchejte je s práškem. Pokud potřebujete prát v ruce, zřeďte aspirin v poměru 1:1 a namočte špinavou látku na pět až sedm hodin. Ti, kteří jej již vyzkoušeli, zjistí, že tento prostředek funguje obzvláště dobře na skvrny od potu, skvrny od čmáranic, odolné skvrny a stopy po popáleninách.

Inkoustové skvrny

Odstranění stop po tužce z oděvu. Není to snadný úkol. Zkušené hospodyňky však vědí, že nic není nemožné. Jedním z nejúčinnějších prostředků na odstranění inkoustu je mléko. Namočte vatový tampon do mléka a nechte skvrnu působit 30-40 minut nebo ji celou namočte do vody. Po uplynutí času věc umyjte jako obvykle.

Osvěžení

Časem může v bubnu pračky způsobit nepříjemný zápach, který se šíří na vyprané prádlo. Pokud chcete, aby vaše oblečení zůstalo měkké a příjemně vonělo, připravte si speciální roztok. Smíchejte půl šálku jedlé sody, stejné množství octa, šálek vody a 10 kapek libovolného esenciálního oleje. Namočte čistou houbu do vzniklého roztoku a vložte ji do bubnu pračky spolu s ostatním prádlem.

Pytel na praní

Speciální prací sáčky se těžko shánějí a neprodávají se v každém obchodě. No, dejme tomu. luxusní prací pytel můžete nahradit standardním povlakem na polštář. I ten, který používáte. Vložte do něj spodní prádlo nebo ponožky, svažte je provazem a vložte do stroje. Nakonec získáte čistý hadřík a povlak na polštář.

Plnění pračky

Pračku nikdy nenaplňujte na plnou kapacitu. Přetížení způsobí uvolnění nohou stroje a selhání řemenů, které otáčejí bubnem. Při velkém zatížení se také prádlo pere příliš pomalu. Ale opravdu byste neměli dávat prádlo do pračky jen kvůli několika věcem. Příliš malá dávka předmětů způsobí velké mechanické tření. Nejlépe je naplnit sud ze 70-80 %.

Uvnitř ven

Pokud stále perete oblečení zepředu dozadu, děláte velkou chybu. Zkušené hospodyňky před praním vždy obracejí oblečení naruby. Tím se zachová barva oblečení, chrání se potisk a schovají se knoflíky a zipy, které se mohou při praní zachytit o jiné věci.

Jak naše babičky praly na venkově bez praček

Jednou denně vám do schránky přijde jeden z našich nejčtenějších článků. Připojte se k nám na u a

Dnešní moderní ženy v domácnosti, zejména mladé dívky, možná nechápou, co znamená vyvařování bílého oblečení a proč by to vůbec měly dělat. Pokud se však vrátíme o několik desetiletí zpět, je to nejúčinnější způsob, jak obnovit bělost a zbavit se skvrn.

READ  Jak používat pneumatiku pračky

A když se nad tím pořádně zamyslíte, celý proces praní v minulém století je pro nás, moderní lidi s automatickými pračkami, nepochopitelný. Pro nás je to těžká a složitá práce. Představte si, jaké to bylo pro venkovany. Velké mytí dne není nic jiného než výprava.

Než začnete prát, musíte si nejprve přinést vodu z jezera, pokud je poblíž, nebo ze studny. Museli jsme jít několikrát. Naše babičky si myslely, že nejlepší je dešťová voda. Dobře se mydlí a je také „měkký“. Druhým krokem bylo ohřátí vody. Ve většině případů se vařilo na kamnech v sauně. Někdy jsme používali i elektrické kotle, ale ne vždy to bylo bezpečné a spotřebovávalo to hodně energie.

Dalším krokem bylo známé třídění oblečení podle barvy a špinavosti. Oblečení, které bylo špinavější, se nejprve namočilo, někdy louhem v teplé vodě.

Kdysi byl louh považován za vynikající mycí prostředek a byl univerzálním řešením. Používala se nejen k mytí, ale i ke koupání. myly se v ní vlasy i tělo. Byl vyroben z obyčejného popela z kamen. Existovaly různé způsoby přípravy: studená a horká. Louh v kapalném stavu byl vyroben metodou za studena. Nalijte půl kbelíku vody do obyčejné studené vody a nechte směs tři dny působit. Poté, co se mýdlová voda usadila, se vylila a následně se v ní umyla.

K zahuštění likéru byla použita horká metoda. Popel nasypaný do vody se vařil, pak se přefiltroval a odpařil. Výsledkem byla látka podobné konzistence jako naše tekuté mýdlo. Lék byl velmi koncentrovaný a silný. Při neopatrném použití se můžete dokonce popálit.

Použili jsme také levné mýdlo na praní prádla. Mnoho lidí si ještě dnes pamatuje velké hrudky hnědého mýdla s nepříjemným zápachem. Měla je každá hospodyňka. Tímto mýdlem se potíraly oděvy, zejména silně znečištěné, nebo se nastrouhané třísky používaly jako náhražka pracího prášku.

Po namočení se začne prát. To se provádělo buď ručně, nebo na speciálních deskách. Kdysi existovaly tyto speciální žebrované přístroje, které si mnozí lidé pamatují i dnes. Pokud byla prádelna malá, byla velmi praktická. No, když se hodně pralo, nezřídka se stávalo, že klouby krvácely.

Existovaly varianty praní prádla nohama. Věci byly namočeny do plechové lázně a poté rozšlapány. Existuje slovo pro „praní“. Je odvozeno od slova „laundry“, což znamená „šlapat“.

Po vyprání bylo třeba prádlo odstředit. To se také provádělo ručně. Bylo samozřejmě zapotřebí velké síly. V některých případech si hospodyně s úkolem nedokázala poradit sama, a proto požádala o pomoc. Jednu věc, například ložní prádlo, by vyždímali dva lidé.

Nezřídka se stávalo, že bílé věci zešedly nebo zežloutly, takže bylo třeba je vybělit, a to vařením. Vůně během tohoto procesu nebyla nejpříjemnější a pára byla obvykle jako v parní lázni.

Máchání prádla je samostatné téma. Za tím účelem se vydali k jezeru nebo řece. Na počasí nezáleželo. Dokonce i v ledové díře si vesničané po praní oplachovali oblečení. Je to děsivé, když si představíte, jak můžete něco dlouho oplachovat v ledové vodě, ale tak to opravdu bylo. Staré bílé oblečení se někdy také oplachovalo ve vodě s modrým barvivem. Účelem oplachování bylo dodat jim svěžejší vzhled a neukázat zažloutnutí oblečení.

Textilie byly opakovaně ždímány a věšeny na provazy na ulici. Aby se při poryvu větru nerozletěly, byly připevněny kolíčky na prádlo. Tehdy se vyráběly pouze ze dřeva. Časem pružiny zrezivěly a na vypraných látkách zůstaly tyto výrazné stopy.

I v zimě se věci věšely ven, kde zmrzly a staly se z nich prostěradla. Mohly se sušit týden nebo dokonce uschnout, když jste je přinesli dovnitř. Vůně je svěží a nezaměnitelná. Když si představíte celý obrázek, snadno pochopíte, proč dospělí dětem za ušpinění věcí nadávali. Velkolepé mytí bylo tehdy něco jako hrdinský čin.

Jak prát ve vaně nebo umyvadle bez pračky

Jak prát prádlo bez pračky:

 • Pokud se v ní chystáte prát, umyjte vanu;
 • třídit oblečení podle barvy a typu látky;
 • Skvrny odstraňte pomocí přípravku Cleanstone Safety Washing Booster nebo ekologického odstraňovače skvrn Belive Eco na bázi kyslíkového bělidla;
 • Naplňte vanu dostatečným množstvím teplé nebo horké vody v závislosti na typu tkaniny;
 • Rozpusťte prací prostředek ve vodě;
 • Namočte prádlo do vody a nechte ho 15 minut namočené;
 • Ruční mytí, drhnutí a tření znečištěných míst;
 • Vypusťte vodu;
 • Několikrát opláchněte;
 • vyždímejte a nechte uschnout.

Do vody na oplachování lze přidat trochu octa, aby barvy zůstaly jasné.

Nyní víte, jak snadno a efektivně vyprat prádlo bez pračky.

Copyright © 2022 LLC „Eurasian Soap Company“ Prací prášek bez fosfátů Prací prášek pro děti na bázi mýdla Puretown, bez chemikálií

Používáme soubory cookie, abychom vám poskytli co nejlepší zobrazení našich webových stránek. Pokud budete stránky nadále používat, budeme předpokládat, že jste s nimi spokojeni. OkZásady ochrany osobních údajů

Výběr správného produktu

Při výběru pracího prostředku je třeba zvážit, k čemu jej budete používat. Ačkoli jsou k dispozici ruční i strojní prací prostředky, nesmí se zaměňovat a používat zaměnitelně.

Prostředky pro ruční praní způsobují nadměrné hromadění pěny, což může vést k poruše spotřebiče.

Pokud je voda příliš tvrdá a prádlo je jemné, je vhodnější použít tekutý prací prostředek.

READ  Jak zvýšit hladinu vody v pračce

Prací prostředky jsou k dispozici v celé řadě barev:

V nabídce najdete také gely určené k péči o vaše prádlo:

Pro praní dětských oděvů a oděvů osob s přecitlivělou pokožkou je nutný samostatný výběr. Gely mají jemnou vůni, rychleji se rozpouštějí ve vodě a oplachují se z tkanin.

Prací kapsle jsou ideální pro praní v pračce. Jednoduše se vloží do bubnu se špinavým prádlem. Množství koncentrovaného gelu v nich je standardní, takže osoba nemusí odměřovat dávku.

Při výběru pracího prostředku pečlivě zkontrolujte etiketu. Některé tkaniny dobře odstraňují skvrny i ve studené vodě a některé se aktivují až při vysoké teplotě.

O praní s aspirinem se dočtete v tomto článku, o octu zde, o kyselině borité zde, o jedlé sodě zde a o pracím mýdle zde. Jak prát věci v pračce s jedlou sodou se dozvíte zde, co je to ručník na praní. zde, proč a jak přidat antistatikum. zde.

Několik jednoduchých triků, jak zefektivnit praní

Jednou denně obdržíte jeden z nejčtenějších článků do své schránky. Připojte se k nám na u a u.

Zatímco dříve praly ženy v domácnosti ručně, dnes je to možné s pračkou. Usnadňuje život a šetří spoustu času. Pračka je bezpochyby skvělým pomocníkem. Existuje však několik triků, které se vyplatí znát, protože díky nim bude praní ještě lepší.

Sůl může opravdu pomoci vyprat tmavé oblečení

Sůl je nejen nepostradatelným pomocníkem v kuchyni, který zlepšuje chuť mnoha pokrmů. Skvělý prací prostředek na tmavší košile. Použití soli je velmi jednoduché. Vezměte 250 ml standardní hrnek do myčky, nasypte do něj polovinu soli a poté jej umyjte přímo v bubnu. Samozřejmě bez hrnku. Do zásuvky na prací prostředky není třeba dávat sůl. to je důležitý bod. Perte jako obvykle.

Soda na oblečení, které krásně voní a je svěží

Soda je stejně jako sůl jedním z důležitých pomocníků v kuchyni. Je to mnohem víc než jen vaření. Pro změkčení vody a osvěžení prádla je nutné přidat asi polovinu nebo ¾ šálku jedlé sody přímo do bubnu pračky. Kromě uvedených vlastností dokáže jedlá soda odstranit i nepříjemný zápach potu, s nímž si ne všechny prášky poradí. Tkanina je také zbavena štiplavého chemického zápachu pracích prostředků a čalounických tkanin.

Glycerin pro měkké a jemné úplety

Úplet je velmi choulostivý materiál a při praní je třeba s ním zacházet opatrně. Aby byly pletené oděvy jemnější a měkčí, lze je po vyprání opláchnout v roztoku glycerinu. Pro přípravu vezměte asi 2 lžičky jedlé sody na 2 litry teplé vody.

Čaj a káva mohou zachovat barvu tmavého oblečení

Čaj a káva mohou překvapivě pomoci při mytí. Nealkoholické nápoje jsou také vynikající přírodní barviva. Zesvětlují barvu oděvu a zabraňují jeho vyblednutí. Použití čaje a kávy na praní je poměrně jednoduché a přímočaré. Je třeba uvařit půl litru nápoje. Na přání může být podáván čaj nebo káva. Poté přidejte výsledný roztok do prádla v režimu máchání.

Ocet a jedlá soda pomohou vyčistit pračku

Aby pračka dlouho fungovala a zlepšila se kvalita praní, je nutné ji pravidelně čistit. Pomoci může ocet a jedlá soda. Smíchejte jedlou sodu a vodu v poměru 1:1, abyste získali kašovitou konzistenci. Směs se pak nanáší přímo na buben a zásobník na čisticí prostředek a pryžové těsnění. Hmotu nechte 40-50 minut namočenou. Mezitím se odstraní plak, nečistoty a prach. Po uplynutí stanovené doby vše důkladně otřete čistou houbou. Pračku zapněte na nejkratší možný cyklus, aby se všechny části vyčistily. Pro dosažení nejlepších výsledků doporučujeme provádět tuto proceduru přibližně jednou týdně. Ocet je také dobrý čisticí prostředek. Nalijte 9 % mycího prostředku do přihrádky na prášek v myčce a přidejte 100 až 150 ml. Poté pračku zapněte a zvolte nejdelší cyklus. Jakmile stroj nabere vodu a je horký, měl by být zastaven a ponechán v tomto stavu po dobu jedné hodiny. Poté můžete znovu spustit mycí cyklus, ale na kratší dobu, a poté buben vyčistit houbou.

Křída odstraní z oděvu mastné skvrny

Mastnota je známá tím, že se velmi těžko odstraňuje. Překonat tento problém je však trochu složitější. Čerstvou skvrnu je třeba natřít křídou a nechat působit asi 10 minut. Křída se skvěle hodí k bělení límečků na halenkách, košilích a dalších předmětech. Stačí, když ho před praním vetřete do látky. Poté oděv vyperte v pračce a zvolte příslušný režim.

Kostky ledu místo žehličky

Zmačkání prádla po vyprání je často poměrně vysoké. Abyste tomuto efektu předešli, vložte kostku nebo dvě ledu přímo do bubnu s prádlem. Kostky ledu mohou pomoci vytvořit v pračce skleníkový efekt, takže oblečení je po vyprání hladší.

Hliníková fólie může pomoci prádlu rychleji uschnout

Fólie je užitečná nejen v kuchyni, ale také při praní prádla. Například může způsobit, že prádlo po vyprání téměř uschne. Vezměte fólii, srolujte ji do malé hroudy o velikosti tenisového míčku a vložte ji přímo do bubnu.

Díky octu budou tkaniny měkčí

Změkčovač tkanin, který obvykle pomáhá změkčit oblečení po praní, není vždy snadno dostupný. Není to však nic, co by vás mělo rozčilovat. Výbornou domácí náhražkou je ocet. Funguje stejně dobře jako drahý prací prostředek. Stačí přidat 9% roztok přímo do prostoru pro kondicionér. Nejenže jsou šetrnější, ale také čistí a dezinfikují stroj, což je vlastně docela důležité.

Když si potřebujete umýt ruce

Většina výrobců doporučuje pro své oděvy právě tuto péči. To se samozřejmě netýká ložního prádla a ručníků, ale oblečení.

READ  Výměna topného tělesa v pračce Westel

Choulostivé textilie, předměty, které by se mohly v pračce roztéct, nebo předměty, které se již dříve praly, již nelze prát v pračce.

 • Všechny druhy hedvábí. halenky, šaty, šály nebo šátky;
 • Kašmírové a vlněné oděvy, ať už jde o šály, svetry nebo kabáty;
 • Krajkové prádlo. tyto předměty obecně vyžadují zvláštní péči a jsou velmi jemné.

Pokud máte ve svém šatníku hodně džín, budete také potřebovat vědět, jak správně prát věci v ruce, aby se předčasně neopotřebovaly, nevybledly a nesrazily se. A samozřejmě je lepší prát drobné oblečení novorozence v ruce v umyvadle než ve složité pračce. Stručně řečeno, existují užitečné tipy pro praní bez pračky.

Mýdlo na praní bez prášku v pračce nebo v ruce

Pokud vám došel prací prostředek, můžete vyprat oblečení pomocí mýdla na praní.

Použijte mýdlo na praní a vytvořte roztok na praní:

 • Nastrouhejte 50 g mýdla na struhadle;
 • Do žínek přidejte 3 lžíce pracího mýdla. л. jedlou sodu a zamíchejte ji;
 • Směs rozpusťte v 0,5 l teplé vody a použijte ji rukama nebo v pračce.

Mýdlo na praní lze použít na praní prádla a bavlněných tkanin. Tato směs není vhodná pro vlnu nebo hedvábí.

Pokud plánujete prát barevné oblečení, nepřidávejte do pračky jedlou sodu, protože může používat bělidlo.

Rady od

Několik užitečných rad vám pomůže rychleji zprovoznit novou pračku:

 • Tvrdost vody ovlivňuje životnost pračky. Před prvním spuštěním spotřebiče je vhodné zkontrolovat tvrdost vody (indikátory jsou k dispozici v obchodech se zverimexy), abyste mohli v případě potřeby použít změkčovač vody.
 • Pokud není možné odtokovou hadici odvést do odtoku, je dobře připevněna k okraji dřezu.
 • Pračku nikdy nepřetěžujte prádlem, mohlo by dojít k její poruše.
 • Nespěchejte s vyhozením obalu. To může být nutné, pokud je z nějakého důvodu nutné pračku po prvním spuštění opravit.

Všechny užitečné informace o praní oděvů a dalších textilií najdete zde.

Lidové prostředky na praní prádla

Naši předkové prali prádlo krásně ručně bez pracího prostředku a často ve studené vodě. Existuje spousta prostředků na praní, které udrží vaše oblečení čisté a suché.

Brambory

Mytí brambor je vhodné pro zachování barvy.

Technologie přípravy pracího prostředku funguje následovně:

 • Nastrouhejte 1,5 kg syrových brambor na jemném struhadle.
 • Směs nechte odstát a šťávu sceďte.
 • Kapalinu zřeďte horkou vodou (1 polévková lžíce.) a vyšlehejte ji do pěny.
 • Pěna se používá k ručnímu praní.

Brambory můžete prát ve všech vlněných materiálech, kromě bílých, protože bílý materiál po žehlení trochu zežloutne

Hořčičný prášek

Sušenou hořčici lze použít pro ruční praní i praní v pračce. Neperte však v horké vodě, protože hořčice ztrácí své mýdlové vlastnosti. Nevhodné pro bavlněné tkaniny.

Příprava mýdlového roztoku na mytí rukou:

 • Smíchejte 20 g sušené hořčice s 1 litrem vody.
 • Tekutinu nechte několik hodin louhovat.
 • Čistou hořčici beze zbytků slijte do samostatné nádoby (můžete ji přecedit přes gázu).
 • Vzniklá kapalina se použije při praní; při silném znečištění se roztok několikrát vymění.
 • Sedlinu, která zbyla po prosátí, vlijte do menšího množství vody a znovu ji vyluhujte, abyste získali druhý mýdlový roztok.

Při praní prádla v pračce je třeba nasypat 50 g prášku přímo do zásobníku na prádlo. Pokud jsou na nich skvrny, potřou se předem hořčičným práškem.

Kromě praní lze hořčičný prášek použít také k mytí nádobí

Panna Marie Mořská (mýdlový kořen)

Tato bylina roste v evropské části Ruska, lze ji také zakoupit v lékárně, protože mydlice se v lidovém léčitelství používá k léčbě řady onemocnění.

Roztok z této rostliny je nejlepší na praní hedvábných a vlněných oděvů. Způsob přípravy:

 • Nakrájejte 50 g sušených kořenů mořských řas na malé kousky.
 • Zalijeme 0,5 litru vroucí vody a za občasného míchání louhujeme jeden den.
 • Nálev postavte na mírný oheň a vařte alespoň 1 hodinu.
 • Kmen.

Vzniklá tekutina se přidá do umyvadla s vodou, vyšlehá se do pěny a použije se na mytí.

Při silném znečištění je vhodné vyměnit vodu dvakrát; v takovém případě by měl být mýdlový roztok rozdělen na dvě části.

Dřevěný popel

Vhodný je pouze popel z tvrdého dřeva (bříza a lípa).

Používá se k praní oděvů vařením, a proto je vhodný pouze pro tkaniny, které snesou teplotu 100 °C.

 • Vezměte 120 ml popela na několik kilogramů prádla.
 • Popelový prášek se vloží do silného látkového sáčku (lze použít několik vrstev gázy).
 • Prádlo a popel vložte do varné nádoby, naplňte vodou a dejte na mírný oheň.
 • Prádlo by se mělo vařit nejméně 1 hodinu, poté několikrát vypláchnout a usušit.
prát, věci, pračky

Mýdlový roztok lze vyrobit také z popela:

 • Nasypte 1 kg prášku do 3 litrů vody a nechte louhovat nejméně 3 dny.
 • Horní čirá frakce nálevu je alkalický roztok pro vaření.
 • Odvádí se nebo odsává (např. pomocí dmychadla).
 • Pro promytí roztok zřeďte vodou v poměru 1:10.
prát, věci, pračky

Nedostatek pracího prostředku není překážkou pro řešení znečištění oděvů. Pokud však nejste nepřítelem domácí chemie, je lepší používat přípravky určené speciálně pro praní. Je to pohodlnější, komfortnější, bezpečnější a efektivnější.

prát, věci, pračky

Dobrý den. Jmenuji se Margarita. Nyní jsem v důchodu a předtím jsem přes dvacet let učil. Zkouším psát články o pedagogice a zvířatech.

| Denial of responsibility | Contacts |RSS