Jak odstranit saze z okna krbu

Tradiční krb na dřevo je výrazným prvkem obývacího pokoje a nezbytným prvkem interiéru. Zároveň se však jedná o funkční zařízení, o které je třeba pečovat. Pokud jste si vybrali krb se skleněnými dvířky, pravděpodobně jste se s tímto problémem setkali. Na skle dveří se usazují saze, saze a karbon. Takové znečištění nemá vliv na funkci kamen jako tepelného zařízení, ale katastrofálně snižuje jejich estetickou funkci.

Saze, saze nebo saze jsou pouze aminový uhlík. výsledek neúplného spalování dřeva v ohni. Ve skutečnosti se jedná o černý film, který je odolný vůči mnoha látkám a je nevyhnutelný. Jak a čím rychle a účinně odstranit saze, karbonové usazeniny a saze ze skla, aniž by došlo k jeho poškození??

Použití popela

Tento způsob čištění krbového skla je založen na kyselých vlastnostech popela. Budete potřebovat gumové rukavice, obyčejnou kuchyňskou houbu, nádobu s teplou vodou a měkký hadřík nebo papírové utěrky. Popel z popelníku. Saze nesmějí obsahovat saze ani jiné nečistoty, protože by mohly poškrábat sklo kamen.

 • Používejte rukavice;
 • navlhčete houbu a důkladně ji vyždímejte;
 • Rozetřete na něj malé množství popela;
 • jemně působit na sklo (jemnými krouživými pohyby);
 • Houbu důkladně opláchněte a vyždímejte;
 • Použijte novou dávku popela;
 • Sklenici znovu ošetřete;
 • V případě potřeby postup opakujte, dokud saze zcela neodstraníte;
 • Dveře vyčistěte čistou houbou;
 • otřete ji do sucha hadříkem nebo papírovou utěrkou.

Proč jsou ve skle saze?

Pokud se v krátké době nahromadí saze a saze, zjistěte příčinu problému. Jakmile zjistíte a odstraníte příčinu, nebudete muset sklo stále čistit. V případě plynových krbů to může být způsobeno ucpanými hořáky nebo nesprávně instalovanými tryskami.

Krby na propan se znečišťují rychleji než plynové krby. Příčinou je nekvalitní palivo, ucpané hořáky nebo vadná regulační nádrž. Nejčastěji jsou sazemi zasaženy krby a sporáky na dřevo. Znečištění způsobuje jehličnaté dřevo, chybějící nebo špatně fungující potrubí a znečištěný komín.

Pokud se sklo špiní méně často než jednou za čtrnáct dní, kamna fungují správně. Zde se postupně hromadí saze a saze. Výsledkem je znečištění, které se musí odstranit.

READ  Jak vyčistit saze ze skla krbu

Odstraňování nečistot pomocí čpavku

Roztok ze čpavku, jedlé sody, octa a citronu pomůže vyčistit saze ze skla

Čpavkový líh je vynikajícím řešením pro saze. Čištění skla probíhá v několika krocích:

 • Počkejte, až krb vychladne. Udržujte dveře chladné.
 • Zřeďte čpavek vodou v nádobě, přidejte ocet a nalijte roztok do dávkovače.
 • Nastříkejte tekutinu na sklo a papírovými utěrkami setřete šmouhy a odstraňte saze. Pokud je skvrna velmi stará, můžete se buď snažit, nebo roztok na skvrny nastříkat a nechat jej 5 až 10 minut působit. Během této doby se alkohol vsákne do sazí a ty půjdou snáze odstranit.

Čpavek lze použít čistý, neředěný vodou. V tomto případě by se však rychle vypařila, aniž by odstranila nečistoty. Hadříkem namočeným ve čpavku a otřeným popelem lze sklo vyčistit během několika minut.

Další způsoby čištění skla krbových dvířek od sazí

Kromě čpavku lze k čištění skla sporáku nebo krbu použít i jiné metody. Níže jsou uvedeny.

Intenzivní ohřev topného tělesa

Tato metoda funguje tak, že se topeniště zahřeje velmi hluboko a povrch skla je vystaven vysokým teplotám, čímž se odstraní veškeré nečistoty. Postup je následující:

Čištění a vymetání krbu s výměníkem | Cubivideo

 • Sklo dveří silně zahřejte spálením na ohni
 • otřete horké sklo a odstraňte nečistoty hadříkem nebo houbou navlhčenou vodou
 • vždy používejte rukavice, abyste se nepopálili o horký povrch
sazí, okna, krbu

Metoda „noviny a popel“

Tato metoda spočívá v působení mechanické síly na povrch skla. Je k tomu zapotřebí obyčejných novin, které namočíte do popela a pak jimi silně potřete nečistoty. Po odstranění hlavních nečistot lze noviny a popel nahradit suchým hadříkem nebo houbou, která odstraní saze a šmouhy.

Metoda „Scraping

Pokud se vám nedaří odstranit obtížné nečistoty na sporáku nebo v krbu jednoduššími metodami, můžete je zkusit seškrábat nožem nebo škrabkou. V tomto případě je však důležité si uvědomit, že ostrý konec nože může sklo poškodit a zanechat na něm škrábance a oděrky. Při používání nože musíte být co nejšetrnější a nejopatrnější.

Čištění skleněných dvířek popelem

Popel je starodávný a účinný čistič skla. Po úplném vychladnutí ohniště vezměte trochu bílého popela, dejte ho do nádoby a zřeďte vodou.

Míchejte, dokud nevznikne pasta. Otřete skleněné plochy popelem. Lze použít utěrku z mikrovlákna nebo staré noviny. Po čištění otřete povrch čistým vlhkým hadříkem.

READ  Vysoušeč kartáčů s nástavci pro styling

Popel nejenže vyčistí sklo, ale lze ho použít i k mytí nádobí. Je to ekologická a bezpečná náhrada za domácí chemikálie. Snadno s ním umyjete plechy a pečicí pánve, litinové, smaltované, kovové a skleněné nádobí.

Popel je účinným řešením pro saze a saze, spálené a mastné povrchy. i ty odolné. Další řešení pro mytí nádobí naleznete zde v části Odstraňovač mastnoty a skvrn.

Nejlepší způsob čištění skla od sazí. výhody a nevýhody jednotlivých metod

Nyní k tomu nejužitečnějšímu v tomto článku. Jako šťastný majitel tradičních kamen na dřevo s litinovými francouzskými krbovými kamny Invicta se jistě neustále potýkám s problémem špinavého skla ve dvířkách. A chtě nechtě vyzkoušel všechny výše uvedené způsoby čištění skla od sazí a karbonových usazenin. A na základě osobní praxe jsem si udělal názor na jejich účinnost. Osobní hodnocení metod čištění (od nejnežádanějšího po nejlepší):

 • pořadí 5. Použití silného plamene v ohništi. pravděpodobně jsem něco neudělal úplně správně, ale můj výsledek. z nějakého důvodu to nefunguje. Sklo není čistší;
 • 4. místo. Použití speciální škrabky. samozřejmě funguje, ale Trvá dlouho, než ji řádně vyčistíte (ve srovnání s jinými možnostmi). Úplné vyčištění skla škrabkou je téměř nemožné a k odstranění malého množství karbonových usazenin je třeba použít jiné metody. Výrobci zařízení varují, že mechanické čištění škrabkami a noži může poškodit povrch. Může dojít k nenapravitelnému poškození skla vytvořením skvrny s nízkou pevností. Závěr: Doporučuje se používat pouze ve výjimečných případech;
 • 3. místo. Čištění popelem. rozhodně funguje, ale při silném znečištění vyžaduje určité úsilí navíc. Nečistoty jsou díky použití popela více než jen na skle, ale zároveň je tato metoda zdarma;
 • 2. pozice. Čpavkový alkohol s octem nebo bez něj rozhodně funguje, je poměrně účinný a rychlý. Pokud máte na výběr mezi touto a předchozími třemi metodami, je tato metoda vhodnější;
 • 1 místo. Chemikálie pro všeobecné použití a chemikálie pro domácnost jsou na tomto čestném místě oprávněně. I když to není úplně pravda, místo je vyhrazeno pro univerzální prostředky pro domácnost, což není odůvodněno vysokou cenou specifických výrobků pro krby,
sazí, okna, krbu

Který z následujících způsobů je nejlepší použít?

Jakýkoli čisticí prostředek na trouby, mikrovlnné trouby nebo varné desky je vynikajícím prostředkem k odstranění sazí, pokud obsahuje alkálie.

Pravidelné čištění zabraňuje tvorbě trvalých usazenin sazí

Alkálie jsou často ve výrobku uváděny jako hydroxid sodný (také známý jako kaustická soda). V mém případě jsem použil mycí pěnu značky Brilliance „Nika“ pouze 102 rublů, která se vyrovnává se svým úkolem v pořádku: snadno se stříká, myje, saze a uhlí se odstraňují rychle, úplně a bez hmatatelného úsilí. Nezapomeňte používat rukavice.

READ  Voda ve vaší myčce Bosch neteče

Proč se objevují saze?

Pokud se v krátké době nahromadí saze a saze, je třeba zjistit, co je příčinou problému. Jakmile zjistíte a odstraníte příčinu, nemusíte sklo stále čistit. U plynového krbu to může být způsobeno ucpanými hořáky nebo chybným umístěním vložky.

Krby na propan se znečišťují rychleji než plynové krby. Příčinou je nekvalitní palivo, ucpané hořáky nebo vadná řídicí nádrž. Nejvíce sazí však vzniká v krbech a sporácích na dřevo. Příčinou usazování plaku je jehličnaté dřevo, chybějící nebo nesprávně fungující potrubí a znečištěný komín.

Pokud se sklo špiní méně často než jednou za čtrnáct dní, kamna fungují správně. Zde se postupně hromadí saze a saze. To má za následek znečištění, které je třeba odstranit.

Užitečné tipy

Užitečné tipy pro komínová kamna. Pomáhají napravit situaci a zabránit tomu, aby se v prostoru topení v budoucnu hromadily saze a další nečistoty. Mějte na paměti následující body:

 • Po vyčištění dveří navlhčete houbičku koncentrovaným mýdlovým roztokem (tedy roztokem z tvrdé tyčinky, nikoliv tekutým). Vyčistěte povrch skla. Efekt není viditelný okamžitě a po zaschnutí mohou být viditelné šmouhy. Jakmile se však sklo po vypálení zahřeje, zůstane průsvitné.
 • Použití zbytků automobilového chromu. Pokud máte k dispozici prostředky na čištění a odstraňování skvrn z chromovaných částí automobilu, můžete je po vyčištění aplikovat na vnitřní stranu skla a poté znovu otřít do sucha. Povlak zůstane během vypalování čistý.
 • Efekt „čirého skla“. Slouží jako ochrana proti usazování sazí na vnitřní straně dveří. Stačí ponechat malou mezeru v horní části nad sklem. Vzduch navíc proniká do ohniště a zabraňuje usazování sazí na povlaku. Tento postup je však nutné opakovat při každém ohřevu.

Pokud budete dodržovat preventivní opatření, nebudete muset kupovat žádný čistič skla.

Pravidelné čištění kamen Zdroj atlantmasters.ru

| Denial of responsibility | Contacts |RSS