Způsoby rychlého rozmrazení těsta

Existuje mnoho způsobů, jak rychle rozmrazit těsto zakoupené v obchodě nebo ručně vyrobené těsto. V závislosti na použití je třeba vzít v úvahu typ mraženého knedlíku nebo pečiva, aby nedošlo ke zkažení jeho struktury a chuti. Nejlepší způsob rozmrazování pro všechny druhy těsta je rozmrazování při teplotě 1-3 stupně. K urychlení procesu lze použít mikrovlnné trouby, trouby, ohřívače, vodní lázně a teplou vodu.

Většina hospodyněk používá na pečivo hotové těsto, protože šetří čas při pečení. Mražené polotovary se snadno rozmrazují.

Při výrobě se těsto rychle zchladí, aby vydrželo déle. Takový výrobek se nesmí rozmrazovat ani znovu zmrazovat. Při přepravě nebo skladování potravin v prodejně je třeba dodržovat teplotní předpisy pro zmrazené potraviny. Pokud bylo těsto správně uloženo, může se uvnitř balíčku volně pohybovat a nelepí se na povrch. Nesmí obsahovat žádné kusy ledu, sněhu ani jiné cizí látky. Nádoba musí být vzduchotěsná.

Velmi jednoduchou, ale rychlou metodou rozmrazování je položení na nejnižší polici v chladničce. Asi po 10 hodinách je rozmražené a lze ho použít k vaření. Pokud se těsto rozmrazí tímto způsobem, neztratí své vlastnosti, tvar, chuť a výživovou hodnotu.

 • 1. Při pokojové teplotě. Polotovar vyjměte z obalu, vložte ho do mísy nebo hrnce a přikryjte utěrkou nebo ručníkem, aby se na něm nevytvořila kůrka. V závislosti na množství se rozmrazí za 2-5 hodin.
 • 2. V mikrovlnné troubě. Vložte sekanou dovnitř a přepněte na režim rozmrazování. Po 1-1,5 minutě je připravena k pečení. Pokud mikrovlnná trouba nemá funkci rozmrazování, nastavte výkon na nejnižší stupeň. Při použití této metody každých 15 sekund pečivo otočte a zkontrolujte, zda se v mikrovlnné troubě nepřevařilo.
 • 3. Pod horkou vodou. Balení s polotovarem zabalte do uzavřených plastových sáčků nebo potravinářské fólie a ponořte do vody. Po několika hodinách můžete začít péct.
 • 4. Na chladiči. Během topné sezóny umístěte balíček na radiátor a pod něj ručník. Po 1 hodině je těsto připraveno k dalšímu použití.
 • 5. V troubě. Vyjměte ji z obalu, položte na plech vyložený pergamenovým papírem a vložte ji na 2 až 3 minuty do trouby vyhřáté na 70 °C. Při použití této metody je třeba těsto pečlivě kontrolovat, aby se nepřevařilo.
 • 6. Ve vodní lázni. Nádobu s těstem postavte nad otevřený hrnec s vroucí vodou. Při rozmrazování tímto způsobem neustále kontrolujte, zda se těsto nelepí ke dnu a zda se pod ním nevaří.

Toto jsou nejběžnější způsoby odmrazování. Který z nich použijete, závisí na vybavení kuchyně a zkušenostech hostitelky. Nejdůležitější věc. Mělo by se dodržovat základní pravidlo: těsto vyjmout z mrazáku a nechat ho 20 minut stát v chladničce, než se jakýmkoli způsobem rozmrazí. Tím se zachovává chuť a živiny v produktu.

Každý typ těsta má své specifické vlastnosti. Používají se složky, které reagují odlišně na rychlý nárůst teploty. Konečná struktura výrobku, hrouda nebo vrstvy, vyžaduje také diferencovaný přístup k rozmrazování.

Jedná se o důležitý proces, na kterém závisí konečný výsledek. Chuť a vzhled pečiva.

Kynuté těsto je velmi ošemetné. Pokud ho správně nerozmrazíte, kvasnice přestanou fungovat a jídlo nevykyne. Tento typ těsta nesnáší náhlé zvýšení teploty. Pro urychlení procesu rozmrazování je nutné polotovary zabalit do plastových sáčků a vložit je do teplé vody o teplotě nejvýše 60 C. Mikrovlnnou troubu je třeba měnit každých 5 minut.

je možné použít vodní lázeň. Polotovar vždy každé 1 až 2 minuty otočte, jinak by zespodu zhnědl, přilepil se ke dnu pánve a během pečení by se nezvedl.

Nerozmrazujte v mikrovlnné troubě. Tento způsob rozmrazování způsobuje, že kvasnice ztrácejí své vlastnosti.

Nekvašené těsto není rozmarné a existuje více způsobů, jak ho rychle rozmrazit. Nesnáší však ani používání mikrovlnné trouby. V opačném případě se vrstvy slepí a hlavní vlastnost těsta se při pečení ztratí. listové těsto.

Pokud si koupíte polotovar ve formě talíře, nikoliv srolovaný, můžete jej po půl hodině použít k vaření, když jej umístíte do blízkosti topení.

Těsto snáší vodní lázeň a rozmrazování v teplé vodě. Při rozmrazování bez balení by měl být nutně přikrytý celofánovým sáčkem nebo ubrouskem, aby se nevytvořila vyschlá kůrka.

Jedná se o těsto složené z plátů o tloušťce listu papíru. Struktura podobná listovému těstu. Talíře jsou však tenčí a základ je nekvašený. Prodává se zmrazené a lze je skladovat bez rozmrazování až šest měsíců. Jediný způsob, jak rozmrazit těsto filo. na polici v chladničce při teplotě 1 až 3 stupně Celsia.

Při rozmrazení při pokojové teplotě se listy slepí.

Hlavním rozdílem těsta na knedlíky je jeho plastičnost, která musí být zachována i při rozmrazování. Polotovar rozmrazte ve dvou krocích:

 • 1. Vyjměte je z mrazničky a nechte je 5 hodin ležet na spodní polici chladničky.
 • 2. Napůl rozmražený výrobek vyjměte z mrazničky a nechte ho ještě 2 hodiny rozmrazovat při pokojové teplotě, přikrytý igelitovou fólií nebo utěrkou.

Pokud není vůbec čas, nechá se rozmrazit knedlíky umístěné v několika uzavřených plastových sáčcích v teplé vodě. Po rozmrazení však budou méně poddajné a jejich chuť se zhorší.

Jedná se o nenáročné listové těsto. Pokud je zmražená ve formě pizzy, není třeba ji vůbec rozmrazovat. Navrch dejte náplň a vložte ji do trouby. Pokud je třeba polotovar vytvarovat k pečení, lze jej rozmrazit jakoukoli rychlou metodou. Velmi dobře se rozmrazují v mikrovlnné troubě, ve vodní lázni, na topení, při nízkých teplotách v troubě. Hlavní věc. Nenechte ji nahoře vyschnout.

Rozmrazené listové těsto ztrácí během rozmrazování některé své vlastnosti. Hlavním zájmem je zachovat zbytek. Pečivo by se nemělo znovu zmrazovat. Nepoužívejte ji k vaření.

Způsoby rozmrazování listového těsta

Listové těsto se prodává mražené, nikoli chlazené. Při neopatrném zacházení s výrobkem může dojít k porušení vrstev, po kterém se pravděpodobně nebude jednat o dobrý pokrm.

Pomalé odmrazování

Pokud má hostitelka před pečením dostatek času, je lepší pomalé rozmrazování. Tím se zachovává vzhled, chuť a vlastnosti výrobku a dochází k jeho nejrovnoměrnějšímu rozmrazení.

Listové těsto lze pomalu rozmrazovat při pokojové teplotě nebo v chladničce.

rychle, rozmrazit, kynuté, těsto, mrazáku

Vyjměte výrobek z obalu a položte jej na prkénko, vaflovou utěrku nebo speciální podložku. Neporušujte celistvost: před oddělením nechte vrstvy rozmrznout. Roztahování zmrazených vrstev může způsobit jejich rozpad a rozbití. Rozválení a upečení nalámaných listových těst je velmi obtížné. Úplné rozmrazení trvá asi pět hodin.

Pokud plánujete péct druhý den, můžete výrobek rozmrazit přes noc, aniž byste ho vyndávali z lednice. Nechte ji v balení na polici mimo mrazák. Úplné rozmrazení těsta trvá 10 hodin.

Pokud změníte plány na pečení, můžete těsto nechat v chladničce ještě chvíli. Pokud výrobce výrobek správně uvařil a zmrazil, neměly by se kůrky po 10 a více hodinách rozmrazování v lednici slepit.

Jak správně rozmrazovat v mikrovlnné troubě, v troubě a na pánvi s vodou?

Rozmrazování listového těsta vyžaduje od hostitelky určitou zručnost a zkušenost. Při nedodržení nezbytných pravidel a nuancí se může stát, že se zmrazené listové těsto promění v rozteklý kus se suchou kůrkou.

READ  Kotel rychle stoupá a vypíná se

Opatrně vyjměte hmotu z potravinového sáčku. Zabalte výrobek do plastového sáčku a zabalte jej do ručníku. Výslednou konstrukci položte na teplý radiátor.

Volbou této metody se vystavujete riziku, že po rozmrazení získáte normální těsto, protože intenzivní zahřívání může narušit strukturu výrobku.

Výrobek lze rozmrazit také na horkém víku pánve s vodou. Vroucí voda v pánvi zahřeje víko a tím ho rozmrazí. Hmotu zabalte do fólie, plastové fólie nebo sáčků. Je třeba ji systematicky otáčet, aby se rozmrazovala rovnoměrně.

Místo radiátoru nebo hořáku lze jako zdroj tepla pro rozmrazování použít fén na vlasy. Zabalte potraviny do plastové fólie nebo sáčku, abyste zabránili jejich namrzání v sušičce.

Směr proudění teplého vzduchu by měl být mírný. Nezadržujte tok na jednom místě. Hmota by měla být ohebná a poddajná. Každý plát listového těsta by měl být rozmrazen zvlášť.

Šetrnější způsob rychlého rozmrazování spočívá v rozmrazování rozbaleného listového těsta vedle zdroje tepla při pokojové teplotě. Hmotu položte na prkénko, podložku nebo vaflovou utěrku v blízkosti horké plotýnky nebo radiátoru.

Úplné rozmrazení trvá dvě hodiny. Okraje těsta v těsné blízkosti zdroje tepla mohou plavat nebo se slepit a horní část výrobku se může vysušit.

Abyste tomu předešli, pokropte horní vrstvu potravin lehce vodou nebo ji přikryjte ručníkem.

Když je výrobek mírně rozmrazený, rozdělte jej na vrstvy a rozmrazujte je odděleně. Pravidelně otáčejte desky vzhledem k ohni nebo zdroji tepla, abyste zajistili rovnoměrné rozmrazování.

Listové těsto lze v mikrovlnné troubě rozmrazovat pouze v případě, že je k dispozici speciální režim rozmrazování, tzv. „rozmrazování“. Mikrovlnný výkon v tomto režimu by neměl překročit 150 W. Vysoký tepelný výkon potraviny nerozmrazí, ale způsobí jejich upečení. Později se může obtížně rozvalovat a tvarovat. Rozmrazování v mikrovlnné troubě trvá 5 minut a vyžaduje pouze otočení potravin.

Listové těsto lze také rozmrazit v teplé vodě, uzavřít v několika plastových sáčcích.

Rychlý způsob rozmrazování listového těsta zahrnuje také rozmrazování ve vodní lázni. Proces netrvá dlouho, ale vyžaduje maximální péči. Měla by být hermeticky zabalena do ručníku nebo polyethylenu.

Listové těsto je možné rychleji rozmrazit v troubě. Za tímto účelem troubu předehřejte a vypněte. Když se teplota v troubě sníží, vložte do ní těsto. Zbytkové teplo z dříve zapnuté trouby ji mírně rozmrazí. Tato metoda je méně účinná než použití mikrovlnné trouby. Časem se teplo zcela sníží a směs se přirozeně rozmrazí.

V troubě není možné výrobek rychle rozmrazit.

Jak rozmrazit knedlíkové pečivo

Knedlíky se rozmrazují postupně: nejprve v chladničce, poté při pokojové teplotě. Na polici v chladničce, mimo mrazicí prostor, rozmrazujte 6-12 hodin. Doba závisí na množství výrobku. Těsto se nakonec rozmrazí při pokojové teplotě po 2 až 3 hodinách.

Dodržení dvou fází rozmrazování pomáhá vrátit výrobku jeho původní plasticitu.

Pokud nemáte čas, můžete ji rozmrazit ve vlažné vodě, poté co ji naplníte plastovou fólií nebo dvěma sáčky, aby zůstala vzduchotěsná.

Nuance při rozmrazování kynutého těsta

Rozmrazování kynutého těsta vyžaduje zvláštní péči, protože nesprávný postup může způsobit, že se těsto zkazí a před pečením nebo během pečení nevykyne.

Nejbezpečnější je rozmrazování při pokojové teplotě nebo v chladničce.

Při použití zdroje tepla by potraviny měly být umístěny vedle hořáku, nikoli nad ním.

Pokud potraviny rozmrazujete horkou vodou, ujistěte se, že jsou zcela uzavřené: zabalte je do sáčků nebo do igelitu. Voda v nádobě nesmí vychladnout.

Kynuté těsto nerozmrazujte v mikrovlnné troubě, protože vlny zničí kvasnice a po uvaření nevykyne.

Je přípustné odmrazovat pomocí speciálního režimu odmrazování. Pokud ji nemáte k dispozici, doporučujeme nastavit teplotu na maximálně 100 W. Nerozmrazujte déle než 45 sekund na každé straně.

Při rozmrazování v troubě dbejte na to, aby se těsto nezvedalo. Jakmile k tomu dojde, musíte výrobek z trouby vyjmout.

Předpoklady pro rozmrazování těsta phyllo

Nejjednodušší a nejbezpečnější způsob rozmrazování pečiva v mrazničce: nechte pečivo přes noc v mrazničce na opačné straně a ráno můžete začít připravovat oblíbené pokrmy.

Těsto můžete rozmrazovat při pokojové teplotě, aniž byste otevřeli obal, protože na vzduchu začne vysychat a křídovatět.

Pravidla zmrazování těsta a teplota skladování

Udržujte správný teplotní rozsah (od A do Z).15 až.18 °C) je prvním předpokladem. Existují moderní mrazničky, které mají pro každou polici jinou teplotu.

Pokud je teplota příliš nízká, kvásek se zkazí. Pečivo lze nejprve umístit do pohotovostní mrazicí police a po jednom dni uložit do šetrnějšího prostoru.

Těsto neskladujte v blízkosti mraženého masa a ryb.

Aby těsto dobře snášelo nízké teploty a zachovalo si nadýchanost, je třeba zohlednit dva faktory. množství mouky a droždí.

 • Mouka pro hnětení by měla mít pokud možno vysoký obsah bílkovin. Pšeničný lepek pomáhá udržovat potřebnou konzistenci. Při jeho nedostatku bude výrobek po rozmrazení beztvarý a ztratí téměř veškerou plasticitu.
 • Mouka, která je přesycená lepkem, způsobí tuhou drobenku.
 • Pokud má být těsto pocukrované, je třeba během pečení zvýšit množství droždí. Průměrné množství je 7 gramů; je třeba 4-5 gramů navíc.
 • Kvasinky by měly být vybrány s pomalým účinkem, protože nízká teplota má negativní vliv na vlastnosti kvasinek.
 • Doba potřebná ke kynutí kvásku. jedna hodina.

Proces zmrazování

Výroba kvásku je časově náročný proces.

Na přípravu velkého množství těsta a jeho zmrazení v dávkách potřebujete den. Porovnáte-li chuť pečiva z čerstvého a mraženého těsta, je naprosto stejná.

Vejce skladujte v chladničce a při pokojové teplotě

Seznam produktů pro výrobu mraženého těsta

 • Pšeničná mouka 1,5 kg,
 • mléko 1 l,
 • cukr 4 polévkové lžíce. л,
 • Máslo nebo margarín 1 balení,
 • vejce 4 ks.,
 • Sušené droždí v prášku 2 sáčky po 7 g,
 • špetka soli.

Recept na kynutý kvásek:

 • Máslo rozpusťte ve vodní lázni a nechte mírně vychladnout.
 • Nalijte mléko do mísy a zahřejte ho, mělo by být teplé.
 • Odstavte mléko z ohně, přidejte droždí a dobře promíchejte.
 • Přidejte potřebné množství cukru.
 • Přidejte malé množství mouky a dobře prohněťte. Umístěte omeletu na teplé místo a nechte ji vykynout. To trvá v průměru 40 minut.
 • Pak přidejte rozšlehaná vejce, sůl, máslo a promíchejte.
 • Po částech přidávejte mouku a pokaždé směs prohněťte.
 • Když se těsto špatně hněte lžící, položte ho na stůl posypaný moukou a hněťte, dokud není homogenní. Těsto by mělo být poddajné a pružné.

Kvalita těsta závisí na polevě. Pro větší pohodlí je třeba těsto rozdělit na porce, jednu porci na jedno použití. Mléko znovu nezmrazujte.

Dobře vyklepávejte, dokud nevznikne hladký koláč. Vložte do jednoho plastového sáčku, vyfoukněte, zavažte a vložte do druhého sáčku. Lze použít potravinářskou fólii nebo alobal.

Aby se těsto nelepilo na sáček, potřete ho uvnitř slunečnicovým olejem nebo ho vydatně poprašte moukou.

Nezapomeňte na balíček napsat datum zmrazení. Položte ji na polici při nejnižší teplotě a počkejte, až zcela zmrzne. Poté přeneste do jiné přihrádky pro další skladování.

Jak dlouho vydrží kynuté těsto v chladničce??

Polotovar z listového těsta můžete uchovávat v mrazáku až čtyři měsíce.

Lze uchovávat v chladničce až jeden den při teplotě 58 °C. Při snížení teploty na 23 °C lze výrobek skladovat po dobu 48 hodin.

Jak správně skladovat mateřské mléko po jeho odsátí

Při delším skladování se potraviny zkazí, překvasí a zkysnou. Chléb bude mít kyselý zápach a nepříjemnou chuť.

Způsoby rozmrazování listového těsta

Listové těsto se prodává mražené, nikoli chlazené. Při neopatrném zacházení s výrobkem může dojít k porušení vrstev, takže se z nich pravděpodobně nestane dobrý pokrm.

READ  Jak aktivovat rychlé rozmrazování na mikrovlnné troubě Samsung

Pomalé odmrazování

Pokud máte před pečením dostatek času, je dobré pomalé rozmrazování. Tím se chrání vzhled, chuť a vlastnosti výrobku a rovnoměrněji se rozmrazuje.

Pomalé rozmrazování listového těsta může probíhat při pokojové teplotě nebo v chladničce.

Vyjměte potraviny z obalu a vyklopte je na prkénko, vaflovou utěrku nebo speciální podložku. Neporušujte celistvost směsi: nejprve ji nechte rozmrznout a teprve poté ji od sebe oddělte. Oddělením zmrazených vrstev může dojít k jejich rozpadu a rozbití. Rozválení a upečení polámaných listových těst je velmi obtížné. Úplné rozmrazení trvá přibližně pět hodin.

Pokud plánujete péct druhý den, můžete výrobek rozmrazit přes noc, aniž byste ho vyndávali z lednice. Nechte ji v obalu na polici mimo mrazák. Úplné rozmrazení trvá 10 hodin.

Pokud změníte plány na pečení, můžete směs nechat v chladničce delší dobu. Pokud výrobce výrobek správně připravil a zmrazil, nesmí se listové těsto po 10 a více hodinách rozmrazování v chladničce slepit.

Jak správně rozmrazovat v mikrovlnné troubě, troubě a na pánvi s vodou?

Rozmrazování listového těsta vyžaduje od hostitelky určitou zručnost a zkušenost. Při nedodržení nezbytných pravidel a nuancí se může zmražené listové těsto proměnit v rozteklou hroudu se suchou kůrkou.

Směs opatrně vyjměte z připraveného cukrářského sáčku. Zabalte výrobek do plastového sáčku a ručníku. Listové těsto položte na teplý radiátor.

Podobně můžete výrobek rozmrazit na horkém víku pánve s vodou. Vroucí voda v pánvi víko zahřeje, a tím ho rozmrazí. Hmota by měla být zabalena do fólie, plastové fólie nebo sáčku. Je třeba ji pravidelně otáčet, aby se rozmrazovala rovnoměrně.

Místo radiátoru nebo sporáku lze jako zdroj tepla pro odmrazování použít fén na vlasy. Zabalte výrobek do plastové fólie nebo sáčku, abyste zabránili vzniku námrazy v sušičce.

5 nejlepších náplní! Občerstvení na silvestrovském stole 2020! Košíčky doma / Maria Mironevich

Směr proudění teplého vzduchu by měl být mírný. Neomezujte tok na jednom místě. Hmota by měla být poddajná a tvárná. Každý plát listového těsta je třeba rozmrazit zvlášť.

Šetrnější metoda rychlého rozmrazování spočívá v rozmrazování rozbaleného listového těsta vedle zdroje tepla při pokojové teplotě. Proto nechte pečivo ležet na prkénku, podložce nebo vaflovači u plotýnky nebo radiátoru.

K úplnému rozmrazení dojde do dvou hodin. Okraje těsta v těsné blízkosti zdroje tepla mohou plavat nebo se lepit a horní část výrobku může vyschnout.

Abyste tomu předešli, pokropte horní vrstvu potravin lehce vodou nebo ji přikryjte ručníkem.

Když jsou potraviny mírně rozmrazené, oddělte jednotlivé vrstvy a rozmrazujte je zvlášť. Desky pravidelně otáčejte vzhledem k ohni nebo zdroji tepla, aby se rovnoměrně rozmrazovaly.

Listové těsto lze v mikrovlnné troubě rozmrazovat pouze v případě, že je vybavena speciální funkcí rozmrazování, tzv. „defrosting“. Při provozu mikrovlnné trouby v tomto nastavení by spotřeba energie neměla překročit 150 W. Vysoký tepelný výkon potraviny nerozmrazí, ale zapeče je. Později bude obtížné z něj rozvinout a vytvarovat jakékoli produkty. Rozmrazování v mikrovlnné troubě trvá 5 minut a vyžaduje pouze otočení potravin.

Listové těsto lze také rozmrazit v teplé vodě, uzavřené v několika plastových sáčcích.

Rychlý způsob rozmrazování listového těsta zahrnuje také rozmrazování ve vodní lázni. Tento proces netrvá dlouho, ale musí se provádět opatrně. Zabalte ji hermeticky do ručníku nebo plastové fólie.

Rozmrazování listového těsta můžete urychlit použitím trouby. Předehřejte troubu a vypněte ji. Když se teplota v troubě sníží, vložte do ní těsto. Zbytkové teplo z dříve zapnuté trouby těsto trochu rozmrazí. Tato metoda je méně účinná než použití mikrovlnné trouby. Postupem času se teplota sníží a směs se přirozeně rozmrazí.

Jak rozmrazit knedlíkové pečivo

Těsto na knedlíky se rozmrazuje postupně: nejprve v chladničce, pak při pokojové teplotě. Na polici v chladničce, která je dále od mrazáku, nechte těsto rozmrazovat 6-12 hodin. Doba závisí na množství produktu. Těsto nakonec rozmrzne při pokojové teplotě po 2 až 3 hodinách.

Dodržení dvou kroků rozmrazování pomáhá vrátit výrobku jeho původní křehkost.

Pokud nemáte čas, můžete ji rozmrazit v teplé vodě a předem ji zabalit do plastové fólie nebo dvou sáčků, aby zůstala vzduchotěsná.

Nuance při rozmrazování kynutého těsta

Rozmrazování kynutého těsta vyžaduje zvláštní pozornost, protože nesprávný postup může těsto zkazit a to před pečením nebo během pečení nevykyne.

Nejbezpečnější je rozmrazování při pokojové teplotě nebo v chladničce.

Pokud používáte zdroj tepla, potraviny by měly být umístěny v blízkosti hořáku, nikoli nad ním.

Pokud výrobek rozmrazujete horkou vodou, zajistěte, aby byl obal vzduchotěsný: zabalte jej do uzavřených sáčků nebo jej zabalte do igelitu. Voda v nádobě nesmí vychladnout.

Odmrazování je možné pomocí speciálního režimu odmrazování. Pokud ji nemáte k dispozici, doporučujeme nastavit maximální výkon spotřebiče na 100 W. Nerozmrazujte déle než 45 sekund na každé straně.

Při rozmrazování v troubě dávejte pozor, aby těsto nevykynulo. Jakmile se tak stane, vyjměte ji z trouby.

Podmínky pro rozmrazování těsta filo

Nejjednodušší a nejbezpečnější způsob rozmrazování těsta v mrazničce: nechte těsto přes noc v mrazničce na polici a ráno ho můžete použít k přípravě svých oblíbených jídel.

Těsto můžete rozmrazit při pokojové teplotě, aniž byste otevřeli balení, protože na vzduchu začne vysychat a bude se drobit.

Jak správně rozmrazit kynuté těsto: základní způsoby jeho domácího skladování

Kynuté těsto je choulostivý produkt. Díky přítomnosti jednobuněčných organismů, houbových kvasinek, se nasytí oxidem uhličitým, je pórovitý a zvětšuje svůj objem. Polotovar je vhodný k dlouhodobému skladování, ale pouze v případě, že je proces fermentace zpomalen nebo pozastaven. V opačném případě zkysne a stane se nevhodným ke konzumaci.

V závislosti na požadované době skladování můžete kynuté těsto zmrazit na několik měsíců nebo ho na několik dní uložit do chladničky.

Výběr správných ingrediencí je zásadní pro přípravu těsta, aniž by se zkazilo, a to i v případě, že dlouho leželo v chladničce:

 • 1. Dejte přednost pomalu působícím kvasinkám, aby se proces kvašení zpomalil. Nejlepší je suché, aktivní (ale ne rychle působící) droždí.
 • 2. Podíl lepku v mouce by se měl pohybovat mezi 30-32. Pokud je po poklesu teploty příliš vysoká, drobenka bude velmi tvrdá, pokud je příliš nízká, bude se v rukou rozpadat.

Při hnětení je třeba přidat o 6-7 % více droždí, než je uvedeno v receptu.

Pokud plánujete použít živé kvasinky, které byly nějakou dobu v lednici, je vhodné provést pokus s klíčením. Za tímto účelem odřízněte nejsvrchnější vrstvu droždí a zřeďte je v teplé vodě, přidejte lžíci mouky a lžičku cukru. Pokud se na povrchu objeví pěna, je droždí použitelné, pokud ne, těsto nevykyne.

Pokud plánujete koláče upéct v následujících 1 až 2 dnech, můžete postupovat následovně:

 • 1. Těsto důkladně prohněťte a počkejte hodinu, dokud mírně nezvětší svůj objem.
 • 2. Drobenku rozválejte do kuličky a vložte ji do celofánového sáčku.
 • 3. Svažte volně a ponechte dostatek místa, aby se směs mohla během kvašení rozšířit.
 • 4. Na několika místech propíchněte cukrářský sáček párátkem, aby se do něj dostal vzduch. Jinak výrobek rychle zkysne.
 • 5. Umístěte na spodní polici chladničky a uchovávejte při teplotě 2-4 °C.

Místo plastového sáčku vezměte mísu, vložte do ní těsto a přikryjte ho potravinovou fólií. Tím se zachová chuť a struktura těsta po dobu jednoho nebo dvou dnů.

Nenechávejte těsto v chladničce déle než 48 hodin. Ani při teplotách pod bodem mrazu se proces kvašení nezastaví, ale pouze zpomalí, takže třetí den výrobek určitě zkysne.

Doporučujeme zmrazit kynuté těsto pro delší skladování. Zmrazený výrobek vydrží až 3 měsíce od jeho výroby. Aby nedošlo k záměně data přípravy, nalepte před vložením do mrazničky nálepku s datem přípravy.

READ  Lze banány uchovávat v mrazáku

Těsto i hotové koláče můžete zmrazit. Způsob skladování závisí na typu polotovaru.

Mražené kynuté těsto na placičky lze připravit následujícím způsobem:

 • 1. Rozdělte ji na malé části a vytvarujte z ní kouli.
 • 2. Posypeme moukou a zabalíme do sáčků. Můžete také použít potravinářskou fólii a těsto zabalit do několika vrstev.
 • 3. Položte je na půl hodiny na spodní polici mrazničky.
 • 4. Nastavení teploty v mrazicím prostoru.25-30 stupňů Celsia, vložte do ní těsto z mrazáku.
 • 5. Jakmile se z výrobku odsaje veškerá vlhkost a výrobek je zcela zmrzlý, nastavte teplotu na.18 stupňů.

Tento teplotní rozdíl pomůže zastavit proces kvašení a zmrazit aktivní mikroorganismy, čímž se zabrání jejich množení. Místo sáčku můžete použít plastové nádoby nebo těsto vložit do mísy a přikrýt potravinovou fólií pro zmrazení.

Stejným způsobem můžete skladovat i lisované čerstvé droždí. Jednoduše je zabalte do sáčků a vložte do mrazicího oddílu. Doba skladování je stejná jako u předvařeného těsta.

Po rozmrazení těsto znovu nezmrazujte, jinak ztratí všechny své původní vlastnosti. Proto je důležité rozdělit výrobek na přiměřené porce, aby se během vaření spotřebovala celá hmota.

Listové těsto z obchodu je dvakrát trvanlivější než domácí kvůli přítomnosti konzervačních látek a emulgátorů

Kynuté těsto v obchodě po dobu 6 měsíců a domácí kynuté těsto po dobu 3 měsíců. Nemíchejte a nehněťte příliš silně, aby nedošlo ke ztrátě vrstev. Když je směs homogenní a nelepí se na ruce, rozválejte ji na tenkou vrstvu o tloušťce zhruba 1 cm. Je dobré položit pergamenový papír a těsto na něm vyválet válečkem.

Listové těsto srolujte do trubičky, zabalte do potravinové fólie a dejte do mrazáku. Nedělejte příliš velké rohlíky, abyste neměli problémy s tím, že přebytečné maso později nebude moci znovu zmrznout. Optimální teplota skladování:.18 stupňů.

Pokud máte čas a chuť, můžete si najednou připravit listové nebo těsto z listového těsta. Ty lze snadno uchovávat doma v mrazničce, aniž by to mělo vliv na jejich kvalitu. Měkké housky se po rozmrazení upečou dvakrát rychleji.

 • 1. Předehřejte troubu na 180-200 stupňů.
 • 2. Plech na pečení vymažte rostlinným olejem.
 • 3. Připravené placičky urovnejte a vložte do trouby.
 • 4. Jakmile mírně vykynou, vyjměte polotovar z těsta.
 • 5. Počkejte, až těsto vychladne, a pak každé těsto zabalte do několika vrstev potravinové fólie.
 • 6. Dejte je do mrazáku.

Aby těsto neztratilo chuť a koláče nebo dorty dobře vynikly, je třeba je řádně rozmrazit. To by se mělo provádět postupně, aby kvasinky pomalu „ožily“ a začal proces aktivního kvašení. Vyjměte potraviny z mrazničky a vložte je do chladničky. To je nejlepší udělat přes noc, aby pečivo druhý den ráno rozmrzlo.

Když je drobenka měkká, ale vychladlá, vyjměte ji z lednice a nechte ji ležet na stole při pokojové teplotě. Po tomto postupném rozmrazování těsto opět vykyne a je připraveno k dalšímu použití. Pokud jste zmrazili polotovary, rozmrazte je a vložte do trouby, aby byly hotové.

Pokud nemůžete čekat tak dlouho, můžete použít následující metody expresního rozmrazování:

Jak rozmrazit listové těsto

Listové těsto je měkčí a křehčí než kynuté těsto. Při špatné manipulaci totiž hrozí, že se vrstvy rozbijí a vznikne obyčejný polotovar. K rozmrazování listového těsta by se neměla používat trouba ani mikrovlnná trouba, protože je při vysokých teplotách choulostivé. Rozmrazení proto nějakou dobu potrvá.

Pokud plánujete večer něco upéct k večeři, jednoduše ráno před prací položte hromádku listového těsta na horní polici lednice a večer s ním můžete začít pracovat.

Listové těsto je možné rozmrazit i při pokojové teplotě. Potraviny vyjměte z původního obalu, položte je na prkénko, poprašte moukou a přikryjte utěrkou.

Ještě rychlejší metoda: těsto poprašte moukou, vložte do sáčku, zabalte do utěrky a dejte na teplé topení. V takovém případě je nutné ji pravidelně obracet, jinak rozmrazování neprobíhá rovnoměrně.

Samostatné zmrazení

Po uvaření může zůstat další těsto. Aby se nevyhodilo, zmrazí se doma. Můžete ji například zmrazit v mrazáku. Tam výrobek neztratí své zdravé a výživné vlastnosti. Zmrazit lze nejen těsto, ale i pokrmy z něj, jako jsou koláče, buchty, bochníky, knedlíky, manti. Předvařené potraviny lze uchovávat zmrazené po velmi dlouhou dobu. až 2 měsíce. V případě potřeby ji můžete vyjmout z mrazáku a rychle připravit oběd nebo večeři.

Aby se těsto dobře uchovalo, je třeba ho řádně zmrazit. Za tímto účelem se rozválí do tvaru tenké klobásy a nakrájí na malé kousky. Hotové kousky se zabalí do plastového sáčku nebo potravinové fólie. Důležité pravidlo: před zmrazením nesmí do obalu proniknout žádná vlhkost, jinak to ovlivní kvalitu potravin.

Poté se těsto uloží do mrazáku. Je nastavena na minimální teplotu. Tím se zajistí, že výrobek rychle ztuhne. Po uplynutí 2 týdnů lze teplotu snížit o 3 stupně. Aby bylo zajištěno správné skladování výrobku ve zmrazeném stavu, je třeba dodržovat následující pravidla:

 • Kynuté těsto se ukládá takto: oddělené kousky těsta se položí 3 cm od sebe. Složení kvasnic se časem zvětšuje, ale udržování vzdálenosti mezi jednotlivými kousky zabrání jejich slepení.
 • Skladujte jakýkoli typ těsta v mrazničce po dobu maximálně 4 měsíců. Výrobek pak zasychá, ztrácí své užitečné vlastnosti a lepivost.
 • Po použití zmrazených potravin se již nesmí znovu zmrazovat. Zbylé kusy se vyřadí.
 • Existuje způsob rozmrazování ve fólii: pečivo se nakrájí na kousky a posype moukou. Poté se celá hmota lehce prohněte, dokud se povrch nezmatní. Poté směs zabalte do fólie. Nedovolte, aby se dovnitř dostal vzduch nebo vlhkost.

Rozmrazování kynutého těsta a listového těsta

Těsta z kynutého nebo listového těsta se rozmrazují obzvlášť obtížně. Musíte znát všechny nuance, abyste takové těsto správně rozmrazili a nezkazili pečivo.

Kynuté těsto

Při rozmrazování kynutého těsta může sebemenší chyba v odhadu způsobit, že těsto při pečení nevykyne. Abyste tomu předešli, věnujte pozornost následujícím vlastnostem rozmrazování kynutého těsta:

 • Při rozmrazování ve vodě by těstoviny měly být zabaleny do plastového sáčku. Teplota vody musí být udržována na nízké úrovni.
 • Těsto vložte do mísy a postavte ji vedle zapálené trouby.
 • Důrazně nedoporučujeme rozmrazovat kynuté těsto v mikrovlnné troubě. Existuje teorie, že mikrovlnné záření ničí prospěšné vlastnosti kvasinek. Pokud vás to však nevyděsí, musíte kynuté těsto co nejdříve rozmrazit, nenastavujte časovač na více než 2 minuty.

Jednou rozmražené kynuté těsto se nesmí znovu zmrazit!

Listové těsto

Správné rozmrazení listového těsta je stejně náročné jako u kynutého těsta. Existují však různé nuance. Například kynuté těsto lze sice opatrně rozmrazit v mikrovlnné troubě, ale listové těsto se nikdy nesmí rozmrazovat. Nejlepší je nechat ji několik hodin na teplém místě. Zde je několik dalších užitečných tipů pro rozmrazování listového těsta.

 • Přikryjte je ručníkem. To pomáhá zabránit tvorbě tvrdé kůrky.
 • Pokud je těsto rozválené, je možné odlepit vrchní, již rozmražené vrstvy a začít s nimi pracovat. Provádějte to pouze opatrně, jinak dojde k poškození konstrukce.
 • Při rozmrazování na radiátoru těsto zabalte do utěrky.

Po rozmrazení nenechávejte listové těsto v chladničce déle než dva dny. Metody rychlého vysoušení používejte jen v krajním případě, když je to opravdu nutné. Těsto rozmrazujte metodou rychlého rozmrazování pouze v případě, že se jedná o těsto na pizzu nebo něco podobného. V opačném případě je lepší rozmrazovat při pokojové teplotě.

| Denial of responsibility | Contacts |RSS