Jak čistit smaltovanou varnou desku

Jak vyčistit smaltovaný sporák od mastnoty? S nečistotami si můžete poradit pomocí pracích a čisticích prostředků zakoupených v obchodě. Lze použít tekuté gely i suché prášky.

Chcete-li odstranit odolné skvrny od sazí a zaschlé mastnoty, použijte tvrdý nebo kovový kartáč. smalt vydrží agresivní drhnutí. Nepotírejte však sporák vždy škrabkami a práškem.

Pokud si nejste jisti, jak odstranit odolnou špínu ze skloviny, vyzkoušejte tyto jednoduché lidové prostředky.

Jedlá soda pomůže odstranit odolné skvrny:

 • Zřeďte jedlou sodu vodou, dokud nezískáte homogenní směs.
 • Výrobek naneste houbou na varnou plochu. Nechte je 20-30 minut namočené.
 • Roztok spolu s nečistotami odstraňte vlhkým hadříkem.

Hořčičný prášek

Zajímá vás, co rozpouští tuk? Smaltovaný sporák lze účinně čistit pomocí práškové hořčice:

 • Připravte si čisticí směs: 5 polévkových lžic. л. Hořčičný prášek ředíme vodou, dokud nezískáme konzistenci polévky podobnou zakysané smetaně.
 • Na odolné skvrny naneste směs ve velkém množství. Smalt nechte zaschnout 3 až 5 hodin.
 • Rozpuštěný tuk a hořčici odstraňte vlhkým hadříkem.

Odstraňování mastných skvrn

Mýdlová voda a jedlá soda

Mýdlo a jedlá soda musí být smíchány ve stejném poměru. Nalijte kapku vody a rovnoměrně ji rozetřete po celém obvodu. Nechte půl hodiny působit a poté dobře otřete vlhkým hadříkem.

Hořčičný prášek

Míchejte ji v horké vodě, dokud se z ní nestane kašovitá směs. Vzniklou směs rozetřete po celé varné ploše a nechte ji půl hodiny nasáknout. Pak vše otřete vlhkou houbou.

Mýdlo na praní prádla

Připravte si mýdlovou vodu z vařící vody a nalijte ji na znečištěná místa. Nechte varnou desku odstát a otřete ji vlhkou houbou.

Co potřebujete vědět?

Nejdříve zjistěte, z jakého materiálu je váš rošt vyroben. Tyto produkty se dodávají v různých verzích:

Pokud si pořizujete nový hrnec, litinový je sázkou na jistotu. Tento kov se vyznačuje pevností, trvanlivostí, odolností proti korozi a dalším vnějším vlivům. Litina se také nedeformuje při dlouhodobém vystavení vysokým teplotám, což je při použití na varné desce užitečnější než kdy jindy. Jedinou nevýhodou je pravděpodobně poměrně vysoká cena materiálu. Vzhledem k výše uvedeným vlastnostem však lze tyto náklady považovat za přijatelné.

Mohu litinové varné rošty mýt v myčce nádobí?? Rozhodně nedoporučujeme. Litina obecně není schopna odolávat dlouhodobému kontaktu s vodou, protože kovový povrch není dodatečně potažen. Pokud jsou litinové předměty ponechány v myčce delší dobu, může dojít ke korozi.

Výrobky z litiny si již dlouho získávají čestné místo mezi kuchyňskými doplňky díky svému pevnému vzhledu a odolnosti proti deformacím

U moderních sporáků se běžně používají i ocelové díly, které jsou však méně uspokojivou volbou než litinové. Důvodem je, že kov není tak pevný a může se ohýbat pod tíhou hrnců, pánví a dalšího kuchyňského náčiní. Často se stává, že mřížky nedoléhají těsně na varnou desku, protože se kov propálil. Je důležité si uvědomit, že tyto jevy nevyhnutelně vedou k poškození prvků a výrazně zkracují životnost výrobku.

Ať už je varná deska nainstalována v jakémkoli provedení, je důležité mít na paměti, že vyžaduje řádné a pravidelné čištění

Smaltovaná síta mají stejné nevýhody jako ocelové výrobky. Jediné, co je třeba dodat, je, že smalt se během používání často odlupuje, což nakonec způsobuje tvorbu rzi. Oprava a nové smaltování mřížky nemá smysl, smysluplnější je koupit nové příslušenství.

Mřížky kamen se znečišťují bez ohledu na typ kovu, ze kterého jsou vyrobeny. Příčinou je mastnota a prach na povrchu spotřebiče. Při vysokých teplotách se tato „směs“ může upéct a vytvoří se z ní černá, tuhá inkrustace, která se obtížně odstraňuje. Pamatujte, že čím méně často gril čistíte, tím hůře se nečistoty odstraňují.

Po každém jídle si zvykněte otřít mřížku. Ušetříte tak spoustu času a úsilí

READ  Jak odstranit zbytky vosku po epilaci

Proti této nepříjemnosti se nelze nijak pojistit, proto se blíže podíváme na to, jak vyčistit mřížku plynového sporáku.

Jak vyčistit varnou desku pomocí specializovaných a praktických nástrojů

Sklokeramická varná deska má elegantní a moderní vzhled a je dokonalým doplňkem každé moderní kuchyně. V důsledku používání se na ní však hromadí mastnota, saze, zbytky jídla a další nečistoty, takže šťastní majitelé takového zařízení by měli vědět, jak a čím čistit sklokeramickou varnou desku.

Sklokeramická varná deska potřebuje pravidelnou a správnou péči, aby spotřebič správně fungoval a zachoval si pěkný vzhled

Sklokeramickou varnou desku můžete vyčistit sami pomocí moderních domácích chemikálií nebo improvizovaných přípravků. Zde jsou některé z nejúčinnějších způsobů, jak obnovit čistotu a lesk varné desky, aniž by došlo k poškození skla.

Kapky čpavku a anýzu na čištění sporáků

Kapky ze směsi čpavku a anýzu, které každý zná z dětství, mají úžasné výsledky při čištění sazí z vařiče. Ideální řešení problému s mastnotou si můžete snadno a rychle vyrobit vlastníma rukama.

 • Před čištěním hořáků je třeba je a všechny další části, které lze oddělit (např. rukojeti a mřížku), vyjmout;
 • Tyto konstrukce je třeba namočit do vody s několika kapkami anýzu a po 20 minutách důkladně otřít houbou;
 • nyní můžete na povrch nanést anýz, posypat ho jedlou sodou a nechat půl hodiny až hodinu působit;
 • Po uplynutí vhodné doby opatrně odstraňte z povrchu spotřebiče veškerou mastnotu a saze pomocí teplé vody.

Hlavní kroky čištění

Před čištěním varné desky vypněte plyn a odpojte ji od napětí, pokud je vybavena spínačem zapalování. Aby bylo možné spotřebič očistit od různých nečistot, je třeba každou část umýt zvlášť.

Kašovitý roztok jedlé sody je vynikajícím prostředkem, který si poradí s různými nečistotami vznikajícími při vaření

Mřížky

Nejproblematičtějšími částmi sporáku jsou mřížky. Nejprve je rozeberte a nožem seškrábněte připálené kousky jídla, mastnoty a sazí.

Pro kompletní čištění se používá jedna z následujících metod:

 • Pánev potřete jedlou sodou, věnujte zvláštní pozornost rohům a okrajům a nechte ji několik hodin odpočívat.
 • Navlhčete houbičku čpavkem a důkladně mřížku potřete. Poté ji zabalte do plastové fólie nebo ji vložte do sáčku a zavažte. Nechte ji několik hodin odpočívat. Poté je opláchněte pod tekoucí vodou pomocí houbičky a prostředku na mytí nádobí.
 • Připravte mýdlový roztok z čtvrt kostky pracího mýdla a 5 litrů horké vody. Mřížky namočte na několik hodin a poté je opláchněte vodou. Na velmi znečištěná místa aplikujte čpavek.

Litinové stojany na pánve nemyjte v myčce nádobí, protože jejich dlouhé ponechání ve vodě může způsobit rezavění

 • Litinové výrobky lze zahřívat na ohni. Jakmile začnou částečky sazí opadávat, odstraňte je drátěným kartáčem. V žádném případě však nevkládejte rošt do horké vody.
 • Pokud je výrobek smaltovaný nebo vyrobený z oceli, namočte jej do horkého mýdlového roztoku s octem, jedlou sodou a hořčicí. Nechte ji několik hodin namočenou a poté ji umyjte silnou houbou.
 • Suchá hořčice velmi dobře bojuje s mastnotou a nečistotami. Potřete jím stojany pánve, nechte několik hodin působit a poté důkladně opláchněte pod tekoucí vodou.
 • K čištění můžete použít také nahřátý písek nebo směs písku a pracího mýdla.

Níže uvedené video ukazuje, jak vyčistit mřížky pomocí čpavku a plastové fólie:

Víčka hořáků

Namočte víčka hořáků do umyvadla s horkým mýdlovým roztokem. Můžete ji dát do stejné nádoby, ve které se namáčí rošt.

Níže uvedené video vám podrobně ukáže, jak vyčistit výstupní trysku plynu, když jsou hořáky špatné:

Hořáky

Poté hořáky vyjměte a otřete je vlhkým hadříkem. Při jejich čištění si je dobře prohlédněte a ujistěte se, že nic nebrání průtoku plynu. V opačném případě je třeba ucpané otvory vyčistit pomocí ohnuté kancelářské sponky, špendlíku nebo jehly.

Hořáky je třeba pravidelně omývat a korunky a trysky rozptylovače plamene důkladně čistit, jinak mohou usazeniny sazí způsobit špatný průtok plynu

Upozorňujeme, že hořáky jsou obvykle vyrobeny z hliníku a měly by se čistit čisticími prostředky bez obsahu kyselin a chloru.

Bydlení

Ovládací panel, zadní část varné desky, troubu a rukojeti, pokud nejsou odnímatelné, lze vyčistit pomocí octa a jedlé sody. Podrobný popis metody naleznete v tabulce níže. Tato metoda zcela odstraňuje usazeniny mastnoty a sazí. Upozorňujeme však, že jedlou sodu je nejlepší používat na světlé sporáky, protože zanechává šmouhy, které se z tmavých povrchů obtížně zcela odstraňují.

Čištění krytu je třeba věnovat zvláštní pozornost, protože na jeho čistotě závisí nejen funkce, ale i vzhled spotřebiče

Při čištění varné desky je třeba dodržovat následující pravidla:

 • Nepoužívejte abrazivní čisticí prostředky, které by mohly smalt poškrábat;
 • Při použití jedlé sody ji předem důkladně rozpusťte ve vodě;
 • Nepoužívejte kovové houbičky ani škrabky;
 • pokud je varná deska vyrobena z nerezové oceli, doporučuje se ji po každém jídle umýt;
 • Na kovové povrchy nepoužívejte agresivní čisticí prostředky nebo saponáty;
 • Sklokeramické varné desky čistěte nejlépe čpavkovým roztokem, aby na nich nezůstaly šmouhy.
READ  Jak odstranit červené skvrny po epilaci

V případě silného a odolného znečištění doporučujeme povrch ošetřit prostředkem na mytí nádobí, čpavkem nebo amoniakem.

Rukojeti

knoflíky plynového sporáku a spínač zapalování se kvůli své malé velikosti a složitému uspořádání obtížně čistí. K odstranění nečistot použijte vodný roztok čpavku (1:1) nebo octa (1:1). Jeden z nich naneste na rukojeti a nechte působit 10 minut, poté použijte zubní kartáček a krouživými pohyby jej rozetřete, přičemž zvláštní pozornost věnujte štěrbinám.

Po odstranění nečistot z rukojetí otřete povrch měkkým suchým hadříkem

Trouba

I když troubu čistíte po každém použití, na stěnách se pomalu usazují nečistoty.

Čištění vnitřku trouby

Jak vyčistit nerezovou varnou desku Electrolux

 • Připravte mýdlový roztok z mýdla na praní a potřete jím stěny;
 • Nalijte připravený roztok do žáruvzdorné nádoby, vložte ji do trouby a předehřejte ji na 30 minut (k tomu je třeba zapnout plyn). To je dostatečná doba, aby se tuk rozpustil, a pak můžete stěny trouby opláchnout teplou vodou.

Trouba také vyžaduje důkladné čištění, protože se na jejích stěnách časem hromadí mastnota a další nečistoty

Při silném znečištění je nejlepší použít roztok jedlé sody a octa nebo kyseliny citronové. Otřete povrch připravenou tekutinou a nechte působit 30 minut. Poté stěny umyjte teplou vodou.

K odstranění mastnoty z trouby lze použít také směs jedlé sody, soli a vody (1:1:1). Nastříkejte roztok na stěny a nechte ho působit přes noc. Ráno vše opláchněte vodou a otřete do sucha.

Po vyčištění všech součástí plynové varné desky otřete povrch suchou utěrkou, vraťte mřížky, hořáky a víka na své místo. Ujistěte se, že se čpavek (pokud byl použit) zcela odpařil. Připojení sporáku k přívodu plynu a elektřiny.

Jak vidíte, existuje mnoho způsobů, jak rychle a účinně odstranit mastnotu a další nečistoty z vařiče. Pravidelným otíráním a odstraňováním skvrn, jakmile se objeví, se však snižuje potřeba velkého čištění a sporák zůstává oslnivě čistý.

Jak odstranit mastnotu z plynového sporáku pomocí domácích prostředků

Před zahájením postupu navlhčete pracovní desku nebo na díly nalijte horkou vodu a zředěný mycí prostředek a nechte působit 30 minut. Tím se mastnota změkčí a snáze se odstraní, pokud ne vodou, pak některým z níže uvedených prostředků.

Pokud to materiál povrchu umožňuje, jedná se o nejoblíbenější metodu čištění mastných povrchů.

 • Do jedlé sody přidejte trochu vody, až vznikne hustá směs, a rozetřete ji na 10 minut na sporák. Odstranění nečistot.
 • Navlhčete povrch horkou vodou a jedlou sodou. Nechte ji půl hodiny působit a poté ji houbou smyjte.

Důležité: pro důkladnější čištění nepoužívejte kovové kartáče, jinak spolu s mastnotou poškrábete i smalt.

Jedlá soda a ocet

Další rychlou metodou pro odstranění skvrn z vařičů je přidání octa k metodě jedlé sody. Použité produkty dokáží odstranit i odolné skvrny.

 • Navlhčete povrch octem pomocí houby nebo rozprašovače a nechte několik minut působit.
 • Posypte je jedlou sodou. Po vytvoření pěny z reakce obou látek smyjte zbytky nasáklých nečistot houbou.

Octová voda

Vařič můžete vyčistit i octem bez jedlé sody. Stačí jej zředit vodou.

 • Připravte roztok složek ve stejném poměru a naneste na povrch na 15 minut.
 • Otřete houbou, dokud se mastnota nezbaví, a opláchněte vodou.

V případě potřeby použijte místo stolního octa vinný ocet (ve stejném poměru).

Čpavek

Roztok čpavku dokáže odstranit i ty nejodolnější usazeniny a mastnotu. Obvykle se může nanášet šetrně na místa, kde je ho nejvíce potřeba.

 • Na povrch naneste čpavek a rozetřete ho malým štětečkem. K tomu je vhodnější použít párátko.
 • Nechte výrobek 15 minut působit.
 • Odstraňte mastnotu houbičkou a osvěžte varnou desku vodou se saponátem.
rychle, odstranit, mastnotu, varné

Tip: Pro lesklý smaltovaný obklad zřeďte 1 polévkovou lžíci.л. čpavku v 1 litru vody a tímto roztokem otřete čištěný povrch.

Citronová šťáva nebo kyselina

Citrusová šťáva a krystalky kyseliny dobře a rychle odstraňují čerstvé skvrny.

 • Naneste přírodní šťávu na znečištěné místo, nechte působit 10 minut a rozetřete vlhkou houbou.
 • Zřeďte citronovou šťávu trochou vody a koncentrovaným roztokem ošetřete saze a mastnotu. Po 20 minutách odstraňte všechny zbytky.

Mýdlo na praní prádla

Mýdlo na praní je skvělým pomocníkem nejen při praní a bělení prádla. Vysoký podíl mastných kyselin, které obsahuje, dokáže rozpustit skvrny na mnoha předmětech v domácnosti. Díky tomu lze poměrně snadno odstranit mastnotu z vařiče nebo jeho částí.

 • Na skvrny naneste pastu z pracího mýdla tak, že nejprve na skvrny rozetřete polovinu kostky pracího mýdla a smícháte s trochou vody.
 • Po 20 minutách odstraňte nečistoty. Otřete čistou houbou, abyste zabránili vzniku šmouh a zbytků mýdla.
READ  Jak rychle rozmrazit kynuté těsto z mrazáku

Hořčičný prášek

Hořčice je stejně jako prací mýdlo známá svými čisticími a dezinfekčními vlastnostmi. Jediná nevýhoda: nepůsobí tak rychle jako některé jiné lidové prostředky.

 • Prášek naneste na varnou desku s horkou vodou na 30-40 minut. Doba závisí na stupni znečištění.
 • Zbytky odstraňte houbou a důkladně opláchněte vodou.

Čistič motorových vozidel

Dokáže odstranit nečistoty bez ohledu na jejich původ a prakticky z jakéhokoli povrchu. Ideální pro odstraňování odolných mastných stop, se kterými by si jemnější přípravek neporadil. Proto je velmi vhodný pro čištění mřížek sporáků.

U plynových varných desek naneste přípravek, a jakmile uvidíte, že mastnota stéká, neváhejte ji odstranit houbou a opláchnout vlažnou vodou.

Důležité: nezapomeňte si chránit ruce. Při kontaktu s jakoukoli chemikálií používejte gumové rukavice.

Teplý písek

Použití teplého říčního písku je spíše technikou odlepování. Navzdory své účinnosti se používá zřídka, protože vyžaduje velké úsilí a čas. Na postupu není nic složitého. Jednoduše nasypte písek do oblasti a třete, dokud není čistá.

Kapky čpavku a anýzu

Tato látka se používá šetrně na malé skvrny. Díky svému složení si dokonale poradí s odolnými skvrnami a je ideální pro čištění rukojetí plynových varných desek.

 • Pomocí vatového tamponu naneste na zatuchlou mastnotu kapky čpavku a anýzu a nechte pět minut působit.
 • Pomocí malého kartáčku povrch vydrhněte a opláchněte vodou.

Jak se starat o sporák

Jakmile zjistíte, jak čistit elektrickou varnou desku, měli byste při výběru čisticích prostředků zohlednit také typ materiálu, ze kterého je spotřebič vyroben:

 • U sklokeramické hlíny by měl k odstranění drobných nečistot stačit mýdlový roztok. Pokud je stará, použijte škrabku prodávanou v prodejnách domácích spotřebičů. Totéž platí pro dotykový ovládací panel.
 • Varnou desku není třeba začínat leštit, dokud je sklo ještě horké. Mohli byste si omylem popálit ruce nebo na povrchu varné desky zůstanou šmouhy.
 • Udržujte varnou desku z nerezové oceli čistou pomocí speciálních lešticích prostředků a octa v kombinaci s kyselinou citronovou nebo roztoku soli s přírodními citrusy.
 • Smaltované povrchy se nejsnáze čistí. Jsou pro něj vhodné téměř všechny čisticí prostředky. Zároveň tento materiál není trvanlivý a je třeba s ním zacházet opatrně, aby nedošlo k jeho náhodnému poškození.

Domácí chemie

Existuje celá řada produktů, které jsou mnohem účinnější než ty, na které jste zvyklí. Při čištění kuchyňských linek je jejich použití vhodnější, protože zajišťují dokonalé poměry komponentů.

Spreje

Většina sprejů je univerzální, vhodná pro odstraňování mastnoty na všech površích. Snadno se aplikují a myjí a neobsahují žádné agresivní ani abrazivní částice. Co použít na čištění mastnoty v kuchyni? Bagi Shumanit, BIO-KUCHYNĚ, Meine Liebe Antifat, Organic People.

Tyto přípravky jsou po aerosolech na druhém místě. Nemusí se ředit vodou a jejich hustá konzistence umožňuje odstranit mastnotu z poměrně velké plochy malým množstvím přípravku. Silné přípravky jsou univerzální: rychle odstraní čerstvé i staré mastné skvrny. Oblíbené gely jsou Comet, Professional Office Clean, Pufas Glutoclean, Synergetic, Green Tea Antigrease.

Pasty a prášky

Tyto přípravky si rychle poradí s odolnými nečistotami, které napadly povrch. Lze je použít k čištění sporáků, trub, digestoří a k odstraňování sazí z pánví. Mezi oblíbené produkty „spatřené“ patří Wide Magiclean Kao, Biolan Juicy Lemon, Sarma Antibakteriální.

Jak používat přípravky?

Pravidla pro práci s těmito přípravky jsou téměř všem známá, ale často se porušují, proto je třeba uvést následující obecná doporučení.

 • Poměry uvedené výrobcem se nesmí ignorovat. Takové porušení může nepříjemně překvapit nábytek a další povrchy.
 • Dobré větrání během použití a po něm je nutností, protože ne všechny přípravky jsou pro člověka bezpečné.
 • Před zahájením operace je třeba děti a zvědavé čtyřnohé mazlíčky „vyvést“ z místnosti.

Rukavice jsou nutností a pro použití sprejů a prášků je vhodnější respirátor.

| Denial of responsibility | Contacts |RSS