Jak vyčistit větrací mřížku v kuchyni bez demontáže ze zdi

Odsávací ventilátor je určen k odstranění zápachu v místnosti a odvádí výpary a odpadní vzduch z kuchyně. Vzhledem k tomu, že kuchyňský odsavač par je v provozu 24 hodin denně, je třeba gril rychle vyčistit. Zachycuje prach a mastnotu. Existuje několik účinných způsobů čištění mřížky digestoře.

Příprava na čištění mřížky

Každý model odsavače par má samostatnou příručku pro demontáž. Než začnete sami demontovat některé díly, musíte se s nimi seznámit. Schéma se někdy nachází na vnější straně kapoty nebo pod krytem kapoty. Každý model má jiný systém upevnění, ale postup demontáže dílů je podobný:

 • Nejprve je třeba odpojit odsavač par od napájení.
 • Odstranění horní části krytu.
 • Po odstranění kovové mřížky. Obvykle se používají klipy, které lze lehkým tlakem snadno uvolnit.
 • Pokud je nainstalován uhlíkový filtr, musí být také odstraněn.
 • Nakonec odšroubujte trubku, která odvádí nečistoty a špínu do větracího otvoru.

Aby odsavač par fungoval co nejlépe, je třeba vyčistit nejen kovové mřížky, ale také kovové držáky, které je drží na místě, a stojanovou trubku. Pokud je třeba tělo kapoty vyčistit, není nutné jej demontovat.

Způsoby čištění kuchyňské digestoře

Odstranění odolné mastnoty z povrchu kovových sítí může být obtížné. Existuje několik nejběžnějších prostředků, které lze použít k odstranění odolných nečistot z grilu:

 • čisticí prostředky pro domácnost;
 • prací mýdlo;
 • jedlá soda;
 • ocet;
 • kyselina citronová;
 • čpavkový alkohol;
 • parní čistič;
 • Myčka nádobí.

Při použití jednotlivých roztoků je třeba dodržet jejich poměr, aby nedošlo k poškození kovové mřížky.

Domácí čisticí prostředek na čištění

Práce s domácími chemikáliemi musí být opatrná. Čisticí prášky mohou způsobovat alergie, proto je třeba používat gumové rukavice.

Při manipulaci s čisticími prostředky by se měly používat gumové rukavice

K čištění je nepostradatelná obyčejná houba pro domácnost. Přednostně by měl mít porézní i abrazivní stranu. Mřížku je třeba namočit do teplé vody a přidat mycí prostředek. K tomuto účelu je vhodný speciální prášek na čištění plynových varných desek rozpouštějící mastnotu. Lze použít také prostředek na mytí nádobí. Namočte drátěné pletivo do čisticího prostředku alespoň na 15 minut. Pokud běžné produkty selžou, můžete použít bělidlo. Na mokrou mřížku je třeba nanést bělící prostředek pomocí vyřazeného zubního kartáčku. Po 10 minutách omyjte bělidlo houbou.

Jak vyčistit mřížku digestoře

rychle, vyčistit, mřížku, odsavače

Moderní odstraňovač mastnoty

Na mřížku z nerezové oceli nepoužívejte drátěnky. Kov se snadno poškodí korozí a po hrubém čištění může zrezivět a stát se nepoužitelným.

Čištění odsavače par pracím mýdlem

Mýdlovou vodou lze doma účinně odstranit odolnou špínu. K tomu se používá normální mýdlo a jemné bílé mýdlo. Tato metoda je vhodná i pro ocelové mříže.

Roztok vyžaduje 72% mýdlo. Namočte gril do horké vody. Alespoň čtvrt kostky pracího mýdla na litr vody. Kovový odsavač par můžete vyčistit tímto způsobem pomocí škrabky. Škrabka může být vyrobena z plastu, ale na hluboké usazené nečistoty je vhodnější kovová škrabka.

Odstraňování nečistot pomocí jedlé sody

Jedlá soda je známý domácí prostředek. Výhodou tohoto způsobu čištění odsavače par je, že nepoškozuje kovovou mřížku.

Rozpusťte půl šálku jedlé sody ve třech litrech vody. Směs se postaví na oheň a přivede se k varu. Kovová mřížka se musí v tomto roztoku vařit přibližně půl hodiny. Po této metodě obvykle není nutné další čištění houbičkami nebo škrabkami.

READ  Který kotel je úspornější jednookruhový nebo dvouokruhový

Ocet na čištění digestoře

K čištění kovových ok je třeba používat ocet s maximální opatrností. Doporučuje se nosit gumové rukavice a otevřít okna v místnosti, protože ocet má štiplavý zápach. Výpary kapaliny mohou dráždit sliznice.

K vyčištění odsavače par je třeba použít neředěný ocet. Můžete to provést jemným otřením mřížky houbičkou namočenou v octu. Mřížku nechte 10 minut působit, aby se nečistoty v octě rozpustily. Síto odsavače par můžete také namočit do neředěného octa na dobu asi 20 minut. Případné zbytky mastnoty je třeba odstranit abrazivní houbou.

Kyselina citronová k čištění odsavače par

K čištění digestoře lze použít kyselinu citronovou i citronovou kůru. Posypte vlhkou kovovou mřížku kyselinou citronovou a nechte ji 15 minut působit. K odstranění čisticího prostředku a rozpuštěné mastnoty použijte teplou vodu a kartáč.

K vyčištění grilu pomocí ovoce potřebujete dva citrony. Rozkrojte je napůl a potřete gril kůrou. Důkladně je rozetřete, aby se mřížka důkladně nasákla citronovou šťávou. Stejně jako u kyseliny citronové odstraňte zbývající tuk.

Kyselina citronová nepatří mezi nejúčinnější čisticí prostředky. Mřížku odsavače par může být nutné několikrát omýt kyselinou, aby se odstranily usazené nečistoty.

Vyčistěte kovovou síťku čpavkem

Pokud jsou nečistoty silně usazené v mřížkách grilu, lze použít čpavek. Nezapomeňte, že se jedná o velmi žíravou látku a při jejím používání buďte velmi opatrní. Při čištění je nutné používat gumové rukavice a obličejovou masku. Místnost musí být plně větraná.

Pro čisticí roztok je třeba smíchat půl šálku čpavku a 3,5 litru horké vody. Kapotu namočte alespoň na jednu hodinu. Poté kovovou mřížku opláchněte pod tekoucí vodou.

Jak rychle a účinně odstranit mastnotu z mřížky kapoty?

Dostávejte denně do své schránky nejčtenější článek. Připojte se k nám na u.

Vnější mřížka na kapotě je ozdobným prvkem. Po několika týdnech intenzivního vaření se digestoř důkladně znečistí tukem a ztratí všechny své estetické vlastnosti. Proces čištění mřížky vypadá dostatečně složitě, takže mnoho majitelů situaci spustí a převezme ji až ve chvíli, kdy daná část začne ztrácet svou funkci. Odstranění mastnoty z kapoty není v podstatě žádný problém.

Co potřebujeme: gumové rukavice, Krtka, širokou kovovou nádobu, do které se vejde náš rošt

Mřížka se tedy vyčistí pomocí čističe odtoku Krtek (roztok hydroxidu sodného). Samotný Krtek může být nahrazen jakýmkoli jiným analogem za předpokladu, že koncentrace hydroxidu sodného je v rozmezí 15 až 30 %. Před čištěním vyjměte mřížku z odsavače a vložte ji do vhodné kovové nádoby.

Nádoba s mřížkou musí být umístěna venku nebo na balkoně, kde musí být dobře větraná. Na gril nalijte „Mole“ (nebo podobnou směs). Nalévejte, dokud není díl zcela ponořen do kompozice. Chemická reakce rozpouštějící mastnotu začíná okamžitě a je doprovázena stoupající pěnou. Objeví se nepříjemný zápach.

Důležité: Pokud je mřížka vyrobena z hliníku, může být v létě v sodě maximálně 2-3 minuty a v zimě (v mrazu) maximálně 10 minut.

Následně je třeba stojany pánví vyjmout a umýt pod tekoucí vodou. Pěna odplaví veškerou mastnotu. Jediné, co je třeba udělat, je vysušit ji a znovu nasadit. Nezapomeňte si vzít rukavice, abyste se vyhnuli popálení pokožky chemickými látkami!

Snadný způsob čištění mřížky digestoře

Nejprve vyjměte mřížky z odsavače par podle návodu k použití.Nalijte do vybraného hrnce vodu téměř po okraj, postavte jej na oheň a počkejte, až se tekutina začne vařit.

Do pánve přidejte malé množství octa, přibližně 150-200 ml. Čím větší je kapacita nádobí, tím více tohoto prostředku je třeba přidat.

Poté do hrnce nasypte po malých dávkách asi jednu polévkovou lžíci obyčejné jedlé sody, protože tato látka prudce reaguje s vroucí vodou.

Mřížky potřené tukem ponořte do pánve a nechte je nějakou dobu ve vroucí vodě, 15-30 minut.

V důsledku tepla a přidaných přípravků se tukové usazeniny částečně rozpustí a, což je důležité, sníží se přilnavost mezi materiálem grilu a vytvořeným povlakem.

Zkontrolujte vizuálně a kartáčkem, zda jsou mastné usazeniny téměř pryč a zda je lze snadno odstranit mechanicky, a to i zubním kartáčkem.

READ  Jak zapojit relé ventilátoru chlazení

Zbývá jen vydatně opláchnout pod silným proudem vody. nejprve vlažnou, pak studenou, osušit a vložit zpět do auta. Odsavač par je připraven k další efektivní práci.

Lidové prostředky proti znečištění

Pokud nemáte po ruce profesionálního čističe, můžete použít lidové metody, které již mnoho let po sobě neztratily svou popularitu. V takovém případě je třeba připravit:

Použití mýdla: průvodce krok za krokem

Stojí za zmínku, že kromě jednoho kusu pracího mýdla budete potřebovat různé pomůcky: houbičky, flanelky, hadry atd.

První krok: Nejprve musíme mýdlo rozdrtit (můžete ho nakrájet na kousky) a poté ho vložit do nádoby s vodou o teplotě nejméně 45 stupňů. V případě potřeby lze přidat také trochu tekutého mýdla a mycího prostředku. Výše výše uvedeného bude záviset na složitosti znečištění.

Druhý krok: Umístěte extrakční filtr do nádoby s roztokem a nechte jej půl hodiny působit.

Třetí krok: Zatímco se filtr namáčí, namočte do tohoto roztoku houbičku a potřete jí tvrdou stranu odsavače par.

Čtvrtý krok: Po půl hodině filtr vyjměte a stejnou houbou odstraňte přebytečnou mastnotu.

Použití citronů: návod krok za krokem

Hlavní výhodou této metody je, že neucítíte žádné drsné chemikálie, ale pouze příjemnou citrusovou vůni. Je však důležité si uvědomit, že citronová očista není vhodná pro osoby se silnou alergií na citrusové plody.

První krok: Nejprve vezměte dva citrony, rozkrojte je napůl a vymačkejte z nich šťávu.

Druhý krok: Nyní vezměte hadřík, namočte jej do citronové šťávy a filtr hojně otřete. Takto ji nechte působit asi 20 minut.

Třetí krok: odstraňte zbytky mastnoty vlhkou houbou a nechte mřížku uschnout.

Použití jedlé sody: návod krok za krokem

Jedlá soda je oblíbená jedlá soda, která se používá také k čištění nádobí a náčiní. Je také šetrný k životnímu prostředí a bezpečný pro dýchací cesty a lze jej bezpečně používat.

První krok: Připravte si velký hrnec, naplňte ho asi do dvou třetin vodou a postavte ho na oheň.

Druhý krok: Do vroucí vody přidejte asi šálek jedlé sody a snižte teplotu na minimum.

Třetí krok: nyní je třeba do této pánve umístit odsávací mřížku a filtr. Zatímco se tekutina vaří, tuk se stihne rozpustit.

Čtvrtý krok: Po nějaké době vyjměte díly a pozorujte jejich vzhled. Pokud vám zůstanou stopy mastnoty, lze sodu po rozpuštění snadno odstranit proudem vlažné vody. Pokud se stále vyskytují zbytky, které nelze odstranit, je třeba mřížku ještě několik minut „vařit“. Po dokončení čištění by měly být všechny díly ponechány suché.

Pátý krok: Nyní vezměte nepotřebný zubní kartáček a vydrhněte jím všechny rohy mřížky, kde mohly zůstat částečky tuku.

Vezměte prosím na vědomí také! Účinnost jedlé sody lze zvýšit tím, že do vroucí vody přidáte kromě hlavní složky i trochu pracího prášku.

Použití octa: průvodce krok za krokem

Před použitím kyseliny octové k čištění spotřebičů je nutné otevřít okna v místnosti. látka uvolňuje štiplavý kouř, který může způsobit závrať.

První krok: Na houbičku naneste ocet a tvrdou stranou ji přiložte na mřížku.

Druhý krok: po krátké době odstraňte zbytky mastnoty pomocí tuhého kartáče.

Zvláštnosti čištění zařízení z nerezové oceli

Již dlouho je známo, že ne každá metoda je vhodná pro čištění výrobků z nerezové oceli. snadno je poškodí drsné houbičky, granulované přípravky, agresivní louhy a dokonce i sůl.

Přesto je přípustné čistit nerezovou ocel následujícími prostředky

Lidové metody se doporučují používat v těch návodech, které jsme přezkoumali, a chemické prostředky pouze při dodržení algoritmu stanoveného výrobcem.

Jak vyčistit skříň a motor

V zanedbaných případech se mastnota hromadí nejen na filtračním sítku, ale také na vnitřním povrchu krytu, na pracovních částech spotřebiče. Čištění motoru byste měli svěřit odborníkovi, který jej umyje speciálním roztokem.

V domácích podmínkách můžete odstranit mastné usazeniny z motoru pomocí mechanických a alkoholových čisticích metod. Se vším je však třeba zacházet opatrně a šetrně.

Nezapomeňte na kryt odsavače par, který je také náchylný ke znečištění při běžném čištění. K čištění používejte gelové a pastovité čisticí prostředky a měkké houbičky. Nepoužívejte kovové škrabky ani výrobky obsahující abrazivní částice. Poškrábou lesklý povrch, což zničí vzhled skříně.

READ  Jak vyfoukat dlouhé vlasy

K odstranění mastnoty, sazí, prachu a dalších nečistot z krytu lze použít prostředek na mytí nádobí. Všechny povrchy důkladně opláchněte a poté je otřete suchým hadříkem

Postup čištění těla spotřebiče:

 • Použijte jemný prostředek na mytí nádobí na měkkou houbu.
 • Otřete všechny povrchy a nechte je několik minut působit.
 • Otřete kryt vlhkým hadříkem navlhčeným teplou vodou.
 • Otřete povrchy suchým hadříkem, abyste zabránili vzniku šmouh a čmouh.

Profesionální produkty a konvenční metody mohou odstranit mastnotu, saze a prach z digestoře. Ve zvláště komplikovaných případech doporučujeme použít „těžké dělostřelectvo“. čističe trubek a parní čističe. Abyste nemuseli plýtvat časem a úsilím na generální čištění, věnujte pozornost pravidelné preventivní údržbě.

Speciální čisticí prostředky pro domácnost na čištění mřížek (gázy) a filtrů odsavačů par

Pokud se nespokojíte s lidovými prostředky a chcete vyčistit mřížky odsavače par moderními chemickými prostředky, může být řešením speciální čisticí prostředek na bázi kyseliny mravenčí. Lze použít také koncentrovaný prostředek na mytí nádobí: naplňte mřížky mycím prostředkem a nechte je chvíli namočené. Jakmile se nečistoty začnou odstraňovat, je vhodné prvky důkladně opláchnout teplou vodou.

K čištění varných prvků jsou vhodné také speciální přípravky určené pro elektrické nebo plynové sporáky, trouby nebo speciálně pro odsavače par. Nalijte vybraný přípravek na filtry naskládané na sebe v umyvadle nebo jiné velké nádobě a nechte je po určitou dobu působit (tato doba by měla být uvedena v návodu k přípravku). Poté filtry důkladně opláchněte pod vodou, samozřejmě pomocí houby nebo kartáče. V případě odolné špíny zopakujte výše uvedené kroky znovu.

Extrémisté, kteří se chtějí zbavit mastnoty co nejrychleji, mohou zkusit použít speciální přípravky na čištění odtoků (prášky nebo gely). Tyto odstraňovače vodního kamene jsou pro lidský organismus poměrně škodlivé, proto je používejte co nejopatrněji a dodržujte pokyny: v závislosti na konzistenci odstraňovače vodního kamene mřížky zalijte nebo zakryjte, namočte celé do vody. Nechte ji krátce působit. Poté velmi opatrně odstraňte zbylé nečistoty pomocí houby nebo kartáče pod vodou. Ujistěte se, že mycí prostředek nezůstává na odnímatelných částech.

Nezapomeňte, že některé silné čisticí prostředky se vyrábějí na bázi nebezpečných kyselin nebo zásad.

Při používání těchto chemikálií používejte také veškerou možnou ochranu. noste gumové rukavice a dávejte pozor, aby se vám přípravky nedostaly na obličej. na kůži nebo do očí.

rychle, vyčistit, mřížku, odsavače

Speciální zajímavé

„Udělejte si to sami. vlastníma rukama. stránky zajímavých ručních prací, vyrobených z improvizovaných materiálů a předmětů v domácnosti. Mistrovské kurzy krok za krokem s fotografiemi a popisy, technologie, tipy a triky. Vše, co potřebuje opravdový kutil nebo nadšenec do kutilství. Řemesla libovolné složitosti, široká škála směrů a nápadů pro kreativitu.

Jak vyčistit kuchyňskou digestoř od mastnoty: vnější plášť

Čištění „vnitřků“ kuchyňských spotřebičů není jedinou věcí, kterou je třeba udělat, aby byla kuchyň dokonale čistá. Zvláštní pozornost věnujte vnější straně, protože se rychleji zanáší a ztrácí lesk.

Vzhledem k tomu, že se skříňka nachází v prostoru pro sledování, je třeba ji čistit velmi opatrně, aby nedošlo k poškrábání povrchu. Už by se neměly používat žádné prášky s abrazivními částicemi. Ideálním řešením je tekutý gel. Zde je několik tipů, jak správně vyčistit digestoř zvenčí:

 • Povrch nejprve navlhčete měkkým hadříkem (z mikrovlákna) nebo houbou. Ujistěte se, že je dobře vymačkáte, aby voda nestékala na podlahu, a poté naneste tenkou vrstvu čisticího prostředku.
 • Nejhrubší věc, kterou můžete k čištění použít, je hrubá strana houby. Navzdory své hustotě nezanechává žádné škrábance ani jiné nedokonalosti.
 • Odolné skvrny setřete plátkem citronu. Tato metoda může také pomoci odstranit mastnotu z trouby bez použití chemikálií.
 • Po určité době (nejméně půl hodiny) přípravek opláchněte a otřete suchým ručníkem.
| Denial of responsibility | Contacts |RSS