Jak odvápnit rychlovarnou konvici. co je důležité vědět?

zbavit, vodního, kamene, obyčejné

Moderní konvice jsou ve většině případů k dispozici s uzavřeným topným tělesem, což je velmi výhodné, protože je snadné konvici vyčistit, a to i bez použití chemických prostředků

Konvice s otevřeným topným tělesem nelze čistit dostatečně čistě bez použití speciálních látek. Zejména jsme se již zabývali tím, jak správně vařit konvici s kyselinou citronovou.

Jak doma odvápnit konvici tradičními metodami

Všichni si pamatujeme staré přísloví, že je snazší problému předcházet než napravovat jeho následky. Totéž platí pro zubní plak. při pravidelném čištění jej lze odstranit mnohem rychleji a snadněji, bez použití domácí chemie. Vybrali jsme nejlepší domácí recepty, jak se zbavit vodního kamene v elektrické a obyčejné konvici.

Je důležité udržovat vnitřní i vnější část spotřebiče v čistotě

Jak odvápnit rychlovarnou konvici pomocí kyseliny citronové

Nejúčinnějším lékem je kyselina citronová. Lze jej použít pro konvenční i elektrické modely. Než začnete odstraňovat vodní kámen z konvice pomocí kyseliny citronové, musíte pochopit, jak kyselina citronová funguje. Vodní kámen je alkalický prvek, který reaguje s kyselinou. Postup je následující:

 • Nasypte dovnitř sáček kyseliny citronové a naplňte jej čistou vodou nad úroveň nánosu.
 • Přiveďte ji k varu a nechte ji několik minut na mírném ohni.
 • Reakce je téměř okamžitá. plak odpadává po kouscích.

Jako preventivní opatření by se mělo každý měsíc provádět například čištění konvice kyselinou citronovou. Lidový prostředek dokáže rychle odstranit vodní kámen i z jiných domácích spotřebičů, například z praček.

Odstranění vodního kamene z rychlovarné konvice

Pro účinné čištění budete potřebovat celý sáček

Jak odstranit vodní kámen z konvice pomocí octa

Ocet lze nalézt v několika receptech na odstraňování vodního kamene. Nedoporučuje se ji používat na elektrické spotřebiče, ale pokud je případ velmi špatný a není jiné řešení, můžete použít i kyselinu. Před použitím octa k odstranění vodního kamene z konvice můžete zvolit jeden z následujících receptů.

 • Do mísy nalijte 2 lžíce (50 gcal) vroucí vody. л. Ocet, 1 l vody, zahřát na 70 °C.
 • Snižte teplotu a nechte ještě půl hodiny vařit.
 • Zřeďte 150 g 9% octa v 1 litru vody a směs nalijte dovnitř.
 • Vařte alespoň půl hodiny.
 • Zalijte 2 šálky vody a přiveďte k varu.
 • Přidejte 200 g stolního octa nebo 2 polévkové lžíce. л. esence.
 • Roztok nechte ve spotřebiči působit 20 minut. Pokud se nános neodstraní, přiveďte tekutinu k varu a počkejte další čtvrt hodiny.

Všechny recepty uvádějí orientační časy; hostitelka musí dodržovat intenzitu oddělování nánosů. Po ošetření vnitřních stěn octem vše důkladně opláchněte a 1-2krát převařte čerstvou vodou, abyste odstranili zápach. K odstranění vodního kamene z vnitřku žehličky lze použít také ocet.

9% roztok octa a esence lze použít také k čištění

Jak odstranit vodní kámen v konvici pomocí jedlé sody

Prášek z jedlé sody k odstranění vodního kamene lze použít pro kovové, smaltované a elektrické modely. Hlavní výhodou použití jedlé sody je, že odstraňuje zatuchlé útvary, ale při ošetření je třeba být opatrný, protože může zanechat na povrchu škrábance. Do třílitrového spotřebiče nasypte 2 lžičky jedlé sody. л. Hrst práškové jedlé sody zalijte vodou a půl hodiny vařte. Poté nechte roztok vychladnout a omyjte stěny běžným způsobem. V případě potřeby postup několikrát opakujte.

Jak odstranit vodní kámen z konvice se sycenými nápoji

Ne každý má k limonádám kladný vztah a označuje je za chemické nápoje. Protože jsou však schváleny po celém světě, lze je jistě použít k čištění spotřebiče doma. Například Sprite účinně odstraňuje plak, Fanta a Cola mají podobné čisticí vlastnosti, ale mohou zabarvit stěny, proto je naše redakce vyřadila. Postup je následující:

 • Nalijte dovnitř Sprite, množství nápoje by nemělo přesáhnout polovinu objemu konvice.
 • Přiveďte ji k varu a poté ji důkladně propláchněte.

To je důležité! K čištění elektrických spotřebičů nikdy nepoužívejte sycené nápoje. Tato metoda funguje pouze u běžných spotřebičů.

Jak odstranit vodní kámen z konvice pomocí solanky nebo kyseliny šťavelové

Čištění solankou nebo kyselinou šťavelovou je vhodné pro všechny domácí spotřebiče. Hlavní výhodou této metody je dostupnost a finanční úspora. Tato metoda však není vhodná pro zatuchlý a ztvrdlý vodní kámen a čištění solankou nebo kyselinou šťavelovou udrží zápach uvnitř po určitou dobu. Na to musíte být připraveni. Chcete-li odstranit plak pomocí čisticího prostředku, budete ho potřebovat:

 • 0,5 litru solného roztoku;
 • 10 až 15 minut vařte v nálevu;
 • Vypusťte roztok a důkladně omyjte stěny. K odstranění zápachu lze použít jedlou sodu.

To je zajímavé! Marináda obvykle obsahuje ocet, a proto má čištění s ním takový účinek.

Čištění plaku kyselinou šťavelovou

Jak odvápnit konvici pomocí slupek z jablek nebo brambor

Domácí tipy mají další neobvyklý recept. odstranění plaku pomocí jablečných nebo bramborových slupek. Používá se na kovové nebo smaltované povrchy a je vhodný i pro elektrické spotřebiče. Hlavními výhodami jsou cenová dostupnost a nákladová efektivita; je to také jedna z nejekologičtějších metod. Čištění je bohužel špatným lékem na úporný plak.

Princip je vysvětlen jednoduše. Jablečné slupky obsahují ovocné kyseliny organického původu, které reagují s alkalickým prostředím vodního kamene. Bramborové slupky mají zásaditý základ a působí podobně jako jedlá soda. Postup je následující:

Odstraňovače lze použít k odstranění vodního kamene z jakéhokoli spotřebiče

Kombinované čištění konvice octem, jedlou sodou a kyselinou citronovou

Kombinovaná metoda čištění stěn je těžkým dělostřelectvem pro odstranění vodního kamene. Vzhledem k agresivnímu charakteru však tato metoda není vhodná pro elektrické spotřebiče.

 • Smíchejte 1 litr vody s 1-2 lžičkami. л. a do varu přidejte 1 polévkovou lžíci jedlé sody.
 • Než odstraníte vodní kámen v konvici pomocí kyseliny citronové, musíte vylít předchozí směs, provést všechny kroky znovu, ale přidat 1 polévkovou lžíci. л. kyselina citronová.
 • Zopakujte všechny kroky, ale přidejte dalších 100 g stolního octa.
READ  Jak se zbavit plísňových pachů v pračce

Tento algoritmus by měl přinést pozitivní výsledek, protože vodní kámen na stěnách se stává drobivým a lze jej snadno odstranit houbou.

Důsledné používání složek bude mít pozitivní účinek

Jak vyčistit mikrovlnnou troubu pomocí citronu, octa a vody, jedlé sody, pomerančové kůry, účinných čisticích prostředků pro domácnost, užitečných tipů. přečtěte si v publikaci.

masterok

Nezáleží na tom, jakou konvici máte doma. elektrické, smaltované nebo kovové, v žádném případě se v nich nevyhnete vodnímu kameni. Ani drahé filtry na vodu nelze zachránit. rychlé rozbití rychlovarných konvic kvůli vodnímu kameni a na dně běžných kovových nebo smaltovaných konvic. vzniká chrastivá směs vodního kamene a rzi.

To nejdůležitější v boji za zdraví, za dokonalou chuť čaje a kávy. kvalita vody. Vodní kámen v konvici může snadno zničit jakýkoli nápoj i vaše zdraví.

Vodní kámen se tvoří v důsledku usazování kovových solí ve vodovodní vodě na dně a vnitřních stěnách běžných konvic nebo na topném tělese elektrických konvic.

Je velmi nebezpečné ignorovat problém vodního kamene.

Zaprvé způsobuje předčasné poruchy rychlovarných konvic a ničení stěn běžných konvic. Váha má velmi malý chladič, který způsobuje přehřívání povrchu konvice. Zabraňuje kontaktu vody s vysoce vodivou ocelí, a tím jejímu zahřívání na nepřijatelné teploty. V rychlovarných konvicích je ocelové topné těleso vyrobeno z oceli a v důsledku tvorby vodního kamene má silný tepelný odpor, což vede k jeho rozpadu.

Za druhé, vodní kámen, který se do našeho těla dostává při pití vody, má obrovský vliv na stav našeho těla. Důsledkem tohoto jevu mohou být značné problémy s močovým systémem a ledvinami.

Silná vrstva vodního kamene dlouho ohřívá vodu a u rychlovarných konvic může dojít k poškození topného tělesa. Rychlost tvorby vodního kamene závisí na tvrdosti vody, ale ani filtrování neodstraňuje nutnost pravidelného odstraňování vodního kamene z konvice.

 • jedlá soda;
 • ocet;
 • kyselina citronová nebo citrony;
 • sladká jedlá soda;
 • nálev z konzervovaných okurek nebo rajčat;
 • slupky z jablek, hrušek nebo brambor.

Soda změkčuje vodní kámen, ostatní produkty obsahují kyseliny, které vodnímu kameni škodí. budete také potřebovat měkký kartáč, houbu nebo lopatku na prach. Nepoužívejte kovové houbičky, které poškozují hrnec a urychlují usazování vodního kamene.

Nejjednodušší způsob, jak odstranit vodní kámen z konvice, je použít praktický nástroj, který najdete v každé kuchyni: kyselinu citronovou nebo octovou, jedlou sodu nebo kombinaci obojího.

Výrobci nedoporučují čistit elektrické, smaltované a hliníkové konvice octem; ocet je vhodný pouze pro nerezové nádobí s dlouhodobým usazováním.

Když je vrstva vápna malá, naplňte 2/3 objemu konvice vodou a zbývající 1/3 9% octem. Roztok přiveďte k varu na mírném ohni, odstavte konvici z ohně a nechte ji 1 až 3 hodiny odstát, aby se rozpadl vodní kámen. Pokud jsou dno a stěny pánve pokryty silným a tvrdým povlakem usazenin, připravte roztok v poměru ½ Do 1 litru vody přidejte šálek octa, nalijte ho do konvice, postavte na malý oheň, počkejte, až začne vřít, a vařte dalších 10-30 minut v závislosti na objemu nádoby.

Po vychladnutí konvici dobře opláchněte měkkou houbou, abyste odstranili zbytky vodního kamene, 1-2krát ji převařte čistou vodou a nádobu vypláchněte, abyste se zbavili případných stop po octu.

Čištění kyselinou citronovou

Šetrný prostředek na odstranění vodního kamene z každé konvice. Abyste odstranili silné vrstvy vodního kamene, převařte konvici s roztokem kyseliny (10-15 gramů na 1 litr vody), ihned po převaření ji vypněte a nechte 30-60 minut vychladnout, během této doby se vodní kámen rozpustí nebo změkne. Poté tekutinu slijte, zbytek usazenin odstraňte houbičkou, pánev vyvařte čistou vodou a důkladně opláchněte. Pokud se vodní kámen nepodaří odstranit na první pokus, postup opakujte.

Aby se konvice nevystavovala varu s kyselinou, stačí ji každý měsíc vyčistit bez ohřevu: kyselinu zřeďte vodou, nalijte ji do nádoby a roztok za několik hodin vylijte, drobný vodní kámen zmizí beze stopy.

Obyčejná jedlá soda nebo kalcinovaná soda pomůže každé konvici, včetně elektrických, získat zpět svou původní čistotu.

Naplňte pánev vodou, přidejte 1 polévkovou lžíci.л. a vařte ji na mírném ohni asi 30 minut. Po vychladnutí konvici slijte a vypláchněte, poté ji znovu naplňte vodou a převařte, abyste odstranili zbytky jedlé sody. Poté konvici ještě jednou propláchněte vodou.

Možnost 2. Do vody v konvici přidejte 1-2 lžíce jedlé sody.л. jedlou sodu a ihned vypněte ohřev. Po 1-2 hodinách odstraňte z utěrky změklé minerální usazeniny, převařte ji čistou vodou a znovu opláchněte.

Vyčistěte konvici od usazeného vodního kamene

Varianta 1. Navlhčete houbičku octem, namočte ji do jedlé sody a vtírejte tekutinu do povrchů, na kterých se odstraňuje vodní kámen. Když se ocet a jedlá soda spojí, vytvoří reakci, která zničí usazeniny, a pak už zbývá jen konvici opláchnout a umýt. Pokud jsou usazeniny silné, je třeba čištění opakovat.

Varianta 2. Vhodný pro většinu rezavých konvic se silnou vrstvou vodního kamene, ale není vhodný pro elektrické konvice, protože je příliš agresivní. Čištění probíhá ve třech krocích:

 • Do nádoby nalijte vodu, přilijte 1 polévkovou lžíci. л. povařte, odstavte na 10-20 minut a roztok vylijte.
 • Doplňte vodu, přidejte 1-2 polévkové lžíce.л. Přidejte kyselinu citronovou, roztok vařte půl hodiny na mírném ohni, slijte.
 • Vodu nalijte zpět do konvice, přidejte 1/2 šálku octa, vařte půl hodiny a tekutinu slijte.

U zvláště závažných případů. jedlá soda, kyselina citronová a ocet (ne pro rychlovarné konvice)

Vhodné pro nejzanedbanější stav konvice. Nalijte vodu do konvice, přidejte lžíci jedlé sody (polévková lžíce), roztok převařte a vodu slijte. Poté znovu nalijte vodu, ale s kyselinou citronovou (1 polévková lžíce na konvici). Na mírném ohni vařte asi půl hodiny. Nalijte novou vodu, přidejte ocet (1/2 šálku) a vařte asi 30 minut. Pokud se po takovém čištění šupiny nesesunou, určitě se rozpadnou a lze je odstranit jednoduchou houbičkou. Nedoporučuje se používat tvrdé kartáče a kovové houbičky pro všechny typy konvic.

READ  Jak se zbavit zbytků železa

Jak odstranit vodní kámen z konvice: metoda 2

Ti, kteří dávají přednost přírodním a bezpečným způsobům odstraňování vodního kamene, ocení metodu odstraňování vodního kamene pomocí bramborových, hruškových nebo jablečných slupek obsahujících organické kyseliny. Opláchněte slupky, vložte je do konvice, zalijte vodou a tekutinu uvařte. Po uvaření konvici odstavte na 1-2 hodiny a poté ji dobře propláchněte. Vhodné pro lehké odstraňování vodního kamene.

Okurkový nebo rajčatový nálev je výborný na odstranění vápenatých usazenin, protože obsahuje kyselinu citronovou nebo ocet. Solný roztok je třeba nalít do konvice, povařit, ochladit, propláchnout a důkladně vypláchnout nádobu, aby se odstranil zápach konzervovaných potravin. Další bonus metody odstraňování rzi z vnitřku nádoby.

Citron je dobrým prostředkem proti vodnímu kameni. Kyselé plody nakrájejte na čtvrtky, vložte je do konvice, zalijte vodou, postavte hrnec na mírný plamen a roztok vařte 10-15 minut po varu. Pokud se vodní kámen dostatečně nezměkčí, zopakujte proces odstraňování vodního kamene a poté konvici propláchněte velkým množstvím vody.

K účinnému odstranění vodního kamene z konvice lze použít také sladkou jedlou sodu.

Otevřete láhev s nápojem, aby se uvolnily plyny, pak nalijte 0,5-1 litr tekutiny do konvice, převařte ji, nechte vychladnout a konvici důkladně vypláchněte. Při malé vrstvě usazenin se obejdete bez vaření, stačí konvici zalít jedlou sodou, aby se vodní kámen rozpustil, a po několika hodinách ji umýt. Čistící účinek je založen na obsahu kyseliny citronové a fosforečné v nápoji. Použijte čirý nealkoholický nápoj, například 7UP, jinak budete muset z povrchu nádobí odstranit barevné skvrny od Coca Coly nebo Fanty.

Dalším spolehlivým prostředkem je dřevěný popel. Vložte do konvice více popela. Poté houbou nebo flanelovou utěrkou vetřete šupiny do míst. Nakonec se konvice opláchne teplou vodou.

Jak odstranit vodní kámen z konvice: chemická metoda

Odstraňování vodního kamene pomocí čisticích prostředků pro domácnost se provádí pomocí kyselin citronových, adipových nebo sulfanových, které jsou v nich obsaženy. Speciální prostředky jsou k dispozici ve formě kapalin, prášků nebo tablet, které se aplikují podle návodu. Obecný návod k použití Roztok s čisticím prostředkem se vaří v konvici 30-40 minut, poté se scedí. Změklý vodní kámen se snadno odstraní a po vyčištění je třeba konvici znovu 2-3krát převařit čistou vodou, aby se odstranily chemikálie.Účinnost odvápňovačů zakoupených v obchodě je srovnatelná s octem a kyselinou citronovou, ale ty jsou mnohem ekonomičtější.

Jak odstranit vodní kámen z konvice, aniž byste ji zničili

I když je konvice pokryta silnou vrstvou nánosu, neškrábejte ji ostrými předměty, nepoužívejte k čištění tvrdé kartáče a kovové houbičky. takový brutální způsob nádobí vážně poškozuje.

Pro šetrné a účinné odstranění vodního kamene konvici zevnitř dobře umyjte a poté použijte domácí prostředky nebo chemikálie k rozpuštění nebo uvolnění vápenatého povlaku. Po čištění nezapomeňte konvici umýt houbičkou nebo měkkou drátěnkou, několikrát v ní převařte vodu a nádobí ještě jednou opláchněte, abyste předešli otravě.

 • Po každém varu konvici propláchněte a každý den ji vymyjte houbou;
 • při použití filtrované vody se při každém opakovaném převaření zvyšuje usazování solí;
 • vypouštění vody z konvice přes noc nebo v případě, že se delší dobu nepoužívá.

Odstraňovače vodního kamene pro domácnost

V naší technologicky vyspělé době vzniklo mnoho domácích prostředků, které pomáhají odstranit vodní kámen: Antikipin, Popelka, Anti-Poisoning.

Obsahují uhličitan sodný, který se obvykle používá ke změkčení vody. Dodává se ve formě kapaliny nebo prášku. Všechny se však používají stejným způsobem. nasypou se do konvice, naplní se vodou téměř po vrch a vaří se.

Další prostředky jsou k dispozici od různých výrobců, včetně zahraničních. Všechny však mají podobný princip působení a stejný výsledek.

Domácí prostředky představují snadný způsob, jak se zbavit vodního kamene. Má to však jednu nevýhodu:

Chemické látky v čisticím prostředku se dostávají do žaludku, což není bezpečné; některé sloučeniny nepřinášejí požadovaný výsledek.

Způsobů, jak odvápnit konvici, je poměrně velký výběr a domácí prostředky jsou stejně účinné jako ty z obchodu. Jen nezapomeňte postup pravidelně opakovat.

Jak se zbavit vodního kamene v konvici pomocí lidových prostředků

Stěny a dno každé konvice (elektrické i obyčejné) se časem pokryjí tvrdým bílým povlakem. Jedná se o solné usazeniny. Sytí vodu a dodávají jí dobrou chuť. Ale ne pro stěny konvice.

Problém můžete snadno vyřešit sami. Zde jsou nejjednodušší způsoby, jak odstranit vodní kámen z konvice, aniž byste museli platit další peníze.

Zde najdete návod, jak odstranit usazeniny soli z konvic:

Pro začátek se podívejme, jak tento problém vyřešit, pokud jde o kovovou nebo smaltovanou konvici. Roztok octa. jednoduchá, levná a bezpečná metoda.

Čištění domácích spotřebičů pomocí tohoto prostředku:

 • Připravte vodný roztok octa v poměru 1:10. Pokud jste nalili 1 litr vody, stačí ½ šálku sousta.
 • Tímto roztokem naplňte konvici. Je účinný při bodu varu, proto konvici zahřívejte na mírném ohni.
 • Zkontrolujte, zda se solné usazeniny uspokojivě odlupují. Pokud výsledek není uspokojivý, nechte hrnec na ohni ještě čtvrt hodiny.
 • Umyjte spotřebič a odstraňte všechny části, které se zcela odlouply.
 • Soda.

Pro odstranění vodního kamene si kupte Sprite. Coca Cola nebo Fanta zabarví konvici do tmavě hnědé nebo oranžové barvy.

Sprite má tu výhodu, že je to bezbarvá limonáda. Proto nedojde k žádným dalším nežádoucím účinkům.

Tento nápoj čistí chladicí systém automobilů, takže se s konvicí snadno manipuluje.

 • Otevřete láhev nebo plechovku a nechte ji, aby z ní unikl oxid uhličitý.
 • Nalijte tekutinu do kovové konvice, postavte ji na oheň a přiveďte k varu.
 • Vypusťte sodu a odstraňte zbytky vodního kamene.
 • Solanka.

Pokud jste jedli domácí okurky, nespěchejte s vyléváním nálevu. Hodí se v boji proti usazeninám soli na stěnách konvice. Kyselé prostředí, ve kterém byla zelenina nasolena, nejlépe odbourává vodní kámen.

Schéma je totožné s předchozími: aby výrobek fungoval, musí se vařit v konvici. Na konci procesu nádobí důkladně opláchněte.

Jedná se o takzvané těžké čisticí dělostřelectvo pro domácí bojlery.

Pokud je situace složitá (hodně vodního kamene), zde je několik běžných prostředků, které vám pomohou. octová voda, jedlá soda a roztok kyseliny citronové.

 • Vařte konvici půl hodiny s roztokem jedlé sody (20 g jedlé sody na 1000 ml).
 • Vodu s rozpuštěnou kyselinou citronovou vařte půl hodiny.
 • Stejnou dobu 30 minut vydržte vařit konvici s vodným roztokem octa.
READ  Vařič do stanu vlastníma rukama

Na konci každé fáze konvici opláchněte a odstraňte případné usazeniny.

Pokud situace není kritická, postačí roztok jedlé sody.

Tento prostředek použijte, pokud máte co do činění s elektrickým spotřebičem.

Pro odstranění vodního kamene stačí připravit kyselý roztok (přidejte 20 g kyseliny citronové do 1 000 ml vody), nalijte jej na spotřebič a nechte jej 30 až 40 minut stát.

Pro zvýšení účinku můžete tekutinu přivést k varu.

Jedná se o krajní opatření, ke kterému by se nemělo přistupovat častěji než jednou za měsíc.

Jak doma odstranit vodní kámen z konvice

Vodní kámen nejenže způsobuje rychlou poruchu spotřebičů, ale také podporuje vznik rzi, která ovlivňuje chuť vody i naše zdraví.

Kde se v konvici objevuje vodní kámen??

Nejjednodušším vysvětlením je kvalita vody. Vodní kámen se usazuje díky koncentraci solí, které obsahuje. Sůl při zahřátí krystalizuje a vytváří částice vodního kamene.

Kuchyňským spotřebičům zpravidla nejvíce škodí tvrdá voda z potrubí. Než se dostane do našich kohoutků, prochází několika stupni čištění, aby se odstranily škodlivé nečistoty. Obsahuje velké množství draslíku a hořčíku. Proto je lepší používat vodu z čistých studní. Ne každý má však toto privilegium. Často používáme speciální filtry na čištění a změkčování vody. Ani ty však nepomohou zcela odstranit soli z vody.

V Minsku je problém s chlorovanou a tvrdou vodou zvláště palčivý v Moskevském a Frunzenském okrese. Jejich obyvatelé proto musí být opatrnější a dávat si pozor na usazování vodního kamene na kuchyňských spotřebičích.

Ať se snažíme sebevíc, nevyhnutelný problém. vodní kámen. můžeme pouze oddálit.

Jak škodlivý je vodní kámen v konvici?

Důsledky tvorby vodního kamene mohou být velmi nebezpečné jak pro spotřebič, tak pro osobu.

 • Rozbití konvice. Tvorba vodního kamene výrazně snižuje tepelnou výměnu materiálu. Způsobuje časté přehřívání materiálu a celého spotřebiče. U rychlovarných konvic je však nejčastěji postižena topná spirála. Kolem varné části se usazuje vodní kámen, který zadržuje teplo ve vodě. V důsledku toho přestane konvice velmi rychle fungovat.
 • Poškození zdraví. I ty nejmenší částečky vodního kamene jsou schopny proniknout do našeho těla s vodou. Malá dávka tohoto druhu „směsi“ není pro člověka škodlivá. Pravidelná konzumace vody s vodním kamenem však vede k nenapravitelným následkům. Po vstupu do těla se soli hromadí v kloubech, cévách a ledvinách. Způsobuje ledvinové kameny, problémy s močovým ústrojím a ucpávání cév a bolesti žaludku.

Abyste se vyhnuli negativním účinkům bílého plaku, musíte vědět, jak konvici vyčistit od vodního kamene.

Co při čištění nepoužívat

Chcete-li konvici odvápnit, aniž byste ji poškodili, nepoužívejte ji:

 • Tvrdé kovové kartáče, nože;
 • abrazivní čisticí prostředky, které poškrábou stěny a topná tělesa;
 • Chemické kyseliny (kyselina chlorovodíková, kyselina sírová), soda kaustická;
 • látky obsahující chlor;
 • prací prášek.

Speciální vlastnosti při čištění konvic z různých materiálů

Rychlovarné konvice se dělí na několik typů podle konstrukce topného tělesa a typu materiálu, z něhož je vyroben plášť. Od toho se odvíjí doporučení pro výběr prostředku na odstraňování vodního kamene:

  Kotoučové topné těleso. Konvice s tímto topným tělesem se nesmí odvápňovat pomocí abrazivních látek (jedlá soda apod.). To může mít nenapravitelné následky. Plastové. Tento materiál není odolný vůči agresivním a mechanickým nárazům. Plastové konvice by se měly čistit jemnými nebo specializovanými čisticími prostředky. Kov. Tento druh materiálu lze čistit abrazivními prostředky a tuhými kartáči. Stěny a dno však netřete příliš silně, protože by na nich časem vznikly škrábance od rzi. Keramické. Rychlovarné konvice z tohoto materiálu snášejí i korozivní vlivy. Vzhledem k tomu, že tyto spotřebiče jsou často vybaveny kruhovým topným tělesem, je použití abrazivních prostředků zakázáno. Sklo. Doporučení pro čištění tohoto materiálu jsou podobná jako u keramiky.

Přestože je použití směsi octa a jedlé sody účinnou metodou odstraňování plaku, je zakázáno používat tuto kombinaci pro čištění rychlovarných konvic.

Domácí čisticí prostředky na odstraňování vodního kamene

S rozvojem technologií a vznikem chemického průmyslu se objevily čisticí prostředky, které usnadňují hospodyňkám práci v různých oblastech života, včetně tématu odstraňování vodního kamene.

Odstraňovače vodního kamene od různých výrobců a v různých velikostech najdete v prodejnách čisticích prostředků pro domácnost

K rychlému odstranění zbytků lze použít chemické prostředky, aniž by bylo nutné používat lidové postupy. Průmysl vyrábí přípravky určené přímo pro konvice a kávovary, které zajišťují rychlé a správné čištění jejich vnitřního prostoru. Mezi pracími prostředky určenými k tomuto účelu jsou nejoblíbenější:

 • „Antinakipin“. vyrábí řada domácích společností, které se nacházejí v různých regionech země;
 • „Atinakip“. výrobce Fortuna (Rusko);
 • „Skamvon“. vyrábí JE Kvark (Moskevská oblast);
 • „FrauSchmidt. vyrobeno v Evropské unii (Francie).

Kromě výše uvedených značek nabízí trh s chemickými prostředky pro domácnost velké množství dalších výrobců, a to jak z naší země, tak z ostatních vyspělých zemí světa. Při používání těchto výrobků je nutné dodržovat návod k použití, aby nedošlo k poškození použitého nádobí nebo vašeho zdraví.

Co by se nemělo používat k odstraňování vodního kamene

Sycené nápoje. Tato metoda se někomu může zdát účinná, ale nedělejte si iluze. kyselina citronová, která je v těchto nápojích obsažena, pomáhá vypořádat se se zubním plakem. Jeho čistý prášek je však mnohonásobně levnější než sladká voda a neobsahuje barviva ani škodlivé konzervační látky.

Peelingy a loupání. Další příklad bezohledného používání potravin pro domácí účely. Některé hospodyňky doporučují dávat do konvice slupky z jablek, hrušek a dokonce i brambor. Pro elektrické spotřebiče je však taková metoda nejen zbytečná, ale i škodlivá. Hlavní látkou, která rozpouští vodní kámen, je opět kyselina, která je však obsažena v minimálním množství, které nemá vliv na výsledek. Pokud navíc na topnou desku spadne cizí předmět, může ji poškodit.

| Denial of responsibility | Contacts |RSS